Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE1121

    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k zelené knize Integrovaný trh doručování balíků pro růst elektronického obchodu v EU COM(2012) 698 final

    Úř. věst. C 161, 6.6.2013, p. 60–63 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.6.2013   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 161/60


    Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k zelené knize Integrovaný trh doručování balíků pro růst elektronického obchodu v EU

    COM(2012) 698 final

    2013/C 161/11

    Zpravodajka: paní RONDINELLI

    Dne 19. února 2013 se Evropská komise, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

    zelené knihy Integrovaný trh doručování balíků pro růst elektronického obchodu v EU

    COM(2012) 698 final.

    Specializovaná sekce Jednotný trh, výroba a spotřeba, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 7. března 2013.

    Na 488. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 20. a 21. března 2013 (jednání dne 20. března 2013), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 156 hlasy pro, 2 členové se zdrželi hlasování.

    1.   Závěry a doporučení

    1.1

    Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) se domnívá, že je vzhledem k významu digitálního trhu a jeho značnému potenciálu pro rozvoj ekonomiky a zaměstnanosti důležité obnovit důvěru spotřebitelů nakupujících on-line a elektronických prodejců v integrovanou logistiku uplatňovanou v elektronickém obchodě, který je pro mnoho spotřebitelů nesmírně atraktivní.

    1.2

    EHSV vítá iniciativu Komise zaměřenou na podrobné řešení problémů, s nimiž se toto odvětví potýká, prostřednictvím rozsáhlé konzultace všech zainteresovaných stran na základě zelené knihy o integrovaném trhu, jejímž cílem je vytvoření integrovaného trhu logistiky doručování balíků v oblasti online nákupů a pozitivní rozvoj elektronického obchodu nejen mezi podniky a spotřebiteli, ale i mezi podniky a mezi spotřebiteli navzájem.

    1.3

    EHSV žádá Komisi, aby vypracovala směrnici zaměřenou na šest prioritních požadavků:

    režim solidární odpovědnosti, který by se vztahoval na elektronické prodejce a poskytovatele doručovacích služeb ve všech fázích doručovacího řetězce, zejména v případech vrácení zboží spotřebitelem při odstoupení od smlouvy nebo rozporu se smlouvou;

    plná sledovatelnost všech zásilek;

    povinnost nabídnout spotřebiteli několik možností doručení;

    plný souhlas se systémem národních středisek pro řešení problémů s doručováním v rámci elektronického obchodu;

    povinnost dodržovat spravedlivé pracovní podmínky;

    povinnost transparentních podmínek a cen,

    a aby předložila zprávu o výsledcích dosažených na úrovni jednotlivých členských států a přeshraničních dodávek.

    1.4

    Výbor považuje za zásadní, aby se odstranily nedostatky právního rámce. Doporučuje vést strukturovaný dialog mezi zástupci organizované občanské společnosti – v prvé řadě zástupci organizací spotřebitelů a malých a středních podniků, elektronických prodejců a poskytovatelů doručovacích služeb – s cílem posoudit vhodná regulační i neregulační opatření ke splnění šesti výše uvedených priorit.

    1.5

    EHSV má za to, že je důležité dát evropským normalizačním orgánům důrazný impuls k vypracování evropských technických norem ve spolupráci se sdruženími spotřebitelů, s malými a středními podniky a s dalšími zainteresovanými subjekty. Tyto normy umožní zajistit kvalitu a spolehlivost, udržitelnost a sociální a bezpečnostní záruky integrovaných logistických služeb uplatňovaných v elektronickém obchodě. Je velmi žádoucí zavést evropskou značku bezpečného a kvalitního doručování.

    1.6

    V zájmu zaručení přístupu, spolehlivosti a efektivity integrovaných doručovacích logistických služeb považuje EHSV za nutné opatření v rámci evropských programů pro technologický výzkum, životní prostředí a dopravu, zejména Galilea.

    1.7

    Ke sdílení informací a koordinaci mezi všemi subjekty je nezbytná plná interoperabilita mezi systémy a navzájem síťově propojenými platformami.

    1.8

    V zájmu zaručení spravedlivé hospodářské soutěže a zamezení zneužívání dominantního postavení EHSV doporučuje, aby byly na základě aktivace příslušných nástrojů podpory EIB odpovídajícím způsobem podpořeny inovativní malé a střední podniky vytvářející pracovní příležitosti.

    1.9

    EHSV důrazně požaduje vytvořit uživatelsky přívětivou evropskou síť národních středisek pro řešení problémů s doručováním v rámci elektronického obchodu, která by poskytovala rychlá a nenákladná řešení problémů zákazníků a elektronických prodejců, a zřídit evropské středisko pro monitorování a dohled, jež bude zjišťovat problémy v této oblasti.

    1.10

    Podle Výboru by měl být vytvořen systém včasného varování pro doručování v elektronickém obchodě, jenž by měl stejné schopnosti jako systémy RAPEX a ICSMS a usnadnil by rychlou výměnu informací mezi členskými státy a Komisí o opatřeních přijatých s cílem vyloučit či omezit uvedení na trh nebo využívání doručovacích systémů v elektronickém obchodě, které vážným způsobem ohrožují práva spotřebitelů a elektronických prodejců.

    1.11

    V souvislosti s integrovaným trhem doručování balíků je podle EHSV třeba vytvořit kvalitní pracovní místa na základě pevného a soudržného sociálního rozměru, jenž umožní předefinovat odborné profily a rekvalifikovat stávající odborníky, zaručit spravedlivé pracovní podmínky a důstojné mzdy a potírat nezákonné zaměstnávání v rámci dialogu sociálních partnerů v tomto odvětví na evropské, národní a regionální úrovni.

    1.12

    EHSV doporučuje vytvořit uživatelsky přívětivou evropskou síť národních středisek pro řešení problémů s doručováním v rámci elektronického obchodu, která by poskytovala rychlá a bezplatná řešení všech problémů uživatelů a elektronických prodejců, a zřídit evropské středisko pro monitorování systémů doručování v elektronickém obchodě, jež by každé 3 měsíce podávalo zprávu o problémech zaznamenaných při doručování v rámci elektronického obchodu.

    1.13

    K podpoře vyváženého a udržitelného rozvoje v oblasti doručování, výměny celostátních osvědčených postupů standardních smluv (1), kvalitních a řízených systémů a lepší spolupráce a interoperability všech zúčastněných subjektů na celostátní i přeshraniční úrovni by podle EHSV bylo účelné uspořádat na interinstitucionální úrovni konferenci o nové integrované logistice doručování v rámci elektronického obchodu.

    2.   Elektronický obchod a integrované logistické doručovací systémy

    2.1

    Elektronický obchod dosáhl v roce 2012 v Evropě objemu 300 miliard eur, což znamenalo 20 % zvýšení oproti předchozímu roku (2), a nakupování online vzrostlo během pěti let z 20 % na 37 % (3). Úspory pro spotřebitele se odhadují zhruba na 12 miliard eur ročně.

    2.2

    Výhody elektronického obchodu jsou měřitelné z hlediska úspor a rychlosti transakcí, mezinárodního dosahu, úplnosti, rychlosti informací a náplně služeb souvisejících s obchodovaným zbožím. Fyzická dostupnost je však u většiny produktů – s výjimkou produktů digitálních – i nadále vázána na schopnost řídit logistické procesy zpracování a balení, sledovatelnosti, uznávání, manipulace, uchovávání a přepravy balíků.

    2.3

    Ve strategii Komise Soudržný rámec pro posílení důvěry v jednotný digitální trh elektronického obchodu a on-line služeb  (4) bylo určeno „pět hlavních překážek pro jednotný digitální trh a akční plán na jejich odstranění“. Mezi ně patří „nevhodné platební a dodací systémy“, k čemuž je třeba dodat, že „10 % lidí dnes na internetu nenakupuje, protože je znepokojují ceny dodacích služeb, zejména těch přeshraničních, a kvalita služby“ (5), a v této souvislosti uvést, že:

    „Výběr různých možností pro spotřebitele se musí rozšířit, a nejlepší evropské postupy, jako jsou dodávky do domu v přesný čas, odběr v partnerském obchodě nebo v automatizovaných systémech se širokým rozpětím otevírací doby atd., musí být šířeny a využívány v různých členských státech.“

    „Jak z hlediska zákazníků, tak z hlediska podniků je třeba vyjasnit otázku odpovědnosti v případě balíku, který je doručen poškozený, je ukraden nebo se ztratí.“

    „[…] je třeba dbát na to, aby služby dodání zásilek byly účinné a dostupné rovněž ve venkovských a odlehlých oblastech a nejvzdálenějších regionech Unie, aby elektronický obchod mohl přispět k odstranění nerovností z hlediska územní soudržnosti, nikoli k jejich zvyšování.“

    V případě doručování padělaných léčivých přípravků je třeba zaručit „odpovídající ochranu pacientů, kteří kupují léčivé přípravky on-line“.

    2.4

    Tradiční logistické systémy doručovacího řetězce jsou zastaralé a hrozí, že zejména v mezinárodním obchodě zpomalí šíření a rozvoj elektronického obchodu, zatímco rychlý rozvoj nových technologií nabízí nové možnosti konvergence.

    2.5

    Rozvoj elektronického obchodu mezi podniky a spotřebiteli způsobil u nedematerializovatelných nebo nedigitalizovatelných výrobků značné rozšíření malých a středních dodávek do velmi vysokého počtu neopakujících se míst určení, jež je obtížné plánovat, takže služby musí být stále častěji šité na míru potřebám jednotlivých zákazníků.

    2.6

    Rychlost shromažďování informací a uzavírání transakcí, jež jsou možné díky stále přímějšímu styku mezi výrobcem a spotřebitelem, zvyšuje očekávání z hlediska rychlosti a spolehlivosti doručování, jejichž uspokojení vyvíjí velký tlak na účinnost a náklady logistického systému.

    2.7

    Výbor považuje za důležité obnovit důvěru spotřebitelů nakupujících on-line, k jejichž hlavním obavám patří strach z nedoručení, poškození či ztráty objednaného zboží a možnosti získat zpět zaplacené částky, zejména jedná-li se o přeshraniční zásilky, a důvěru elektronických prodejců, neboť chybí doručovací síť, jež by byla strukturována podle jejich potřeb, chybí interoperabilita a vhodný právní rámec.

    3.   Zelená kniha Komise

    3.1

    Zelená kniha Komise uvádí tři hlavní opatření k vyřešení problémů a zvládnutí výzev, jež vyvstávají spotřebitelům a elektronickým prodejcům, za účelem podpory rozvoje elektronického obchodu a zaručení toho, aby z něj měli prospěch všichni občané a malé a střední podniky všude v Evropě díky udržitelnému a účinnému systému doručování na národní, unijní i mezinárodní úrovni:

    zlepšit v EU komfort doručovacích služeb pro spotřebitele a malé a střední podniky;

    nabídnout spotřebitelům a malým a středním podnikům nákladově efektivnější a levnější řešení v oblasti doručování;

    zajistit větší interoperabilitu mezi provozovateli doručovacích služeb a zlepšit spolupráci a kooperaci mezi nimi a mezi elektronickými prodejci, zejména malými a středními podniky.

    4.   Obecné připomínky

    4.1

    EHSV vítá iniciativu Komise, jejímž cílem je vytvoření integrovaného trhu doručovací logistiky v oblasti online nákupů a pozitivní rozvoj elektronického obchodu nejen mezi podniky a spotřebiteli, ale i mezi podniky a mezi spotřebiteli navzájem. Zvýší se tím míra důvěry mezi všemi zúčastněnými provozovateli a především důvěra evropských občanů, a bude zaručen přístup, spolehlivost, transparentnost, efektivita a plné respektování a ochrana vzájemných práv.

    4.2

    Výbor se domnívá, že právní rámec má nedostatky, jež je třeba odstranit:

    u poštovních služeb pomocí všeobecných poštovních služeb, které „zaručují přístup všech občanů nezávisle na jejich zeměpisné, finanční nebo jiné situaci ke kvalitním, spolehlivým poštovním službám za dostupné ceny“ a „tvoří zásadní prvek evropského sociálního modelu“ (6);

    u přístupu k poskytování služeb na přeshraničním základě a informační povinnosti pomocí důsledného uplatňování směrnice o službách (7).

    4.3

    Výbor považuje za zásadní přizpůsobit právní rámec tak, aby evropským spotřebitelům poskytoval větší sociální a ekonomické výhody z hlediska autonomie, praktičnosti, transparentnosti, hospodářské soutěže a přístupu k širšímu spektru výrobků a služeb a aby podniky – a v prvé řadě malé a střední podniky – měly hojné možnosti dodávat inovační výrobky a poskytovat inovační služby vysoké kvality a dostupné spotřebitelům na celém evropském vnitřním online trhu. To posílí postavení těchto podniků a umožní jim zachovat si konkurenceschopnost na globálním trhu.

    4.4

    Je třeba, aby političtí činitelé v souladu se zásadou SMART (konkrétní, měřitelné, dosažitelné, realistické a načasované činnosti, v angličtině: specific, measurable, achievable, realistic and timely – SMART) vytyčili nejen kvalitativní, ale i kvantitativní cíle. Možnost měřit dosažený pokrok porovnáním s realistickými cíli je základním předpokladem účinného provádění opatření a hodnocení jejich dopadu v praxi  (8). Tak se zvýší důvěra spotřebitelů v provozovatele a podniky a zároveň se zlepší pracovní podmínky zaměstnanců v odvětví, které je tradičně velmi náročné na pracovní sílu.

    4.5

    EHSV má za to, že je důležité dát CEN, CENELEC a ETSI (9) důrazný impuls k vypracování evropských technických norem ve spolupráci se sdruženími spotřebitelů, s malými a středními podniky a s dalšími zainteresovanými subjekty. Umožní to zajistit kvalitu a spolehlivost, udržitelnost a sociální a bezpečnostní záruky integrovaných logistických služeb uplatňovaných v elektronickém obchodě, podle přesného časového plánu a prostřednictvím odpovídající informační kampaně na internetu a v médiích. EHSV považuje za pokrok také zavedení evropské značky bezpečného a kvalitního doručování, udělované evropskou sítí středisek pro řešení problémů (analogicky k projektu VeriSign Secured Seal pro online platby).

    4.5.1

    EHSV doporučuje vytvořit uživatelsky přívětivou evropskou síť národních středisek pro řešení problémů s doručováním v rámci elektronického obchodu, která by poskytovala rychlá a bezplatná řešení všech problémů uživatelů a elektronických prodejců, a zřídit evropské středisko pro monitorování systémů doručování v elektronickém obchodě, jež by každé 3 měsíce podávalo zprávu o problémech zaznamenaných při doručování v rámci elektronického obchodu.

    4.5.2

    EHSV důrazně požaduje vytvořit systém včasného varování – po vzoru RAPEX (10) a ICSMS (11), jenž by byl na základě zjištění zneužívání oznámených národním střediskům pro řešení problémů s doručováním v rámci elektronického obchodu s to učinit přítrž podvodným obchodním praktikám v tomto odvětví tím, že znepřístupní internetové stránky a bude poskytovatelům doručovacích služeb ukládat pokuty tak dlouho, dokud nenaleznou účinné, uživatelsky přívětivé a bezplatné řešení problému.

    4.6

    V zájmu zaručení přístupu, spolehlivosti a efektivity integrovaných doručovacích logistických služeb je podle EHSV rovněž nutné:

    dát v rámci programu Horizont 2020 velkou prioritu výzkumu integrovaných logistických technologií s cílem zaručit sledovatelnost, rychlou expedici a rozhraní pro spolupráci výrobců, provozovatelů logistických služeb a spotřebitelů, aby se zkrátily skutečné lhůty pro doručení a klesly náklady;

    urychlit zahájení provozu soustavy družic Galileo se sítěmi pozemských stanic, tak jak Výbor navrhoval ve svých stanoviscích k tomuto tématu (12);

    zaručit plnou interoperabilitu zejména mezi monitorovacími systémy a zjednodušenými informačními systémy pro vracení výrobků a peněz, a to i s využitím zkušeností získaných s programy EU pro interoperabilitu veřejných orgánů IDA, IDABC a ISA (13);

    vytvořit navzájem síťově propojené platformy pro sdílení informací a koordinaci mezi provozovateli, a to i s cílem omezit dopady na životní prostředí zejména ve fázi konečného doručení („posledního kilometru přepravy“), podle pilotních projektů v rámci programů Horizont 2020 a Spokojený život v mezích naší planety 2020;

    zaktivovat v rámci EIB položku na podporu integrované logistiky pro malé a střední podniky, jako součást opatření finanční podpory inovativních malých a středních podniků vytvářejících pracovní příležitosti v rámci iniciativy pro růst a zaměstnanost (14);

    zaručit transparentnost jednotlivých nákladových položek s cílem monitorovat strukturu nákladů a cen a odpovídající míru přístupu ke službám prostřednictvím zvýšení dohledu nad trhem v zájmu rozmanitosti nabídky.

    4.7

    Odvětví doručování balíků je velmi náročné na pracovní sílu, a to zejména ze zemí mimo EU, ale nevyžaduje vysokou kvalifikaci. V mnoha zemích v EU se pracovní podmínky vyznačují tím, že zaměstnanci mají nejisté smlouvy, velmi dlouhou pracovní dobu, nízkou odměnu a téměř žádné možnosti celoživotní odborné přípravy. Tato situace je výsledkem externalizací, k nimž se provozovatelé doručovacích služeb uchylují, prostřednictvím družstev či jednotlivých speditérů, kteří sice pracují pro jednu kurýrní službu a využívají její značku a pobočky, ale mají vlastní vozidlo pro přepravu (jsou tedy zdánlivě samostatně výdělečně činní) (15).

    4.8

    EHSV zastává názor, že k uskutečnění integrovaného jednotného trhu doručování balíků je nezbytný pevný a soudržný sociální rozměr, zaručení kvalitních pracovních míst, zajištění celoživotního vzdělávání a potírání nezákonného zaměstnávání. Výbor proto členským státům doporučuje, aby i prostřednictvím kolektivního vyjednávání zajistily, aby byli pracovníci přímo zaměstnáváni podniky doručujícími balíky a aby byly zaručeny spravedlivé a důstojné pracovní podmínky v celém odvětví.

    4.9

    Výbor se proto domnívá, že pro rozvoj odvětví doručování balíků a logistiky je strategicky důležité zahájit na evropské, celostátní a regionální úrovni strukturovaný odvětvový dialog mezi sociálními partnery zastupujícími odvětví a zástupci organizované občanské společnosti – zejména zástupci organizací spotřebitelů a malých a středních podniků, elektronických prodejců a poskytovatelů doručovacích služeb – s cílem podpořit spolupráci, vzájemnou důvěru a plnou udržitelnost a interoperabilitu rozvoje trhu doručování zásilek objednaných online.

    V Bruselu dne 20. března 2013.

    předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

    Staffan NILSSON


    (1)  Viz například Thuiswinkel – standardní nizozemská smlouva určená 1. ledna 2012 Hospodářskou a sociální radou Nizozemska po konzultaci spotřebitelů, kterou nyní využívá již 80 % „elektronických provozovatelů“.

    (2)  Pramen: McKinsey – 4. výroční evropská konference o elektronickém obchodu, Brusel, 14. listopadu 2012.

    (3)  Pramen: statistiky EUROSTATu za období 2004–2009.

    (4)  COM(2011) 942 final, 11. ledna 2012.

    (5)  Eurostat Household survey 2009.

    (6)  Úř. věst. C 168, 20.7.2007, s. 74.

    (7)  Úř. věst. C 224, 30.8.2008, s. 50.

    (8)  Úř. věst. C 108, 30.4.2004, s. 23 (není k dispozici v češtině).

    (9)  CEN: Evropský výbor pro normalizaci; CENELEC: Evropský výbor pro normalizaci v elektrotechnice; ETSI: Evropský ústav pro telekomunikační normy.

    (10)  Systém včasného varování pro nepotravinářské nebezpečné výrobky.

    (11)  Evropský systém dohledu nad trhem.

    (12)  Úř. věst. C 256, 27.10.2007, s. 73; Úř. věst. C 324, 30.12.2006, s. 41; Úř. věst. C 324, 30.12.2006, s. 37; Úř. věst. C 318, 23.12.2006, s. 210; Úř. věst. C 221, 8.9.2005, s. 28; Úř. věst. C 302, 7.12.2004, s. 35 a Úř. věst. C 48, 21.2.2002, s. 42 (není k dispozici v češtině).

    (13)  Úř. věst. C 218, 11.9.2009, s. 36.

    (14)  Program počátečního kapitálu evropských technologických zařízení – Evropský investiční fond.

    (15)  Zneužívání statusu osoby samostatně výdělečně činné (Viz strana 14 v tomto čísle Úředního věstníku).


    Top