Evropská občanská iniciativa
PŘEHLED DOKUMENTŮ:
Nařízení (EU) 2019/788 o evropské občanské iniciativě
CO JE CÍLEM NAŘÍZENÍ?
-
Nařízení (EU) 2019/788 modernizují pravidla evropské občanské iniciativy, která má přispět k posílení demokracie prostřednictvím účasti občanů na demokratickém a politickém životě EU.
-
Cílem nařízení je umožnit občanům EU více promlouvat do politik EU, které ovlivňují jejich životy, a to postupem, díky kterému mohou vyzvat Evropskou komisi, aby navrhla nové právní předpisy v oblastech, pro které má Komise pravomoc tak učinit.
KLÍČOVÉ BODY
Článek 11 Smlouvy o Evropské unii stanovil právo předkládat evropskou občanskou iniciativu. Článek 24 Smlouvy o fungování Evropské unie stanoví postupy a podmínky, které musejí občanské iniciativy dodržovat.
Právo podpořit evropskou občanskou iniciativu
-
Každý občan EU má právo předložit prohlášení o podpoře evropské občanské iniciativy po tom, co byla zaregistrována Komisí. Po shromáždění alespoň milionu podpisů se mohou organizátoři výzvy obrátit přímo na Komisi s požadavkem, jež ji vyzývá, aby předložila návrh právního předpisu EU, za předpokladu, že má Komise pravomoc tak učinit za účelem provádění Smluv EU.
-
Každý občan EU, který dosáhl věku opravňujícího k volbám do Evropského parlamentu, má právo podpořit evropskou občanskou iniciativu podpisem prohlášení o podpoře. Země EU mohou stanovit minimální věk opravňující k podpoře iniciativy na 16 let. Jakmile iniciativa sesbírá 1 milion podpisů, rozhodne Komise, jaká případná návazná opatření přijme.
-
Osoby se zdravotním postižením by měly mít rovný přístup k informacím o iniciativách a rovné příležitosti v jejich podpoře.
Informace a pomoc poskytované Komisí a zeměmi EU
-
Komise:
-
poskytne občanům a skupinám organizátorů snadno dostupné a úplné informace a pomoc v souvislosti s evropskou občanskou iniciativou, včetně toho, že je nasměruje na vhodné zdroje informací a pomoci,
-
zpřístupní veřejnosti průvodce evropskou občanskou iniciativou, a to online i v tištěné podobě a ve všech úředních jazycích orgánů EU,
-
poskytne bezplatnou online platformu pro spolupráci věnovanou evropské občanské iniciativě,
-
zajistí překlady registrovaných iniciativ do všech úředních jazyků orgánů EU.
-
Platforma poskytuje praktické a právní poradenství a fórum pro diskuse a výměnu informací o evropské občanské iniciativě, které jsou určeny občanům, skupinám organizátorů, zúčastněným stranám, nevládním organizacím, odborníkům a dalším orgánům a institucím EU, které se chtějí účastnit.
-
Komise zajistí, aby byly informace o registrovaných iniciativách zveřejněny v online registru zřízeném k tomuto účelu.
-
Každá země EU zřídí 1 nebo více kontaktních míst, která skupinám organizátorů poskytují zdarma informace a pomoc.
Registrace
-
Skupiny organizátorů musí Komisi předložit registrační formulář prostřednictvím registru.
-
Komise by měla:
-
ověřit, že jsou splněny registrační kritéria stanovená v nařízení,
-
uvést důvody v případě odmítnutí registrace a informovat skupinu organizátorů o veškerých soudních i jiných opravných prostředcích, které mají k dispozici,
-
zveřejnit v online registru veškerá rozhodnutí o žádostech o registraci návrhů skupin organizátorů občanských iniciativ, která přijala.
Sběr prohlášení o podpoře
-
Skupina organizátorů registrované iniciativy má 12 měsíců na to, aby sesbírala nezbytný počet prohlášení o podpoře (celkem 1 milion, přičemž určitý minimální počet prohlášení musí být získán alespoň v jedné čtvrtině zemí EU).
-
Vzorová prohlášení o podpoře jsou uvedena v příloze III nařízení.
-
Organizátoři mohou sbírat prohlášení o podpoře v listinné podobě a/nebo online.
-
Komise zpřístupní centrální online systém sběru, který skupina organizátorů může použít pro online sběr prohlášení.
-
Po shromáždění minimálního počtu prohlášení o podpoře musí každá země EU ověřit a potvrdit, že prohlášení o podpoře podepsaná jejími státními příslušníky jsou v souladu s požadavky nařízení. K tomu účelu musí skupina organizátorů předložit prohlášení o podpoře (shromážděná online a na papíře) dotčeným zemím EU do 3 měsíců od konce 12měsíčního období sběru. Mohou k tomu využít službu pro výměnu souborů Komise, nicméně to není podmínka, pokud využívali svůj vlastní individuální online systém sběru namísto centrálního online systému sběru Komise. Skupina organizátorů také může využít službu pro výměnu souborů Komise pro výměnu papírových prohlášení, nebo se může rozhodnout tato prohlášení doručit sama.
Zveřejnění a veřejné slyšení
-
Poté, co Komise obdrží platnou iniciativu, pro niž byl shromážděn požadovaný počet platných prohlášení o podpoře, zveřejní o tom bezodkladně oznámení v registru a iniciativu předá Parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, Výboru regionů a vnitrostátním parlamentům.
-
Skupina organizátorů dostane do tří měsíců od zveřejnění iniciativy příležitost představit ji na veřejném slyšení, které uspořádá Parlament.
-
Po tomto veřejném slyšení uspořádaném v prostorách Parlamentu posoudí Parlament politickou podporu iniciativy (viz níže).
Přezkum Komisí a hodnocení Parlamentem
-
Do šesti měsíců od zveřejnění iniciativy a po veřejném slyšení v Evropském parlamentu by Komise měla ve sdělení uvést své právní a politické závěry ohledně dotyčné iniciativy, případná opatření, jež má v úmyslu přijmout, a důvody pro přijetí či nepřijetí opatření.
-
Pokud má Komise v úmyslu přijmout opatření v reakci na iniciativu, včetně případného přijetí návrhů právního předpisu EU, uvede se také ve sdělení plánovaný harmonogram. Komise by měla poskytnout v registru a na veřejných internetových stránkách o evropské občanské iniciativě aktuální informace o opatřeních přijatých v důsledku této iniciativy.
-
Opatření, která Komise přijala, následně posoudí Parlament.
ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?
Nařízení (EU) 2019/788 se používá od 1. ledna 2020, s výjimkou článku 9 odst. 4, článku 10, článku 11 odst. 5, a článků 20–24, které platí od 6. června 2019.
KONTEXT
Další informace naleznete zde:
HLAVNÍ DOKUMENTY
Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/788 ze dne 17. dubna 2019 o evropské občanské iniciativě (Úř. věst. L 130, 17.5.2019, s. 55–81)
Následné změny nařízení (EU) 2019/788 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Konsolidované znění Smlouvy o Evropské Unii – Hlava II – Ustanovení o demokratických zásadách – Článek 11 (Úř. věst. C-202, 7.6.2016, s. 21)
Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část druhá – Zákaz diskriminace a občanství Unie – Článek 24 (bývalý článek 21 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 58)
Poslední aktualizace 31.01.2023