EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między UE a krajami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju

Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między UE a krajami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju

 

STRESZCZENIE DOKUMENTÓW:

Decyzja (UE) 2016/1623 w sprawie podpisania i tymczasowego stosowania Umowy o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony

Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony

JAKIE SĄ CELE DECYZJI I UMOWY?

Ich celem jest wsparcie rozwoju przez ustanowienie opartych na wolnym handlu stosunków między Unią Europejską (UE) a sześcioma krajami, które są stronami umowy.

KLUCZOWE ZAGADNIENIA

Członkami Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC) są następujące kraje:

  • Botswana,
  • Lesotho,
  • Mozambik,
  • Namibia,
  • Republika Południowej Afryki, oraz
  • Eswatini (dawniej Suazi).

Wsparcie na rzecz rozwoju

  • Umowa ma charakter asymetryczny. UE gwarantuje Botswanie, Lesotho, Mozambikowi, Namibii i Eswatini bezcłowy* i bezkontyngentowy* dostęp do rynku UE. Ponadto udziela Republice Południowej Afryki szerszego dostępu wykraczającego poza zakres poprzedniego porozumienia.
  • Umowa ta nie nakłada na kraje SADC obowiązku zapewnienia takich samych praw dostępu do rynku, jakich udzieliła im UE. Kraje SADC mogą utrzymać taryfy na niektóre produkty, aby chronić je przed międzynarodową konkurencją.
  • Kraje, które przystąpiły do Umowy o Partnerstwie Gospodarczym (UPG), mogą zwiększyć stawkę należności celnych przywozowych, jeśli przywóz towarów z UE zwiększy się tak znacząco lub tak szybko, że mogłoby to zagrażać ciągłości produkcji krajowej.
  • UE nie może korzystać z subsydiów eksportowych w rolnictwie.
  • Umowa wspiera gospodarczą dywersyfikację przez obniżanie należności celnych przywozowych na produkty „pośrednie”, takie jak nasiona, nawozy i maszyny, co ma na celu ułatwienie dostępu do takich produktów przez przedsiębiorców z Afryki.

Oznaczenia geograficzne

  • Unijni producenci produktów tradycyjnych uznanych na całym świecie, np. win czy produktów spożywczych, mają wyłączne prawo do używania ich tradycyjnych nazw na terytorium Republiki Południowej Afryki.
  • Na rynku UE ochronie podlega szereg oznaczeń geograficznych z Republiki Południowej Afryki, takich jak poszczególne rodzaje wina czy herbaty Rooibos.

Zrównoważony rozwój

  • Każda ze stron jest zobowiązana do przestrzegania norm społecznych i środowiskowych.
  • W umowie ustanowiono procedurę konsultacji dla rozstrzygania kwestii dotyczących środowiska i pracy, a także przedstawiono wyczerpujący wykaz obszarów współpracy między partnerami, zapewniając tym samym zrównoważony rozwój.

Wyjątki (odstępstwa) od reguł pochodzenia

W rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2017/882 ustanowiono warunki stosowania odstępstwa od reguł pochodzenia, które to odstępstwo przyznano Namibii w ramach rocznego kontyngentu wynoszącego 800 ton metrycznych i które określono w protokole 1 do UPG między UE a SADC w odniesieniu do przetworzonego lub zakonserwowanego tuńczyka białego objętego pozycją HS 1604, wytworzonego z niepochodzącego tuńczyka białego objętego pozycją HS 0302 lub 0303.

OD KIEDY DECYZJA I UMOWA MAJĄ ZASTOSOWANIE?

Do czasu wejścia w życie umowy między UE a wszystkimi krajami SADC umowa ma tymczasowe zastosowanie od 10 października 2016 r. pomiędzy UE a Botswaną, Lesotho, Namibią, Republiką Południowej Afryki i Eswatini, jak wskazano w powiadomieniu (zob. sekcja „Dokumenty powiązane”), oraz od 4 lutego 2018 r. pomiędzy UE a Republiką Mozambiku (zob. odpowiednie powiadomienia w sekcji „Dokumenty powiązane”).

Unia nie stosuje tymczasowo art. 12 ust. 4, w którym jest mowa o wsparciu państw członkowskich UE w dziedzinie współpracy na rzecz rozwoju w krajach SADC UPG.

Decyzja (UE) 2016/1623 ma zastosowanie od 1 czerwca 2016 r.

KONTEKST

Więcej informacji:

KLUCZOWE POJĘCIA

Bezcłowy. Zwolniony od zapłaty cła.
Bezkontyngentowy. Nieobjęty jakimikolwiek ograniczeniami ilościowymi w odniesieniu do przywożonych lub wywożonych towarów.

GŁÓWNE DOKUMENTY

Decyzja Rady (UE) 2016/1623 z dnia 1 czerwca 2016 r. w sprawie podpisania, w imieniu Unii Europejskiej, i tymczasowego stosowania Umowy o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (Dz.U. L 250 z 16.9.2016, s. 1–2)

Umowa o Partnerstwie Gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (Dz.U. L 250 z 16.9.2016, s. 3–2120)

DOKUMENTY POWIĄZANE

Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2017/882 z dnia 23 maja 2017 r. w sprawie odstępstw od reguł pochodzenia określonych w protokole 1 do Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony, które stosuje się w ramach kontyngentu na niektóre produkty z Namibii (Dz.U. L 135 z 24.5.2017, s. 15–17)

Powiadomienie dotyczące tymczasowego stosowania Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (Dz.U. L 38 z 10.2.2018, s. 1)

Powiadomienie dotyczące tymczasowego stosowania Umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi, z jednej strony, a państwami SADC UPG, z drugiej strony (Dz.U. L 274 z 11.10.2016, s. 1)

Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 4 ust. 14 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG, dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej – Kumulacja między Unią Europejską i państwami AKP UPG oraz krajami i terytoriami zamorskimi UE przewidziana w art. 4 ust. 3 i 7 protokołu 1 umowy o partnerstwie gospodarczym UE–SADC (Dz.U. C 407 z 12.11.2018, s. 8)

Powiadomienie Komisji zgodnie z art. 4 ust. 17 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG, dotyczącego definicji pojęcia „produkty pochodzące” oraz metod współpracy administracyjnej – Powiadomienie o wykazie materiałów pochodzących z Republiki Południowej Afryki, których nie można przywozić bezpośrednio do UE na warunkach bezcłowych i bezkontyngentowych i do których kumulacja przewidziana w art. 4 ust. 2 protokołu 1 do umowy o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami SADC UPG nie ma zastosowania (Dz.U. C 407 z 12.11.2018, s. 5–7)

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2021

Top