Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Humanitární pomoc a civilní ochrana EU – výroční zpráva za rok 2016

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Humanitární pomoc a civilní ochrana EU – výroční zpráva za rok 2016

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Výroční zpráva (COM(2017) 662 final) o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016

CO JE CÍLEM TÉTO ZPRÁVY?

Zpráva předkládá hlavní činnosti EU v oblasti humanitární pomoci a civilní ochrany prováděné v roce 2016 s cílem:

  • doručovat pomoc ke zmírnění humanitární krize po celém světě;
  • podporovat spolupráci mezi orgány civilní ochrany v EU v reakci na přírodní nebo člověkem způsobené katastrofy v EU i mimo ni.

Zprávu připravuje Evropská komise podle nařízení Rady (ES) č. 1257/96, které požaduje výroční zprávu o hlavních činnostech a výsledcích politiky EU v oblasti humanitární pomoci za předchozí rok spolu se shrnutím financovaných akcí.

KLÍČOVÉ BODY

Rok 2016 byl ve znamení nárůstu humanitárních krizí co do počtu, složitosti a závažnosti:

  • po celém světě probíhalo více než 50 ozbrojených konfliktů;
  • celkově potřebovalo v roce 2016 humanitární pomoc více než 95 milionů osob ve 40 zemích;
  • násilně vysídleno bylo téměř 65 milionů osob (z toho polovina dětí) – více než kdykoli předtím.

Činnosti

  • Syrská uprchlická krize: významná část humanitárního rozpočtu EU (454 milionů EUR) směřovala na podporu uprchlíků v zemích bezprostředně postižených krizí v Sýrii (zejména Jordánsko a Libanon) a také lidí uvnitř Sýrie, kteří potřebovali humanitární pomoc.
  • Nástroj pro uprchlíky v Turecku: nástroj, který byl vytvořen v roce 2016 podporuje téměř 3 miliony uprchlíků:
    • humanitární složka tohoto nástroje ve výši 1,4 miliardy EUR na roky 2016 a 2017 se zaměřuje na podporu zejména uprchlíků nacházejících se mimo uprchlické tábory, kteří představují velkou většinu uprchlíků a jsou nejzranitelnější.
  • Afrika: Podpora EU se zaměřením na složité nouzové situace v Sahelu a Africkém rohu a dále v oblasti Čadského jezera, kde se krize v zajišťování potravin překrývají s některými vleklými konflikty:
    • na krize v subsaharské Africe bylo vyčleněno 747 milionů EUR. Největší příspěvky směřovaly do Súdánu a Jižního Súdánu (192 milionů EUR), Afrického rohu (203 milionů EUR) a Západní Afriky (140 milionů EUR);
    • v Africkém rohu a Sahelu bylo ústředním prvkem strategie Komise zajistit úzké propojení s rozvojovou pomocí EU s cílem podpořit odolnost postižených komunit.
  • Irák, širší Blízký východ a severní Afrika: EU poskytla:
    • pomoc obětem konfliktu v Iráku (159 milionů EUR) a podpořila mezinárodní úsilí při prosazování humanitárních otázek. EU rovněž pomáhala při umisťování a koordinaci věcné pomoci ze zemí EU prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU v souvislosti s konfliktem v oblasti Mosulu;
    • významnou podporu humanitárním operacím v Jemenu (70 milionů EUR) a Palestině (25 milionů EUR);
    • pokračující podporu pro uprchlíky ze Západní Sahary v severní Africe a také konfliktem postižené obyvatelstvo v Libyi.
  • Ukrajina: EU je jedním z největších humanitárních dárců (28,4 milionů EUR), poskytovala potraviny, přístřeší, zdravotnické služby a psychologickou podporu nejzranitelnějším osobám trpícím konfliktem na východní Ukrajině.

Reakce na přírodní katastrofy

V roce 2016 byla jednou z hlavních priorit Komise rychlá a účinná reakce na přírodní katastrofy. Platí to jak o humanitární pomoci poskytované partnerskými organizacemi, tak o mechanismu civilní ochrany EU.

  • Na naléhavou humanitární pomoc lidem, které postihly důsledky jevu El Niño, vyčlenila Komise 298 milionu EUR.
  • EU poskytla financování na podporu obětem tropické cyklony Winston na Fidži a obětem sucha v Papui-Nové Guinei a pomáhala také osobám postiženým zemětřesením, jež zasáhlo v roce 2016 Ekvádor.

Další problémy

  • Vzdělávání v mimořádných situacích – Komise přidělila více než 4 % svého původního rozpočtu humanitární pomoci na vzdělávací programy v humanitárních krizích.
  • Provázanost humanitární pomoci s rozvojem:
    • útvary Komise úzce spolupracovaly na Haiti, pokud jde o reakci na hurikán Matthew, a v Nigérii při řešení složité krize;
    • v souvislosti s násilným vysídlováním útvary Komise ve spolupráci s Evropskou službou pro vnější činnost úzce spolupracovaly při podpoře operací v této oblasti za účelem rozvinutí komplexního přístupu, který by byl zaměřen na rozvoj.
  • Opomíjené krize – nejméně 15 % původního rozpočtu humanitární pomoci je zpravidla věnováno na podporu obětí opomíjených krizí. Patří sem humanitární podpora poskytovaná západosaharským uprchlíkům v Alžírsku, vnitřně vysídleným osobám v Myanmaru a Súdánu, konfliktem postiženému obyvatelstvu Pákistánu a dárfúrským uprchlíkům v Čadu.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě – Výroční zpráva o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016 (COM(2017) 662 final, 13.11.2017)

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Důstojný život: místo závislosti soběstačnost – Násilné vysídlování a rozvoj (COM(2016) 234 final, 26.4.2016)

Rozhodnutí Komise ze dne 24. listopadu 2015 o koordinaci činností Unie a členských států prostřednictvím koordinačního mechanismu – uprchlického nástroje pro Turecko (Úř. věst. C 407, 8.12.2015, s. 8–13)

Následné změny rozhodnutí byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1313/2013/EU ze dne 17. prosince 2013 o mechanismu civilní ochrany Unie (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 924–947)

Nařízení Rady (ES) č. 1257/96 ze dne 20. června 1996 o humanitární pomoci (Úř. věst. L 163, 2.7.1996, s. 1–6)

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 12.06.2018

Top