Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0592

    Návrh ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES, 2009/33/ES a (EU) 2022/1999 a směrnice Rady 96/67/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

    COM/2023/592 final

    V Bruselu dne 17.10.2023

    COM(2023) 592 final

    2023/0362(COD)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES, 2009/33/ES a (EU) 2022/1999 a směrnice Rady 96/67/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

    (Text s významem pro EHP)


    DŮVODOVÁ ZPRÁVA

    1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

    Odůvodnění a cíle návrhu

    Ve sdělení „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU: výhled po roce 2030“ ( 1 ) Komise zdůraznila, že je důležité zavést regulační systém, který zajišťuje dosažení cílů s minimálními náklady. Zavázala se proto k novému úsilí o racionalizaci a zjednodušení požadavků na podávání zpráv s cílem snížit tuto zátěž o 25 %, aniž by byly ohroženy související cíle politiky.

    Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování správného prosazování a řádného monitorování právních předpisů. Náklady na ně jsou celkově z velké části kompenzovány přínosem, který přinášejí, zejména při monitorování a zajišťování souladu s klíčovými politickými opatřeními. Požadavky na podávání zpráv však mohou rovněž představovat nepřiměřenou zátěž pro zúčastněné strany, zejména pokud jde o malé a střední podniky a mikropodniky, a to i vzhledem k organizačnímu a technologickému vývoji, který vyžaduje úpravu původních požadavků na podávání zpráv. Jejich kumulace v průběhu času může vést k nadbytečným, duplicitním nebo zastaralým povinnostem, neefektivní četnosti a načasování nebo k nevhodným metodám sběru.

    Prioritou je proto zefektivnit povinnosti týkající se podávání zpráv a snížit administrativní zátěž. V této souvislosti si tento návrh klade za cíl zjednodušit požadavky v oblasti dopravní politiky, které se týkají zejména silniční a letecké dopravy, a přispěje k hlavnímu cíli „hospodářství ve prospěch lidí“.

    Návrh racionalizuje povinnosti v oblasti podávání zpráv kombinací opatření, a to zejména tím, že snižuje četnost požadavků na podávání zpráv a z uvedených povinností odstraňuje některé prvky.

    Požadavky na podávání zpráv se vztahují na orgány veřejné moci a týkají se těchto skutečností:

    ·Podávání zpráv členských států Komisi o čistých vozidlech pořízených podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/33/ES 2 a zpráv Komise Evropskému parlamentu a Radě by probíhalo jednou za pět let namísto jednou za tři roky.

    ·Povinnost členských států oznamovat Komisi údaje týkající se přepravy nebezpečných věcí podle směrnice Evropského parlamentu a Rady (ES) 2022/1999 3 by se zjednodušila. Kromě toho by tyto údaje musely vykazovat každé dva roky, nikoli každoročně. Komise by podávala zprávy Parlamentu a Radě každé čtyři roky namísto tří let, a navázala by tudíž na dva soubory zpráv obdržených od členských států.

    ·Povinnost členských států informovat Komisi o seznamu letišť, na než se vztahuje povinnost uplatňovat pravidla pro služby pozemního odbavování podle směrnice Rady 96/67/ES 4 , by byla zrušena, jakož i povinnost Komise tento seznam zveřejnit.

    ·Povinnost členských států zveřejnit seznam letišť, na něž se vztahují pravidla týkající se letištních poplatků podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES 5 , by byla zrušena.

    Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

    Návrh je součástí prvního balíčku opatření k racionalizaci požadavků na podávání zpráv. Jedná se o krok v průběžném procesu, který se komplexním způsobem zaměřuje na stávající požadavky na podávání zpráv s cílem posoudit jejich trvalý význam a zvýšit jejich účinnost.

    Racionalizace zavedená těmito opatřeními neovlivní dosažení cílů v oblasti politiky, neboť nezasahují do plnění základních povinností členskými státy.

    Soulad s ostatními politikami Unie

    V rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT) Komise zajišťuje, aby její právní předpisy plnily svůj účel, zaměřovaly se na potřeby zúčastněných stran a minimalizovaly zátěž při dosahování svých cílů. Návrh je proto součástí programu REFIT, který snižuje složitost zátěže spojené s podáváním zpráv vyplývající z právního prostředí EU.

    Některé požadavky na podávání zpráv jsou sice nezbytné, ale musí být co nejúčinnější, aby se zabránilo jejich překrývání, odstranila se zbytečná zátěž a v co nejvyšší míře se využívala digitální a interoperabilní řešení.

    Stávající návrh racionalizuje požadavky na podávání zpráv, čímž se dosažení cílů právních předpisů stává účinnějším a méně zatěžujícím pro orgány veřejné moci a nepřímo také pro společnosti.

    2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

    Právní základ

    Právním základem směrnice 2009/33/ES je čl. 175 odst. 1 Smlouvy o založení Evropského společenství (dále jen „Smlouva o ES“), nyní čl. 192 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „Smlouva o fungování EU“). Právním základem směrnice 96/67/ES je čl. 84 odst. 2 Smlouvy o ES a právním základem směrnice 2009/12/ES je čl. 80 odst. 2 Smlouvy o ES, nyní v obou případech čl. 100 odst. 2 Smlouvy o fungování EU. Právním základem směrnice (EU) 2022/1999 je článek 91 Smlouvy o fungování EU. Právním základem tohoto pozměňujícího rozhodnutí by proto měl být článek 91, čl. 100 odst. 2 a čl. 192 odst. 1 Smlouvy o fungování EU.

    Subsidiarita

    Příslušné požadavky na podávání zpráv ukládají právní předpisy EU. Jejich racionalizaci je proto nejlepší provést na úrovni EU, aby byla zajištěna právní jistota a jednotnost podávání zpráv. Tím se nepřímo zajistí rovné podmínky pro společnosti, a zejména pro orgány veřejné správy v celé EU, které budou těžit z racionalizace požadavků na podávání zpráv vyplývajících z tohoto návrhu.

    Proporcionalita

    Racionalizace požadavků na podávání zpráv zjednodušuje právní rámec tím, že zavádí minimální změny stávajících požadavků, které nemají vliv na podstatu širšího politického cíle. Návrh se proto omezuje na změny, které jsou nezbytné k zajištění účinného podávání zpráv, aniž by se měnil některý z podstatných prvků dotčených právních předpisů.

    Volba nástroje

    Navrhované rozhodnutí mění čtyři směrnice, které mají slučitelný právní základ, a tyto změny jsou proto vhodné k tomu, aby byly zahrnuty do jediného legislativního návrhu. Vzhledem k tomu, že se změny týkají pouze povinností členských států poskytovat údaje, což nevyžaduje provedení ze strany členských států, považuje se za nejvhodnější právní nástroj rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady.

    3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

    Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

    nepoužije se

    Konzultace se zúčastněnými stranami

    nepoužije se

    Sběr a využití výsledků odborných konzultací

    Tyto návrhy byly určeny v návaznosti na postup vnitřní kontroly stávajících povinností týkajících se podávání zpráv a na základě zkušeností s prováděním souvisejících právních předpisů. Vzhledem k tomu, že se jedná o krok v procesu průběžného posuzování požadavků na podávání zpráv vyplývajících z právních předpisů EU, bude kontrola této zátěže a jejího dopadu na zúčastněné strany pokračovat.

    Posouzení dopadů

    Návrh se týká omezených a cílených změn právních předpisů s cílem racionalizovat požadavky na podávání zpráv. Vycházejí ze zkušeností s prováděním právních předpisů. Změny nemají významný dopad na politiku, pouze zajišťují účinnější a účelnější provádění. Jejich cílená povaha a nedostatek příslušných možností politiky znamenají, že posouzení dopadů není nutné.

    Účelnost právních předpisů a zjednodušení

    Jedná se o návrh v rámci programu REFIT, jehož cílem je zjednodušit právní předpisy a snížit zátěž pro zúčastněné strany, zejména orgány veřejné moci.

    Směrnice 2009/33/ES stanoví minimální cíle pro zadávání zakázek na čistá vozidla, vyjádřené jako minimální procentní podíly čistých vozidel na celkovém počtu silničních vozidel, na něž se vztahují zakázky zadané během dvou pětiletých referenčních období. Je racionálnější požadovat, aby členské státy vykazovaly tyto údaje po skončení referenčního období, a tedy každých pět let. Podávání zpráv tak bude méně časté, a tudíž méně zatěžující pro vnitrostátní správní orgány.

    Směrnice (EU) 2022/1999 vyžaduje, aby členské státy každoročně poskytovaly určité údaje o přepravě nebezpečných věcí. Cílem návrhu je tuto povinnost zjednodušit odstraněním požadavku, aby členské státy, je-li to možné, poskytovaly zjištěný nebo odhadnutý objem nebezpečných věcí přepravovaných po silnici. Členské státy tyto údaje neshromažďují ani nevykazují konzistentně a Komise má v každém případě přístup k podobným údajům, jež poskytuje Eurostat. I když poskytnutí těchto údajů závisí na schopnosti členských států je získat, zbaví zrušení tohoto ustanovení vnitrostátní správní orgány povinnosti pokusit se je získat a společnosti případně zbaví povinnosti tyto údaje oznamovat příslušným vnitrostátním orgánům. Podle tohoto návrhu by navíc členské státy musely každé dva roky vykazovat zjednodušené údaje o přepravě nebezpečných věcí, a to za každý rok z uvedených dvou let zahrnutých v tomto vykazovaném období. V důsledku toho budou muset vnitrostátní správní orgány toto podávání zpráv provádět každé dva roky, nikoli každoročně, což pro ně představuje menší zátěž.

    Podle směrnice 96/67/ES musí členské státy každoročně informovat Komisi o letištích, která spadají do její oblasti působnosti, což závisí na jejich ročním objemu provozu z hlediska přepravy cestujících a tun nákladu. Tyto informace o ročním objemu provozu jsou veřejně dostupné zúčastněným stranám, zejména poskytovatelům služeb pozemního odbavování, a lze je získat přímo a snadno od letišť, sdružení letišť nebo Eurostatu 6 . Členské státy proto mohou být od zátěže spojené s každoročním vykazováním tohoto seznamu letišť Komisi osvobozeny.

    Obdobně musí členské státy podle směrnice 2009/12/ES zveřejnit seznam letišť na svém území, na něž se tato směrnice vztahuje (konkrétně letišť s více než pěti miliony odbavených cestujících nebo letišť s nejvyšším počtem odbavených cestujících). Ze stejných důvodů jako u směrnice 96/67/ES jsou tyto údaje snadno přístupné zúčastněným stranám, a zejména leteckým společnostem nebo sdružením leteckých společností, neboť letiště je zveřejňují na svých internetových stránkách a pravidelně je zařazují do svých výročních zpráv, které jsou veřejně dostupné. Členské státy proto mohou být od zátěže spojené se zveřejňováním tohoto seznamu letišť osvobozeny.

    Základní práva

    nepoužije se

    4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

    nepoužije se

    5.OSTATNÍ PRVKY

    Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

    nepoužije se

    Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

    Článek 1, kterým se mění směrnice 2009/12/ES

    Ustanovení čl. 1 odst. 3 směrnice 2009/12/ES o povinnosti členských států každoročně zveřejňovat seznam letišť spadajících do oblasti působnosti uvedené směrnice se zrušuje.

    Článek 2, kterým se mění článek 10 směrnice 2009/33/ES

    Ustanovení čl. 10 odst. 2 směrnice 2009/33/ES v současné době stanoví, že do 18. dubna 2026 a poté každé tři roky musí členské státy předložit Komisi zprávu o provádění uvedené směrnice. Podle článku 1 návrhu by tak musely poté činit každých pět let. Ustanovení čl. 10 odst. 3 vyžaduje, aby Komise do 18. dubna 2027 a poté každé tři roky předložila zprávu Parlamentu a Radě. Podle návrhu by tak musela činit každých pět let.

    Článek 3, kterým se mění článek 9 směrnice (EU) 2022/1999

    Ustanovení čl. 9 odst. 1 v současné době stanoví, že členské státy musí předkládat výroční zprávu obsahující seznam údajů o přepravě nebezpečných věcí, zahrnující podle písm. a) „je-li to možné, zjištěný nebo odhadnutý objem nebezpečných věcí přepravovaných po silnici v přepravovaných tunách nebo v tuno-kilometrech“. Podle čl. 3 odst. 1 návrhu se písmeno a) zrušuje. Členské státy by kromě toho musely tyto zprávy předkládat s těmito zjednodušenými údaji každé dva roky, a to za každý rok daného vykazovaného období. Podle čl. 9 odst. 2 musí Komise každé tři roky předložit zprávu Parlamentu a Radě. Opět podle čl. 3 odst. 1 návrhu by tak od roku 2025 musely činit každé čtyři roky.

    Ustanovení čl. 2 odst. 2 návrhu mění přílohu III směrnice odstraněním odkazu na odhadované celkové množství nebezpečných věcí přepravovaných po silnici.

    Článek 4, kterým se mění směrnice 96/67/ES

    Ustanovení čl. 1 odst. 4 směrnice 96/67/ES o povinnosti členských států každoročně vykazovat seznam letišť spadajících do oblasti působnosti uvedené směrnice a o povinnosti Komise uvedený seznam zveřejňovat se zrušuje.

    2023/0362 (COD)

    Návrh

    ROZHODNUTÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

    kterým se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES, 2009/33/ES a (EU) 2022/1999 a směrnice Rady 96/67/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví

    (Text s významem pro EHP)

    EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 91, čl. 100 odst. 2 a čl. 192 odst. 1 této smlouvy,

    s ohledem na návrh Evropské komise,

    po předložení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

    s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 7 ,

    s ohledem na stanovisko Výboru regionů 8 ,

    v souladu s řádným legislativním postupem,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)Požadavky na podávání zpráv hrají klíčovou úlohu při zajišťování řádného monitorování a správného prosazování právních předpisů. Je však důležité tyto požadavky zefektivnit, aby bylo zajištěno, že splňují účel, pro který byly určeny, a aby se omezila administrativní zátěž.

    (2)Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES 9 , 2009/33/ES 10 a (EU) 2022/1999 11 a směrnice Rady 96/67/ES 12 obsahují řadu požadavků na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví, které by proto měly být zjednodušeny v souladu se sdělením Komise „Dlouhodobá konkurenceschopnost EU: výhled po roce 2030“ 13 .

    (3)Ustanovení čl. 1 odst. 3 směrnice 2009/12/ES vyžaduje, aby členské státy každoročně zveřejňovaly seznam letišť na svém území, na něž se uvedená směrnice vztahuje. Směrnice 2009/12/ES se vztahuje na komerční letiště s více než pěti miliony odbavených cestujících a na letiště s nejvyšším počtem odbavených cestujících v každém členském státě. Vzhledem k tomu, že uvedené informace jsou zúčastněným stranám veřejně dostupné a snadno je lze od letišť, sdružení letišť a Eurostatu získat, a v zájmu snížení administrativní zátěže je vhodné tuto povinnost zveřejňování zrušit.

    (4)Směrnice 2009/33/ES stanoví minimální cíle pro zadávání zakázek na čistá vozidla, vyjádřené jako minimální procentní podíly čistých vozidel na celkovém počtu silničních vozidel, na něž se vztahují zakázky zadané během dvou referenčních období. První z těchto referenčních období trvá od 2. srpna 2021 do 31. prosince 2025 a druhé od 1. ledna 2026 do 31. prosince 2030.

    (5)Ustanovení čl. 10 odst. 2 směrnice 2009/33/ES vyžaduje, aby členské státy podaly zprávu o provádění uvedené směrnice do 18. dubna 2026 a aby ji poté podávaly každé tři roky. Zprávy členských států mají obsahovat údaje o počtu a kategoriích vozidel pořízených v oblasti působnosti směrnice 2009/33/ES. Ustanovení čl. 10 odst. 4 směrnice 2009/33/ES vyžaduje, aby Komise do 18. dubna 2027 a poté každé tři roky předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění uvedené směrnice na základě zpráv předložených členskými státy podle čl. 10 odst. 2.

    (6)V zájmu snížení administrativní zátěže a racionalizace harmonogramu podávání zpráv je vhodné snížit četnost podávání zpráv členskými státy podle směrnice 2009/33/ES a plně jej uvést do souladu s pětiletými referenčními obdobími stanovenými v uvedené směrnici. Vzhledem k tomu, že zprávy Komise Evropskému parlamentu a Radě vycházejí z vnitrostátních zpráv členských států, měla by být rovněž odpovídajícím způsobem upravena četnost těchto zpráv.

    (7)Ustanovení čl. 9 odst. 1 směrnice (EU) 2022/1999 vyžaduje, aby členské státy zaslaly Komisi zprávu o uplatňování směrnice (EU) 2022/1999 za každý kalendářní rok. Vzhledem k omezeným přínosům každoročního podávání zpráv a k dostupnosti dalších informací a v zájmu snížení administrativní zátěže a racionalizace harmonogramu podávání zpráv je vhodné snížit četnost těchto zpráv na každý druhý kalendářní rok.

    (8)Pokud jde o obsah těchto zpráv, článek 9 směrnice (EU) 2022/1999 vyžaduje, aby do nich členské státy zahrnuly, je-li to možné, zjištěný nebo odhadnutý objem nebezpečných věcí přepravovaných po silnici v přepravovaných tunách nebo v tuno-kilometrech. Vzhledem k nepovinné povaze tohoto požadavku členské státy příslušné údaje neshromažďují nebo je nevykazují konzistentně. Současně Eurostat poskytuje jasné a konzistentní údaje o přepravě nebezpečných věcí, o něž se Komise opírá při vypracovávání tříleté zprávy pro Evropský parlament a Radu. Vzhledem k tomu, že Komise již má k těmto údajům přístup, je v zájmu snížení administrativní zátěže vhodné zrušit povinnost vykazovat celkový objem nebezpečných věcí přepravovaných po silnici v členském státě.

    (9)Ustanovení čl. 9 odst. 2 směrnice (EU) 2022/1999 vyžaduje, aby Komise poprvé v roce 1999 a následně nejméně každý třetí rok předložila Evropskému parlamentu a Radě zprávu o jejím uplatňování členskými státy. V zájmu snížení administrativní zátěže a racionalizace harmonogramu podávání zpráv je vhodné požadovat, aby tato zpráva byla předkládána každé čtyři roky.

    (10)Ustanovení čl. 1 odst. 4 směrnice 96/67/ES vyžaduje, aby členské státy každoročně informovaly Komisi o letištích, která spadají do její oblasti působnosti, což závisí na jejich ročním objemu provozu z hlediska přepravy cestujících a tun nákladu. Rovněž vyžaduje, aby Komise tento seznam letišť zveřejnila. Vzhledem k tomu, že uvedené informace jsou zúčastněným stranám veřejně dostupné a snadno je lze od letišť, sdružení letišť a Eurostatu získat, a v zájmu snížení administrativní zátěže je vhodné tuto povinnost podávání zpráv a zveřejňování zrušit.

    (11)Směrnice 2009/12/ES, 2009/33/ES, (EU) 2022/1999 a 96/67/ES by proto měly být odpovídajícím způsobem změněny,

    PŘIJALY TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Změna směrnice 2009/12/ES

    V článku 1 směrnice 2009/12/ES se zrušuje odstavec 3.

    Článek 2

    Změny směrnice 2009/33/ES

    Článek 10 směrnice 2009/33/ES se mění takto:

    1) v odstavci 2 se první věta nahrazuje tímto:

    „Do 18. dubna 2026 a poté každých pět let členské státy předloží Komisi zprávu o provádění této směrnice.“;

    2) odstavec 4 se nahrazuje tímto:

    „4.  Do 18. dubna 2027 a poté každých pět let Komise na základě zpráv uvedených v odstavci 2 předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění této směrnice, ve které upřesní opatření přijatá v této souvislosti členskými státy.“

    Článek 3

    Změny směrnice (EU) 2022/1999

    Směrnice (EU) 2022/1999 se mění takto:

    1) Článek 9 se mění takto:

    a) v odstavci 1 se doplňuje nový pododstavec, který zní:

    „Poslední zpráva podle prvního pododstavce se předloží Komisi nejpozději do 31. prosince 2024 a bude se týkat období od 1. ledna 2023 do 31. prosince 2023.“;

    b) vkládá se nový odstavec 1a, který zní:

    „1a. Od 1. ledna 2024 se zprávy za každý kalendářní rok uvedené v odst. 1 prvním pododstavci předkládají Komisi každé dva roky nejpozději 12 měsíců po skončení druhého roku a obsahují tyto údaje:

    a)    počet provedených kontrol;

    b)    počet zkontrolovaných vozidel podle místa registrace (vozidla registrovaná v dotyčném členském státě, v ostatních členských státech nebo ve třetích zemích);

    c)    počet zjištěných protiprávních jednání podle kategorií rizik uvedených v příloze II;

    d)    druh a počet uložených sankcí.

    První zpráva podle prvního pododstavce se předloží nejpozději do 31. prosince 2026.“;

    c) v odstavci 2 se doplňuje nový pododstavec, který zní:

    „Od roku 2025 zašle Komise uvedenou zprávu Evropskému parlamentu a Radě nejméně každé čtyři roky.“

    2) Příloha III se nahrazuje zněním v příloze tohoto rozhodnutí.

    Článek 4

    Změna směrnice 96/67/ES

    V článku 1 směrnice 96/67/EC se zrušuje odstavec 4.

    Článek 5

    Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

    V Bruselu dne

    Za Evropský parlament    Za Radu

    předseda/předsedkyně    předseda/předsedkyně

    (1)    COM(2023)168
    (2)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/33/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel (Úř. věst. L 120, 15.5.2009, s. 5).
    (3)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/1999 ze dne 19. října 2022 o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí (Úř. věst. L 274, 24.10.2022, s. 1).
    (4)    Směrnice Rady 96/67/ES ze dne 15. října 1996 o přístupu na trh odbavovacích služeb na letištích Společenství (Úř. věst. L 272, 25.10.1996, s. 36).
    (5)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES ze dne 11. března 2009 o letištních poplatcích (Úř. věst. L 70, 14.3.2009, s. 11).
    (6)    Eurostat shromažďuje statistiky o letecké dopravě od vnitrostátních orgánů, jako je statistický úřad, ministerstvo dopravy, úřady pro civilní letectví nebo letiště, v závislosti na organizaci sběru údajů v každé vykazující zemi. Původní zdroje údajů pro vnitrostátní orgány jsou obvykle letiště nebo podniky, jež spravují letiště, a letecké společnosti. https://ec.europa.eu/eurostat/cache/metadata/en/avia_pa_esms.htm , https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/avia_gooa/default/table?lang=en
    (7)    Úř. věst. C , , s. .
    (8)    Úř. věst. C , , s. .
    (9)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES ze dne 11. března 2009 o letištních poplatcích (Úř. věst. L 70, 14.3.2009, s. 11).
    (10)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/33/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře čistých a energeticky účinných silničních vozidel (Úř. věst. L 120, 15.5.2009, s. 5).
    (11)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/1999 ze dne 19. října 2022 o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí (Úř. věst. L 274, 24.10.2022, s. 1).
    (12)    Směrnice Rady 96/67/ES ze dne 15. října 1996 o přístupu na trh odbavovacích služeb na letištích Společenství (Úř. věst. L 272, 25.10.1996, s. 36).
    (13)    COM(2023)168.
    Top

    V Bruselu dne 17.10.2023

    COM(2023) 592 final

    PŘÍLOHA

    EMPTY

    návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady,

    kterým se mění směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/12/ES, 2009/33/ES a (EU) 2022/1999 a směrnice Rady 96/67/ES, pokud jde o některé požadavky na podávání zpráv v oblasti silniční dopravy a letectví


    PŘÍLOHA

    „PŘÍLOHA III

    Vzor normalizovaného formuláře zprávy pro Komisi o protiprávním jednání a sankcích

     

    Země: _____________________ Rok: ________________

     

    SILNIČNÍ KONTROLY VOZIDEL PŘEPRAVUJÍCÍCH NEBEZPEČNÉ VĚCI

     

    Místo/země registrace vozidel (1)

    Celkový počet

    Země kontroly

    Ostatní členské státy EU

    Třetí země

    Počet dopravních jednotek kontrolovaných vzhledem k obsahu nákladu (a podle ADR)

     

     

     

     

    Počet dopravních jednotek neodpovídajících ADR

     

     

     

     

    Počet odstavených dopravních jednotek

     

     

     

     

    Počet zjištěných protiprávních jednání podle kategorií rizik (2)

    Kategorie I

     

     

     

     

    Kategorie II

     

     

     

     

    Kategorie III

     

     

     

     

    Počet uložených sankcí podle typů

    Napomenutí

     

     

     

     

    Pokuta

     

     

     

     

    Jiné

     

     

     

     

    Poznámky pod čarou:

    (1) Pro účely této přílohy je země registrace shodná se zemí registrace motorového vozidla.

    (2) Pokud je v rámci jedné dopravní jednotky zjištěno více případů protiprávního jednání, použije se pouze kategorie nejzávažnějšího rizika podle přílohy II.

    Top