Odaberite eksperimentalnu funkciju koju želite isprobati

Ovaj je dokument isječak s web-mjesta EUR-Lex

Dokument 32010D0335

    2010/335/: Rozhodnutí Komise ze dne 10. června 2010 o pokynech pro výpočet zásob uhlíku v půdě pro účely přílohy V směrnice 2009/28/ES (oznámeno pod číslem K(2010) 3751)

    Úř. věst. L 151, 17.6.2010., str. 19–41 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)
    Zvláštní vydání v chorvatském jazyce: Kapitola 15 Svazek 013 S. 95 - 117

    Jiná zvláštní vydání ()

    17.6.2010   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 151/19


    ROZHODNUTÍ KOMISE

    ze dne 10. června 2010

    o pokynech pro výpočet zásob uhlíku v půdě pro účely přílohy V směrnice 2009/28/ES

    (oznámeno pod číslem K(2010) 3751)

    (2010/335/EU)

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2009/28/ES ze dne 23. dubna 2009 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a o změně a následném zrušení směrnic 2001/77/ES a 2003/30/ES (1), a zejména na přílohu V část C bod 10 uvedené směrnice,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Směrnice 2009/28/ES stanoví pravidla pro výpočet dopadu skleníkových plynů z biopaliv a biokapalin a z referenčních fosilních paliv při současném zohlednění emisí vyvolaných změnami v zásobě uhlíku v důsledku změn ve využívání půdy. Směrnice Evropského parlamentu a Rady 98/70/ES ze dne 13. října 1998 o jakosti benzinu a motorové nafty a o změně směrnice Rady 93/12/EHS (2) zahrnuje odpovídající pravidla pro biopaliva.

    (2)

    Komise by měla své pokyny pro výpočet zásob uhlíku v půdě vypracovat na základě pokynů Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) pro národní inventury skleníkových plynů z roku 2006. Uvedené pokyny byly určeny pro národní inventury skleníkových plynů a nejsou uvedeny v podobě snadno použitelné pro hospodářské subjekty. V případě, že pokyny IPCC pro národní inventury skleníkových plynů neobsahují informace nezbytné pro účely výroby biopaliv a biokapalin nebo takové informace nejsou dostupné, je proto vhodné vycházet z údajů pocházejících z jiných vědeckých zdrojů.

    (3)

    Pro výpočet zásob uhlíku v organické hmotě půdy je nutné zohlednit klima, půdní typ, pokryv půdy, způsob hospodaření s půdou a vstupy. Pro minerální půdy je pro tento účel vhodné použít metodiku IPCC úroveň 1 pro organický uhlík v půdě, neboť pokrývá tuto problematiku na světové úrovni. U organických půd se metodika IPCC zaměřuje zejména na ztrátu uhlíku v důsledku odvodňování půdy, přičemž sleduje pouze roční ztráty. Vzhledem k tomu, že odvodňování půdy všeobecně vede k velkým ztrátám zásob uhlíku, které nelze nahradit úsporou skleníkových plynů z biopaliv nebo biokapalin, a odvodňování rašelinišť zakazují kritéria udržitelnosti stanovená směrnicí 2009/28/ES, postačí stanovit obecná pravidla pro určování množství organického uhlíku v půdě nebo ztráty uhlíku v organických půdách.

    (4)

    Pro výpočet zásoby uhlíku v živé biomase a v neživé organické hmotě lze použít nepříliš složitý postup odpovídající metodice IPCC úroveň 1 pro vegetaci. V souladu s uvedenou metodikou lze oprávněně předpokládat, že při přeměně půdy dochází ke ztrátě celé zásoby uhlíku v živé biomase I v neživé organické hmotě. Neživá organická hmota má při přeměně půdy za účelem pěstování zemědělských plodin na výrobu biopaliv a biokapalin obvykle jen malý význam, měla by však být zohledněna, alespoň pokud jde o uzavřené lesy.

    (5)

    Při výpočtu dopadů skleníkových plynů vyvolaných přeměnou půdy by hospodářské subjekty měly mít možnost používat skutečné hodnoty zásob uhlíku spojených s referenčním využíváním půdy a s využíváním půdy po přeměně. Měly by také mít možnost používat standardní hodnoty, které by tyto pokyny měly stanovit. Není však nutné poskytovat standardní hodnoty pro nepravděpodobné kombinace klimatu a půdního typu.

    (6)

    Příloha V směrnice 2009/28/ES stanoví způsob výpočtu dopadů skleníkových plynů a obsahuje pravidla pro výpočet anualizovaných emisí ze změn zásoby uhlíku vyvolaných změnami ve využívání půdy. Pokyny, jež tvoří přílohu k tomuto rozhodnutí, stanoví pravidla pro výpočet zásob uhlíku v půdě, která doplňují pravidla stanovená v příloze V,

    PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

    Článek 1

    Pokyny pro výpočet zásob uhlíku v půdě pro účely přílohy V směrnice 2009/28/ES jsou stanoveny v příloze tohoto rozhodnutí.

    Článek 2

    Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

    V Bruselu dne 10. června 2010.

    Za Komisi

    Günther OETTINGER

    člen Komise


    (1)  Úř. věst. L 140, 5.6.2009, s. 16.

    (2)  Úř. věst. L 350, 28.12.1998, s. 58.


    PŘÍLOHA

    Pokyny pro výpočet zásob uhlíku v půdě pro účely přílohy V směrnice 2009/28/ES

    OBSAH

    1.

    Úvod

    2.

    Ucelené podchycení zásob uhlíku v půdě

    3.

    Výpočet zásob uhlíku

    4.

    Zásoba organického uhlíku v půdě

    5.

    Zásoba uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin

    6.

    Zásoba uhlíku v standardních minerálních půdách

    7.

    Faktory zohledňující rozdíl mezi zásobou organického uhlíku v půdě a zásobou organického uhlíku ve standardní půdě

    8.

    Hodnoty zásoby uhlíku pro zásobu uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin

    1.   ÚVOD

    Tyto pokyny stanoví pravidla pro výpočet zásob uhlíku v půdě při referenčním využívání půdy (CS R, jak je definováno v bodě 7 přílohy V směrnice 2009/28/ES) a při skutečném využívání půdy (CSA , jak je definováno v bodě 7 přílohy V směrnice 2009/28/ES).

    V bodě 2 jsou stanovena pravidla umožňující ucelené určování zásob uhlíku v půdě. Bod 3 stanoví obecné pravidlo pro výpočet zásob uhlíku, které se skládají ze dvou částí: z organického uhlíku v půdě a ze zásoby uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin.

    Bod 4 stanoví podrobná pravidla pro určování zásoby organického uhlíku v půdě. Pro minerální půdy umožňuje používat metodu opírající se o hodnoty stanovené v těchto pokynech, ale umožňuje i použití jiných metod. Pro organické půdy jsou popsány metody, ale pokyny neobsahují hodnoty pro určování zásoby organického uhlíku v organických půdách.

    Bod 5 stanoví podrobná pravidla pro zásobu uhlíku ve vegetaci, ale uplatní se jen v případě, že nebudou použity hodnoty pro zásobu uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin stanovené v bodě 8 těchto pokynů (použití hodnot uvedených v bodě 8 není povinné a v určitých případech nemusí příslušné hodnoty ani obsahovat).

    Bod 6 stanoví pravidla pro volbu příslušných hodnot v případě, že budou použity hodnoty z pokynů týkající se organického uhlíku v minerálních půdách (tyto hodnoty jsou stanoveny v bodech 6 a 7). V těchto pravidlech se odkazuje na datové vrstvy týkající se klimatických oblastí a půdních typů zpřístupněné prostřednictvím online platformy pro transparentnost, která byla zřízena směrnicí 2009/28/ES. Tyto datové vrstvy jsou podrobnými vrstvami tvořícími základ obrázků 1 a 2.

    Bod 8 stanoví hodnoty pro zásobu uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin a příslušné parametry. Body 7 a 8 stanoví hodnoty pro čtyři různé kategorie využití půdy: ornou půdu, trvalé zemědělské plodiny, travní porosty a zalesněné plochy.

    Obrázek 1

    Klimatické oblasti

    Image

    Obrázek 2

    Zeměpisné rozdělení půdních typů

    Image

    2.   UCELENÉ PODCHYCENÍ ZÁSOB UHLÍKU V PŮDĚ

    Pro určení zásoby uhlíku na jednotku plochy spojenou s CS R a CS A se použijí tato pravidla:

    (1)

    území, pro které se vypočítávají zásoby uhlíku v půdě, musí mít celoplošně podobné

    a)

    biofyzické podmínky, tj. klima a půdní typ;

    b)

    historii hospodaření s půdou, pokud jde o kultivaci;

    c)

    historii vstupů, tj. vstupů uhlíku do půdy;

    (2)

    zásoba uhlíku při skutečném využívání půdy CS A se stanoví jako

    v případě ztráty zásoby uhlíku: odhad rovnovážného stavu zásoby uhlíku, kterého půda dosáhne při jejím novém využití,

    v případě hromadění zásoby uhlíku: odhad zásoby uhlíku po uplynutí 20 let nebo až plodina dosáhne zralosti, a to podle toho, která situace nastane dříve.

    3.   VÝPOČET ZÁSOB UHLÍKU

    Pro výpočet CS R a CS A se použije toto pravidlo:

    CS i = (SOC + C VEG) × A

    kde:

    CS i= zásoba uhlíku na jednotku plochy spojená s využíváním půdy i (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na jednotku plochy, zahrnující jak půdu, tak vegetaci);

    SOC= organický uhlík v půdě (vyjádřený jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaný podle bodu 4;

    CVEG = zásoba uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5, nebo zvolená z příslušných hodnot v bodě 8;

    A= faktor měřítka (scaling) dané oblasti (vyjádřený v hektarech na jednotku plochy).

    4.   ZÁSOBA ORGANICKÉHO UHLÍKU V PŮDĚ

    4.1.   Minerální půdy

    Pro výpočet SOC lze použít toto pravidlo:

    SOC = SOC ST × FLU  × FMG  × FI

    kde:

    SOC= organický uhlík v půdě (vyjádřený jako hmotnost uhlíku na hektar);

    SOCST= organický uhlík ve standardní půdě, a to ve svrchní vrstvě 0–30 centimetrů (vyjádřený jako hmotnost uhlíku na hektar);

    FLU= faktor využití půdy zohledňující rozdíl mezi zásobou organického uhlíku v půdě spojenou s typem využívání půdy a zásobou organického uhlíku ve standardní půdě;

    FMG= faktor hospodaření zohledňující rozdíl mezi zásobou organického uhlíku v půdě spojenou s hlavním způsobem hospodaření s půdou a zásobou organického uhlíku ve standardní půdě;

    FI= faktor vstupů zohledňující rozdíl mezi organickým uhlíkem v půdě spojeným s různými úrovněmi vstupů uhlíku do půdy a zásobou organického uhlíku ve standardní půdě.

    Pro SOCST se použijí příslušné hodnoty uvedené v bodě 6.

    Pro FLU , FMG a FI se použijí příslušné hodnoty uvedené v bodě 7.

    Alternativně k použití pravidel uvedených výše lze k určení SOC použít i jiné vhodné metody, včetně měření. Pokud takové metody nejsou založeny na měření, zohlední se klima, půdní typ, pokryv půdy, způsob hospodaření s půdou a vstupy.

    4.2.   Organické půdy (histosoly)

    Pro určení SOC se použijí vhodné metody. Takové metody zohledňují celou hloubku organické vrstvy půdy, dále klima, pokryv půdy a způsob hospodaření s půdou a vstupy. Takové metody mohou zahrnovat měření.

    V případech, kdy se jedná o zásoby uhlíku ovlivněné odvodňováním půdy, musí příslušné metody zohlednit ztráty uhlíku v důsledku odvodňování. Takové metody mohou být založeny na určení ročních ztrát uhlíku v důsledku odvodňování.

    5.   ZÁSOBA UHLÍKU V NADZEMNÍ VEGETACI A V PODZEMNÍCH ORGÁNECH ROSTLIN

    Kromě případů, kdy se pro CVEG použije hodnota stanovená v bodě 8, se pro výpočet CVEG použije toto pravidlo:

    CVEG = CBM + CDOM

    kde:

    CVEG= zásoba uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    CBM= zásoba uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin vázaná v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.1;

    CDOM= zásoba uhlíku v nadzemní vegetaci a v podzemních orgánech rostlin vázaná v neživé organické hmotě (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.2.

    Pro CDOM lze použít hodnotu 0 kromě případů, kdy se jedná o zalesněné plochy – s výjimkou lesních plantáží – s porostem koruny tvořícím nejméně 30 %.

    5.1.   Živá biomasa

    Pro výpočet CBM se použije toto pravidlo:

    CBM = CAGB + CBGB

    kde:

    CBM= nadzemní a podzemní zásoba uhlíku vázaná v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    CAGB= nadzemní zásoba uhlíku vázaná v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.1.1;

    CBGB= podzemní zásoba uhlíku vázaná v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.1.2.

    5.1.1.   Nadzemní živá biomasa

    Pro výpočet CAGB se použije toto pravidlo:

    CAGB = BAGB  × CFB

    kde:

    CAGB= nadzemní zásoba uhlíku vázaná v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    BAGB= hmotnost nadzemní živé biomasy (vyjádřená jako hmotnost sušiny na hektar);

    CFB= obsah uhlíku v sušině živé biomasy (vyjádřený jako podíl hmotnosti uhlíku na hmotnosti sušiny).

    Pro ornou půdu, trvalé zemědělské plodiny a lesní plantáže je hodnotou BAGB průměrná hmotnost nadzemní živé biomasy během produkčního cyklu

    Pro CFB lze použít hodnotu 0,47

    5.1.2.   Podzemní živá biomasa

    Pro výpočet CBGB se použije jedno z těchto dvou pravidel:

    (1)

    CBGB = BBGB  × CFB

    kde:

    CBGB= podzemní zásoba uhlíku v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    BBGB= hmotnost podzemní živé biomasy (vyjádřená jako hmotnost sušiny na hektar);

    CFB= obsah uhlíku v sušině živé biomasy (vyjádřený jako podíl hmotnosti uhlíku na hmotnosti sušiny).

    Pro orné půdy, trvalé zemědělské plodiny a lesní plantáže je hodnotou BBGB průměrná hmotnost podzemní živé biomasy během produkčního cyklu.

    Pro CFB lze použít hodnotu 0,47

    (2)

    CBGB = CAGB  × R

    kde:

    CBGB= podzemní zásoba uhlíku v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    CAGB= nadzemní zásoba uhlíku v živé biomase (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    R= poměr podzemní zásoby uhlíku v živé biomase a nadzemní zásoby uhlíku v živé biomase.

    Pro R mohou být použity příslušné hodnoty stanovené v bodě 8.

    5.2.   Neživá organická hmota

    Pro výpočet CDOM se použije toto pravidlo:

    CDOM = CDW  + CLI

    kde:

    CDOM= nadzemní a podzemní zásoba uhlíku v neživé organické hmotě (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    CDW= zásoba uhlíku v mrtvé dřevní hmotě (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.2.1;

    CLI= zásoba uhlíku v opadance (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar), vypočítaná podle bodu 5.2.2.

    5.2.1.   Zásoba uhlíku v mrtvé dřevní hmotě

    Pro výpočet CDW se použije toto pravidlo:

    CDW = DOMDW  × CFDW

    kde:

    CDW= zásoba uhlíku v mrtvé dřevní hmotě (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    DOMDW= hmotnost mrtvé dřevní hmoty (vyjádřená jako hmotnost sušiny na hektar);

    CFDW= obsah uhlíku v sušině mrtvé dřevní hmoty (vyjádřený jako podíl hmotnosti uhlíku na hmotnosti sušiny).

    Pro CFDW lze použít hodnotu 0,5.

    5.2.2.   Zásoba uhlíku v opadance

    Pro výpočet CLI se použije toto pravidlo:

    CLI = DOMLI  × CFLI

    kde:

    CLI= zásoba uhlíku v opadance (vyjádřená jako hmotnost uhlíku na hektar);

    DOMLI= hmotnost opadanky (vyjádřená jako hmotnost sušiny na hektar);

    CFLI= obsah uhlíku v sušině opadanky (vyjádřený jako podíl hmotnosti uhlíku na hmotnosti sušiny).

    Pro CFLI lze použít hodnotu 0,4.

    6.   ZÁSOBA UHLÍKU VE STANDARDNÍ PŮDĚ V MINERÁLNÍCH PŮDÁCH

    Hodnota SOCST se zvolí z tabulky 1 podle příslušné klimatické oblasti a půdního typu dané oblasti, které jsou stanoveny v bodech 6.1 a 6.2.

    Tabulka 1

    SOCST , organický uhlík ve standardní půdě, a to ve svrchní vrstvě 0–30 centimetrů

    (tuny uhlíku na hektar)

    Klimatická oblast

    Půdní typ

     

    Hlinité půdy biologicky vysoce aktivní

    Hlinité půdy biologicky málo aktivní

    Písčité půdy

    Spodické půdy

    Vulkanické půdy

    Mokřadní půdy

    Boreální

    68

    10

    117

    20

    146

    Mírně studená suchá

    50

    33

    34

    20

    87

    Mírně studená střídavě vlhká

    95

    85

    71

    115

    130

    87

    Mírně teplá suchá

    38

    24

    19

    70

    88

    Mírně teplá střídavě vlhká

    88

    63

    34

    80

    88

    Tropická suchá

    38

    35

    31

    50

    86

    Tropická střídavě vlhká

    65

    47

    39

    70

    86

    Tropická vlhká

    44

    60

    66

    130

    86

    Tropická montánní

    88

    63

    34

    80

    86

    6.1.   Klimatická oblast

    Příslušná klimatická oblast pro volbu příslušné hodnoty pro SOCST se určí z datových vrstev týkajících se klimatických oblastí zpřístupněných prostřednictvím platformy pro transparentnost, která byla vytvořena na základě článku 24 směrnice 2009/28/ES.

    6.2.   Půdní typ

    Příslušný půdní typ se určí podle obrázku 3. Jako vodítko pro určení příslušného půdního typu lze použít datové vrstvy k půdním typům zpřístupněné prostřednictvím platformy pro transparentnost, která byla vytvořena na základě článku 24 směrnice 2009/28/ES.

    Obrázek 3

    Klasifikace půdních typů

    Image

    7.   FAKTORY ZOHLEDŇUJÍCÍ ROZDÍL MEZI ZÁSOBOU ORGANICKÉHO UHLÍKU V PŮDĚ A ZÁSOBOU ORGANICKÉHO UHLÍKU VE STANDARDNÍ PŮDĚ

    Příslušné hodnoty pro FLU , FMG a FI se zvolí z tabulek v tomto bodě. Pro výpočet CSR se použijí faktory hospodaření a vstupů, které se používaly v lednu 2008. Pro výpočet CSA se použijí faktory hospodaření a vstupů, které se používají nyní a které povedou k rovnovážnému stavu příslušné zásoby uhlíku.

    7.1.   Orná půda

    Tabulka 2

    Faktory pro ornou půdu

    Klimatická oblast

    Využití půdy

    (F LU)

    Hospodaření

    (F MG)

    Vstupy

    (F I)

    FLU

    FMG

    FI

    Mírná/boreální suchá

    Zemědělsky využívaná

    Plná kultivace

    Nízké

    0,8

    1

    0,95

    Střední

    0,8

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,8

    1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,8

    1

    1,04

    Omezená kultivace

    Nízké

    0,8

    1,02

    0,95

    Střední

    0,8

    1,02

    1

    Vysoké s hnojem

    0,8

    1,02

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,8

    1,02

    1,04

    Bez kultivace

    Nízké

    0,8

    1,1

    0,95

    Střední

    0,8

    1,1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,8

    1,1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,8

    1,1

    1,04

    Mírná/boreální

    Zemědělsky využívaná

    Plná kultivace

    Nízké

    0,69

    1

    0,92

    Střední

    0,69

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,69

    1

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,69

    1

    1,11

    Omezená kultivace

    Nízké

    0,69

    1,08

    0,92

    Střední

    0,69

    1,08

    1

    Vysoké s hnojem

    0,69

    1,08

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,69

    1,08

    1,11

    Bez kultivace

    Nízké

    0,69

    1,15

    0,92

    Střední

    0,69

    1,15

    1

    Vysoké s hnojem

    0,69

    1,15

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,69

    1,15

    1,11

    Tropická suchá

    Zemědělsky využívaná

    Plná kultivace

    Nízké

    0,58

    1

    0,95

    Střední

    0,58

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,58

    1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,58

    1

    1,04

    Omezená kultivace

    Nízké

    0,58

    1,09

    0,95

    Střední

    0,58

    1,09

    1

    Vysoké s hnojem

    0,58

    1,09

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,58

    1,09

    1,04

    Bez kultivace

    Nízké

    0,58

    1,17

    0,95

    Střední

    0,58

    1,17

    1

    Vysoké s hnojem

    0,58

    1,17

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    0,58

    1,17

    1,04

    Tropická střídavě vlhká/vlhká

    Zemědělsky využívaná

    Plná kultivace

    Nízké

    0,48

    1

    0,92

    Střední

    0,48

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,48

    1

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,48

    1

    1,11

    Omezená kultivace

    Nízké

    0,48

    1,15

    0,92

    Střední

    0,48

    1,15

    1

    Vysoké s hnojem

    0,48

    1,15

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,48

    1,15

    1,11

    Bez kultivace

    Nízké

    0,48

    1,22

    0,92

    Střední

    0,48

    1,22

    1

    Vysoké s hnojem

    0,48

    1,22

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    0,48

    1,22

    1,11

    Tropická montánní

    Zemědělsky využívaná

    Plná kultivace

    Nízké

    0,64

    1

    0,94

    Střední

    0,64

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    0,64

    1

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    0,64

    1

    1,08

    Omezená kultivace

    Nízké

    0,64

    1,09

    0,94

    Střední

    0,64

    1,09

    1

    Vysoké s hnojem

    0,64

    1,09

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    0,64

    1,09

    1,08

    Bez kultivace

    Nízké

    0,64

    1,16

    0,94

    Střední

    0,64

    1,16

    1

    Vysoké s hnojem

    0,64

    1,16

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    0,64

    1,16

    1,08

    Tabulka 3 stanoví pokyny pro volbu příslušných hodnot z tabulek 2 a 4.

    Tabulka 3

    Pokyny pro hospodaření a vstupy pro ornou půdu a trvalé plodiny

    Hospodaření/Vstupy

    Pokyny

    Plná kultivace

    Silné narušení půdy s úplným obracením půdy a/nebo časté kultivační činnosti (během roku). V době setí je malá část (např. méně než 30 %) povrchu pokryta zbytky plodin.

    Omezená kultivace

    První a/nebo druhá fáze orby, avšak s omezeným narušením půdy (obvykle mělká a bez úplného obracení půdy), při výsadbě běžně zůstává povrch pokryt zbytky plodin z více než 30 %.

    Bez kultivace

    Přímé setí bez první fáze orby pouze s minimálním narušením půdy v osevní ploše. K hubení plevele se často používají herbicidy.

    Nízké

    Vracení zbytků plodin do půdy, pokud k němu dochází, je nízké v důsledku jejich odstraňování (sběrem nebo spalováním), častého úhorování bez výsevů, pěstování plodin poskytujících málo zbytků (např. zeleniny, tabáku, bavlny), chybějícího minerálního hnojení nebo plodin poutajících vzdušný dusík.

    Střední

    Charakteristické pro jednoleté pěstování obilovin, kdy všechny zbytky zemědělských plodin se vracejí do pole. Jsou-li zbytky odstraňovány, přidává se doplňková organická hmota (např. hnůj). Rovněž vyžaduje minerální hnojení nebo střídání s plodinou poutající vzdušný dusík.

    Vysoké s hnojem

    Představuje značně vyšší vstupy uhlíku než u systémů pěstování plodin se středními vstupy uhlíku v důsledku toho, že je doplňkově pravidelně přidáváno živočišné hnojivo.

    Vysoké bez hnoje

    Představuje podstatně vyšší vstupy zbytků zemědělských plodin než u systémů pěstování plodin se středními vstupy uhlíku v důsledku doplňkových postupů, jako je pěstování plodin poskytujících velké množství zbytků, použití zelených hnojiv, podsevů, zelených úhorů, zavlažování, častého používání vytrvalých trav při každoročním střídání plodin, ale bez použití hnoje (viz předchozí bod).

    7.2.   Trvalé plodiny

    Tabulka 4

    Faktory pro trvalé plodiny, tj. víceleté plodiny, jejichž stonek se obvykle každoročně nesklízí, jako jsou rychle rostoucí dřeviny a olejové palmy

    Klimatická oblast

    Využití půdy

    (F LU)

    Hospodaření

    (F MG)

    Vstupy

    (F I)

    FLU

    FMG

    FI

    Mírná/boreální suchá

    Trvalé plodiny

    Plná kultivace

    Nízké

    1

    1

    0,95

    Střední

    1

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1

    1,04

    Omezená kultivace

    Nízké

    1

    1,02

    0,95

    Střední

    1

    1,02

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,02

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,02

    1,04

    Bez kultivace

    Nízké

    1

    1,1

    0,95

    Střední

    1

    1,1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,1

    1,04

    Mírná/boreální

    Trvalé plodiny

    Plná kultivace

    Nízké

    1

    1

    0,92

    Střední

    1

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1

    1,11

    Omezená kultivace

    Nízké

    1

    1,08

    0,92

    Střední

    1

    1,08

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,08

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,08

    1,11

    Bez kultivace

    Nízké

    1

    1,15

    0,92

    Střední

    1

    1,15

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,15

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,15

    1,11

    Tropická suchá

    Trvalé plodiny

    Plná kultivace

    Nízké

    1

    1

    0,95

    Střední

    1

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1

    1,04

    Omezená kultivace

    Nízké

    1

    1,09

    0,95

    Střední

    1

    1,09

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,09

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,09

    1,04

    Bez kultivace

    Nízké

    1

    1,17

    0,95

    Střední

    1

    1,17

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,17

    1,37

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,17

    1,04

    Tropická střídavě vlhká/vlhká

    Trvalé plodiny

    Plná kultivace

    Nízké

    1

    1

    0,92

    Střední

    1

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1

    1,11

    Omezená kultivace

    Nízké

    1

    1,15

    0,92

    Střední

    1

    1,15

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,15

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,15

    1,11

    Bez kultivace

    Nízké

    1

    1,22

    0,92

    Střední

    1

    1,22

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,22

    1,44

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,22

    1,11

    Tropická montánní

    Trvalé plodiny

    Plná kultivace

    Nízké

    1

    1

    0,94

    Střední

    1

    1

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    1

    1

    1,08

    Omezená kultivace

    Nízké

    1

    1,09

    0,94

    Střední

    1

    1,09

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,09

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,09

    1,08

    Bez kultivace

    Nízké

    1

    1,16

    0,94

    Střední

    1

    1,16

    1

    Vysoké s hnojem

    1

    1,16

    1,41

    Vysoké bez hnoje

    1

    1,16

    1,08

    Tabulka 3 v bodě 7.1 stanoví pokyny pro volbu příslušných hodnot z tabulky 4.

    7.3.   Travní porosty

    Tabulka 5

    Faktory pro travní porosty včetně savan

    Klimatická oblast

    Využití půdy

    (F LU)

    Hospodaření

    (F MG)

    Vstupy

    (F I)

    FLU

    FMG

    FI

    Mírná/boreální suchá

    Travní porosty

    Zúrodněné

    Střední

    1

    1,14

    1

    Vysoké

    1

    1,14

    1,11

    Minimálně udržované

    Střední

    1

    1

    1

    Mírně degradované

    Střední

    1

    0,95

    1

    Silně degradované

    Střední

    1

    0,7

    1

    Mírná/boreální střídavě vlhká/vlhká

    Travní porosty

    Zúrodněné

    Střední

    1

    1,14

    1

    Vysoké

    1

    1,14

    1,11

    Minimálně udržované

    Střední

    1

    1

    1

    Mírně degradované

    Střední

    1

    0,95

    1

    Silně degradované

    Střední

    1

    0,7

    1

    Tropická suchá

    Travní porosty

    Zúrodněné

    Střední

    1

    1,17

    1

    Vysoké

    1

    1,17

    1,11

    Minimálně udržované

    Střední

    1

    1

    1

    Mírně degradované

    Střední

    1

    0,97

    1

    Silně degradované

    Střední

    1

    0,7

    1

    Tropická střídavě vlhká/vlhká

    Savany

    Zúrodněné

    Střední

    1

    1,17

    1

    Vysoké

    1

    1,17

    1,11

    Minimálně udržované

    Střední

    1

    1

    1

    Mírně degradované

    Střední

    1

    0,97

    1

    Silně degradované

    Střední

    1

    0,7

    1

    Tropická montánní, suchá

    Travní porosty

    Zúrodněné

    Střední

    1

    1,16

    1

    Vysoké

    1

    1,16

    1,11

    Minimálně udržované

    Střední

    1

    1

    1

    Mírně degradované

    Střední

    1

    0,96

    1

    Silně degradované

    Střední

    1

    0,7

    1

    Tabulka 6 stanoví pokyny pro volbu příslušných hodnot z tabulky 5.

    Tabulka 6

    Pokyny pro udržování a vstupy pro travní porosty

    Hospodaření/Vstupy

    Pokyny

    Zúrodněné

    Představuje travní porosty, které jsou udržitelně spravované, s umírněnou pastvou a které byly alespoň jednou zúrodněny (např. hnojením, zlepšením druhové skladby porostů, zavlažením).

    Minimálně udržované

    Představuje nedegradované a udržitelně spravované travní porosty, avšak bez větších zúrodňujících zásahů.

    Mírně degradované

    Představuje nadměrně spásané nebo mírně degradované travní porosty s poněkud sníženou produktivitou (v porovnání s původními nebo minimálně udržovanými travními porosty), do kterých nepřicházejí žádné hospodářské vstupy.

    Silně degradované

    Vede k velké a dlouhodobé ztrátě produktivity a vegetačního krytu v důsledku těžkého mechanického poškození vegetace nebo silné eroze půdy.

    Střední

    Používá se tam, kde nebyly použity žádné doplňkové hospodářské vstupy.

    Vysoké

    Používá se u zúrodněných travních porostů, kde byl použit jeden nebo více hospodářských vstupů (kromě případů, které je nutné zařadit mezi zúrodněné travní porosty).

    7.4   Zalesněné plochy

    Tabulka 7

    Faktory pro zalesněné plochy s porostem koruny tvořícím nejméně 10 %

    Klimatická oblast

    Využití půdy

    (F LU)

    Hospodaření

    (F MG)

    Vstupy

    (F I)

    FLU

    FMG

    FI

    Všechny

    Původní les (nedegradovaný)

    n/u (1)

    n/u

    1

     

     

    Všechny

    Spravovaný les

    Všechny

    Všechny

    1

    1

    1

    Tropická střídavě vlhká/suchá

    Střídavé obdělávání – zkrácený úhor

    n/u

    n/u

    0,64

     

     

    Střídavé obdělávání – vyzrálý úhor

    n/u

    n/u

    0,8

     

     

    Mírná/boreální střídavě vlhká/suchá

    Střídavé obdělávání – zkrácený úhor

    n/u

    n/u

    1

     

     

    Střídavé obhospodařování – zkrácený úhor

    n/u

    n/u

    1

     

     

    Tabulka 8 stanoví pokyny pro volbu příslušných hodnot z tabulky 7.

    Tabulka 8

    Pokyny pro využití půdy pro zalesněné plochy

    Využití půdy

    Pokyny

    Původní les

    (nedegradovaný)

    Představuje původní nebo mnohaletý, nedegradovaný a udržitelně spravovaný les.

    Střídavé obdělávání

    Trvalé střídavé obdělávání, kdy tropický les nebo zalesněná krajina jsou na kratší (např. 3–5leté) období vymýceny za účelem výsadby jednoletých zemědělských plodin a poté ponechány k opětovnému zalesnění.

    Vyzrálý úhor

    Představuje situace, kdy se lesní vegetace obnoví do dospělého nebo téměř dospělého stavu, než je znovu vymýcena za účelem pěstování zemědělských plodin.

    Zkrácený úhor

    Představuje situace, kdy před opětovným vymýcením nedojde k obnovení lesní vegetace.

    8.   HODNOTY ZÁSOBY UHLÍKU PRO ZÁSOBU UHLÍKU V NADZEMNÍ VEGETACI A V PODZEMNÍCH ORGÁNECH ROSTLIN

    Pro CVEG nebo R lze použít příslušné hodnoty stanovené v tomto bodě.

    8.1.   Orná půda

    Tabulka 9

    Vegetační hodnoty pro ornou půdu (všeobecné)

    Klimatická oblast

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Všechny

    0


    Tabulka 10

    Vegetační hodnoty pro cukrovou třtinu (specifické)

    Pásmo

    Klimatická oblast

    Ekologická zóna

    Světadíl

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Tropické

    Tropická suchá

    Tropické suché lesy

    Afrika

    4,2

    Asie (pevninská, ostrovní)

    4

    Tropické křoviny

    Asie (pevninská, ostrovní)

    4

    Tropická střídavě vlhká

    Opadavé lesy tropického střídavě vlhkého pásma

    Afrika

    4,2

    Severní a Jižní Amerika

    5

    Tropická vlhká

    Tropické dešťové lesy

    Asie (pevninská, ostrovní)

    4

    Střední a Jižní Amerika

    5

    Subtropické

    Mírně teplá suchá

    Subtropické stepi

    Severní Amerika

    4,8

    Mírně teplá sřídavě vlhká

    Subtropické vlhké lesy

    Střední a Jižní Amerika

    5

    Severní Amerika

    4,8

    8.2.   Trvalé zemědělské plodiny, tj. víceleté plodiny, jejichž stonek se obvykle každoročně nesklízí, jako jsou rychle rostoucí dřeviny a olejové palmy

    Tabulka 11

    Vegetační faktory pro trvalé plodiny (všeobecně)

    Klimatická oblast

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Mírná (všechny režimy vlhkosti)

    43,2

    Tropická suchá

    6,2

    Tropická střídavě vlhká

    14,4

    Tropická vlhká

    34,3


    Tabulka 12

    Vegetační hodnoty pro zvláštní trvalé plodiny

    Klimatická oblast

    Typ plodiny

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Všechny

    Kokosové palmy

    75

    Jatrofa

    17,5

    Jojoba

    2,4

    Olejová palma

    60

    8.3.   Travní porosty

    Tabulka 13

    Vegetační hodnoty pro travní porosty — kromě křovin (všeobecné)

    Klimatická oblast

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Boreální suchá a vlhká

    4,3

    Mírně studená suchá

    3,3

    Mírně studená vlhká

    6,8

    Mírně teplá suchá

    3,1

    Mírně teplá vlhká

    6,8

    Tropická suchá

    4,4

    Tropická střídavě vlhká a vlhká

    8,1


    Tabulka 14

    Vegetační hodnoty pro rostlinu miscanthus (specifické)

    Pásmo

    Klimatická oblast

    Ekologická zóna

    Světadíl

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Subtropické

    Mírně teplá suchá

    Subtropické suché lesy

    Evropa

    10

    Severní Amerika

    14,9

    Subtropické stepi

    Severní Amerika

    14,9


    Tabulka 15

    Vegetační hodnoty pro křoviny, tj. krajiny s vegetací složenou hlavně z dřevin nižších než 5 metrů, které nemají jasné fyziognomické rysy stromů

    Pásmo

    Světadíl

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    Tropické

    Afrika

    46

    Severní a Jižní Amerika

    53

    Asie (pevninská)

    39

    Asie (ostrovní)

    46

    Austrálie

    46

    Subtropické

    Afrika

    43

    Severní a Jižní Amerika

    50

    Asie (pevninská)

    37

    Evropa

    37

    Asie (ostrovní)

    43

    Mírné

    Celosvětově

    7,4

    8.4   Zalesněné plochy

    Tabulka 16

    Vegetační hodnoty pro zalesněné plochy – kromě lesních plantáží – s porostem koruny tvořícím více než 30 %

    Pásmo

    Tropické dešťové lesy

    Světadíl

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    R

    Tropické

    Tropické dešťové lesy

    Afrika

    40

    0,37

    Severní a Jižní Amerika

    39

    0,37

    Asie (pevninská)

    36

    0,37

    Asie (ostrovní)

    45

    0,37

    Tropické střídavě vlhké lesy

    Afrika

    30

    0,24

    Severní a Jižní Amerika

    26

    0,24

    Asie (pevninská)

    21

    0,24

    Asie (ostrovní)

    34

    0,24

    Tropické suché lesy

    Afrika

    14

    0,28

    Severní a Jižní Amerika

    25

    0,28

    Asie (pevninská)

    16

    0,28

    Asie (ostrovní)

    19

    0,28

    Tropické horské systémy

    Afrika

    13

    0,24

    Severní a Jižní Amerika

    17

    0,24

    Asie (pevninská)

    16

    0,24

    Asie (ostrovní)

    26

    0,28

    Subtropické

    Subtropické vlhké lesy

    Severní a Jižní Amerika

    26

    0,28

    Asie (pevninská)

    22

    0,28

    Asie (ostrovní)

    35

    0,28

    Subtropické suché lesy

    Afrika

    17

    0,28

    Severní a Jižní Amerika

    26

    0,32

    Asie (pevninská)

    16

    0,32

    Asie (ostrovní)

    20

    0,32

    Subtropické stepi

    Afrika

    9

    0,32

    Severní a Jižní Amerika

    10

    0,32

    Asie (pevninská)

    7

    0,32

    Asie (ostrovní)

    9

    0,32

    Mírné

    Oceánské lesy mírného pásu

    Evropa

    14

    0,27

    Severní Amerika

    79

    0,27

    Nový Zéland

    43

    0,27

    Jižní Amerika

    21

    0,27

    Kontinentální lesy mírného pásu

    Asie, Evropa (≤ 20 let)

    2

    0,27

    Asie, Evropa (> 20 let)

    14

    0,27

    Severní a Jižní Amerika (≤ 20 let)

    7

    0,27

    Severní a Jižní Amerika (> 20 let)

    16

    0,27

    Horské systémy mírného pásu

    Asie, Evropa (≤ 20 let)

    12

    0,27

    Asie, Evropa (> 20 let)

    16

    0,27

    Severní a Jižní Amerika (≤ 20 let)

    6

    0,27

    Severní a Jižní Amerika (> 20 let)

    6

    0,27

    Boreální

    Boreální jehličnaté lesy

    Asie, Evropa, Severní Amerika

    12

    0,24

    Boreální zalesněná krajina a tundra

    Asie, Evropa, Severní Amerika (≤ 20 let)

    0

    0,24

    Asie, Evropa, Severní Amerika (> 20 let)

    2

    0,24

    Boreální horské systémy

    Asie, Evropa, Severní Amerika (≤ 20 let)

    2

    0,24

    Asie, Evropa, Severní Amerika (> 20 let)

    6

    0,24


    Tabulka 17

    Vegetační hodnoty pro zalesněné plochy – kromě lesních plantáží – s porostem koruny tvořícím více než 30 %

    Pásmo

    Ekologická zóna

    Světadíl

    CVEG (tuny uhlíku na hektar)

    Tropické

    Tropické dešťové lesy

    Afrika

    204

    Severní a Jižní Amerika

    198

    Asie (pevninská)

    185

    Asie (ostrovní)

    230

    Tropické střídavě vlhké opadavé lesy

    Afrika

    156

    Severní a Jižní Amerika

    133

    Asie (pevninská)

    110

    Asie (ostrovní)

    174

    Tropické suché lesy

    Afrika

    77

    Severní a Jižní Amerika

    131

    Asie (pevninská)

    83

    Asie (ostrovní)

    101

    Tropické horské systémy

    Afrika

    77

    Severní a Jižní Amerika

    94

    Asie (pevninská)

    88

    Asie (ostrovní)

    130

    Subtropické

    Subtropické humidní lesy

    Severní a Jižní Amerika

    132

    Asie (pevninská)

    109

    Asie (ostrovní)

    173

    Subtropické suché lesy

    Afrika

    88

    Severní a Jižní Amerika

    130

    Asie (pevninská)

    82

    Asie (ostrovní)

    100

    Subtropické stepi

    Afrika

    46

    Severní a Jižní Amerika

    53

    Asie (pevninská)

    41

    Asie (ostrovní)

    47

    Mírné

    Oceánské lesy mírného pásu

    Evropa

    84

    Severní Amerika

    406

    Nový Zéland

    227

    Jižní Amerika

    120

    Kontinentální lesy mírného pásu

    Asie, Evropa (≤ 20 let)

    27

    Asie, Evropa (> 20 let)

    87

    Severní a Jižní Amerika (≤ 20 let)

    51

    Severní a Jižní Amerika (> 20 let)

    93

    Horské systémy mírného pásu

    Asie, Evropa (≤ 20 let)

    75

    Asie, Evropa (> 20 let)

    93

    Severní a Jižní Amerika (≤ 20 let)

    45

    Severní a Jižní Amerika (> 20 let)

    93

    Boreální

    Boreální jehličnaté lesy

    Asie, Evropa, Severní Amerika

    53

    Boreální zalesněná krajina a tundra

    Asie, Evropa, Severní Amerika (≤ 20 let)

    26

    Asie, Evropa, Severní Amerika (> 20 let)

    35

    Boreální horské systémy

    Asie, Evropa, Severní Amerika (≤ 20 let)

    32

    Asie, Evropa, Severní Amerika (> 20 let)

    53


    Tabulka 18

    Vegetační hodnoty pro lesní plantáže

    Pásmo

    Ekologická zóna

    Světadíl

    CVEG

    (tuny uhlíku na hektar)

    R

    Tropické

    Tropické dešťové lesy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    87

    0,24

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    29

    0,24

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    58

    0,24

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    17

    0,24

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    58

    0,24

    Americký kontinent, Pinus sp.

    87

    0,24

    Americký kontinent, Tectona grandis

    70

    0,24

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    44

    0,24

    Asie, listnaté dřeviny

    64

    0,24

    Asie, ostatní

    38

    0,24

    Tropické střídavě vlhké opadavé lesy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    44

    0,24

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    23

    0,24

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    35

    0,24

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    12

    0,24

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    26

    0,24

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    79

    0,24

    Americký kontinent, Tectona grandis

    35

    0,24

    Amerika, listnaté dřeviny ostatní

    29

    0,24

    Asie, listnaté dřeviny

    52

    0,24

    Asie, ostatní

    29

    0,24

    Tropické suché lesy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    21

    0,28

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    9

    0,28

    Afrika, Pinus st. > 20 let

    18

    0,28

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    6

    0,28

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    27

    0,28

    Americký kontinent, Pinus sp.

    33

    0,28

    Americký kontinent, Tectona grandis

    27

    0,28

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    18

    0,28

    Asie, listnaté dřeviny

    27

    0,28

    Asie, ostatní

    18

    0,28

    Tropické křoviny

    Afrika, listnaté dřeviny

    6

    0,27

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    6

    0,27

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    4

    0,27

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    18

    0,27

    Americký kontinent, Pinus sp.

    18

    0,27

    Americký kontinent, Tectona grandis

    15

    0,27

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    9

    0,27

    Asie, listnaté dřeviny

    12

    0,27

    Asie, ostatní

    9

    0,27

    Tropické horské systémy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    31

    0,24

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    20

    0,24

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    19

    0,24

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    7

    0,24

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    22

    0,24

    Americký kontinent, Pinus sp.

    29

    0,24

    Americký kontinent, Tectona grandis

    23

    0,24

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    16

    0,24

    Asie, listnaté dřeviny

    28

    0,24

    Asie, ostatní

    15

    0,24

    Subtropické

    Subtropické humidní lesy

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    42

    0,28

    Americký kontinent, Pinus sp.

    81

    0,28

    Americký kontinent, Tectona grandis

    36

    0,28

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    30

    0,28

    Asie, listnaté dřeviny

    54

    0,28

    Asie, ostatní

    30

    0,28

    Subtropické suché lesy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    21

    0,28

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    9

    0,32

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    19

    0,32

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    6

    0,32

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    34

    0,32

    Americký kontinent, Pinus sp.

    34

    0,32

    Americký kontinent, Tectona grandis

    28

    0,32

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    19

    0,32

    Asie, listnaté dřeviny

    28

    0,32

    Asie, ostatní

    19

    0,32

    Subtropické stepi

    Afrika, listnaté dřeviny

    6

    0,32

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    6

    0,32

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    5

    0,32

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    19

    0,32

    Americký kontinent, Pinus sp.

    19

    0,32

    Americký kontinent, Tectona grandis

    16

    0,32

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    9

    0,32

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    25

    0,32

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    3

    0,32

    Asie, jehličnany > 20 let

    6

    0,32

    Asie, jehličnany ≤ 20 let

    34

    0,32

    Subtropické horské systémy

    Afrika, listnaté dřeviny > 20 let

    31

    0,24

    Afrika, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    20

    0,24

    Afrika, Pinus sp. > 20 let

    19

    0,24

    Afrika, Pinus sp. ≤ 20 let

    7

    0,24

    Americký kontinent, Eucalyptus sp.

    22

    0,24

    Americký kontinent, Pinus sp.

    34

    0,24

    Americký kontinent, Tectona grandis

    23

    0,24

    Americký kontinent, listnaté dřeviny ostatní

    16

    0,24

    Asie, listnaté dřeviny

    28

    0,24

    Asie, ostatní

    15

    0,24

    Mírné

    Oceánské lesy mírného pásu

    Asie, Evropa, listnaté dřeviny > 20 let

    60

    0,27

    Asie, Evropa, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    9

    0,27

    Asie, Evropa, jehličnany > 20 let

    60

    0,27

    Asie, Evropa, jehličnany ≤ 20 let

    12

    0,27

    Severní Amerika

    52

    0,27

    Nový Zéland

    75

    0,27

    Jižní Amerika

    31

    0,27

    Kontinentální lesy a horské systémy mírného pásu

    Asie, Evropa, listnaté dřeviny > 20 let

    60

    0,27

    Asie, Evropa, listnaté dřeviny ≤ 20 let

    4

    0,27

    Asie, Evropa, jehličnany > 20 let

    52

    0,27

    Asie, Evropa, jehličnany ≤ 20 let

    7

    0,27

    Severní Amerika

    52

    0,27

    Jižní Amerika

    31

    0,27

    Boreální

    Boreální jehličnaté lesy a horské systémy

    Asie, Evropa > 20 let

    12

    0,24

    Asie, Evropa ≤ 20 let

    1

    0,24

    Severní Amerika

    13

    0,24

    Boreální zalesněná krajina a tundra

    Asie, Evropa > 20 let

    7

    0,24

    Asie, Evropa ≤ 20 let

    1

    0,24

    Severní Amerika

    7

    0,24


    (1)  n/u = není uvedeno; v těchto případech se FMG a FI nepoužijí a pro výpočet SOC lze použít toto pravidlo: SOC = SOCST × FLU .


    Vrh