Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021PC0625

Предложение за РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА за одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония

COM/2021/625 final

Брюксел, 5.10.2021

COM(2021) 625 final

2021/0319(NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА

за одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония

{SWD(2021) 285 final}


2021/0319 (NLE)

Предложение за

РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ НА СЪВЕТА

за одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост 1 , и по-специално член 20 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)Пандемията от COVID-19 оказа отрицателно въздействие върху икономиката на Естония. През 2019 г. брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението на Естония е бил 67 % от средния за Съюза. Според прогнозата на Комисията от лятото на 2021 г. реалният БВП на Естония е намалял с 2,9 % през 2020 г. и се очаква да нарасне с 1,8 % с натрупване през 2020 и 2021 г. Сред дългосрочните аспекти, които имат въздействие върху средносрочните икономически резултати, са застаряването на населението, регионалните и социалните различия, относително ниската производителност на ресурсите и високата интензивност на емисиите на парникови газове.

(2)На 9 юли 2019 г. и на 20 юли 2020 г. Съветът отправи препоръки към Естония в контекста на европейския семестър. По-специално Съветът препоръча на Естония да подобри адекватността на мрежата за социална сигурност, включително чрез разширяване на обхвата на обезщетенията за безработица, и достъпа до интегрирани социални услуги на достъпни цени, както и да предприеме мерки за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, включително чрез подобряване на прозрачността на заплащането. Той препоръча също така да се подобрят достъпността и устойчивостта на здравната система, включително чрез преодоляване на недостига на здравни работници, укрепване на първичната медицинска помощ и гарантиране на снабдяването с медицински продукти от критично значение. Освен това той препоръча да се преодолее недостигът на умения и да се насърчат иновациите чрез подобряване на капацитета и съответствието на системата за образование и обучение с нуждите на пазара на труда. На Естония беше препоръчано също така да съсредоточи инвестициите върху екологичния и цифровия преход, по-специално цифровизацията на предприятията, научните изследвания и иновациите, включително чрез подкрепа за капацитета за иновации на малките и средните предприятия, чистото и ефективно производство и използване на енергия, ефективното използване на ресурсите и устойчивия транспорт, с което се допринася за постепенната декарбонизация на икономиката. Освен това Съветът препоръча да се осигури достатъчен достъп до финансиране и да се увеличат усилията за осигуряване на ефективен надзор и прилагане на рамката за борба с изпирането на пари. Накрая, за да бъде преодоляна кризата, свързана с COVID-19, на Естония беше препоръчано да предприеме всички необходими мерки за ефективно справяне с пандемията, поддържане на икономиката, а когато икономическите условия позволяват това — да провежда фискални политики, насочени към постигане на разумни средносрочни фискални позиции и гарантиране на устойчивостта на обслужването на дълга, като същевременно се увеличат инвестициите. След като оцени напредъка в изпълнението на тези специфични за държавата препоръки към момента на представяне на плана за възстановяване и устойчивост, Комисията констатира, че препоръката за предприемане на всички необходими мерки за ефективно справяне с пандемията, поддържане на икономиката и подпомагане на последващото възстановяване е изцяло изпълнена. Освен това тя констатира, че е постигнат значителен напредък по отношение на препоръките за съсредоточаване на инвестициите върху енергийните междусистемни връзки.

(3)В Препоръката на Съвета относно икономическата политика на еврозоната на държавите членки от еврозоната бе препоръчано да предприемат действия, включително чрез своите планове за възстановяване и устойчивост, наред с другото, за да осигурят позиция на своите политики, която подкрепя възстановяването, и да подобрят допълнително конвергенцията, издръжливостта и устойчивия и приобщаващ растеж. В Препоръката на Съвета се препоръчва също държавите членки от еврозоната да укрепят националните институционални рамки, да осигурят макроикономическа стабилност, да завършат икономическия и паричен съюз и да засилят международната роля на еврото.

(4)На 18 юни Естония представи на Комисията своя национален план за възстановяване и устойчивост в съответствие с член 18, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/241. Това бе предшествано от процес на консултации, проведени в съответствие с националната правна уредба, който включваше местни и регионални органи, социални партньори, организации на гражданското общество, младежки организации и други заинтересовани страни. Националната ангажираност с плановете за възстановяване и устойчивост е в основата на тяхното успешно изпълнение и трайно въздействие на национално равнище и надеждност на европейско равнище. В съответствие с член 19 от Регламент (ЕС) 2021/241 Комисията направи оценка на целесъобразността, ефективността, ефикасността и съгласуваността на плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с насоките за оценка, изложени в приложение V към посочения регламент.

(5)Плановете за възстановяване и устойчивост следва да способстват за общите цели на Механизма за възстановяване и устойчивост, създаден с Регламент (ЕС) 2021/241 („Механизма“), и на Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, създаден с Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета 2 , с цел да се подкрепи възстановяването след кризата, предизвикана от COVID-19. Те следва да насърчават икономическото, социалното и териториалното сближаване в Съюза, като допринасят за шестте стълба, посочени в член 3 от Регламент (ЕС) 2021/241.

(6)Изпълнението на плановете за възстановяване и устойчивост на държавите членки ще представлява координирано усилие, включващо реформи и инвестиции в целия Съюз. Чрез координираното и едновременно изпълнение и изпълнението на трансгранични проекти и проекти с участието на няколко държави тези реформи и инвестиции взаимно ще се подсилват и ще генерират положителни странични ефекти в целия Съюз. Поради това около една трета от въздействието на Механизма върху растежа и създаването на работни места в държавите членки ще дойде от странични ефекти от други държави членки.

Уравновесен отговор, допринасящ за шестте стълба

(7)В съответствие с член 19, параграф 3, буква а) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.1 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост представлява в голяма степен (рейтинг А) всеобхватен и адекватно уравновесен отговор на икономическото и социалното положение, като по този начин допринася по подходящ начин и за шестте стълба, посочени в член 3 от този регламент, като се вземат предвид специфичните предизвикателства на съответната държава членка и разпределените ѝ финансови средства.

(8)Планът за възстановяване и устойчивост включва мерки, които допринасят за всички шест стълба, като всеки от шестте компонента на този план е насочен към един или повече стълбове. Този подход допринася да се гарантира, че всеки стълб се разглежда всеобхватно и съгласувано. Приносът към първия стълб, посветен на екологичния преход, се планира да бъде подкрепен чрез мерки за стимулиране на използването на енергия от възобновяеми източници, саниране на сгради за подобряване на тяхната енергийна ефективност, както и чрез подобряване на свързаността на обществения транспорт и стимули за използването на екологично чист водород и обща подкрепа за ускоряването на екологичния преход в предприятията, включително уменията, които са необходими за този преход. Всички инвестиции и реформи, насочени към цифровизацията на публичния сектор и предприятията, както и към подобряване на равнището на цифровите умения, се очаква да допринесат за постигането на целта на втория стълб, посветен на цифровата трансформация.

(9)Планът за възстановяване и устойчивост се очаква да допринесе за подобряване на макроикономическите резултати чрез смекчаване на икономическото и социалното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19, като същевременно се насърчат конкурентоспособността на износа, иновациите и предприемачеството чрез цифрови и екологични решения, като по този начин се подпомага интелигентният, устойчив и приобщаващ растеж, обхванат от третия стълб. Четвъртият стълб, посветен на социалното и териториалното сближаване, намира място чрез повишаване на достъпността на обществените услуги чрез цифровизация, подобряване на свързаността с интернет, по-специално в селските райони, като по този начин се цели намаляване на цифровото разделение, чрез подобряване на транспортната свързаност, както и чрез създаване на устойчиви работни места и умения в различни части на Естония.

(10)Планът за възстановяване и устойчивост включва мерки, насочени към укрепване на здравната и икономическата, социалната и институционалната устойчивост на страната, както се описва в петия стълб. По-специално, планът за възстановяване и устойчивост е насочен пряко към подобряване на устойчивостта и достъпността на системата на здравеопазването и включва мерки за подобряване на достъпа до социални услуги в Естония. Шестият стълб, посветен на политиките за следващото поколение, се подкрепя от мерки, чиято цел е да се помогне на младите хора да навлязат на пазара на труда чрез субсидии за заплати, помощи за обучение и структурни промени в системата за образование и обучение с цел насърчаване на уменията в областта на информационните и комуникационните технологии и увеличаване на участието и дела на жените в такива обучения и в сектора като цяло.

Справяне с всички или със значителна част от предизвикателствата, посочени в специфичните за държавата препоръки

(11)В съответствие с член 19, параграф 3, буква б) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.2 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост се очаква да допринесе за ефективното справяне с всички или със значителна част от предизвикателствата (рейтинг А), посочени в съответните специфични за държавата препоръки, отправени към Естония, включително фискалните им аспекти, или предизвикателствата, посочени в други относими документи, официално приети от Комисията в контекста на европейския семестър. Може да се счита, че препоръките, свързани с незабавния отговор на фискалната политика на пандемията, попадат извън обхвата на плана за възстановяване и устойчивост на Естония, независимо от факта, че Естония като цяло е реагирала адекватно и в достатъчна степен на непосредствената нужда от подкрепа на икономиката чрез фискални средства през 2020 и 2021 г., в съответствие с разпоредбите на общата клауза за дерогация на Пакта за стабилност и растеж.

(12)Планът за възстановяване и устойчивост включва взаимно подсилващи се реформи и инвестиции, които допринасят за справяне в различна степен с всички или със значителна част от икономическите и социалните предизвикателства, посочени в специфичните за държавата препоръки, отправени към Естония от Съвета в рамките на европейския семестър през 2019 г. и 2020 г., по-специално в областите на екологичния преход, като например енергийната ефективност и ефективността на ресурсите, цифровия преход, като например цифрови умения и подкрепа за цифровизацията на предприятията, здравеопазването, като например устойчивостта и достъпността на системата на здравеопазване, социалното приобщаване, като например достъпа до интегрирани социални и здравни услуги на приемливи цени, и борбата с изпирането на пари, като например укрепване на аналитичния капацитет в рамката за борба с изпирането на пари.

(13)Планът за възстановяване и устойчивост включва мерки в подкрепа на инвестициите в екологичния и цифровия преход на предприятията, като по този начин допринася за изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки. Сред тях по-специално е разработването на иновативни екологични технологии, като например водород от възобновяеми източници, екологични и цифрови умения за справяне с недостига на умения и схеми за финансова подкрепа, за да се помогне на естонските предприятия, по-специално на малките и средните предприятия, да постигнат напредък в тяхната цифрова и екологична трансформация и за да се подобри достъпът до финансиране. С реформите и инвестициите в областта на енергетиката се цели да се стимулира използването на енергия от възобновяеми източници, да се подобри енергийната ефективност на сградите и да се постигне декарбонизация на икономиката чрез цели и действия за постепенно извеждане от употреба на битуминозните шисти. Очаква се мерките в транспортния сектор да спомогнат за намаляване на емисиите и да стимулират навлизането на устойчиви видове транспорт. Реформите включват развиване на взаимосвързана и споделена мобилност в региона на столицата Талин чрез обща система за обществен транспорт и електрифициране на железниците. Очаква се планът за възстановяване и устойчивост да допринесе за развитието на трансграничния проект „Rail Baltic“, свързващ трите балтийски столици и държави с Полша и останалата част от Съюза, чрез инвестиции в железопътни и трамвайни линии и велосипедни и пешеходни алеи до гарите и мултимодалния железопътен терминал на „Rail Baltic“.

(14)Реформите и инвестициите в укрепването на първичните здравни грижи, преодоляването на недостига на работна сила в здравеопазването, модернизирането на управлението на електронното здравеопазване и подобряването на здравната инфраструктура, включително изграждането на „Northern Estonia Medical Campus“, следва да увеличат достъпността и устойчивостта на системата на здравеопазването. Достъпът до социални услуги се очаква да се подобри чрез мерки за дългосрочни грижи, включително за модернизиране и опростяване на системата за подпомагане на децата с по-големи нужди от грижи и чрез плана за действие за интегриране на социалните и здравните грижи. Мерките за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете следва да допринесат за социалното сближаване. Инвестициите в подкрепа на младите хора да придобият професионален опит и да подобрят уменията си се очаква да допринесат за преодоляване на недостига на умения, както и за намаляване на младежката безработица. Удължаването на продължителността на обезщетенията за безработица с 60 дни в случай на неблагоприятни условия на пазара на труда допринася до известна степен за укрепване на мрежата за социална закрила. Реформите и инвестициите в здравеопазването и социалната и цифровата област също следва да допринесат за намаляване на регионалните различия.

(15)В допълнение към неотдавнашните мерки срещу изпирането на пари планът за възстановяване и устойчивост включва мярка, целяща създаването на център за стратегически анализ в рамките на звеното за финансово разузнаване, за да се засилят оперативното разпознаване на рисковете от изпиране на пари, отговорът и превенцията на тези рискове, като по този начин се допринася за укрепването на рамката за борба с изпирането на пари.

(16)Планът за възстановяване и устойчивост предоставя основа за по-нататъшни реформи в социалната и здравната сфера за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор, подобряване на качеството и достъпа до дългосрочни грижи за всички хора, нуждаещи се от грижи, разширяване на обхвата на обезщетенията за безработица и намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, по-специално чрез повишаване на прозрачността на заплатите. Включените в плана за възстановяване и устойчивост мерки за справяне с декарбонизацията на икономиката са свързани главно с инвестиции. Що се отнася до реформите, конкретните действия за постепенно извеждане от употреба на битуминозните шисти се очаква да бъдат определени в националния план за развитие на енергийния сектор едва в края на 2025 г.

Принос към потенциала за растеж, създаването на работни места и икономическата, социалната и институционалната устойчивост

(17)В съответствие с член 19, параграф 3, буква в) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.3 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост се очаква да спомага ефективно (рейтинг „А“) за укрепването на потенциала за растеж, създаването на работни места и икономическата, социалната и институционалната устойчивост на Естония, като допринася за прилагането на Европейския стълб на социалните права, включително чрез насърчаване на политиките за децата и младите хора, както и за смекчаването на икономическото и социалното въздействие на кризата, предизвикана от COVID-19, като при това засилва икономическото, социалното и териториалното сближаване и конвергенцията в рамките на Съюза.

(18)Симулациите на службите на Комисията показват, че планът за възстановяване и устойчивост, заедно с останалите мерки от Инструмента на Европейския съюз за възстановяване, имат потенциала до 2026 г. да увеличат БВП на Естония с 0,9 % до 1,3 %, без да се включва възможното положително въздействие на структурните реформи, което може да бъде значително.

(19)Очаква се реформите и инвестициите в енергия от възобновяеми източници, устойчивата мобилност и по-нататъшната цифровизация на обществените услуги да стимулират устойчивия растеж и заетостта в средносрочен и дългосрочен план. Мерките, насочени към разработването на екологични технологии, насърчаването на енергийната ефективност и декарбонизацията на промишлеността, включително навлизането на нововъзникващи технологии, като например водорода от възобновяеми източници, следва да допринасят за декарбонизацията и по този начин за устойчивостта на икономиката.

(20)Мерките в подкрепа на екологичния и цифровия преход се очаква да увеличат бизнес иновациите и да стимулират научноизследователската и развойната дейност, като по този начин се предоставят възможности за повишаване на производителността, икономическата конкурентоспособност и създаването на работни места, като същевременно допринесат за постигането на структурни промени в икономиката и положат основите за повишаване на устойчивостта в съответствие с актуализираната промишлена стратегия на Европа. Очакваната модернизация на икономическата структура следва да бъде подкрепена от мерки за насърчаване на екологичните и цифровите умения с цел подобряване на равнището на уменията на работната сила и справяне с дългогодишното предизвикателство на Естония, свързано с несъответствието между търсените и предлаганите умения. Планът за възстановяване и устойчивост включва подкрепа за изграждането на широколентови мрежи с голям капацитет, което се очаква да допринесе за преодоляване на цифровото разделение между селските и градските райони. Инвестициите, които насърчават устойчивите видове транспорт, наред с подобрените цифрови връзки, са насочени към подобряване на социалното и териториалното сближаване.

(21)Планът за възстановяване и устойчивост включва мерки за преодоляване на важни предизвикателства в областта на заетостта, социалната сфера и здравеопазването и се очаква той да допринесе за изпълнението на Европейския стълб на социалните права. Мерките за укрепване на първичните здравни грижи, увеличаване на работната сила в здравеопазването, подобряване на здравната инфраструктура и системата за електронно здравеопазване са насочени към подобряване на достъпа до здравни грижи, като по този начин се спомага за справяне с дългогодишното предизвикателство, свързано с неудовлетворени нужди от медицински грижи. Мерките, насочени към младежката заетост, имат за цел да се подпомогнат младите хора да придобият професионален опит, да подобрят уменията си и да увеличат потенциала за растеж на страната. В резултат на мерките се очаква устойчивостта на естонската социална и здравна система да се подобри.

Ненанасяне на значителни вреди

(22)В съответствие с член 19, параграф 3, буква г) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.4 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост се очаква да гарантира, че никоя от мерките за изпълнение на реформите и инвестиционните проекти, включени в плана за възстановяване и устойчивост, не нанася значителни вреди на екологичните цели (рейтинг А) по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета 3 („принцип за ненанасяне на значителни вреди“).

(23)Планът за възстановяване и устойчивост включва систематична оценка на всяка мярка спрямо принципа „ненанасяне на значителни вреди“ в съответствие с Техническите насоки на Европейската комисия за прилагането на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01). Предоставената информация е в основата на оценката, че мерките са в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“, например чрез предоставяне на подробни обяснения за начина, по който съображенията, свързани с кръговата икономика, следва да бъдат взети предвид при строителните проекти.

(24)За някои мерки, при които са необходими покани за представяне на проекти или покани за заявяване на интерес, за да се изберат конкретни проекти в бъдеще, или мерки, предвиждащи финансови инструменти, като например Зеления фонд, принципът за „ненанасяне на значителни вреди“ следва да се спазва, като се гарантира, по-специално чрез подходящи ключови етапи, свързани с тези мерки, че с условията на поканите за представяне на проекти или поканите за изразяване на интерес се предотвратява изборът на дейности, които биха могли да навредят значително на екологичните цели.

Принос за екологичния преход, включително биологичното разнообразие

(25)В съответствие с член 19, параграф 3, буква д) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.5 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост съдържа мерки, които допринасят в голяма степен (рейтинг А) за екологичния преход, включително биологичното разнообразие, или за преодоляване на предизвикателствата, които произтичат от него. Мерките в подкрепа на целите в областта на климата възлизат на сума, която е 41,5 % от общия размер на разпределените по плана за възстановяване и устойчивост средства, изчислена в съответствие с методиката от приложение VI към този регламент. В съответствие с член 17 от този регламент планът за възстановяване и устойчивост е в съответствие с информацията, включена в националния план в областта на енергетиката и климата за периода 2021—2030 г.

(26)Приносът на плана за възстановяване и устойчивост на Естония към екологичния преход се основава на три стълба: екологичен преход в предприятията, устойчива енергия и енергийна ефективност и устойчив транспорт. Декарбонизацията на икономиката е основно предизвикателство за Естония и с плана за възстановяване и устойчивост страната се ангажира да поеме ясен курс към постепенното извеждане от употреба на битуминозните шисти в енергийния сектор чрез цели и действия, които ще бъдат определени в националния план за развитие за енергийния сектор. С плана за възстановяване и устойчивост се стимулира използването на енергия от възобновяеми източници чрез премахване на административните пречки, укрепване на мрежата и улесняване на присъединяването към нея, както и чрез пилотни решения за съхранение на енергия. Планът за възстановяване и устойчивост следва също така да допринася за въвеждането на технологии с екологично чист водород в цялата верига на стойността от производството до потреблението. По-голяма устойчивост на транспорта следва да се постигне чрез създаването на нови връзки между различните видове устойчив транспорт с акцент върху железопътния транспорт и активните видове транспорт, като например колоезденето. Екологичният преход в стопанския сектор следва да бъде подкрепен чрез разработване на екологични технологии, увеличаване на капацитета за научни изследвания и иновации с ниски нива на въглеродни емисии и неутралност по отношение на климата и ефективно използване на ресурсите, подпомагане на модернизацията и промените в бизнес моделите в производствените предприятия и подобряване на уменията, свързани с екологичния преход. Планът за възстановяване и устойчивост има силен бизнес аспект, свързан с кръговата икономика. Планът не съдържа мерки, насочени към биологичното разнообразие. Някои от мерките за смекчаване на изменението на климата обаче могат да бъдат от полза и за опазването на биологичното разнообразие, тъй като изменението на климата е една от основните заплахи за биологичното разнообразие.

(27)Планът за възстановяване и устойчивост подкрепя целите на Естония за декарбонизация и енергиен преход, определени в националния план в областта на енергетиката и климата за 2030 г., както и за 2050 г. Мерките в плана за възстановяване и устойчивост следва да подкрепят постигането на дял на възобновяемите енергийни източници в брутното крайно потребление на енергия от 42 %, което съответства на целта на Естония в рамките на ЕС за 2030 г. Инвестициите в електроенергийната мрежа и съхранението на електроенергия следва да помогнат на Естония да постигне тази цел. Освен това планът за възстановяване и устойчивост на Естония подкрепя поне средно равнище на саниране на сгради, което представлява икономии на първична енергия от най-малко 30 %, което следва да допринесе за целите на Естония в областта на енергийната ефективност за 2030 г. и за дългосрочната стратегия за саниране. Мерките за устойчив транспорт следва да подпомогнат намаляването на замърсяването от пътническите автомобилни паркове, като по този начин се подобри качеството на въздуха и се стимулира навлизането на устойчиви видове транспорт, като например железопътния транспорт.

Принос към цифровия преход

(28)В съответствие с член 19, параграф 3, буква е) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.6 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост съдържа мерки, които допринасят в голяма степен (рейтинг А) за цифровия преход или за преодоляване на предизвикателствата, които произтичат от него. Мерките в подкрепа на цифровите цели възлизат на сума, която е 21,5 % от общия размер на разпределените по плана за възстановяване и устойчивост средства, изчислена в съответствие с методиката от приложение VI към този регламент.

(29)Приносът на плана за възстановяване и устойчивост за цифровия преход се съсредоточава главно върху два приоритета: цифровата трансформация на предприятията и по-нататъшното модернизиране на обществените услуги. С цел да се помогне на предприятията от всички сектори, и по-специално на малките и средните предприятия, да се възползват от възможностите, предлагани от цифровите технологии, планът за възстановяване и устойчивост включва създаването на инвестиционна схема, по линия на която ще се предоставя финансова подкрепа на предприятията за различни аспекти на цифровата трансформация — от научноизследователската и развойната дейност и разработването на стратегии до въвеждането на технологии. Тази инвестиция се допълва от две мерки, насочени към цифровата трансформация на два конкретни сектора — строителството и автомобилния товарен транспорт, в които до този момент потенциалът на цифровите технологии не се оползотворява достатъчно. Освен това в плана за възстановяване и устойчивост намира място ключовият въпрос за цифровите умения — чрез повишаване на осведомеността на управителите на малки и средни предприятия и подкрепа за повишаване на квалификацията и преквалификация на специалистите в областта на информационните и комуникационните технологии.

(30)Въз основа на позицията на Естония като лидер в цифровизацията на обществените услуги, планът за възстановяване и устойчивост включва редица мерки, насочени към даване на нов тласък на цифровата трансформация на администрацията. Предложените реформи и инвестиции включват миграцията на част от правителствените информационни системи към сигурен облак, разработването на нови цифрови решения, гарантиращи опростено и по-ефективно предоставяне на обществени услуги както на гражданите, така и на предприятията, както и реорганизация на управлението на информационните системи и данните, съхранявани от публичните институции. Инвестицията за разгръщане на широколентови мрежи с много голям капацитет в области с пазарна неефективност също се очаква да намали цифровото разделение и да гарантира, че всички граждани могат да се възползват от очаквания напредък в предоставянето на цифрови обществени услуги в Естония.

Трайно въздействие

(31)В съответствие с член 19, параграф 3, буква ж) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.7 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост се очаква да окаже в голяма степен (рейтинг А) трайно въздействие върху Естония.

(32)Изпълнението на предвидените реформи се очаква да доведе до структурни промени. По-специално се очаква реформите, насочени към насърчаване на екологичния и цифровия преход, да окажат положително въздействие върху потенциала за растеж и икономическата трансформация чрез подобрена ефективност, създаване на работни места и растеж на производителността. Планът за възстановяване и устойчивост включва реформи, насочени към насърчаване на енергийната ефективност и намаляване на регулаторните пречки пред инвестициите във възобновяеми енергийни източници, които се очаква да подобрят функционирането на пазара в достатъчна степен, за да отключат частни инвестиции в тази област. Реформите, насочени към цифровите обществени услуги, се очаква да допринесат за по-нататъшното подобряване на ефикасността на публичната администрация и да облагодетелстват както гражданите, така и предприятията. Реформите, насочени към насърчаване на развитието на цифровите умения, се очаква да окажат трайно въздействие върху намаляването на недостига на умения, с който се сблъскват естонските предприятия. Допълнителните мерки за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете се очаква да подобрят равенството между половете и да засилят икономическия растеж.

(33)Мерките в областта на здравеопазването също се очаква да доведат до положителна структурна промяна в политиките или институциите. По-специално се очаква здравните реформи да подобрят достъпността и качеството на здравните услуги и да намалят регионалните различия в предоставянето на услуги, което ще допринесе за по-добри резултати в здравеопазването.

(34)Структурни промени се очакват и в резултат на изпълнението на предвидените инвестиции, главно чрез очакваното им положително въздействие върху конкурентоспособността. Инвестициите във въвеждане на цифрови решения в секторите на строителството и автомобилния товарен транспорт се очаква да имат дълготрайно въздействие. Инвестициите във внедряване на широколентови мрежи с много голям капацитет в райони с неефективност на пазара следва да спомогнат за намаляване на цифровото разделение между градските и селските райони. Инвестициите в транспортна инфраструктура, като например железопътни линии, трамвайни линии, железопътни гари и велосипедни алеи, също се очаква да окажат трайно въздействие върху мобилността, като улеснят прекачванията между различните видове устойчив транспорт.

(35)Трайното въздействие на плана за възстановяване и устойчивост може да бъде засилено също и чрез полезни взаимодействия между този план и други програми, включително финансираните от фондовете на политиката на сближаване, по-специално чрез преодоляване по същество на дълбоко вкоренените териториални предизвикателства и насърчаване на балансирано развитие.

Мониторинг и изпълнение

(36)В съответствие с член 19, параграф 3, буква з) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.8 от приложение V към този регламент предложените в плана за възстановяване и устойчивост мерки са подходящи (рейтинг А), за да осигурят ефективен мониторинг и изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост, включително предвидения график, ключовите етапи и целите, както и свързаните с тях показатели.

(37)В плана за възстановяване и устойчивост се представя административна организация за неговото изпълнение в съответствие с процеса, установен в контекста на управлението на структурните фондове. В плана за възстановяване и устойчивост се прави преглед на предвидените механизми за мониторинг и докладване и се определят участниците и техните роли и отговорности. Държавният център за споделени услуги действа като управляващ и координиращ орган. Заедно с Министерството на финансите те са централните служби, отговарящи за координацията, мониторинга и оценката, а ресорните министерства са натоварени с изпълнението и мониторинга на реформите и инвестициите в съответната им област.

(38)Ключовите етапи и целите, които придружават мерките за реформи и инвестиции, включени в плана за възстановяване и устойчивост, са ясни и реалистични, а предложените показатели за тези ключови етапи и цели са уместни, приемливи и стабилни. Мерките, включени в плана за възстановяване и устойчивост, се подкрепят от ключови етапи и цели, разпределени през целия период на изпълнение, въпреки че изпълнението на редица проекти, включително най-голямата инвестиция, е планирано едва за 2026 г. Ключовите етапи и целите са от значение и за вече завършените мерки, които са допустими съгласно член 17, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241. Необходимо е задоволително изпълнение на тези ключови етапи и цели във времето, за да се обоснове искането за отпускане на средства.

(39)Държавите членки следва да гарантират, че финансовата подкрепа по линия на Механизма се съобщава и признава в съответствие с член 34 от Регламент (ЕС) 2021/241. Техническа подкрепа може да бъде поискана по линия на Инструмента за техническа подкрепа, създаден с Регламент (ЕС) 2021/240 на Европейския парламент и на Съвета 4 , за подпомагане на държавите членки при изпълнението на техните планове за възстановяване и устойчивост.

Оценка на разходите

(40)В съответствие с член 19, параграф 3, буква и) от Регламент (ЕС) 2021/241 и приложение V, критерий 2.9 към този регламент обосновката в плана за възстановяване и устойчивост за размера на прогнозните общи разходи за плана за възстановяване и устойчивост е в умерена степен (рейтинг Б) разумна и реалистична, съответства на принципа на ефективност на разходите и е съизмерима с очакваното национално икономическо и социално въздействие.

(41)Естония е предоставила индивидуални прогнозни разходи за всички инвестиции, включени в плана за възстановяване и устойчивост. Прогнозните разходи са валидирани от Звеното за управление на безвъзмездните средства към Департамента за подпомагане на развитието на Държавния център за споделени услуги, който е вътрешен държавен орган. Като цяло разбивката на разходите е подробна и добре обоснована. Финансовите схеми, включени в плана за възстановяване и устойчивост, се считат за пропорционални на размера на съответните сектори в Естония и техните разходи се считат за разумни и реалистични. За другите мерки са предоставени сравнения с минали инвестиции от подобно естество. Оценката на прогнозните разходи и на свързаните с тях оправдателни документи показва, че повечето от разходите са добре обосновани и разумни. Предложените за финансиране суми бяха счетени за подходящи, но понякога доста високи в сравнение с миналия опит или сравними проекти. Поради тази причина представените обосновки се считат за реалистични само в умерена степен. Накрая, прогнозните общи разходи на плана за възстановяване и устойчивост са в съответствие с принципа на ефективност на разходите и са съизмерими с очакваното национално икономическо и социално въздействие.

Защита на финансовите интереси на Съюза

(42)В съответствие с член 19, параграф 3, буква й) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.10 от приложение V към този регламент предложените в плана за възстановяване и устойчивост мерки и допълнителните мерки, съдържащи се в настоящото решение, са подходящи (рейтинг А) за предотвратяване, разкриване и коригиране на корупцията, измамите и конфликтите на интереси при използването на средствата, предоставени съгласно посочения регламент, и се очаква мерките ефективно да избегнат двойното финансиране по посочения регламент и други програми на Съюза. Това не засяга прилагането на други механизми и инструменти за насърчаване и осигуряване на спазването на правото на Съюза, включително за предотвратяване, разкриване и коригиране на корупцията, измамите и конфликтите на интереси, както и за защита на бюджета на Съюза в съответствие с Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2092 на Европейския парламент и на Съвета 5 .

(43)Системата за контрол и мерките, предложени в плана за възстановяване и устойчивост на Естония, се основават на стабилни процеси и структури, използвани в съществуващата национална рамка за изпълнението на структурните фондове. Участниците и техните роли и отговорности за изпълнението на задачите по вътрешен контрол са ясно описани в плана за възстановяване и устойчивост. Системата за контрол и другите съответни мерки, включително за събирането и предоставянето на всички стандартизирани категории данни, посочени в член 22, параграф 2, буква г) от Регламент (ЕС) 2021/241, са подходящи по отношение на предотвратяването, разкриването и коригирането на корупцията, измамите и конфликтите на интереси при използването на средствата и избягването на двойно финансиране по линия на Регламент (ЕС) 2021/241 и други програми на Съюза.

(44)В плана за възстановяване и устойчивост се предвижда, че съществуващата интегрирана информационна система, а именно оперативната система на структурните фондове, следва да се използва от всички институции, участващи в изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост, и че всички проекти по плана за възстановяване и устойчивост следва да бъдат регистрирани в тази информационна система. Информацията, свързана с всеки проект, като например данните на заявителя, общите данни за проекта, целта, бюджета, източниците на финансиране, междинните и крайните ключови етапи и цели, информацията за изпълнението, плащанията и процедурите за неспазване, следва да се съхранява в оперативната система на структурните фондове. В нея следва също така да се регистрират всички одити на проекти и системи за управление и контрол и тя следва да поддържа необходимата одитна следа и докладване съгласно Регламент (ЕС) 2021/241 относно различните мерки, ключови етапи и цели.

(45)Административният капацитет на централните служби, отговарящи за изпълнението и координацията на плана за възстановяване и устойчивост, а именно Министерството на финансите и Държавния център за споделени услуги, както и на участващите секторни министерства, е подходящ за изпълнение на предвидените им роли и задачи. Следва да бъде включен ключов етап по отношение на влизането в сила, преди първото искане за плащане, на регламента за определяне на правния мандат на различните органи, участващи в прилагането на Регламент (ЕС) 2021/241.

Съгласуваност на плана за възстановяване и устойчивост

(46)В съответствие с член 19, параграф 3, буква к) от Регламент (ЕС) 2021/241 и критерий 2.11 от приложение V към този регламент планът за възстановяване и устойчивост съдържа в умерена степен (рейтинг Б) мерки за провеждането на реформи и публични инвестиционни проекти, които представляват съгласувани действия.

(47)Планът за възстановяване и устойчивост показва съгласуваност в рамките на всеки компонент и тематични взаимовръзки и полезни взаимодействия между различните компоненти, по-специално тези, свързани с цифровата трансформация и екологичния преход. В някои области обаче не е постигната пълна съгласуваност. Въпреки че планът за възстановяване и устойчивост включва значителни инвестиции за насърчаване на екологичния и цифровия преход и за подпомагане на икономическия растеж, повече реформи за укрепване на мрежата за социална сигурност, по-специално за разширяване на покритието на обезщетенията за безработица, биха могли да допринесат за смекчаване на евентуалните неблагоприятни последици за определени групи. Значителните инвестиции в здравна инфраструктура биха могли да бъдат придружени от мерки, водещи до по-голямо увеличение на работната сила в здравния сектор, за да се облекчи недостигът. Предвижда се дългосрочните грижи да бъдат разгледани с няколко мерки, но съгласуваността и взаимосвързаността между тези мерки биха могли да бъдат по-добре гарантирани с по-широки реформи за подобряване на достъпа и качеството на дългосрочните грижи. Включените в плана за възстановяване и устойчивост мерки за справяне с декарбонизацията на икономиката са свързани главно с инвестиции, докато конкретни действия за постепенно извеждане от употреба на битуминозните шисти се очаква да бъдат определени в националния план за развитие на енергийния сектор едва в края на 2025 г., без да се предвиждат по-широки реформи, като например екологично данъчно облагане. Като цяло планът за възстановяване и устойчивост съдържа повече информация относно инвестициите, отколкото по отношение на реформите.

Равенство

(48)Планът за възстановяване и устойчивост съдържа мерки, които се очаква да помогнат на Естония да се справи с предизвикателствата, свързани с равенството между половете и равните възможности за всички, като например мерките, които пряко и косвено целят да намалят разликата в заплащането на жените и мъжете и да отговорят на нуждите на хората с увреждания, като например улесняване на достъпността на жизнената среда. Мярката за цифровите умения следва да допринесе за увеличаване на броя на жените в информационните и комуникационните технологии и по този начин за преодоляване на половата сегрегация на пазара на труда. Инвестициите в подкрепа на младежката заетост следва да помогнат на младите хора да намерят работа и по този начин да допринесат за социалното им приобщаване. Реформите и инвестициите, включени в плана за възстановяване и устойчивост, следва да намалят съществуващите социални, икономически и териториални различия. Планът за възстановяване и устойчивост се отнася до законодателни инициативи и инициативи в областта на политиката, които се очаква да допълнят реформите и инвестициите, включени в плана.

Самооценка на сигурността

(49)Не е предоставена самооценка по отношение на сигурността, тъй като Естония не я счита за целесъобразна в съответствие с член 18, параграф 4, буква ж) от Регламент (ЕС) 2021/241.

Трансгранични и многонационални проекти

(50)Планът за възстановяване и устойчивост включва изграждането на терминала на „Rail Baltic“ в Талин, който е началната точка на „Rail Baltic“ — трансграничен проект, свързващ трите балтийски столици и държави с Полша и останалата част от Съюза. Планира се сътрудничество с Финландия в контекста на изпълнението на мярката, целяща разработването на виртуален асистент за достъп до цифрови обществени услуги.

Процес на консултация

(51)По време на подготовката на плана за възстановяване и устойчивост Естония проведе процес на консултации с участието на ключови заинтересовани страни и широката общественост. При подготовката на плана бяха организирани два кръга от семинари със заинтересовани страни през декември 2020 г. и през април 2021 г. Семинарите бяха тематично насочени към различни групи заинтересовани страни, а именно местните и регионалните органи, социалните партньори, организациите на гражданското общество, младежките организации и други заинтересовани страни. През май 2021 г. се проведе обществена консултация относно пълния проект на плана за възстановяване и устойчивост.

(52)Естония планира да вземе предвид информацията, събрана от заинтересованите страни по време на процеса на консултации при изпълнението на мерките, включени в плана за възстановяване и устойчивост. За да се гарантира ангажираността на съответните участници, от решаващо значение е всички заинтересовани местни органи и заинтересовани страни, включително социалните партньори, да участват по време на цялото изпълнение на инвестициите и реформите, включени в плана за възстановяване и устойчивост.

Положителна оценка

(53)Вследствие на положителната оценка на Комисията по отношение на плана за възстановяване и устойчивост на Естония, в която се констатира, че планът отговаря задоволително на критериите за оценка, определени в Регламент (ЕС) 2021/241, в съответствие с член 20, параграф 2 от този регламент и приложение V към него в настоящото решение следва да се определят реформите и инвестиционните проекти, необходими за изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост, съответните ключови етапи, цели и показатели, както и сумата, предоставена от Съюза за изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост под формата на безвъзмездна финансова подкрепа.

Финансово участие

(54)Прогнозните общи разходи за плана за възстановяване и устойчивост на Естония възлизат на 982 490 000 EUR. Тъй като планът за възстановяване и устойчивост отговаря задоволително на критериите за оценка, определени в Регламент (ЕС) 2021/241, и освен това, тъй като размерът на прогнозните общи разходи за плана за възстановяване и устойчивост е по-висок от максималното налично финансиране за Естония, разпределените средства за плана за възстановяване и устойчивост на Естония следва да бъдат равни на общия размер на финансовото участие, налично за Естония.

(55)В съответствие с член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241 изчисляването на максималното финансово участие за Естония трябва да бъде актуализирано до 30 юни 2022 г. Поради това в съответствие с член 23, параграф 1 от посочения регламент сума за Естония, която не надвишава максималното финансово участие, посочено в член 11, параграф 1, буква а) от посочения регламент, следва да бъде предоставена за правно задължение до 31 декември 2022 г. Когато е необходимо след актуализирането на максималното финансово участие, Съветът, по предложение на Комисията, следва без излишно забавяне да измени настоящото решение, за да включи актуализираното максимално финансово участие, изчислено в съответствие с член 11, параграф 2 от посочения регламент.

(56)Подкрепата, която трябва да бъде предоставена, се финансира от заеми от Комисията от името на Съюза въз основа на член 5 от Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета 6 . Подкрепата следва да се изплаща на траншове, след като Естония изпълни задоволително съответните ключови етапи и цели, определени във връзка с изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост.

(57)Естония поиска предварително финансиране в размер на 13 % от финансовото участие. Тази сума следва да се предостави на Естония, при условие че влезе в сила и в съответствие със споразумението, предвидено в член 23, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/241 („споразумението за финансиране“).

(58)Настоящото решение не следва да засяга резултатите от процедурите, свързани с отпускането на средства на Съюза по която и да е програма на Съюза, различна от Механизма, или процедурите, свързани с нарушения във функционирането на вътрешния пазар, които могат да бъдат предприети, по-специално съгласно членове 107 и 108 от Договора. То не отменя посоченото в член 108 от Договора изискване към държавите членки да уведомяват Комисията за случаите на евентуална държавна помощ,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1
Одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост

Оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония въз основа на критериите, предвидени в член 19, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2021/241, се одобрява. Реформите и инвестиционните проекти по плана за възстановяване и устойчивост, мерките и графикът за мониторинг и изпълнение на плана, включително съответните ключови етапи и цели, съответните показатели, свързани с изпълнението на предвидените ключови етапи и цели, както и мерките за предоставяне на пълен достъп на Комисията до съответните основни данни, са определени в приложението към настоящото решение.

Член 2
Финансово участие

1.Съюзът предоставя на Естония финансово участие под формата на безвъзмездна подкрепа в размер на 969 299 213 EUR 7 . Предоставя се сума в размер на 759 545 893 EUR за поемане на правни задължения до 31 декември 2022 г. Ако актуализацията, предвидена в член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241, доведе до актуализирано максимално финансово участие за Естония, което е равно на или надвишава 969 299 213 EUR, се предоставя допълнителна сума в размер на 209 753 320 EUR за поемане на правни задължения от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2023 г. Ако актуализацията, предвидена в член 11, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241, доведе до актуализирано максимално финансово участие на Естония, което е по-малко от 969 299 213 EUR, разликата между актуализираното максимално финансово участие и сумата от 759 545 893 EUR се предоставя на разположение за поемане на правни задължения в съответствие с процедурата, предвидена в член 20, параграф 8 от Регламент (ЕС) 2021/241, от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2023 г.

2.Комисията предоставя финансовото участие от Съюза на Естония на вноски в съответствие с приложението към настоящото решение. Сума в размер на 126 008 898 EUR се предоставя под формата на предварително финансиране, равняващо се на 13 % от финансовото участие. Предварителното финансиране и вноските могат да бъдат изплатени от Комисията на един или няколко транша. Размерът на траншовете зависи от наличието на финансиране.

3.Предварителното финансиране се освобождава, при условие че влезе в сила и в съответствие със споразумението за финансиране. Предварителното финансиране се уравнява чрез пропорционалното му приспадане от изплащането на вноските.

4.Освобождаването на вноски в съответствие със споразумението за финансиране зависи от наличието на финансиране и от решение на Комисията, взето в съответствие с член 24 от Регламент (ЕС) 2021/241, че Естония е изпълнила задоволително съответните ключови етапи и цели, определени във връзка с изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост. За да отговаря на условията за получаване на плащане, Естония следва да завърши ключовите етапи и целите не по-късно от 31 август 2026 г., при условие че правните задължения, посочени в параграф 1, влязат в сила.

Член 3
Адресат

Адресат на настоящото решение е Република Естония.

Съставено в Брюксел на […] година.

   За Съвета

   Председател

(1)    ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17.
(2)    Регламент (ЕС) 2020/2094 на Съвета от 14 декември 2020 г. за създаване на Инструмент на Европейския съюз за възстановяване с цел подкрепа на възстановяването след кризата с COVID-19 (OВ L 433I, 22.12.2020 г., стр. 23).
(3)    Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088 (ОВ L 198, 22.6.2020 г., стр. 13).
(4)    Регламент (ЕС) 2021/240 на Европейския парламент и на Съвета от 10 февруари 2021 г. за създаване на Инструмент за техническа подкрепа (ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 1).
(5)    Регламент (ЕС, Евратом) 2020/2092 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2020 г. относно общ режим на обвързаност с условия за защита на бюджета на Съюза (ОВ L 433 I, 22.12.2020 г., стр. 1).
(6)    Решение (ЕС, Евратом) 2020/2053 на Съвета от 14 декември 2020 г. относно системата на собствените ресурси на Европейския съюз и за отмяна на Решение 2014/335/ЕС, Евратом (ОВ L 424, 15.12.2020 г., стр. 1).
(7)    Тази сума съответства на финансовото участие след приспадане на пропорционалния дял на Естония от разходите по член 6, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241, изчислено в съответствие с методиката по член 11 от посочения регламент.
Top

Брюксел, 5.10.2021

COM(2021) 625 final

ПРИЛОЖЕНИЕ

към

Предложение за Решение за изпълнение на Съвета

за одобряване на оценката на плана за възстановяване и устойчивост на Естония

{SWD(2021) 285 final}


ПРИЛОЖЕНИЕ

РАЗДЕЛ 1: РЕФОРМИ И ИНВЕСТИЦИИ В РАМКИТЕ НА ПЛАНА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ

1.Описание на реформите и инвестициите

   A. КОМПОНЕНТ 1: Цифрова трансформация на предприятията

Целта на този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост е да се насърчи цифровата трансформация на естонските дружества и тяхната конкурентоспособност, по-специално на експортните пазари. Той предоставя финансова подкрепа на дружествата от всички сектори с акцент върху МСП и микропредприятията на различни етапи от тяхната цифрова трансформация, както и конкретен принос за приемането и внедряването на цифрови решения в секторите на строителството и автомобилния товарен транспорт. Освен това компонентът разглежда ключовия въпрос за цифровите умения чрез повишаване на осведомеността на ръководителите на МСП и подкрепа за повишаването на квалификацията и преквалификацията на специалисти в областта на информационните и комуникационните технологии (ИКТ).

Действията, насочени към подпомагане на установяването на възможности за износ и популяризирането на естонските дружества в чужбина, се осъществяват в полезно взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia.

Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно инвестициите в цифровия преход (специфична за всяка държава препоръка 3 през 2020 г.) и относно недостига на умения (специфична за всяка държава препоръка 2 през 2019 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

A.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

1.1.Инвестиции: Цифрова трансформация в предприятията

Целта на мярката е да се насърчи цифровата трансформация на предприятията, като се обърне специално внимание на МСП и микропредприятията.

Мярката се състои в предоставяне на финансова подкрепа на МСП и микропредприятията, намиращи се в Естония, от всички сектори за дейности и инвестиции, свързани с тяхната цифрова трансформация. Тази финансова подкрепа, която се допълва със собствени ресурси на дружествата, обхваща един или няколко от следните аспекти:

-приемането на цифрови технологии,

-разработване на облаци от промишлени данни,

-промишлени изследвания, развойна дейност, изпитване и пилотни дейности,

-проучвания за осъществимост, консултантски и спомагателни услуги,

-обучение на персонала.

Финансирането се разпределя чрез открити покани за представяне на предложения.

За да се гарантира, че мярката е в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за предстоящи покани за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: i) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 1 ; ii) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 2 ; iii) дейности, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 3 и заводите за механично-биологично третиране 4 ; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В допълнение към това в заданието се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

1.2.Инвестиции: Развитие на електронното строителство

Целта на мярката е да допринесе за ускоряването на цифровата трансформация на строителния сектор, за да се увеличи неговата производителност, да се намали отпечатъкът му върху околната среда и да се подобри качеството на сградите. Очаква се също така тези инвестиции да насърчат по-широк и по-ефективен обмен на данни между заинтересованите страни.

Мярката се състои от три различни направления:

I)разработване на софтуерни интерфейси между националната платформа за електронно строителство (която се разработва под ръководството на отдел „Строителство и жилищно настаняване“ към Министерството на икономиката и съобщенията) и съществуващите публични и частни информационни системи, използвани в сектора, с цел, наред с другото, автоматизиране на проверките на съответствието на сградите с различните регулаторни изисквания, както и предоставянето на сертификати и разрешения; Това включва обучението на потребителите на платформата за електронно строителство (включително разработването на учебни материали);

II)подкрепа за въвеждането на международни стандарти и най-добри практики във връзка с цифровизацията на строителството и поддръжката на сградите, включително чрез въвеждането на система за класификация на данни за строителството, създаването на база данни за строителните материали и строителните продукти, въвеждането на СИМ (информационно моделиране на строителството) в областта на поддръжката на имотите;

III) подкрепа за проекти (избрани чрез открити покани за представяне на предложения), насочени към прилагане на цифрови строителни инструменти и разработване (също и на прототипи) на иновативни частни и публични услуги, свързани с националната платформа за електронно строителство.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

1.3.Инвестиции: Разработване на услуги за цифрови товарителници

Целта на мярката е да се подпомогне цифровизацията на обмена на информация в автомобилния товарен транспорт чрез въвеждането на цифрови товарителници в съответствие с Регламент (ЕС) 2020/1056 относно електронната информация за товарни превози (eFTI), като по този начин се допринесе за гладкото функциониране на вътрешния пазар.

Мярката се състои от подкрепа за:

I)доставчиците на услуги при създаването на платформи за eFTI, за да се даде възможност за въвеждане на цифрови товарителници (eCMR – електронна товарителница),

II)транспортни и логистични предприятия при свързването на техните системи и процеси с платформите за eFTI, което им дава възможност да използват цифрови товарителници (eCMR).

Съответните проекти се избират чрез две отделни покани за представяне на предложения.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

1.4.Реформа: Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Целта на реформата е да се допринесе за укрепване на капацитета на предприятията на управленско равнище за направляване и насърчаване на цифровия преход, както и да се гарантира наличието на достатъчно специалисти в областта на ИКТ, притежаващи актуални умения и знания, така че естонските дружества да могат да се възползват в пълна степен от възможностите, предлагани от цифровия преход. Тя също така има за цел да предложи нови възможности за професионално развитие както на заетите, така и на безработните, чрез повишаване на квалификацията и преквалификация в областта на ИКТ, както и чрез по-добро признаване на уменията, придобити извън формалното учене. Мярката има за цел също така да допринесе за увеличаване на участието на жените в обучението в областта на ИКТ и професиите в областта на ИКТ.

Мярката се състои от следните четири направления:

I)обучение на мениджърите в предприятията (по-специално МСП) с цел повишаване на техните умения и знания в областта на ИКТ и повишаване на тяхната осведоменост относно потенциалните ползи от използването на ИКТ,

II)преразглеждане на съдържанието и организацията на обучението на експерти в областта на ИКТ, като се вземат предвид най-новите технологични постижения, нарастващото значение на киберсигурността и нуждите на дружествата,

III) пилотен проект за препроектиране на квалификационната рамка за специалисти в областта на ИКТ,

IV) повишаване на квалификацията и преквалификация на специалисти в областта на ИКТ, включително в областта на киберсигурността.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

1.5.Реформа: Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

Целта на мярката е да се увеличат капацитетът за износ и конкурентоспособността на естонските дружества, включително по-специално на тези от сектора на ИКТ. Очаква се мярката да бъде от особено значение за МСП. Той също така се възползва от възможностите, предлагани от цифровите инструменти.

Тази реформа се състои от три подмерки:

I)разработването на стратегии за износ, насочени към конкретни държави или региони;

II)създаването на бизнес центрове, разположени на ключови експортни пазари;

III) популяризиране на естонски продукти и услуги (по-специално от сектора на ИКТ) чрез физически, виртуални или хибридни мисии и прояви.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

1.5.1.Подреформа: Национални и регионални стратегии

Тази подреформа се състои в разработването на поредица от всеобхватни стратегии за износ, насочени към ключови целеви държави и региони, т.е. тези, които имат висок потенциал за растеж на естонските дружества. Те включват специални глави относно възможностите за износ за сектора на ИКТ и, в по-широк план, цифрови решения, разработени в различни области на приложение (като управление, образование или транспорт).

Тези стратегии имат за цел да предоставят консултации на дружества, които навлизат или вече извършват дейност на съответните пазари.

Държавите и регионите, към които се отнасят стратегиите, се определят чрез анализ, който се извършва като част от изпълнението на тази подмярка.

Изпълнението на тази мярка се осъществява в полезно взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.

1.5.2.Подреформа: Иновационни бизнес центрове на ключови експортни пазари

Тази подреформа се състои в създаването на бизнес центрове в седем чужди държави (в рамките на Съюза и/или извън него), считани за важни експортни пазари. Тези бизнес центрове съдържат подходящо оборудване за физически, виртуални и хибридни срещи, приеми и презентации, които ще бъдат организирани от естонски предприятия във всички сектори, насочени към конкретния пазар. Това оборудване може да се използва и извън събитията, за да се въведе във всеки потенциален клиент на клъстер или конкретно предприятие в Естония. Бизнес центровете допринасят за популяризирането на естонските дружества, подпомагат ги на местно равнище в техните експортни дейности и спомагат за привличането на чуждестранни инвеститори. Дейностите на бизнес центровете ще се извършват в синхрон с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.

Местоположението на бизнес центровете се определя след анализ, който трябва да се извърши като част от изпълнението на тази подмярка.

1.5.3.Подреформа: Глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи

Тази подреформа се състои в създаване на групи от представители както на публичните органи, така и на други заинтересовани страни, включително по-специално частни дружества, и подкрепа за популяризирането на естонски продукти и услуги (по-специално от сектора на ИКТ) от тези групи чрез мисии и участие във физически, виртуални или хибридни събития.

Прилагането на тази подреформа включва също така засилване на популяризирането на естонските продукти и услуги по време на големи събития с използването на цифрови инструменти. Така наречените „виртуални етапи“ ще създадат повече възможности за участие на естонските заинтересовани страни и ще представят естонски цифрови решения. Тези „виртуални етапи“ се състоят от технически решения, съчетаващи физически и цифрови елементи, за да се даде възможност или на свързано с износа събитие в Естония да достигне до световната публика, или на естонски износители да участват в световни събития, организирани в чужбина.

Изпълнението на тази мярка се осъществява в полезно взаимодействие с дейностите на Enterprise Estonia, наред с други партньори.

A.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

1

1.1 Цифрова трансформация в предприятията

Ключов етап

Покана за представяне на предложения с критерии за отпускане на безвъзмездни средства и условия за отпускане на безвъзмездни средства

Публикуване на обявлението за поканата за представяне на предложения

Q2

2022 г.

Министерството на икономиката и комуникациите публикува покана за представяне на предложения в подкрепа на цифровата трансформация на предприятията, заедно с критериите за отпускане на безвъзмездни средства.

Критериите за оценка и условията за отпускане на помощ се определят въз основа на анализ на нуждите на естонските дружества и очакваното въздействие на мярката.

Критериите за допустимост също така гарантират, че избраните проекти отговарят на техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за съответствие със съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда.

2

1.1 Цифрова трансформация в предприятията

Крайна цел

Предоставяне на безвъзмездни средства

Брой предприятия, на които са отпуснати безвъзмездни средства

0

110

Q4

2023 г.

Брой предприятия, на които се отпускат безвъзмездни средства от Министерството на икономиката и комуникациите в подкрепа на тяхната цифрова трансформация в съответствие с поканата за представяне на предложения.

3

1.1 Цифрова трансформация в предприятията

Крайна цел

Предоставяне на безвъзмездни средства

Брой предприятия, на които са отпуснати безвъзмездни средства

110

230

Q4

2025 г.

Брой предприятия, на които се отпускат безвъзмездни средства от Министерството на икономиката и комуникациите в подкрепа на тяхната цифрова трансформация в съответствие с поканата за представяне на предложения.

4

1.2 Развитие на електронното строителство

Ключов етап

Приемане на международни стандарти и най-добри практики за използването на цифрови технологии в строителството

Приемане на международни стандарти и най-добри практики

Q4

2024 г.

Работата по приемането на международни стандарти и най-добри практики за използване на цифрови технологии в строителството и управлението на сгради се ръководи и координира от Министерството на икономиката и комуникациите с въвеждането на система за класификация на строителни данни, създаване на публично достъпна база данни за строителни материали и строителни продукти и въвеждане на информационно моделиране на сградите в областта на поддръжката на имотите.

5

1.2 Развитие на електронното строителство

Ключов етап

Наличие на обществени услуги на платформата за електронно строителство

Въвеждане в експлоатация на интерфейси между платформата за електронно строителство и свързаните с нея обществени услуги

 

 

Q4

2025 г.

Обществените услуги, предвидени в плана за развитие на електронното строителство, се разработват, функционират и оповестяват публично на платформата за електронно строителство. На потребителите се предоставят и материали за обучение.

Това включва услуги, свързани със застроената среда – като разрешителни за строителство и планиране, регистър на сградите (бордов дневник) и паспорт за ремонт.

6

1.2 Развитие на електронното строителство

Крайна цел

Приключване на проекти за разработване и изготвяне на прототипи

Брой на завършени проекти

0

120

Q4

2025 г.

Брой на завършени проекти за разработване и/или прилагане на цифрови строителни инструменти и прототипи на иновативни цифрови решения въз основа на платформата за електронно строителство.

7

1.3 Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Разработване на платформи за eFTI (електронна информация за товарния транспорт)

Брой на започнати проекти

0

5

Т2

2023 г.

Брой проекти за разработване на платформа за eFTI, за които е получено положително решение за отпускане на безвъзмездни средства.

8

1.3 Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Развитие на интерфейса ECMR (електронна товарителница)

Брой на започнати проекти

0

270

Q4

2024 г.

Брой проекти, даващи възможност на транспортните и логистични оператори да бъдат свързани с платформите за eFTI и да използват eCMR, за които е получено положително решение за отпускане на безвъзмездни средства.

9

1.3 Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Общ брой на завършените проекти

Брой на завършени проекти

0

275

Q4

2025 г.

Брой завършени проекти за eFTI и eCMR, които допринасят за въвеждането на цифрови товарителници.

10

1.3 Разработване на цифрови услуги по товарителници

Ключов етап

Последваща оценка на разработването и въвеждането на цифрови товарителници

Приемане на доклад за последваща оценка от Министерството на икономиката и комуникациите

Q2

2026 г.

Външен орган анализира въздействието на мярката за подпомагане върху сектора на автомобилния товарен транспорт и изготвя доклад за оценка, който се приема от Министерството на икономиката и комуникациите.

11

1.4 Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Ключов етап

Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подкрепа за развитието на цифрови умения

Влизане в сила на вторично законодателство

Q2

2022 г.

Вторичното законодателство, необходимо за кандидатстването и разпределянето на подпомагането, влиза в сила. Условията за подпомагане се определят с министерско постановление, което се координира с Министерството на финансите и Държавния общ център за обслужване. 
Указът на министъра се състои от следните елементи:

— цел на мярката,

— описание на подпомаганите дейности,

— бенефициери и целеви групи,

— условия за изпълнение,

— допустими разходи и използвани опростявания,

— условия за плащане,

— условия за докладване и мониторинг.

12

1.4 Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Записване в дейности по обучение

 

Брой участници

0

500

Q4

2023 г.

Брой лица, включени в дейности по обучение, подпомагани по тази мярка, които включват повишаване на осведомеността на управителите на МСП и повишаване на квалификацията и преквалификация на специалисти в областта на ИКТ. Минимум 35 % от участниците, записани в тези дейности по обучение, са жени.

13

1.4 Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Приключване на дейностите по обучение

 

Брой участници

0

2000

Q2

2026 г.

Брой лица, завършили своя курс на обучение чрез дейностите за обучение, подпомагани по тази мярка, включително повишаване на осведомеността на ръководителите на МСП и повишаване на квалификацията и преквалификация на специалисти в областта на ИКТ. Минимум 35 % от участниците, завършили тези дейности за обучение, са жени.

14

1.4 Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Брой нови модули за повишаване на квалификацията и за преквалификация

Брой учебни програми, регистрирани в Естонската информационна система за образованието (EHIS).

0

5

Q4

2023 г.

Брой модули за повишаване на квалификацията и за преквалификация, разработени с подробно учебно съдържание, структура и материали за обучение с цел предоставяне на обучение, свързано с цифровите умения. Новите учебни програми, разработени за тези модули, се регистрират в Естонската информационна система за образованието (EHIS).

15

1.4 Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Преглед на квалификационните стандарти за специалисти в областта на ИКТ.

Брой анализирани и адаптирани квалификационни стандарти при необходимост

0

5

Q4

2024 г.

Брой установени квалификационни стандарти за специалисти по ИКТ от националния регистър на квалификационните стандарти, които са анализирани и адаптирани, както и ако е необходимо.

16

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.1 Национални и регионални стратегии

Ключов етап

Подготовка на разработването на стратегии

Приключване на подготвителни задачи

Q2

2022 г.

Подготвителните задачи, необходими за изготвянето на стратегии за износ, се изпълняват. Тези задачи включват:

— анализ на това кои външни пазари са важни за разработването на стратегии,

— анализ на интересите на предприятията,

— картографиране на нуждите на предприятията износители за повишаване на тяхната конкурентоспособност на експортните пазари,

— класиране на нуждите.

17

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.1 Национални и регионални стратегии

Ключов етап

Възлагане на поръчки за проучвания

Подписване на договори

Q2

2024 г.

Офертите за изготвяне на стратегии и продуктови пакети с цел получаване на подробна пазарна информация за чуждестранните пазари се провеждат от Министерството на външните работи. Съответните договори се подписват.

18

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.1 Национални и регионални стратегии

Крайна цел

Брой стратегии за износ на държави и региони

Брой публикувани стратегии

0

13

Q2

2026 г.

Брой национални и/или регионални стратегии за износ, които ще бъдат разработени. Тези стратегии съдържат изчерпателни анализи и предоставят проактивни интелигентни консултации за дружествата, които навлизат и извършват дейност на чуждестранни пазари.

19

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.2 Иновационни бизнес центрове на ключови експортни пазари

Ключов етап

Подготвителен анализ за определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете

Изготвяне на подготвителен анализ

 

 

Q2

2022 г.

Министерството на външните работи изготвя подготвителен анализ, който дава възможност за определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете. В анализа се посочва къде да се създадат бизнес центрове за увеличаване на търсенето на продукти и услуги, произведени в Естония, на експортните пазари.

20

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.2 Иновационни бизнес центрове на ключови експортни пазари

Крайна цел

Брой отворени бизнес центрове

Брой бизнес центрове

0

7

Q2

2026 г.

Брой бизнес центрове, открити от Министерството на външните работи с цел подпомагане на предприятията да навлязат и да извършват дейност на важни експортни пазари, както и да им се помогне да популяризират произведените от Естония продукти и услуги по начин, който отчита особеностите на местната бизнес среда и култура.

21

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.3 Глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи

Ключов етап

Създаване на групи за въздействие и избор на дестинации за глобални цифрови мисии

Решения относно състава на групите за въздействие и местоназначенията на глобалните цифрови мисии

 

 

Q2

2022 г.

Въз основа на анализ Министерството на външните работи избира дестинациите на глобалните цифрови мисии и групите за въздействие, за да увеличи добавената стойност на естонския износ на цифрови услуги, да увеличи капацитета за износ на естонските дружества, сред които по-специално дружествата в областта на ИКТ, и да привлече допълнителни чуждестранни инвестиции за иновации.

22

1.5 Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари

1.5.3 Глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи

Крайна цел

Брой мисии, проведени от групите за глобално въздействие, и брой на основните събития, в които Естония беше представена чрез „виртуални етапи“

Общ брой проведени мисии и прояви

0

29

Q2

2026 г.

Най-малко 14 мисии се провеждат от групите за глобално въздействие, създадени от Министерството на външните работи с цел увеличаване на добавената стойност на естонския износ на цифрови услуги, увеличаване на капацитета за износ на естонски дружества, сред които по-специално ИКТ дружества, и привличане на допълнителни чуждестранни инвестиции за иновации.

Естония се представлява чрез „виртуални етапи“ в най-малко 15 събития.

   Б. КОМПОНЕНТ 2: Ускоряване на екологичния преход в предприятията

Б.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

Целта на компонента на естонския план за възстановяване и устойчивост е да се ускори екологичният преход в стопанския сектор в Естония и да се използват бизнес възможностите, които той представлява. Компонентът се състои от две реформи и шест инвестиции и има за цел да подкрепи разработването на екологосъобразни технологии, да увеличи капацитета за екологосъобразна научноизследователска и развойна дейност, както и капацитета за иновации и ефективното използване на ресурсите, да въведе нови бизнес модели и да подобри уменията и експертния опит в области, свързани с екологичния преход. Мерките по този компонент имат за цел всеобхватен подход към екологичния преход, насочен към преодоляване на основните неефективности на пазара и улесняване на технологичния и поведенческия пробив с цел повишаване на конкурентоспособността на стопанския сектор. Мерките също така подкрепят по-нататъшното развитие на капиталовия пазар и бизнес средата.

Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно подкрепата за иновационния капацитет на малките и средните предприятия и съсредоточаването на инвестициите върху екологичния преход, осигуряването на достатъчен достъп до финансиране (специфична за всяка държава препоръка 3 през 2020 г.) и недостига на умения (специфична за всяка държава препоръка 2 през 2019 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

2.1.Реформа: Екологичен преход на предприятията

Целта на реформата е да се подобри екологичният преход в стопанския сектор, който се очаква да донесе икономически, екологични и социални ползи, като направи съществуващите предприятия по-ефективни и екологосъобразни (ефективно използване на ресурсите, нови сертификати за екологичен преход и разрешения за пускане на пазара на продукти) и като подкрепи появата на нови дружества за екологосъобразни технологии (разработване и внедряване на екологосъобразни технологии, нови възможности за оползотворяване на биологичните ресурси).

Реформата се състои в създаването на работна група на широка основа за екологичен преход с цел насърчаване на сътрудничеството между заинтересованите страни в областта на екологичните технологии и приемането на законодателство, необходимо за изпълнението на петте допълнителни инвестиции: 1. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията; 2. Програми за развитие на зелените технологии; 3 Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества; 4. Внедряване на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите; както и 5. Зелен фонд.

Реформата е взаимосвързана с компонент 1, тъй като цифровизацията и автоматизацията допринасят за развитието на зелени технологии и екологичния преход в стопанския сектор.

Изпълнението на реформата приключва до 31 декември 2022 г.

2.2.Инвестиции: „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Целта на инвестицията е да се гарантира наличието на висококачествен експертен опит за осъществяване на екологичния преход в предприятията. Инвестицията се състои в въвеждането на актуализирани програми за повишаване на квалификацията и преквалификация за възрастни и модернизирането на учебните програми във висшето и професионалното образование, както и в разработването и пилотното разработване на по-гъвкави програми за обучение, предлагащи микроквалификации, като се вземат предвид бъдещите нужди на зелената икономика.

„Зелените“ умения се определят като умения, необходими за работни места, които допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове, подобряване на енергийната и ресурсната ефективност и включват по-широко въвеждане на принципите на кръговата икономика. В сътрудничество със заинтересованите страни се актуализират професионалните стандарти и профилите на уменията и, когато е целесъобразно, се разработват нови профили, в които се посочват очакваните учебни резултати и се избират конкретни области с най-голямо въздействие върху екологичния преход. Предоставят се възможности за преквалификация на хората, работещи в сектори, които вече са засегнати от екологичния преход (енергетика, транспорт, управление на отпадъците; Нови отрасли и сектори с потенциал за създаване на работни места, произтичащи от екологичния преход или свързани с него) и с тези, които желаят да променят своята кариера.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

2.3.Инвестиции: Програми за развитие на „зелени“ технологии

Инвестицията има за цел да допринесе за екологичния преход на дружествата чрез насърчаване на развитието и разпространението на иновативни екологични технологии. Очаква се инвестициите да увеличат броя на дружествата за екологосъобразни технологии с интензивно използване на научни изследвания на пазара и да подпомогнат екосистемата на стартиращите предприятия. Инвестицията се състои в подкрепа за стартиращи предприятия и клъстери за развитие с акцент върху интегрирани решения за екологосъобразни технологии чрез различни услуги за развитие (включително ускорители, инкубатори, бизнес развитие, разработване на прототипи, пилотни проекти) и подобряване на сътрудничеството между различните видове организации и участници, които вече са активни на пазара (академии, предприятия, други заинтересовани страни).

Инвестициите са съсредоточени върху енергийната и ресурсната ефективност, насърчаването на кръговата икономика, новите бизнес модели, цифровизацията и автоматизацията. Проектите, подпомагани по линия на инвестициите, допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове и увеличаване на производителността на ресурсите в Естония.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

2.4.Инвестиции: Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества

Целта на инвестицията е да се подкрепи промяната на бизнес моделите в производството, за да се гарантира съответствието на естонските продукти с целите в областта на околната среда и климата, включително с принципите на кръговата икономика, и да се повиши конкурентоспособността на производствените дружества. Мярката подкрепя проекти за модернизиране на бизнес моделите на производствените дружества, свързани с целите в областта на климата и околната среда. Проектите се подбират въз основа на покана за представяне на предложения.

За да се гарантира, че мярката е в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за предстоящи покани за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: i) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 5 ; ii) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 6 ; iii) дейности, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 7 и заводите за механично-биологично третиране 8 ; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В допълнение към това в заданието се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

2.5.Инвестиции: Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Целта на инвестицията е да се подобри ресурсната ефективност на дружествата, включително енергийната ефективност, като се обърне специално внимание на остойностяването на недостатъчно използваните биоресурси като остатъци и странични продукти. Целта на инвестицията е да се подкрепят иновациите в производствените технологии и разработването на продукти в предприятията и да се допринесе за решения, свързани с кръговата икономика.

Мярката подкрепя два вида инвестиции:

-насърчаване на екологосъобразни технологии за промишлени инсталации с ефективно използване на ресурсите;

-валоризация на биологичните ресурси.

Проектите се подбират въз основа на покана за представяне на предложения. Основните критерии за подбор на проекти за получаване на безвъзмездни средства включват, според целесъобразността, ефикасност за намаляване на емисиите на парникови газове, ефективно използване на ресурсите, разходна ефективност, намаляване на остатъците и образуването на отпадъци, добавена стойност към биологичните ресурси и иновативност на решенията, които трябва да бъдат разработени.

За да се гарантира, че мярката е в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за предстоящи покани за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: i) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 9 ; ii) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 10 ; iii) дейности, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 11 и заводите за механично-биологично третиране 12 ; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В допълнение към това в заданието се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

2.6.Инвестиции: Зелен фонд

Целта на инвестицията е да се осигури капитал за разработването на нови екологосъобразни технологии в стратегически области като енергетиката, селското стопанство, хранително-вкусовата промишленост, транспорта и логистиката, материалите и химическата промишленост. Зеленият фонд предоставя финансиране за дружества и сектори, чиито продукти, услуги или процеси се характеризират с интензивни научноизследователски екологични технологии и чиито дейности допринасят за решаване на екологични проблеми, разработване на нови продукти, услуги или технологии, които намаляват или улавят емисиите на парникови газове или се ръководят от изисквания за екопроектиране. Инвестициите се извършват в устойчиви проекти, като се взема предвид Регламентът на ЕС относно таксономията.

Мярката се изпълнява като финансов инструмент като част от по-широка инвестиционна програма за екологосъобразни технологии, която предоставя капиталови инвестиции на дружества под формата на преки капиталови инвестиции и чрез фондове за рисков капитал, управлявани от управителя на публичния фонд SmartCap.

Мярката трябва да е в съответствие с Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01). Правното споразумение, подписано между Естония и SmartCap, и последващата инвестиционна политика на Зеления фонд:

I.изисква прилагането на техническите насоки на Комисията относно проверката на устойчивостта за фонда InvestEU; както и

II.изисква от дружествата, които са получили повече от 50 % от приходите си през предходната финансова година от следните дейности и/или активи, да приемат и публикуват планове за екологичен преход: i) дейности и активи, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 13 ; ii) дейности и активи по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 14 ; iii) дейности и активи, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 15 и заводите за механично-биологично третиране 16 ; и iv) дейности и активи, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда; както и

III.изискване за проверка от страна на SmartCap на правното съответствие на бенефициера със съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда за всички сделки, включително освободените от проверка на устойчивостта.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

2.7.Инвестиции: Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Целта на инвестицията е да се подкрепи внедряването и пилотното въвеждане на интегрирани водородни вериги за създаване на стойност – от решения за производство и доставка на енергия до крайно потребление в различни области на приложение.

Проектите, които ще бъдат подкрепени, се подбират след покана за представяне на предложения. Поканата за представяне на предложения е отворена за проекти от всички икономически сектори. Електроенергията, използвана за производството на водород, трябва да се произвежда от енергия от възобновяеми източници, а потреблението на екологично чист се осъществява в Естония.

За да се гарантира, че мярката е в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за предстоящи покани за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: i) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 17 ; ii) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 18 ; iii) дейности, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 19 и заводите за механично-биологично третиране 20 ; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В допълнение към това в заданието се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

Б.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Мерна единица

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

23

2.1 Зелен преход на предприятията

Ключов етап

Създаване на работна група за екологичен преход за осъществяване и наблюдение на екологичния преход

Създаване на работна група и работни групи

<<<<<<<<<<<<<<<<

Q4

2021 г.

Министерството на околната среда ще реформира съществуващата работна група по екологосъобразни технологии (създадена през 2020 г.) в работната група за екологичен преход към RRP, за да координира мерките за екологичния преход на дружествата и да подобри сътрудничеството и обмена на информация между публичния сектор, заинтересованите страни и групите по интереси. Създават се необходимите работни групи за конкретни мерки.

24

2.1 Зелен преход на предприятията

Ключов етап

Приемане на плана за действие за кръговата икономика от Специалната група за екологичен преход

Приет план за действие за кръговата икономика

Q4

2022 г.

Работната група за екологичен преход ще преразгледа съществуващите дейности в областта на кръговата икономика и различните планове за действие в единен план за действие за кръговата икономика, който ще ръководи естонския преход към кръгова икономика.

25

2.2 Зелени умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Ключов етап

Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подпомагане на развитието на „зелени“ умения

Влизане в сила на вторично законодателство

Q2

2022 г.

Вторичното законодателство, необходимо за кандидатстването и разпределянето на подпомагането, влиза в сила. Тя съдържа разпоредби, с които се гарантира, че всяко действие, подпомагано по тази мярка, е насочено към области, допринасящи за намаляване на емисиите на парникови газове или за адаптиране към изменението на климата.

26

2.2 Зелени умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Крайна цел

Брой модули за повишаване на квалификацията и за преквалификация

Брой модули

0

5

Q4

2023 г.

Брой разработени модули за повишаване на квалификацията и преквалификация, включително подробно учебно съдържание, структура и материали за обучение за предоставяне на обучение, свързано със „зелени“ умения.

27

2.2 Зелени умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Крайна цел

Участие в програми за повишаване на квалификацията и преквалификация

Брой участници

0

2830

Q2

2026 г.

Брой лица, завършили един от курсовете за обучение, подпомагани по тази мярка.

28

2.3 Програма за развитие на екологични технологии

Ключов етап

Създаване на работна група за планиране и създаване на програмата за развитие

Назначаване на ръководител на проект и създаване на работна група

Q4

2021 г.

Назначава се ръководител на проекта и се създава широка група от заинтересовани страни, която да координира инвестиционното планиране и изпълнение. Ролята на ръководителя на проекта се определя с цел събиране на информация от участниците на пазара и разработване на необходимите мерки за подкрепа и възлагане на обществени поръчки. Работната група се състои от страни, участващи в развитието на предприемачеството, и се ангажира да заседава най-малко три пъти годишно, за да прави преглед на развитието на свързаните с инвестиции дейности и да дава препоръки за по-нататъшни действия. Работната група изготвя разпоредби, свързани с подбора на действията, които да бъдат подкрепени по програмата за развитие, така че да се гарантира, че всяко действие пряко допринася за намаляване на емисиите на парникови газове или за подпомагане на адаптирането към изменението на климата.

29

2.3 Програма за развитие на екологични технологии

Ключов етап

Създаване на програмата за развитие на зелените технологии

Подписани договори за всички групи за развитие и мерки за подкрепа, разработени и отворени

Q2

2024 г.

Процедурите за възлагане на обществени поръчки за поне 5 клъстера за развитие приключват и договорите се възлагат на спечелилите страни. Мерките за подкрепа се разработват и първите им кръгове се отварят за най-малко 10 стартиращи предприятия. Процесите на подбор гарантират, че всяко подпомагано действие пряко допринася или за намаляване на емисиите на парникови газове, или за подпомагане на адаптирането към изменението на климата.

30

2.3 Програма за развитие на екологични технологии

Крайна цел

Брой клъстери, подкрепени чрез програмата за развитие на зелените технологии

Брой клъстери

0

5

Т2

2026 г.

Брой клъстери, подкрепени от програмата за развитие.

31

2.3 Програма за развитие на екологични технологии

Крайна цел

Брой стартиращи предприятия, подкрепени по линия на програмата за развитие на зелените технологии, които са получили частни инвестиции

Брой стартиращи предприятия

0

10

Q2

2026 г.

Брой стартиращи предприятия, подкрепени от програмата за развитие, които са получили средства от частни инвеститори по време на програмата за развитие или след нея.

32

2.4 Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества

Ключов етап

Влизане в сила на министерското постановление, с което се определят редът и условията за допустимост на безвъзмездните средства

Влизане в сила на министерското постановление

Q2

2022 г.

Условията за отпускане на помощ се определят с декрет на отговорния министър. Поставените изисквания включват критерии за допустимост, за да се гарантира, че избраните проекти са в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) посредством списък за изключване и съответствие със съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата, включително цели на кръговата икономика, като вътрешно прилагане на принципите на кръговата икономика, прехвърляне на транспорта и съхранението на дружествата към нови фондации.

33

2.4 Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества

Крайна цел

Брой на получилите подкрепа проекти

Брой на проектите

0

70

Q4

2025 г.

Проекти, които са получили безвъзмездни средства в съответствие с условията за допустимост, определени в поканата за представяне на предложения, за въвеждане на бизнес модели в подкрепа на прехода към неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата, включително целите на кръговата икономика.

34

2.5 Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства

Публикуване на обявлението за покани за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства

Q2

2022 г.

Поканата за представяне на предложения в подкрепа на екологосъобразните технологии с ефективно използване на ресурсите и валоризацията на биологичните ресурси се публикува и се открива за подаване на заявления, включително критерии за допустимост, за да се гарантира, че избраните проекти отговарят на техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) посредством списък за изключване и съответствие със съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутрална по отношение на климата икономика, устойчивост и адаптиране към изменението на климата.

35

2.5 Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Крайна цел

Брой договори, възложени след поканата за представяне на предложения

Възложени обществени поръчки

0

25

Q4

2023 г.

Възлагане на поръчки на най-малко 25 проекта, избрани в рамките на състезателната покана за представяне на предложения, за екологосъобразни технологии за промишлени инсталации и за валоризация на биологичните ресурси, в съответствие със заданието

36

2.5 Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Крайна цел

Брой завършени проекти

Брой на проектите

0

25

Q2

2026 г.

Брой приключени проекти за подобряване на ресурсната ефективност чрез подобряване на екологичните технологии и биологичните ресурси въз основа на покани за представяне на предложения и установени критерии за допустимост.

37

2.6 Зелен фонд

Ключов етап

Подписване на договорно споразумение между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap

Подписване на договорно споразумение

Q4

2021 г.

Между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap се подписва договорно споразумение за управление на Зеления фонд, което съдържа:

— инвестиционни цели за инвестиране в предприятия и дейности, допринасящи за неутрална по отношение на климата икономика и за подобряване на устойчивостта спрямо изменението на климата, включително мерки за повишаване на осведомеността,

— критерии за допустимост за съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) на подпомаганите бенефициенти чрез използване на доказателство за устойчивост, списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда.

38

2.6 Зелен фонд

Ключов етап

Приемане на документа за инвестиционната политика от SmartCap

Документ за инвестиционната политика, приет от SmartCap

Q4

2021 г.

SmartCap приема инвестиционната политика за Зеления фонд в съответствие с договорното споразумение, подписано между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap, включително инвестиционните цели и критериите за допустимост, за да се гарантира спазването на техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) на бенефициерите, получаващи подкрепа по тази мярка, чрез използването на проверка на устойчивостта, изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда, както и изискването бенефициерите, които получават повече от 50 % от своите приходи през предходната финансова година, да публикуват списъци за екологосъобразни активи.

39

2.6 Зелен фонд

Крайна цел

Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия

Обем на инвестирания капитал (в EUR)

0

60 000 000

Q4

2024 г.

Най-малко 60 милиона евро се инвестират от Зеления фонд във фондове за рисков капитал или предприятия в съответствие с инвестиционната политика.

40

2.6 Зелен фонд

Крайна цел

Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия

Обем на инвестирания капитал (в EUR)

60 000 000

100 000 000

Q2

2026 г.

Най-малко 100 милиона евро се инвестират от Зеления фонд във фондове за рисков капитал или предприятия в съответствие с инвестиционната политика.

41

2.7 Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Ключов етап

Влизане в сила на министерското постановление, с което се определят условията за отпускане на помощта

Влизане в сила на министерското постановление

Q4

2022 г.

Разработване на критерии за подбор на проекти и влизане в сила на министерското постановление относно условията за предоставяне на помощ за проекти, свързани с интегрирани технологии за екологично чист водород. Техническото задание включва критерии за допустимост, които гарантират, че избраните проекти отговарят на техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за съответствие със съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

42

2.7 Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Ключов етап

Технологии и оборудване за създаване на цялостни вериги за създаване на стойност в областта на екологично чистия водород

Доставка, инсталиране и пускане в действие на технологии и оборудване

Q1

2025 г.

Необходимото оборудване за производство на екологично чист водород се купува, инсталира и пуска в действие от организаторите на проекти, избрани в поканата за представяне на предложения.

43

2.7 Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Крайна цел

Безвъзмездни средства, отпуснати за технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници, възлизащи на най-малко 49,49 милиона евро

EUR

0

49 490 000

Q2

2026 г.

Безвъзмездни средства се отпускат за инвестиции в технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници в съответствие с инвестиционната политика, възлизащи на най-малко 49,49 милиона евро.

   В. КОМПОНЕНТ 3: Цифрова държава

Въз основа на успешното внедряване на цифрови технологии за предоставяне на обществени услуги в Естония през последните години този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост има за цел по-нататъшно модернизиране на цифровите правителствени услуги, по-специално по отношение на насочеността към потребителите и устойчивостта (включително с оглед на нарастващите заплахи за киберсигурността). Компонентът включва мерки, които позволяват да се използват възможностите, предлагани от най-новите технологии, по-специално изкуствения интелект, но също така и значителното препроектиране както на услугите от типа front-end, така и на услугите back-end. Те са от полза както за гражданите, така и за предприятията. Предвидени са конкретни действия за укрепване на капацитета на страната за борба с изпирането на пари. Подкрепата за разгръщането на мрежи с много голям капацитет в селските райони също се очаква да осигури по-широк достъп до онлайн услуги и, в по-общ план, да допринесе за по-нататъшната цифрова трансформация на страната.

Компонентът подкрепя изпълнението на специфичните за всяка държава препоръки относно инвестициите в цифровия преход (специфична за всяка държава препоръка 3 през 2020 г.) и относно рамката за борба с изпирането на пари (специфична за всяка държава препоръка 1 през 2019 г. и специфична за всяка държава препоръка 4 през 2020 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

В.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

3.1.Реформа: Създаване и развитие на център за високи постижения за управление на данните и свободно достъпни данни

Целта на мярката е да се насърчи по-доброто управление на данните, събирани и съхранявани от естонските публични органи. Тя има за цел да подобри качеството на данните, да увеличи използването им за вземане на решения, както и наличието им като свободно достъпни данни, така че те да могат да бъдат използвани повторно и от други заинтересовани страни.

Мярката се състои от:

-създаването на център за високи постижения в рамките на „Статистика Естония“ (естонската правителствена агенция, отговаряща за изготвянето на официална статистика) с цел координиране и подпомагане на развитието на управлението на данните в други публични органи,

-разработване на инструменти/информационни системи за управление и обмен на данни,

-изпълнението на проекти, насочени към подобряване на качеството на данните, съхранявани от публичните органи, и увеличаване на наличността на свободно достъпни данни.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

3.2.Реформа: Разработване на услуги за организиране на мероприятия и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица

Целта на мярката е да се подобри ефективността на предоставянето на обществени услуги и да се намали административната тежест за гражданите.

Мярката се състои в препроектиране на редица обществени услуги (и свързаните с тях ИТ системи), за да се даде възможност за тяхното автоматично и проактивно предоставяне въз основа на житейски или бизнес събития, с които се сблъскват гражданите (като сключване на брак, раждане на дете или създаване на предприятие). По-специално тя позволява по-добро интегриране на информационните системи между различните публични органи и допринася за прилагането на принципа на еднократност.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

3.3.Реформа: Разработване на услуги за организиране на мероприятия и цифров портал за предприемачи

Целта на мярката е да се подобрят ефикасността и качеството на предоставянето на обществени услуги и да се намали административната тежест за предприемачите.

Мярката се състои в създаването на един цифров портал за предоставяне на публични услуги на предприемачите и преработването на редица услуги (и съответните информационни системи), за да могат те да взаимодействат с портала, като се подпомага удобството за ползване на услугите, прилагането на принципа на еднократност и, когато е възможно, се дава възможност за проактивно предоставяне на информация въз основа на събития, с които се сблъскват предприятията.

В него се вземат предвид решенията, разработени в контекста на прилагането на Регламент (ЕС) 2018/1724 за създаване на единен цифров портал за предоставяне на информация, процедури и услуги за оказване на съдействие и решаване на проблеми.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

3.4.Инвестиции: Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Целта на мярката е да се подобри удобството за ползване и достъпността на обществените услуги в Естония.

Мярката се състои в разработване на виртуален асистент за достъп до публични онлайн услуги въз основа на реч и текст. Работата ще се основава на вече осъществените през 2020 г. и 2021 г. пилотни проекти.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

3.5.Инвестиции: Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Целта на мярката е да се повишат устойчивостта, сигурността и надеждността на информационните системи и услуги на естонските публични органи чрез преминаването им към частен облак и чрез цялостно изпитване на сигурността.

Реформата се състои от следните елементи:

-създаването на нов публичен орган, който да отговаря за централното управление на основните ИТ услуги и инфраструктури на публичните институции,

-Създаването на нов капацитет за изпитване на сигурността в рамките на естонския орган за информационна система (RIA),

-възлагане на обществени поръчки за частни ресурси за инфраструктура за изчисления в облак,

-миграцията на съществуващите информационни системи към частния облак,

-всеобхватно изпитване на сигурността на новите информационни системи в облак, използвани от публичните органи, както и на съществуващите информационни системи,

-развитие на капацитета на посолството на данни (т.е. капацитет за хостинг на ИТ, създаден в чужбина, за да се гарантира непрекъснатостта на наличието на критични бази данни в случай на бедствие), въз основа на пилотния проект, осъществен между 2017 г. и 2020 г. в Люксембург,

-разширяване на частния облак към посолството на данни, така че системите, мигриращи към облака, също да могат да бъдат хоствани и експлоатирани от посолството на данните,

-миграцията на критичните системи към инфраструктурата на посолството на данни.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2024 г.

3.6.Реформа: За установяване на стратегически анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония

Целта на реформата е да се укрепи капацитетът на звеното за финансово разузнаване за идентифициране на схемите и каналите за изпиране на пари на ранен етап.

Мярката се състои в създаването на център за стратегически анализ в рамките на звеното за финансово разузнаване. Очаква се този център за стратегически анализ да даде възможност за по-оперативно и по-ефикасно предотвратяване и разкриване на изпирането на пари и финансирането на тероризма. Екипът на Центъра за стратегически анализ отговаря по-специално за разработването на спецификации за нов ИТ инструмент, като използва наличните данни от различни източници. Центърът за стратегически анализ може също така да набележи необходимите законодателни промени.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2024 г.

3.7.Инвестиции: Информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма

Въз основа на анализа, извършен като част от изпълнението на реформата 3.6, инвестицията има за цел да предостави на звеното за финансово разузнаване нова специална ИТ система, позволяваща използването на данните, предоставени от различни органи, и идентифицирането на възможни схеми и канали за изпиране на пари в реално време. Мярката се състои в разработването на новата информационна система.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

3.8.Инвестиции: Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет

Целта на инвестицията е да се подобри достъпът до широколентови мрежи с много голям капацитет (VHCN), които предлагат връзка от поне 100 Mbps, за домакинствата и социално-икономическите институции като болници, училища, обществени услуги и предприятия.

Мярката се състои в предоставяне на финансова подкрепа за разгръщането на широколентови мрежи с много голям капацитет в области с неефективност на пазара (в съответствие с разпоредбите на член 52 от Регламент 651/2014 на Комисията). Критериите за допустимост и подбор, използвани за разпределяне на финансирането, гарантират подходящ регионален баланс.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

В.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

44

3.1 Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни

Ключов етап

Създаване на екип за управление на данните в Статистическата служба, Министерството на икономиката и комуникациите и Органа за държавната информационна система

Създаване на необходимата организационна структура за координиране на управлението на данните

 

 

Q4

2021 г.

Създаване на екип за управление на данните в Естония чрез набиране на експертен персонал, натоварен с координирането на рамката за управление на данните и подпомагане на други публични органи. Освен това се създават длъжности в Министерството на икономиката и комуникациите и в Агенцията за държавна информационна система за осъществяване на проекти за развитие. До края на 2021 г. в трите субекта ще бъдат наети най-малко петима души.

45

3.1 Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни

Крайна цел

Приключване на проекти за подобряване на качеството на данните

Брой на проектите

0

430

Q2

2025 г.

Брой приключени проекти, допринасящи за осигуряване на по-добра повторна употреба на данните от публичните институции, с актуални и точни описания на бази данни и набори от данни.

46

3.1 Създаване и развитие на център за високи постижения в областта на управлението на данните и свободно достъпните данни

Крайна цел

Публикуване на набори от данни на националния портал за свободно достъпни данни

Брой публикувани набори от данни

707

2600

Q4

2025 г.

Броят набори от данни, публикувани на националния портал за свободно достъпни данни и следователно достъпни от портала на ЕС за свободно достъпни данни, се увеличава от 707 на 13 август 2021 г. на 2600.

47

3.2 Разработване на услуги за организиране на мероприятия и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица

Крайна цел

Стартиране на услуги, свързани с лични житейски събития, и/или проактивни услуги

Брой услуги, които са в експлоатация

0

2

Q4

2022 г.

Брой услуги за граждански събития, свързани с живота, и/или проактивни услуги, стартирани онлайн.

Съответните ИТ решения, позволяващи предоставянето на услугите, трябва да са в действие поне в основните части на дадена услуга и са предмет на по-нататъшно развитие по време на изпълнението на мярката.

Подборът на съответните услуги се основава на плана за развитие за лично житейско събитие и проактивни услуги.

48

3.2 Разработване на услуги за организиране на мероприятия и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица

Крайна цел

Стартиране на услуги, свързани с лични житейски събития, и/или проактивни услуги

Брой услуги, които са в експлоатация

2

10

Q4

2025 г.

Брой услуги за граждански събития, свързани с живота, и/или проактивни услуги, стартирани онлайн.

Съответните ИТ решения, позволяващи предоставянето на услугите, трябва да са в действие поне в основните части на дадена услуга и са предмет на по-нататъшно развитие по време на изпълнението на мярката.

Подборът на съответните услуги се основава на плана за развитие за лично житейско събитие и проактивни услуги.

49

3.3 Разработване на услуги за организиране на мероприятия и цифров портал за предприемачи

Крайна цел

Внедряване на разработки в областта на информационните технологии, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития

Брой проекти, които успешно са внедрили нови разработки онлайн

0

1

Q4

2022 г.

Брой проекти за разработване на ИТ, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития, които успешно са внедрили нови разработки онлайн.

Тези проекти за развитие са пряко свързани с развитието на цифровия портал за предприемачи или с разработването на услуги, свързани със събития със стопанска цел, които допълнително включват разработването на различни свързани системи за взаимодействие с цифровия портал. В резултат на всеки проект за разработка трябва да бъде завършено поне минимално функционално ИТ решение (т.е. информационно-техничното решение трябва да функционира поне в основните части за крайните потребители (предприемачи) и да може да предоставя обратна информация за нуждите от по-нататъшно развитие по време на периода на изпълнение на реформата или след това).

50

3.3 Разработване на услуги за организиране на мероприятия и цифров портал за предприемачи

Крайна цел

Внедряване на разработки в областта на информационните технологии, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития

Брой проекти, които успешно са внедрили нови разработки онлайн

1

10

Q4

2025 г.

Брой проекти за разработване на ИТ, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития, които успешно са внедрили нови разработки онлайн.

Тези проекти за развитие са пряко свързани с развитието на цифровия портал за предприемачи или с разработването на услуги, свързани със събития със стопанска цел, които допълнително включват разработването на различни свързани системи за взаимодействие с цифровия портал. В резултат на всеки проект за разработка трябва да бъде завършено поне минимално функционално ИТ решение (т.е. информационно-техничното решение трябва да функционира поне в основните части за крайните потребители (предприемачи) и да може да предоставя обратна информация за нуждите от по-нататъшно развитие по време на периода на изпълнение на реформата или след това).

51

3.4 Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент

Брой публични цифрови услуги, достъпни чрез виртуалния асистент

0

1

Q2

2022 г.

Брой цифрови обществени услуги, достъпни чрез платформата за виртуалния асистент.

52

3.4 Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Въвеждане на виртуалния асистент Bürokratt в среда на цифрови обществени услуги

Брой обслужващи среди

0

18

Q4

2025 г.

Брой обслужващи среди, в които ще функционира виртуалният асистент. „Обслужваща среда“ се отнася до уебсайт на публичните органи.

53

3.4 Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент

Брой публични цифрови услуги, достъпни чрез виртуалния асистент

1

20

Q4

2025 г.

Брой цифрови обществени услуги, достъпни чрез платформата за виртуален асистент.

54

3.5 Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Ключов етап

Разработване на централно предоставяни/споделени услуги в областта на информационните технологии

Откриване на споделени услуги за хостинг на сървъри и компютърни работни станции за публични органи

 

 

Q3

2022 г.

Основните ИТ услуги, предоставяни/споделени на централно равнище, са отворени за абонамент от нови потребители (министерства и други органи).

55

3.5 Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Разгръщане на национална частна инфраструктура за изчисления в облак от публичните органи

Брой информационни системи, мигрирани към националния частен облак

0

10

Q4

2023 г.

Брой информационни системи, за които се извършва преминаването към частната инфраструктура за изчисления в облак.

56

3.5 Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Ключов етап

Разширяване на инфраструктурата за изчисления в облак до посолството на данни

Завършване на разширяването на националния частен облак към инфраструктурата на посолството на Естония с данни

Q4

2023 г.

Трябва да стане възможно хостингът и експлоатацията на информационни системи, мигрирани в частния облак от посолството на данни. За тази цел се придобива и създава нов хардуер и лицензи.

57

3.5 Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Миграция на критичните системи към националната инфраструктура за изчисления в облак на посолството на данните

Брой критични системи

0

10

Q4

2024 г.

Брой критични системи, преминали към инфраструктурата и платформата на националното посолство за данни в облак. Критичните системи са системи от жизненоважно значение за устойчивостта на държавата.

58

3.5 Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Централно изпитване на сигурността на информационните системи на публичните органи

Брой извършени изследвания

0

16

Q4

2024 г.

Брой цялостни изпитвания за сигурност, извършени от органа за информационна система – резултатите от изпитванията се обобщават в доклади.

59

3.6 Създаване на стратегически анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на изменението на Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма и на други законодателни, административни и договорни промени, необходими за Центъра за стратегически анализ

Разпоредба в закона, посочваща датата на влизане в сила на изменения акт и влизането в сила на други законодателни, административни и договорни актове

 

 

Q4

2024 г.

Изпълняват се следните стъпки, за да се даде възможност на Центъра за стратегически анализ да получи достъп и да обработва данни, свързани с разкриването и предотвратяването на изпирането на пари и финансирането на тероризма: 
1) изменение в Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризъм се публикува в Riigi Teataja и влиза в сила,  
2) измененията в устава на съответните национални масиви от данни влизат в сила, 
3) измененията в условията на договорите за обмен на данни на звеното за финансово разузнаване се подписват от договарящите се страни.

60

3.7 Информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма

Ключов етап

Разработване на нова система за анализ на ИКТ в реално време за Центъра за стратегически анализ и предоставяне на информация на звеното за финансово разузнаване

Предоставяне на новата ИКТ система на звеното за финансово разузнаване

 

 

Q2

2026 г.

Трябва да приключи разработването на ИКТ система, която да позволява анализ в реално време с цел откриване и предотвратяване на изпирането на пари. Системата е оперативна и се използва от звеното за финансово разузнаване.

61

3.8 Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет

Крайна цел

Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет в нови обекти

Брой обекти

0

4000

Q4

2023 г.

Брой нови обекти (жилищни, дружества, обекти), обхванати от VHCN (и които по този начин имат възможност да получат връзка от поне 100 Mbps) благодарение на мярката.

62

3.8 Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет

Крайна цел

Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет в нови обекти

Брой обекти

4000

8097

Q4

2025 г.

Брой допълнителни обекти (жилищни, дружества, обекти), обхванати от VHCN (и които по този начин имат възможност да получат връзка от поне 100 Mbps) благодарение на мярката.

   Г. КОМПОНЕНТ 4: Енергетика и енергийна ефективност

Този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост е насочен към преодоляване на предизвикателството за декарбонизация на енергийния сектор. Целите на компонента са да се намали зависимостта от битуминозни шисти, да се стимулира използването на енергия от възобновяеми източници и да се подобри енергийната ефективност на сградите.

Компонентът подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка за насочване на инвестициите към енергийна инфраструктура и ресурсна и енергийна ефективност, като се допринася за постепенната декарбонизация на икономиката (специфична за всяка държава препоръка 3 през 2019 г. и 2020 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

Г.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

4.1.Реформа: Насърчаване на енергийната ефективност

Целта на реформата е да се намалят административните пречки пред енергийно ефективното саниране чрез консултиране на сдруженията на апартаментите, частните домакинства и местните органи на управление относно законодателството, техническите аспекти и финансирането на санирането. Реформата също така подкрепя използването на иновативни решения, като например саниране с предварително изготвени елементи, за да се увеличи капацитетът за саниране и да се намали въглеродният отпечатък на сградния фонд (икономично използване на материалите и гарантиране на качеството). Целта на реформата е да се увеличат темповете на саниране в райони с по-ниска стойност на недвижимите имоти.

Мярката се състои в създаване на регионална консултативна мрежа и обучение на технически консултанти с цел предоставяне на необходимата информация и стимулиране на санирането. Достъпът до информация, свързана с енергийно ефективно саниране, се гарантира допълнително чрез създаване на специален уебсайт и цифрови инструменти, улесняващи разбирането на резултатите от санирането, разходите и ползите. Компонентът е свързан с мярка за цифровизация на данните за строителството по компонент 1 от естонския план за възстановяване и устойчивост.

Изпълнението на реформата приключва до 31 декември 2024 г.

4.2.Инвестиции: Подкрепа за санирането на жилищни сгради

Целта на мярката е да се насърчи основното саниране на жилищни сгради, за да се повиши енергийната ефективност, да се намали потреблението на енергия и да се подобрят условията на живот на техните жители. Целта е също така да се увеличат темповете на саниране в райони с по-ниска стойност на имотите.

Подпомагане се предоставя на сдружения на апартаменти за саниране, които постигат подобрение от поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност В. Реновирането трябва да съответства най-малко на средно задълбочено саниране, представляващо средно ниво на икономии на първична енергия от най-малко 30 %. Диференцираните ставки на регионалното подпомагане се прилагат: 30 % в Талин и Тарту, 40 % в районите около Талин и Тарту въз основа на цената на недвижимите имоти и 50 % във всички останали райони. Извън Талин и Тарту асоциациите на апартаментите могат да извършват частично възстановителни работи, за да предотвратят влошаване на техническото състояние на сградата, като в този случай размерът на помощта е по-нисък. Освен това, като част от своите дългосрочни национални стратегии, Естония планира да финансира допълнителни мерки за саниране от Европейския фонд за регионално развитие и REACT-EU.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

4.3.Инвестиции: Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради

Целта на мярката е да се насърчи основното саниране на частните жилища, за да се повиши енергийната ефективност, да се намали потреблението на енергия и да се подобрят условията на живот на техните жители. Целта е също така да се увеличат темповете на саниране в райони с по-ниска стойност на имотите.

На частни собственици се предоставя подпомагане за саниране, при което се постига подобрение с поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко с енергиен етикет клас В, и което съответства поне на средно задълбочено саниране, представляващо средно ниво на икономии на първична енергия от най-малко 30 %. Диференцираните ставки на регионалното подпомагане се прилагат: 30 % в Талин и Тарту, 40 % в районите около Талин и Тарту въз основа на цената на недвижимите имоти и 50 % във всички останали райони. За целите на мярката жилище (жилищно жилище) се определя като „жилище или жилища в една сграда или в отделна сграда, предназначена за едно домакинство, което да живее през цялата година“ (в съответствие с Евростат).

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2024 г.

4.4.Реформа: Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика

Целта на тази мярка е да допринесе за декарбонизация на производството и потреблението на енергия в Естония чрез актуализиране на целите и действията на естонската енергийна политика (включително тези, свързани с постепенното извеждане от употреба на битуминозните шисти) и чрез премахване на административните пречки пред инсталациите за възобновяема енергия.

Националният план за развитие на енергийния сектор се актуализира и включва цели относно производството на енергия от възобновяеми източници, енергийната ефективност и сигурността на доставките. Планът ще включва също така действия за намаляване на зависимостта от битуминозни шисти в естонския енергиен сектор и цели за постепенното премахване на нефтените шисти в енергийния сектор като цяло.

Реформата се състои също така в приемане на необходимото законодателство и съставяне на насоки за ускоряване на инсталирането на мощности за производство на електроенергия от възобновяеми източници и действия за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения на височината на вятърните паркове. 

Изпълнението на реформата приключва до 31 декември 2025 г.

4.5.Инвестиции: Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита срещу бури)

Целта на тази мярка е да допринесе за декарбонизация на естонското производство на електроенергия чрез увеличаване на капацитета за свързване, който е на разположение за производство на енергия от възобновяеми източници.

Съгласно тази мярка инвестициите на оператора на преносната система в преносната мрежа се съфинансират с цел добавяне на най-малко 310 MW допълнителен капацитет за свързване.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

4.6.Инвестиции: Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони

Мярката има за цел да направи електроенергийната система по-ефективна, като стимулира производството на електроенергия, близко до потреблението. Мярката стимулира производството на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени райони чрез съфинансиране на необходимото свързване към мрежата. По тази мярка инвестициите, направени от дружествата за свързване на мощностите за производство на електроенергия от възобновяеми източници към мрежата, се подпомагат чрез безвъзмездни средства. За да се гарантира, че мярката е в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01), критериите за допустимост, съдържащи се в техническото задание за предстоящи покани за представяне на проекти, изключват следния списък от дейности: i) дейности, свързани с изкопаеми горива, включително използване надолу по веригата 21 ; ii) дейности по схемата на ЕС за търговия с емисии (СТЕ), с които се постигат прогнозираните емисии на парникови газове, които не са по-ниски от съответните референтни стойности 22 ; iii) дейности, свързани с депата за отпадъци, инсталациите за изгаряне на отпадъци 23 и заводите за механично-биологично третиране 24 ; и iv) дейности, при които дългосрочното обезвреждане на отпадъци може да причини вреда на околната среда. В допълнение към това в заданието се изисква да могат да бъдат избирани само дейности, които отговарят на съответното законодателство на ЕС и национално законодателство в областта на околната среда.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

4.7.Инвестиции: Пилотна програма за съхранение на енергия

За да се допълнят посочените по-горе мерки, поетапното спиране на производството на битуминозни шисти и увеличеното производство на енергия от възобновяеми източници, ще бъдат подкрепени пилотни проекти за съхранение на енергия от възобновяеми източници.

Целта на мярката е пилотно съхранение на енергия от възобновяеми източници в Естония. Знанията, придобити в рамките на този пилотен проект, се очаква да послужат като основа за бъдещите инвестиции с нулево субсидиране в съоръжения за съхранение. По тази мярка безвъзмездни средства се предоставят на дружества, които инвестират в съоръжения за съхранение на енергия от възобновяеми източници.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

Г.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

63

4.1 Насърчаване на енергийната ефективност

Ключов етап

Сключване на споразумението за сътрудничество, в което се определят условията за сътрудничество между SA Kredex/Enterprise Estonia и областните центрове за развитие

Сключване на споразумението за сътрудничество между SA KredEx/Enterpise Estonia и областните центрове за развитие

Q4

2022 г.

Сключване на споразумение за сътрудничество между SA KredEx/Enterpise Estonia с областни центрове за развитие, чрез които във всяка област на Estonia S.A. KredEx/Enterpise Estonia да осигурява поне един обучен специалист в областния център за развитие, който да предоставя консултации относно санирането.

64

4.1 Насърчаване на енергийната ефективност

Ключов етап

Започнаха да функционират цифрови инструменти за улесняване на достъпа до информация относно санирането, включително визуализиране на резултатите от санирането и оценка на разходите за санирането

Оперативен лесен за ползване уебсайт за саниране и ценови модели

Q4

2024 г.

SA KredEx/Enterprise Естония актуализира началната страница за жилищния фонд, за да осигури бърза, актуална и оперативна информация за тези, които се интересуват от ремонта, и за кандидатите.

Предоставят се онлайн цифрови инструменти, за да се даде възможност на заинтересованите от санирането страни да визуализират възможните резултати и да изчисляват потенциалните разходи със и без схеми за подпомагане, когато добавят параметрите на своята сграда.

65

4.2 Подкрепа за ремонт на апартаментни сгради

Ключов етап

Публикуване на покани за подаване на заявления за безвъзмездни средства за обновяване на жилищни апартаменти

Публикуване на покани за отпускане на безвъзмездни средства за обновяване на жилища

Q2

2022 г.

SA KredEx/Enterprise Estonia публикува покани за подаване на заявления, насочени към подобряване на енергийната ефективност на жилищните жилищни сгради. Подпомагането се диференцира между регионите въз основа на стойността на недвижимото имущество, с по-висок процент на подпомагане в региони с ниска средна стойност на имота.

Подпомагане се предоставя за проекти за саниране, при които се постига подобрение с поне един клас енергийна ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност C. Реновирането трябва да съответства поне на средно задълбочено саниране, което представлява средно равнище на икономии на първична енергия от най-малко 30 %, както е посочено в Препоръка (ЕС) 2019/786 на Европейската комисия. Резултатите се удостоверяват с предварителни и последващи сертификати за енергийни характеристики.

66

4.2 Подкрепа за ремонт на апартаментни сгради

Крайна цел

Жилища с подобрени енергийни характеристики

брой жилища

0

2600

Q4

2024 г.

Най-малко 2 600 жилища се реновират и постигат подобрение с поне един клас на енергийна ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко с клас на енергийна ефективност C. Реновирането трябва да съответства най-малко на средно задълбочено саниране, представляващо средно ниво на икономии на първична енергия от най-малко 30 %, както е посочено в Препоръка (ЕС) 2019/786 на Европейската комисия. Резултатите се удостоверяват с предварителни и последващи сертификати за енергийни характеристики.

67

4.2 Подкрепа за ремонт на апартаментни сгради

Крайна цел

Очаквано годишно намаление на емисиите на парникови газове

N/A

тонове CO2eq/година

0

2200

Q2

2026 г.

Спестени са годишни емисии от най-малко 2 200 тона CO2 еквивалент. Целта се измерва като намаляване на емисиите на парникови газове (ПГ) като сума от всички проекти за саниране, завършени до 2024 г. Класът на енергийна ефективност за всяка обновена сграда се измерва най-късно през 2025 г.; И техните годишни емисии на парникови газове, изчислени на тази основа. Базовата линия се отнася до прогнозните емисии на парникови газове на сградата преди санирането. Оценява се дали дейностите по мярката за подпомагане са били извършени и всички необходими документи са били представени от сдруженията на апартаментите (като сертификат за енергийни характеристики, одит). Изчисляването на резултата от намалението на емисиите на парникови газове се основава на модела на SA Kredex/Enterprise Estonia за потреблението на енергия и други съответни данни. Постигнатите резултати се постигат в края на спомагателните дейности.

68

4.3 Подкрепа за саниране на малки жилищни сгради

Ключов етап

Публикувани покани за отпускане на безвъзмездни средства за реновиране

Публикуване на покани за представяне на предложения

Q2

2022 г.

SA KredEx/Enterprise Estonia публикува покани за подаване на заявления, насочени към подобряване на енергийната ефективност на частните жилищни сгради. Подпомагането се диференцира между регионите въз основа на стойността на недвижимото имущество, с по-висок процент на подпомагане в региони с ниска средна стойност на имота.

Подпомагане се предоставя за проекти за саниране, които постигат подобрение на енергийната ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност С. Резултатите се сертифицират чрез предварителни и последващи изчисления на енергийните характеристики на SA KredEx.

69

4.3 Подкрепа за саниране на малки жилищни сгради

Крайна цел

Жилища с подобрени енергийни характеристики

брой жилища

0

80

Q4

2024 г.

Най-малко 80 жилища се реновират и постигат подобряване на енергийната ефективност или, в случай на цялостно саниране, най-малко клас на енергийна ефективност С. Резултатите се сертифицират чрез предварителни и последващи изчисления на енергийните характеристики на KredEx.

70

4.4 Насърчаване на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Решение на правителството относно инвестициите, необходими за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения за височината на вятърните паркове

Приемане на решението на правителството

Q2

2021 г.

Правителството приема решение за извършване на необходимите инвестиции за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения на височината на вятърните паркове.

71

4.4 Насърчаване на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Приемане на решението на правителството за започване на процеса на подготовка на Националния план за развитие на енергийния сектор, определяне на отговорните лица и срокове

Приемане на решението на правителството

Q4

2021 г.

Решението на правителството за започване на процеса на изготвяне на Националния план за развитие на енергийния сектор се одобрява, като се определят отговорните субекти и съответните крайни срокове. В плана за развитие се разглеждат, inter alia, целите за увеличаване на производството на енергия от възобновяеми източници, енергийната ефективност и поддържането и подобряването на сигурността на доставките, както и преустановяването на използването на битуминозни шисти за производство на електроенергия през 2035 г. и постепенното прекратяване на производството на шистов нефт до 2040 г.

72

4.4 Насърчаване на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Влизане в сила на съответното първично и/или вторично законодателство и публикуване на насоки за намаляване на пречките пред инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхраняване на енергия

Разпоредба в закона, указваща влизането в сила на съответното първично законодателство и/или влизането в сила на вторичното законодателство и публикуването на насоки

Q4

2024 г.

Материалите с насоки, необходими за улесняване и стимулиране на инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхраняване на енергия, се публикуват и съответното първично и/или вторично законодателство влиза в сила, за да се премахнат пречките пред инсталирането на съоръжения за енергия от възобновяеми източници, като рационализиране на процедурите за издаване на разрешения и други установени пречки.

73

4.4 Насърчаване на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Приемане на националния план за развитие на енергийния сектор от правителството

Документ, приет от правителството

Q4

2025 г.

Националният план за развитие на енергийния сектор се одобрява от правителството. Планът включва действията, свързани с постепенното преустановяване на използването на битуминозни шисти за производство на електроенергия през 2035 г. и на производството на шистов нефт до 2040 г. Тя включва също така цели за капацитета за производство на електроенергия, който да бъде заменен с енергия от възобновяеми източници.

74

4.5 Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита срещу бури)

Ключов етап

Подписване на договор за съфинансиране на инвестиции в мрежата с оператор на преносна система

Подписване на договор с оператора на преносна система

Q1

2022 г.

Между Министерството на икономиката и съобщенията и Elering AS се сключва споразумение за съфинансиране на инвестициите в електроенергийната мрежа. В договора се определят очакваните резултати и крайните срокове.

75

4.5 Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например подобрена устойчивост срещу бури)

Крайна цел

Допълнителен капацитет за свързване на енергия от възобновяеми източници, създаден чрез инвестиции в преносната мрежа

Допълнителен капацитет за свързване (MW)

0

310

Q2

2026 г.

Увеличаване на капацитета за свързване на инсталации за възобновяема енергия в естонската електропреносна мрежа с поне 310 MW.

76

4.6 Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за проекти за насърчаване на производството на енергия в промишлени обекти

Публикувана покана за представяне на предложения

Q4

2022 г.

Центърът за инвестиции в областта на околната среда публикува открита покана за представяне на предложения за покриване на разходите за присъединяване към мрежата на предприятията, произвеждащи електроенергия от възобновяеми източници в промишлени обекти.

Поканата се основава на критерии за подбор на проекти и условия за възлагане, които гарантират, че избраните проекти са в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда.

77

4.6 Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони

Крайна цел

Допълнителен капацитет за присъединяване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, свързани към мрежата

Създаден капацитет за свързване (MW)

0

28

Q2

2026 г.

Допълнителен капацитет за свързване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, изградени най-малко 28 MW.

78

4.7 Пилотна програма за съхранение на енергия

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за пилотна програма за съхраняване на енергия

Публикувана покана за представяне на предложения

Q4

2022 г.

Центърът за инвестиции в областта на околната среда публикува открита покана за представяне на предложения в подкрепа на пилотни програми за съхраняване на енергия.

Поканата се основава на критерии за подбор на проекти и условия за възлагане, които гарантират, че избраните проекти са в съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01) чрез използването на списък за изключване и изискването за спазване на съответното законодателство на ЕС и националното законодателство в областта на околната среда. В критериите за подбор/допустимост се посочва, че подпомаганите дейности и/или предприятия допринасят за неутралната по отношение на климата икономика, устойчивостта спрямо изменението на климата и адаптирането към изменението на климата, включително целите на кръговата икономика.

79

4.7 Пилотна програма за съхранение на енергия

Крайна цел

Допълнителен капацитет за акумулиране на топлинна енергия в резултат на инвестиционна подкрепа

Инсталирана мощност (m³)

0

35 000 Факс:

Q2

2026 г.

Схемата за подпомагане на инвестициите трябва да води до инсталиране на съоръжения за акумулиране на топлинна енергия от най-малко 35 000 m³ в районните отоплителни системи.

80

4.7 Пилотна програма за съхранение на енергия

Крайна цел

Допълнителен капацитет за съхранение на електроенергия в резултат на инвестиционна подкрепа

Инсталирани мощности (MW)

0

4 MW Интегриран комбиниран цикъл на газификация (IGCC)

Q2

2026 г.

Схемата за подпомагане на инвестициите води до инсталиране на капацитет за съхранение на електроенергия от най-малко 4 MW.

   Д. КОМПОНЕНТ 5: Устойчив транспорт

Компонентът на естонския план за възстановяване и устойчивост има за цел да се справи с предизвикателството на декарбонизацията на транспортния сектор. Целите на компонента са намаляване на емисиите и стимулиране на използването на устойчиви видове транспорт.

Реформата и инвестициите на компонента подкрепят развитието на трансграничния проект „Rail Baltic“, който свързва трите балтийски столици и държави с Полша и останалата част от Съюза. Мерките в компонента имат за цел свързването на „Rail Baltic“ с други национални железопътни линии и други центрове на TEN-T (летище Талин и Старото пристанище) и улесняване на достъпа до местните спирки пеша или с велосипед.

Компонентът подкрепя изпълнението на специфичната за всяка държава препоръка за насочване на инвестициите към ефективно използване на ресурсите и устойчив транспорт, допринасящи за декарбонизацията на икономиката (специфична за всяка държава препоръка 3 през 2019 г. и 2020 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

Д.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

5.1.Реформа: Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Целта на реформата е да се намалят емисиите на CO2 от транспортния сектор и да се стимулира навлизането на устойчиви видове транспорт.

Мярката се състои в приемане и изпълнение на новия план за развитие на транспорта и мобилността и свързания с него план за изпълнение. Планът е насочен към намаляване на отпечатъка на транспортните системи върху околната среда и включва мерки за развитие на взаимосвързана и споделена мобилност в градските райони за сметка на частните автомобили и насърчаване на всеобхватна рамка за лека мобилност (пеша или велосипед) в райони извън големите градски центрове. Планът включва инвестиции в железопътния транспорт, насочени към увеличаване на скоростта и безопасността на пътуванията и добавяне на връзки както за пътническия, така и за товарния транспорт. Ключовите действия по настоящия план, които трябва да бъдат изпълнени в рамките на срока на Механизма за възстановяване и устойчивост, включват изграждането и разширяването на електрифицираната железопътна линия от Талин до Тарту и хармонизирането на системата за обществен транспорт в региона на столицата Талин (системи за издаване на билети и ценообразуване).

Изпълнението на реформата приключва до 30 юни 2026 г.

5.2.Инвестиции: Изграждане на участък от западната железопътна линия Талин-Рохукюла

Инвестицията има за цел да свърже чрез железопътен транспорт Западния регион Ляяне мааконд с Талин и с международните възли TEN-T като летище Талин, „Rail Baltic“ и фериботните връзки от старото пристанище на Талин.

Предоставя се подкрепа на управителя на националната железопътна инфраструктура Eesti Raudtee за изграждане на 15-километрова отсечка от електрифицирана железопътна линия с една линия между гарите на Турба (където приключва настоящата връзка) и Ристи. Останалата част от трасето до гарата Рохукюла – фериботно пристанище с връзки с островите Хиюмаа и Вормси – се очаква да бъде финансирана от ЕФРР и националния бюджет и се очаква да бъде завършена през 2026 г. Завършването на общата дължина на железопътната линия Талин-Рохукюла свързва Западния регион с международните центрове на TEN-T в Талин.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2024 г.

5.3.Инвестиции: Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Целта на мярката е да се увеличи делът на устойчивата мобилност в региона на Талин.

Очаква се терминалът в Талин да бъде отправната точка на „Rail Baltic“. Терминалът се състои от сграда на терминала, железопътна инфраструктура и заобикалящата я инфраструктура, чиято сграда на терминала се финансира от Механизма за възстановяване и устойчивост. Останалата част се очаква да бъде финансирана от Механизма за свързване на Европа.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 март 2026 г.

5.4.Инвестиции: Изграждане на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Целта на мярката е да се увеличи делът на устойчивата мобилност в региона на Талин. За тази цел мярката има за цел да свърже „Rail Baltic“ с морските връзки със скандинавските държави чрез старото пристанище на Талин.

Предоставя се подкрепа на градския транспортен орган в Талин, отговарящ за експлоатацията на обществения транспорт в Талин, за изграждането на нова трамвайна линия от около 2 km, която да свързва летище Талин, възела „Rail Baltic“, центъра на града, старото пристанище и регионалната железопътна гара.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2024 г.

5.5.Инвестиции: Инвестиции на общините в изграждането на велосипедни алеи и пешеходни пътеки

Целта на мярката е да се намали зависимостта от автомобили и да се увеличи устойчивата мобилност в районите извън трите големи градски центъра (Талин, Тарту, Пярну), където финансовият капацитет на общините е пречка за развитието на безопасни и щадящи климата велосипедни и пешеходни коридори.

На общините се предоставя подкрепа за изграждането на 24 км велосипедна и пешеходна инфраструктура, за да се гарантира безопасен и устойчив достъп до обществени услуги, включително обществен транспорт, и работни места. Ще се обърне внимание и на местните спирки в „Rail Baltic“ и връзката със съществуващата велосипедна и пешеходна мрежа.

Мярката допълва подобна мярка, която се очаква да бъде финансирана от ЕФРР, която спомага за увеличаване на мобилността с велосипеди в трите големи градски центъра Талин, Тарту и Пярну.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

Д.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Междинна/Крайна цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

81

5.1 Внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Приемане от правителството на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

Приемане на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

Q1

2022 г.

Планът за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. се одобрява от правителството. Тя включва създаването на обща транспортна система в региона на Талин, дейности за улесняване на внедряването на местен биометан, действия за развитие на устойчива и активна градска мобилност в по-големите градове, следвайки логиката на интегрирани транспортни коридори, планиране на мултимодална инфраструктура, увеличаване на връзките, скоростта и безопасността на железопътния транспорт, повишаване на конкурентоспособността и екологосъобразността на морския транспорт и мултимодалното му свързване, развитие на по-бърз и по-безопасен автомобилен транспорт.

Планът включва цел за намаляване на емисиите на CO2 със 700 000 тона (или 30 %) в сравнение с нивата от 2018 г. и постигане на дял на възобновяемите енергийни източници в потреблението на енергия в транспортния сектор от 24 % до 2035 г.

82

5.1 Внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Приемане на плана за изпълнение за развитие на екологичния и устойчив обществен транспорт на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

Приемане на плана за изпълнение

Q4

2022 г.

Планът за изпълнение се одобрява от Управителния комитет на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г. Тя включва създаването на обща транспортна система в региона на Талин, дейности за улесняване на внедряването на местен биометан, действия за развитие на устойчива и активна градска мобилност в по-големите градове, следвайки логиката на интегрирани транспортни коридори, планиране на мултимодална инфраструктура, увеличаване на връзките, скоростта и безопасността на железопътния транспорт, повишаване на конкурентоспособността и екологосъобразността на сектора на морския транспорт и мултимодалното му свързване, разработване на по-бърз и по-безопасен автомобилен транспорт. Планът за изпълнение включва задължение за ежегодно докладване на отговорния министър пред правителството.

83

5.1 Внедряване на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Изпълнение на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

Изпълнение на няколко ключови мерки от плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

Q2

2026 г.

Изпълнението на ключовите мерки от плана за развитие на транспорта и мобилността ще бъде завършено, включително изграждането и разширяването на електрифицираните железопътни линии от Талин до Тарту и хармонизирането на системата за обществен транспорт в региона на столицата Талин (включително общи системи за издаване на билети и ценообразуване). 

84

5.2 Строителство на участък от западната железопътна линия Талин-Рохукюла

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за изграждане на железопътна линия в участъците от Турба-Еламаа и Еламаа-Ристи

Договор, подписан

Q2

2022 г.

Възлага се договор за изграждането на електрифицирана железопътна линия по участъците от Турба-Еламаа и Еламаа-Ристи по цялата им дължина.

85

5.2 Строителство на участък от западната железопътна линия Талин-Рохукюла

Крайна цел

Завършване на нова железопътна линия (готова за движение)

Км релсов път

0

15

Q4

2024 г.

Завършване на електрифицирана железопътна линия, готова за превоз на пътници, между Турба и Ристи по линията Талин-Рохукюла, свързваща западно-естонските железници със старото пристанище на Талин и летище Талин.

86

5.3 Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за изграждането на сградата на мултимодалния терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Договор, подписан

Q1

2022 г.

Архитектурният и инженерният проект на мултимодалния терминал Юлемисте на „Rail Baltic“ се изпълнява и приема от възлагащия орган Rail Baltic Estonia OÜ и договорът за строителство се подписва със строителя за сградата на терминала.

87

5.3 Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Завършване на преминаването към терминала

Тунел за светлинно движение под разрешения терминал

Q4

2024 г.

Органът за защита на потребителите и технически надзор издава разрешително за използване на тунела, който свързва пътя Санкт Петербург с летище Талин под терминала Юлемисте.

88

5.3 Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Завършване на новата железопътна гара

Завършени строителни работи

Q1

2026 г.

Строителните работи за мултимодалния терминал Юлемисте на „Rail Baltic“ трябва да бъдат завършени и да са получени всички необходими разрешения за ползване.

89

5.4 Строителство на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Ключов етап

Завършване на проекта за изграждане на трамвайни линии

Одобряване на замисъла на проекта

Q4

2021 г.

Управителният съвет по градоустройствено планиране и комунални услуги в Талин приема проекта за изграждане на трамвайна линия.

90

5.4 Строителство на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за строителство

Подписан договор за изграждане на трамвайна линия

Q2

2022 г.

Договор за строителство, сключен между Tallinn Urban Planning and Utilities Board и изпълнителя за изграждането на трамвайната линия между улица Gonsiori и Põhja Puiestee

91

5.4 Строителство на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Крайна цел

Нова трамвайна линия в експлоатация

Метри трамвайна линия

0

2500

Q2

2024 г.

Трамвайният участък с дължина 2500 метра се попълва и пуска в експлоатация в съответствие с разрешението за писмо, издадено от град Талин.

92

5.5 Инвестиции на общините в изграждането на велосипедни алеи и пешеходни пътеки

Ключов етап

Покана за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства

Публикуване на обявлението за покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства

Q4

2022 г.

Публикува се открита покана за инвестиции от страна на общините в велосипедни и пешеходни пътеки.

93

5.5 Инвестиции на общините в изграждането на велосипедни алеи и пешеходни пътеки

Крайна цел

Завършване на инфраструктурата за велосипедни и пешеходни пътеки

Км велосипедни и пешеходни пътеки

0

24

Q4

2025 г.

В резултат на схемата за подпомагане се изграждат най-малко 24 километра велосипеди и пешеходни пътеки. По принцип това са нови начини. В обосновани случаи се разрешава реконструкцията на съществуващите велосипедни и пешеходни пътеки, например ако ширината на съществуващата пътека не отговаря на стандартите, което прави невъзможно едновременното придвижване на пешеходците и велосипедистите по безопасен и ненамесен начин.

   Е. КОМПОНЕНТ 6: Здравеопазване и социална закрила

Този компонент на естонския план за възстановяване и устойчивост има за цел да отговори на предизвикателствата, свързани с устойчивостта на системата на здравеопазването и достъпа до нея, адекватността на мрежата за социална сигурност, достъпността на социалните услуги и младежката безработица. Целите на мерките, включени в компонента, са: Да се преодолее недостигът на работна сила в сектора на здравеопазването, да се засилят първичните и болничните грижи, да се удължи продължителността на обезщетенията за безработица в периоди на висока безработица, да се подобри достъпът до социални услуги, да се преодолее младежката безработица и да се намали разликата в заплащането на жените и мъжете.

Компонентът подкрепя адресирането на специфичната за всяка държава препоръка за подобряване на достъпността и устойчивостта на здравната система, включително чрез преодоляване на недостига на здравни работници, укрепване на първичната помощ и осигуряване на снабдяването с критични медицински продукти (специфична за всяка държава препоръка 1 през 2020 г.), на подобряване на мрежата за социална сигурност, увеличаване на достъпа до социални услуги по интегриран начин (специфична за всяка държава препоръка 2 през 2019 г. и специфична за всяка държава препоръка 2 през 2020 г.) и за намаляване на разликата в заплащането между половете, включително чрез подобряване на прозрачността на заплатите (специфична за всяка държава препоръка 2 през 2019 г.).

Очаква се, че нито една мярка в този компонент не вреди в значителна степен на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мерките и стъпките за смекчаване на последиците, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на принципа за ненанасяне на значителни вреди (2021/C58/01).

Е.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

6.1.Реформа: Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Целта на реформата е да се подобри устойчивостта на естонската здравна система, включително за справяне с кризи, като по този начин се гарантира, че хората имат достъп до висококачествено, интегрирано здравеопазване в цяла Естония. Реформата се състои от следните елементи:

I)До 31 декември 2024 г. се приема план за развитие на болницата, в който се очертава консолидираната болнична мрежа с цел подобряване на ефективността и инфраструктурата и се определя специализацията на болниците, за да се намали високият дял на неудовлетворените потребности от медицински грижи.

II)Недостигът на работна сила в здравния сектор се решава чрез три мерки:

1.До 31 декември 2022 г. се приема стратегическа рамка, в която се очертава предоставянето на здравни услуги в различните сектори на здравеопазването, по-специално специализираните грижи, разпределението на физическите и човешките ресурси и механизмът за финансиране, за да се гарантира предоставянето на висококачествено здравно обслужване в цялата страна. До 2023 г. достъпът до обучение за медицински сестри се увеличава с 5 % в сравнение с 2020 г.

2.Схемата за възстановяване на разходите за лекари, медицински сестри и фармацевти се изменя до 31 март 2023 г., за да се стимулира работната сила в здравния сектор да работи в отдалечени райони.

3.Споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту се изменя, за да се определят изискванията за постепенно увеличаване на приема в някои професии с недостиг, по-специално общопрактикуващи лекари, психиатри, вътрешни заболявания. Законодателството влиза в сила до 30 юни 2026 г.

6.2.Инвестиции: Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Инвестицията има за цел да допринесе за оптимизирането на естонската болнична мрежа, да повиши ефективността и да допринесе за намаляване на неудовлетворената потребност от специализирани грижи, която е една от най-високите в Съюза. Инвестицията се състои в изграждането на Медицинския университет в Северна Естония като център за високи постижения в Естония, където се предоставят висококачествени здравни грижи в модерна и безопасна среда за две трети от естонското население. Медицинският университет в Северна Естония ще бъде създаден чрез консолидирането на две съществуващи болници в Талин, по-специално източните и западните болници в Талин. Очаква се намаляването на болничните сгради да подобри предоставяните услуги и се очаква ново модерно заведение да помогне за справяне с натиска, предизвикан от нарастващия брой пациенти, да увеличи наличността и качеството на здравните услуги, както и да спомогне за задържането на здравните работници в Естония. С Механизма за възстановяване и устойчивост се финансира само частично изграждането на центъра.

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

6.3.Реформа: Укрепване на първичните здравни грижи

Целта на реформата е да се осигури достъп до общи медицински грижи, да се подобри непрекъснатостта на лечението и да се направи предоставянето на първични здравни грижи по-гъвкаво и ориентирано към човека. Тази реформа се състои от три подмерки: Първо, за да се подобри достъпът до специализирани грижи, използването на електронна консултация в първичната медицинска помощ е разширено на 30 септември 2020 г., което позволява пациентите да бъдат съветвани от специалист, без да се налага да се консултират лично с тях. Второ, на 31 март 2021 г. влезе в сила законодателство за подобряване на достъпа до здравни грижи чрез увеличаване на равнището на подкрепа за общопрактикуващите лекари и чрез изменение на модела на финансиране за общи медицински грижи с цел да се повиши привлекателността на работата в първични здравни центрове в отдалечени райони. Трето, Законът за организацията на здравните услуги се изменя по отношение на управлението на списъка на пациентите, осигуряването на непрекъснатост на първичната медицинска помощ и разширяването на правата на медицинските сестри да предписват лекарства на пациентите.

Изпълнението на реформата приключва до 31 март 2023 г.

6.4.Реформа: Подновяване на управлението на електронното здравеопазване

Целта на реформата е да се актуализира рамката за управление на електронното здравеопазване, за да се отговори по-добре на нуждите на здравната система и да се гарантира разработването на цифрови решения в подкрепа на устойчивата здравна система в Естония. Реформата се състои в приемането на преразгледан национален модел за управление на информационните и комуникационните технологии на настоящата здравна система, за да се осигури ориентиран към бъдещето нов модел за управление на електронното здравеопазване и да се насърчи общо разбиране сред партньорите за разделението на ролите и отговорностите в областта на електронното здравеопазване.

Изпълнението на реформата приключва до 30 юни 2023 г.

6.5.Инвестиции: Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Целта на инвестицията е да се гарантира, че в случай на събития, изискващи спешна медицинска помощ (като тежки пътнотранспортни произшествия, масови спасителни събития, медицинска помощ на борда на кораби), е осигурен бърз достъп до здравни услуги за лицата, които живеят в периферни райони, особено от острови, чрез специализирани хеликоптери. Инвестицията се състои в закупуване на два многофункционални медицински хеликоптера, включително спомагателно оборудване, консумативи за поддръжка и първоначално обучение на персонала, необходим за експлоатацията на вертолетите, както и изграждане на бази за кацане и кейове за кацане в центровете за спешна медицинска помощ. Очаква се тази мярка да не навреди значително на екологичните цели по смисъла на член 17 от Регламент (ЕС) 2020/852, като се вземат предвид описанието на мярката и смекчаващите стъпки, определени в плана за възстановяване и устойчивост в съответствие с Техническите насоки на DNSH (2021/C58/01). По-специално многофункционалните хеликоптери са с най-добрата налична технология с най-слабо въздействие върху околната среда в сектора. 

Изпълнението на инвестицията приключва до 30 юни 2026 г.

6.6.Инвестиции: Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Целта на инвестицията е да се помогне на младите хора с малък трудов опит да започнат работа. Законодателството относно обновената схема „Моята първа работа“ (M1T) се състои от два компонента: Субсидия за заплати, изплащана на работодателя, и възстановяване на разходите за обучение на млад човек. На работодател, който наема млад човек на възраст между 16 и 29 години и е регистриран като безработен без трудов стаж или само с кратък трудов стаж, се изплаща надбавка за заплати и за обучение (до 2 500 EUR). Мярката M1T се интегрира с други услуги, по-специално с последваща подкрепа за младите хора и работодателите след началото на трудовото правоотношение. Целта е по-специално да се предотврати преждевременното прекратяване на трудовото правоотношение и да се определят, в сътрудничество с работодателя и младия човек, нуждите от обучение на младия човек. До 30 юни 2022 г. се представя подсилен план за действие по гаранцията за младежта, който подкрепя изпълнението на инвестицията с допълнителни мерки в подкрепа на безработните млади хора. По-специално в него се включват мерки за подобряване на уменията на младите хора, определяне на действия за предотвратяване и справяне с младежката безработица, включително достигане до и предотвратяване на положението на незаетите с работа, учене или обучение, и определяне на ключовите страни и тяхната роля за предотвратяване и справяне с младежката безработица.

Изпълнението на инвестицията приключва до 31 декември 2025 г.

6.7.Реформа: Удължаване на срока на обезщетенията за безработица

Целта на реформата е да се отговори на дългогодишното предизвикателство за подобряване на адекватността на мрежата за социална сигурност. Реформата се състои в създаването на механизъм за активиране на удължаването на периода на обезщетенията за безработица с 60 дни, особено когато процентът на регистрираната безработица надвишава значително неускореното равнище на инфлацията/на заплатите (NAIRU/NAWRU). Механизмът за удължаване и маржът, който не може да надвишава 2 %, се договарят в диалог със социалните партньори. Мярката има за цел да помогне на хората да преодолеят по-дълъг период на безработица при трудни условия на пазара на труда.

Реформата приключва не по-късно от 30 юни 2023 г.

6.8.Реформа: Дългосрочни грижи

Целта на реформата е да се подобри предоставянето на дългосрочни грижи. Реформата се състои от следните елементи:

i) Измененията на Закона за социалните грижи определят определението за дългосрочни грижи и изискват от местните органи да вземат предвид принципа, че дадено лице трябва да може да живее възможно най-дълго в дома си, в своята обичайна среда, при наличието на достатъчно качествени услуги. Законодателството влиза в сила до 30 юни 2022 г.

ii) В плана за действие за предоставяне на социални и здравни грижи по интегриран начин се предвижда създаването на модел за интегрирани грижи в цяла Естония, се определят ролите и отговорностите на участниците и се определя финансирането на системата. Планът за действие ще бъде приет до 31 декември 2022 г.

iii) С постановление на министъра на социалната закрила се определят структурата и характеристиките на услугите за полагане на грижи от местните органи за хора с по-ниска нужда от грижи, както и условията за тяхното изпълнение. По-специално, тя включва подходящи инвестиции и развитие на услуги от страна на местните органи за осигуряване на независим живот на възрастните хора с по-ниски потребности от грижи и хората с увреждания в подкрепа на независимия живот. Постановление на министъра на социалната закрила до 31 декември 2024 г.

iv) Законодателните изменения, насочени към подобряване на системата за подпомагане на деца с по-високи потребности от грижи, предвиждат модернизиране и интегриране на услугите за деца с по-високи потребности от грижи. По-специално, услугите в областта на здравеопазването, образованието, социалната закрила и заетостта се интегрират, за да се осигури цялостна подкрепа за семействата, които полагат грижи. Настоящата система за подпомагане се опростява и оценките на нуждите от грижи се консолидират, така че родителите да имат сигурно звено за контакт за първоначална консултация и подкрепа. Законодателството влиза в сила до 31 март 2025 г.

6.9.Реформа: Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Целта на реформата е да се намали разликата в заплащането на жените и мъжете. Реформата се състои в приемането на Плана за социално развитие за периода 2023—2030 г. и неговото изпълнение и въвеждането на цифров инструмент за разликата в заплащането между половете.

Планът за социално развитие се приема до 31 март 2024 г. и в него се определят стратегическите цели за намаляване на социалните неравенства и бедността, за гарантиране на равенство между половете и по-голямо социално приобщаване, както и за насърчаване на равното третиране на лицата, принадлежащи към малцинствени групи. В плана за развитие се очертават мерки за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете, по-специално чрез повишаване на прозрачността на заплащането, намаляване на разпространението и отрицателното въздействие на свързаните с пола стереотипи върху живота и решенията на жените и мъжете, включително по отношение на избора на образование и кариера и поемането на тежестта, свързана с полагането на грижи, и подкрепа за по-ефективно прилагане на Закона за равенство между половете.

До 31 март 2024 г. се въвежда цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете, който ще предлага на работодателите прост и лесен инструмент за получаване и анализ на данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин им се оказва подкрепа при вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа на равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.

Изпълнението на реформата приключва до 31 март 2024 г.

Е.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

94

6.1 Всеобхватна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на правителствената наредба относно плана за развитие на болничните мрежи

Влизане в сила на регламента

Q4

2024 г.

Влизане в сила на регламента, с който ще се определи:

— списъкът на регионалните, централните, местните и рехабилитационните болници, за да се гарантира равен достъп до здравни услуги;

— изискванията, целите и стъпките, които трябва да се предприемат за консолидиране на болничната мрежа;

— необходимите инвестиции за изграждането, обновяването и препрофилирането на болниците, включени в списъка на болниците.

95

6.1 Всеобхватна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор

Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор от министъра на здравеопазването и труда

Q4

2022 г.

Стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор очертава:

— мерки за организацията на здравните услуги в различните сектори на здравеопазването, по-специално специализираните грижи,

— предоставяне на физически и човешки ресурси, за да се гарантира предоставянето на здравни грижи на цялата територия,

— механизми за финансиране, управление и обмен на информация, които гарантират резултати в цялата страна.

96

6.1 Всеобхватна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването, труда и здравеопазването относно Закона за организацията на услугите за изменение на системата за възстановяване на разходите на лекари, медицински сестри и фармацевти

Влизане в сила на Постановлението на министъра на здравеопазването, труда и здравеопазването относно Закона за организацията на услугите

Q1

2023 г.

Влизане в сила на Указа на министъра на здравеопазването, труда и здравеопазването относно Закона за организацията на услугите, който ще подобри системата за възстановяване на разходите на лекарите, медицинските сестри и фармацевтите, за да стимулира здравните работници да работят в отдалечени райони.

97

6.1 Всеобхватна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Крайна цел

Достъп до обучение за медицински сестри

Процентно увеличение на броя лица, допуснати до обучение за медицински сестри

0

5

Q4

2023 г.

Достъпът на лица до обучение за медицински сестри се е увеличил с 5 % в сравнение с 2020 г.

98

6.1 Всеобхватна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на наредбата на министъра за изменение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту относно недостига на лекари в някои специализации

Влизане в сила на министерското постановление и споразумение между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту

Q2

2026 г.

Влизане в сила на наредбата на министъра за изменение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту, с която се определят изискванията за постепенно увеличаване на приема в някои професии с недостиг, по-специално общопрактикуващи лекари, психиатри, вътрешни заболявания. 

99

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за проектиране на Медицинския университет в Северна Естония

Подписване на договора за проектиране

Q4

2021 г.

Възлагащият орган, който е собственик на болницата, подписва договора за проектиране на Медицинския университет в Северна Естония. Договорът включва получаването на необходимите разрешителни за строежа.

100

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договорите за изкопните работи и за водоснабдяването и електроснабдяването, както и за подсилените бетонни структури на Медицинския университет в Северна Естония

Подписване на договори

Q4

2023 г.

Възложителят, който е собственик на болницата, подписва договори за:

— изкопните работи и връзките с водоснабдяването, инфраструктурата за събиране на отпадъчни води и електроенергията; както и

подсилените бетонни конструкции.

101

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за строителство на Медицинския университет в Северна Естония

Подписване на договора

Q1

2024 г.

Възлагащият орган, който е собственик на болницата, подписва договор за изграждането на Медицинския университет в Северна Естония, включително инсталирането на техническите сградни инсталации, по-специално техническото оборудване за отопление, охлаждане, вентилация, топла вода, осветление и производство на електроенергия, измервателни, контролни и контролни системи и вътрешно строителство.

102

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Крайна цел

10 % от обема на договора за строителство е изпълнен

Напредък в строителството

0 %

10 %

Q4

2024 г.

10 % от договора за строителство, посочен в етап 101, е изпълнен, когато строителят е потвърдил завършването на 10 % от строителните работи, определени в договора, възлагащият орган е приел строителните работи и са установени евентуални недостатъци, както и краен срок за тяхното отстраняване. 

103

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Крайна цел

50 % от обема на договора за строителство е изпълнен

Напредък в строителството

10 %

50 %

Q4

2025 г.

50 % от договора за строителство, посочен в етап 101, е изпълнен, когато строителят е потвърдил завършването на 50 % от строителните работи, определени в договора, възлагащият орган е приел строителните работи и са установени евентуални недостатъци, както и краен срок за тяхното отстраняване.

104

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за оборудване на Медицинския университет в Северна Естония, за да може той да функционира пълноценно

Подписване на договора

Q2

2025 г.

Възложителят, който е собственик на болницата, подписва договор за доставка на болницата с цялото оборудване, необходимо за пълното функциониране на болницата (като болнични легла, медицинско оборудване) след приключване на строителните работи.

105

6.2 Създаване на Медицински университет в Северна Естония

Ключов етап

Завършване на строителните работи

Сертификат, удостоверяващ завършването на строителните работи

Q2

2026 г.

Възложителят, който е собственик на болницата, получава удостоверение от изпълнителя, удостоверяващо завършването на строителните работи. Възложителят доказва, че е започнал процедура за издаване на удостоверение, че сградата е завършена и отговаря на съответните разпоредби. .

106

6.3 Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на Естонската здравноосигурителна каса относно достъпа до специализирани медицински грижи

Влизане в сила на законодателните изменения

Към постановлението на правителството

Q3

2020 г.

Влизане в сила на законодателни изменения, които подобряват достъпа до специализирани грижи чрез разширяване на използването на електронна консултация в първичната медицинска помощ, което позволява пациентите да бъдат съветвани от специалист, без да се налага да се консултират лично с тях.

107

6.3 Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонския здравноосигурителен фонд за разходи и услуги на общопрактикуващи лекари

Влизане в сила на законодателните изменения на постановлението на правителството

Q1

2021 г.

Законодателните изменения влизат в сила, които предвиждат финансирането на фиксирани разходи и услуги за общопрактикуващи лекари, за да се увеличи разпределението на ресурсите за първична медицинска практика извън метрополните области, особено в отдалечените райони, и да се увеличи достъпът на пациентите до диагностични и скринингови услуги.

108

6.3 Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за организацията на здравните услуги

Разпоредба от закона, указваща влизането в сила на закона

Q1

2023 г.

Влизане в сила на измененията на Закона за организацията на здравните услуги, с които се изменя управлението на списъка на пациентите, гарантира се непрекъснатостта на първичната медицинска помощ и се разширяват правата на медицинските сестри да предписват лекарства, така че да обхванат пациентите.

109

6.4 Обновяване на управлението на електронното здравеопазване

Ключов етап

Одобряване на рамката за управление на електронното здравеопазване и пътната карта за нейното прилагане

Одобряване на предложението относно рамката за управление на електронното здравеопазване и пътната карта за прилагане от управителния комитет на „Eesti tervise IKT juhtimise raamistik“

Q2

2023 г.

Одобряване на предложението относно рамката за управление и пътната карта за изпълнение, с което се актуализира рамката за управление на електронното здравеопазване и координацията на разработването на услуги в областта на електронното здравеопазване.

110

6.5 Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Ключов етап

Възлагане на договори за многофункционални способности на медицински вертолети

Възлагане на договори за обществени поръчки

Q4

2023 г.

Договори, подписани от естонската полиция и гранична охрана, относно закупуването на хеликоптери за спешна медицинска помощ и относно изграждането на въздушните бази и кейовете за кацане за хеликоптерна услуга на линейка. За закупуването на хеликоптери със специално предназначение се търси най-добрата технология, която позволява съответствие с техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).

111

6.5 Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Крайна цел

Приемане на хеликоптери

Брой хеликоптери

0

2

Q1

2025 г.

Доставка на два хеликоптера, приета от естонската полиция и гранична охрана

112

6.5 Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Крайна цел

Завършване на изградени или разширени въздушни бази

Брой хеликоптерни бази

0

2

Т2

2026 г.

Две хеликоптерни въздушни бази/места за кацане се изграждат/разширяват и са готови за използване, както е видно от официалното приемане на изпълнението на договора от страна на естонската служба за гранична и брегова охрана.

113

6.6 Предоставяне на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Ключов етап

Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда за укрепване на схемата „Моята първа работа“

Влизане в сила на постановлението на министъра на здравеопазването и труда

Q1

2022 г.

Влизане в сила на постановление на министъра на здравеопазването и труда, в което се определят характеристиките на схемата и условията за нейното прилагане, включително финансирането и целевата група. Целта на схемата е да се даде възможност на младите хора без трудов опит или с малък професионален опит да придобият професионален опит и да подобрят уменията си, за да участват на пазара на труда.

114

6.6 – Предоставяне на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Ключов етап

План за действие „Гаранция за младежта“ 

Приемане от правителството на засиления план за действие относно гаранцията за младежта

Q2

2022 г.

Правителството приема изменен план за действие за гаранция за младежта в подкрепа на младежката заетост. В този план за действие:

— се включват мерки за подобряване на уменията на младите хора,

— се определят действия за предотвратяване и справяне с младежката безработица, включително достигане до и предотвратяване на положението на незаетите с работа, учене или обучение

— се определят ключовите страни и тяхната роля за предотвратяване и справяне с младежката безработица.

115

6.6 Предоставяне на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Крайна цел

Брой млади хора, участващи в схемата „Моята първа работа“

 

Брой участници

0

3178

Q4

2025 г.

Най-малко 3 178 млади хора на възраст 16—29 години са участвали в схемата „Моята първа работа“ (кумулативен брой участници).

116

6.7 Удължаване на продължителността на осигурителните обезщетения за безработица

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за услугите и обезщетенията при безработица и Закона за осигуряване при безработица

Влизане в сила на законодателните изменения

Q2

2023 г.

Влизане в сила на измененията на закона, с които се установява постоянен механизъм за активиране на удължаването на срока на обезщетенията за безработица с 60 дни, по-специално когато процентът на регистрираната безработица надвишава значително неускореното равнище на инфлацията/заплата на безработицата. Механизмът за удължаване и маржът, който не може да надвишава 2 %, се договарят в диалог със социалните партньори.

117

6.8 Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за социалните грижи

Влизане в сила на законодателните изменения

Q2

2022 г.

Влизане в сила на законодателни изменения на Закона за социалните грижи, които определят понятието за дългосрочни грижи и изискват от местните органи да вземат предвид принципа, че дадено лице трябва да може да живее възможно най-дълго в дома си, в своята обичайна среда, при наличието на достатъчно качествени услуги.

118

6.8 Дългосрочни грижи

Ключов етап

План за действие относно модел за интегрирани грижи

Приемане на плана за действие

Q4

2022 г.

Министерството на социалните въпроси приема план за действие, в който се предвижда създаването на модел за интегрирани грижи в цяла Естония и ролите и отговорностите на участниците в бъдещия модел на финансиране на системата.

119

6.8 Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила

Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила

Q4

2024 г.

Постановлението на министъра на социалната закрила определя структурата и характеристиките на услугите на местните органи за хора с по-ниска нужда от грижи, както и условията за тяхното изпълнение. По-специално, тя включва инвестиции и развитие на услуги от страна на местните органи за осигуряване на независим живот на възрастните хора с по-ниски потребности от грижи и хората с увреждания в подкрепа на независимия живот.

120

6.8 Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на законодателните изменения на системата за подпомагане на деца с високи потребности от грижи

Влизане в сила на законодателните изменения

Q1

2025 г.

Влизане в сила на законодателни изменения, които предвиждат модернизиране и интегриране на услугите за деца с по-високи потребности от грижи. По-специално:

— услугите в областта на здравеопазването, образованието, социалната закрила и заетостта се интегрират, за да се осигури цялостна подкрепа за семействата, които полагат грижи, както и

— настоящата система за подпомагане се опростява и оценката на нуждите от грижи се консолидира, така че родителите да имат сигурно звено за контакт за първоначална консултация и подкрепа.

121

6.9 Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Приемане от правителството на Плана за социално развитие за периода 2023—2030 г.

Приемане на плана за социално развитие

Q1

2024 г.

Планът очертава мерките за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.

122

6.9 Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете

Разработване на прототип на инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете

Q4

2022 г.

Разработва се прототип на инструмент за разлика в заплащането на жените и мъжете за работодателите с цел да им се предоставят данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин се подпомага вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа на равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.

123

6.9 Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете

Въвеждане на цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете 

Q1

2024 г.

Цифровият инструмент за разликата в заплащането между половете е на разположение на работодателите с цел да им се предоставят данни и информация относно разликата в заплащането на жените и мъжете и възможните причини за нея в техните организации, като по този начин се подпомага вземането на информирани решения и предприемането на ефективни действия за прилагане на принципа на равно заплащане и за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.

Ж. Одит и контрол

Ж.1.    Описание на реформите и инвестициите за безвъзмездна финансова подкрепа

Целта на реформата е да се определи правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост. В него се определят ролите на съответните публични субекти в изпълнението на плана и начинът, по който тези органи изпълняват своите задачи.

Изпълнението на реформата приключва до 31 декември 2021 г.

Ж.2.    Ключови етапи, цели, показатели и график за мониторинг и изпълнение на безвъзмездната финансова подкрепа

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

Качествени показатели 
(за ключовите етапи)

Качествени показатели 
(за целите)

Ориентировъчен график за приключване

Описание на всеки ключов етап и цел

Мерна единица

Базова линия

Цел

Тримесечие

Година

124

Мониторинг и изпълнение на плана

Ключов етап

Влизане в сила на Правителствения регламент относно правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония.

Влизане в сила на правителственото постановление

Q4

2021 г.

Влизане в сила на регламента за създаване на правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония преди подаването на първото искане за плащане.

Регламентът определя най-малко органите, участващи в изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост на Естония, и техните задачи, включително задачите на Министерството на финансите, секторните министерства и Държавния общ обслужващ център.

2.Прогнозни общи разходи за плана за възстановяване и устойчивост

Прогнозната обща стойност на плана за възстановяване и устойчивост на Естония е 982 490 000 EUR.

РАЗДЕЛ 2: ФИНАНСОВА ПОДКРЕПА

1.Финансиране

Вноските, посочени в член 2, параграф 2, се организират по следния начин:

Първа вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Междинна/Крайна цел

Наименование

23

2.1. Екологичен преход на предприятията

Ключов етап

Създаване на работна група за екологичен преход за осъществяване и наблюдение на екологичния преход

28

2.3. Програми за развитие на „зелени“ технологии

Ключов етап

Създаване на работна група за планиране и създаване на програмата за развитие

37

2.6. Зелен фонд

Ключов етап

Подписване на договорно споразумение между Министерството на икономиката и комуникациите и SmartCap

38

2.6. Зелен фонд

Ключов етап

Приемане на документа за инвестиционната политика от SmartCap

44

3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения за управление на данните и свободно достъпни данни

Ключов етап

Създаване на екип за управление на данните в Статистическата служба, Министерството на икономиката и комуникациите и Органа за държавната информационна система

70

4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Решение на правителството относно инвестициите, необходими за облекчаване на свързаните с отбраната ограничения за височината на вятърните паркове

71

4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Приемане на решението на правителството за започване на процеса на подготовка на Националния план за развитие на енергийния сектор, определяне на отговорните лица и срокове

74

4.5. Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита срещу бури)

Ключов етап

Подписване на договор за съфинансиране на инвестиции в мрежата с оператор на преносна система

81

5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Приемане от правителството на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

86

5.3. Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за изграждането на сградата на мултимодалния терминал на „Rail Baltic“ в Талин

89

5.4. Изграждане на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Ключов етап

Завършване на проекта за изграждане на трамвайни линии

99

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за проектиране на Медицинския университет в Северна Естония

106

6.3. Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на Естонската здравноосигурителна каса относно достъпа до специализирани медицински грижи

107

6.3. Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на постановлението на правителството, с което се изменя списъкът на здравните услуги на естонския здравноосигурителен фонд за разходи и услуги на общопрактикуващи лекари

113

6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Ключов етап

Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването и труда за укрепване на схемата „Моята първа работа“

124

Одит и контрол

Ключов етап

Влизане в сила на Правителствения регламент относно правната рамка за изпълнението и мониторинга на плана за възстановяване и устойчивост на Естония.

Размер на вноската

145 394 882 EUR



Втора вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Междинна/Крайна цел

Наименование

1

1.1. Цифрова трансформация в предприятията

Ключов етап

Покана за представяне на предложения с критерии за отпускане на безвъзмездни средства и условия за отпускане на безвъзмездни средства

11

1.4. Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Ключов етап

Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подкрепа за развитието на цифрови умения

16

1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии

Ключов етап

Подготовка на разработването на стратегии

19

1.5.2. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари – Иновативни бизнес центрове на ключови експортни пазари

Ключов етап

Подготвителен анализ за определяне на съдържанието и местоположението на бизнес центровете

21

1.5.3. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари – глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи

Ключов етап

Създаване на групи за въздействие и избор на дестинации за глобални цифрови мисии

25

2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Ключов етап

Влизане в сила на вторичното законодателство, в което се определят условията за подпомагане на развитието на „зелени“ умения

32

2.4. Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества

Ключов етап

Влизане в сила на министерското постановление, с което се определят редът и условията за допустимост на безвъзмездните средства

34

2.5. Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства

51

3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент

54

3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Ключов етап

Разработване на централно предоставяни/споделени услуги в областта на информационните технологии

65

4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради

Ключов етап

Публикуване на покани за подаване на заявления за безвъзмездни средства за обновяване на жилищни апартаменти

68

4.3. Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради

Ключов етап

Публикувани покани за отпускане на безвъзмездни средства за реновиране

84

5.2. Изграждане на участък от западната железопътна линия Талин-Рохукюла

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за изграждане на железопътна линия в участъците от Турба-Еламаа и Еламаа-Ристи

90

5.4. Изграждане на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Ключов етап

Възлагане на обществена поръчка за строителство

114

6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Ключов етап

План за действие „Гаранция за младежта“ 

117

6.8. Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за социалните грижи

Размер на вноската

145 394 882 EUR

Трета вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Междинна/Крайна цел

Наименование

7

1.3. Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Разработване на платформи за eFTI (електронна информация за товарния транспорт)

24

2.1. Екологичен преход на предприятията

Ключов етап

Приемане на плана за действие за кръговата икономика от Специалната група за екологичен преход

41

2.7. Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Ключов етап

Влизане в сила на министерското постановление, с което се определят условията за отпускане на помощта

47

3.2. Разработване на услуги за организиране на мероприятия и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица

Крайна цел

Стартиране на услуги, свързани с лични житейски събития, и/или проактивни услуги

49

3.3. Разработване на услуги за организиране на мероприятия и цифров портал за предприемачи

Крайна цел

Внедряване на разработки в областта на информационните технологии, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития

63

4.1. Насърчаване на енергийната ефективност

Ключов етап

Сключване на споразумението за сътрудничество, в което се определят условията за сътрудничество между SA Kredex/Enterprise Estonia и областните центрове за развитие

76

4.6. Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за проекти за насърчаване на производството на енергия в промишлени обекти

78

4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия

Ключов етап

Публикуване на покана за представяне на предложения за пилотна програма за съхраняване на енергия

82

5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Приемане на плана за изпълнение за развитие на екологичния и устойчив обществен транспорт на Плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

92

5.5. Инвестиции на общините в изграждането на велосипедни алеи и пешеходни пътеки

Ключов етап

Покана за представяне на предложения за отпускане на безвъзмездни средства

95

6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Одобряване на стратегическата рамка за справяне с недостига на работна сила в здравния сектор

96

6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на Постановление на министъра на здравеопазването, труда и здравеопазването относно Закона за организацията на услугите за изменение на системата за възстановяване на разходите на лекари, медицински сестри и фармацевти

108

6.3. Укрепване на първичните здравни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за организацията на здравните услуги

109

6.4. Подновяване на управлението на електронното здравеопазване

Ключов етап

Одобряване на рамката за управление на електронното здравеопазване и пътната карта за нейното прилагане

116

6.7. Удължаване на срока на обезщетенията за безработица

Ключов етап

Влизане в сила на измененията на Закона за услугите и обезщетенията при безработица и Закона за осигуряване при безработица

118

6.8. Дългосрочни грижи

Ключов етап

План за действие относно модел за интегрирани грижи

122

6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете

Размер на вноската

145 394 882 EUR

Четвърта вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

2

1.1. Цифрова трансформация в предприятията

Крайна цел

Предоставяне на безвъзмездни средства

12

1.4. Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Записване в дейности по обучение

14

1.4. Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Брой нови модули за повишаване на квалификацията и за преквалификация

17

1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии

Ключов етап

Възлагане на поръчки за проучвания

26

2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Крайна цел

Брой модули за повишаване на квалификацията и за преквалификация

29

2.3. Програми за развитие на „зелени“ технологии

Ключов етап

Създаване на програмата за развитие на зелените технологии

35

2.5. Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Крайна цел

Брой договори, възложени след поканата за представяне на предложения

55

3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Разгръщане на национална частна инфраструктура за изчисления в облак от публичните органи

56

3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Ключов етап

Разширяване на инфраструктурата за изчисления в облак до посолството на данни

61

3.8. Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет

Крайна цел

Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет в нови обекти

91

5.4. Изграждане на трамвайна линия Tallinn Old Port (старото пристанище на Талин)

Крайна цел

Нова трамвайна линия в експлоатация

97

6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Крайна цел

Достъп до обучение за медицински сестри

100

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договорите за изкопните работи и за водоснабдяването и електроснабдяването, както и за подсилените бетонни структури на Медицинския университет в Северна Естония

101

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за строителство на Медицинския университет в Северна Естония

110

6.5. Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Ключов етап

Възлагане на договори за многофункционални способности на медицински вертолети

121

6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Приемане от правителството на Плана за социално развитие за периода 2023—2030 г.

123

6.9. Намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете

Ключов етап

Цифров инструмент за разликата в заплащането на жените и мъжете

Размер на вноската

145 394 882 EUR

Пета вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

4

1.2. Развитие на електронното строителство

Ключов етап

Приемане на международни стандарти и най-добри практики за използването на цифрови технологии в строителството

8

1.3. Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Развитие на интерфейса ECMR (електронна товарителница)

15

1.4. Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Преглед на квалификационните стандарти за специалисти в областта на ИКТ.

39

2.6. Зелен фонд

Крайна цел

Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия

42

2.7. Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Ключов етап

Технологии и оборудване за създаване на цялостни вериги за създаване на стойност в областта на екологично чистия водород

57

3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Миграция на критичните системи към националната инфраструктура за изчисления в облак на посолството на данните

58

3.5. Преконфигуриране на основни цифрови услуги и безопасен преход към инфраструктура за изчисления в облак

Крайна цел

Централно изпитване на сигурността на информационните системи на публичните органи

59

3.6. За установяване на стратегически анализ на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на изменението на Закона за предотвратяване на изпирането на пари и финансирането на тероризма и на други законодателни, административни и договорни промени, необходими за Центъра за стратегически анализ

64

4.1. Насърчаване на енергийната ефективност

Ключов етап

Започнаха да функционират цифрови инструменти за улесняване на достъпа до информация относно санирането, включително визуализиране на резултатите от санирането и оценка на разходите за санирането

66

4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради

Крайна цел

Жилища с подобрени енергийни характеристики

69

4.3. Подкрепа за санирането на малки жилищни сгради

Крайна цел

Жилища с подобрени енергийни характеристики

72

4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Влизане в сила на съответното първично и/или вторично законодателство и публикуване на насоки за намаляване на пречките пред инсталирането на инсталации за производство на енергия от възобновяеми източници и съоръжения за съхраняване на енергия

85

5.2. Изграждане на участък от западната железопътна линия Талин-Рохукюла

Крайна цел

Завършване на нова железопътна линия (готова за движение)

87

5.3. Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Завършване на преминаването към терминала

94

6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на правителствената наредба относно плана за развитие на болничните мрежи

102

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Крайна цел

10 % от обема на договора за строителство е изпълнен

111

6.5. Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Крайна цел

Приемане на хеликоптери

119

6.8. Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на постановлението на министъра на социалната закрила

120

6.8. Дългосрочни грижи

Ключов етап

Влизане в сила на законодателните изменения на системата за подпомагане на деца с високи потребности от грижи

Размер на вноската

145 394 882 EUR

Шеста вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

3

1.1. Цифрова трансформация в предприятията

Крайна цел

Предоставяне на безвъзмездни средства

5

1.2. Развитие на електронното строителство

Ключов етап

Наличие на обществени услуги на платформата за електронно строителство

6

1.2. Развитие на електронното строителство

Крайна цел

Приключване на проекти за разработване и изготвяне на прототипи

9

1.3. Разработване на цифрови услуги по товарителници

Крайна цел

Общ брой завършени проекти

33

2.4. Модернизиране на бизнес моделите в производствените дружества

Крайна цел

Брой на получилите подкрепа проекти

45

3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения за управление на данните и свободно достъпни данни

Крайна цел

Приключване на проекти за подобряване на качеството на данните

46

3.1. Създаване и развитие на център за високи постижения за управление на данните и свободно достъпни данни

Крайна цел

Публикуване на набори от данни на националния портал за свободно достъпни данни

48

3.2. Разработване на услуги за организиране на мероприятия и проактивни цифрови обществени услуги за физически лица

Крайна цел

Стартиране на услуги, свързани с лични прояви, и проактивни услуги

50

3.3. Разработване на услуги за организиране на мероприятия и цифров портал за предприемачи

Крайна цел

Внедряване на разработки в областта на информационните технологии, допринасящи за въвеждането на услуги и портал за бизнес събития

52

3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Въвеждане на виртуалния асистент Bürokratt в среда на цифрови обществени услуги

53

3.4. Програма #Bürokratt (национална платформа за виртуален асистент и екосистема)

Крайна цел

Достъп до цифрови обществени услуги чрез платформата за виртуален асистент

62

3.8. Изграждане на широколентови мрежи с много голям капацитет

Крайна цел

Разгръщане на широколентова мрежа с много голям капацитет в нови обекти

73

4.4. Стимулиране на екологичния преход в енергийната икономика

Ключов етап

Приемане на националния план за развитие на енергийния сектор от правителството

93

5.5. Инвестиции на общините в изграждането на велосипедни алеи и пешеходни пътеки

Крайна цел

Завършване на инфраструктурата за велосипедни и пешеходни пътеки

103

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Крайна цел

50 % от обема на договора за строителство е изпълнен

104

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Ключов етап

Подписване на договора за оборудване на Медицинския университет в Северна Естония, за да може той да функционира пълноценно

115

6.6. Осигуряване на мерки на пазара на труда за намаляване на младежката безработица

Крайна цел

Брой млади хора, участващи в схемата „Моята първа работа“

Размер на вноската

145 394 882 EUR

Седма вноска (безвъзмездна подкрепа):

Пореден номер

Свързана мярка (реформа или инвестиция)

Ключов етап /Цел

Наименование

10

1.3. Разработване на цифрови услуги по товарителници

Ключов етап

Последваща оценка на разработването и въвеждането на цифрови товарителници

13

1.4. Реформа на уменията, необходими за цифровата трансформация на предприятията

Крайна цел

Приключване на дейностите по обучение

18

1.5.1. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари — национални и регионални стратегии

Крайна цел

Брой стратегии за износ на държави и региони

20

1.5.2. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари – Иновативни бизнес центрове на ключови експортни пазари

Крайна цел

Брой отворени бизнес центрове

22

1.5.3. Подкрепа за конкурентоспособността на предприятията на чуждестранните пазари – глобални групи за въздействие върху електронния износ и виртуални етапи

Крайна цел

Брой мисии, проведени от групите за глобално въздействие, и брой на основните събития, в които Естония беше представена чрез „виртуални етапи“

27

2.2. „Зелени“ умения в подкрепа на екологичния преход на предприятията

Крайна цел

Участие в програми за повишаване на квалификацията и преквалификация

30

2.3. Програми за развитие на „зелени“ технологии

Крайна цел

Брой клъстери, подкрепени чрез програмата за развитие на зелените технологии

31

2.3. Програми за развитие на „зелени“ технологии

Крайна цел

Брой стартиращи предприятия, подкрепени по линия на програмата за развитие на зелените технологии, които са получили частни инвестиции

36

2.5. Въвеждане на екологосъобразни технологии с ефективно използване на ресурсите

Крайна цел

Брой завършени проекти

40

2.6. Зелен фонд

Крайна цел

Обем на инвестициите във фондове за рисков капитал или капиталови инвестиции в предприятия

43

2.7. Създаване на възможности за въвеждане на технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници

Крайна цел

Безвъзмездни средства, отпуснати за технологии на основата на екологично чист водород от възобновяеми източници, възлизащи на най-малко 49,49 милиона евро

60

3.7. Информационна система за стратегически анализ в реално време на изпирането на пари и финансирането на тероризма

Ключов етап

Разработване на нова система за анализ на ИКТ в реално време за Центъра за стратегически анализ и предоставяне на информация на звеното за финансово разузнаване

67

4.2. Подкрепа за санирането на жилищни сгради

Крайна цел

Очаквано годишно намаление на емисиите на парникови газове

75

4.5. Програма за укрепване на електроенергийната мрежа с цел увеличаване на капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници и адаптиране към изменението на климата (като например защита срещу бури)

Крайна цел

Допълнителен капацитет за свързване на енергия от възобновяеми източници, създаден чрез инвестиции в преносната мрежа

77

4.6. Програма за насърчаване на производството на енергия в промишлените райони

Крайна цел

Допълнителен капацитет за присъединяване за производство на електроенергия от възобновяеми източници във или в близост до промишлени обекти, свързани към мрежата

79

4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия

Крайна цел

Допълнителен капацитет за акумулиране на топлинна енергия в резултат на инвестиционна подкрепа

80

4.7. Пилотна програма за съхранение на енергия

Крайна цел

Допълнителен капацитет за съхранение на електроенергия в резултат на инвестиционна подкрепа

83

5.1. Разгръщане на безопасна, екологосъобразна, конкурентоспособна, основана на нуждите и устойчива транспортна и енергийна инфраструктура

Ключов етап

Изпълнение на плана за развитие на транспорта и мобилността за периода 2021—2035 г.

88

5.3. Изграждане на мултимодалния съвместен терминал на „Rail Baltic“ в Талин

Ключов етап

Завършване на новата железопътна гара

98

6.1. Цялостна промяна в организацията на здравеопазването в Естония

Ключов етап

Влизане в сила на наредбата на министъра за изменение на споразумението между Министерството на социалните въпроси и Университета в Тарту относно недостига на лекари в някои специализации

105

6.2. Създаване на Медицинския университет в Северна Естония

Ключов етап

Приключване на строителните работи

112

6.5. Изграждане на капацитет за многофункционални медицински хеликоптери

Крайна цел

Завършване на изградени или разширени въздушни бази

Размер на вноската

96 929 921 EUR

РАЗДЕЛ 3: ДОПЪЛНИТЕЛНИ МЕРКИ

1.Мерки за мониторинг и изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост

Мониторингът и изпълнението на плана за възстановяване и устойчивост на Естония се извършват в съответствие със следните мерки:

Министерството на финансите като водещо министерство и Държавният общ център за услуги осигуряват цялостната координация, мониторинг и изпълнение на плана за възстановяване и устойчивост. Държавният общ обслужващ център изпълнява функциите на управляващ орган. Отдел „Държавен бюджет“ към Министерството на финансите в сътрудничество с Държавния общ център за услуги изпълнява задачите, свързани с мониторинга и оценката.

Секторните министерства и агенции изпълняват възложените им отговорности, свързани с изпълнението на плана. Техните служби също така подпомагат наблюдението на напредъка на проектите в рамките на тяхната компетентност и поддържат тясно сътрудничество с Държавния общ обслужващ център и Министерството на финансите. За тази цел съществуващата оперативна система на структурните фондове (SFOS) се използва за записване на всички данни, свързани с изпълнението и мониторинга на плана.

Отдел „Финансов контрол“ към Министерството на финансите, одитиращият орган, извършва редовни одити на въведените системи за управление и контрол. Тя изготвя също така обобщение на извършените одити на исканията за плащане. Одитният орган е домакин и на координационната служба за борба с измамите.

Всички национални и външни източници се включват в бюджета в специфични за отделните сектори програми, което позволява прозрачно наблюдение на секторното финансиране и позволява идентифицирането на рисковете и предотвратяването на двойно финансиране.

2.Ред и условия за предоставяне на пълен достъп на Комисията до основните данни

Държавният общ център за обслужване в качеството си на управляващ орган носи отговорност за подаването на искания за плащане до Европейската комисия и за изготвянето на декларацията за управлението, с която удостоверява, че средствата са били използвани по предназначение, че информацията е пълна, точна и надеждна и че системата за контрол осигурява необходимата увереност. Освен това мониторингът и оценката се осигуряват и от Министерството на финансите в сътрудничество с Държавния общ обслужващ център. 

Данните, свързани с изпълнението и мониторинга на плана, се съхраняват в съществуващата интегрирана информационна система – оперативната система на структурните фондове (SFOS). СФОС се адаптира към изискванията на Регламент (ЕС) 2021/241 за събиране на данни, доклади за напредъка и искания за плащане, включително за събиране на показатели и друга информация, необходима за доказване и докладване на постигането на междинните и крайните цели. SFOS се използва от всички участници в изпълнението на плана. Информацията в SFOS непрекъснато се актуализира за напредъка и резултатите от плана, включително установените недостатъци и всички предприети коригиращи действия.

В съответствие с член 24, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2021/241 след приключването на съответните договорени междинни и крайни цели в раздел 2,1 от настоящото приложение Естония представя на Комисията надлежно обосновано искане за плащане на финансовото участие. Естония гарантира, че при поискване Комисията разполага с пълен достъп до съответните основни данни, които подкрепят надлежната обосновка на искането за плащане, както за оценката на искането за плащане в съответствие с член 24, параграф 3 от Регламент (ЕС) 2021/241, така и за целите на одита и контрола.

(1)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(2)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(3)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(4)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(5)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(6)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(7)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(8)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(9)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(10)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(11)

     Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.

(12)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(13)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(14)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(15)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(16)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(17)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(18)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(19)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(20)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(21)      С изключение на проектите по тази мярка за производство на електроенергия и/или топлоенергия, както и свързаната с тях инфраструктура за пренос и разпределение, използващи природен газ, които отговарят на условията, определени в приложение III към Техническите насоки „Ненанасяне на значителни вреди“ (2021/C58/01).
(22)      Когато подпомаганата дейност постига прогнозираните емисии на парникови газове, които не са значително по-ниски от съответните референтни показатели, следва да се представи обяснение на причините, поради които това не е възможно. Целеви показатели, определени за безплатно предоставяне на квоти за дейности, попадащи в обхвата на схемата за търговия с емисии, както е посочено в Регламент за изпълнение (ЕС) 2021/447 на Комисията.
(23)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в инсталации, предназначени изключително за третиране на опасни отпадъци, които не подлежат на рециклиране, и за съществуващи инсталации, при които действията по тази мярка имат за цел повишаване на енергийната ефективност, улавяне на отработени газове за съхранение или използване или оползотворяване на материали от пепел от изгаряне, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на инсталациите за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
(24)      Това изключение не се прилага за действия по тази мярка в съществуващи заводи за механично биологично третиране, при които действията по тази мярка са предназначени за повишаване на енергийната ефективност или за модернизиране на дейностите по рециклиране на разделени отпадъци за компостиране на биоотпадъци и анаеробно разграждане на биоотпадъци, при условие че тези действия по тази мярка не водят до увеличаване на капацитета на предприятията за преработка на отпадъци или до удължаване на жизнения цикъл на инсталациите; за които се предоставят доказателства на равнище предприятие.
Top