Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Posílená spolupráce EU v oblasti odborného vzdělávání a přípravy

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Posílená spolupráce EU v oblasti odborného vzdělávání a přípravy

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Prohlášení evropských ministrů odpovědných za odborné vzdělávání a přípravu a Evropské komise o posílené evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy

CO JE CÍLEM TOHOTO PROHLÁŠENÍ?

  • Stanoví priority kodaňského procesu o posílené evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy.
  • Cílem tohoto procesu je zlepšit výkonnost, kvalitu a přitažlivost odborného vzdělávání a přípravy v Evropě. Podporuje využívání různých příležitostí v oblasti odborné přípravy v kontextu celoživotního učení* a s pomocí nástrojů celoživotního učení.

KLÍČOVÉ BODY

Kodaňský proces je nedílnou součástí strategického rámce „Vzdělávání a odborná příprava“ (ET 2020) a má přispět k naplnění cílů strategie Evropa 2020 v oblasti vzdělávání a odborné přípravy.

Proces obsahuje:

  • politický rozměr, jehož cílem je stanovit společné evropské cíle a reformovat vnitrostátní systémy pro odborné vzdělávání a přípravu,
  • rozvoj společných evropských rámců a nástrojů, které zvyšují transparentnost a kvalitu kompetencí a kvalifikací a usnadňují mobilitu,
  • spolupráce pro podporu vzájemného učení na evropské úrovni a pro zapojení všech příslušných zainteresovaných stran na vnitrostátní úrovni.

Priority

Priority stanovené Kodaňskou deklarací poskytují základ pro dobrovolnou spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Cílem do roku 2010 je:

  • posílení evropského rozměru v oblasti odborného vzdělávání a přípravy,
  • zvýšení informačních, poradenských a konzultačních služeb a transparentnosti v oblasti odborného vzdělávání a přípravy,
  • rozvoj nástrojů pro vzájemné uznávání a validaci dovedností a kvalifikací,
  • zlepšení zajišťování kvality v odborném vzdělávání a přípravě.

Výsledky

Základem úspěchu EU při dosahování těchto cílů a také kroků vedoucích k dalšímu zlepšení spolupráce v oblasti odborného vzdělávání a přípravy se stala řada komuniké.

Maastrichtské komuniké z roku 2004 potvrdilo úspěch kodaňského procesu ve zvýšení viditelnosti a profilu odborného vzdělávání a přípravy na evropské úrovni. Rozvinulo také priority stanovené Kodaňskou deklarací a stanovilo specifické priority pro práci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy na vnitrostátní úrovni:

  • zvýšení veřejných/soukromých investic v oblasti odborného vzdělávání a přípravy,
  • rozvoj systémů odborného vzdělávání a přípravy pro péči o potřeby znevýhodněných jednotlivců a skupin,
  • vytvoření prostředí napomáhajícího učení ve vzdělávacích institucích i na pracovišti,
  • podpora dalšího rozvoje kompetencí učitelů a školitelů působících v odborném vzdělávání a přípravě.

Helsinské komuniké z roku 2006 zhodnotilo kodaňský proces a přezkoumalo jeho priority a strategie. Uvedlo řadu úspěchů:

Komuniké z Bordeaux z roku 2008 přezkoumávalo priority a strategie kodaňského procesu ve světle budoucího programu vzdělávání a odborné přípravy po roce 2010. Proces prokázal svou účinnost při podpoře toho, jak odborné vzdělávání a příprava působí na veřejnost, přičemž zachovává rozmanitost vnitrostátních systémů. Nicméně volal po novém impulzu, a to zejména z tohoto hlediska:

  • zavádění nástrojů a plánů odborného vzdělávání a přípravy pro podporu spolupráce na vnitrostátní a evropské úrovni,
  • vytvoření lepších spojení mezi odborným vzděláváním a přípravou a trhem práce,
  • upevnění způsobů evropské spolupráce.

Komuniké z Brugg z roku 2010 přineslo dlouhodobé strategické cíle pro evropskou spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy v období 2011–2020 a 22 krátkodobých cílů na období 2011–2014, které stanovují konkrétní činnosti na vnitrostátní úrovni pro dosažení těchto cílů. Tyto cíle jsou založené na zásadách kodaňského procesu a vycházejí z minulých úspěchů, ale snaží se reagovat na současné a budoucí výzvy.

Jeho závěry uvádějí, že kodaňský proces:

  • významně pomohl zvýšit povědomí občanů o odborném vzdělávání a přípravě na evropské i vnitrostátní úrovni, zejména díky používání společných evropských nástrojů, zásad a pokynů,
  • nastartoval významné reformy, které vedly k posunu v přístupu k výsledkům vzdělávacího procesu.

Stanovil, že pokud odborné vzdělávání a příprava mají reagovat na současné a budoucí výzvy, musí evropské systémy vzdělávání a odborné přípravy mimo jiné:

  • být flexibilní a vysoce kvalitní,
  • posílit možnosti občanů přizpůsobit se novému vývoji a zvládat změny, což jim umožní získávat klíčové kompetence,
  • usnadnit a podporovat mezinárodní mobilitu studentů i učitelů odborného vzdělávání a přípravy.

Závěry z Rigy stanovily seznam nových výstupů pro období 2015–2020 na základě přezkumu výsledků výstupů v období 2011–2014.

Přezkum ukázal, že tyto výstupy pomohly Evropské unii a kandidátským zemím zaměřit se a povést reformu. Pro období 2015–2020 bylo stanoveno pět prioritních oblastí:

  • podporovat učení se prací ve všech jeho formách,
  • dále rozvíjet mechanismy zajišťování kvality v odborném vzdělávání a přípravě v souladu s evropským doporučením pro zajišťování kvality v oblasti odborného vzdělávání a přípravy,
  • zlepšit přístup k odbornému vzdělávání a přípravě a kvalifikacím pro všechny prostřednictvím flexibilnějších a prostupnějších systémů,
  • dále posilovat klíčové kompetence v kurikulech počátečního odborného vzdělávání a přípravy a poskytovat efektivnější příležitosti pro získání nebo rozvoj těchto dovedností prostřednictvím počátečního i dalšího odborného vzdělávání a přípravy,
  • zavést systematické přístupy k počátečnímu a dalšímu profesnímu rozvoji učitelů, školitelů, instruktorů v oblasti odborného vzdělávání a přípravy ve školách i při učení se prací.

KONTEXT

* KLÍČOVÉ POJMY

Celoživotní učení: umožňuje lidem v kterékoli fázi jejich života zúčastnit se stimulujícího procesu učení

HLAVNÍ DOKUMENT

Prohlášení evropských ministrů odpovědných za odborné vzdělávání a přípravu a Evropské komise ze zasedání v Kodani ve dnech 29. a 30. listopadu 2002 o posílené evropské spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy – „Kodaňská deklarace“ (nebyla zveřejněna v Úředním věstníku)

Poslední aktualizace 11.10.2016

Top