Kontroly při silniční přepravě nebezpečného nákladu
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice 95/50/ES o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
Pro celou EU zavádí jednotný systém náhodných kontrol silničních vozidel přepravujících nebezpečný náklad za účelem zajištění vysoké úrovně bezpečnosti.
KLÍČOVÉ BODY
- Směrnice se týká kontrol prováděných zeměmi EU při silniční přepravě nebezpečného nákladu vozidly pohybujícími se po silnicích na jejich území nebo přijíždějících ze zemí mimo EU. Směrnice se nevztahuje na přepravu nebezpečného nákladu armádou.
- Tyto kontroly jsou prováděny na území země EU za podmínky, že nejsou prováděny jako hraniční kontroly na vnitřních hranicích EU, ale v rámci běžné, nediskriminační kontroly.
- Směrnice má 3 přílohy:
- Příloha I – kontrolní seznam, který je třeba během kontroly vyplnit,
- Příloha II – seznam a kategorizace protiprávních jednání (například Kategorie I zahrnuje přepravu nákladu bez povolení k přepravě, chybějící prohlášení odesilatele o souladu nákladu a jeho balení s přepravní legislativou, nezpůsobilost vozidla nebo balení atd.),
- Příloha III – vzorový formulář zprávy týkající se zjištěných protiprávních jednání a zaznamenaných postihů, kterou země EU odešle Evropské komisi.
- Kontroly musí:
- pokrývat alespoň položky uvedené v kontrolnímu seznamu v Příloze I,
- být prováděny na různých místech a v různých časech a
- pokrývat dostatečně rozsáhlou část silniční sítě tak, aby bylo obtížné se kontrolním stanovištím vyhnout.
- Zásilky, které nejsou v souladu s předpisy, mohou orgány zemí EU imobilizovat. Orgány mohou před pokračováním v cestě nařídit zajištění jejich souladu nebo přistoupit k dalším náležitým opatřením, v závislosti na okolnostech a požadavcích na zajištění bezpečnosti. Mezi tato opatření může patřit i odmítnutí vjezdu takových vozidel na území EU.
- Kontroly mohou být prováděny i ve firemních prostorách.
- Země EU musí spolupracovat na efektivním provádění této směrnice (hlášení protiprávních jednání zemi, ve které je dopravce zaregistrován, sdílení informací atd.).
- Každá země EU je povinna zaslat Komisi zprávu pro každý kalendářní rok platnosti směrnice, a to včetně informací uvedených ve směrnici, jako např.:
- odhadovaný objem nebezpečného zboží přepraveného silniční dopravou (v přepravených tunách nebo v tunách/kilometr),
- počet provedených kontrol a počet zkontrolovaných vozidel podle místa jejich registrace (vozidla zaregistrovaná v tuzemsku, v ostatních zemích EU nebo v zemích mimo EU),
- počet a kategorie zaznamenaných protiprávních jednání,
- druh a počet udělených postihů.
- Každé 3 roky musí Komise Evropskému parlamentu a Radě zaslat zprávu o aplikaci směrnice zeměmi EU.
ODKDY TATO SMĚRNICE PLATÍ?
Platí ode dne 17. října 1995 a měla nabýt podoby zákona v zemích EU nejpozději do 1. ledna 1997.
KONTEXT
Další informace získáte zde:
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Rady 95/50/ES ze dne 6. října 1995 o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí (Úř. věst. L 249, 17.10.1995, s. 35–40)
Následné změny směrnice 95/50/ES byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě o uplatňování směrnice Rady 95/50/ES o jednotných postupech kontroly při silniční přepravě nebezpečných věcí členskými státy (COM(2017) 112 final, 6.3.2017)
Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/68/ES ze dne 24. září 2008 o pozemní přepravě nebezpečných věcí (Úř. věst. L 260, 30.9.2008, s. 13–59)
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 03.12.2018
Top