Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009G0325(01)

    Usnesení Rady ze dne 16. března 2009 o akčním plánu EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví pro období let 2009 až 2012

    Úř. věst. C 71, 25.3.2009, p. 1–7 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    25.3.2009   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 71/1


    USNESENÍ RADY

    ze dne 16. března 2009

    o akčním plánu EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví pro období let 2009 až 2012

    (2009/C 71/01)

    RADA EVROPSKÉ UNIE,

    S OHLEDEM NA:

    1.

    strategickou zprávu Komise (1) a nový cyklus obnovené Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost (2008–2010), který byl zahájen na podnět Evropské rady dne 14. března 2008;

    2.

    sdělení Komise ze dne 16. července 2008 o strategii práv k průmyslovému vlastnictví pro Evropu;

    3.

    nařízení Rady (ES) č. 1383/2003 o přijímání opatření celních orgánů proti zboží podezřelému z porušení určitých práv duševního vlastnictví a o opatřeních, která mají být přijata proti zboží, o kterém bylo zjištěno, že tato práva porušilo;

    4.

    usnesení Rady ze dne 25. září 2008 o komplexním evropském plánu boje proti padělání a pirátství;

    BEROUC NA VĚDOMÍ:

    5.

    rostoucí hrozbu, kterou padělané zboží představuje pro zdraví, bezpečnost a životní prostředí;

    6.

    nejnovější vývoj v oblasti padělání a pirátství, zejména s ohledem na nové problémy, k nimž vede globalizace světového obchodu a prodej přes internet;

    7.

    potřebu účinnějšího řešení těchto otázek ze strany celních orgánů, což vyžaduje zvýšenou správní spolupráci, a potřebu užší spolupráce celních orgánů s podniky;

    POTVRZUJE:

    8.

    akční plán EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví pro období let 2009 až 2012, uvedený v příloze, který vypracovalo předsednictví ve spolupráci s členskými státy a Komisí na základě usnesení Rady uvedeného v bodě 4;

    VYZÝVÁ:

    9.

    členské státy a Komisi, aby akční plán účinně prováděly;

    10.

    Komisi, aby ve spolupráci s předsednictvím prováděla každoroční přezkum provádění akčního plánu;

    11.

    Komisi, aby ve spolupráci s členskými státy předložila Radě v roce 2012 závěrečnou zprávu o provádění akčního plánu.


    (1)  Sdělení Komise Evropské radě „Strategická zpráva o obnovené Lisabonské strategii pro růst a zaměstnanost: zahájení nového cyklu (2008–2010) – Udržet tempo reforem“ KOM(2007) 803 v konečném znění.


    PŘÍLOHA

    Akční plán EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví pro období let 2009 až 2012

    Úvod

    Komise a členské státy přezkoumaly činnosti prováděné v EU v souvislosti s prosazováním práv duševního vlastnictví v celní oblasti v letech 2005 až 2008, tedy za období, na něž se vztahoval předcházející akční plán v celní oblasti pro boj proti padělání (1). V souvislosti s prováděním nařízení Rady (ES) č. 1383/2003 a činností uvedených v akčním plánu se dospělo k závěru, že byly úspěšnou reakcí na obchod s padělaným zbožím. Roční statistiky zveřejněné Komisí prokázaly vzestupný trend činností v celní oblasti i posílenou spolupráci s držiteli práv.

    Byla však uznána skutečnost, že rostoucí různorodost zadržených produktů a nové trendy, například dovoz malých zásilek v důsledku internetového prodeje, ukázaly, že jsou nutná další opatření a že přehnaná spokojenost není na místě. Potřeba reagovat na tento rostoucí problém byla zdůrazněna, neboť obchod s padělaným zbožím představoval skutečnou hrozbu pro každého občana a společnost jako celek.

    Komise vyjádřila názor, že úsilí celních orgánů v oblasti ochrany hospodářských zájmů a zdraví a bezpečnosti občanů musí pokračovat, a doporučila další akční plán. Tento plán by měl být zaměřen na hlavní oblasti obsažené již v předchozím plánu, a to na právní předpisy, operační výkonnost, průmyslovou spolupráci, mezinárodní spolupráci a komunikaci. Nový plán by měl zohlednit příslušný vývoj v celní oblasti, například modernizovaný celní kodex Společenství, i vnější faktory, jako je nárůst internetového prodeje. Nový akční plán EU by se měl zaměřit především na:

    zlepšení a, v případě potřeby, úpravu stávajících právních předpisů v oblasti práv duševního vlastnictví,

    zlepšení spolupráce s držiteli práv,

    posílení operativní spolupráce mezi celními orgány v EU a se třetími zeměmi,

    rozvoj další mezinárodní spolupráce v oblasti prosazování dodržování práv duševního vlastnictví,

    zlepšení propagace a povědomí; a

    reakci na problém internetového prodeje a poskytování ad hoc odborné přípravy celním úředníkům.

    Nový plán by měl rovněž zohlednit další nové trendy a formy používané při distribuci padělaného zboží nebezpečného pro společnost, jež jsou výsledkem globalizace světového obchodu, a rostoucí zapojení organizované trestné činnosti.

    Členské státy a Komise úzce spolupracovaly na řadě otázek týkajících se posouzení stávajícího rámce pro činnosti v celní oblasti spojené s prosazováním dodržování práv duševního vlastnictví. Všechny členské státy uvedly, že ochrana práv duševního vlastnictví je pro ně jasnou prioritou, a mnoho z nich vyslovilo názor, že by bylo vhodné vytvořit a začít používat společnou informační databázi obsahující schválené žádosti o přijetí opatření s cílem zvýšit účinnost činností v celní oblasti spojených s ochranou práv duševního vlastnictví.

    Rada ve svém usnesení ze dne 25. září 2008 o komplexním evropském plánu boje proti padělání a pirátství vyzvala Komisi a členské státy, aby předložily nový plán v celní oblasti pro boj proti padělání na období let 2009 až 2012.

    Závěry semináře na vysoké úrovni o boji proti padělání

    Posuzování činností v celní oblasti týkajících se prosazování dodržování práv duševního vlastnictví vyvrcholilo na semináři na vysoké úrovni, který se uskutečnil v Paříži ve dnech 25. a 26. listopadu 2008, ke konci francouzského předsednictví.

    Cílem semináře bylo zvážit reakci celních orgánů na boj proti padělání. Generální ředitelé celních správ členských států a Komise dospěli k závěru, že budoucí akční plán v celní oblasti by se měl zaměřit na boj proti čtyřem hlavním problémům, jež padělatelství představuje:

    1.   Nebezpečné padělané zboží

    Spotřebitel by měl být informován o leckdy dramatických důsledcích spojených s padělaným zbožím, a to prostřednictvím osvětových kampaní na úrovni EU, k nimž by mohla být připojena i celní oblast. Právní předpisy a postupy na úrovni Společenství a jednotlivých členských států by měly být v případě nutnosti pozměněny s cílem posílit schopnost celních orgánů zadržet padělané zboží. Zvláštní pozornost by měla být věnována harmonizaci opatření v souvislosti se zjednodušenými postupy a malými množstvími zboží porušujícího právo.

    2.   Organizovaná trestná činnost

    Evropská observatoř, do níž by celní orgány mohly výrazně přispět a v jejímž rámci by byla možná výměna osvědčených postupů, by umožnila pravidelné vyhodnocování a analýzu narůstajícího jevu organizované trestné činnosti v oblasti padělání. Spolupráce mezi zúčastněnými stranami by měla být posílena rozvojem elektronických systémů výměny informací. Analýza rizik na úrovni Společenství je nezbytná a měla by být propracována při využití stávajících mechanismů. Dojde k rozvoji společných evropských akcí v celní oblasti, zaměřených tematicky nebo na konkrétní odvětví. Partnerství celních orgánů a průmyslu, jež má zásadní význam, bude posíleno.

    3.   Globalizace padělání

    Akční plán v celní oblasti uzavřený s Čínou, který útvary Komise finalizovaly, by umožnil výměnu informací i úředníků s touto zemí za účelem boje proti padělání. Členské státy a Komise budou pokračovat v práci na přijetí účinných opatření na hranicích v rámci probíhajících jednání o navrhované obchodní dohodě proti padělání (ACTA). Bude posílena mezinárodní spolupráce s hlavními partnerskými zeměmi, a to v podobě výměny informací a společných operací.

    4.   Internetový prodej padělaného zboží

    Všechny členské státy by se měly pečlivě zabývat fenoménem internetového prodeje a měly by sdílet osvědčené postupy. Budou organizovány semináře a pracovní skupiny za účelem uzavření memorand o porozumění s internetovými platformami a finančními institucemi zapojenými do provádění plateb on-line, a za účelem výměny informací a postupů pro sledování a identifikaci profesionálních prodejců padělaného zboží.

    Akční plán EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví na období let 2009 až 2012

    Je třeba uznat, že existují oblasti mající dopad na práci a účinnost celních orgánů, v nichž jsou celní správy alespoň do určité míry závislé na vývoji v jiných oblastech politiky, zejména pokud jde o harmonizaci právních předpisů týkajících se práv duševního vlastnictví i sankcí použitelných na obchod se zbožím porušujícím práva duševního vlastnictví. Dále je nutné posílit spolupráci s dalšími donucovacími orgány na vnitrostátní úrovni. Tyto požadavky vyžadují, aby členské státy rozpoznaly hrozby plynoucí z padělání a koordinovaným a harmonizovaným způsobem sdílely společný zájem na boji proti těmto hrozbám. Nový akční plán EU by mohl být také jednoduše použit jako dobrý základ pro navrhování vnitrostátních akčních plánů pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví v jednotlivých členských státech.

    Rovněž je třeba uvést, že Komise a celní správy členských států mají významně přispět k Evropské observatoři proti padělání v oblasti boje proti obchodu s padělaným zbožím. Jakmile bude observatoř zřízena, měly by jí být poskytovány odpovídající informace o činnostech v celní oblasti spojených s vymáháním práv duševního vlastnictví na hranicích.

    Mechanismus přezkumu

    Komise rovněž vyjádřila názor, že by měl být zaveden mechanismus přezkumu s cílem sledovat provádění činností uvedených v plánu. Komise za tímto účelem na konci každého roku akčního plánu předloží ve spolupráci s předsednictvím Rady přezkum. V posledním roce akčního plánu vypracuje Komise společně s členskými státy podrobnější zprávu.

    Závěr

    Akční plán EU v celní oblasti pro boj proti porušování práv duševního vlastnictví na období let 2009 až 2012 je připojen v příloze a představuje reakci na výzvu Rady, přičemž uvádí rozsáhlé činnosti celních orgánů za účelem boje proti obchodu se zbožím porušujícím práva duševního vlastnictví.


    (1)  Tento dokument používá pojem „padělání“ jako obecný pojem pro zahrnutí porušování práv duševního vlastnictví, na něž se vztahuje nařízení Rady č. 1383/2003.

    Příloha k příloze

     

    Akce

    Hlavní zodpovědnost

    Pokrok

    1.

    Právní nástroje a nástroje pro získávání údajů

     

     

    1.1

    Přezkoumat nařízení Rady (ES) č. 1383/2003 a příslušná prováděcí ustanovení uvedená v nařízení Komise (ES) č. 1891/2004 s cílem objasnit a harmonizovat výklad, zejména s ohledem na:

    Evropská komise

     

    vnější tranzit, překládku – tento bod je třeba posoudit ve spojení s dalšími právními předpisy za účelem možného stanovení porušení v případech, kdy je zjištěno padělané zboží v tranzitu;

     

     

    ustanovení týkající se malých zásilek dovážených cestujícími a prostřednictvím poštovních balíků nebo expresních zásilek – tento bod může vyžadovat posouzení ve spojení s dalšími právními předpisy;

     

     

    ustanovení týkající se použití zjednodušeného postupu (článek 11 nařízení (ES) č. 1383/2003);

     

     

    náklady na uskladnění a zničení a obavy ze strany držitelů práv, pokud jde o jejich finanční závazky podle stávajících právních předpisů;

     

     

    dary charitě a recyklace jako alternativy ke zničení padělaného zboží;

     

     

    definici padělaného zboží v souvislosti s možným rozšířením oblasti působnosti nařízení (ES) č. 1383/2003;

     

     

    poskytování doplňujících statistik týkajících se hodnoty zabaveného zboží s cílem zajistit vysokou kvalitu sběru údajů o zabaveném zboží a použití tohoto postupu při navrhování rizikových profilů;

     

     

    zavedení možnosti pozastavit žádost o přijetí opatření a dalších opatření z důvodu nečinnosti nebo zneužití informací ze strany držitelů práv;

     

     

    zavedení veškerých nutných doplňujících ustanovení v souvislosti s rozvojem elektronického systému pro žádosti o přijetí opatření.

     

     

    1.2

    Připravit návrh na změnu celních předpisů ES v souladu se závěry o přezkumu právních předpisů.

    Evropská komise

     

    1.3

    Vyvinout a zavést na úrovni Společenství elektronický systém pro žádosti o přijetí opatření, který nahradí stávající rozesílání tištěných dokumentů.

    Evropská komise

     

    1.4

    Vyvinout a zavést databázi pro zaznamenávání zboží zabaveného celními orgány a souvisejících statistik.

    Evropská komise

     

    2.

    Operační výkonnost

     

     

    2.1

    Rozvinout činnosti pro sdílení osvědčených postupů, např. srovnávací analýzy, odbornou přípravu, výměnné pobyty s cílem zlepšit sdílení důležitých informací odborníky jednotlivých členských států a jejich výměnu.

    Evropská komise nebo členské státy

     

    2.2

    Opatření na úrovni EU vycházející ze systému Společenství pro řízení rizik s cílem zlepšit účinnost kontrol zaměřených na padělané zboží, zejména na vnějších hranicích EU.

    Evropská komise

     

    2.3

    Činnosti koordinované EU týkající se:

    Evropská komise

     

    nebezpečných produktů, jako jsou farmaceutické výrobky, které představují nejvyšší riziko pro zdraví a bezpečnost spotřebitelů a pro životní prostředí;

     

     

    vybraných cílených společných operací v oblasti práv duševního vlastnictví, které se zaměří na padělání v souvislosti s významnými kulturními, společenskými a sportovními událostmi (olympijské hry atd.).

     

     

    2.4

    Podporovat používání formuláře pro oznamování rizik za účelem širšího a účinnějšího využití v oblasti prosazování dodržování práv duševního vlastnictví:

    Evropská komise

     

    zřídit zvláštní skupinu uživatelů formuláře pro oznamování rizik;

     

     

    podporovat a zavést vnitrostátní sítě odborníků na operační úrovni.

     

     

    2.5

    Posoudit dopady rostoucího problému v souvislosti s internetovým obchodem s padělaným zbožím:

    Evropská komise a členské státy

     

    vytvořit pracovní skupinu odborníků za účelem posouzení distribuce padělaného zboží prostřednictvím internetu a podpory spolupráce v této věci mezi členskými státy;

     

     

    organizovat semináře pro celní orgány a zúčastněné strany se zvláštním důrazem na podrobnou analýzu tohoto internetového jevu a na určení osvědčených postupů v této oblasti.

     

     

    2.6

    Zdokonalovat vzdělávací materiály k prosazování dodržování práv duševního vlastnictví, včetně zřízení kurzů elektronického vzdělávání v oblasti práv duševního vlastnictví a případné organizace kurzů odborné přípravy.

    Evropská komise a členské státy

     

    2.7

    Sestavit a vést aktualizovaný seznam celních odborníků v oblasti práv duševního vlastnictví jednotlivých členských států.

    Evropská komise

     

    3.

    Spolupráce s podniky

     

     

    3.1

    Podporovat držitele práv, aby předkládali žádosti o přijetí opatření, s cílem zvýšit jejich povědomí o této možnosti.

    Evropská komise a členské státy

     

    3.2

    Podporovat uzavírání zvláštních ujednání s držiteli práv a dalšími zúčastněnými stranami ohledně spolupráce a výměny informací:

    Evropská komise, členské státy a držitelé práv

     

    uzavírat memoranda o porozumění s příslušnými zúčastněnými stranami, jako jsou poskytovatelé internetových služeb;

     

     

    spolupracovat s Komisí za účelem zlepšení výměny informací a zkušeností.

     

     

    3.3

    Organizovat pro odvětví průmyslu/držitele práv:

    Evropská komise a členské státy

     

    zvláštní semináře (například odbornou přípravu, regionální a operační semináře) zaměřené na nové trendy a formy distribuce padělaného zboží, zejména na nebezpečné zboží a internetový prodej;

     

     

    pravidelná setkání na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni organizovaná s ohledem na jejich konkrétní požadavky a potřeby.

     

     

    3.4

    Podporovat zavedení elektronické výměny informací se soukromým sektorem v co největší míře.

    Evropská komise a členské státy

     

    3.5

    Podporovat používání zvláštních formulářů pro oznámení pohotovosti nebo nových trendů („red alert/trend forms“), aby byly celní orgány informovány o nejnovějších trendech a hrozbách v oblasti padělání.

    Evropská komise a členské státy

     

    3.6

    Poskytovat držitelům práv informace o celních postupech týkajících se prosazování dodržování práv duševního vlastnictví.

    Evropská komise a členské státy

     

    4.

    Mezinárodní spolupráce

     

     

    4.1

    Podporovat jednání o obchodní dohodě proti padělání (ACTA):

    Evropská komise a členské státy

     

    zajistit ambiciózní ustanovení ohledně ochrany hranic;

     

     

    zajistit, aby skupina celních odborníků řídila provádění opatření na hranicích.

     

     

    4.2

    Podporovat akční plán s Čínou:

    Evropská komise a členské státy

     

    uzavřít konkrétní akční plán;

     

     

    provádět hlavní činnosti uvedené v akčním plánu;

     

     

    přezkoumat míru jeho provádění (každoročně).

     

     

    4.3

    Posílit spolupráci s klíčovými partnery (například s USA, Japonskem a dalšími):

    Evropská komise a členské státy

     

    posílit výměnu informací (statistické údaje, osvědčené postupy atd.);

     

     

    organizovat společné akce, jako jsou společné celní operace;

     

     

    koordinace ze strany ES na mezinárodních fórech, včetně WTO a WCO;

     

     

    koordinace ze strany ES při činnostech na budování kapacit.

     

     

    5.

    Zvyšování povědomí a komunikace

     

     

    5.1

    Rozvíjet činnosti pro zvyšování povědomí:

    Evropská komise a členské státy

     

    kampaně o výsledcích, kterých celní orgány dosáhly v oblasti práv duševního vlastnictví na úrovni EU i jednotlivých členských států v souvislosti se zdravotními a bezpečnostními hledisky, například ve farmaceutickém odvětví. Spotřebitelé by měli být informováni o rizicích spojených s nákupem padělaného zboží;

     

     

    letáky a plakáty na letištích, v přístavech, na železničních stanicích a hraničních přechodech; televizní šoty; informační oznámení; pop-up okna na internetu; hromadné sdělovací prostředky a výstavy;

     

     

    bojovat proti internetovému prodeji zdůrazněním rizik, která jsou s ním spojena.

     

     

    5.2

    Podporovat spolupráci v oblasti komunikace s dalšími donucovacími orgány.

    Členské státy

     

    5.3

    Koordinace činností v oblasti komunikace na úrovni EU, včetně:

    Evropská komise

     

    každoročního zveřejňování statistik;

     

     

    informačních dnů (dny otevřených dveří, den boje proti padělání atd.);

     

     

    tiskových zpráv;

     

     

    zveřejňování konkrétních případů (zabavení, nové trendy atd.)

     

     

    5.4

    Zvýšit množství informací poskytovaných na stránkách Komise a vnitrostátních orgánů v souvislosti s prosazováním dodržování práv duševního vlastnictví.

    Evropská komise a členské státy

     


    Top