Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0822

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА за прилагането на член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно информационните мерки в областта на общата селскостопанска политика

    COM/2021/822 final

    Брюксел, 20.12.2021

    COM(2021) 822 final

    ДОКЛАД НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТА

    за прилагането на член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно информационните мерки в областта на общата селскостопанска политика

    {SWD(2021) 399 final}


    I.ВЪВЕДЕНИЕ

    Настоящият доклад се отнася до изпълнението на информационните мерки, свързани с общата селскостопанска политика (ОСП) за 2019 г. и 2020 г., съгласно член 45 от Регламент (ЕС) № 1306/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. относно финансирането, управлението и мониторинга на общата селскостопанска политика 1 (наричан по-нататък „Регламентът“).

    В член 45, параграф 1, първа алинея от Регламента се посочва, че финансирането на информационни мерки „има за цел по-специално да помогне за разясняването, изпълнението и развитието на ОСП и да повиши обществената осведоменост относно съдържанието и целите ѝ, да възстанови потребителското доверие след кризисни ситуации посредством информационни кампании, да информира земеделските стопани и други участници, действащи в селските райони, и да поощрява европейския модел на селско стопанство, както и да помага на гражданите да го разберат“. В член 45, параграф 2, последна алинея се посочва, че тези мерки „също допринасят за осигуряване на насочената към предприятията комуникация относно политическите приоритети на Съюза, доколкото тези приоритети са свързани с общите цели на настоящия регламент“.

    Финансираните информационни мерки попадат в две основни категории:

    -представените от организации на трети страни за съфинансиране по линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието — ЕФГЗ (безвъзмездни средства);

    -осъществените по инициатива на Комисията и финансирани на 100 % по линия на Европейския фонд за гарантиране на земеделието — ЕФГЗ (преки дейности/обществени поръчки).

    В съответствие с член 45, параграф 5 от Регламента доклад за прилагането на информационните мерки съгласно Регламента се представя на Европейския парламент и на Съвета на всеки две години. Настоящият такъв доклад е девети по ред 2 .

    През този период генерална дирекция „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да допринася за текущото развитие и за изпълнението на действията на Комисията по корпоративна комуникация. Бяха обединени ресурси от различни разходни програми, за да се финансират комуникационните приоритети въз основа на общите цели на Европейския съюз. През 2019 г. комуникационните действия на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ отразяваха начина, по който общата селскостопанска политика допринасяше за приоритетите на Комисията „Юнкер“, по-специално относно създаването на работни места, растежа и инвестициите, и предоставянето на осезаеми ползи за гражданите. В същото време Комисията се подготвяше за реализацията на основните амбиции на Комисията „Фон дер Лайен“, по-специално относно Европейския зелен пакт. През 2020 г. новата Комисия трябваше да реагира бързо на коронавирусната пандемия и на необходимостта от организиране на съгласуван и координиран европейски отговор на извънредната ситуация. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, както на корпоративно, така и на секторно равнище, допринесе за комуникацията по отношение на мерките, предприети за защита на здравето и безопасността на гражданите, за гарантиране на продължаващото ефективно функциониране на веригата за доставки на храни и продоволствената сигурност, както и за ориентирания към бъдещето план за възстановяване, предложен от Комисията въз основа на целите на Зеления пакт.

    През 2020 г. беше проведено проучване на Евробарометър като част от редовното проследяване на възприятията на гражданите на ЕС за селското стопанство и ОСП. Трите цели на ОСП, класирани на най-високо място от европейците — осигуряване на безопасна, здравословна храна с високо качество, осигуряване на справедлив стандарт на живот за земеделските стопани, както и опазване на околната среда и справяне с изменението на климата — остават като цяло стабилни от 2017 г. досега. Нарастващото мнозинство от европейците смятат, че ОСП изпълнява своите цели и че е от полза за всички граждани, а не само за земеделските стопани 3 .

    Освен това през 2020 г. беше проведено спомагателно външно проучване за оценка 4 на информационната политика в рамките на общата селскостопанска политика. В него беше установено, че предприетите информационни мерки за подобряване на разбирането и възприятията по отношение на ОСП са успешни. Бяха предоставени също така и ценни насоки за изготвянето на стратегията за външна комуникация на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ за периода 2021—2025 г. Проучването допринесе и за цялостна оценка на информационната политика в рамките на ОСП, а заключенията от него бяха публикувани в доклад за оценката 5 .

    Приложенията, посочени в текста, са включени в придружаващия работен документ на службите на Комисията.

    II.БЮДЖЕТ 

    Бюджетът, предоставен за информационни мерки по бюджетен ред 05 08 06, първоначално предвиден в решението за финансиране, възлизаше на 8 милиона евро през 2019 г. и 8 милиона евро през 2020 г. В допълнение, в рамките на действията по корпоративна комуникация на Комисията през периода, през 2019 г. бяха съделегирани EUR 5 655 000 от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ на ГД „Комуникации“, която отговаря за управлението на корпоративните кампании на Комисията, а през 2020 г. — EUR 7 545 000).

    Бюджетните средства са разпределени между обществените поръчки (дейности, предприети по инициатива на Комисията) и безвъзмездните средства (съфинансирани дейности), както следва:

    2019 г.: обществени поръчки (4 милиона евро) (50 %) — безвъзмездни средства (4 милиона евро) (50 %) 
    2020 г.: обществени поръчки (4 милиона евро) (50 %) — безвъзмездни средства (4 милиона евро) (50 %)

    Изпълнението на мерките за 2019 г. възлезе на 100 % по отношение на поетите задължения и 92,91 % по отношение на плащанията на суми, за които е поето задължение.

    Изпълнението на мерките за 2020 г. възлезе на 96,86 % по отношение на поетите задължения; числените данни за плащанията по мерките за 2020 г. още не бяха окончателни към момента на изготвянето на настоящия доклад, тъй като плащания могат все още да се извършват до 31 декември 2021 г.

    III.РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ФИНАНСИРАНИТЕ ДЕЙНОСТИ

    През 2019—2020 г. информационните мерки по ОСП бяха силно ориентирани към бъдещата ОСП и приоритетите на политиката на Комисията. Отчетният период съвпадна с текущите преговори по секторните предложения за многогодишната финансова рамка (МФР) относно реформата на ОСП, представени от Комисията на 1 юни 2018 г. През 2019 г. действията включваха също и повишаване на осведомеността относно изборите за Европейски парламент, в хода на текущите информационни дейности на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ за ангажиране на гражданите и заинтересованите страни с предложенията за реформа на ОСП. Налице беше силен стремеж от страна на Комисията за напредък на програмата за устойчивост на Европейския зелен пакт с приемането на 20 май 2020 г. на стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията на ЕС за биологичното разнообразие и тяхното текущо обсъждане с другите институции на ЕС и със заинтересованите страни. Насърчаването на осведомеността относно ключовата роля на ОСП за постигане на целите на Европейския зелен пакт беше от основно значение за комуникационните усилия на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ през този период. Това включваше значението на устойчивостта във всичките ѝ измерения — икономически, социални и екологични. Както бе споменато по-горе, информацията за спешните координирани действия на Комисията на равнище ЕС в отговор на избухването на COVID-19 беше от най-висок приоритет през 2020 г. Те включваха информиране на гражданите и политиците относно многото мерки, приети от Комисията с цел да се опрости управлението на ОСП и да се предостави финансова подкрепа на земеделските стопани и селските общности. Както за гражданите, така и за заинтересованите страни, пандемията от COVID-19 подчерта значението на здравия и устойчив сектор на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост, който функционира при всякакви обстоятелства. Друг важен приоритет през 2020 г. беше комуникацията за подготовката на дългосрочна визия за селските райони на ЕС.

    Информационните действия бяха белязани от засилено сътрудничество с други отдели на Комисията, включително ГД „Комуникации“, ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“, ГД „Изследвания и иновации“, Съвместния изследователски център и ГД „Околна среда“. Това отразява широкообхватния характер на дневния ред на Зеления пакт. С цел да гарантира, че ключовите послания на ОСП са предадени като част от цялостното описание на Зеления пакт, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ разработи специфичен комуникационен материал, например относно политиката в областта на органичните продукти, качеството и иновациите. Освен това беше засилено използването на цифрови инструменти и социални медии, за да се подобри ефективността на комуникацията със заинтересованите страни и гражданите.

    1.    Безвъзмездни средства (съфинансирани информационни мерки, извършвани по инициатива на организации на трети страни)

    В член 45 (информационни мерки) от Регламента се предвиждат два вида мерки, които да бъдат финансирани чрез безвъзмездни средства — годишни работни програми или други специфични мерки, представени от трети страни. Специфичните информационни мерки се отнасят за информационни прояви, които са ограничени по време и място на провеждане и за които се предвижда отделен бюджет. Включените дейности могат да варират от конференции до цялостна информационна кампания, обхващаща няколко вида информационни дейности (аудиовизуални продукции, статии в пресата, комуникация в цифровите медии, организиране на семинари и конференции или посещение на панаири за земеделието и храните), провеждани в различни региони и/или държави членки. Годишната работна програма е съвкупност от две до пет специфични информационни мерки. За 2019 и 2020 г. бе решено (както в предходните години) да се запазят само специфичните информационни мерки за съфинансиране с цел да се опрости схемата за безвъзмездни средства и да се гарантира съгласуваност между различните комуникационни действия.

    Чрез поканите за предложения 6   7 бяха насърчени информационните действия, насочени конкретно към икономическите, екологичните и социалните измерения на устойчивата обща селскостопанска политика. По отношение на целевата група на заинтересованите страни целта беше да се гарантира по-голяма осведоменост за приноса на ОСП към подпомагането на устойчивостта. Що се отнася до широката общественост (и по-специално младите хора в градските райони), чрез поканите бяха насърчени, наред с другото, нови подходи за ангажиране на младите хора. Поканите бяха насочени към ученици, учители и студенти и бяха съсредоточени например върху повишаване на осведомеността за ролята на ОСП за посрещане на предизвикателството, свързано с изменението на климата, както и за насърчаване на здравословните хранителни навици. Като цяло целта беше да се повиши осведомеността на обществеността относно значението за гражданите на подкрепата на ЕС за селското стопанство и развитието на селските райони и нейния принос за постигане на целите на Зеления пакт.

    През 2019 г. бяха съфинансирани осемнадесет мерки, а през 2020 г. — двадесет и две мерки. Това прави общо 40 съфинансирани действия за периода 2019—2020 г., общо в размер на 60 % от действително направените допустими разходи, плюс фиксирано финансово участие в размер на 7 % от допустимите разходи. През периода 2019—2020 г. бяха отпуснати безвъзмездни средства по двадесет и пет проекта на медии и комуникационни агенции за мерки, насърчаващи осведомеността относно значението на селското стопанство и селските райони за обществото като цяло. Те включваха действия със значителен транснационален елемент, извършвани от медийни компании, действащи в различни държави членки. Проектите илюстрираха как ОСП допринася за изпълнението на политическите приоритети на Съюза и как се справя с устойчивостта на селското стопанство във всичките ѝ измерения. Често тези действия включваха педагогически елементи и събития за повишаване на осведомеността по отношение на храните и селското стопанство, като се подчертаваше ролята на подпомагането от ЕС и значението на приемствеността между поколенията за сектора.

    Беше предоставено подпомагане и за осем действия на национално равнище, ръководени от асоциации на земеделски производители или организации, които имат силна връзка със селскостопанския сектор. Тези проекти бяха насочени към настоящите и бъдещите предизвикателства пред селското стопанство и селските райони на ЕС, както и към насърчаването на устойчивостта. Също така на национално равнище, наред с другото, една академична институция разработи проект, насочен към бъдещите възможности за младите земеделски стопани. В допълнение към това на равнище ЕС една асоциация за развитие на селските райони организира трансграничен проект, насочен към подпомагане на учениците в обучението по земеделие. Освен това две организации, активни в областта на околната среда на национално равнище, а също и една на равнище ЕС, получиха подпомагане за мерки за повишаване на осведомеността по въпроси, свързани с опазването на околната среда и опазването на биологичното разнообразие в контекста на стратегията „От фермата до трапезата“ и приоритетите на европейския Зелен пакт.

    Отпуснатите безвъзмездни средства за проекти често включваха образователен компонент, насочен към учениците, учителите и студентите. Тези действия бяха предназначени да ангажират младите хора, да повишат осведомеността им за ОСП и нейния принос в много области, като изменението на климата, продоволствената сигурност и насърчаването на здравословното хранене като начин на живот.

    Поради ограниченията, въведени от националните органи в отговор на пандемията от COVID-19, при изпълнението на дейностите по някои проекти с отпуснати безвъзмездни средства имаше големи трудности. Те оказаха влияние по-специално върху дейностите, свързани с организирането на семинари в училищата, конференции и участие в панаири за земеделието и храните. В съответствие с глобалния подход, договорен в Европейската комисия, ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да прилага голяма гъвкавост при търсенето на решения, за да гарантира изпълнението на тези проекти.

    В работния документ на службите на Комисията, придружаващ настоящия доклад, се дава подробна информация за безвъзмездните средства, отпуснати през отчетния период, включително броя на успешните заявления за всяка държава членка.

    Важно е да се подчертае, че в периода 2019—2020 г. много от съфинансираните дейности надхвърлиха кръга на преките участници и достигнаха до по-широка аудитория благодарение на мултиплициращия ефект на специализираната преса и медиите, както и на по-активното използване на цифровите и социалните медии като средство за разпространение на информация.

    Заявленията бяха разглеждани в контекста на строгите критерии за допустимост, изключване, подбор и възлагане, определени в поканите за представяне на предложения. Тези критерии бяха съобразени с Финансовия регламент и с целта на Комисията да се гарантират равнопоставено третиране и лоялна конкуренция между заявителите 8 .

    2.    Преки дейности/обществени поръчки (информационни мерки, провеждани по инициатива на Комисията)

    През периода 2019—2020 г., както и в предходните периоди, бяха осъществени множество информационни мерки по инициатива на Комисията. Последиците от пандемията от Covid-19 доведоха до отмяна на повечето събития на живо през 2020 г. (от 1 март), реорганизиране на други и в значителна степен всеобщо преминаване към използването на онлайн организационни режими през цялата година.

    а) Медии и онлайн комуникация

    Подпомагането на медиите с навременна актуална информация за настоящата и бъдещата ОСП и политиката за развитие на селските райони остана много важна дейност и през този период. Платформата, насочена към журналисти, интересуващи се от храни и земеделие, www.Ag-Press.eu , беше допълнително разширена. Организираните учебни посещения, семинари и (през 2020 г.) онлайн уебинари спомогнаха за насърчаване на обмена на знания и опит между членовете на Ag-Press и задълбочиха разбирането им за действията на ЕС в областта на селското стопанство и селските райони.

    Дейностите за изграждане на мрежи включваха организирането на две проучвателни пътувания до Румъния и Финландия по време на тяхното председателство на ЕС през 2019 г. Проучвателното пътуване до региона Клуж в Румъния включваше експертни брифинги и посещения в земеделски и винарски предприятия, които бяха убедителен пример за ролята на съвременните технологии в техните постижения. Бяха представени и богатите традиции в производството на сирене в региона и неговият успех на пазара на ЕС, подкрепен от използването на съвременни маркетингови техники. Друг акцент беше един икономически успешен проект в областта на биологичните продукти, основан на трансилванската традиция за студено пресоване на сурови семена. Обменът на информация „на място“ с производители и селски предприемачи, както във Финландия, така и в Румъния, даде представа за разнообразието от земеделски условия в различните държави членки и за предизвикателствата, с които се сблъскват.

    Освен това през първата половина на 2019 г. беше организиран семинар за мрежата Ag Press като част от постоянен фокус върху комуникацията по отношение на по-нататъшния напредък, постигнат в партньорството между Африка и ЕС в областта на селското стопанство. През юни 2019 г. беше проведена важната трета конференция на министрите на земеделието на Африканския съюз и на Европейския съюз, на която за първи път беше одобрена политическа декларация, придружена от програма за действие, изразяваща общата цел за по-нататъшно укрепване на сътрудничеството в областта на храните и земеделието на всички равнища. Това комуникационно усилие включваше мобилизиране на различни инструменти (пресконференция с участието на еврокомисаря по земеделието и неговия колега от Африканския съюз, съобщения за пресата, информационни бюлетини, обширна дейност в цифровите и социалните медии).

    През 2020 г. не се проведоха никакви пътувания с журналисти поради ограниченията, свързани с пандемията. Въпреки това бяха организирани три уебинара на Ag-Press, за да се подчертаят ключовите приоритети на политиката на ЕС. Предмет на първия уебинар (20 май) бяха свързаните с Covid мащабни мерки на ЕС за подпомагане. Вниманието в него беше съсредоточено по-специално върху разнообразните мерки, приети с цел да се гарантира, че веригите за доставки в целия ЕС продължават да функционират и че ЕС подкрепя МСП, земеделските стопани и селските райони, за да се помогне за смекчаване на последиците от кризата. С втория уебинар беше отбелязано приемането на стратегията „От фермата до трапезата“ (20 май), с участието на г-н Януш Войчеховски, комисар по въпросите на земеделието и развитието на селските райони, и г-жа Стела Кириакиду, комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните. Това събитие беше насочено към устойчивостта и ролята на бъдещата ОСП за постигане на устойчиви продоволствени системи. Въпросите за иновациите и приемствеността между поколенията в селското стопанство бяха предмет на трети уебинар (15 декември). Този съдържателен обмен на информация с висши служители на Комисията от ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ и Съвместния изследователски център помогна да се задълбочи разбирането на представителите на медиите по тези ключови въпроси на политиката и даде възможност за споделяне на информация под ембарго относно доклада „Перспективите пред селското стопанство 2020—2030 г.“ и проучването „Земеделските стопани на бъдещето“.

    През отчетния период ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да развива своя капацитет по отношение на социалните медии и уеб базираната комуникация. Разширената активност в социалните медии спомогна значително за повишаване на осведомеността относно ОСП и доведе до повишено равнище на ангажираност на ключови целеви аудитории. Това от своя страна доведе до по-ефикасно и ефективно разпространение на съобщения във всички платформи, гарантирайки редовното отразяване на голямо разнообразие от теми. Успоредно с това подобреното проследяване и наблюдение на представянето на онлайн съдържанието улесни извършването на необходимите корекции, за да се осигури навременно подходящо изпращане на съобщения за аудиторията и създаде възможности за по-бързи и по-ефективни отговори на въпросите на последователите. За интернет и социалните медии беше разработен обширен и лесен за ползване комуникационен материал, който помогна да се повиши осведомеността относно ролята на ОСП за изпълнение на приоритетите на Зеления пакт и на мерките, приети за справяне с кризата от COVID-19 в сектора на селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост. По-широкото използване на аудиовизуални и графични инструменти значително увеличи обхвата и привлекателността на комуникацията на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ в социалните медии. Особено забележителен пример беше атрактивната комуникационна кампания, разработена за илюстриране на географските указания, кулинарното наследство на ЕС и политиката в областта на качеството. Друг пример беше производството на ярко аудиовизуално съдържание, което да подчертае най-съществените аспекти на проекта „Земеделските стопани на бъдещето“ — съвместната инициатива на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ и Съвместния изследователски център относно иновативни решения за справяне с бъдещите предизвикателства в селскостопанския сектор. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължи да работи с ГД „Комуникации“ и други генерални дирекции, за да гарантира координираното разпространение на съдържанието на корпоративно равнище, като по този начин подобри ефективността на своите резултати.

    б) конференции, търговски изложения и прояви

    През този период ангажирането на заинтересованите страни и достигането до широката общественост продължиха да бъдат приоритет за комуникационните действия на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“.

    Конференциите бяха важно средство за консултации и обмен на информация и идеи по жизненоважни въпроси на политиката между Комисията и различните заинтересовани страни на регионално, национално и международно равнище. Резултатите от прегледа на стратегията на ЕС за горите например бяха представени на конференцията „Нашите гори, нашето бъдеще“, организирана от Комисията в Брюксел на 25—26 април 2019 г. На тази конференция беше потвърдено жизненоважното значение на горите и горското стопанство в контекста на Парижкото споразумение и Целите на ООН за устойчиво развитие до 2030 г. Основните изказвания на комисаря по въпросите на земеделието и развитието на селските райони, румънския държавен секретар по горите, представляващ Председателството на Съвета на ЕС, и комисаря по въпросите на климата и енергетиката поставиха началото на всеобхватен дебат относно потенциала на горския сектор за принос към напредъка на икономическите, социалните, екологичните и климатичните цели на ЕС. Като цяло комуникацията по тази тема продължи да бъде ключова цел през периода.

    Освен това работата по стратегията „От фермата до трапезата“, ключов компонент на Зеления пакт, започна през декември 2019 г. „Конференцията за перспективите пред селското стопанство на ЕС“ през 2019 г. беше фокусирана върху устойчивостта „от фермата до трапезата“. По-конкретно интервенциите обхванаха редица инициативи, предприети от участници в хранителната верига с цел подобряване на устойчивостта на производството, потреблението и търговията. Освен изменението на климата бяха проучени и други аспекти на устойчивостта, като запазване на икономическата жизнеспособност на стопанствата, жизнеността на селските общности, биоразнообразието и природните ресурси. Развитието на обществените изисквания и очакванията на потребителите, по-специално за устойчиви храни, също бяха разгледани, докато се проучваха перспективите за пазарите на ЕС до 2030 г. Конференцията събра над 600 заинтересовани страни, представляващи институции на ЕС, правителства и международни организации, участници в хранителната верига, социално-професионалния сектор, пазарни експерти, представители на академичните среди и мозъчни тръстове и гражданското общество като цяло. Широкото разпространение на мероприятията беше осигурено чрез излъчване по интернет, цифрови инструменти и инструменти на социалните медии.

    През 2020 г. комуникацията около устойчивостта, и особено за постигане на целите на Европейския зелен пакт, беше допълнително засилена. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ и ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“ съвместно организираха първата конференция „От фермата до трапезата“ в онлайн формат на 15—16 октомври 2020 г. Комисарите по въпросите на земеделието и развитието на селските райони и по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните участваха в церемониите по откриване и закриване и подчертаха желанието на Комисията да ангажира заинтересованите страни и гражданското общество, за да работят съвместно за постигане на напредък към устойчиви продоволствени системи. Предимствата на онлайн формата се отразиха във високото равнище на участие. Това стана очевидно и по време на организираното през ноември събитие „Укрепване на географските означения“, на което бяха проучени начини и средства за укрепване на европейската политика в областта на качеството, както и по време на конференцията за перспективите през декември 2020 г. Въпреки това участниците подчертаха и не толкова положителните аспекти на онлайн формата поради липсата на човешко взаимодействие и на неговото влияние върху обмена на добри практики и работата в мрежа.

    Взаимодействието на живо с широката общественост и заинтересованите страни на селскостопанските изложения остава важна дейност. ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ присъства на осем селскостопански изложения и прояви през 2019 г., често в сътрудничество с други отдели на Комисията. Бяха предоставени атрактивни динамични комуникационни материали, включително публикации, и бяха организирани различни прояви, особено за семейства и ученици. Целта беше да се изслушат посетителите и да се влезе в диалог с тях, както и да се повиши видимостта и достъпността на институциите на ЕС на местно равнище.

    В началото на 2020 г. (както и през 2019 г.) ГД „Земеделие и развитие на селските райони“, в сътрудничество с ГД „Здравеопазване и безопасност на храните“, участва с щанд по темата за устойчивостта в две големи селскостопански изложения: Internationale Grüne Woche в Берлин и Salon International de l’Agriculture в Париж. Всички останали изложения, планирани за 2020 г., бяха отменени поради ограниченията, свързани с пандемията.

    ГД „Земеделие и развитие на селските райони“ продължава да проучва възможностите да използва различните си прояви, за да увеличи максимално контактите с гражданите, като например по време на селскостопанския панаир в Okra (Финландия) в началото на финландското председателство на ЕС през юли 2019 г. По този повод, в сътрудничество със заинтересованите страни и националните органи, се проведе диалог на гражданите за бъдещата ОСП, с участието на министъра на земеделието, президента на МТК, асоциацията на производителите и кооперациите и служители на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“. Освен това участието в големи изложения на комисаря по въпросите на земеделието и развитието на селските райони, заедно с висши представители на държавите членки, често предизвикваше широк интерес и обстойно отразяване в националните и регионалните медии.


    IV.СЪОТНОШЕНИЕ НА РАЗХОДИТЕ (ПОЕТИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПЛАЩАНИЯ) МЕЖДУ СЪФИНАНСИРАНИТЕ ДЕЙНОСТИ ПО ИНИЦИАТИВА НА ТРЕТИ СТРАНИ (БЕЗВЪЗМЕЗДНИ СРЕДСТВА) И ИНФОРМАЦИОННИТЕ ДЕЙНОСТИ ПО ИНИЦИАТИВА НА КОМИСИЯТА (ОБЩЕСТВЕНИ ПОРЪЧКИ) 9  

     

    2019 г.

    2020 г.

    Всички стойности са в евро

    Безвъзмездни средства

    Обществени поръчки

    Общо

    Безвъзмездни средства

    Обществени поръчки

    Общо

    Действителен бюджет

    4 000 000

    4 000 000

    8 000 000

    3 935 189

    3 064 812

    7 000 001

    Поети задължения + 
    Съделегиране (*)

    4 025 093

    3 974 786

    7 999 879

    3 935 189

    2 844 906

    6 780 095

    (**)

    (**)

    % от потреблението

    100,63 %

    99,37 %

    100,00 %

    100,00 %

    92,82 %

    96,86 %

    Плащания

    3 674 830

    3 757 698

    7 432 528

    Не се прилага. 
    (***)

    Не се прилага. 
    (***)

    Не се прилага. 
    (***)

    % на плащане спрямо задължение/съвместно делегиране (*)

    91,30 %

    94,54 %

    92,91 %

    Не се прилага. 
    (***)

    Не се прилага. 
    (***)

    Не се прилага. 
    (***)

    (*) Цифрите, включително поетите задължения на ниво 1 или 2, както и бюджетът, изразходван от съделегирани субекти.

    (**) Въз основа на изменението на плана за действие за външна комуникация на ГД „Земеделие и развитие на селските райони“.

    (***) Плащанията по тези действия са в ход и все още не са финализирани.

    Плащанията по принцип са по-ниски от първоначално заделените суми. При отпускането на безвъзмездни средства това се обяснява с факта, че окончателните разходи за дейностите са по-малки от първоначално прогнозираните от бенефициерите, и второ — че не всички декларирани от тях разходи могат да се смятат за допустими. При действията, предприети по инициатива на Комисията, разликата между плащанията и поетите задължения произтича от факта, че докато поетите задължения са фиксирани, фактическите разходи са по-малки от предвидените в резултат на реализираните икономии и използването на по-рентабилни мерки при изпълнение на проектите.

    V.ЗАКЛЮЧЕНИЕ 

    Насърчаването на целта на ЕС за устойчивост, а именно превръщането на ЕС в справедливо и проспериращо общество с модерна, ресурсно ефективна и конкурентоспособна икономика, беше в центъра на комуникационните действия на Комисията през 2019—2020 г. През този период информационните мерки по ОСП, отразяващи тази цел, подчертаха опростяването и модернизирането на бъдещата ОСП, нейния капацитет да отговори по-добре на възникващите икономически, екологични и социални предизвикателства, нейния фокус върху поддържането на достатъчно надеждни земеделски доходи, действията за укрепването на околната среда и климата, укрепването на социално-икономическата структура на селските райони и справянето с обществените проблеми.

    (1)    Официален вестник на Европейския съюз, OВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 549.
    (2)    COM(2003) 235 окончателен, 8.5.2003 г.; COM(2007) 324 окончателен, 13.6.2007 г.; COM(2009) 237 окончателен, 20.5.2009 г.; COM(2011) 294 final, 25.5.2011 г.; COM(2013) 645 final, 20.9.2013 г.; COM(2016) 83 final, 23.2.2016 г.; COM(2017) 777 final, 19.12.2017 г.; COM(2019) 634 final, 17.12.2019 г.
    (3)     https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2229 .
    (4)     https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/cmef/regulation-and-simplification/information-policy-common-agricultural-policy-1_en .
    (5)      Работен документ на службите на Комисията, Оценка на информационната политика в рамките на общата селскостопанска политика, SWD (2021)980.
    (6)    Покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства, 2019 г., Официален вестник на Европейския съюз, 2018/C 395/03, 31.10.2018 г.
    (7)    Покана за представяне на предложения за безвъзмездни средства, 2020 г., https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/other_eu_prog/imcap/wp-call/infome-01-2020_en.pdf .
    (8)    По-подробна информация за безвъзмездните средства може да бъде намерена също и на уебсайта Europa: https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/financing-cap/cap-funds/grants-information_bg .
    (9)    13 200 000 EUR — съделегирани на ГД „Комуникации“ през 2019 и 2020 г. за корпоративни комуникационни дейности, не са включени в настоящата таблица.
    Top