Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62025TN0614

Дело T-614/25, Trading 4: Преюдициално запитване от Augstākā tiesa (Senāts) (Латвия), постъпило на 25 август 2025 г. – SIA Trading 4/Valsts ieņēmumu dienests

OВ C, C/2025/5968, 17.11.2025 г., ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5968/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5968/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия C


C/2025/5968

17.11.2025

Преюдициално запитване от Augstākā tiesa (Senāts) (Латвия), постъпило на 25 август 2025 г. – SIA Trading 4/Valsts ieņēmumu dienests

(Дело T-614/25, Trading 4)

(C/2025/5968)

Език на производството: латвийски

Запитваща юрисдикция

Augstākā tiesa (Senāts)

Страни в главното производство

Жалбоподател и касатор: SIA Trading 4

Ответник: Valsts ieņēmumu dienests

Преюдициални въпроси

1)

Трябва ли член 138, параграф 1 във връзка с член 141 и член 197, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност да се тълкува в смисъл, че когато акцизни стоки се доставят под режим отложено плащане на акциз в тристранна сделка и се определи, че ДДС се дължи от установеното в третата държава членка задължено лице за ДДС, това само по себе си е основание за освобождаване от ДДС — на основание член 138, параграф 1 от Директивата — на извършената от установеното в първата държава членка задължено лице за ДДС доставка към установеното във втората държава членка задължено лице за ДДС, при условие че в конкретния случай е доказано, че стоките действително са изнесени от първата държава членка и са доставени в третата държава членка?

2)

Трябва ли в случай на тристранна сделка член 138, параграф 1 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност да се тълкува в смисъл, че когато установеното в първата държава членка задължено лице за ДДС е уведомено, че установеното във втората държава членка задължено лице за ДДС ще извърши незабавно последваща доставка на стоките към установено в трета държава членка задължено лице за ДДС, преди да ги изнесе от първата държава членка и превози до това задължено лице за ДДС от третата държава членка, извършената от установеното в първата държава членка задължено лице за ДДС доставка към установеното във втората държава членка задължено лице за ДДС не е освободена от ДДС?

3)

Прилага ли се член 141 от Директива 2006/112/ЕО на Съвета от 28 ноември 2006 година относно общата система на данъка върху добавената стойност, когато след тристранна сделка предприятие от трета държава членка препродава същите стоки в рамките на същия единствен превоз на територията на Европейския съюз?


ELI: http://data.europa.eu/eli/C/2025/5968/oj

ISSN 1977-0855 (electronic edition)


Top