EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 8.5.2020
COM(2020) 201 final
2020/0084(CNS)
Návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění nařízení (EU) 2017/2454, pokud jde o data použitelnosti v důsledku vypuknutí krize COVID-19
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52020PC0201
Proposal for a COUNCIL REGULATION amending Regulation (EU) 2017/2454 as regards the dates of application due to the outbreak of the COVID-19 crisis
Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2017/2454, pokud jde o data použitelnosti v důsledku vypuknutí krize COVID-19
Návrh NAŘÍZENÍ RADY, kterým se mění nařízení (EU) 2017/2454, pokud jde o data použitelnosti v důsledku vypuknutí krize COVID-19
COM/2020/201 final
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne 8.5.2020
COM(2020) 201 final
2020/0084(CNS)
Návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění nařízení (EU) 2017/2454, pokud jde o data použitelnosti v důsledku vypuknutí krize COVID-19
DŮVODOVÁ ZPRÁVA
1.SOUVISLOSTI NÁVRHU
•Odůvodnění a cíle návrhu
Dne 5. prosince 2017 přijala Rada nařízení Rady (EU) 2017/2454 1 , které je součástí balíčku právních předpisů zaměřených na modernizaci DPH pro přeshraniční elektronické obchodování mezi podnikem a spotřebitelem (dále jen „balíček týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování“). Mění nařízení (EU) č. 904/2010 o správní spolupráci a boji proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty 2 , které poskytuje základ pro základní IT infrastrukturu a nezbytnou spolupráci členských států s cílem zajistit úspěšné rozšíření působnosti zjednodušeného jednoho správního místa.
Datum použitelnosti změn uvedených v nařízení (EU) 2017/2454 bylo stanoveno na 1. ledna 2021.
Dne 14. února 2020 informovala Komise o současné situaci z hlediska připravenosti členských států, přičemž většina členských států potvrdila, že bude schopna dotčená pravidla uplatňovat od příslušného dne. Dva členské státy vyjádřily obavy a požádaly o odklad data použitelnosti nejméně o jeden rok. Komise nabídla pomoc členským státům, které se potýkaly s obtížemi, aby jim pomohla překonat překážky, a nadále byla přesvědčena o tom, že členské státy budou do 1. ledna 2021 připraveny.
Vzhledem k nečekanému vypuknutí krize COVID-19 a jejímu významnému dopadu však musely členské státy změnit priority a přesunout zdroje určené na provádění balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování na boj proti pandemii. Proto ani další členské státy již nemohou zaručit, že budou do 1. ledna 2021 schopny dokončit přípravné práce na uplatňování nových pravidel, včetně pravidel týkajících se správní spolupráce. Existuje vážné riziko, že dojde ke zpožděním, pokud jde o vnitrostátní informační systémy nezbytné pro provádění nových pravidel týkajících se DPH v oblasti elektronického obchodování, včetně pravidel stanovených v nařízení (EU) 2017/2454, a hrozí tak, že některé členské státy nebudou připraveny na uplatňování nových pravidel od 1. ledna 2021. Podobné obavy vyjádřily i klíčové hospodářské subjekty, zejména provozovatelé poštovních a kurýrních služeb, kteří Komisi vybídli k tomu, aby kvůli krizi COVID-19 odložila datum použitelnosti balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování o šest měsíců.
Dne 24. dubna 2020 uspořádala Komise schůzku s členskými státy, aby posoudila jejich připravenost na uplatňování nových pravidel od 1. ledna 2021. Většina členských států opět potvrdila, že je připravena uplatňovat pravidla včas, ale zdůraznila, že ustanovení o fungování balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování jsou založena na zásadě, že by je měly být schopny správně uplatňovat všechny členské státy, a je proto ochotna podpořit odklad v délce maximálně šesti měsíců.
Cílem tohoto návrhu je odložit o šest měsíců datum použitelnosti změn v rámci balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování, jež bylo v nařízení (EU) 2017/2454 původně stanoveno na 1. ledna 2021. Nové datum použitelnosti je tedy 1. července 2021. Odklad se navrhuje v délce šesti měsíců, neboť zpoždění by mělo být co nejkratší, aby se minimalizovaly dodatečné rozpočtové ztráty pro členské státy.
•Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky
Obecným cílem tohoto návrhu je hladké fungování vnitřního trhu, konkurenceschopnost podniků EU a potřeba zajistit účinné zdanění v digitální ekonomice. Balíček týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování je v souladu s budoucím uplatňováním zásady místa určení v oblasti DPH, stanovené nedávno v akčním plánu v oblasti DPH, který podpořila Rada 3 .
Balíček týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování byl spolu s akčním plánem v oblasti DPH označen za klíčovou iniciativu v rámci strategie pro jednotný digitální trh 4 , jakož i strategie pro jednotný trh 5 a akčního plánu v oblasti elektronické veřejné správy 6 .
2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA
•Právní základ
Návrh vychází z článku 113 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“). Tento článek stanoví, že Rada zvláštním legislativním postupem a po konzultaci s Evropským parlamentem a Hospodářským a sociálním výborem jednomyslně přijme ustanovení k harmonizaci právních předpisů členských států v oblasti nepřímých daní.
•Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)
Tento návrh mění datum použitelnosti balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování, pokud jde o správní spolupráci a boj proti podvodům v oblasti daně z přidané hodnoty, který Rada přijala v prosinci 2017. Jde ruku v ruce s návrhem na odklad data použitelnosti balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování stanoveného na 1. ledna 2021, včetně všech dotčených právních aktů. Tento návrh se předkládá v důsledku vypuknutí nákazy COVID-19 a jako reakce na tuto krizi, kvůli níž čelí členské státy, jež jsou nuceny řešit současnou mimořádnou situaci, na vnitrostátní úrovni problémům a pro některé z nich je obtížné zaručit, že požadované změny jejich vnitrostátních informačních systémů budou provedeny včas. Ustanovení o fungování balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování jsou založena na zásadě, že by je měly být schopny správně uplatňovat všechny členské státy.
Vzhledem k tomu, že DPH je daň harmonizovaná na úrovni EU, nemohou členské státy samy stanovit jiná pravidla. Jakákoli iniciativa, jejímž cílem je změnit pravidla týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování, včetně změny data použitelnosti, proto vyžaduje návrh Komise a nelze ji uskutečnit na základě jednostranných opatření na vnitrostátní úrovni.
Návrh je proto v souladu se zásadou subsidiarity.
•Proporcionalita
Návrh je v souladu se zásadou proporcionality, tj. nepřekračuje rámec toho, co je nezbytné pro dosažení cílů SFEU, zejména hladkého fungování jednotného trhu. Co se týče testu subsidiarity, není možné, aby členské státy řešily dané problémy bez návrhu na změnu nařízení Rady o správní spolupráci.
•Volba nástroje
Tento návrh mění nařízení Rady (EU) 2017/2454. Jedinou provedenou změnou je odklad data použitelnosti.
3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX-POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ
•Konzultace se zúčastněnými stranami
Tento návrh je odrazem vážných obav vyjádřených některými členskými státy a provozovateli poštovních a kurýrních služeb, kteří se na Komisi obrátili s tím, že v důsledku vypuknutí krize COVID-19 nejsou schopni dokončit přípravné práce na uplatňování balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování na vnitrostátní úrovni a uplatňovat pravidla od 1. ledna 2021.
Dne 24. dubna 2020 uspořádala Komise schůzku s členskými státy, aby posoudila jejich připravenost na uplatňování nových pravidel od 1. ledna 2021. Většina členských států opět potvrdila, že je připravena uplatňovat pravidla včas, ale zdůraznila, že ustanovení o fungování balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování jsou založena na zásadě, že by je měly být schopny správně uplatňovat všechny členské státy, a je proto ochotna podpořit odklad v délce maximálně šesti měsíců.
•Posouzení dopadů
Posouzení dopadů bylo provedeno u návrhu, který vedl k přijetí směrnice o DPH v oblasti elektronického obchodování 7 , jež je základem pro změnu pravidel stanovených v nařízení o správní spolupráci. Stávající návrh pouze mění datum použitelnosti těchto změn.
•Účelnost právních předpisů a zjednodušení
Hlavním cílem tohoto návrhu je odložit datum použitelnosti balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování o šest měsíců. Návrh nemění podstatu pravidel, ale pouze odkládá datum jejich použitelnosti.
4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY
Tento návrh je součástí projektu, jehož cílem je odložit datum použitelnosti balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování.
Rozpočtové důsledky již přijatého balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování jako celku jsou podrobně uvedeny v důvodové zprávě k návrhu směrnice Rady 2017/2455, dokument COM(2016) 757 final 8 .
Rozpočtové ztráty pro členské státy, pokud nebude balíček týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování úspěšně realizován, byly odhadnuty přibližně na 5–7 miliard EUR ročně. Zpoždění v délce šesti měsíců by proto způsobilo ztráty ve výši přibližně 2,5–3,5 miliardy EUR. Jestliže však členské státy a podniky nejsou připraveny uplatňovat nová pravidla týkající se DPH v oblasti elektronického obchodování, mohlo by riziko, že systém nebude řádně fungovat, znamenat téměř stejné ztráty.
5.OSTATNÍ PRVKY
•Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu
Tento návrh se týká pouze data použitelnosti již přijatých ustanovení o správní spolupráci v rámci balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování stanovených v nařízení (EU) 2017/2454. Datum použitelnosti těchto nových pravidel se odkládá o šest měsíců. To znamená, že uvedená ustanovení se namísto 1. ledna 2021 použijí od 1. července 2021 a stávající pravidla zjednodušeného jednoho správního místa (kapitola XI, oddíl 2, články 43–47) se nadále použijí do 30. června 2021.
Důvodem tohoto návrhu je vypuknutí krize COVID-19, kvůli níž musí členské státy na vnitrostátní úrovni okamžitě reagovat a neprodleně přijímat opatření, která by zmírnila její důsledky pro podniky a obyvatelstvo obecně. Vzhledem k těmto bezprecedentním a mimořádným okolnostem nebude několik členských států schopno dokončit přípravné práce, aby bylo možné nová pravidla balíčku týkajícího se DPH v oblasti elektronického obchodování na vnitrostátní úrovni uplatňovat od 1. ledna 2021.
2020/0084 (CNS)
Návrh
NAŘÍZENÍ RADY,
kterým se mění nařízení (EU) 2017/2454, pokud jde o data použitelnosti v důsledku vypuknutí krize COVID-19
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 113 této smlouvy,
s ohledem na návrh Evropské komise,
po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,
s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu 9 ,
s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 10 ,
v souladu se zvláštním legislativním postupem,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Nařízení Rady (EU) č. 904/2010 11 stanoví pravidla výměny informací mezi členskými státy a uchovávání těchto informací za účelem zavedení zvláštních režimů podle hlavy XII kapitoly 6 směrnice Rady 2006/112/ES 12 .
(2)Nařízení Rady (EU) 2017/2454 13 mění uvedená ustanovení v souladu s rozšířením působnosti těchto zvláštních režimů a zavedením nového režimu. Tyto změny se mají použít od 1. ledna 2021.
(3)Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila dne 30. ledna 2020 šíření onemocnění COVID-19 za ohrožení veřejného zdraví mezinárodního významu. Dne 11. března 2020 prohlásila WHO šíření onemocnění COVID-19 za pandemii. Nákaza COVID-19 se rozšířila do všech členských států. Vzhledem k tomu, že počet případů nákazy znepokojivě narůstá a že chybí okamžitě dostupné účinné prostředky na boj proti šíření onemocnění COVID-19, vyhlásila řada členských států nouzový stav.
(4)Vypuknutí krize COVID-19 představuje neočekávanou a bezprecedentní mimořádnou událost, která hluboce zasahuje všechny členské státy a nutí je přijímat okamžitá opatření na vnitrostátní úrovni a řešit prioritně současnou krizi tím, že přesměrují zdroje na jiné oblasti. V důsledku této krize se několik členských států potýká s obtížemi při dokončování vývoje informačních systémů nezbytných pro uplatňování pravidel stanovených v nařízení (EU) 2017/2454 a pro jejich použití od 1. ledna 2021. Některé členské státy proto požádaly o odklad dat použitelnosti nařízení (EU) 2017/2454.
(5)S ohledem na výzvy, kterým členské státy čelí při řešení krize COVID-19, a na skutečnost, že nová ustanovení jsou založena na zásadě, že všechny členské státy musí aktualizovat své informační systémy, aby byly schopny uplatňovat ustanovení uvedená v nařízení (EU) 2017/2454, a zajistit tak shromažďování a předávání informací a plateb v rámci upravených režimů, je nezbytné odložit data použitelnosti uvedeného nařízení o šest měsíců. Odklad v délce šesti měsíců je přiměřený, neboť zpoždění by mělo být co nejkratší, aby se minimalizovaly dodatečné rozpočtové ztráty pro členské státy.
(6)Nařízení (EU) 2017/2454 by proto mělo být odpovídajícím způsobem změněno,
PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:
Článek 1
Nařízení (EU) 2017/2454 se mění takto:
1)v článku 1 se bod 7 mění takto:
a)v písmeni a) se nadpis oddílu 2 nahrazuje tímto:
„Ustanovení použitelná od 1. ledna 2015 do 30. června 2021“;
b)písmeno b) se mění takto:
i)nadpis oddílu 3 se nahrazuje tímto:
„Ustanovení použitelná ode dne 1. července 2021“;
ii)článek 47a se nahrazuje tímto:
„Článek 47a
Ustanovení tohoto oddílu se použijí ode dne 1. července 2021.“;
2)v článku 2 se druhý pododstavec nahrazuje tímto:
„Použije se ode dne 1. července 2021.“
Článek 2
Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.
Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně