Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2018/084A/01

    Обявление за свободна длъжност ЕСП/2018/1 — Една щатна бройка (1) за длъжност „Директор“ — одит (Функционална група AD, степен 14)

    OB C 84A, 6.3.2018, p. 1–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.3.2018   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    CA 84/1


    ОБЯВЛЕНИЕ ЗА СВОБОДНА ДЛЪЖНОСТ ЕСП/2018/1

    Една щатна бройка (1) за длъжност „Директор“ — одит

    (Функционална група AD, степен 14)

    (2018/C 084 A/01)

     

    ЗА НАС

    Европейската сметна палата (Сметната палата), чието седалище се намира в Люксембург, е институция на Европейския съюз (ЕС), създадена с Договора с цел извършване на одит на финансите на ЕС. В качеството си на външен одитор тя допринася за подобряване на финансовото управление на ЕС и действа като независим пазител на финансовите интереси на гражданите.

    Сметната палата одитира приходите и разходите на бюджета на ЕС. Тя проверява дали финансовите операции са правилно отразени и представени, дали са изпълнени при спазване на изискванията за редовност и законосъобразност и дали се управляват икономично, ефикасно и ефективно. Тя оповестява резултатите от своята одитна дейност под формата на ясни, актуални и обективни доклади. Също така тя изготвя становища по въпроси, засягащи финансовото управление.

    Сметната палата насърчава прилагането на принципите на управленска отговорност и прозрачност и подпомага Европейския парламент и Съвета при надзора им върху изпълнението на бюджета на ЕС, по-специално по време на процедурата за освобождаване от отговорност. Тя се ангажира да работи ефикасно, прилагайки най-новите достижения в областта на одита и управлението в публичния сектор.

    Сметната палата е разделена на одитни състави. Организационната ѝ структура е от матричен тип и е адаптирана към изпълнението на конкретни задачи, като служителите формират общ фонд, от който биват разпределяни приоритетно по задачи към различните одитни състави.

    За повече информация относно правната рамка, приложима относно Сметната палата, в т. ч. нейния Процедурен правилник и Правилата за изпълнение на Процедурния правилник, моля посетете нашия уебсайт: https://www.eca.europa.eu/bg/Pages/LegalFramework.aspx.

    КАКВО ПРЕДЛАГАМЕ

    Сметната палата търси да назначи един (1) директор.

    Директорът е подчинен на съответния одитен състав и подпомага неговите членове при изпълнението на одитни задачи. Функциите на директора включват: управление на служители и финансови ресурси; програмиране, мониторинг и отчитане; подпомагане със знания и за целите на качеството и осигуряване на надзор и контрол на одитната дейност. Той/тя следи за това всички възложени му/ѝ задачи да бъдат изпълнявани надлежно и в съответствие с изискванията за качество и одитните практики и стандарти на Сметната палата.

    Сметната палата взе решение за откриване на процедура за заемане на длъжността „Директор“ (степен AD 14) на основание член 29, параграф 2 от Правилника за длъжностните лица на Европейския съюз. С цел да се даде възможност за по-голям избор за органа по назначаването, ще бъдат проведени едновременно вътрешна процедура и междуинституционална процедура за заемане на длъжността.

    Одобреният кандидат ще бъде назначен на длъжност в група AD, степен 14. Основното месечно възнаграждение е в размер на 14 303,51 евро. Към основното месечно възнаграждение, което се облага с общностен данък и се освобождава от национално данъчно облагане, могат да бъдат прибавени някои надбавки при условията, предвидени в Правилника за длъжностните лица на ЕС.

    НЕОБХОДИМ ПРОФИЛ

    Кандидатите за длъжността следва да отговарят на посочените по-долу условия към датата на крайния срок за подаване на заявления:

    Общи условия

    да бъдат граждани на една от държавите членки на Европейския съюз;

    да се ползват от всички граждански права;

    да са изпълнили всички задължения, наложени им от законите по отношение на военната служба.

    Специфични условия

    1.   Квалификация

    В съответствие с член 5 от Правилника за длъжностните лица на Европейския съюз кандидатът следва да притежава:

    образователна степен, която съответства на завършено университетско образование, удостоверено с диплома, с обичайна продължителност на обучението най-малко четири години; или

    образователна степен, която съответства на завършено университетско образование, удостоверено с диплома, и подходящ професионален опит най-малко една година, когато обичайната продължителност на университетското образование е най-малко три години, или

    когато е в интерес на работата — равностойно професионално обучение.

    2.   Професионален опит

    Най-малко 15 години доказан професионален опит от момента на получаване на гореспоменатата квалификация, за предпочитане на международно ниво; и най-малко четири години опит на управленска длъжност с функции за управление на служители. По-конкретно, необходим е доказан добър опит в областта на одита (в т. ч. планиране, надзор, контрол на качеството и докладване на одитната дейност).

    3.   Знания

    Отлично познаване на одитните стандарти и методология в следните области: финансов одит, одит на съответствието и добро финансово управление. Добро познаване на публичните финанси и одита в публичния сектор на ЕС.

    Поради естеството на работата от съществено значение е наличието на отлични познания по английски и френски език, предвид обстоятелството, че това са работните езици на Сметната палата. Уменията за разбиране, писмено и устно изразяване на единия език трябва да отговарят най-малко на изискванията за ниво С1, а на другия език — най-малко на ниво В2. Владеенето на други езици ще се счита за предимство. За да определите нивото на Вашите езикови умения, моля посетете следния адрес:

    http://europass.cedefop.europa.eu/resources/european-language-levels-cefr

    4.   Умения

    i) Способност за разработване и изпълнение на стратегия и за определяне и отчитане на общи и количествени цели; ii) умения за общуване и водене на преговори, както и умения за работа със заинтересовани страни; iii) отлично владеене на управленски практики; iv) изключителни междуличностни умения.

    ПОЛИТИКА ЗА НАБИРАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИ

    ПОЛИТИКА НА РАВНИ ВЪЗМОЖНОСТИ

    Съгласно политиката на равни възможности на Сметната палата и член 1, буква г) от Правилника за длъжностните лица на ЕС Сметната палата приветства разнообразието и насърчава равните възможности. Сметната палата приема кандидатури без дискриминация на каквото и да било основание, и ще предприеме стъпки, за да гарантира, че процедурата по набиране на служители е добре балансирана между мъжете и жените, както се изисква от член 23 от Хартата на основните права на Европейския съюз. Предвид ниския процент на представяне на жените на по-високи ръководни длъжности, за Сметната палата е особено важно да получи заявления от жени — кандидати за тази длъжност. В случай на равностойни квалификации или качества, ще бъде избрана жена кандидат. Също така Сметната палата прави необходимото с оглед да позволи съвместяване на професионалния и семейния живот.

    В случай че се нуждаете от специални условия (ако страдате от определен недъг или увреждане), за да участвате в настоящата процедура за подбор, моля, изпратете в кратък срок електронно писмо на адрес: ECA-Recrutement@eca.europa.eu.

    ПРОЦЕДУРА НА ПОДБОР

    Съгласно Решение № 31-2015 на Европейската сметна палата относно процедурите за подбор на главни ръководители и директори ще бъде сформирана Комисия за предварителен подбор.

    Комисията ще оцени кандидатите въз основа на критериите, посочени в обявлението за свободна длъжност, и в съответствие със следната процедура:

    а)

    Първоначално ще бъдат оценени и сравнени квалификацията, професионалният опит, знанията и уменията на всички допустими кандидати въз основа на техните заявления за кандидатстване. Тази сравнителна оценка ще позволи на Комисията да класира 10-те най-подходящи кандидати.

    Тъй като първоначалният подбор се основава на сравнителна оценка, изпълнението на критериите, посочени в обявлението за свободна длъжност, не гарантира допускане до следващия етап на процедурата.

    б)

    След това Комисията ще оцени 10-те най-добри кандидати въз основа на писмен тест (разработване на практически казус) и събеседване.

    Въз основа на оценката си Комисията ще изготви списък на кандидатите, които преценява като най-подготвени за длъжността.

    Комисията за предварителен подбор може да извърши проверки с цел да установи дали има плагиатство в представените от кандидатите практически казуси.

    Въз основа на доклада на Комисията Сметната палата ще приеме решение за назначаване на работа на успелия кандидат.

    ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВЛЕНИЯ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

    Моля, изпращайте заявления, попълнени на английски или френски език, само чрез формуляра онлайн, който ще намерите в обявлението за свободна длъжност, публикувано на уебсайта на Европейската сметна палата:

    http://www.eca.europa.eu/bg/Pages/JobOpportunities.aspx#page-search/index/lang/bg_US

    Заявлението за кандидатстване трябва да включва следните документи (всички документи трябва да бъдат изготвени на английски или френски език):

    мотивационно писмо (до 1 стр.);

    актуална автобиография, изготвена чрез използване на шаблона „Europass curriculum vitae“ и съдържаща точни дати (до три страници)

    (вж. http://europass.cedefop.europa.eu);

    приложен списък с допълнителна информация;

    приложена официална декларация — надлежно попълнена, подписана и датирана.

    Заявление за кандидатстване, което не отговаря изцяло на тези инструкции, ще бъде отхвърлено.

    Крайният срок за подаване на заявленията за кандидатстване е 12.00 ч. на 10 април 2018 г. (люксембургско време).

    При поискване кандидатите следва да представят подкрепящи документи, свързани с тяхното образование, професионален опит и настояща работа.

    ЗАЩИТА НА ДАННИТЕ

    Сметната палата се ангажира да следи за това личните данни на кандидатите да се третират съгласно Решение № 77-2006 на органа по назначаването, отнасящо се до прилагането на Регламент (ЕО) № 45/2001 на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на лицата по отношение на обработката на лични данни в контекста на политиката по отношение на човешките ресурси.

    За допълнителна информация вж. специалната декларация за поверителност относно кандидатурите за свободни работни места, публикувана на следния адрес: https://www.eca.europa.eu/Lists/ECADocuments/Specific_Privacy_Statement_vacancies/Specific_Privacy_Statement_vacancies_BG.PDF

    ИСКАНЕ ЗА ПРЕРАЗГЛЕЖДАНЕ — ОБЖАЛВАНЕ ПО АДМИНИСТРАТИВЕН И СЪДЕБЕН РЕД — ЖАЛБИ ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ОМБУДСМАН

    Ако на който и да е етап от процедурата за подбор считате, че дадено решение е неблагоприятно за Вас, можете да прибегнете до следното:

    I.   Искане за преразглеждане на решенията на Комисията за предварителен подбор

    Можете да подадете писмено мотивирано искане за преразглеждане на решението на Комисията. Искането се изпраща на следния адрес в срок от 10 дни от обявяването на решението:

    ECA-Recours@eca.europa.eu.

    II.   Обжалване по административен ред

    Съгласно член 90, параграф 2 от Правилника за длъжностните лица, можете да подадете жалба срещу решението на Сметната палата да не одобри заявлението Ви, в срок от три месеца от датата на Вашето уведомяване за това, на следния адрес:

    The Secretary-General

    European Court of Auditors

    12, rue Alcide de Gasperi

    1615 Luxembourg

    LUXEMBOURG

    III.   Обжалване по съдебен ред

    Съгласно член 91 от Правилника за длъжностните лица, ако жалбата Ви е била отхвърлена и това решение засяга неблагоприятно Вашите интереси, можете да подадете жалба пред Съда на Европейския съюз. Тези жалби се подават чрез адвокат в рамките на три месеца от връчването на решението за отхвърляне на жалбата.

    IV.   Обжалване пред Европейския омбудсман

    Ако считате, че при разглеждането на Вашата кандидатура Европейската сметна палата е допуснала неправилно администриране, можете да подадете жалба пред Европейския омбудсман, ако преди това сте се обърнали към Европейската сметната палата с оглед разрешаване на спора. Жалбата следва да бъде подадена в писмен вид в срок до две години от установяването на съответните факти. На уебсайта на Европейския омбудсман може да се намери електронен формуляр за жалба. Внасянето на жалби пред Европейския омбудсман не прекъсва посочения по-горе срок за обжалване.


    Image

    Image

    Image

    Image

    Image

    Image


    Top