This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Mutual information mechanism for national asylum and immigration measures
Mechanismus vzájemné výměny informací o vnitrostátních opatřeních v oblasti azylu a přistěhovalectví
Mechanismus vzájemné výměny informací o vnitrostátních opatřeních v oblasti azylu a přistěhovalectví
Jeho cílem je zlepšit sdílení informací o opatřeních v oblasti azylu a přistěhovalectví mezi zeměmi EU.
Zřizuje formální informační systém mezi zeměmi EU a Evropskou komisí za účelem zlepšení koordinace politik v oblasti přistěhovalectví a azylu mezi zeměmi EU.
Sdílení a předávání informací
Mechanismus vzájemné výměny informací umožňuje sdílet informace v oblasti vnitrostátních právních předpisů týkajících se azylu a přistěhovalectví mezi Komisí a zeměmi EU.
Země EU jsou povinny předávat informace o opatřeních, která chtějí přijmout nebo v poslední době přijaly:
Tyto informace by měly být předány co nejdříve a nejpozději v okamžiku jejich zveřejnění.
Země EU jsou povinny informovat Komisi a ostatní země EU pouze o opatřeních, která pravděpodobně budou mít významný dopad:
Rozvoj a správa sítě
Odpovědnost za rozvoj a správu sítě nese Komise. Při zřizování sítě měla být použita stávající technická platforma transevropské telematické sítě pro výměnu informací mezi orgány zemí EU (známá jako CIRCA). Síť umožňuje Komisi a zemím EU požádat jednu nebo více zemí o doplňující informace o sdělených opatřeních.
Jakékoli specifické vnitrostátní opatření sdělené tímto způsobem může být podnětem pro výměnu názorů mezi odborníky zemí EU a Komisí.
Vedle těchto technických jednání musí Komise každý rok vypracovat zprávu, která shrnuje nejdůležitější informace poskytnuté zeměmi EU. Tato zpráva se předkládá Evropskému parlamentu a Radě a slouží jako základ pro rozpravu na úrovni ministrů o vnitrostátních politikách v oblasti azylu a přistěhovalectví.
Hodnocení
V roce 2009 zveřejnila Komise zprávu hodnotící fungování mechanismu vzájemné výměny informací. V období od dubna 2007 do 30. září 2009 poskytlo informace prostřednictvím tohoto mechanismu pouze 16 zemí, a to o pouhých 45 opatřeních. Nebyla poskytnuta žádná sdělení o konečných rozhodnutích nejvyšších soudů či tribunálů.
Formát, v jakém byla sdělení provedena, byl zřídka homogenní, jelikož nebyl vždy použit formulář pro podávání zpráv přiložený k rozhodnutí.
Občas byl poskytnut pouze anglický název a znění v původním jazyce, což způsobovalo problémy s porozuměním. Byly i rozdíly v oblasti předložených formulářů pro podávání zpráv: některé byly celkem srozumitelné, zatímco jiné obsahovaly pouze zběžný popis bez uvedení povahy opatření.
Zpráva došla k závěru, že mechanismus vzájemné výměny informací nesplnil své cíle, jelikož množství poskytnutých informací bylo jen nepatrné. Ale vzhledem k tomu, že fungoval teprve krátce, měla Komise za to, že je předčasné navrhovat změny rozhodnutí.
Mechanismus vzájemné výměny informací o vnitrostátních opatřeních v oblasti azylu a přistěhovalectví nebyl aktivován Komisí ani zeměmi EU, a to ani v letech 2015 a 2016, tedy ve dvou letech velmi vysokého přílivu migrantů do Evropy. Místo toho se zdálo, že země EU (předsednictví Evropské unie) dávají při výměně údajů o migračních tocích přednost krizovému mechanismu Evropské unie pro výměnu informací. Tuto žádost o informace pak postupně převzaly příslušné agentury Evropské unie, EASO a FRONTEX, které dnes poskytují velkou část údajů o migraci potřebných pro dnešní migrační tok. Další informace o důležitém vývoji v oblasti migrace v zemích EU jsou pravidelně aktualizovány prostřednictvím zpravodajských věstníků Evropské migrační sítě, které vycházejí pravidelně každé čtvrtletí.
Nelze nicméně vyloučit, že mechanismus vzájemné výměny informací prokáže svůj přínos při budoucích výměnách informací o migraci mezi zeměmi EU a Evropskou komisí, a tudíž je jeho existence stále opodstatněná.
Platí ode dne 3. listopadu 2006.
Vnitrostátní opatření v oblastech přistěhovalectví a azylu mají pravděpodobně vliv na jiné země EU. Je to dáno:
Více informací najdete zde:
Rozhodnutí Rady 2006/688/ES ze dne 5. října 2006 o zřízení mechanismu vzájemné výměny informací o opatřeních členských států v oblasti azylu a přistěhovalectví (Úř. věst. L 283, 14.10.2006, s. 40–43)
Zpráva Komise podle článků 4 a 5 rozhodnutí Rady ze dne 5. října 2006 o zřízení mechanismu vzájemné výměny informací o opatřeních členských států v oblasti azylu a přistěhovalectví (KOM(2009) 687 v konečném znění, 17.12.2009)
Poslední aktualizace 22.11.2018