EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52023PC0364

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно статута на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство

COM/2023/364 final

Брюксел, 28.6.2023

COM(2023) 364 final

2023/0208(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно статута на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство

{SEC(2023) 257 final} - {SWD(2023) 233 final} - {SWD(2023) 234 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Въвеждането на еврото като единна европейска валута представляваше значима стъпка към европейската интеграция. Парите в брой в евро са основно платежно средство 1 , тъй като гражданите и търговците на дребно използват евро в брой при ежедневни трансакции, за да извършват плащания или да връщат ресто в еврозоната. Парите в брой са единственото платежно средство, с което е възможно да бъдат извършени лично и незабавно преки плащания без участието на трета страна или използването на електронно оборудване.

Нарастващият брой електронни плащания е тенденция, ускорена от COVID-19, довела до общ спад на плащанията в брой, а намаленото покритие на мрежите от терминални устройства ATM (банкомати) в редица държави членки означава, че са налице рискове за достъпа до пари в брой. Поради това въпросът за обхвата и значението на статута на парите в брой като законно платежно средство придоби по-голяма важност в политическия дневен ред на ЕС, както е посочено в стратегията на Комисията за плащанията на дребно и с оглед на неотдавнашното решение на Съда на Европейския съюз по този въпрос 2 .

Това решение е важно, тъй като в съдебната практика на Съда се определят основните аспекти на понятието „законно платежно средство“, които досега се съдържаха само в Препоръката на Комисията от 22 март 2010 г. относно обхвата и действието на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство 3 . Въпреки че статутът на законно платежно средство на евробанкнотите и евромонетите произтича пряко от законодателството на Съюза, определение на понятието „законно платежно средство“ не се съдържа нито в първичното, нито във вторичното законодателството на Съюза. В решението си по делата, касаещи статута на законно платежно средство, Съдът постанови, че понятието „законно платежно средство“ на евробанкнотите, залегнало в член 128, параграф 1 от ДФЕС, е понятие на правото на Съюза, което трябва да получи самостоятелно и еднакво тълкуване навсякъде в Съюза. Понятието „законно платежно средство“ съгласно тълкуването на Съда за евробанкнотите включва: i) задължително приемане, ii) по пълен номинал и iii) с право на освобождаване от задължение за плащане 4 , както е посочено в точка 1 от Препоръката на Комисията от 2010 г.

За да се запази на практика ефективността на статута на парите в брой като законно платежно средство, от възлово значение е да се гарантира лесен достъп до евро в брой, тъй като ако гражданите нямат достъп до пари в брой, те няма да могат да плащат с тях и ще бъде нарушен техният ефективен статут на законно платежно средство.

Следователно с настоящото предложение се гарантира, че физическата форма на пари на централна банка — еврото в брой, остава налична, достъпна и се приема от всички жители и предприятия в еврозоната.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Освен съответните разпоредби на Договорите (член 3, параграф 1, буква в) от ДФЕС и членове 127—133 от ДФЕС), член 11 от Регламент 974/98 относно въвеждането на еврото, с който на евромонетите се предоставя статут на законно платежно средство 5 , препоръката на Комисията от 2010 г. и предложението за регламент на Европейския парламент и на Съвета относно създаването на цифровото евро (прието заедно с настоящото предложение) 6 , няма други разпоредби в съответната област на политиката, т.е. законодателството, уреждащо парите, като част от паричната политика на еврозоната.

Настоящото предложение е изготвено в съответствие с тези разпоредби на първичното право. По-специално настоящото предложение за регламент е съобразено с препоръката на Комисията от 2010 г., в която се дава общо определение на понятието „законно платежно средство“. За да се осигури съгласуваност между двете форми на пари на централната банка (цифровото евро и еврото в брой), цифровото евро също ще бъде уредено по начин, който е съобразен със статута на парите в брой като законно платежно средство, без да се засягат различията между тези форми на еврото. Настоящото предложение допълва предложението за регламент за създаване на цифровото евро, тъй като цифровото евро следва да допълва парите в брой, а не да ги заменя. Ето защо Комисията прави законодателно предложение, с което да се гарантират приемането и наличността на пари в брой.

След като бъде приет, предложеният регламент ще замени препоръката на Комисията от 2010 г., която ще стане безпредметна. След това Комисията ще поясни, че препоръката вече не се прилага.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Настоящото предложение е съобразено с други политики, провеждани на равнището на Съюза. По-специално то е съобразено със стратегията на Комисията за плащанията на дребно, приета през септември 2020 г.

Настоящото предложение се придържа и към Европейския акт за достъпността, който обхваща терминалните устройства АТМ, както и към политическите усилия на Съюза в подкрепа на социалното приобщаване, включително в контекста на Европейския стълб на социалните права. То има за цел да гарантира, че всеки в еврозоната има достатъчен и ефективен достъп до пари в брой. Това е от особено значение за уязвимите групи, които зависят от използването на пари в брой за плащания. Сред тях обикновено са възрастните хора, хората с увреждания, които може да изпитват затруднения при достъпа до цифрови плащания, хората с ограничени цифрови умения и/или доходи. Тези групи обикновено предпочитат много повече да използват пари в брой, за да плащат, пред електронните платежни средства. Освен това финансово изключените лица, като например лицата без банкова сметка, лицата, търсещи убежище, и мигрантите, които може да не са в състояние или да не желаят да използват платежни средства, предоставени от частния сектор, също разчитат на пари в брой като начин на плащане. Освен това данните сочат, че основните причини, поради които парите в брой са предпочитани, са: i) убеждението, че парите в брой дават по-ясна представа за разходите на дадено лице и ii) възприемането на парите в брой като анонимни (и следователно осигурената от тях защита на неприкосновеността на личния живот) 7 , като същевременно имат уникалната особеност с тях да се извършват преки и незабавни плащания, без да е необходима трета страна. Що се отнася до запазването на парите в брой като възможност за плащане, проучването на ЕЦБ от 2022 г. 8 показва, че 60 % от потребителите все още считат възможността да плащат с пари в брой за важна или много важна. В проучването се потвърждава, че „въпреки въздействието на пандемията и свързаните с нея мерки за изолация и предпочитанията по собствена преценка, все по-голям дял от потребителите в еврозоната биха желали да разполагат с пари в брой, които да използват като начин за плащане“ 9 .

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Настоящото предложение за регламент се основава на член 133 от ДФЕС, който предвижда приемането на мерки, включително мерки в областта на законодателството, уреждащо парите, които са необходими за използването на еврото като единна валута. Тази разпоредба в Договора отразява необходимостта от установяване на единни принципи за всички държави членки, чиято парична единица е еврото, за да се защитят общите интереси на Икономическия и паричен съюз и на еврото като единна валута.

Субсидиарност

В съответствие с член 5, параграф 3 от ДЕС принципът на субсидиарност не се прилага в областите, които попадат в изключителната компетентност на Съюза. В съответствие с член 3, параграф 1, буква в) от ДФЕС ЕС разполага с изключителна компетентност по отношение на паричната политика за държавите членки, чиято парична единица е еврото. В тази област не са възможни действия на държавите членки от еврозоната и следователно принципът на субсидиарност не се прилага.

   Пропорционалност

Принципът на пропорционалността е неразделна част от оценката на въздействието, придружаваща предложението. Въпреки че въвеждането на мерки, когато е целесъобразно, за да се гарантира приемането на пари в брой или достатъчен и ефективен достъп до тях, може да създаде известна тежест за органите, отговарящи за тяхното приемане, и за страните, отговарящи за тяхното прилагане, мерките не надхвърлят необходимото за постигането на целите за приемане и достъп до пари в брой. Предложението предоставя гъвкавост на държавите членки да предприемат мерки само когато са необходими и да адаптират мерките към своите специфични национални обстоятелства. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в член 5 от Договора за Европейския съюз (ДЕС), настоящото предложение за регламент не надхвърля необходимото и пропорционалното за постигане на своите цели.

   Избор на инструмент

Регламент на Европейския парламент и на Съвета е инструмент, подходящ като принос за създаването на единна нормативна уредба от правила, тъй като има пряка и непосредствена приложимост и по този начин се изключва възможността от разлики в прилагането в различните държави членки, дължащи се на разнопосочност в транспонирането. Този избор е в съответствие с целта на предложението.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

Консултации със заинтересованите страни

Стратегията за консултации, подкрепяща настоящото предложение, се състоеше от няколко инициативи:

На 5 април 2022 г. Комисията започна целева консултация относно цифровото евро, която приключи на 16 юни 2022 г. Специален раздел от тази консултация включваше конкретни въпроси относно парите в брой като законно платежно средство. Целевата консултация събра информация от специалисти в сектора, доставчици на платежни услуги (включително кредитни институции, платежни институции и институции за електронни пари), доставчици на инфраструктура за плащания, разработчици на платежни решения, търговци, търговски асоциации, регулатори и надзорни органи на плащанията на дребно, надзорни органи за борба с изпирането на пари (БИП), звена за финансово разузнаване и други компетентни органи и експерти, както и организации на потребителите, като всички те бяха взети предвид в оценката на въздействието, изготвена от Комисията с оглед на предложението за регламент относно цифровото евро и настоящото предложение. Основните констатации от целевите консултации са следните: организациите на потребителите, редица стопански асоциации и повечето анкетирани професионалисти, които изразиха мнението си, подкрепиха законодателните действия на равнище ЕС за повишаване на правната сигурност и за включване на статута на еврото в брой като законно платежно средство в законодателството. Като цяло анкетираните предложиха да се вземат предвид практически съображения, когато се допускат допълнителни изключения от общия принцип за задължително приемане. Анкетираните професионалисти имат нееднозначни мнения относно предвиждането на административни санкции за неприемане на пари в брой, докато сдруженията на потребителите подкрепиха тази разпоредба. Анкетираните изразиха широката си подкрепа за забраната на надценките при плащания с евробанкноти и евромонети, ако бъде приет регламент на ЕС. Като цяло и във всяка съответна група заинтересовани страни, с изключение на финансовите институции, анкетираните подкрепиха също разпоредба за гарантиране на наличността на пари в брой, като например задължение за държавите членки да приемат правила за осигуряване на достатъчен достъп до пари в брой и да докладват тези правила на Комисията и ЕЦБ, ако бъде приет регламент на ЕС. Всички резултати бяха анализирани и взети предвид при изготвянето на оценката на въздействието и на настоящото предложение.

Държавите членки имаха възможност да изразят становищата си на различни заседания на Експертната група по въпросите на еврото като законно платежно средство (ELTEG). Обсъжданията бяха подкрепени от целеви консултации с държавите членки, като бяха използвани въпросници. Обсъжданията в ELTEG потвърдиха наличието на правна несигурност по отношение на статута на еврото в брой като законно платежно средство и различното прилагане на неговите принципи в еврозоната. ELTEG откри редица проблеми, свързани с приемането и наличността на пари в брой по места, а окончателният ѝ доклад включва набор от 25 принципа относно статута на парите в брой като законно платежно средство. Тези принципи са взети предвид при изготвянето на настоящото предложение.

На 7 ноември 2022 г. Комисията организира конференция на високо равнище за цифровото евро, в която участваха представители на националните органи и органите на ЕС, членове на ЕП, представители на частния сектор, гражданското общество и академичните среди. В обсъжданията многократно бяха изтъкнати последиците от цифровото евро за еврото в брой. Беше подчертано главно, че цифровото евро ще допълва парите в брой.

През целия процес ЕЦБ участва активно в обсъжданията на техническо равнище.

Събиране и използване на експертни становища

При подготовката на настоящата инициатива бяха използвани редица източници на информация и експертен опит, в това число следните:

данни, получени чрез различните консултации, изброени по-горе;

окончателен доклад на ELTEG III 10 ;

доклад от 2022 г. на Съвета за плащания на дребно в евро (ERPB);

изследвания и работни документи на ЕЦБ, работни документи и статистика на службите на Комисията;

проучване на Комисията.

Оценка на въздействието

Настоящото предложение е придружено от оценка на въздействието, която беше представена за първи път на Комитета за регулаторен контрол (КРК) на 14 октомври 2022 г. Комитетът даде отрицателно становище на 18 ноември 2022 г. Оценката на въздействието беше представена отново на КРК на 23 март 2023 г. и беше одобрена на 25 април 2023 г. В отговор на коментарите на КРК в оценката на въздействието се изяснява връзката между инициативата за цифровото евро и инициативата за статута на парите в брой като законно платежно средство. В нея се описват подробно конкретните аспекти на инициативата за статута на парите в брой като законно платежно средство и по-специално относно достъпа до тях. Дадени са също примери за значимостта на разходите за банките от потенциални мерки на ЕС, като например повторното въвеждане на терминални устройства ATM.

Налице са два основни аспекта на статута на парите в брой като законно платежно средство: приемането на пари в брой и достъпа до тях. При липса на действия на равнище ЕС степента, в която парите в брой се приемат от предприятията, и способността на гражданите и предприятията да получат достатъчен достъп до пари в брой ще останат неоптимални и нееднакви в цялата еврозона поради липсата на общо прилагане и тълкуване на понятието „законно платежно средство“.

Приемането на пари в брой е разгледано в съдебната практика на Съда, а аспектите, свързани с приемането на пари в брой, които са обхванати от решението на Съда, са кодифицирани и изяснени в настоящото предложение. Те са: задължително приемане по принцип, по пълен номинал и с право на освобождаване от задължение за плащане. В оценката на въздействието се предлага също в законодателното предложение да се обмислят по-подробни разяснения относно смисъла на понятието „законно платежно средство“, за да се гарантира добавена стойност и правна сигурност, като същевременно се зачита съдебната практика на Съда на Европейския съюз. Освен това в оценката на въздействието се стига до заключението, че равнищата на приемане на пари в брой, включително широкото разпространение на предварително едностранно изключване на плащанията в брой, следва да бъдат наблюдавани и следва да се предприемат мерки, ако приемането на пари в брой не е гарантирано.

Тъй като тези въпроси се отнасят до обхвата, последиците и изключенията от възловите аспекти на понятието „законно платежно средство“, които са обхванати от съдебната практика на Съда, законодателството по тези въпроси до голяма степен е въпрос на изясняване и кодифициране в интерес на съгласуваността и по-доброто законотворчество, като свободата за избор на политики остава ограничена.

Що се отнася до достъпа до пари в брой, съществува възможност за избор на политика по отношение на естеството и формата на действията, които трябва да бъдат предприети. Тези аспекти са анализирани в каретата в оценката на въздействието. За да може парите в брой да се използват като ефективно платежно средство, следва да се осигури достъп до различни услуги за пари в брой, по-специално теглене на пари в брой и депозити в брой по платежни сметки на кредитни институции. Благодарение на тези услуги парите в брой са в обращение между различните членове на обществото.

В оценката на въздействието бе установено (между 2016 и 2019 г.), че се увеличава делът на гражданите, изразили загриженост относно достъпа до терминални устройстваATM, както и че ситуацията по отношение на достъпа до пари в брой между отделните държави членки е доста разнородна и понякога проблематична. Следователно налице е риск да е невъзможно да се гарантира, че всички в еврозоната имат достъп до основни услуги за пари в брой при разумни условия, а именно цена и разстояние. Това би могло да доведе до изключване на уязвими групи, зависещи от плащания в брой, и до подкопаване и постепенна загуба на ефективност на статута на парите в брой като законно платежно средство, но също и като възможен резервен метод на плащане при извънредни ситуации. Освен това следва да се отбележи, че мнозина гледат на парите в брой като метод на плащане, носещ социални ползи, даващ ясна представа за разходите, чието използване е изключително лесно, бързо, безопасно и анонимно/осигуряващо неприкосновеност на личния живот във финансовата сфера.

Бяха набелязани два варианта за осигуряване на достъп до пари в брой : 1) инструмент с незадължителна юридическа сила (напр. препоръка на Комисията) или 2) правно обвързващо задължение за държавите членки в предложения регламент относно статута на парите в брой като законно платежно средство, което задължение да се изпълнява от държавите членки. Изборът на първия вариант не би дал възможност за еднакво тълкуване на основните принципи на статута на парите в брой като законно платежно средство. По този начин целта за осигуряване на достатъчен достъп до пари в брой би била постигната само частично, а толерирането на недостатъчен достъп в някои части на еврозоната би могло да подкопае ефективността на статута на единната валута като законно платежно средство. В оценката на въздействието се стига до заключението, че предпочитаният вариант за достъп до пари в брой е вторият, тъй като би осигурил съгласуваност в регулаторното третиране на двете форми на еврото. Държавите членки следва да определят един или повече национални компетентни органи с надзорни и регулаторни правомощия върху пазарните дейности на сектора на парите в брой и които следва да наблюдават достъпа до пари в брой и свързаните с тях услуги. Държавите членки ще са отговорни да преценяват стриктно какво означава достатъчен и ефективен достъп в техния специфичен за държавата контекст (т.е. като вземат предвид и търсенето на достъп до пари в брой) и какви действия трябва да се предприемат, за да го гарантират. Комисията ще бъде в състояние да анализира оценките на държавите членки за нуждите на тяхната територия и дали предприетите мерки съответстват на общия подход на регламента. Когато изготвя своя анализ, Комисията ще се консултира с Европейската централна банка. Следователно този вариант ще гарантира също, че статутът на еврото в брой като законно платежно средство ще бъде защитен ефективно и последователно в цялата еврозона.

Възможните последици за разходите ще бъдат определени от нуждите по места и съответните решения на държавите членки, тъй като те ще трябва да уточнят допълнително предприетите от тях мерки за осигуряване на достъп до пари в брой, да определят достатъчни стандарти на географски принцип за изискванията за достъп до терминални устройства ATM, които да отговарят на потребностите на населението им и на особеностите на нивото на обслужване, както и да преценят кои доставчици на платежни услуги попадат в обхвата на изискванията за достъп и препоръките. Ако достъпът до пари в брой е достатъчен в дадена държава членка, в нея няма да са необходими мерки, така че няма да има допълнителни разходи за банките. В държавите членки, в които достъпът до пари в брой вече значително се е влошил, за банките биха могли да възникнат разходи, свързани с възстановяването на достатъчно равнище на достъп до пари в брой, но размерът на тези разходи ще зависи от решенията на националните органи относно достатъчните и ефективни равнища на достъп, включително в случай че Комисията приеме акт за изпълнение. Регламентът на ЕС сам по себе си няма да налага пряко разходи за банките или търговците на дребно.

Не се очаква настоящото предложение да окаже въздействие върху околната среда и то е в съответствие с Европейския законодателен акт за климата. Както беше посочено по-горе, предложението се очаква да има положително социално въздействие чрез засилване на социалното приобщаване на уязвимите групи, които обикновено зависят в по-голяма степен от парите в брой или са изключени от използването на електронни платежни средства.

Пригодност и опростяване на законодателството

Настоящата инициатива не е инициатива REFIT. Тя не се основава на оценка на никой действащ регламент.

Тази инициатива ще бъде до голяма степен неутрална от гледна точка на принципа на отмяна на предишни тежести при въвеждане на нови. Понастоящем няма законодателство на ЕС относно статута на парите в брой като законно платежно средство, поради което няма административни разходи, които биха могли да бъдат спестени в тази област.

Тази инициатива не налага никакви нови и значителни административни разходи, т.е. специфични изисквания за етикетиране, докладване или регистрация, които да трябва да се компенсират от икономии на разходи другаде.

Основни права

Инициативата е съвместима с основните права. Тя зачита основните права на свобода на стопанската инициатива (залегнали в член 16 от Хартата на основните права на Европейския съюз) и основното право на защита на потребителите (член 38).

Що се отнася до другите съответни основни права, възможните ограничения, произтичащи от настоящия регламент, са обосновани от цели от общ интерес, зачитат тяхната същност и спазват принципа на пропорционалност.

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

Настоящият регламент не оказва отражение върху бюджета.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

Предложението включва общ план за мониторинг и преглед на въздействието на регламента. От Комисията ще се изисква да извърши преглед на действието на настоящия регламент и последиците от него и да представи доклад на Европейския парламент и на Съвета в съответствие с насоките на Комисията за по-добро регулиране. Държавите членки следва да предоставят на Комисията информацията, необходима за изготвянето на този доклад.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

Предмет и приложно поле (членове 1 и 2)

В предложението са предвидени подробни правила относно приложното поле и последиците от статута на парите в брой като законно платежно средство и относно достъпа до евробанкноти и евромонети. Правилата уреждат изпълнението на парични задължения, доколкото те трябва да бъдат платени в брой, когато е налице задължение за плащане. Предложението включва също правила относно допустимите изключения, правила за наблюдение на приемането на пари в брой и по-специално широкото разпространение в еврозоната на предварително едностранно изключване на плащанията в брой, както и разпоредба, гарантираща ефективен достъп до пари в брой.

Определение за законно платежно средство и изключения (членове 4, 5 и 6)

С предложението във вторичното законодателство за първи път се въвежда определение и регулиране на парите в брой като законно платежно средство. До настоящия момент „законно платежно средство“ е определено само в Препоръката на Комисията от 2010 г. и в съдебната практика на Съда по съединени дела C-422/19 и C-423/19, в която се тълкува понятието за законно платежно средство, съдържащо се в член 128, параграф 1 от ДФЕС за евробанкнотите. В съответствие с тази съдебна практика в член 4 статутът на парите в брой като законно платежно средство се определя като налагащ задължително приемане, по пълен номинал, с право на освобождаване от задължение за плащане. Получателят на плащането не може да откаже плащане в евро в брой, освен ако страните не са се договорили за друго платежно средство или ако не се прилага изключение.

В член 5 се определят условията, при които отказът да бъде прието евро в брой би бил юридически възможен; такъв отказ трябва да бъде направен добросъвестно, да се основа на законни мотиви и да е в съответствие с принципа на пропорционалност с оглед на конкретните обстоятелства, при които трябва да се извърши плащането. Получателят на плащането поема тежестта на доказване, че тези условия са изпълнени за такива добросъвестни обстоятелствени изключения. В съдържащия се в член 5 неизчерпателен списък се посочват две законни основания за отказ на евро в брой, а именно плащането с банкноти, чиято стойност е явно непропорционална спрямо дължимата сума, и в изключителни случаи, когато към съответния момент предприятието няма възможност да върне ресто или ако заради въпросното плащане на предприятието няма да му останат достатъчно пари в брой, за да връща ресто и да извършва обичайните си сделки.

С член 6 на Комисията се предоставя правомощието да приема чрез делегирани актове допълнителни изключения от паричноправно естество от принципа за задължително приемане. Тези изключения следва да бъдат обосновани и пропорционални, не следва да подкопават ефективността на статута на еврото в брой като законно платежно средство и следва да бъдат разрешени само при условие че са налице други средства за плащане на парични задължения.

Приемане на плащания в брой (член 7)

Член 7 има за цел да гарантира, че задължителното приемане като основен принцип на законното платежно средство не се подкопава от равнищата на широко разпространено неприемане на пари в брой чрез тяхното едностранно и предварително изключване от страна на предприятията.

Държавите членки ще имат задължението да наблюдават равнището на предварителните едностранни изключвания на плащания в брой и да гарантират приемането на пари в брой в съответствие с принципа за задължителното им приемане, както е посочено в член 4. Държавите членки ще трябва да докладват ежегодно своята оценка на Комисията и на Европейската централна банка. Ако се счита, че равнищата на неприемане на пари в брой подкопават задължителното приемане на евробанкнотите и евромонетите, държавите членки ще трябва да предприемат коригиращи мерки.

Достъп до пари в брой (член 8)

В член 8 се установява задължението на държавите членки да осигурят достатъчен и ефективен достъп до пари в брой на цялата си територия, във всички свои региони, включително градските и извънградските райони. Това е необходимо, за да се гарантира на практика ефективността на статута на еврото в брой като законно платежно средство.

Държавите членки ще имат задължението да следят за достъпа до пари в брой. Те ще трябва също да оценяват ежегодно ситуацията на своята територия и да докладват оценката си на Комисията и на Европейската централна банка. Ако не бъде осигурен достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, държавите членки ще трябва да предприемат коригиращи мерки.

Процедурни аспекти (член 9)

Този член има за цел да определи процедурните аспекти с цел задълженията, посочени в членове 7 и 8, да бъдат ефективно изпълнени. Във връзка с това от всички държави членки се изисква да определят един или повече национални компетентни органи, които да разполагат с необходимите административни и регулаторни правомощия по отношение на приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой.

Определените национални компетентни органи ще разполагат с правото да преценяват дали принципът на задължителното приемане на пари в брой не се подкопава от равнищата на широко разпространено неприемане на пари в брой чрез едностранното и предварителното им изключване от страна на предприятията и дали достъпът до пари в брой е достатъчен и ефективен на територията на държавите членки. Оценката ще се основава на набор от общи показатели, приети от Комисията чрез актове за изпълнение. Тази оценка ще бъде докладвана на Комисията, както е предвидено в член 13. Ако държавите членки предприемат коригиращи мерки по отношение на задълженията си по членове 7 и 8, тези коригиращи мерки ще трябва да бъдат посочени в годишния доклад. От държавите членки няма да се изисква да приемат мерки за изпълнение, ако направената от тях оценка покаже, че принципът на задължителното приемане на пари в брой не се подкопава от равнищата на широко разпространено неприемане на пари в брой чрез едностранното и предварителното им изключване от страна на предприятията и ако на тяхна територия е осигурен достатъчен и ефективен достъп до пари в брой.

Когато обаче действията на държава членка изглеждат недостатъчни или ако Комисията счита, че приемането на плащания в брой и/или достатъчният и ефективен достъп до пари в брой в дадена държава членка не съответстват на задълженията, посочени в членове 7 и 8, въпреки констатациите в годишния доклад, Комисията разполага с правомощието да приема актове за изпълнение, в които се предвиждат подходящи и пропорционални мерки, които следва да бъдат приети от съответната държава членка.

Делегирани актове и актове за изпълнение (членове 10, 11)

Комисията ще има правомощието да приема делегирани актове. В член 10 се пояснява процедурата, която трябва да се следва при приемането на делегирани актове, предвидена в член 6.

В член 11 се посочва, че Комисията се подпомага от комитет във връзка с процедурата за актове за изпълнение, предвидена в член 9.

Санкции (член 12)

За да се гарантира, че разпоредбите на регламента се прилагат, като същевременно на държавите членки се предоставя известна гъвкавост по отношение на естеството на приложимите санкции, в член 12 се предвижда държавите членки да определят правила относно санкциите, приложими при нарушения на регламента.

Докладване (член 13)

В член 13 се предвижда всяка държава членка да представя на Комисията и ЕЦБ годишен доклад относно изключенията от задължителното приемане и тяхното прилагане, относно подробни данни и анализ на положението в държавата членка по отношение на достъпа до пари в брой и тяхното приемане, относно коригиращите мерки, които трябва да бъдат предприети съгласно членове 7 и 8, както и относно наложените санкции.

Средства за правна защита (член 14)

В член 14 от държавите членки се изисква да информират физическите лица и предприятията за каналите и средствата за правна защита, с които разполагат, за да подават жалби до компетентните органи относно случаи на незаконен отказ да бъдат приети пари в брой и на недостатъчен достъп до пари в брой.

Взаимодействие между евробанкнотите и евромонетите и цифровото евро (член 15)

В член 15 се изисква конвертирането на парите в брой в цифрово евро и обратно да се извършва по номинал, а за да се избегнат съмнения, на платеца се предоставя правото да избере да плати в брой или в цифрово евро, когато в съответствие с настоящия регламент се прилага задължителното приемане и на двете, включително по-специално в съответствие с разпоредбите, засягащи задължителното приемане (т.е. членове 4, 5, 6 и 7), както и с Регламента за цифровото евро.

Преразглеждане (член 16)

В член 16 се предвижда Комисията да извърши преглед на регламента пет години след влизането му в сила и да докладва на Парламента и на Съвета. Държавите членки следва да предоставят на Комисията информацията, необходима за изготвянето на този доклад.

Влизане в сила (член 17)

Регламентът влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.



2023/0208 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно статута на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 133 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

като взеха предвид становището на Европейската централна банка,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Съгласно член 3, параграф 1, буква в) от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) Съюзът разполага с изключителна компетентност по отношение на паричната политика на държавите членки, чиято парична единица е еврото.

(2)Съгласно член 128, параграф 1 от Договора за функционирането на Европейския съюз и член 10 от Регламент (ЕО) № 974/98 на Съвета 11 евробанкнотите са единствените банкноти, които имат статут на законно платежно средство в държавите членки, чиято парична единица е еврото. Съгласно член 11 от Регламент (ЕО) № 974/98 евромонетите са единствените монети, които имат статут на законно платежно средство в държавите членки, чиято парична единица е еврото.

(3)В Препоръката на Комисията относно обхвата и действието на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство 12 се предвижда общо понятие за законно платежно средство на евробанкнотите и евромонетите.

(4)В решение от 26 януари 2021 г. 13 Съдът на Европейския съюз изясни, че понятието „статут на законно платежно средство“, посочено в член 128, параграф 1 от ДФЕС, е понятие от правото на Съюза, което трябва да получи самостоятелно и еднакво тълкуване навсякъде в ЕС 14 . Второ, Съдът постанови, че понятието „статут на законно платежно средство“ на дадена парична единица, деноминирана във валутна единица, означава, че „това платежно средство по принцип не може да бъде отказано за плащане на дълг в същата парична единица, по номиналната му стойност с погасителен ефект.“ 15 . Трето, Съдът посочи, че задължението за приемане на евробанкноти и евромонети по принцип може да бъде ограничено от държавите членки, чиято парична единица е еврото, по съображения от обществен интерес и в съответствие с тяхната компетентност извън областта на паричното право и политика, както и на други области на изключителна компетентност на Съюза, при условие че тези ограничения са обосновани от цел от обществен интерес и са пропорционални на нея 16 .

(5)Приемането на евробанкноти и евромонети като платежно средство може по изключение да бъде отказано, ако отказът е направен добросъвестно, въз основа на законни основания и конкретни обстоятелства, които са извън контрола на получателя на плащането, и ако отказът е пропорционален. Например отказът може да бъде оправдан, ако за уреждането на паричен дълг предложената евробанкнота е несъразмерна спрямо сумата, дължима на получателя на плащането, като например предлагането на банкнота от двеста евро за уреждане на дълг под пет евро. В съответствие с Регламент (EО) № 974/98 на Съвета с изключение на емитиращите органи и на онези лица, специално посочени от националното законодателство на емитиращата държава членка, никоя страна не е задължена да приеме повече от 50 монети при едно-единствено плащане.

(6)За да се гарантира, че принципът на задължително приемане на плащания в евробанкноти и евромонети не е ефективно подкопан от широко разпространени и структурни откази на плащанията в брой, е необходимо държавите членки да наблюдават равнището на предварително едностранно изключване на плащанията в брой, когато сделките се извършват във физически помещения. Поради това държавите членки следва редовно да наблюдават равнището на предварителни едностранни изключвания на плащания в брой, когато плащанията се извършват във физически помещения на цялата им територия, във всички техни различни региони, включително градските и извънградските райони, въз основа на общи показатели, които позволяват сравнения между държавите членки. Ако оценката на държавите членки покаже, че приемането на плащания в брой на тяхна територия е гарантирано, няма да е необходимо те да приемат конкретни мерки във връзка със съответните си задължения. Те обаче ще трябва да продължат да наблюдават ситуацията. Ако държава членка стигне до заключението, че предварителното едностранно изключване на плащанията в брой възпрепятстват задължителното приемане на плащания в евробанкноти и евромонети на цялата ѝ територия или на част от нея, тази държава членка следва да предприеме ефективни и пропорционални мерки за коригиране на ситуацията, като например забрана или ограничения на предварителното едностранно изключване на плащанията в брой на цялата ѝ територия или на части от нея, например в селските райони, или в някои сектори, които се считат за основни, като пощенските станции, супермаркетите, аптеките или здравеопазването, или за някои видове плащания, които се разглеждат като плащания от съществено значение.

(7)С оглед на ефективното изпълнение на задължението им да гарантират достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, държавите членки следва редовно да наблюдават равнището на достъп до пари в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони, въз основа на общи показатели, които позволяват сравнения между държавите членки. Общите показатели биха могли да включват фактори, които засягат достъпа до пари в брой, като броя на банкоматите спрямо броя на населението, условията за теглене и внасяне, включително таксите, съществуването на различни мрежи с различни условия за достъп за клиентите, различията между градските и селските райони и социално-икономическите различия, както и трудностите при достъпа за определени групи от населението. Ако според тяхната оценка достъпът до пари в брой на тяхна територия се счита за достатъчен и ефективен, няма да е необходимо държавите членки да приемат конкретни мерки във връзка със съответните си задължения. Те обаче ще трябва да продължат да наблюдават ситуацията. Ако дадена държава членка стигне до заключението, че достъпът до пари в брой не е достатъчен и ефективен на цялата ѝ територия или на част от нея, или че съществува риск той да се влоши при липса на действия, следва да се предприемат подходящи коригиращи мерки за справяне със ситуацията, като например въвеждане на изисквания за достъп на географски принцип за доставчиците на платежни услуги, предоставящи услуги за теглене на пари в брой, да поддържат услуги, свързани с пари в брой, в достатъчен брой от своите клонове, където извършват стопанска дейност, или да определят оторизиран представител за кредитните институции, които развиват дейност само онлайн, или да поддържат достатъчно покритие на терминалните устройства АТМ (банкомати), където извършват стопанска дейност, като се осигури добро географско разпределение спрямо броя на населението, като при това се вземе предвид и възможното сливане на банкомати. Други коригиращи мерки биха могли да включват препоръки, насочени към некредитни институции, като например независими оператори на терминални устройства АТМ, търговци на дребно или пощенски служби, с които се насърчават да допълнят услугите на банките, свързани с пари в брой.

(8)На Комисията следва да се предостави правомощието да приема актове за изпълнение относно набор от общи показатели с общо приложение в еврозоната, които биха дали възможност на държавите членки ефективно да наблюдават и оценяват приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони. С оглед на подготовката на такива актове за изпълнение Комисията следва да се консултира с Европейската централна банка.

(9)На Комисията следва да се предостави правомощието да приема актове за изпълнение, адресирани до конкретна държава членка, когато мерките, предложени от тази държава членка, изглеждат недостатъчни или в случаите, когато въпреки констатациите в годишния доклад, изпратен от тази държава членка, предварителното едностранно изключване на плащанията в брой подкопават принципа на задължително приемане на плащания в евробанкноти и евромонети и/или когато достъпът до пари в брой не е достатъчен и ефективен. Такъв акт за изпълнение би могъл да изисква от съответната държава членка да предприеме мерки като посочените в съображения 7 и 8 или мерки, които са били счетени за ефективни в други държави членки, за да се гарантира, че не се подкопават принципите на задължително приемане на плащания в брой или достатъчен и ефективен достъп до пари в брой.

(10)В съответствие с принципа на лоялно сътрудничество Комисията, Европейската централна банка и определените национални компетентни органи с необходимите правомощия по отношение на приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой, както и по отношение на свързаните с пари в брой пазарни дейности на сектора на парите в брой, следва да си сътрудничат тясно по въпросите, свързани с приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой. В рамките на редовен диалог между тези институции и органи, основан по-специално на годишните доклади на държавите членки до Комисията и Европейската централна банка, следва да се цели идентифицирането на случаите на широко разпространено предварително едностранно изключване на плащанията в брой и недостатъчен достъп до пари в брой в конкретни национални територии или региони. Неговата цел също така ще бъде разработването и приемането на коригиращи мерки, които държавите членки следва да приемат като средство за изпълнение на задълженията си да гарантират приемането на пари в брой и достатъчния и ефективен достъп до пари в брой.

(11) С цел да се гарантира, че на по-късен етап могат да бъдат въведени допълнителни изключения от задължителното приемане на евро в брой, в случай че са необходими, на Комисията следва да бъде делегирано правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от ДФЕС за допълване на настоящия регламент чрез въвеждане на допълнителни изключения от принципа на задължително приемане за еврозоната като цяло. Комисията може да приема такива допълнителни изключения само ако те са необходими, пропорционални на тяхната цел и се запазва ефективността на статута на законно платежно средство на евро в брой. Правомощието на Комисията да приема делегирани актове за въвеждане на допълнителни изключения от задължителното приемане на евро в брой не следва да засяга възможността държавите членки, в съответствие със собствените си правомощия в областите на споделена компетентност, да приемат национално законодателство, с което се въвеждат изключения от задължителното приемане, произтичащо от статута на законно платежно средство, в съответствие с условията, определени от Съда на Европейския съюз в решението по съединени дела C-422/19 и C-423/19. От особена важност е по време на подготвителната си работа Комисията да проведе подходящи консултации, включително на експертно равнище, и тези консултации да бъдат проведени в съответствие с принципите, заложени в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г. По-специално, с цел осигуряване на равно участие при подготовката на делегираните актове, Европейският парламент и Съветът получават всички документи едновременно с експертите от държавите членки, като техните експерти получават систематично достъп до заседанията на експертните групи на Комисията, занимаващи се с подготовката на делегираните актове.

(12)За да се гарантират еднакви условия за разпоредбите относно приемането на плащания в брой и достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета 17 . Процедурата по консултиране следва да се използва за приемането на актовете за изпълнение относно приемането и достъпа до пари в брой, тъй като те се отнасят до мерки със слабо въздействие, а именно показатели за наблюдение на приемането и достъпа до пари в брой, или актове, адресирани до отделни държави членки, на които при определени обстоятелства може да се наложи да приемат подходящи мерки, които да отразяват особеностите на техните национални територии, региони и градски райони, в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета.

(13)Настоящият регламент гарантира пълно зачитане на основното право на свобода на стопанска инициатива и основното право на защита на потребителите, залегнали съответно в член 16 и член 38 от Хартата на основните права на Европейския съюз. Настоящият регламент се отнася до предпочитания метод на плащане с валутата със статут на законно платежно средство, който гражданите могат законно да изберат за уреждане на задълженията си. Поради това мерките в настоящия регламент се отнасят само до начина, по който предприятията получават плащания. Следователно намесата в тези основни права е непряка и много ограничена. Тя е обоснована от целта от общ интерес да се гарантира ефективността на законно платежно средство и е пропорционална на тази цел.

(14)Делът на плащанията в брой в сравнение с електронните плащания е по-висок за някои уязвими групи, включително по-възрастните хора, хората с увреждания и хората с ограничени цифрови умения и по-ниски равнища на доходите. Настоящото предложение е в съответствие с Европейския акт за достъпността 18 , който обхваща терминалните устройства АТМ. Освен това финансово изключените лица, като например лицата без банкова сметка, лицата, търсещи убежище, и мигрантите, които може да не са в състояние или да не желаят да използват платежни средства, предоставяни от частния сектор, разчитат на пари в брой като начин на плащане. Смята се, че парите в брой осигуряват ясна представа за разходите, с висока степен на лекота и бързина на използване, както и на безопасност и поверителност. Тези уязвими групи са изложени на по-голям риск да загубят достъпа си до метод на плащане, ако достъпът им до пари в брой бъде ограничен. По този начин настоящият регламент ще има за цел да запази финансовото приобщаване на уязвимите групи, които зависят от плащанията в брой, като се гарантира, че всеки в еврозоната ще бъде свободен да избира предпочитания начин на плащане и ще има достъп до основни парични услуги, като същевременно се подкрепят продължаващите усилия на държавите членки в областта на политиката за насърчаване на цифровото финансово приобщаване, например чрез мерки, насочени към повишаване на финансовата и по-специално цифровата финансова грамотност в системите за образование и обучение, както и към преодоляване на пропуските в цифровата инфраструктура, включително в селските райони.

(15)В съответствие с принципа на пропорционалност, за постигането на основната цел да се гарантира приемането на пари в брой и достъпа до пари в брой е необходимо и целесъобразно да се определят необходимите правила. Настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на поставените цели съгласно разпоредбите на член 5, параграф 4 от Договора за Европейския съюз.

ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят подробни правила относно обхвата и действието на законно платежно средство на евробанкнотите и евромонетите и достъпа до тях, както е предвидено съответно в член 128, параграф 1 от ДФЕС и в член 11 от Регламент (ЕО) № 974/98, за да се гарантира ефективното им използване като единна валута.

Член 2

Приложно поле

1.Настоящият регламент се прилага за уреждането на парични задължения, доколкото те трябва да бъдат уредени изцяло или частично в брой, когато съществува задължение за плащане в съответствие с приложимото право или установената правна практика. За да се гарантира ефективността на законно платежно средство на парите в брой, настоящият регламент се прилага и по отношение на предварителното едностранно изключване на плащанията в брой и за достъпа до пари в брой.

2.Настоящият регламент не се прилага за плащания за стоки или услуги, закупени от разстояние, включително онлайн.

Член 3

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1.„пари в брой“ означава евробанкноти и евромонети;

2.„сектор на парите в брой“ означава кредитни институции, предлагащи разплащателни сметки на клиенти и доставчици на парични услуги, участващи в управлението на разпространението и обращението на евробанкноти и евромонети; 

   

3.„кредитна институция“ означава кредитна институция, както е определено в член 4, параграф 1 от Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета 19 ;

   

4.„предварително едностранно изключване на плащанията в брой“ означава ситуация, при която търговец на дребно или доставчик на услуги едностранно изключва парите в брой като метод на плащане, например чрез надпис „не се приемат пари в брой“. В този случай платецът и получателят на плащането не се съгласяват свободно относно средството за плащане за покупка;

5.„платец“ означава всяко лице, което извършва плащане в евро;

   

6.„получател на плащането“ означава всяко лице, определено като краен получател на средствата, предмет на дадена платежна операция в евро в брой;

   

7.„номинална стойност“ означава деноминацията в евро на евробанкнота или евромонета, както е отпечатана върху тази банкнота или изсечена върху тази монета;

   

8.„предприятие“ означава лице, което осъществява стопанска дейност, независимо от правната му форма, включително партньорствата или сдруженията, които редовно осъществяват стопанска дейност.

Член 4

Законно платежно средство

1.Статутът на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство предполага тяхното задължително приемане, по пълна номинална стойност, и има силата на освобождаване от задължение за плащане.

2.В съответствие със задължителното приемане на пари в брой получателят на плащането не може да отказва евробанкноти и/или евромонети, предложени за плащане с цел изпълнение на това задължение.

3.В съответствие с приемането на пари в брой по пълна номинална стойност паричната стойност на евробанкнотите и/или евромонетите, предложени за уреждане на задължение, е равна на сумата в евро, посочена върху банкнотите и/или монетите. Забраняват се надценките при уреждане на задължение с евробанкноти и евромонети.

4.В съответствие с правото на освобождаване от задължение за плащане платецът има възможност да се освободи от задължение за плащане, като предложи евробанкноти и евромонети на получателя на плащането.

Член 5

Изключения от принципа за задължително приемане на евробанкноти и евромонети

1.Чрез дерогация от член 4, параграф 2 получателят на плащането има право да откаже евробанкноти и евромонети във всеки от следните случаи:

а)когато отказът е направен добросъвестно и когато този отказ се основава на законни и временни основания в съответствие с принципа на пропорционалност с оглед на конкретни обстоятелства извън контрола на получателя на плащането;

б)когато преди плащането получателят е договорил с платеца друго платежно средство.

За целите на буква а) получателят на плащането носи тежестта на доказване, че в конкретен случай са налице такива законни и временни основания и че отказът е пропорционален.

2.За целите на прилагането на параграф 1 такива законни основания могат да включват:

i.По отношение на банкнотите с висока номинална стойност, ако стойността на предложената банкнота е явно непропорционална в сравнение със стойността на сумата за плащане.

ii.В изключителни случаи, ако предприятието не разполага с пари да върне в момента, в който парите в брой се предлагат като плащане, или ако в резултат на това плащане предприятието няма да разполага с достатъчно налични пари за връщане, за да може да извършва обичайните си ежедневни търговски сделки.

Член 6

Допълнителни изключения от принципа за задължително приемане на евробанкноти и евромонети от паричноправно естество

На Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове в съответствие с член 10 за допълване на настоящия регламент чрез определяне на допълнителни изключения от принципа на задължителното приемане от паричноправно естество. Тези изключения са обосновани от цел от обществен интерес и пропорционални на тази цел, не подкопават ефективността на статута на еврото в брой като законно платежно средство и са разрешени само при условие че са налице други средства за плащане на парични задължения. При изготвянето на тези делегирани актове Комисията се консултира с Европейската централна банка.

Член 7

Приемане на плащания в брой

1.За да се гарантира приемането на пари в брой в съответствие с член 4, параграф 2, държавите членки наблюдават приемането на плащанията в брой и равнището на предварителното едностранно изключване на плащанията в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони, въз основа на общите показатели, приети от Комисията, и оценяват ситуацията.

   

2.Държавите членки уведомяват за резултатите от своите наблюдение и оценка на ситуацията по отношение на равнището на приемане на плащанията в брой в съответствие с член 9, параграф 3.

3.Ако дадена държава членка смята, че равнището на приемане на плащания в брой на нейна територия или на части от нея подкопава задължителното приемане на евробанкноти и евромонети, тя определя коригиращите мерки, които се ангажира да предприеме в съответствие с член 9, параграф 4.

Член 8

Достъп до пари в брой

1.Държавите членки осигуряват достатъчен и ефективен достъп до пари в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони. За да гарантират достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, държавите членки наблюдават достъпа до пари в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони, въз основа на общите показатели, приети от Комисията, и оценяват ситуацията.

2.Държавите членки уведомяват за резултатите от своите наблюдение и оценка на ситуацията по отношение на достъпа до пари в брой в съответствие с член 9, параграф 3.

3.Ако дадена държава членка смята, че не е осигурен достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, тя определя коригиращите мерки, които се ангажира да предприеме в съответствие с член 9, параграф 4.

Член 9

Процедурни аспекти

1.С оглед на изпълнението на задълженията, посочени в членове 7 и 8, държавите членки определят един или повече национални компетентни органи с необходимите правомощия по отношение на приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой, както и по отношение на свързаните с пари в брой пазарни дейности на сектора на парите в брой.

2.За целите на членове 7 и 8 Комисията приема актове за изпълнение с общо приложение относно набор от общи показатели, които държавите членки използват за наблюдение и оценка на приемането на плащанията в брой и достъпа до пари в брой на цялата си територия, във всички свои различни региони, включително градските и извънградските райони. Тези актове за изпълнение се приемат [в срок от X месеца след влизането в сила на настоящия регламент] в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 11. При изготвянето на тези актове за изпълнение Комисията се консултира с Европейската централна банка.

3.Определените национални компетентни органи уведомяват за резултатите от своите наблюдение и оценка на ситуацията по отношение на равнищата на приемане на плащанията в брой и достъпа до пари в брой, като посочват основанията и данните за своята оценка, в годишен доклад, който се изпраща до Комисията и до Европейската централна банка, както е посочено в член 13.

4.Ако дадена държава членка смята, че равнището на приемане на плащания в брой подкопава задължителното приемане на евробанкноти и евромонети или че не е осигурен достатъчен и ефективен достъп до пари в брой, тя посочва в годишния си доклад коригиращите мерки, които се ангажира да предприеме, за да изпълни задълженията, посочени в членове 7 и 8. Коригиращите мерки влизат в сила без ненужно забавяне.

5.Комисията разглежда годишните доклади в тясно сътрудничество с Европейската централна банка. Ако коригиращите мерки, предложени от държава членка съгласно параграф 4, изглеждат недостатъчни или ако Комисията счита, че приемането на плащания в брой или достатъчният и ефективен достъп до пари в брой в дадена държава членка не съответстват на задълженията, посочени в членове 7 и 8, въпреки констатациите в годишния доклад, Комисията приема актове за изпълнение, в които се предвиждат подходящи и пропорционални мерки, които съответната държава членка следва да приеме в срока, определен в съответния акт за изпълнение. Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 11.

Член 10

Упражняване на делегирането

1.Правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията при спазване на предвидените в настоящия член условия.

2.Правомощието да приема делегирани актове, посочено в член 6, се предоставя на Комисията за неопределен срок, считано от [датата на влизане в сила на настоящия регламент].

3.Правомощието да приема делегирани актове, посочено в член 6, може да бъде оттеглено по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. С решението за оттегляне се прекратява посоченото в него делегиране на правомощия. Оттеглянето поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна дата, посочена в решението. То не засяга действителността на делегираните актове, които вече са в сила.

4.Преди приемането на делегиран акт Комисията се консултира с експерти, определени от всяка държава членка в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г.

5.Веднага след като приеме делегиран акт, Комисията нотифицира акта едновременно до Европейския парламент и на Съвета.

6.Делегиран акт, приет съгласно член 6, влиза в сила единствено ако нито Европейският парламент, нито Съветът не са представили възражения в срок от един месец след нотифицирането на акта до Европейския парламент и Съвета или ако преди изтичането на този срок и Европейският парламент, и Съветът са уведомили Комисията, че няма да представят възражения. Посоченият срок може да се удължи с един месец по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

Член 11

Процедура на комитет

1.Комисията се подпомага от комитет. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 4 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 12

Санкции

Държавите членки установяват правила относно санкциите, [включително финансови санкции и ненаказателни глоби], приложими за нарушение на настоящия регламент, и предприемат всички необходими мерки, за да гарантират тяхното прилагане. Предвидените наказания трябва да бъдат ефективни, пропорционални и възпиращи. В рамките на една година след влизането в сила на настоящия регламент държавите членки уведомяват Комисията за тези правила и мерки и ѝ съобщават незабавно всички последващи техни изменения.

Член 13

Годишни доклади

1.Държавите членки представят ежегодно на Комисията и на Европейската централна банка доклад, включващ информация относно следните аспекти:

а)установените изключения от принципа на задължителното приемане и тяхното прилагане;

б)подробни данни и оценка на ситуацията в държавата членка по отношение на приемането на плащания в брой и достъпа до пари в брой, както и коригиращите мерки, които трябва да бъдат предприети съгласно членове 7 и 8;

в)приложените санкции, включително финансови санкции и ненаказателни глоби.

2.Първият годишен доклад се представя една година след влизането в сила на настоящия регламент. Следващите годишни доклади се представят ежегодно след датата на влизане в сила на настоящия регламент.

3.Комисията разглежда годишните доклади в тясно сътрудничество с Европейската централна банка.

Член 14

Задължение на държавите членки да информират за средствата за правна защита

Държавите членки предоставят на физическите лица и предприятията ясна информация относно каналите и ефективните средства за правна защита, с които разполагат, за да подават жалби до компетентните национални органи относно случаи на незаконен отказ за приемане на пари в брой и недостатъчен и неефективен достъп до пари в брой.

Член 15

Взаимодействие между евробанкнотите и евромонетите и цифровото евро

1.Евробанкнотите и евромонетите и цифровото евро са конвертируеми по номинална стойност.

2.Получателите на паричен дълг, деноминиран в евро, приемат плащания в евробанкноти и евромонети в съответствие с разпоредбите на настоящия регламент, независимо дали приемат плащания в цифрово евро в съответствие с Регламент [XXX относно създаването на цифровото евро]. Когато приемането на евробанкнотите и евромонетите и цифровото евро е задължително в съответствие с разпоредбите на настоящия регламент и на Регламент (ХХХ относно създаването на цифровото евро), платецът има право да избере платежното средство.

Член 16

Преглед

До [дата — пет години след влизането в сила] Комисията извършва преглед на действието и въздействието на настоящия регламент и представя доклад на Европейския парламент и на Съвета. Държавите членки предоставят на Комисията информацията, необходима за изготвянето на този доклад.

Член 17

Влизане в сила

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко в държавите членки в съответствие с Договорите.

Съставено в Брюксел на […] година.

Председател    Председател

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

(1)     https://www.ecb.europa.eu/euro/cash_strategy/cash_role/html/index.en.html  
(2)    Вж. Решението от 26 януари 2021 г. по съединени дела C‑422/19 и C‑423/19, Dietrich и Häring (EU:C:2021:63).
(3)    Препоръка на Комисията от 22 март 2010 г. относно обхвата и действието на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство (2010/191/ЕС).
(4)    Вж. решение от 26 януари 2021 г., Dietrich и Häring, съединени дела C-422/19 и C-423/19 (EU:C:2021:63, т. 49).
(5)    Регламент (ЕО) № 974/98 на Съвета от 3 май 1998 г. относно въвеждането на еврото (ОВ L 139, 11.5.1998 г., стр. 1).
(6)     Препоръка на Комисията от 22 март 2010 г. относно обхвата и действието на евробанкнотите и евромонетите като законно платежно средство
(7)    Европейска централна банка (2022), Проучване на нагласите за плащане на потребителите в еврозоната (SPACE)   https://www.ecb.europa.eu/stats/ecb_surveys/space/html/ecb.spacereport202212~783ffdf46e.en.html#toc7  
(8)

    Проучване относно платежните нагласи на потребителите в еврозоната (SPACE) — 2022 г. (europa.eu)

(9)    Европейска централна банка (2022 г.), Проучване на платежните нагласи на потребителите в еврозоната (SPACE) , стр. 59 https://www.ecb.europa.eu/stats/ecb_surveys/space/html/ecb.spacereport202212~783ffdf46e.en.html#toc7  
(10)    Вж. окончателния доклад на адрес: 5о заседание на ELTEG III.
(11)    Регламент (ЕО) № 974/98 на Съвета от 3 май 1998 г. относно въвеждането на еврото (ОВ L 139, 11.5.1998 г., стр. 1).
(12)    ОВ L 83, 30.3.2010 г., стр. 70.
(13)    Вж. решение от 26 януари 2021 г. по съединени дела C-422/19 и C-423/19, Hessischer Rundfunk, EU:C:2021:63.
(14)    Вж. решение от 26 януари 2021 г. по съединени дела C-422/19 и C-423/19, Hessischer Rundfunk, EU:C:2021:63, т. 45.
(15)    Вж. решение от 26 януари 2021 г. по съединени дела C-422/19 и C-423/19, Hessischer Rundfunk, EU:C:2021:63, т. 46.
(16)    Вж. решение от 26 януари 2021 г. по съединени дела C-422/19 и C-423/19, Hessischer Rundfunk, EU:C:2021:63, т. 67 и 68.
(17)    OВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13.
(18)    Директива (ЕС) 2019/882 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за изискванията за достъпност на продукти и услуги (OB L 151, 7.6.2019 г., стр. 70).
(19)    Регламент (ЕС) № 575/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно пруденциалните изисквания за кредитните институции и инвестиционните посредници и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (OВ L 176, 27.6.2013 г., стp. 1—337).
Top