Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016SC0169

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2010/13/EU o koordinaci některých právních a správních předpisů členských států upravujících poskytování audiovizuálních mediálních služeb s ohledem na měnící se situaci na trhu

    SWD/2016/0169 final - 2016/0151 (COD)

    V Bruselu dne 25.5.2016

    SWD(2016) 169 final

    PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

    SOUHRN POSOUZENÍ DOPADŮ

    Průvodní dokument k

    návrhu směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se mění směrnice 2010/13/EU o koordinaci některých právních a správních předpisů členských států upravujících poskytování audiovizuálních mediálních služeb s ohledem na měnící se situaci na trhu

    {COM(2016) 287 final}
    {SWD(2016) 168 final}
    {SWD(2016) 170 final}
    {SWD(2016) 171 final}


    A. Potřeba opatření

    Jaký problém se řeší a proč jde o problém?

    Posouzení dopadů bylo provedeno souběžně s hodnocením ex post směrnice o audiovizuálních mediálních službách (dále jen „směrnice“) v rámci Programu pro účelnost a účinnost právních předpisů (REFIT).

    Celkovým závěrem je, že cíle směrnice jsou stále relevantní.

    Při hodnocení v rámci programu REFIT byly zjištěny tři hlavní druhy problémů:

    nedostatečná ochrana nezletilých osob a spotřebitelů při sledování videa na platformách pro sdílení videonahrávek,

    absence rovných podmínek pro tradiční vysílání a služby na vyžádání a nedostatky vnitřního trhu pramenící z toho, že některá pravidla směrnice nejsou dostatečně přesná,

    pravidla týkající se obchodních sdělení, která již nejsou pro daný účel vhodná.

    Hodnocení REFIT dospělo k závěru, že existuje prostor pro zjednodušení, zejména u postupů, které podporují uplatňování zásady země původu, a u některých pravidel pro obchodní sdělení.

    Čeho by mělo být dosaženo?

    Iniciativa má tyto obecné cíle:

    1.posílit ochranu spotřebitelů a nezletilých osob;

    2.zajistit rovné podmínky, zachovat integritu vnitřního trhu a zvýšit právní jistotu;

    3.zjednodušit právní rámec.

    Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU?

    Směrnice o audiovizuálních mediálních službách je právním rámcem, na němž je založen evropský jednotný audiovizuální trh. Rozvoj služeb na vyžádání a platforem pro sdílení videonahrávek, jakož i s tím související změny sledovacích návyků a přidružená rizika jsou jevem, který má vliv na všechny členské státy.

    Má se za to, že nadcházející přezkum směrnice je v souladu se zásadou subsidiarity i se zásadou proporcionality, neboť zachovává přístup založený na harmonizaci a mechanismy spolupráce, které členským státům umožňují zohlednit vnitrostátní specifika.

    B. Řešení

    Prostřednictvím kterých možností lze cílů dosáhnout? Je některá možnost upřednostňována? Pokud ne, uveďte proč.

    Varianty jsou seskupeny podle konkrétního problému, který mají především řešit. V každé skupině je zvýrazněna upřednostňovaná varianta.

    1.Varianty, které řeší problém nedostatečné ochrany nezletilých osob a spotřebitelů na platformách pro sdílení videonahrávek

    Varianta A podporuje samoregulaci v oblasti ochrany nezletilých osob a spotřebitelů na platformách pro sdílení videonahrávek.

    Varianta B ukládá povinnost zavádět na platformách pro sdílení videonahrávek prostředky na ochranu nezletilých osob a proti nenávistným projevům pomocí společné regulace.

    2.Varianty, které se zabývají problémem absence rovných podmínek a nedostatky vnitřního trhu

    a) Podpora evropských děl

    Varianta A znamená větší flexibilitu jak televizního vysílání, tak služeb na vyžádání ve způsobu, jakým plní své povinnosti podporovat evropská díla.

    Varianta B zachovává status quo televizního vysílání a zpřísňuje pravidla pro poskytovatele služeb na vyžádání.

    b) Ochrana nezletilých osob u služeb na vyžádání

    Varianta A zvyšuje úroveň ochrany nezletilých osob u audiovizuálních mediálních služeb na vyžádání, zjednodušuje pojem škodlivého obsahu a podporuje společnou regulaci deskriptorů obsahu v rámci EU.

    c) Zásada země původu

    Varianta A zjednodušuje a zkvalitňuje pravidla pro určení příslušnosti a postupy spolupráce.

    d) Nezávislost regulačních orgánů

    Varianta A požaduje, aby členské státy měly nezávislý regulační orgán, a stanoví řadu požadavků, které podporují jejich nezávislost a účinnost. Koordinační a poradní úloha skupiny ERGA je posílena a zakotvena ve směrnici o audiovizuálních mediálních službách.

    3.Varianta řešící problém pravidel týkajících se obchodních sdělení, která již nejsou pro daný účel vhodná

    Varianta A činí některá pravidla pro audiovizuální obchodní sdělení pružnějšími.

    Kdo jsou zúčastněné strany? Kdo podporuje kterou možnost?

    Zúčastněné strany, na které mají veškeré potenciální změny směrnice největší dopad, jsou: vnitrostátní regulační orgány, veřejné subjekty televizního vysílání, komerční subjekty televizního vysílání, služby na vyžádání (služba sledování již odvysílaných pořadů, služby videa na vyžádání, zpravodajství/portály), platformy pro sdílení videonahrávek (v současné době mimo oblast působnosti směrnice), samosprávné organizace, spotřebitelé včetně nezletilých osob, zadavatelé reklamy a reklamní agentury (zejména v souvislosti s obchodními sděleními) a nezávislí producenti a distributoři obsahu (zejména v souvislosti s podporou evropských děl).

    Hlavní prvky, které byly obecně pozorovány u všech kategorií zúčastněných stran, pokud jde o varianty budoucí politiky, jsou tyto:

    sbližování názorů všech zúčastněných stran ohledně potřeby případných změn pravidel týkajících se oblasti působnosti směrnice, přestože mezi zúčastněnými stranami nepanuje žádný společný vzorec ani jednoznačný názor, pokud jde o další postup, a ohledně nezávislosti vnitrostátních regulačních orgánů,

    podpora všech zúčastněných stran ohledně zachování statu quo, pokud jde o zásadu země původu, vysílací povinnost / dostupnost, přístupnost pro osoby se zdravotním postižením, významné události pro společnost, krátké zpravodajské příspěvky a právo na odpověď,

    mezi zúčastněnými subjekty nepanuje jednoznačná shoda ohledně obchodních sdělení, ochrany nezletilých osob a podpory evropských děl.

    C. Dopady upřednostňované možnosti

    Jaké jsou výhody upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)?

    Upřednostňovaná varianta je kombinací zvýrazněných variant v oddílu B. Hlavní výhody jsou tyto:

    posílená ochrana nezletilých osob, též formou povinné ochrany před obsahem škodlivým pro nezletilé osoby a nenávistnými projevy na platformách pro sdílení videonahrávek,

    zajištění toho, že mediální služby přispějí ke kulturní rozmanitosti, a to způsobem přizpůsobeným různým obchodním modelům,

    řešení absence spravedlivého zacházení s televizním vysíláním a službami na vyžádání, též v oblasti ochrany nezletilých osob, podpory evropských děl a obchodních sdělení,

    zachování určité flexibility, pokud jde o způsob, jakým budou členské státy směrnici provádět, a možnost zohlednit subsidiaritu a vnitrostátní specifika,

    lepší provádění směrnice.

    Jaké jsou náklady na upřednostňovanou možnost (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)?

    Hlavní náklady na upřednostňovanou variantu by nesly služby na vyžádání a platformy pro sdílení videonahrávek. Většinou by se týkaly provádění ustanovení, která mají posílit ochranu spotřebitele. Tyto náklady by však byly zmírněny díky tomu, že některé členské státy již zavedly přísnější pravidla a že velké platformy pro sdílení videonahrávek již v souladu se svou firemní politikou dobrovolně učinily kroky na ochranu spotřebitelů.

    Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány?

    Hlavní dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány by plynuly z provedení společné regulace na ochranu nezletilých osob na platformách pro sdílení videonahrávek a ze zavedení právního požadavku na nezávislost vnitrostátních regulačních orgánů a minimální soubor prvků, které musí regulační orgány splňovat. Pokud jde o posledně uvedené, dopady budou záviset na stávající míře souladu vnitrostátních regulačních orgánů s daným souborem prvků.

    Očekávají se jiné významné dopady?

    Ne.

    Proporcionalita?

    Minimální prvek harmonizace ve směrnici zajistí proporcionalitu opatření na úrovni EU.

    D. Návazná opatření

    Kdy bude tato politika přezkoumána?

    Průběžné sledování bude zajištěno tím, že členské státy budou podávat zprávu Komisi a Komise pak Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru.

    Top