EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52010TA1214(15)

Доклад относно годишните отчети на Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации за финансовата 2009 година, придружен от отговорите на Агенцията

OB C 338, 14.12.2010, p. 83–89 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.12.2010   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 338/83


ДОКЛАД

относно годишните отчети на Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации за финансовата 2009 година, придружен от отговорите на Агенцията

2010/C 338/15

СЪДЪРЖАНИЕ

 

Точки

Стр.

ВЪВЕДЕНИЕ …

1-2

84

ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ДОСТОВЕРНОСТ …

3-12

84

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО И ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ …

13

85

ДРУГИ ВЪПРОСИ …

14

85

Таблица …

86

Отговори на Агенцията

89

ВЪВЕДЕНИЕ

1.

Изпълнителната агенция за конкурентоспособност и иновации (наричана по-нататък „Агенцията“), със седалище в Брюксел, е бившата изпълнителна агенция „Интелигентна енергия“. Нейният мандат и продължителността му са изменени с Решение 2007/372/ЕО на Комисията от 31 май 2007 г. за изменение (1) на Решение № 2004/20/ЕО от 23 декември 2003 г. (2) Агенцията е създадена за ограничен период от време, започващ на 1 януари 2004 г. и завършващ на 31 декември 2015 г., с цел управление на дейностите на Съюза в областта на енергията, предприемачеството и иновациите и на устойчивия товарен транспорт (3).

2.

Окончателният административен бюджет на Агенцията за 2009 г. възлиза на 13,3 милиона евро, докато за предходната година той е 11,5 милиона евро. В края на годината броят на заетите в Агенцията служители е 141, а за предходната година техният брой е 131.

12.

Изложените по-долу коментари не са в противоречие с изразените от Палатата становища.

КОМЕНТАРИ ОТНОСНО БЮДЖЕТНОТО И ФИНАНСОВОТО УПРАВЛЕНИЕ

13.

Първоначалният бюджет за 2009 г. от 14,9 милиона евро е намален с 1,6 милиона евро през октомври 2009 г. (13). Основните причини за измененията са надценяване на нуждите от персонал (912 500 евро) и поемането на някои дейности от Комисията. Тази ситуация е подобна на наблюдаваната през 2008 г. (14) и показва необходимостта от по-стриктен подход при предвиждането на нуждите от персонал.

ДРУГИ ВЪПРОСИ

14.

Одитът на процедурите по набиране на персонал установи, че изборът на кандидатите, поканени на събеседване — приблизително 80 % от кандидатите отпадат на този етап — е направен от един единствен член на комисията по подбора. Освен това праговете за преминаване на следващия етап на процеса на подбор не са определени преди началото на процеса на оценяване. Тези практики излагат на риск прозрачността на решенията за набиране на персонал.

Настоящият доклад беше приет от Одитен състав IV с ръководител г-н Игорс ЛУДБОРЖС (Igors LUDBORŽS) — член на Сметната палата, в Люксембург на заседанието му от 14 и 16 септември 2010 г.

За Сметната палата

Vítor Manuel da SILVA CALDEIRA

Председател

Таблица

Изпълнителна агенция за конкурентоспособност и иновации (Брюксел)

Области на компетентност на Съюза, произтичащи от Договора за ЕС

Правомощия на Агенцията, определени в Решение 2004/20/ЕО на Комисията, изменено от Решение 2007/372/ЕО на Комисията

Управление

Ресурси, предоставени на Агенцията през 2009 г.

(данни за 2008 г.)

Дейности и услуги, предоставени през 2009 г.

Политиката на Съюза в областта на околната среда допринася за осъществяването на следните цели:

опазване, защита и подобряване на качеството на околната среда;

защита на здравето на хората;

разумно и рационално използване на природните ресурси;

насърчаване, на международно равнище, на мерки за справяне с регионални или световни проблеми на околната среда, и по-специално борбата с изменението на климата.

(Член 191, параграф 1 от ДФЕС)

Съюзът и държавите-членки гарантират съществуването на условията, необходими за конкурентоспособността на промишлеността в Съюза.

За тази цел, в съответствие със системата на отворените и конкурентоспособни пазари, тяхното действие е насочено към:

ускоряване на приспособяването на промишлеността към структурните промени;

поощряване на благоприятна среда за инициативността и за развитието на предприятията в целия Съюз, и в частност на малките и средни предприятия;

поощряване на среда, благоприятна за сътрудничество между предприятията;

подпомагане на по-доброто използване на промишления потенциал на политиката на иновации, научни изследвания и технологично развитие.

(Член 173, параграф 1 от ДФЕС)

За целите на прилагането на член 90, като се вземат предвид специалните аспекти на превозите, Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура и след консултация с Икономическия и социален комитет и с Комитета на регионите, установяват:

а)

общи правила, приложими към международния транспорт от и към територията на държава-членка или преминаване през територията на дадена държава-членка;

б)

условията, при които превозвачите, които не пребивават в държава-членка, могат да извършват транспортни услуги в тази държава;

в)

мерки за подобряване на безопасността на транспорта;

г)

други необходими разпоредби.

(Член 91, параграф 1 от ДФЕС)

Цели

В рамките на Лисабонската стратегия за растеж и работни места Европейският съюз предприе поредица от мерки за насърчаването и развитието на конкурентоспособността и иновациите. Тези мерки включват установяването на Рамковата програма за конкурентоспособност и иновации 2007—2013 г.

(Решение № 1639/2006/ЕО) и по-специално на програмата „Интелигентна енергия — Европа“ и програмата за предприемачество и иновации. Те включват също така програма „Марко Поло“ (Регламент (ЕО) № 1692/2006). Основните цели са засилване на конкурентоспособността на предприятията и по-специално на малките и средните предприятия (МСП), насърчаване на всички форми на иновация, включително и екоиновациите, и насърчаване на енергийната ефективност, както и на новите и възобновяеми енергийни източници във всички сектори, включително в транспортния.

В рамките на тези програми на Общността Агенцията отговаря за изпълнението на задачите, свързани с предоставянето на помощ от Общността, с изключение на оценка на програмите, мониторинг на законодателството и стратегически изследвания, както и на всички други дейности, които влизат в изключителните компетентности на Европейската комисия.

Задачи

Изпълнение на програмите на ЕС, за които Комисията е делегирала задачи на Агенцията:

управление на всички фази от изпълнението на специфични проекти;

осъществяване на всички операции, необходими за управлението на програмите на ЕС, и по-специално на тези, свързани с изпълнението на бюджета, включително възлагането на договори и предоставянето на безвъзмездни средства;

събиране, анализ и предоставяне на Комисията на цялата информация, която е необходима за управлението на изпълнението на програмата, както и за насърчаване на сътрудничеството и взаимодействието между програмите;

в рамките на програмата за предприемачество и иновации управление и стимулиране на мрежата „Enterprise Europe“, пилотни проекти и проекти за въвеждане на пазара след предварително тестване в областта на екоиновациите и иновативни дейности с висока степен на стандартизация (проект „IP Base“).

1 -   Управителен комитет

Състои се от петима членове, назначавани от Европейската комисия. Приема годишната работна програма на Агенцията след одобрение от Европейската комисия. В допълнение той приема административния бюджет на Агенцията и годишния отчет за дейността ѝ.

2 -   Директор

Назначава се от Европейската комисия.

3 -   Външен одит

Европейска сметна палата.

4 -   Орган за освобождаване от отговорност във връзка с изпълнението на бюджета

Европейският парламент, след препоръка на Съвета.

Бюджет

A)

203,1 (204,8) милиона евро (100 % от общия бюджет на Европейския съюз). Агенцията изпълнява оперативния бюджет под отговорността на Комисията:

72,1 (55,8) милиона евро за програма „Интелигентна енергия — Европа“,

32,2 (27,9) милиона евро за екоиновации,

32,0 (82,8) милиона евро за програмата за предприемачество и иновации,

66,9 (38,3) милиона евро за програма „Марко Поло“.

Б)

13,3 (11,5) милиона евро (100 % субсидия от Съюза) за административния бюджет, който Агенцията изпълнява автономно.

Брой на служителите към 31 декември 2009 г

37 (36) бройки за срочно наети служители по щатното разписание, от които заети 28 (27).

Договорно наети служители: 110 (108) предвидени бройки, от които заети, 113 (104).

Общ брой на служителите: 141 (131)

изпълняващи следните функции:

а)

оперативни:

118 (110)

б)

административни:

23 (21).

По програмата Интелигентна енергия — Европа (ИЕЕ)Агенцията е извършила наблюдение на 388 текущи проекта, свързани с ИЕЕ и е подписала 57 нови споразумения за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по публикуваната през 2008 г. покана за представяне на предложения. В рамките на поканата от 2009 г. Агенцията е подбрала 59 проекта от представените общо 372 предложения. Както всяка година, бе организиран Европейски информационен ден (400 участници) и беше осигурено присъствие на националните информационни дни (15 дни с 2 500 участници). Последното представлява увеличение от около 70 % в сравнение с предходната година.

Агенцията е разпрострила информация относно тази програма и постигнатите от нея резултати чрез уебсайта на ИЕЕ, като има увеличение в посещенията на сайта от 66 % (2 милиона), чрез база данни за проектите с възможност за търсене, пет нови брошури за проекти, два нови Прегледа на новини и девет електронни съобщения за новини, изпратени до 13 600 абонати. От месец септември Агенцията управлява и договор в рамките на Кампанията за устойчива енергия. Посредством различни средства Агенцията предоставя обратна информация на Европейската комисия относно проектите, финансирани по програма ИЕЕ, напр. във връзка с директивата относно енергийната ефективност на сградите.

Мрежата „Enterprise Europe“ по Програмата за предприемачество и иновации (ППИ) стартира в началото на 2008 г. Тя предлага „обслужване на едно гише“ за малките и средните предприятия и фирмите в ЕС, във връзка с тяхното бизнес развитие и иновациите. Агенцията управлява 92 текущи проекта с 532 партньори, както и безвъзмездна финансова помощ за информираност относно правата на интелектуална собственост и тяхното прилагане в малките и средни предприятия, както и осем споразумения за сътрудничество с Армения, Чили, Китай, Египет, Русия, Швейцария, Сирия и САЩ.

С цел активизиране и стимулиране на Мрежата „Enterprise Europe“ Агенцията е създала за нея специфична визуална идентичност и филиална мрежа, емисия за видео новини с 2,2 милиона зрители, пет бюлетина и няколко сесии за партньорите на Мрежата, една от които е „обучение за обучаващи“. Съвместно с шведското председателство на Съвета на ЕС Агенцията организира годишна конференция с повече от 800 участници, в т.ч. конкурс с награди за най-добри практики.

По отношение на проектите за въвеждане на пазара на екоиновациите Агенцията е извършила наблюдение на 44 проекта от поканата за представяне на предложения от 2008 г. Интересът към обявената през 2009 г. покана беше с почти 50 % повече (202 предложения), отколкото към предишната покана. Тя беше разгласена чрез един европейски и 13 национални информационни дни с 1 355 участници (увеличение от 8 %). Уебсайтът на програмата е бил посетен от половин милион души, както и предходната година, но броят на абонираните за електронните съобщения за новини се е увеличил с 65 % (5 100). Схемата се популяризира и чрез графична схема, плакати и дипляни.

По отношение на програмата Марко Поло Агенцията е извършила наблюдение на 64 текущи проекта и е подписала 28 нови споразумения за финансова помощ по поканата за представяне на предложения от 2008 г. През 2009 г. Агенцията организира първия Европейски информационен ден, който привлече 300 участници; поканата през 2009 г. събра 70 предложения, което представлява увеличение от 60 % в сравнение с предходната година.Агенцията популяризира програмата чрез специално създаден уебсайт, посетен от 0,4 милиона души (увеличение от 25 %) и електронно известяване за новини с 57 % повече абонати (1 300) отколкото предходната година.Комуникацията бе осъществена и посредством регионална конференция, участие в 17 събития „Марко Поло“ из цяла Европа, графична схема, брошура и дипляна, както и видео материал, гледан от 5 милиона зрители.

Източник: Информация, предоставена от Агенцията.

ОТГОВОРИ НА АГЕНЦИЯТА

13.

Първоначалният бюджет за 2009 г. се основава на прогнозите за броя на служителите, посочени във финансовия фиш към решението на Комисията за разширяване на задачите на Агенцията. По този повод през годината бяха назначени служители в съответствие с последователно нарастващите потребности, за да обхванат задачите, прехвърлени от ресорната генерална дирекция.

14.

EACI ще адаптира своите процедури за подбор с цел да отрази констатациите на Палатата във връзка с етапа на предварително разглеждане на кандидатурите и неговото документиране. Въпреки това, макар критериите за допускане и подбор да са определени предварително с цел гарантиране на правна сигурност, праговете се определят едва след разглеждане на всички кандидатури, тъй като единствената цел на това действие е да се сведе броят на кандидатите, поканени за интервю, до разумни равнища.


(1)  ОВ L 140, 1.6.2007 г., стр. 52.

(2)  ОВ L 5, 9.1.2004 г., стр. 85.

(3)  В таблицата към доклада са обобщени правомощията и дейностите на Агенцията. Тези данни са представени с информационна цел.

(4)  Тези отчети са придружени от доклад относно бюджетното и финансовото управление през годината, в който наред с другото се съдържа информация за степента на усвояване на бюджетните кредити, като са обобщени и прехвърлянията на кредити между различните бюджетни позиции.

(5)  Финансовите отчети включват счетоводен баланс и отчет за финансовия резултат, отчет за паричните потоци, отчет за промените в собствения капитал и приложение към финансовите отчети, в което се описват основните счетоводни политики и се съдържа допълнителна разяснителна информация.

(6)  Отчетите за изпълнението на бюджета се състоят от отчет за бюджетния резултат и приложението към него.

(7)  ОВ L 11, 16.1.2003 г., стр. 6.

(8)  Член 25 от Регламент (ЕО) № 1653/2004 на Комисията от 21 септември 2004 г. (ОВ L 297, 22.9.2004 г., стр. 10).

(9)  Член 29 от Регламент (ЕО) № 1653/2004.

(10)  Правилата за представяне на отчетите и за счетоводната отчетност на агенциите са постановени в дял VI, глава 1 от Регламент (ЕО) № 1653/2004, последно изменен с Регламент (ЕО) № 651/2008 от 9 юли 2008 г. (ОВ L 181, 10.7.2008 г., стр. 15).

(11)  Международна федерация на счетоводителите (IFAC) и Международни стандарти на Върховните одитни институции (ISSAI).

(12)  Окончателните годишни отчети са изготвени на 23 юни 2010 г. и са получени от Палатата на 30 юни 2010 г. Окончателните годишни отчети, консолидирани с тези на Комисията, се публикуват в Официален вестник на Европейския съюз до 15 ноември на следващата година. Те могат да бъдат намерени на следния уебсайт: http://eca.europa.eu или www.europa.eu/agencies/executive_agencies/eaci/index_en.htm.

(13)  Коригиращ бюджет 1/2009 (ОВ L 333, 17.12.2009 г., стр. 35).

(14)  Вж. точка 13 от Доклад относно годишните отчети за 2008 г. (ОВ C 304, 15.12.2009 г., стр. 77).


Top