EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0916(03)

Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

Úř. věst. C 273, 16.9.2011, p. 26–30 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

16.9.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 273/26


Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

2011/C 273/07

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet prohlášení o námitce do šesti měsíců po tomto zveřejnění.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

„ΦΑΣΟΛΙΑ ΒΑΝΙΛΙΕΣ ΦΕΝΕΟΥ“ (FASOLIA VANILIES FENEOU)

č. ES: EL-PGI-0005-0839-21.12.2010

CHZO ( X ) CHOP ( )

1.   Název:

„Φασόλια Βανίλιες Φενεού“ (Fasolia Vanilies Feneou)

2.   Členský stát nebo třetí země:

Řecko

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny:

3.1   Druh produktu:

Třída 1.6 –

Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované

3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1:

„Fasolia Vanilies Feneou“ jsou suché vyluštěné fazole místní odrůdy luskovin, druhu Phaseolus vulgaris.

Fyzickými vlastnostmi fazole jsou její oválný tvar, zvláště malá velikost – 1 000 fazolí váží 270 až 280 g, což ji řadí mezi velmi malé odrůdy, její bílá barva a tenká slupka.

Fazole „Fasolia Vanilies Feneou“ jsou potravina s vysokým obsahem bílkovin (nejméně 18 %). Chemické vlastnosti, které je odlišují od jiných druhů fazolí dostupných na trhu, jsou uvedeny v následující tabulce:

č.

Ukazatel

Fasolia Vanilies Feneos

Fazole uváděné na trh (druhu Phaseolus vulgaris)

Závěry

1.

Vláknina

27,9–29,9 % m/m

13,2 % m/m

Bohatší na vlákninu až o 54,4 %

2.

Tuk

1,7–1,9 % m/m

2–2,5 % m/m

Až o 10 % menší obsah tuku

3.

Energetická hodnota

225–233 kcal/100 g

296 kcal/100 g

Menší energetická hodnota

955–963 kJ/100 g

1 236 kJ/100 g

4.

Vápník

2 970–2 988 mg/kg

1 312 mg/kg

Bohatší na vápník až o 56 %

5.

Sodík

97,1–98,1 mg/kg

354 mg/kg

Menší obsah soli

6.

Popeloviny

3,9–4,1 % m/m

4,4 % m/m

Menší obsah popeloviny

Produkt s chráněným zeměpisným označením „Fasolia Vanilies Feneou“ vykazuje organoleptické vlastnosti, které jej odlišují od jiných fazolí a pro spotřebitele jej činí zvláště lákavým pro jemnou chuť, možnost rychlého uvaření, na jehož konci zůstávají fazole celé, neporušené s neoddělenou slupkou.

3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů):

3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu):

3.5   Specifické kroky při produkci, které se musí uskutečnit v označené zeměpisné oblasti:

Všechny fáze produkce od pěstování (přípravy půdy, hnojení, výsevu, zavlažování, boje proti plevelu, ochrany rostlin) až po sklizeň, sušení a čištění produktu musí probíhat ve vymezené zeměpisné oblasti.

3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.:

3.7   Zvláštní pravidla pro označování:

Obal musí být opatřen etiketou s nápisem „ΦΑΣΟΛΙΑ ΒΑΝΙΛΙΕΣ ΦΕΝΕΟΥ“ Π.Γ.Ε. („Fasolia Vanilies Feneou“ CHZO) a dalšími označeními, jež stanoví právní předpisy na vnitrostátní úrovni i na úrovni Společenství.

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti:

Vymezenou zeměpisnou oblast produkce fazolí „Fasolia Vanilies Feneou“ představuje území celé obce Feneos ve správní oblasti Korinthia kraje Peloponés.

Fazole se pěstují v nížině regionu Feneos na celkové rozloze 4,71 tisíc hektarů. Oblast je chráněna horským masivem Helmos – Dourdouvana, Kyllini, Oligyrtos – Saïtas. Ohraničená pánev Feneos (umělé jezero), která je pro Peloponés jedinečná, je obklopena jedlovým a borovým lesem. Toto zvláštní a jedinečné prostředí tvořené horskými masivy pokrytými lesy, které obklopují náhorní rovinu Feneos, a umělé jezero Doxa přispívají k ideálnímu místnímu klimatu regionu, které je pro pěstování tohoto vysoce kvalitního produktu vhodné.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí:

5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti:

Půda

Půda, jejíž složení je obvykle hlinito-písčité až písčito-hlinité, je hluboká a úrodná. Má značnou schopnost retence vody. Je bohatá na vápník a fosfor, avšak vykazuje nízký obsah draslíku a hořčíku. Ve většině případů jsou půdy mírně kyselé (pH < 7). Půdy, na kterých se fazole „Fasolia Vanilies Feneos“ pěstují, se nacházejí na dně bývalého přírodního jezera Doxa a zachovávají si tedy svou relativní vlhkost. Uvedené pedologické vlastnosti mají na pěstování produktu „Fasolia Vanilies Feneos“ příznivý vliv.

Podnební podmínky

Oblast se těší kontinentálnímu podnebí s chladnými zimami a svěžími léty, avšak kvůli horským masivům pokrytým lesy, jež obklopují náhorní rovinu Feneos, je klima mírnější s vlhčími zimami a chladnějšími léty. Průměrná měsíční maximální teplota činí 28,8 °C, průměrná měsíční minimální teplota 0,6 °C a průměrná roční teplota je 12,8 °C.

Mírnému jarnímu podnebí v oblasti rovněž napomáhá blízkost jezera Doxa. Dešťové srážky dosahují 600 mm ročně. Spojení ideální teploty a relativní vlhkosti tak napomáhá k vytvoření výborných podmínek pro růst této hydrofilní rostliny.

Lidské faktory

Lidský faktor umožňuje co nejlépe využívat půdní a klimatické vlastnosti regionu Feneos a rozhodující měrou přispívá k produkci fazolí vysoké kvality, jejichž věhlas překračuje hranice správní oblasti.

Pěstitelské metody producentů z Fenea se opírají o dlouhodobou zkušenost a tradici předávanou z generace na generaci a spočívající v ruční práci od výsevu až po sušení a čištění při použití minimálního množství pesticidů a chemických hnojiv. Boby fazolí „Fasolia Vanilies Feneos“ pro výsev v následujícím roce si vybírají výhradně sami pěstitelé s cílem zachovat čistotu rostlinného materiálu.

5.2   Specifičnost produktu:

Fazole „Fasolia Vanilies Feneou“ se v kraji Feneos systematicky pěstují od konce 19. století. Pěstují se již mnoho let pro své zvláštní kvalitativní vlastnosti, jimiž se odlišují od jiných druhů fazolí a kterými jsou: velmi malý rozměr bobu, bílá barva, hezký vzhled, oválný tvar namísto obvyklého ledvinovitého tvaru fazolí, tenká slupka, která napomáhá lepšímu a rychlejšímu vaření produktu, jemná chuť a vysoká nutriční hodnota.

Místní název „Vanilia“ dali fazolím sami pěstitelé, aby zdůraznili bílou barvu a zvláště jemnou chuť, která připomíná vanilku. Tyto zvláštní kvalitativní vlastnosti je odlišují od jiných fazolí a činí z nich na trhu velmi vyhledávaný produkt.

5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO):

Popis souvislosti mezi kvalitou produktu a vymezenou zeměpisnou oblastí

Vlastnosti fazolí „Fasolia Vanilies Feneou“ souvisejí s půdními a klimatickými podmínkami zeměpisné oblasti a s použitím rostlinného materiálu přizpůsobeného prostředí.

Fazole se dokonale přizpůsobily kontinentálnímu klimatu oblasti a jejím půdám, což jsou faktory, které příznivě ovlivňují jejich pěstování. Mírně kyselé půdy, jejichž složení je průměrné a jež jsou dostatečně odvodněny, spolu s poměrně mírnými a vlhkými zimami a chladnějšími léty rozhodujícím způsobem ovlivňují kvalitu produktu a umožňují produkci lesklých bobů s tenkou slupkou a křehkou dužinou. Díky těmto podmínkám mají fazole značnou schopnost absorpce vody, nízký obsah popeloviny a lepší organoleptické vlastnosti, jakými jsou např. jejich sladká chuť a rychlost, s jakou se uvaří.

Kromě toho zvláštní a jedinečné prostředí vyznačující se horskými masivy chránícími planinu Feneos před silnými větry a umělé jezero Doxa s jedlovými a borovými lesy, které jej obklopují, rozhodujícím způsobem přispívají k vytváření zvláště příznivých podmínek a díky těmto faktorům se místní produkt odlišuje od podobných fazolí pěstovaných v jiných oblastech.

Místní pěstitelské postupy, které zemědělci v oblasti používají už nejméně sto let, spolu s půdními, klimatickými a environmentálními podmínkami oblasti přispívají k jedinečným vlastnostem produktu. Postupy pěstitelů se neliší od postupů jejich předků, neboť většina prací, jako rytí, sklizeň, třídění a balení, se ještě dnes provádí ručně, přičemž výsledkem je produkt pěkného vzhledu, jednotného tvaru, který byl zbaven nečistot a poničených bobů. Omezené používání pesticidů a umělých hnojiv, které snižují kvalitu produktu, jakož i pečlivý výběr fazolí na výsev v následujícím roce, díky němuž se zachovává čistota místní odrůdy „Fasolia Vanilies Feneos“, dodávají produktu vysokou kvalitu.

Důkazem úzkého sepětí mezi místním produktem a vymezenou zeměpisnou oblastí produkce a produkce specificky umístěné na náhorní planině Feneos jsou víceré neúspěšné pokusy o pěstování těchto fazolí v jiných oblastech produkce fazolí, jež se nacházejí v sousedství. Tyto pěstitelské pokusy nepřinesly úspěch, neboť kvalita fazolí pěstovaných mimo vymezenou zemědělskou oblast je značně nižší, zejména pokud jde o vzhled, tenkost slupky a chuť.

Popis souvislosti mezi věhlasem produktu a vymezenou zeměpisnou oblastí

Ve své publikaci o dvou svazcích „Různé folkloristické informace o obci Feneos“ a „Registrace 1960–2000“ předkládá profesor a akademik Vasileios Sarlis údaje, které dosvědčují význam pěstování fazolí v oblasti a jejich věhlasu pro vynikající chuť. Podle řecké mytologie darovala bohyně Deméter suché luštěniny obyvatelům Fenea jako projev díku za to, že ji přijali ve svém kraji, když hledala svou dceru Persefonu unesenou Hádem, který si ji chtěl odnést do podsvětí hlubinami jezera Feneos. Obyvatelé Fenea tedy jako první do svého jídelníčku přijali luštěniny a možná díky tomu získaly tyto fazole věhlas pro svou výjimečnou chuť. Podle téhož zdroje jsou fazole nejvíce konzumovanými luštěninami. Za nimi je čočka a cizrna.

Na konci 19. století, kdy došlo k vysušení jezera Feneos, se na jeho místě započalo se systematickým pěstováním fazolí. Věhlas produktu a jeho úzké sepětí s krajem Feneos jsou zdokumentovány v následujících zdrojích:

dokument smírčího soudu ve Feneu ze dne 25. března 1910 o odškodnění producenta fazolí chovatelem za škody způsobené zvířaty na producentově úrodě;

vědecká studie dr. Dimitriose Panose o intenzivním pěstování fazolí „Fasolia Vanilies Feneos“ v oblasti v padesátých letech 20. století;

díky důležitosti pěstování fazolí a jeho rozšíření v kraji se ve vesnici Steno od roku 1980 každoročně v říjnu, kdy se fazole sklízejí, koná festival Fasolada, jenž je deníkem „Eleftheros Typos“ považován za událost kulturního významu;

údaje z řeckého národního statistického úřadu potvrzující nepřetržité pěstování fazolí „Fasolia Vanilies Feneos“ v letech 1993–2003;

kontroly prováděné ředitelstvím pro zemědělství správní oblasti Korinthia v rámci programů odškodnění a jednorázové platby dosvědčují dlouhou tradici pěstování produktu „Fasolia Vanilies Feneos“ v kraji a produkci fazolí vynikající kvality;

zmínka návštěvníka, jehož vzpomínky z dětství jsou spjaté s planinou Feneos a s jejími chutnými fazolemi „Fasolia Vanilies Feneos“;

zmínka v deníku „Kathimerini“ ze dne 24. října 2006 a ze dne 17. listopadu 2007 o věhlasných fazolích z Fenea;

zmínka v deníku „Ta Nea“ ze dne 16. února 2007 a v deníku „Eleftheros Typos“ ze dne 4. října 2008 o tradiční fasoladě (fazolové polévce) připravované z fazolí z Fenea;

v televizním vysílání Boukia kai Syghorio Iliase Mamalakise byl představen recept „Boulia (Polyspori) Feneos“, jehož hlavní složkou jsou typické bílé fazole „Fasolia Vanilies Feneos“;

fazole „Fasolia Vanilies Feneos“ byly předmětem dvou dílů televizního pořadu řecké televize „Menoume Ellada“ v říjnu 2006 a 2007 a dále pak na televizním kanálu ET3 v únoru 2009.

Tyto fazole se těší značné přízni nejen u spotřebitelů, ale jsou ceněny i producenty, neboť se prodávají za cenu, která může být až o 75 % vyšší než cena jiných fazolí, kterým nebylo uděleno chráněné zeměpisné označení.

Na závěr lze říci, že historické a bibliografické údaje, zveřejnění v místních i celostátních denících, vysílání v rádiu a televizi i citace na internetu (wikipedia atd.), zejména v oblasti gastronomie a turistického ruchu, potvrzují věhlas fazolí „Fasolia Vanilies Feneos“, který je dán jejich výjimečnými kvalitativními vlastnostmi.

Odkaz na zveřejnění specifikace:

(čl. 5 odst. 7 nařízení (ES) č. 510/2006)

http://www.minagric.gr/greek/data/PROD_FASOLIA_VANILIES_FENEOU.pdf


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top