Pravidla EU týkající se národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice (EU) 2016/2284 o snížení národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
- Jejím cílem je omezit zdravotní rizika a vliv znečištění ovzduší na životní prostředí prostřednictvím stanovení národních závazků ke snížení emisí*.
- Směrnice rovněž slaďuje závazky ke snížení emisí podle práva EU s mezinárodními závazky (v návaznosti na přezkum Göteborského protokolu v roce 2012).
Tento právní předpis byl navržen jako součást politického balíčku EU z roku 2013 pro čisté ovzduší, jehož součástí byl program Čisté ovzduší pro Evropu.
KLÍČOVÉ BODY
Oblast působnosti
Tato směrnice se vztahuje na pět látek znečišťujících ovzduší:
- oxid siřičitý,
- oxidy dusíku,
- nemethanové těkavé organické sloučeniny,
- amoniak,
- jemné částice.
Závazky ke snížení emisí
- Směrnice stanoví závazky ke snížení emisí pro každou znečišťující látku a každou zemi EU, kterých je třeba dosáhnout do roku 2020 a 2030.
- Závazky ke snížení emisí pro každou znečišťující látku, které budou platit pro kterýkoli rok v období let 2020 až 2029, jsou totožné se závazky již přijatými v revidovaném Göteborském protokolu.
- Na období po roce 2030 již bylo dohodnuto nové přísnější snížení emisí.
Závazky ke snížení emisí
- Pro každou zemi EU budou zjištěny orientační úrovně emisí v roce 2025.
- Ty budou vypočteny na základě lineární trajektorie snižování emisí, tj. každoročního snížení emisí o stálý procentní podíl, směrem k závazkům snížení emisí pro rok 2030.
- Země EU však mohou sledovat nelineární trajektorii, pokud je to efektivnější.
Pokud se některá země EU odchýlí od plánované trajektorie, musí uvést důvody a vysvětlit opatření, která se chystá přijmout, aby znovu začala plnit své povinnosti.
Flexibilita
- Směrnice umožňuje určitou míru flexibility, pokud jde o soulad se závazky ke snížení emisí, a to za určitých okolností, například:
- emisní inventury mohou být za určitých podmínek upraveny s cílem zohlednit pokrok v oblasti vědeckých poznatků,
- v případě mimořádně chladné zimy či mimořádně suchého léta může dotčená země splnit požadavky směrnice prostřednictvím zprůměrování svých emisí pro daný rok s emisemi za předcházející a následující rok.
Národní programy
- Směrnice ukládá povinnost vytvořit národní programy omezování znečištění ovzduší, a to od 1. dubna 2019.
- Země EU musí své programy aktualizovat alespoň každé čtyři roky a zvážit opatření, která lze uplatnit ve všech příslušných oblastech, včetně:
- zemědělství,
- energetiky,
- průmyslu,
- silniční dopravy,
- vnitrozemské vodní dopravy,
- vytápění domácností,
- používání nesilničních pojízdných strojů a
- rozpouštědel.
Evropské fórum pro čisté ovzduší
- Směrnice ukládá Evropské komisi povinnost zřídit Evropské fórum pro čisté ovzduší v zájmu výměny zkušeností a osvědčených postupů, včetně snížení emisí z vytápění domácností a silniční dopravy, které mohou utvářet a zdokonalovat programy národní programy omezování znečištění ovzduší a jejich provádění.
Zrušení
Směrnice (EU) 2016/2284 zrušila směrnici 2001/81/ES o národních emisních stropech pro některé látky znečisťující ovzduší s platností od 1. července 2018. Stropy stanovené ve směrnici 2001/81/ES však budou platit až do okamžiku vstupu nových závazků snížení uvedených ve směrnici (EU) 2016/2284 v platnost dne 1. ledna 2020.
ODKDY SMĚRNICE PLATÍ?
Je v platnosti od 31. prosince 2016 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 1. července 2018.
KONTEXT
Další informace získáte zde:
KLÍČOVÉ POJMY
Národní závazky ke snížení emisí: povinnosti zemí EU snížit emise určité látky. Závazky specifikují minimální snížení emisí, kterého musí být dosaženo v cílovém kalendářním roce, jako procentní podíl celkového množství emisí v průběhu výchozího roku (2005).
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/2284 ze dne 14. prosince 2016 o snížení národních emisí některých látek znečišťujících ovzduší, o změně směrnice 2003/35/ES a o zrušení směrnice 2001/81/ES (Úř. věst. L 344, 17.12.2016, s. 1–31)
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENT
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Program Čisté ovzduší pro Evropu (COM(2013) 918 final, 18.12.2013)
Poslední aktualizace 29.08.2019