Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52019DC0057

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА относно междинната оценка на програма „Митници 2020“

    COM/2019/57 final

    Брюксел, 7.2.2019

    COM(2019) 57 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    относно междинната оценка на програма „Митници 2020“

    {SWD(2019) 14 final}


    1.Контекст

    Програма „Митници 2020“ е създадена с  Регламент (ЕС)  1294/2013 като многогодишна програма за действие за митниците в ЕС с цел да се улесни и укрепи сътрудничеството между националните администрации. В съответствие с член 18, параграфи 1 и 2 беше възложено извършването на външно проучване, за да се подпомогне междинната оценка на програмата. Резултатите от него са представени в приложения работен документ на службите на Комисията и представляват основата за изготвянето на настоящия доклад.

    Целта на междинната оценка е да се оцени програма „Митници 2020“ от стартирането ѝ на 1 януари 2014 г. до средата на нейното изпълнение (31 декември 2017 г.). В оценката бяха взети предвид всички финансирани дейности и заинтересовани страни.

    Настоящият доклад има за цел да очертае напредъка по отношение на i) постигането на програмните цели; ii) ефикасността при използването на ресурсите и аспектите, свързани с опростяването; iii) продължаващата значимост на програмата; iv) нейната съгласуваност с политиките и другите инициативи на ЕС в по-широк план, както и приносът към тях; както и v) добавената стойност на програмата на равнище ЕС.

    2.Значимост

    Митническият съюз е основен елемент на ЕС и представлява съществен фактор за функционирането на единния пазар. Много от дейностите в сферата на митниците са от презгранично естество, като включват и засягат всички държави членки. Територията на митническия съюз на ЕС се управлява по общи правила и процедури, определени в Митническия кодекс на Съюза (МКС). Самият МКС представлява важен етап в модернизирането на митниците на ЕС, тъй като с него се цели създаването на среда без документи на хартиен носител за митниците и търговията.

    Като се вземат предвид различните ѝ цикли на повторение, програма „Митници“ е в сила от над 25 години и се развива заедно с единния пазар. Понастоящем в програмата участват 34 държави: 28 държави — членки на ЕС, и 6 държави кандидатки и потенциални държави кандидатки 1 . През годините програма „Митници“ се е превърнала в неразделна част от националните и европейските митнически реалности, политики, процеси и процедури. В някои случаи, като ИТ инфраструктурата например, тя остава почти незабелязана в хода на обичайната дейност на митническите служители и икономическите оператори. Митническият съюз обаче продължава да се модернизира и вероятно днес програмата е по-нужна от всякога. На този фон се счита, че тя е от значение за широките нужди на един добре функциониращ митнически съюз на ЕС, изразени чрез по-специфичните нужди на националните митнически администрации, икономическите оператори и европейските граждани.

    Що се отнася до митническите администрации, програмата беше особено важна, тъй като подпомогна внедряването на европейските информационни системи и обезпечаването на тяхната финансова устойчивост; в повечето случаи тези аспекти са предписани от МКС, а Комисията и държавите членки споделят отговорността по прилагането и поддържането им. На потребността от оперативна съвместимост, взаимосвързаност и надеждност на електронните митнически системи програма „Митници“ отговори с единна система за данни за един добре функциониращ митнически съюз на ЕС. Вече работят 49 различни ИТ системи и поддържаща инфраструктура, а високата им надеждност е ключът към безпрепятственото функциониране на митническите процедури и на единния пазар като цяло. По принцип беше установено, че ИТ системите, които работят от дълго време и обезпечават по-традиционната роля и нужди на митниците по класиране на стоките, управление на тарифите или контрол на движението на стоки, в най-голяма степен отговарят на основните нужди.

    Що се отнася до икономическите оператори, техните нужди са свързани с ефикасното и ефективно протичане на митническите процеси, тъй като скоростта и надеждността на митническото оформяне оказват пряко въздействие върху производителността и доходността на предприятията. Макар основните бенефициери на програма „Митници 2020“ да са националните администрации, хиляди икономически оператори редовно са във взаимодействие с финансираните от програмата ИТ системи. Системите бързо им предоставят информация, която не е достъпна другаде, а това спомага за известно намаляване на административната тежест и опростяване на процедурите; в крайна сметка този фактор увеличава правната сигурност и улеснява търговията. Съвместните действия в рамките на програма „Митници 2020“ създават възможност за диалог между митниците и бизнес средите и спомагат да се оптимизира потенциалът на програмата за държавите членки, като в същото време са фактор в практическите последици за предприятията. Беше установено, че понякога програмата е променяла отношенията между митническите администрации и предприятията, приближавайки ги до партньорство, което в по-голяма степен отговаря на изискванията на съвременната среда.

    Програма „Митници 2020“ засяга така също въпроси от общ интерес за всички европейски граждани. Те са свързани със заплахите от международен трафик и контрабанда на незаконни стоки, които представляват риск за безопасността или здравето на гражданите. Поради това специфичните цели на програмата, отнасящи се до безопасността и сигурността на европейските граждани, са придобили още по-голямо значение. Също толкова важен е въпросът за загрижеността във връзка с все по-високата степен на цифровизация на икономиката и услугите. Структурата и целите на програма „Митници 2020“ напълно отговарят на въпросите, които предизвикват безпокойството на заинтересованите страни.

    3.Ефективност

    Общата цел на програмата е да се подпомогне функционирането и модернизирането на митническия съюз по пътя на сътрудничеството между участващите държави, техните митнически органи и служителите им. Според оценката програмата е осигурила рамката и технологичните средства, необходими за съвместна работа и споделяне на информация, за да се подпомогне функционирането и модернизирането на митническия съюз (и по-специално във връзка с прилагането на МКС) и съответно да се укрепи единният пазар.

    Благодарение на сигурната платформа за обмен и споделяне на информация, която се поддържа от програмата, държавите членки и икономическите оператори преодоляха своето нежелание да споделят чувствителни данни, което спъваше ефективното сътрудничество. Само през 2017 г. те обмениха почти 4,8 млрд. съобщения.

    В рамките на съвместните действия по програмата бяха осъществени допълнителни обмени на най-добри практики и обучения. Всеки вид действие е бил най-подходящият за конкретните обстоятелства, в зависимост преди всичко от желания резултат. Програмата е помогнала на администрациите за всички видове действия, включително експертните екипи (нов инструмент, с който се подпомага засиленото оперативно сътрудничество на регионална или тематична база), да идентифицират, разпространяват и прилагат най-добри практики. Тази помощ е довела до практическото използване на подобрени работни методи в митническата администрация и до по-съгласуван подход към прилагането на митническите правила.

    Програма „Митници 2020“ е спомогнала за изграждането на доверие между митническите администрации, както и с икономическите оператори. Повечето участници са използвали възможността да създадат и разширят мрежите и контактите помежду си, като в голямата си част те редовно са ползвали тези връзки за решаването на ежедневни проблеми. Те също така са споделили някои резултати (напр. насоки, доклади от срещи, най-добри практики и т.н.) със своите колеги и активно са ги използвали в ежедневната си работа. Значението от свързването на хората в мрежи и личните контакти са сред най-високо оценените ползи от програмата.

    Това сътрудничество и доверие е необходимо, тъй като митническите органи разчитат едни на други при изпълнението на функциите си по събиране на приходите и по този начин защитават финансовите и икономическите интереси на ЕС и на неговите държави членки. Засиленото сътрудничество между тях, споделянето на най-добри практики, прилагането на практика на изпитани решения, доверието в техните партньори и ИТ системите, които всички те използват, може да бъдат обяснени с програма „Митници 2020“. Аналогично, що се отнася до засилването на безопасността и сигурността, когато анализаторите на риска в областта на митниците са натоварени със задачата ежедневно да дават отпор на заплахи за сигурността, те разчитат на надежден обмен на информация помежду си и често с други органи и структури, който е гарантиран по линия на програма „Митници 2020“. На този фон програмата подпомага работата на митническите администрации по управление на риска, управление на външните граници, технологии за разкриване за целите на митниците и защита на културното наследство или природата.

    Що се отнася до повишаването на административния капацитет на митническите органи, програма „Митници 2020“ осигурява широка подкрепа, варираща от технически и оперативни въпроси до по-стратегическото прилагане и уеднаквяване на правните норми. Тя беше от изключителна важност в подпомагането на митническите администрации в тяхната подготовка за официалното приемане на МКС. Към най-новите модули за електронно обучение по прилагането на МКС вече са проявили интерес 68 915 митнически служители и 726 000 икономически оператори. Съвместните действия и обучението по програмата са улеснили i) уеднаквеното разбиране на правните изисквания; ii) хармонизираното тълкуване на митническите разпоредби; iii) стандартизирането на терминологията; както и iv) по-единното прилагане на работните методи на МКС.

    Програмата е допринесла за правилното функциониране и модернизирането на митническия съюз на ЕС благодарение на засиленото сътрудничество между държавите членки, финансовата и техническата подкрепа за разработването и внедряването на европейските информационни системи и по-големите възможности на държавите членки да прилагат разпоредбите на МКС.

    4.Ефикасност

    Общият бюджет на програма „Митници 2020“ е 522 943 000 EUR, като през периода 2014—2017 г. са поети задължения за 288 722 000 EUR. Почти 85 % от бюджета са изразходвани за разработването, функционирането и поддръжката на европейските информационни системи. Ясно е, че тези общи ИТ системи изискват значителни средства. Те обаче осигуряват много ползи във всички области на митническите дейности, включително стандартизация на митническите процедури, единно прилагане на митническото законодателство, споделяне на информация и реализиране на икономии от мащаба. Икономиите от мащаба са възможни най-вече благодарение на централизираните системи, които поддържат различни системи с множество видове хардуер, софтуер и комуникационно оборудване. Те осигуряват на администрациите съгласуван, надежден и сигурен метод на съвместна работа. Те са взаимосвързани и оперативно съвместими, като свързват не само националните системи с централните системи, но също така самите централни системи една с друга. Те представляват технологичен отговор на целите на програма „Митници 2020“ и се използват широко от митническите органи и икономическите оператори в ежедневните им митнически операции. Приносът им за създаването на среда без документи на хартиен носител е безценен от гледна точка на модернизирането на митниците.

    Що се отнася до съвместните действия, разходите по организирането им са свързани с участието и зависят от размера на разходите за транспорт и настаняване и дневните надбавки. Структурата на разходите за тях варира в много тесни граници между различните видове действия. Средните разходи за участник в едно действие за всички видове съвместни действия (с изключение на експертните екипи) възлизат на около 921 EUR, като са останали относително непроменени от последния цикъл на повторение на програмата и са съпоставими с разходите по сходни програми. Това е цената на многобройните ползи от съвместните действия, които осигуряват рамка за широко и приобщаващо постоянно сътрудничество, благодарение на което се създават професионални отношения и което служи като катализатор. Това сътрудничество включва обмена на идеи и практически опит, проучването на трудни теми, нови тенденции в технологиите, бизнес решения и ИТ подходи, сближаване в тълкуването на законодателството и практиките или насърчаване на промени в националните политики. С гъвкавия многогодишен програмен механизъм за съвместни действия може допълнително да се засили ефикасността на процеса на планиране и координиране.

    Дейностите за обучение са ефикасни, тъй като разходите по разработването им до голяма степен са еднократни, а тяхната рентабилност нараства с всеки допълнителен участник. Всъщност обучението в рамките на програма „Митници 2020“ осигурява ползи в две направления. По своята същност то е насочено към физически лица и ги обогатява, като повишава тяхното разбиране, знания и капацитет. Наред с това, тъй като програмата предлага единна база за обучение за всички, тя способства да се увеличи броят на хората, които разбират правилата; тяхното прилагане умножава ползите за митническите администрации, икономическите оператори и митническия съюз като цяло.

    Въпреки че опростяването като такова не е една от целите на програмата, програмата оказва подкрепа на други инициативи, насочени към опростяване и модернизиране на митническата среда. Европейските информационни системи и бази данни, които се поддържат от програмата, водят пряко до по-опростена, по-стабилна и по-надеждна технологична рамка, която лесно се обслужва и поддържа. В рамките на съвместните действия по програмата и като пряк резултат от тях се създават така също опростени процедури или по-уеднаквени начини на работа, при които държавите членки и представителите на търговията си сътрудничат по практическото прилагане на правилата.

    Постигнато е и известно повишаване на ефикасността, що се отнася до полезните взаимодействия между програмите „Митници 2020“ и „Фискалис 2020“. Макар че областите на политиката на двете програми са различни, те имат сходна насоченост, а именно да дадат възможност на администрациите да си сътрудничат и да обменят информация. Тези сходства предлагат възможности за реализирането на полезни взаимодействия от гледна точка както на административни мерки, така и на съвместна работа, включително взаимно обогатяване и съвместно финансиране на общи компоненти като ИТ системи и сходни подходи към изграждането на човешки капитал и обучение. Това улеснява координирането на подходите и процесите, с които се осигурява съгласуваност и се генерират икономии от мащаба, като се намалява дублирането на усилия. На ниво съдържание полезните взаимодействия не са толкова ясно видими, макар че има по-явни примери в областта на акцизите: това е областта на компетентност, която често се споделя между националните данъчни и митнически администрации, а по програма „Митници 2020“ за нея е предоставено специално подпомагане за откриване на области от общ интерес.

    5.Съгласуваност

    Вътрешната съгласуваност между различните характеристики, компоненти и структурирането на програмата е изключително силна, като се наблюдава високо ниво на съгласуваност между интервенционната логика и целите на програмата и нейното изпълнение. Различните дейности също се засилват и допълват взаимно, вследствие на което резултатите от програмата се подобряват. Широкият подход към специфични проблеми, които се преодоляват с помощта на различните компоненти на програмата, е типичен за много европейски информационни системи, чието прилагане и подобрения на ниво предприятие се подпомагат чрез съвместни действия и обучение.

    Що се отнася до външната съгласуваност, програма „Митници 2020“ се вписва добре в стратегията „Европа 2020“, като спомага за постигането на интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж чрез укрепване на функционирането на единния пазар. В този смисъл тя е неразделна част от по-широките политики на ЕС. Като подкрепя прилагането на МКС, програмата спомага за опростяването на съществуващите процедури, което би могло да доведе до улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията. Ето защо тя напълно съответства на целта на ЕС за създаването на модерна среда без документи на хартиен носител за митниците и търговията, като в същото време се запазват финансовите, икономическите и обществените интереси на ЕС. Програма „Митници 2020“ спомага да се улесни движението на законните търговски потоци и дава възможност на надеждните търговци, които спазват изискванията, да се възползват в максимална степен от опростяването, като се повиши тяхната производителност и конкурентоспособност. Тя представлява основа на борбата срещу нарастващия обем на търговията с незаконни, фалшифицирани или опасни стоки, които са заплаха за работните места, растежа, иновациите, конкурентоспособността на предприятията от ЕС, сигурността и здравето на европейските граждани.

    В Регламент (ЕС) № 1294/2013 се казва, че ресурсите следва да се споделят с други инструменти за финансиране, които са насочени към общи цели, както и че действията по програмата следва да гарантират съгласуваност при използването на ресурсите на ЕС в подкрепа на функционирането на митническия съюз. Съществуват и други финансови инструменти, които са на разположение за посрещането на специфичните потребности на националните митнически администрации. В оценката се посочва, че тези възможности за допълване не се използват в достатъчна степен. Те не се изтъкват достатъчно, което води до общата неосведоменост на митническите администрации.

    6.Добавена стойност на ЕС

    Митническата политика попада в изключителната компетентност на ЕС. Все пак прилагането на митническото законодателство на ЕС, каквото представлява МКС, е в правомощията на отделните държави. Правната рамка на ЕС сама по себе си не гарантира в достатъчна степен правилното функциониране на митническия съюз. Тя трябва да се допълва от съпътстващи мерки, както се предвижда в програма „Митници 2020“, за да се гарантира, че митническото законодателство на ЕС се прилага по последователен и съгласуван начин на национално ниво.

    Както е описано по-горе, много дейности в съвременните митници са от презгранично естество, като включват и засягат всички държави членки. Те налагат колективни действия на ниво ЕС, за да се постигне висока степен на сътрудничество, със съотношение на разходите и ползите, надвишаващо равнището, което би било реализирано, ако всяка държава членка създаваше отделни двустранни или многостранни рамки за сътрудничество. Сред заинтересованите страни имаше консенсус, че програмата е била ефективна в опита за предоставяне на решения по проблеми и въпроси, при които е налице ясно европейско измерение, като цяло допълвайки (а не дублирайки) инициативи на национално ниво.

    Митническите органи в рамките на митническия съюз прилагат едни и същи правила. Всички държави членки зависят една от друга и се нуждаят от възможно най-пълна информация. Икономическите оператори, от своя страна, очакват еднакво равнище на обслужване, скорост и предвидимост на правилата и процедурите, когато им се налага да работят с митниците. За тази взаимозависимост се изисква сътрудничество и сближаване на практиките. Програма „Митници 2020“ има ключова роля за реализирането на това сближаване.

    Както е посочено по-горе, програма „Митници 2020“ е допринесла по-специално за подпомагането на всички аспекти по прилагането на МКС. Вероятно МКС щеше да бъде приложен и без подкрепата по програмата, но това би отнело много повече време и би създало повече затруднения. Програма „Митници 2020“ е осигурила финансовата устойчивост на европейските информационни системи, а навременното им финансиране е решаващ фактор за гарантиране на наличието и споделянето на данни за веригата на доставки и информация относно риска. За тази цел с програма „Митници 2020“ са реализирани икономии от мащаба и повишаване на ефикасността, което е помогнало на националните администрации, а в много случаи така също на икономическите оператори, да спестят време и средства, най-вече за участващите държави с по-малки митнически администрации и по-малко ресурси. Всичко свързано с оперативната съвместимост и взаимосвързаността на централните ИТ системи представлява добавена стойност на ЕС. Симбиотичните характеристики на централната архитектура на европейските информационни системи за митниците са без еквивалент и не може да бъдат възпроизведени на национално ниво.

    Макар европейските информационни системи да подпомагат митническия съюз от техническа гледна точка на оперативно съвместими и взаимосвързани системи, те са станали неразделна част от ежедневната работа на митническите служители и икономическите оператори и вече не се разглеждат като крайни резултати от програма „Митници 2020“. Съвместните действия, от своя страна, са динамични и дават на администрациите изключителни възможности за сътрудничество, комуникация и работа в мрежа; в крайна сметка те изграждат доверие и водят до по-голямо сближаване на подходите и практиките. Същото важи за дейностите за обучение, които не само са помогнали на националните митнически администрации да разбират и прилагат по-добре митническото законодателство на ЕС и свързаните с него процедури, но също така, което е и по-важно — да го правят по еднакъв начин. Повишаването на ефикасността е било най-голямо при онези участващи държави, които към този момент още не са разполагали с добре развити национални програми за обучение. Да го постигнат самостоятелно би било трудно или изобщо не би се осъществило. В крайна сметка програма „Митници 2020“ е допринесла за сближаването на националните подходи, като е изградила доверие и е създала единна формулировка и обща визия.

    Ако програмата не съществуваше, сътрудничеството между участващите държави би се основавало на неструктурирани отношения, официални и отнемащи много време канали и споразумения за реципрочност, чието практическо прилагане и поддържане би било значително по-трудно и скъпо. Като се има предвид мащабът на операциите по програма „Митници 2020“ от гледна точка на общия брой съвместни действия, разностранния характер на темите, тяхното европейско измерение или общоевропейското участие в действия и обучение, трудно може да се предположи, че подобни дейности биха били организирани на което и да е друго равнище. Що се отнася до европейските информационни системи, без бъдещо финансиране за продължаване на развитието и поддръжката, би било трудно използването им да продължи след междинния етап. Рискът те да престанат да са актуални би бил голям, а икономиите от мащаба и понижаването на общите разходи биха били изгубени.

    В рамките на „Митници 2020“ са създадени осезаеми резултати и митническите служители са получили възможност да придобият умения и да обменят опит. Нито един от крайните резултати от програмата обаче не би продължил да съществува след междинния етап, ако програмата трябваше да бъде прекратена. Съществуващите разлики биха останали, а изградените и усъвършенствани мрежи в резултат на дългогодишното сътрудничество биха изчезнали.

    7.Заключения

    Програма „Митници 2020“ доказа своята голяма значимост от гледна точка на удовлетворяването на нуждите на митническите администрации, икономическите оператори, европейските граждани и митническия съюз като цяло. През годините тя стана неразделна част от националните и европейските митнически реалности, политики, процеси и процедури, осигурявайки оперативно съвместими, взаимосвързани и надеждни европейски информационни системи. Тъй като държавите членки зависят една от друга за надлежното осъществяване на своите митнически функции, те се нуждаят от ефективни и ефикасни инструменти за комуникация, обмен на информация и цялостно сътрудничество, а всички тези аспекти са заложени като цел на програмата.

    Програмата ефективно е постигнала своите цели и е допринесла значително за надлежното функциониране и модернизирането на митническия съюз. Тя е насърчила сътрудничеството и обмена на информация, обхващайки спектъра от улесняване на сближаването на стратегическо равнище до хармонизиране на подходите, тълкуването, административните процедури, най-добрите практики и правилата на оперативно равнище. Благодарение на сигурната платформа за обмен на информация държавите членки и икономическите оператори са преодолели своето нежелание да споделят чувствителни данни и са изградили доверие помежду си. Ценните мрежи от хора и лични контакти са сред най-високо оценените ползи от програмата.

    Засиленото сътрудничество и доверието са спомогнали държавите членки да се подкрепят взаимно в защита на финансовите и икономическите интереси на ЕС и неговите държави членки, както и да се повиши безопасността и сигурността благодарение на ефикасния обмен на надеждна информация. Що се отнася до повишаването на административния капацитет на митническите органи, програма „Митници 2020“ изигра важна роля, като помогна на митническите администрации да се подготвят за официалното приемане на МКС, благодарение на общото разбиране на правните изисквания, хармонизираното тълкуване на митническите разпоредби, стандартизирането на терминологията и по-голямото еднообразие в прилагането на работните методи на МКС.

    Що се отнася до ефикасността, компонентът, за който са необходими най-много средства — европейските информационни системи — е така също най-полезният, тъй като осигурява широк диапазон от ползи във всички области на митническите дейности, в това число стандартизиране на митническите процедури, еднакво прилагане на митническото законодателство, споделяне на информация и генериране на икономии от мащаба, по-специално чрез централизирани системи. Те се използват в ежедневните операции на митническите органи и икономическите оператори, а тяхното значение за модернизирането на митниците, чрез създаването на среда без документи на хартиен носител, е безценно. Разнообразни са ползите от съвместните действия и дейностите за обучение, които осигуряват рамка за широко и приобщаващо постоянно сътрудничество, водят до подобряване на разбирането, знанията и капацитета, създават професионални отношения и служат като катализатор. Общите ИТ системи и бази данни, които се поддържат от програмата, водят пряко до по-опростена, по-стабилна и по-надеждна технологична рамка, която лесно се обслужва и поддържа.

    Програма „Митници 2020“ е неразделна част от политиките на ЕС в по-широк план и е съгласувана с целта на ЕС за създаването на модерна среда без документи на хартиен носител за митниците и търговията, като в същото време се защитават финансовите, икономическите и обществените интереси и благосъстоянието на ЕС. Като подкрепя прилагането на МКС, програмата спомага за улесняване на търговията и намаляване на разходите за предприятията, което води до повишаване на тяхната производителност и конкурентоспособност.

    Най-сериозната добавена стойност на ЕС от програма „Митници 2020“ представлява подпомагането на всички аспекти по прилагането на МКС, за което са нужни решения на ниво ЕС за проблеми с европейска величина и тясно сътрудничество между държавите членки; те трябва да прилагат едни и същи правила и да си помагат за постигането на целите на митническия съюз. Програмата е осигурила финансовата устойчивост на оперативно съвместимите и взаимосвързани европейски информационни системи, като са изпълнени изискванията на МКС с по-големи икономии от мащаба и ефикасност. Симбиотичните характеристики на централната общоевропейска ИТ архитектура за митниците са без еквивалент и не може да бъдат възпроизведени на национално ниво. Съвместните действия са осигурили на администрациите така също изключителни възможности за сътрудничество, комуникация и работа в мрежа, изграждайки доверие и водейки по-голямо сближаване на подходите и практиките. Като се имат предвид мащабът на операциите по програма „Митници 2020“, разностранният характер на темите и тяхното европейско или общоевропейско измерение, трудно може да се предположи, че подобни дейности биха били организирани на което и да е друго равнище. Нито един от крайните резултати от програмата не би продължил да съществува след междинния етап, ако програмата бъде прекратена. Съществуващите разлики биха останали, а изградените и усъвършенствани мрежи в резултат на дългогодишното години сътрудничество биха изчезнали. Функционирането на митническия съюз и по-нататъшната интеграция на националните митническите органи, които го осъществяват, остават изцяло зависими от програмата „Митници“. С оглед на бързите промени и предизвикателствата, пред които е изправен митническият съюз, от съществена важност е подпомагането по линия на програмата да продължи.

    (1) Албания, Босна и Херцеговина, бивша югославска република Македония, Черна гора, Сърбия и Турция.
    Top