Humanitární pomoc a civilní ochrana EU – výroční zpráva za rok 2016
PŘEHLED DOKUMENTU:
Výroční zpráva (COM(2017) 662 final) o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016
CO JE CÍLEM TÉTO ZPRÁVY?
Zpráva předkládá hlavní činnosti EU v oblasti humanitární pomoci a civilní ochrany prováděné v roce 2016 s cílem:
- doručovat pomoc ke zmírnění humanitární krize po celém světě;
- podporovat spolupráci mezi orgány civilní ochrany v EU v reakci na přírodní nebo člověkem způsobené katastrofy v EU i mimo ni.
Zprávu připravuje Evropská komise podle nařízení Rady (ES) č. 1257/96, které požaduje výroční zprávu o hlavních činnostech a výsledcích politiky EU v oblasti humanitární pomoci za předchozí rok spolu se shrnutím financovaných akcí.
KLÍČOVÉ BODY
Rok 2016 byl ve znamení nárůstu humanitárních krizí co do počtu, složitosti a závažnosti:
- po celém světě probíhalo více než 50 ozbrojených konfliktů;
- celkově potřebovalo v roce 2016 humanitární pomoc více než 95 milionů osob ve 40 zemích;
- násilně vysídleno bylo téměř 65 milionů osob (z toho polovina dětí) – více než kdykoli předtím.
Činnosti
- Syrská uprchlická krize: významná část humanitárního rozpočtu EU (454 milionů EUR) směřovala na podporu uprchlíků v zemích bezprostředně postižených krizí v Sýrii (zejména Jordánsko a Libanon) a také lidí uvnitř Sýrie, kteří potřebovali humanitární pomoc.
- Nástroj pro uprchlíky v Turecku: nástroj, který byl vytvořen v roce 2016 podporuje téměř 3 miliony uprchlíků:
- humanitární složka tohoto nástroje ve výši 1,4 miliardy EUR na roky 2016 a 2017 se zaměřuje na podporu zejména uprchlíků nacházejících se mimo uprchlické tábory, kteří představují velkou většinu uprchlíků a jsou nejzranitelnější.
- Afrika: Podpora EU se zaměřením na složité nouzové situace v Sahelu a Africkém rohu a dále v oblasti Čadského jezera, kde se krize v zajišťování potravin překrývají s některými vleklými konflikty:
- na krize v subsaharské Africe bylo vyčleněno 747 milionů EUR. Největší příspěvky směřovaly do Súdánu a Jižního Súdánu (192 milionů EUR), Afrického rohu (203 milionů EUR) a Západní Afriky (140 milionů EUR);
- v Africkém rohu a Sahelu bylo ústředním prvkem strategie Komise zajistit úzké propojení s rozvojovou pomocí EU s cílem podpořit odolnost postižených komunit.
- Irák, širší Blízký východ a severní Afrika: EU poskytla:
- pomoc obětem konfliktu v Iráku (159 milionů EUR) a podpořila mezinárodní úsilí při prosazování humanitárních otázek. EU rovněž pomáhala při umisťování a koordinaci věcné pomoci ze zemí EU prostřednictvím mechanismu civilní ochrany EU v souvislosti s konfliktem v oblasti Mosulu;
- významnou podporu humanitárním operacím v Jemenu (70 milionů EUR) a Palestině (25 milionů EUR);
- pokračující podporu pro uprchlíky ze Západní Sahary v severní Africe a také konfliktem postižené obyvatelstvo v Libyi.
- Ukrajina: EU je jedním z největších humanitárních dárců (28,4 milionů EUR), poskytovala potraviny, přístřeší, zdravotnické služby a psychologickou podporu nejzranitelnějším osobám trpícím konfliktem na východní Ukrajině.
Reakce na přírodní katastrofy
V roce 2016 byla jednou z hlavních priorit Komise rychlá a účinná reakce na přírodní katastrofy. Platí to jak o humanitární pomoci poskytované partnerskými organizacemi, tak o mechanismu civilní ochrany EU.
- Na naléhavou humanitární pomoc lidem, které postihly důsledky jevu El Niño, vyčlenila Komise 298 milionu EUR.
- EU poskytla financování na podporu obětem tropické cyklony Winston na Fidži a obětem sucha v Papui-Nové Guinei a pomáhala také osobám postiženým zemětřesením, jež zasáhlo v roce 2016 Ekvádor.
Další problémy
- Vzdělávání v mimořádných situacích – Komise přidělila více než 4 % svého původního rozpočtu humanitární pomoci na vzdělávací programy v humanitárních krizích.
- Provázanost humanitární pomoci s rozvojem:
- útvary Komise úzce spolupracovaly na Haiti, pokud jde o reakci na hurikán Matthew, a v Nigérii při řešení složité krize;
- v souvislosti s násilným vysídlováním útvary Komise ve spolupráci s Evropskou službou pro vnější činnost úzce spolupracovaly při podpoře operací v této oblasti za účelem rozvinutí komplexního přístupu, který by byl zaměřen na rozvoj.
- Opomíjené krize – nejméně 15 % původního rozpočtu humanitární pomoci je zpravidla věnováno na podporu obětí opomíjených krizí. Patří sem humanitární podpora poskytovaná západosaharským uprchlíkům v Alžírsku, vnitřně vysídleným osobám v Myanmaru a Súdánu, konfliktem postiženému obyvatelstvu Pákistánu a dárfúrským uprchlíkům v Čadu.
KONTEXT
Další informace získáte zde:
HLAVNÍ DOKUMENT
Zpráva Komise Evropskému parlamentu a Radě – Výroční zpráva o politice Evropské unie v oblasti humanitární pomoci a o jejím provádění v roce 2016 (COM(2017) 662 final, 13.11.2017)
SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY
Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Důstojný život: místo závislosti soběstačnost – Násilné vysídlování a rozvoj (COM(2016) 234 final, 26.4.2016)
Rozhodnutí Komise ze dne 24. listopadu 2015 o koordinaci činností Unie a členských států prostřednictvím koordinačního mechanismu – uprchlického nástroje pro Turecko (Úř. věst. C 407, 8.12.2015, s. 8–13)
Následné změny rozhodnutí byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1313/2013/EU ze dne 17. prosince 2013 o mechanismu civilní ochrany Unie (Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 924–947)
Nařízení Rady (ES) č. 1257/96 ze dne 20. června 1996 o humanitární pomoci (Úř. věst. L 163, 2.7.1996, s. 1–6)
Viz konsolidované znění.
Poslední aktualizace 12.06.2018