Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2020/362/04

    Покана за представяне на предложения „Подкрепа за мерки за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС“ 2020/C 362/04

    PUB/2020/831

    OB C 362, 28.10.2020, p. 4–23 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    28.10.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 362/4


    ПОКАНА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ

    „Подкрепа за мерки за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС“

    (2020/C 362/04)

    Съдържание

    1.

    ВЪВЕДЕНИЕ — контекст 6

    2.

    Цел(и) — тема(и) — приоритети 4

    3.

    График 8

    4.

    Наличен бюджет 7

    5.

    Изисквания за допустимост 7

    6.

    Критерии за допустимост 7

    6.1.

    Допустими кандидати 8

    6.2.

    Допустими дейности 9

    6.3.

    Срок за изпълнение 9

    7.

    Критерии за отстраняване 10

    7.1.

    Отстраняване 10

    7.2.

    Коригиращи мерки 11

    7.3.

    Изключване от участие в поканата за представяне на предложения 11

    7.4.

    Придружаващи документи 11

    8.

    Критерии за подбор 12

    8.1.

    Финансов капацитет 12

    8.2.

    Оперативен капацитет 12

    9.

    Критерии за отпускане на безвъзмездни средства 14

    10.

    Правни задължения 14

    11.

    Финансови разпоредби 14

    11.1.

    Форми на безвъзмездните средства 14

    11.2.

    Допустими разходи 14

    11.3.

    Недопустими разходи 16

    11.4.

    Балансиран бюджет 17

    11.5.

    Изчисляване на окончателния размер на безвъзмездните средства 17

    11.6.

    Условия на докладване и плащане 18

    11.7.

    Други финансови условия 18

    12.

    Публичност 19

    12.1.

    От страна на бенефициерите 19

    12.2.

    От страна на Комисията 20

    13.

    Обработване на лични данни 20

    14.

    ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ 21

    1.   ВЪВЕДЕНИЕ — КОНТЕКСТ

    Настоящата покана за представяне на предложения се отнася за финансиране от бюджетни кредити в рамките на бюджета за 2020 г. на мерки за информиране по смисъла на член 58, параграф 1, буква е) от Регламент (ЕС) № 1303/2013, както бе обявено с Решение C(2020)305 на Комисията от 27.1.2020 г (1).

    Политическият дневен ред на Европейския съюз за следващите години включва решения от голямо значение за бъдещето на ЕС: в ход е широк дебат относно приоритетите, върху които ЕС следва да съсредоточи вниманието си. Успоредно с това скоро ще бъде приета нова многогодишна финансова рамка, обхващаща периода след 2020 г., и ще бъдат създадени нови програми и механизми за финансиране на прилагането им.

    В този контекст е важно бъдещите решения относно приоритетите на ЕС да отчитат в достатъчна степен приноса на политиката на сближаване (2) за изпълнение на приоритетите на ЕС и нейния потенциал за възстановяване на връзката между ЕС и неговите граждани.

    Политиката на сближаване осигурява инвестиции във всички региони в ЕС в подкрепа на създаването на работни места, конкурентоспособността на предприятията, икономическия растеж, устойчивото развитие и подобряването на качеството на живот на гражданите в 276-те региона на ЕС. Тези инвестиции, които представляват една трета от общия бюджет на ЕС, допринасят за изпълнението на политическите приоритети на ЕС. Те представляват най-осезаемото и конкретно доказателство за въздействието на ЕС в ежедневието на милиони граждани.

    Въпреки това гражданите все още не познават в достатъчна степен резултатите от политиката на сближаване и тяхното отражение върху живота им. За да може да се проведе информиран дебат относно бъдещите приоритети на ЕС и да се гарантира повече прозрачност относно използването на фондовете на ЕС и постигнатите резултати, гражданите следва да разпознават и да са по-добре информирани за инвестициите в своите държави, региони и градове.

    Европейската комисия, Европейският парламент и Съветът на ЕС многократно са подчертавали необходимостта политиката за сближаване на ЕС да стане по-видима, както става ясно от заключенията на Съвета по общи въпроси (3)„Приближаване на кохезионната политика до нашите граждани“, от резолюцията на Европейския парламент (4) относно „Увеличаването на активното участие на партньорите и на осезаемостта на резултатите в рамките на европейските структурни и инвестиционни фондове“ и от предложенията на Европейската комисия за съвместни комуникационни действия (5) по политиката за сближаване.

    В съответствие с действащата правна рамка, уреждаща изпълнението на инвестиционните и структурните фондове на ЕС (6), настоящата покана за представяне на предложения има за цел да осигури подкрепа за изготвянето и разпространението на информация и съдържание, свързани с политиката на сближаване на ЕС, като същевременно се зачита пълната редакторска независимост на участниците.

    2.   ЦЕЛ(И) — ТЕМА(И) — ПРИОРИТЕТИ

    С настоящата покана за представяне на предложения Европейската комисия цели подбиране на потенциални бенефициери за изпълнението на редица мерки за информиране (7), съфинансирани от ЕС. Основната цел е предоставянето на подкрепа за изготвянето и разпространението на информация и съдържание, свързани с политиката на сближаване на ЕС (8), включително Фонда за справедлив преход (9) и плана за възстановяване за Европа (10), като същевременно се зачита изцяло редакторската независимост на участващите страни.

    Точното съдържание на предложените мерки за информиране ще зависи от редакторския избор на кандидатите. Редакционната независимост ще бъде гарантирана от харта за независимост, която ще бъде част от споразумението, подписано между Европейската комисия и бенефициерите на безвъзмездни средства.

    Конкретните цели на настоящата покана за представяне на предложения са:

    насърчаване и стимулиране на по-добро разбиране за ролята на политиката на сближаване в подкрепа на всички региони на ЕС;

    повишаване на осведомеността относно проектите, финансирани от ЕС — в частност чрез политиката на сближаване — и на тяхното отражение върху живота на хората;

    разпространяване на информация и насърчаване на открит диалог относно политиката на сближаване, резултатите от нея, нейната роля в осъществяването на политическите приоритети на ЕС и неговото бъдеще;

    насърчаване на гражданското участие по въпроси, свързани с политиката на сближаване, и стимулиране на участието на гражданите при определяне на приоритетите за бъдещето на тази политика.

    Предложенията следва да илюстрират и оценяват ролята на политиката на сближаване за постигането на политическите приоритети на Европейската комисия и за справянето с настоящите и бъдещите предизвикателства пред ЕС, неговите държави членки и региони и на местно равнище. По-специално, те следва да се отнасят до приноса на политиката на сближаване за:

    стимулиране на заетостта, растежа и инвестициите на регионално и национално равнище и подобряване на качеството на живот на гражданите;

    подпомагане на изпълнението на целите на ЕС и на държавите членки по основните приоритети, които освен създаването на растеж и работни места включват също справяне с изменението на климата, опазване на околната среда, насърчаване на научноизследователската дейност и иновациите и др.;

    подобряване на икономическото, социалното и териториалното сближаване в ЕС и съответно намаляване на различията между държавите и регионите на ЕС и в рамките на самите държави и региони;

    оказване на съдействие на регионите да се възползват от глобализацията, като намерят своето място в световната икономика;

    утвърждаване на европейския проект, тъй като политиката на сближаване служи пряко на гражданите на ЕС.

    Очаква се да бъдат постигнати следните резултати:

    да се увеличи отразяването в медиите на политиката на сближаване, по-специално на регионално равнище;

    да се повиши осведомеността на гражданите за резултатите от политиката на сближаване и тяхното отражение върху живота им;

    да се постигнат конкретни резултати и цели, насочени към постигането на широк обхват по време на срока на изпълнение на мярката — напр. телевизионно и радиоизлъчване, отразяване в онлайн или печатни издания, друг вид мерки за информиране и разпространение на информацията, като се взема предвид езиковото многообразие;

    да се установи ефикасно и ефективно сътрудничеството между Европейската комисия и бенефициерите на безвъзмездни средства.

    Широката общественост и/или свързаните с нея заинтересовани страни са целевата аудитория на мерките за информиран, които трябва да бъдат изпълнени чрез тази покана. По-конкретно целите са:

    за широката общественост: целта е да се повиши обществената осведоменост сред европейците, които не са запознати с ЕС, за резултатите от политиката на сближаване и тяхното отражение върху живота на гражданите и за действията на ЕС в техния регион. Информацията следва да се съсредоточи върху получаването на по-добро разбиране за приноса на политиката на сближаване за стимулиране на заетостта и растежа в Европа и за намаляване на различията между държавите членки и регионите.

    По отношение на заинтересованите страни: целта е да се започне диалог със заинтересованите страни (включително национални, регионални и местни органи, бенефициери, предприятия, академични среди), за да се даде повече гласност за отражението на политиката на сближаване върху техните региони и да се стимулира участието в обсъждането на бъдещето на политиката на сближаване и, в по-общ план, на бъдещето на Европа.

    3.   ГРАФИК

     

    Стъпки

    Дата и час или ориентировъчен период

    а)

    Публикуване на поканата

    13.10.2020 г.

    б)

    Краен срок за подаване на заявления

    12.1.2021 г.

    в)

    Период за оценяване

    От февруари до април 2021 г.

    г)

    Информация за кандидатите

    Май 2021 г.

    д)

    Подписване на споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства

    От юни до август 2021 г.

    4.   НАЛИЧЕН БЮДЖЕТ

    Общият бюджет, предназначен за съфинансирането на проекти по настоящата покана за представяне на предложения, възлиза на 5 000 000 EUR.

    Размерът на безвъзмездните средства ще бъде максимум 300 000 EUR.

    Комисията си запазва правото да не разпредели всички налични финансови средства.

    5.   ИЗИСКВАНИЯ ЗА ДОПУСТИМОСТ

    За да бъдат допустими, заявленията трябва да бъдат:

    изпратени не по-късно от крайния срок за подаване на заявлението, посочен в раздел 3;

    подадени в писмен вид (вж. раздел 14), като се използва формулярът за заявление, достъпен на адрес https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal/ ; както и

    съставени на един от официалните езици на ЕС.

    Ако тези изисквания не бъдат спазени, заявлението ще бъде отхвърлено.

    6.   КРИТЕРИИ ЗА ДОПУСТИМОСТ

    6.1.   Допустими кандидати

    Следните кандидати могат да подават предложения (11):

    медийни организации/новинарски агенции (телевизия, радио, печатни медии, онлайн медии, нови медии, съчетание от различни медии);

    организации с нестопанска цел;

    университети и образователни институции;

    изследователски центрове и мозъчни тръстове;

    сдружения с европейска насоченост;

    частни образувания;

    публични органи (12) (национални, регионални и местни) с изключение на органите, отговарящи за изпълнението на политиката на сближаване в съответствие с член 123 от Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г.

    Не се допускат заявления от физическите лица, както и субектите, създадени единствено с цел изпълнение на проектите в рамките на тази покана за представяне на предложения.

    Допускат се заявления от кандидатите, участвали в поканите, обявени от Европейската комисия през 2017, 2018 и 2019 г. (съответно покана за представяне на предложения 2017CE16BAT063, 2018CE16BAT042 и 2019CE16BAT117, за „Подкрепа за мерки за информиране, свързани с политиката на сближаване на ЕС“), независимо от резултата от предходните им заявления.

    Моля, имайте предвид, че вследствие на влизането в сила на 1 февруари 2020 г. на Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство (13), и по-специално член 127, параграф 6, и членове 137 и 138 от него, позоваванията на физически или юридически лица, пребиваващи или установени в държава — членка на Европейския съюз, следва да се разбират като включващи физическите или юридическите лица, пребиваващи или установени в Обединеното кралство. Поради това пребиваващите в Обединеното кралство физически или юридически лица отговарят на условията за участие в тази покана.

    Държава на установяване

    Заявления се приемат единствено от юридически лица, установени в една от следните държави:

    държавите — членки на ЕС.

    Придружаващи документи

    За оценка на допустимостта на кандидатите се изискват следните придружаващи документи:

    частноправeн субект: извлечение от публикацията в държавен вестник, копие от устава, извлечение от търговския регистър или регистъра на сдруженията, удостоверение относно регистрацията по ДДС (ако, както е в някои държави, номерът от търговския регистър и номерът по ДДС са еднакви, се изисква само единият от двата документа);

    публичноправeн субект: копие от постановлението, решението или друг официален документ, с който е създаден публичноправният субект;

    физически лица: фотокопие на личната карта и/или паспорта; удостоверение относно регистрацията по ДДС, ако е приложимо (например за някои самостоятелно заети лица)

    субекти без юридическа правосубектност: документи, доказващи, че представителят(ите) на тези субекти е (са) упълномощен(и) да поема(т) правни задължения от тяхно име.

    Моля, имайте предвид, че в хода на процедурата от кандидатите може да бъде поискано да се регистрират и да предоставят идентификационен код на участника (PIC, 9-цифрен номер), който служи като уникален идентификатор на тяхната организация в регистъра на участниците. Кандидатите ще получат своевременно указания за това как да създадат PIC.

    След като получат PIC, службите за валидиране на ЕС (службите за валидиране на Изпълнителната агенция за научни изследвания) ще се свържат със кандидата (чрез системата за съобщения, която е част от регистъра на участниците) и ще поискат от него да предостави придружаващите документи, необходими за доказване на правното съществуване и статута на организацията. Всички необходими подробности и указания ще бъдат предоставени чрез това отделно уведомление.

    6.2.   Допустими дейности

    Допустими са дейностите, необходими за изпълнение на мярката за информиране и постигане на планираните резултати, в съответствие с целите, темите и целевата аудитория, посочени в раздел 2 от настоящата покана.

    А

    Мерките следва да се прилагат в рамките на ЕС на местно, регионално, многорегионално, национално равнище или на равнището на няколко държави членки.

    Б

    Предложенията следва да включват една или няколко дейности и инструменти, които имат иновационен характер с оглед на постигането на целите, обхващане на темите и достигане на целевата аудитория.

    В

    Не се допускат мерки, изисквани по закон или по силата на конкретни договори за обществени услуги (в случая на публичноправни субекти).

    6.3.   Срок за изпълнение

    Кандидатите се приканват да представят предложения за проекти с максимална продължителност от 12 месеца.

    7.   КРИТЕРИИ ЗА ОТСТРАНЯВАНЕ

    7.1.   Отстраняване

    Разпоредителят с бюджетни кредити отстранява даден кандидат от участие в процедурите, свързани с покана за представяне на предложения, когато:

    а)

    кандидатът е обявен в несъстоятелност или е в производство по несъстоятелност или ликвидация, активите му се управляват от ликвидатор или съд, има споразумение с кредиторите си, преустановил е стопанската си дейност или се намира в аналогично положение, произтичащо от сходна процедура, предвидена в европейски или национални законови или подзаконови разпоредби;

    б)

    с окончателно съдебно решение или окончателно административно решение е установено, че кандидатът е нарушил задълженията си по отношение на плащането на данъци или социалноосигурителни вноски в съответствие с приложимото право;

    в)

    с окончателно съдебно решение или окончателно административно решение е установено, че кандидатът е виновен за тежко професионално нарушение, като е нарушил приложимите законови или подзаконови разпоредби или етични стандарти на професията, която практикува, или като е проявил умисъл или груба небрежност, по-специално извършвайки някое от следните деяния:

    i)

    предоставяне чрез измама или по небрежност на неверни данни при предоставянето на информацията, необходима за проверката за липсата на основания за отстраняване или за изпълнението на критериите за допустимост или подбор, или при изпълнението на договор, споразумение за отпускане на безвъзмездни средства или решение за отпускане на безвъзмездни средства;

    ii)

    сключване на споразумение с други кандидати с цел нарушаване на конкуренцията;

    iii)

    нарушаване на права върху интелектуална собственост;

    iv)

    опити за повлияване на процеса на вземане на решение от Комисията по време на процедурата за отпускане на безвъзмездни средства;

    v)

    опити за получаване на поверителна информация, която може да му осигури неправомерни предимства в процедурата за отпускане на безвъзмездни средства;

    г)

    с окончателно съдебно решение е установено, че кандидатът е виновен за някое от следните деяния:

    i)

    измама по смисъла на член 3 от Директива (ЕС) 2017/1371 на Европейския парламент и на Съвета и член 1 от Конвенцията за защита на финансовите интереси на Европейските общности, съставена с акта на Съвета от 26 юли 1995 г.;

    ii)

    корупция съгласно определението в член 4, параграф 2 от Директива (ЕС) 2017/1371 или член 3 от Конвенцията за борба с корупцията, в която участват длъжностни лица на Европейските общности или длъжностни лица на държавите — членки на Европейския съюз, съставена с акта на Съвета от 26 май 1997 г., или поведение, посочено в член 2, параграф 1 от Рамково решение 2003/568/ПВР на Съвета, или корупция по смисъла на друго приложимо право;

    iii)

    поведение, свързано с престъпна организация, съгласно посоченото в член 2 от Рамково решение 2008/841/ПВР на Съвета;

    iv)

    изпиране на пари или финансиране на тероризъм по смисъла на член 1, параграфи 3, 4 и 5 от Директива (ЕС) 2015/849 на Европейския парламент и на Съвета;

    v)

    терористични престъпления или престъпления, свързани с терористични дейности, по смисъла съответно на членове 1 и 3 от Рамково решение 2002/475/ПВР на Съвета, или подбудителство, помагачество или опит за извършване на такива престъпления, посочени в член 4 от същото решение;

    vi)

    детски труд или други престъпления, свързани с трафик на хора по смисъла на член 2 от Директива 2011/36/ЕС на Европейския парламент и на Съвета;

    д)

    кандидатът е допуснал значителни недостатъци при спазването на основните задължения по изпълнението на договор, споразумение за отпускане на безвъзмездни средства или решение за отпускане на безвъзмездни средства, финансирани от бюджета на Съюза, което е довело до преждевременното му прекратяване или до прилагането на обезщетения за загуби и пропуснати ползи или други договорни санкции, или което е било разкрито вследствие на проверки, одити или разследвания, проведени от разпоредител с бюджетни кредити, OLAF или Сметната палата;

    е)

    с окончателно съдебно решение или с окончателно административно решение е установено, че кандидатът е извършил нередност по смисъла на член 1, параграф 2 от Регламент (ЕО, Евратом) № 2988/95 на Съвета;

    ж)

    с окончателно съдебно решение или окончателен административен акт е установено, че кандидатът е създал субект под друга юрисдикция с намерението да заобиколи данъчни, социални или други правни задължения със задължителен характер в юрисдикцията, под която се намира неговото седалище, централно управление или основно място на стопанска дейност;

    з)

    с окончателно съдебно решение или окончателен административен акт е установено, че е създаден субект с намерението, посочено в буква ж);

    и)

    по отношение на положенията, посочени в букви в)—з) по-горе, във връзка с кандидата са налице:

    i)

    факти, установени при одити или разследвания, извършени от Европейската прокуратура след нейното създаване, Сметната палата, Европейската служба за борба с измамите или служба за вътрешен одит, или при всички други проверки, одити или контрол, извършени под отговорността на разпоредителя с бюджетни кредити на институция на ЕС, на европейска служба или на агенция или орган на ЕС;

    ii)

    неокончателни съдебни или административни решения, които могат да включват такива за налагане на дисциплинарни мерки, взети от компетентния надзорен орган, който отговаря за проверката на прилагането на нормите за професионална етика;

    iii)

    факти, посочени в решения на лица или субекти, на които са поверени задачи по изпълнението на бюджета на ЕС;

    iv)

    информация, предоставена от държавите членки, усвояващи средства на Съюза;

    v)

    решения на Комисията във връзка с нарушаването на правото на Съюза в областта на конкуренцията или на национален компетентен орган във връзка с нарушаването на правото на Съюза или националното право в областта на конкуренцията; или

    vi)

    решения за отстраняване, взети от разпоредител с бюджетни кредити от институция на ЕС, на европейска служба или на агенция или орган на ЕС.

    7.2.   Коригиращи мерки

    Ако даден кандидат декларира, че се намира в едно от посочените по-горе положения, налагащи отстраняване (вж. точка 7.1), той трябва да посочи мерките, които е предприел за коригиране на положението, налагащо отстраняване, като по този начин докаже своята надеждност. Това може да включва например технически, организационни и свързани с персонала мерки, целящи да се коригира поведението и да не се позволи положението да се повтори, обезщетение за щети или плащане на глоби, на данъци или на социалноосигурителни вноски. Съответните документни доказателства, които показват предприетите коригиращи мерки, трябва да бъдат приложени към декларацията. Това не се прилага в случаите, посочени в точка 7.1, буква г).

    7.3.   Изключване от участие в поканата за представяне на предложения

    Разпоредителят с бюджетни кредити не отпуска безвъзмездни средства на кандидат, който:

    а)

    се намира в налагащо отстраняване положение, установено съгласно точка 7.1; или

    б)

    е подал неверни данни при предоставянето на информацията, която се изисква като условие за участие в процедурата, или не е представил тази информация; или

    в)

    е участвал в подготвянето на документация, използвана в процедурата за отпускане на безвъзмездни средства, когато това води до нарушаване на принципа на равно третиране, включително до нарушаване на конкуренцията, което не може да бъде поправено по друг начин.

    Същите критерии за отстраняване се прилагат по отношение на свързаните субекти.

    На кандидатите или на свързани субекти могат да бъдат наложени административни санкции (отстраняване), ако се окаже, че някои от декларациите или данните, предоставени като условие за участие в процедурата, са неверни.

    7.4.   Придружаващи документи

    Кандидатите и свързаните субекти трябва да представят клетвена декларация, удостоверяваща, че не се намират в някоя от ситуациите, посочени в член 136, параграф 1 и член 141 от Финансовия регламент (14), като попълнят съответния формуляр, приложен към формуляра за заявление, придружаващ поканата за представяне на предложения и публикуван на: https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal/

    Това задължение може да бъде изпълнено по един от следните начини:

    За безвъзмездни средства само за един бенефициер:

    i)

    кандидатът подписва декларация от свое име и от името на свързаните с него субекти; ИЛИ

    ii)

    всеки от кандидата и свързаните с него субекти подписва по една отделна декларация от свое име.

    За безвъзмездни средства за няколко бенефициери:

    i)

    координаторът на консорциум подписва декларация от името на всички кандидати и свързаните с тях субекти; ИЛИ

    ii)

    всеки кандидат в консорциума подписва декларация от свое име и от името на свързаните с него субекти; ИЛИ

    iii)

    всеки кандидат в консорциума и свързаните с него субекти подписва по една отделна декларация от свое име.

    8.   КРИТЕРИИ ЗА ПОДБОР

    8.1.   Финансов капацитет

    Кандидатите трябва да разполагат със стабилни и достатъчни източници на финансиране, за да поддържат дейността си през целия период на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства и да участват във финансирането на действието. Финансовият капацитет на кандидатите ще бъде оценяван въз основа на следните придружаващи документи, които се представят със заявлението:

    клетвена декларация и

    ИЛИ

    отчета за приходите и разходите, както и счетоводния баланс за последните две финансови години, за които са приключени сметките;

    за новосъздадени субекти: бизнес планът може да замени посочените по-горе документи;

    ИЛИ

    таблицата, предвидена във формуляра за заявление, попълнена със съответните нормативно установени счетоводни данни с цел изчисляване на съотношенията, както е разяснено подробно във формуляра.

    Въз основа на представените документи, ако Комисията счита, че финансовият капацитет е слаб, тя може:

    да поиска допълнителна информация;

    да реши да не отпусне предварително финансиране;

    да реши да отпусне предварителното финансиране на вноски;

    да реши да отпусне предварително финансиране, за което е предоставена банкова гаранция (вж. точка 11.6.2 по-долу);

    когато е приложимо, да изиска солидарна финансова отговорност от всички събенефициери;

    Ако отговорният разпоредител с бюджетни кредити счете, че финансовият капацитет е недостатъчен, той ще отхвърли кандидатурата.

    8.2.   Оперативен капацитет

    Кандидатите трябва да разполагат с професионалните компетенции, както и с подходящите квалификации, необходими за изпълнение на предложеното действие. В това отношение кандидатите трябва да представят клетвена декларация, както и следните придружаващи документи:

    списък на изпълнените предишни проекти/дейности и свързани с поканата за представяне на предложения или списък на дейностите, извършени през последните две години (максимум 4 проекта/дейности).

    Допълнителни оправдателни документи могат да бъдат поискани за потвърждаване на оперативния капацитет.

    9.   КРИТЕРИИ ЗА ОТПУСКАНЕ НА БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА

    Допустимите заявления/проекти ще се оценяват въз основа на следните критерии:

     

    Критерии

    Фактори, които трябва да се вземат предвид

    Тежест (в точки)

    1.

    Значимост на мярката и принос към постигането на целите на поканата за представяне на предложения

    Значимост на целите на предложението спрямо целите и приоритетите на поканата за представяне на предложения

    Значимост на видовете информационни дейности, използвани по отношение на региона(ите)

    Добавена стойност към вече съществуващи инициативи в различните региони в Европа

    Иновационен характер на проекта по отношение на промените в комуникационната среда

    30 точки; (минимален праг 50 %)

    2.

    Достигната аудитория и ефективност на мярката

    Конкретни, измерими, постижими и значими цели по отношение на достигната аудитория и разпространението

    Информационен план (включващ например график за излъчване, канал(и) за разпространение и брой на гарантираните контакти въз основа на предходни данни), даващ възможност за максимално обхващане на целевата аудитория на местно, регионално, многорегионално и национално равнище (мултипликационен ефект), например чрез сътрудничество на кандидатите с мрежи и/или регионални участници/медии

    Ефективност на предложените методи за постигане на целите на настоящата покана, включително методи за: изготвяне на съдържание, наблюдение на напредъка, осигуряване на редакционна независимост, изграждане на технически решения и оценка на резултатите от проекта

    Планирано популяризиране на дейностите и методите, използвани за разпространение на резултатите

    Възможности за продължаване на проекта отвъд заявения период на подпомагане от ЕС

    40 точки; (минимален праг 50 %)

    3.

    Ефикасност на мярката

    Разходна ефективност по отношение на предлаганите ресурси, като се отчитат както разходите, така и очакваните резултати

    20 точки; (минимален праг 50 %)

    4.

    Организация на работата на екипа по проекта и качество на управлението на проекта

    Качество на предложените механизми за координация, системи за контрол на качеството и процедури за управление на риска

    Качество на разпределението на задачите с оглед на изпълнението на дейностите по предлаганата мярка

    10 точки; (минимален праг 50 %)

    Максималният брой точки за качеството на предложението е 100. Изискваният минимален общ брой е 60 от 100 точки, като за всеки критерий минималният резултат трябва да е 50 %. В класирането се включват само предложенията, отговарящи на горепосочените прагове за качество. Достигането на прага не предполага автоматично отпускане на безвъзмездните средства.

    10.   ПРАВНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

    В случай на отпускане на безвъзмездни средства от Комисията, на кандидата ще бъдат изпратени споразумение за отпускане на безвъзмездни средства, в което се уточняват условията и равнището на финансиране, посочено в евро, както и информация относно процедурата за придаване на официален характер на споразумението между страните.

    Двете копия на оригинала на споразумението трябва първо да бъдат подписани от бенефициера или координатора от името на консорциума и незабавно изпратени обратно на Комисията. Комисията подписва последна.

    Кандидатите са на ясно, че подаването на заявление за безвъзмездни средства предполага приемане на общите условия, приложени към настоящата покана за представяне на предложения. Тези общи условия обвързват бенефициера, на когото са отпуснати безвъзмездните средства, и представляват приложение към решението за отпускане на безвъзмездни средства.

    11.   ФИНАНСОВИ РАЗПОРЕДБИ

    11.1.   Форми на безвъзмездните средства

    11.1.1.   Възстановяване на действително извършените разходи

    Безвъзмездните средства ще бъдат определени чрез прилагане на максимален процент на съфинансиране в размер на 80 % към действително направените допустими разходи, декларирани от бенефициера и свързаните с него субекти.

    За подробности относно допустимостта на разходите, моля, вижте точка 11.2.

    11.1.2.   Възстановяване на допустимите разходите, декларирани въз основа на единна ставка

    Безвъзмездните средства ще бъдат определени чрез прилагане на максимален процент на съфинансиране в размер на 80 % към допустимите разходи, декларирани от бенефициера и свързаните с него субекти въз основа на:

    а)

    единна ставка в размер на 7 % от допустимите преки разходи („възстановяване на разходите на база единни ставки“) за следните категории разходи: непреки разходи.

    Единната ставка ще бъде изплатена след приемане на разходите, към които е приложена.

    11.2.   Допустими разходи

    Допустимите разходи трябва да отговарят на всички изброени по-долу критерии:

    разходите са извършени от бенефициера;

    те са извършени през периода на изпълнение на действието, с изключение на разходите във връзка с окончателните доклади и одиторските сертификати;

    Периодът на допустимост на разходите започва на датата, уточнена в споразумението за отпускане на безвъзмездните средства.

    Ако даден бенефициер може да докаже, че е необходимо да започне действието преди подписването на споразумението, периодът на допустимост на разходите може да започне преди това подписване. При никакви обстоятелства периодът на допустимост на разходите не може да започне преди датата на подаване на заявлението за безвъзмездни средства.

    те са посочени в прогнозния бюджет за действието;

    те са необходими за изпълнението на действието, за което се отпускат безвъзмездните средства;

    те могат да бъдат установени и проверени, и по-специално се записват в счетоводната документация на бенефициера и се определят съгласно приложимите счетоводни стандарти на държавата, в която бенефициерът е установен, и в съответствие с неговите обичайни практики за счетоводно отчитане на разходите;

    те отговарят на разпоредбите на приложимото данъчно и социално законодателство;

    те са приемливи, обосновани и отговарят на принципа на добро финансово управление, по-специално от гледна точка на икономичността и ефикасността.

    Вътрешните счетоводни и одиторски процедури на бенефициера трябва да позволяват пряко уравняване на декларираните във връзка с действието/проекта разходи и приходи със съответните счетоводни отчети и придружаващи документи.

    Същите критерии се прилагат по отношение на разходите, направени от свързаните субекти.

    Допустимите разходи могат да бъдат преки или непреки.

    11.2.1.   Допустими преки разходи

    Допустимите преки разходи за действието са онези разходи, които:

    при спазване на условията за допустимост, посочени по-горе, се идентифицират като специфични разходи, пряко свързани с изпълнението на действието, и които следователно могат да бъдат пряко отнесени към него, като:

    а)

    разходите за персонала, който работи по трудов договор с бенефициера или еквивалентен акт за назначаване и на когото е възложено изпълнението на действието, при условие че тези разходи са в съответствие с обичайната политика на бенефициера по отношение на възнагражденията.

    Тези разходи включват реалните заплати, социалноосигурителните вноски и другите законоустановени разходи, включени във възнагражденията. Те могат също да включват допълнителни възнаграждения, включително плащания въз основа на допълнителни договори, независимо от характера на тези договори, при условие че се изплащат последователно винаги когато са необходими същият вид работа или експертни знания, независимо от използвания източник на финансиране.

    Разходите за физическите лица, които работят по договор с бенефициера, различен от трудов договор, или които са командировани при бенефициера от трета страна срещу заплащане, също могат да бъдат включени в тези разходи за персонал, при условие че са изпълнени следните условия:

    i)

    лицето работи при условия, подобни на условията, при които работи служител (по-специално по отношение на начина, по който се организира работата, задачите, които се изпълняват, и помещенията, в които тези задачи се изпълняват);

    ii)

    резултатът от работата е собственост на бенефициера (освен когато по изключение е договорено друго); както и

    iii)

    разходите не се различават съществено от разходите за персонала, изпълняващ подобни задачи по силата на трудов договор с бенефициера;

    Препоръчваните методи за изчисляване на преките разходи за персонал са посочени в допълнението.

    б)

    пътните разходи и свързаните с тях надбавки за дневни разходи, при условие че тези разходи са в съответствие с обичайните практики на бенефициера по отношение на пътуванията;

    в)

    разходите за амортизация на оборудването или на други активи (нови или втора употреба), записани в счетоводните отчети на бенефициера, при условие че активът:

    i)

    е отписан в съответствие с международните счетоводни стандарти и обичайните счетоводни практики на бенефициера; както и

    ii)

    закупен съгласно правилата относно договорите за изпълнение, определени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства, ако покупката е направена по време на срока на изпълнение;

    Разходите за наемане или лизинг на оборудване или други активи също са допустими, при условие че тези разходи не надвишават амортизационните разходи за сходно оборудване или активи и не включват такса;

    При определяне на допустимите разходи под внимание може да бъде взета само частта от амортизацията на оборудването и от разходите за наем или лизинг, която съответства на срока на изпълнение и на степента на действителна употреба за целите на действието. По изключение в специалните условия може да бъде предвидена допустимостта на целите разходи за закупуване на оборудване, когато това е оправдано от естеството на действието и от контекста, в който се използват оборудването или активите;

    г)

    разходите за консумативи и материали, при условие че те:

    i)

    са закупени съгласно правилата относно договорите за изпълнение, определени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства; както и

    ii)

    се предоставят директно за действието;

    д)

    разходите, произтичащи пряко от изисквания, наложени от споразумението (разпространение на информация, специфично оценяване на действието, одити, преводи, възпроизвеждане), включително разходите по изисканите финансови гаранции, при условие че съответните услуги са закупени в съответствие с правилата във връзка с договорите за изпълнение, определени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства;

    е)

    разходите, произтичащи от договорите за подизпълнение, ако са изпълнени специалните условия за възлагане на договори за подизпълнение, определени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства;

    ж)

    разходите за финансова подкрепа за трети страни, при условие че са изпълнени условията, посочени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства;

    з)

    митата, данъците и таксите, платени от бенефициера, и по-конкретно данъкът върху добавената стойност (ДДС), ако са включени в допустимите преки разходи и ако в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства не е предвидено друго.

    11.2.2.   Допустими непреки разходи (административни разходи)

    Непреки разходи са разходите, които не са пряко свързани с изпълнението на действието и следователно не могат да бъдат отнесени пряко към него.

    Единна ставка в размер на 7 % от общите допустими преки разходи за действието е допустима като непреки разходи, представляващи общите административни разходи на бенефициера, които могат да се смятат за разходи за действието/проекта.

    В непреките разходи не могат да се включват разходите, вписани под друг бюджетен ред.

    Обръща се внимание на кандидатите, че ако получават безвъзмездни средства за оперативни разходи, финансирани от бюджета на ЕС или на Евратом, не могат да декларират непреки разходи за срока или сроковете, обхванати от безвъзмездните средства за оперативни разходи, освен ако могат да докажат, че безвъзмездните средства за оперативни разходи не покриват никакви разходи за действието.

    Като доказателство за това, бенефициерът следва по принцип:

    а)

    да използва аналитично счетоводно отчитане, което дава възможност за разделяне на всички разходи (включително административните разходи), които могат да бъдат отнесени към безвъзмездните средства за оперативни разходи и безвъзмездните средства за действието. За тази цел бенефициерът следва да използва надеждни счетоводни кодове и коефициенти на разпределение, гарантиращи, че разпределението на разходите се извършва справедливо, обективно и реалистично.

    б)

    да записва поотделно:

    всички разходи, направени по безвъзмездните средства за оперативни разходи (т.e. разходи за персонал, общи текущи разходи и други оперативни разходи, свързани с частта от обичайните му годишни дейности), и

    всички разходи, направени по безвъзмездните средства за действието (включително действителните непреки разходи, свързани с действието).

    Ако безвъзмездните средства за оперативни разходи обхващат цялата обичайна годишна дейност и бюджет на бенефициера, той няма право да получава никакви непреки разходи в рамките на безвъзмездните средства за действието.

    11.3.   Недопустими разходи

    Следните разходи не се считат за допустими:

    а)

    възвръщаемостта на капитала и дивидентите, платени от даден бенефициер;

    б)

    разходите по дългове и по обслужването на дългове;

    в)

    провизиите за загуби или за дългове;

    г)

    дължимите лихви;

    д)

    съмнителните дългове;

    е)

    загубите от курсови разлики;

    ж)

    разходите за преводи от страна на Комисията, начислени от банката на бенефициера;

    з)

    разходите, декларирани от бенефициера по линия на друго действие, за което се получават безвъзмездни средства, финансирани от бюджета на Съюза. Тези безвъзмездни средства включват безвъзмездните средства, отпуснати от държава членка и финансирани от бюджета на Съюза, и безвъзмездните средства, отпуснати от органи, различни от Комисията, с цел изпълнение на бюджета на Съюза. По-специално бенефициерите, които получават безвъзмездни средства за оперативни разходи, финансирани от бюджета на ЕС или на Евратом, не могат да декларират непреки разходи за срока или сроковете, обхванати от безвъзмездните средства за оперативни разходи, освен ако могат да докажат, че безвъзмездните средства за оперативни разходи не покриват никакви разходи по действието.

    и)

    вноските в натура от трети страни;

    й)

    прекомерните и необмислените разходи;

    к)

    подлежащият на приспадане ДДС.

    Приспадане на ДДС (15) не се допуска, когато дейностите, които получават подкрепа чрез безвъзмездните средства, са облагаеми дейности/освободени дейности по отношение на приспадания или дейности, упражнявани от публичноправна организация, действаща като публичен орган на държава членка (т.е. дейности, свързани с упражняването на суверенни правомощия и прерогативи от държавите членки съгласно специалния правен режим, приложим за тях в съответствие с член 13, параграф 1 от Директива 2006/112/EО на Съвета (16): напр. полицията, правосъдието, определянето и прилагането на обществените политики и т.н.).

    11.4.   Балансиран бюджет

    Прогнозният бюджет на действието следва да бъде приложен към формуляра за заявление. В него приходите и разходите трябва да са балансирани.

    Бюджетът трябва да бъде изготвен в евро.

    Кандидатите, чиито разходи няма да бъдат направени в евро, трябва да използват обменния курс, публикуван на уебсайта Infor-euro на адрес:

    http://ec.europa.eu/budget/contracts_grants/info_contracts/inforeuro/inforeuro_en.cfm

    Кандидатът трябва да гарантира, че ресурсите, които са необходими за изпълнението на действието, не се осигуряват изцяло от безвъзмездните средства от ЕС.

    Съфинансирането на действието може да е под формата на:

    собствени ресурси на бенефициера,

    приходи, генерирани от действието или работната програма,

    финансово участие на трети страни.

    11.5.   Изчисляване на окончателния размер на безвъзмездните средства

    Комисията изчислява окончателния размер на безвъзмездните средства в момента на плащането на остатъка. Изчислението включва следните стъпки:

    Стъпка 1 — Прилагане на ставката за възстановяване към допустимите разходи и добавяне на единната ставка

    Сумата по стъпка 1 се получава, като посочената в точка 11.1.1 ставка за възстановяване се приложи към допустимите разходи, които са извършени действително и са одобрени от Комисията, включително разходите, декларирани под формата на единна ставка, към които се прилага процентът на съфинансиране в съответствие с точка 11.1.2.

    Стъпка 2 — Ограничаване до максималния размер на безвъзмездните средства

    Общата сума, платена от Комисията на бенефициерите, не може при никакви обстоятелства да надвишава максималния размер на безвъзмездните средства, посочен в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства. Ако сумата, получена след прилагане на стъпка 1, е по-голяма от този максимален размер, окончателният размер на безвъзмездните средства се ограничава до него.

    Ако работата на доброволци е декларирана като част от преките допустими разходи, окончателният размер на безвъзмездните средства се ограничава до размера на общите допустими разходи, одобрени от Комисията, минус сумата за работата на доброволците, одобрена от Комисията.

    Стъпка 3 — Намаляване на средствата поради правилото за недопускане на печалба

    „Печалба“ означава сумата, с която постъпленията надвишават общите допустими разходи за действието, като постъпленията представляват сумата, получена при стъпки 1 и 2, плюс приходите, генерирани от действието, за бенефициерите и свързаните с тях субекти, които не са организации с нестопанска цел.

    Вноските в натура и финансовият принос от трети лица не се считат за постъпления.

    Общите допустими разходи за действието са консолидираните общи допустими разходи, одобрени от Комисията. Приходите, генерирани от действието, са констатираните, генерираните или потвърдените консолидирани приходи за бенефициерите и свързаните с тях субекти, които не са организации с нестопанска цел, към датата, на която е изготвена заявката за плащане на остатъка.

    Ако има печалба, тя ще бъде приспадната пропорционално на окончателния процент на възстановяване на реалните допустими разходи за действието, одобрени от Комисията.

    Стъпка 4 — Намаляване на средствата поради неправилно изпълнение или нарушение на други задължения

    Комисията може да намали максималния размер на безвъзмездните средства, ако действието не е изпълнено правилно (т.е. ако не е изпълнено или е изпълнено некачествено, частично или със закъснение) или ако е нарушено друго задължение по споразумението.

    Размерът на намалението е пропорционален на степента, в която действието е изпълнено неправилно, или на тежестта на нарушението.

    11.6.   Условия на докладване и плащане

    11.6.1.   Условия на плащане

    Бенефициерът може да заяви следните плащания, при условие че са изпълнени условията на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства (напр. срокове за плащане, тавани и др.). Заявките за плащане се придружават от документите, посочени по-долу и подробно описани в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства:

    Заявка за плащане

    Придружаващи документи

    Плащане по предварителното финансиране, съответстващо на 40 % от максималния размер на безвъзмездните средства

    Финансова гаранция (вж. точка 11.6.2)

    Едно междинно плащане:

    Сумата, дължима като междинно плащане, се определя като към одобрените от Комисията допустими разходи се прилага ставка на възстановяване в размер на 80 %.

    Междинното плащане не може да надвишава 40 % от максималния размер на безвъзмездните средства.

    Общият размер на плащането по предварителното финансиране и междинните плащания не може да надвишава 80 % от максималния размер на безвъзмездните средства.

    а)

    Междинен технически отчет

    б)

    Междинен финансов отчет

    Плащане на остатъка

    Комисията ще определи размера на това плащане въз основа на изчисляването на окончателния размер на безвъзмездните средства (вж. точка 11.5 по-горе). Ако общият размер на предходните плащания надвишава окончателния размер на безвъзмездните средства, бенефициерът ще трябва да възстанови надплатената от Комисията сума чрез нареждане за събиране на вземания.

    а)

    Окончателен технически доклад

    б)

    Окончателен финансов отчет

    в)

    Обобщен финансов отчет, в който са обобщени вече подадените предходни финансови отчети и са посочени приходите.

    При слаб финансов капацитет се прилага точка 8.1 по-горе.

    11.6.2.   Гаранция за предварителното финансиране

    С цел да се ограничат финансовите рискове, свързани с плащането по предварителното финансиране, може да бъде поискана гаранция за предварително финансиране в размер, който не надвишава размера на предварителното финансиране.

    Финансовата гаранция, деноминирана в евро, се предоставя от одобрена банка или финансова институция, установена в една от държавите — членки на Европейския съюз. Когато бенефициерът е установен в трета държава, Комисията може да се съгласи установена в тази трета държава банка или финансова институция да предостави гаранцията, ако счете, че банката или финансовата институция предлага еквивалентна сигурност и условия като тези, които се предлагат от банка или финансова институция, установена в държава членка. Суми, блокирани в банкови сметки, не се приемат като финансови гаранции.

    Гаранцията може да бъде заменена със:

    солидарна гаранция от трета страна или

    солидарна гаранция на бенефициерите по дадено действие, които са страни по едно и също споразумение за отпускане на безвъзмездни средства.

    Гаранцията се освобождава с постепенното приспадане на предварителното финансиране от междинните плащания или плащанията на остатъка, в съответствие с условията на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

    Вместо да изисква гаранция за предварително финансиране, Комисията може да реши да изплати предварителното финансиране на няколко вноски.

    11.7.   Други финансови условия

    а)    Некумулативно отпускане

    За дадено действие може да бъде получена само една сума безвъзмездни средства от бюджета на ЕС.

    б)    Забрана за отпускане на средства със задна дата

    Безвъзмездни средства не се отпускат със задна дата за вече приключили действия.

    Безвъзмездни средства могат да бъдат отпуснати за вече започнало действие само ако кандидатът може да докаже в заявлението за безвъзмездни средства необходимостта от започване на действието преди подписването на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

    В такива случаи е необходимо допустимите за финансиране разходи да не са извършени преди датата на подаване на заявлението за безвъзмездни средства.

    в)    Договори за изпълнение/възлагане на подизпълнител

    Когато за изпълнението на действието е необходимо да бъдат възложени поръчки (договори за изпълнение), бенефициерът може да възложи поръчката в съответствие с обичайните си практики за извършване на покупки, при условие че поръчката се възлага въз основа на икономически най-изгодната оферта или най-ниската цена (по целесъобразност), като се избягват конфликти на интереси.

    От бенефициера се очаква ясно да документира тръжната процедура и да запази документацията за случай на евентуален одит.

    Субектите, които действат в качеството си на възлагащи органи по смисъла на Директива 2014/24/EС (17) или на възложители по смисъла на Директива 2014/25/EС (18), трябва да съблюдават приложимото национално законодателство в областта на обществените поръчки.

    Бенефициерите могат да възлагат на подизпълнители задания, които са част от действието. В случай че направят това, те трябва да гарантират, че освен горепосочените условия за икономически най-изгодната оферта и липсата на конфликти на интереси, са изпълнени и следните условия:

    а)

    възлагането на подизпълнители не включва основните задания по действието;

    б)

    използването на подизпълнители е оправдано поради естеството на действието и нуждите за неговото изпълнение;

    в)

    прогнозните разходи за възлагането на подизпълнител могат лесно да се идентифицират в прогнозния бюджет;

    г)

    всяко прибягване до сключване на договор за подизпълнение, което не е предвидено в описанието на действието, се съобщава от бенефициера и се одобрява от Комисията. Комисията може да даде своето одобрение:

    i)

    преди да се прибегне до възлагане на подизпълнители, ако бенефициерите поискат изменение

    ii)

    след прибягване до възлагане на подизпълнители, ако възлагането на подизпълнители:

    е конкретно обосновано в междинния или окончателния технически отчет, и

    не води до внасяне на промени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства, които биха поставили под въпрос решението за отпускане на безвъзмездните средства или биха довели до неравно третиране на кандидати;

    д)

    бенефициерите гарантират, че някои приложими за тях условия, изброени в споразумението за отпускане на безвъзмездни средства (напр. видимост, поверителност и др.), се прилагат и за подизпълнителите.

    г)    Финансова подкрепа за трети страни

    В заявленията не може да се предвижда предоставяне на финансова подкрепа за трети страни.

    12.   ПУБЛИЧНОСТ

    12.1.   От страна на бенефициерите

    Бенефициерите трябва ясно да посочват участието на Европейския съюз във всички публикации или във връзка с дейностите, за които се използват безвъзмездните средства.

    В това отношение бенефициерите са длъжни да поставят на видно място името и емблемата на Европейската комисия във всички свои публикации, плакати, програми и други продукти, както и по време на други свързани с това дейности (конференции или семинари и др.), реализирани в рамките на съфинансирания проект.

    За тази цел те трябва да използват:

    текста: „С финансовата подкрепа на Европейския съюз.“

    емблемата, достъпна на следния адрес: https://europa.eu/european-union/about-eu/symbols/flag_bg

    следните оповестявания:

    За публикации в печатен или в електронен формат:

    „Тази публикация е изготвена с финансовата подкрепа на Европейския съюз. < Име на автора/партньора > носи цялата отговорност за нейното съдържание, което не отразява непременно позицията на Европейския съюз.“

    За уебсайтове и профили в социалните медии:

    „Този профил/тази уебстраница е изготвен(а) с финансовата подкрепа на Европейския съюз. < Име на автора/партньора > носи цялата отговорност за неговото(нейното) съдържание, което не отразява непременно позицията на Европейския съюз.“

    За видеоматериали и други аудио-визуални материали:

    „Този видео клип/филм/програма/запис е изготвен с финансовата подкрепа на Европейския съюз. < Име на автора/партньора > носи цялата отговорност за неговото съдържание, което не отразява непременно позицията на Европейския съюз.“

    Ако това изискване не е изцяло спазено, безвъзмездните средства, отпуснати на бенефициера, могат да бъдат намалени в съответствие с разпоредбите на споразумението за отпускане на безвъзмездни средства.

    В допълнение към горепосочените задължения бенефициерите се приканват (пожелание) да актуализират картата на уебсайта Inforegio (като представят примери за своите действия).

    12.2.   От страна на Комисията

    С изключение на стипендиите, изплатени на физически лица, и другите видове пряка подкрепа, изплатена на най-нуждаещите се физически лица, цялата информация, свързана с безвъзмездните средства, отпуснати през финансовата година, се публикува на интернет сайта на институциите на Европейския съюз не по-късно от 30 юни на годината, следваща финансовата година, през която са били отпуснати безвъзмездните средства.

    Комисията ще публикува следната информация:

    име на бенефициера;

    адрес на бенефициера, когато последният е юридическо лице, а когато бенефициерът е физическо лице — региона, определен на равнище NUTS 2 (19), ако неговото местожителство е в ЕС, или еквивалентен, ако неговото местожителство е извън ЕС;

    предназначение на безвъзмездните средства;

    отпусната сума.

    При мотивирано и надлежно обосновано искане, подадено от бенефициера, публикуването се отменя, ако оповестяването на тази информация може да застраши правата и свободите на съответните лица, защитени с Хартата на основните права на Европейския съюз, или да навреди на търговските интереси на бенефициерите.

    13.   ОБРАБОТВАНЕ НА ЛИЧНИ ДАННИ

    При кандидатстване в рамките на всяка покана за представяне на предложения се въвеждат и обработват лични данни, като име, адрес и автобиография. Тези данни ще се обработват в съответствие с Регламент (ЕС) 2018/1725 относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни от институциите, органите, службите и агенциите на Съюза и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Регламент (ЕО) № 45/2001 и Решение № 1247/2002/ЕО Освен ако не е посочено друго, въпросите и поисканите лични данни, необходими за оценяването на заявлението в съответствие с поканата за представяне на предложения, ще бъдат обработвани единствено за тази цел от отдел „Бюджет и финансово управление“ на ГД „Регионална и селищна политика“

    Ако бенефициерът се намира в някоя от ситуациите, посочени в членове 136 и 141 от Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 (20), личните данни могат да бъдат регистрирани от Комисията в системата за ранно откриване и отстраняване. За повече информация вж. декларацията за поверителност на адрес:

    https://ec.europa.eu/info/data-protection-public-procurement-procedures_bg.

    14.   ПРОЦЕДУРА ЗА ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЯ

    Предложенията трябва да бъдат представени в срока, определен в раздел 3.

    Не се допускат изменения в заявленията след изтичане на крайния срок за представянето им. Ако обаче е необходимо да бъдат изяснени някои аспекти или да бъдат коригирани технически грешки, Комисията може да се свърже с кандидата в хода на оценяването.

    Кандидатите ще бъдат уведомени писмено за резултатите от процеса на подбор.

    Кандидатите трябва да подадат заявленията си в PDF формат по електронната поща на следния адрес:

    REGIO-CALL-FOR-MEDIA@ec.europa.eu.

    Датата и часът на получаване на електронното писмо със заявлението ще представляват доказателство за подаването.

    Не се приемат заявления, изпратени по факс или по пощата.

    За контакти

    Всички въпроси, свързани с настоящата покана, могат да бъдат изпращани на следния адрес: REGIO-CONTRACTS@ec.europa.eu. За да може запитванията да бъдат обработвани правилно, моля в полето „относно“ или в текста на електронното писмо да посочите ясно номера на настоящата покана за представяне на предложения.

    Отговорите на зададените въпроси ще бъдат публикувани в списък с въпроси и отговори на адрес https://ec.europa.eu/regional_policy/en/newsroom/funding-opportunities/calls-for-proposal/, за да се гарантира равното третиране на всички потенциални кандидати. Въпроси могат да бъдат изпращани на посочения по-горе адрес не по-късно от 10 дни преди крайния срок за представяне на предложения.

    Приложения:

    Формуляр за заявление

    Контролен списък на документите, които трябва да бъдат представени

    Образец на споразумение за отпускане на безвъзмездни средства


    (1)  https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/tender/pdf/official/2020_financing_decision_ta.pdf

    (2)  http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/what/investment-policy/

    (3)  https://www.consilium.europa.eu/bg/meetings/gac/2017/04/25/

    (4)  https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-8-2017-0201_BG.html

    (5)  http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/informing/events/3005-pamhagen/20170523_joint_communication_actions.pdf

    (6)  Регламент (ЕС) № 1303/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 година за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд, Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство и за определяне на общи разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд, Кохезионния фонд и Европейския фонд за морско дело и рибарство, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1083/2006 на Съвета (по-специално членове 115—117 от него и приложение XII) (OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 320).

    (7)  За целите на настоящата покана за представяне на предложения „мярка за информиране“ представлява самостоятелен и съгласуван набор от информационни дейности, свързани с политиката на сближаване на ЕС.

    (8)  С настоящата покана за представяне на предложения Европейската комисия подкрепя мерки за информиране в областта на политиката на сближаване на ЕС, която се осъществява чрез три основни фонда: Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Кохезионния фонд и Европейския социален фонд(ЕСФ). В този смисъл всеки проект, свързан с въздействието на който и да е от тези три фонда в даден регион, отговаря на условията за допустимост.

    (9)  https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal/actions-being-taken-eu/just-transition-mechanism/just-transition-funding-sources_bg

    (10)  https://ec.europa.eu/info/live-work-travel-eu/health/coronavirus-response/recovery-plan-europe_bg

    (11)  Този списък не е изчерпателен.

    (12)  Публичноправни органи или частноправни органи със задължение за предоставяне на обществена услуга.

    (13)  Споразумение за оттегляне на Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия от Европейския съюз и Европейската общност за атомна енергия

    (14)  Регламент (ЕС, Евратом) 2018/1046 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юли 2018 г. за финансовите правила, приложими за общия бюджет на Съюза (ОВ L 193, 30.7.2018 г., стр. 1)

    (15)  Член 186, параграф 4, буква в) от Финансовия регламент

    (16)  ОВ L 347, 11.12.2006 г., стр. 1

    (17)  Директива 2014/24/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. за обществените поръчки и за отмяна на Директива 2004/18/ЕО (ОВ L 94, 28.3.2014 г., стр. 65).

    (18)  Директива 2014/25/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 февруари 2014 г. относно възлагането на поръчки от възложители, извършващи дейност в секторите на водоснабдяването, енергетиката, транспорта и пощенските услуги и за отмяна на Директива 2004/17/ЕО (ОВ L 94, 28.3.2014, стр. 243).

    (19)  Регламент (ЕО) № 105/2007 на Комисията от 1 февруари 2007 г. за изменение на приложенията към Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) (ОВ L 39, 10.2.2007 г., стp. 1).

    (20)  https://eur-lex.europa.eu/legal-content/BG/TXT/?uri=CELEX%3A32018R1046


    Допълнение

    Специални условия за преките разходи за персонал

    1.   Изчисляване

    Препоръчва са да се използват посочените в букви а) и б) по-долу начини за изчисляване на допустимите преки разходи за персонал, като се приема, че те дават гаранции, че декларираните разходи са действителни.

    Комисията може да приеме различен метод за изчисляване на разходите за персонал, използван от бенефициера, ако смята, че са налице достатъчно гаранции, че декларираните разходи са действителни.

    а)   за лицата, заети изключително с работа по действието

    {месечна ставка за лицето,

    умножена по

    броя на действително отработените по действието месеци}

    Декларираните за тези лица месеци не могат да бъдат декларирани за никакви други безвъзмездни средства от ЕС или Евратом.

    Месечната ставка се изчислява по следния начин:

    {годишните разходи за персонал, начислени за съответното лице,

    разделени на 12},

    като се използват разходите за персонал за всяка пълна финансова година, обхваната от съответния отчетен период.

    Ако финансовата година не е приключила в края на отчетния период, бенефициерите трябва да прилагат месечната ставка за последната приключена финансова година.

    б)   за лицата, работещи на непълно работно време по действието

    i)

    Ако на лицето е възложено да работи по действието през фиксирана пропорционална част от работното му време:

    {месечната ставка за лицето, умножена по пропорционалната част, посветена на работа по действието,

    умножена по

    броя на действително отработените по действието месеци}

    Декларираното за тези лица пропорционално работното време не може да бъде декларирано за никакви други безвъзмездни средства от ЕС или Евратом.

    Месечната ставка се изчислява, както е посочено по-горе.

    ii)

    В останалите случаи:

    {почасова ставка за лицето, умножена по броя часове, действително отработени по действието}

    или

    {дневна ставка за лицето, умножена по броя дни, действително отработени по действието}

    (Закръгля се нагоре или надолу до най-близкия половин ден.)

    Броят на действително отработените часове/дни, декларирани за дадено лице, трябва да може да бъде установен и проверен.

    Общият брой на часовете/дните, декларирани по безвъзмездните средства от ЕС или от Евратом, за едно лице годишно не може да надвишава производствените часове/дни годишно, използвани за изчисляване на почасовата/дневната ставка. Следователно максималният брой часове/дни, които могат да бъдат декларирани за безвъзмездните средства, е:

    {брой производствени часове/дни годишно за съответната година (вж. по-долу)

    минус

    общия брой часове и дни, декларирани от бенефициера за съответното лице за съответната година за други безвъзмездни средства от ЕС или Евратом}.

    Почасовата/дневната ставка се изчислява по следния начин:

    {годишните разходи за персонал, начислени за съответното лице,

    разделени на

    индивидуалния брой производствени часове/дни годишно},

    като се използват разходите за персонал и броят производствени часове/дни годишно за всяка цяла финансова година, обхваната от съответния отчетен период.

    Ако финансовата година не е приключила в края на отчетния период, бенефициерите трябва да прилагат почасовата/дневната ставка за последната приключена финансова година.

    „Индивидуален брой отработени часове/дни годишно“ е общият брой действително отработени от лицето часове/дни през годината. Той не може да включва отпуски и други отсъствия (например отпуск по болест, отпуск по майчинство, специален отпуск и т.н.). Той обаче може да включва извънредния труд и времето, прекарано в срещи, обучения и други подобни дейности.

    2.   Документация относно разходите за персонал, декларирани като действителни разходи

    За лицата, заети изключително с работа по действието, когато преките разходи за персонал се изчисляват съгласно буква а), не трябва да водят отчетност за присъствие, ако бенефициерът подпише декларация, потвърждаваща, че въпросните лица са работили изключително за изпълнение на това действие.

    За лицата, работещи по действието през фиксирана пропорционална част от работното си време, когато преките разходи за персонал се изчисляват съгласно буква б), подточка i), не трябва да водят отчетност за присъствие, ако бенефициерът подпише декларация, потвърждаваща, че въпросните лица са работили по действието през фиксирана пропорционална част от работното си време.

    За лицата, работещи по действието на непълно работно време, когато преките разходи за персонал се изчисляват съгласно буква б, подточка ii), бенефициерите трябва да водят отчетност за присъствие за броя декларирани часове/дни. Тази отчетност трябва да се води в писмен вид и да се одобрява от лицата, работещи по действието, и техните преки ръководители поне един път месечно.

    При отсъствие на надеждни документи за отработени часове по действието Комисията има право да приеме алтернативен доказателствен материал за потвърждаване на броя декларирани часове/дни, ако сметне, че са налице достатъчно гаранции за неговата достоверност.


    Top