Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0476

    2011/476/EU: Rozhodnutí Komise ze dne 27. července 2011 o požadavcích na bezpečnost, které mají splňovat evropské normy pro stacionární tréninková zařízení podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES Text s významem pro EHP

    Úř. věst. L 196, 28.7.2011, p. 16–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Dokument byl zveřejněn v rámci zvláštního vydání (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/476/oj

    28.7.2011   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 196/16


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 27. července 2011

    o požadavcích na bezpečnost, které mají splňovat evropské normy pro stacionární tréninková zařízení podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES

    (Text s významem pro EHP)

    (2011/476/EU)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2001/95/ES ze dne 3. prosince 2001 o obecné bezpečnosti výrobků (1), a zejména na čl. 4 odst. 1 písm. a) uvedené směrnice,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Směrnice 2001/95/ES stanoví, že evropské normy by měly být vypracovány evropskými normalizačními orgány. Tyto normy by měly zajistit, aby výrobky splňovaly obecný požadavek na bezpečnost podle uvedené směrnice.

    (2)

    Podle směrnice 2001/95/ES se předpokládá, že výrobek je bezpečný, je-li ve shodě s nezávaznými vnitrostátními normami přejímajícími evropské normy, na něž byly zveřejněny odkazy v Úředním věstníku Evropské unie.

    (3)

    Článek 4 směrnice 2001/95/ES stanoví postup pro vypracovávání evropských norem. Podle tohoto postupu stanoví Komise zvláštní požadavky na bezpečnost, jež by měly evropské normy splňovat, a následně na základě těchto požadavků pověří evropské normalizační orgány, aby takové normy vypracovaly.

    (4)

    Komise zveřejní odkazy na evropské normy přijaté tímto způsobem v Úředním věstníku Evropské unie.

    (5)

    Podle čl. 4 odst. 2 druhého pododstavce směrnice 2001/95/ES mohou být odkazy na evropské normy, které byly evropskými normalizačními orgány přijaty před vstupem uvedené směrnice v platnost, zveřejněny v Úředním věstníku Evropské unie i bez pověření ze strany Komise, pokud tyto normy zajišťují soulad s obecným požadavkem na bezpečnost stanoveným v uvedené směrnici.

    (6)

    Komise na základě svého rozhodnutí 2006/514/ES (2) zveřejnila v Úředním věstníku Evropské unie odkazy na devět evropských norem týkajících se bezpečnosti stacionárních tréninkových zařízení.

    (7)

    Zmíněných devět evropských norem o bezpečnosti stacionárních tréninkových zařízení, na které se vztahuje rozhodnutí 2006/514/ES, nebylo vypracováno na základě pověření ze strany Komise podle čl. 4 odst. 1.

    (8)

    Tři z těchto norem, EN 957-4:1996, EN 957-5:1996 a EN 957-6:2001, byly nahrazeny novými zněními – EN 957-4 + A1:2010, EN 957-5:2009 a EN 957-6:2010. Vzhledem k tomu, že tato nová znění byla přijata po vstupu směrnice 2001/95/ES v platnost a byla vypracována bez pověření ze strany Komise, které by stanovilo zvláštní požadavky na bezpečnost, nemohou být odkazy na ně zveřejněny v Úředním věstníku Evropské unie.

    (9)

    Za účelem posouzení souladu těchto nových znění a případných následných znění evropských norem pro stacionární tréninková zařízení s obecným požadavkem na bezpečnost uvedeným ve směrnici 2001/95/ES je třeba celý proces provést znovu podle postupu stanoveného v článku 4 uvedené směrnice.

    (10)

    Komise by proto měla stanovit zvláštní požadavky na bezpečnost týkající se stacionárních tréninkových zařízení s cílem pověřit evropské normalizační orgány, aby na základě těchto požadavků vypracovaly odpovídající evropské normy.

    (11)

    Jakmile budou příslušné normy k dispozici, a jestliže se Komise rozhodne zveřejnit odkaz na tyto normy v Úředním věstníku Evropské unie, mělo by se podle postupu stanoveného v čl. 4 odst. 2 směrnice 2001/95/ES předpokládat, že stacionární tréninková zařízení splňující tyto normy vyhovují obecnému požadavku na bezpečnost uvedenému ve směrnici 2001/95/ES, pokud jde o požadavky na bezpečnost obsažené ve zmíněných normách.

    (12)

    Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného podle článku 15 směrnice 2001/95/ES,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Pro účely tohoto rozhodnutí se stacionárním tréninkovým zařízením rozumí výrobek, též poháněný motorem, používaný k účelům tréninku, cvičení, diagnostiky nebo rehabilitace, jejichž součástí jsou opakující se pohyby, který při použití zůstává statický. Toto zařízení buď stojí na podlaze, nebo je připevněno ke stropu či ke stěně nebo k jiné pevné konstrukci.

    Článek 2

    Zvláštní požadavky na bezpečnost pro výrobky uvedené v článku 1, které mají splňovat evropské normy podle článku 4 směrnice 2001/95/ES, jsou stanoveny v příloze tohoto rozhodnutí.

    Článek 3

    Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

    V Bruselu dne 27. července 2011.

    Za Komisi

    José Manuel BARROSO

    předseda


    (1)  Úř. věst. L 11, 15.1.2002, s. 4.

    (2)  Úř. věst. L 200, 22.7.2006, s. 35.


    PŘÍLOHA

    ZVLÁŠTNÍ POŽADAVKY NA BEZPEČNOST PRO STACIONÁRNÍ TRÉNINKOVÁ ZAŘÍZENÍ

    Část I

    Výrobek a definice výrobku

    Stacionární tréninková zařízení, na která se vztahuje toto pověření, se používají k účelům tréninku, cvičení, diagnostiky nebo rehabilitace, jejichž součástí jsou opakující se pohyby. Tato zařízení zůstávají při použití statická. Buď stojí na podlaze, nebo jsou připevněna ke stropu, ke stěně nebo k jiné pevné konstrukci.

    Tato zařízení se obecně používají ve fitness centrech, v hotelech, ve sportovních a rekreačních klubech, v rehabilitačních centrech nebo v domácnostech. Prostory, v nichž se tato zařízení používají, jsou „cvičební prostory“, přičemž přístup do těchto prostor může být povolen jen uživatelům a odborným pracovníkům (např. trenérům, zdravotním pracovníkům).

    Tyto požadavky se vztahují i na zařízení poháněná motorem, pokud jde o rizika nezahrnutá ve směrnici o strojních zařízeních (směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES (1)).

    Pro některá specifická tréninková zařízení platí kromě obecných požadavků na bezpečnost také doplňkové požadavky.

    Vztahuje-li se na určené použití stacionárních tréninkových zařízení také směrnice Komise 93/42/EHS ze dne 14. června 1993 o zdravotnických prostředcích (2), jsou příslušné doplňkové požadavky splněny.

    Stacionární tréninková zařízení, na která se vztahuje toto pověření, by měla být klasifikována podle specifických tříd přesnosti a použití v závislosti na účelu zařízení:

    Třídy přesnosti

    Třída A: vysoká přesnost;

    Třída B: střední přesnost;

    Třída C: minimální přesnost.

    Třídy použití

    Třída S (Studio): profesionální a/nebo komerční použití;

    Třída H (Home): použití v domácnostech;

    Třída I: profesionální a/nebo komerční použití, včetně použití osobami se zvláštními potřebami (např. zrakově, sluchově, tělesně postižené osoby nebo osoby se specifickými poruchami učení)

    Část II

    A.   Obecné požadavky na bezpečnost

    Tyto výrobky musí splňovat obecný požadavek na bezpečnost podle směrnice 2001/95/ES a musí být „bezpečné“ ve smyslu čl. 2 písm. b) uvedené směrnice. Výrobek musí být zejména bezpečný za běžných nebo předvídatelných podmínek použití (včetně např. skladování, přepravy na místo uskladnění, instalace, demontáže a údržby) po celou dobu své životnosti. Zařízení by rovněž mělo být bezpečné pro profesionální uživatele (např. trenéry, učitele).

    Riziko zranění nebo poškození zdraví nebo snížení bezpečnosti musí být za běžných a rozumně předvídatelných podmínek použití stacionárního tréninkového zařízení minimalizováno. Žádná část přístupná uživateli – nebo třetím stranám – při běžném nebo určeném použití nesmí způsobit fyzické poranění nebo negativně ovlivnit zdraví uživatele.

    Uživatelé musí být informováni o pravděpodobném nebezpečí a rizicích a o tom, jak jim předcházet.

    Ačkoli tréninková zařízení nejsou určena pro děti, použití těchto výrobků v domácnostech je stále běžnější, což usnadňuje přístup dětí k nim. Tato zařízení jsou pro děti nebezpečná, mohou jim způsobit vážná poranění (zejména prstů na rukou a nohou), popáleniny, tržné rány, skřípnutí či uškrcení. Nelze-li taková rizika dostatečně omezit samotnou konstrukcí zařízení nebo prostřednictvím ochranných opatření, musí být zbývající riziko eliminováno informováním rodičů či ošetřovatelů.

    B.   Zvláštní požadavky na bezpečnost

    Při použití obecného požadavku na bezpečnost uvedeného ve směrnici 2001/95/ES je třeba zohlednit alespoň následující aspekty:

    a)

    stabilita volně stojícího zařízení;

    b)

    ostré hrany a otřepy;

    c)

    konce trubek;

    d)

    části, jež vykonávají svírací, střižný, točivý nebo vratný pohyb v místech, která jsou přístupná;

    e)

    závaží;

    f)

    přístup k zařízení a opuštění zařízení;

    g)

    seřizovací a aretovací mechanismy;

    h)

    lana, pásy a řetězy;

    i)

    ocelová lana a kladky;

    j)

    vedení lan a pásů;

    k)

    body vtažení lan a pásů;

    l)

    pozice uchopení;

    m)

    integrovaná madla;

    n)

    přídavná madla;

    o)

    otočná madla;

    p)

    elektrická bezpečnost;

    q)

    údržba;

    r)

    návod k montáži;

    s)

    všeobecný návod k použití;

    t)

    základní biomechanické požadavky;

    u)

    označení;

    v)

    výstražná upozornění, zejména ohledně nebezpečí pro děti;

    w)

    odstavení z provozu vypnutím elektrického proudu, zejména pro ochranu dětí.

    Při použití obecného požadavku na bezpečnost uvedeného ve směrnici 2001/95/ES je třeba zohlednit alespoň následující zkoušky:

    a)

    zkouška rozměrů;

    b)

    vizuální prohlídka;

    c)

    hmatová prohlídka;

    d)

    provozní zkouška;

    e)

    osvědčení výrobce;

    f)

    zkouška bodů vtažení lan a pásů;

    g)

    zkušební podmínky;

    h)

    zkouška stability;

    i)

    stanovení zatížení při přetržení lan, pásů a řetězů;

    j)

    zkouška setrvačníků;

    k)

    určení síly potřebné k oddělení přídavných madel;

    l)

    zkouška přístupu k zařízení/opuštění zařízení;

    m)

    zkouška odolnosti při zatížení;

    n)

    zkouška režimu sledování srdečního tepu;

    o)

    zkouška přesnosti údajů při měření výkonu;

    p)

    hodnocení pokynů a výstražných upozornění;

    q)

    zkušební protokol.


    (1)  Úř. věst. L 157, 9.6.2006, s. 24.

    (2)  Úř. věst. L 169, 12.7.1993, s. 1.


    Top