Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022H0210

Doporučení Komise (EU) 2022/210 ze dne 8. února 2022 o společném souboru nástrojů Unie pro řešení nedostatku polovodičů a o mechanismu EU pro monitorování ekosystému polovodičů

C/2022/782

Úř. věst. L 35, 17.2.2022, p. 17–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2022/210/oj

17.2.2022   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 35/17


DOPORUČENÍ KOMISE (EU) 2022/210

ze dne 8. února 2022

o společném souboru nástrojů Unie pro řešení nedostatku polovodičů a o mechanismu EU pro monitorování ekosystému polovodičů

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 292 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Polovodiče mají zásadní význam pro fungování naší moderní ekonomiky a společnosti. V uplynulém roce Unie zaznamenala bezprecedentní narušení dodávek polovodičů, což mělo za následek závažná zpoždění a negativní dopady na důležitá hospodářská odvětví a vedlo ke zpožděním při opravách a údržbě základních produktů pro kritická odvětví, jako je např. zdravotnické a diagnostické vybavení.

(2)

V důsledku současné krize spočívající v nedostatku polovodičů a jejích dominových dopadů hrozí, že budou zasažena kritická odvětví, jako je zdravotnictví, doprava, energetika, obrana, bezpečnost a vesmír. Hrozí, že dojde ke zpoždění zelené a digitální transformace Unie.

(3)

V této souvislosti je cílem návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví rámec opatření pro posílení evropského ekosystému polovodičů (akt o čipech) (1), který předložila Komise, zaměřit se na odolnost Unie vůči narušením dodavatelského řetězce polovodičů, podpořit rozvoj kapacit v oblasti vyspělé výroby, návrhu a systémové integrace, jakož i špičkové průmyslové výroby v Unii, řešit akutní nedostatek v oblasti dovedností, zvýšit množství kvalifikované pracovní síly a přispět k vytvoření odolného a dynamického ekosystému polovodičů v Unii. Unie je odhodlána splnit svůj strategický cíl spočívající v tom, aby hodnota výroby špičkových, inovativních a udržitelných polovodičů v Unii do roku 2030 představovala nejméně 20 % světové produkce, jak je stanoveno v politickém programu digitální dekády (2).

(4)

Toto doporučení je připojeno k navrhovanému nařízení jako nástroj s okamžitým účinkem, který Unii umožní rychlou a koordinovanou reakci na současný nedostatek. Za tímto účelem navrhuje vytvoření mechanismu koordinace, v jehož rámci by se jednalo a rozhodovalo o včasných a přiměřených opatřeních přijatých v reakci na krize.

(5)

Vzhledem ke strukturálním nedostatkům v dodavatelském řetězci polovodičů dále doporučuje opatření, která umožní koordinované monitorování hodnotového řetězce polovodičů se zaměřením na rizika, která mohou narušit, ohrozit nebo negativně ovlivnit dodávky polovodičů. Tato opatření by měla připravit a umožnit vznik stálého mechanismu pro monitorování dodavatelského řetězce polovodičů, který se navrhuje v nařízení.

(6)

Za účelem provádění tohoto doporučení Komise zřídila evropskou expertní skupinu pro polovodiče. Evropská expertní skupina pro polovodiče bude působit jako platforma pro koordinaci mezi členskými státy a bude Komisi poskytovat poradenství a podporu při provádění budoucího nařízení. Úkoly evropské expertní skupiny pro polovodiče převezme evropská rada pro polovodiče, která bude zřízena nařízením.

(7)

Evropská expertní skupina pro polovodiče by měla usnadnit rychlou a účinnou výměnu informací mezi členskými státy a Komisí o vývoji na trhu, který reálně ohrožuje dodávky v Unii, a podporovat jednotnou a koordinovanou reakci na krize.

(8)

Jako první opatření se členským státům doporučuje, aby si vyžádaly informace od organizací zastupujících podniky nebo v případě potřeby od jednotlivých výrobců polovodičů a zařízení. To by zvýšilo schopnost evropské expertní skupiny pro polovodiče určit a přizpůsobit případná opatření přijatá v reakci na krizi. Shromážděné údaje by se měly týkat výrobních možností, výrobní kapacity a současných primárních narušení a překážek. Veškeré shromažďování nebo výměna informací by měly probíhat v souladu s platnými pravidly týkajícími se sdílení údajů a důvěrnosti informací a údajů.

(9)

Toto doporučení obsahuje návrhy opatření přijímaných v reakci na krizi a vyzývá členské státy, aby tato opatření projednaly a zvážily jejich zavedení, pokud je to relevantní a přiměřené.

(10)

Pokud to posouzení dané krize vyžaduje, mohly by členské státy zvážit zahájení dialogu, v jehož rámci by byli výrobci polovodičů usazení v Unii požádáni, aby upřednostňovali smlouvy se společnostmi, které dodávají výrobky kritickým odvětvím, s cílem zajistit, aby tato odvětví nadále fungovala.

(11)

Dále, je-li to na základě posouzení dané krize relevantní a přiměřené, mohou členské státy zvážit udělení mandátu Komisi k pořizování určitých výrobků jejich jménem s cílem vytvořit pákový efekt prostřednictvím její kupní síly a zajistit dodávky kritickým odvětvím ve veřejném zájmu.

(12)

V neposlední řadě se členské státy vyzývají, aby posoudily, zda by Unie měla vykonávat dohled nad určitým vývozem za účelem zabezpečení dodávek na vnitřní trh. Pokud budou taková ochranná opatření považovat za vhodná, nezbytná a přiměřená, mohly by je projednat a požádat Komisi, aby posoudila, zda jsou splněny podmínky pro ochranná opatření týkající se vývozu podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/479 (3).

(13)

Doporučená monitorovací opatření by se měla řídit zásadami předvídání, koordinace a připravenosti s cílem vytvořit systém včasného varování, aby bylo možné předcházet krizím v oblasti polovodičů a posílit ekosystém polovodičů v Unii. Za tímto účelem se členské státy vyzývají, aby v rámci evropské expertní skupiny pro polovodiče projednaly vhodné indikátory včasného varování s cílem předvídat budoucí nedostatky v dodavatelském řetězci polovodičů.

(14)

Je třeba provést další důkladné posouzení rizik, která mohou narušit, ohrozit nebo negativně ovlivnit hodnotový řetězec, a to i pokud jde o původ a zdroje dodávek mimo Unii. Členským státům se proto doporučuje, aby shromažďovaly příslušné informace a spolupracovaly s cílem umožnit Komisi připravit společné posouzení rizik pro hodnotový řetězec polovodičů v Unii. Měly by být uvedeny faktory, které je třeba při přípravě posouzení rizik zohlednit.

(15)

Komise ve svém návrhu nařízení zřizuje stálý a závazný mechanismus pro koordinované monitorování a reakci na krize, který vychází z opatření navržených v tomto doporučení. Jakmile nařízení vstoupí v platnost, může být toto doporučení zrušeno,

PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

1.   Účel tohoto doporučení

1)

Účelem tohoto doporučení je umožnit rychlou, účinnou a koordinovanou reakci Unie na současný nedostatek polovodičů a na obdobné případy v budoucnosti.

2)

Toto doporučení proto umožní vznik monitorovacího mechanismu s ohledem na strukturální nedostatky v dodávkách polovodičů a obecné riziko budoucího nedostatku nebo jiných významných otřesů na trhu.

3)

Za tímto účelem se doporučuje, aby členské státy spolupracovaly s Komisí prostřednictvím evropské expertní skupiny pro polovodiče, která bude koordinovat okamžitá opatření přijatá v reakci na krize a bude fungovat jako platforma pro monitorování hodnotového řetězce polovodičů, přičemž se zaměří na rizika, která mohou narušit, ohrozit nebo negativně ovlivnit dodávky polovodičů.

2.   Definice

4)

Pro účely tohoto doporučení se použijí definice uvedené v navrhovaném nařízení.

3.   Evropská expertní skupina pro polovodiče

5)

Doporučuje se, aby členské státy toto doporučení provedly prostřednictvím evropské expertní skupiny pro polovodiče. Použijí se všeobecná procesní pravidla této expertní skupiny.

4.   Okamžitá reakce na krize

6)

Členské státy by měly neprodleně svolat evropskou expertní skupinu pro polovodiče, aby si vyměnily informace o současném stavu krize v oblasti polovodičů na svých vnitrostátních trzích. Zejména by měly posoudit konkrétní výrobky a trhy postižené nedostatkem, jakož i projednat případná nouzová opatření, která byla provedena na vnitrostátní úrovni.

7)

Členské státy by si měly od organizace zastupující podniky nebo v případě potřeby od jednotlivých výrobců polovodičů a zařízení vyžádat informace o schopnosti dodávek, které mohou zahrnovat informace o výrobních možnostech, výrobní kapacitě a současných primárních narušeních, s cílem určit a přizpůsobit případná opatření přijatá v reakci na krize. Veškeré shromažďování nebo výměna informací by měly probíhat v souladu s platnými pravidly týkajícími se sdílení údajů a důvěrnosti informací a údajů.

8)

Na základě těchto informací se členské státy vyzývají, aby posoudily vhodná, účinná a přiměřená opatření přijímaná v reakci na krize na vnitrostátní úrovni a na úrovni Unie (soubor krizových nástrojů). Tato opatření by mohla zahrnovat jedno nebo více z těchto opatření:

a)

zapojit se do dialogu s výrobci a požádat je, aby upřednostňovali výrobu produktů s významem pro krizi s cílem zajistit, aby kritická odvětví nadále fungovala;

b)

zvážit, zda v příslušných případech udělit Komisi mandát, aby jednala jako centrální zadavatel jménem dvou nebo více členských států při zadávání veřejných zakázek na produkty s významem pro krizi pro určitá kritická odvětví;

c)

posoudit, zda by Unie měla vykonávat dohled nad vývozem produktů s významem pro krizi, a předložit Komisi žádost, aby posoudila, zda jsou splněny podmínky pro ochranná opatření týkající se vývozu podle nařízení (EU) 2015/479;

d)

zahájit koordinované konzultace nebo spolupráci s příslušnými třetími zeměmi s cílem nalézt, pokud jde o narušení dodavatelského řetězce, řešení založená na spolupráci a v souladu s mezinárodními závazky. To může v příslušných případech zahrnovat koordinaci na příslušných mezinárodních fórech.

9)

V zájmu zajištění koordinovaného přístupu by členské státy měly Komisi včas informovat o všech vnitrostátních opatřeních přijatých v souvislosti s dodavatelským řetězcem polovodičů.

5.   Monitorování

10)

Členské státy by měly pravidelně monitorovat hodnotový řetězec polovodičů a zaměřit se na rizika, která mohou narušit, ohrozit nebo negativně ovlivnit dodávky polovodičů.

11)

Za tímto účelem by členské státy měly určit vhodné indikátory včasného varování s cílem předvídat budoucí narušení dodavatelského řetězce polovodičů.

12)

Členské státy by měly Komisi poskytnout informace pro účely mapování faktorů, trendů a událostí, které by mohly vést k významným narušením globálního hodnotového řetězce polovodičů s dopady v Unii (posouzení rizik na úrovni Unie). Relevantní faktory, které je třeba vzít v úvahu, by mohly zahrnovat:

a)

dostupnost a integritu služeb nebo zboží podniků v odvětví polovodičů v Unii, jejichž fungování má pro dodavatelský řetězec polovodičů zásadní význam;

b)

rychlost kolísání poptávky po různých druzích polovodičů, a to i ve vztahu k dostupným výrobním kapacitám;

c)

nedostatky a úzká místa ve výrobě, balení a logistice, včetně nedostatku surovin a dostupné kvalifikované pracovní síly;

d)

nehody, útoky, přírodní katastrofy nebo jiné závažné události, které mohou ovlivnit dodavatelský řetězec polovodičů;

e)

technické, regulační nebo environmentální změny snižující výrobní výnosy;

f)

koncentraci nabídky s ohledem na zeměpisné oblasti a společnosti, s přihlédnutím k síťovým účinkům a účinkům zakonzervování stávajícího stavu;

g)

dopady obchodních politik, cel, obchodních překážek a dalších opatření souvisejících s obchodem;

h)

pravost a neporušenost polovodičů, možný dopad padělaných polovodičů;

i)

porušování nebo krádež duševního vlastnictví nebo obchodního tajemství.

13)

Členské státy by měly určit hlavní kategorie uživatelů polovodičů, zejména z kritických odvětví. Měly by vyzvat příslušné organizace zúčastněných stran, včetně odvětvových sdružení a zástupců hlavních kategorií uživatelů, aby poskytovali informace o atypických nárůstech poptávky a známých narušeních jejich dodavatelského řetězce, včetně nedostupnosti kritických polovodičů nebo surovin, nadprůměrně dlouhých dodacích lhůt, zpoždění v dodávkách a výjimečných nárůstů cen.

14)

Členské státy by měly neprodleně upozornit Komisi, pokud se dozví o možném narušení dodávek polovodičů, atypickém nárůstu poptávky nebo mají konkrétní a spolehlivé informace o jakémkoli jiném rizikovém faktoru nebo události.

6.   Přezkum

15)

Doporučení může být zrušeno po vstupu navrhovaného nařízení v platnost.

V Bruselu dne 8. února 2022.

Za Komisi

Thierry BRETON

člen Komise


(1)  COM(2022) 46, 8. 2. 2022.

(2)  Sdělení Komise Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Digitální kompas 2030: Evropské pojetí digitální dekády, 9. 3. 2021, COM(2021) 118 final.

(3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/479 ze dne 11. března 2015 o společných pravidlech vývozu (Úř. věst. L 83, 27.3.2015, s. 34).


Top