Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Nástroj EU přispívající ke stabilitě a míru (2014–2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated, because the summarised document is no longer in force or does not reflect the current situation.

Nástroj EU přispívající ke stabilitě a míru (2014–2020)

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Nařízení (EU) č. 230/2014, kterým se zřizuje nástroj přispívající ke stabilitě a míru

CO JE CÍLEM TOHOTO NAŘÍZENÍ?

Zřizuje se jím nástroj přispívající ke stabilitě a míru – což je prostředek, kterým EU může přispět ke stabilitě a míru tím, že zajistí, aby kroky, které podniká, byly účinné a soudržné.

Zahrnuje oblasti:

  • reakce na krize,
  • předcházení konfliktům,
  • budování míru a připravenost na krize,
  • řešení globálních a nadregionálních bezpečnostních hrozeb.

KLÍČOVÉ BODY

Podpora

Technická a finanční podpora v rámci tohoto nástroje se zaměřuje na tři priority:

 

  • 1.
    Rychlá reakce na krize nebo vznikající krize s cílem předejít politickým konfliktům nebo zajistit, aby situace nevyústily v ozbrojený konflikt. Sem patří:
    • podpora provádění rezolucí Organizace spojených národů o ženách, míru a bezpečnosti nebo podpora mezinárodních trestních tribunálů,
    • opatření nezbytná k rekonstrukci základní infrastruktury, bydlení, veřejných budov a hospodářského majetku po skončení konfliktů,
    • opatření v rámci boje proti nedovolenému používání palných zbraní, odhalování min a odminování a
    • podpora řešení dopadu náhlých přesunů obyvatelstva.

    Opatření v rámci této priority obvykle nepřesáhnou 18 měsíců.

     

  • 2.
    Předcházení konfliktům a připravenost na krize:
    • podpora začleňování včasného varování a analýzy rizik do tvorby politik a budování důvěry prostřednictvím vyjednávání, dialogu a usmíření, zejména v souvislosti s napětím mezi společenstvími,
    • vysílání civilních stabilizačních misí určených na zasedání Evropské rady ve Feiře v roce 2000:
      • budování kapacity policie,
      • posílení právního státu,
      • posílení civilní správy a
      • posílení civilní ochrany,
    • potlačování praxe spočívající ve využívání přírodních zdrojů k financování konfliktů (jako jsou opatření na zastavení obchodování s konfliktními diamanty).

    Opatření v rámci této priority mají dlouhodobý charakter.

     

  • 3.
    Řešení globálních hrozeb prostřednictvím opatření majících dlouhodobý charakter za účelem:

     

Flexibilní přístup a zapojení občanské společnosti

Pro zvýšení účinnosti bude pomoc v rámci nástroje přispívajícího ke stabilitě a míru poskytovaná flexibilněji díky prodloužení maximální délky provádění opatření reakce na krizi nejvýše až na 30 měsíců a díky nasazení druhého mimořádného opatření pomoci v případě vleklého konfliktu, které bude vycházet z výsledků předchozího opatření.

Finanční zdroje mohou také doplnit humanitární pomoc EU a dlouhodobé financování rozvojové spolupráce.

Opatření v oblasti přípravy, programování, provádění a sledování v rámci nástroje přispívajícího ke stabilitě a míru mohou být posílena, pokud je to možné a vhodné, prostřednictvím podpory ze strany nevládních organizací, organizací zastupujících původní obyvatelstvo a místních sdružení občanů.

Rozpočet a provádění

Rozpočet nástroje přispívajícího ke stabilitě a míru na období 2014–2020 činí 2,339 miliardy EUR. Většina pravidel a postupů k provádění tohoto programu je uvedena v nařízení (EU) č. 236/2014, což je průřezové nařízení, které slaďuje a zjednodušuje provádění veškerého financování vnějších činností EU.

Změna nařízení (EU) č. 236/2014

Nařízení (EU) 2017/2306 mění původní nařízení v souvislosti se závazkem EU ke splnění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030, (cílem udržitelného rozvoje č. 1 je vymýcení chudoby a cílem udržitelného rozvoje č. 16 je prosazování míru a spravedlnosti) a v souvislosti se společným prohlášením EU ohledně nového Evropského konsensu o rozvoji.

Pozměněné nařízení umožňuje EU za výjimečných okolností poskytnout v partnerských zemích pomoc při budování vojenské kapacity s cílem zajištění bezpečnosti pro rozvojové činnosti v podobě odborné přípravy, odborného vedení, vybavení, zlepšení infrastruktury atd. Pomoc EU nesmí být za žádných okolností použita k financování budování vojenské kapacity pro jiné účely, než je zajištění bezpečnosti v zájmu rozvoje. Jinými slovy, nemůže být použita k financování smrtícího vybavení, běžných vojenských výdajů nebo výcviku za účelem zlepšení bojeschopnosti.

Na tato nová opatření byl na období od roku 2018 do roku 2020 vyčleněn rozpočet ve výši 100 milionů EUR.

ODKDY JE NAŘÍZENÍ V PLATNOSTI?

Platí od 1. ledna 2014 do 31. prosince 2020, přičemž změna týkající se budování kapacity na podporu bezpečnosti a rozvoje je v platnosti od ledna 2018.

KONTEXT

Další informace získáte zde:

HLAVNÍ DOKUMENT

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 230/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se zřizuje nástroj přispívající ke stabilitě a míru (Úř. věst. L 77, 15.3.2014, s. 1–10)

Následné změny nařízení (EU) č. 230/2014 byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Společné prohlášení Rady a zástupců vlád členských států zasedajících v Radě, Evropského parlamentu a Komise (Úř. věst. C 210, 30.6.2017, s. 1–24)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 236/2014 ze dne 11. března 2014, kterým se stanoví společná pravidla a postupy pro provádění nástrojů Unie pro financování vnější činnosti (Úř. věst. L 77, 15.3.2014, s. 95–108)

Poslední aktualizace 13.04.2018

Top