Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0822

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU o provedbi članka 45. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama informiranja u pogledu zajedničke poljoprivredne politike

    COM/2021/822 final

    Bruxelles, 20.12.2021.

    COM(2021) 822 final

    IZVJEŠĆE KOMISIJE EUROPSKOM PARLAMENTU I VIJEĆU

    o provedbi članka 45. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća o mjerama informiranja u pogledu zajedničke poljoprivredne politike

    {SWD(2021) 399 final}


    I.UVOD

    Ovo se izvješće odnosi na provedbu mjera informiranja o zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP) za 2019. i 2020., u skladu s člankom 45. Uredbe (EU) br. 1306/2013 Europskog parlamenta i Vijeća od 17. prosinca 2013. o financiranju, upravljanju i nadzoru zajedničke poljoprivredne politike 1 (dalje u tekstu „Uredba”).

    U članku 45. stavku 1. prvom podstavku Uredbe navedeno je da financirane mjere informiranja imaju „naročito za cilj pomoći u objašnjavanju, provedbi i razvijanju ZPP-a i podizanju javne svijesti o njezinom sadržaju i njezinim ciljevima te politike, ponovno uspostaviti povjerenje potrošača nakon kriza putem informativnih kampanja, obavješćivati poljoprivrednike i druge zainteresirane strane koji djeluju u ruralnim područjima te promicati europski model poljoprivrede i o njemu educirati građane”. U članku 45. stavku 2. posljednjem podstavku navodi se da te mjere „također doprinose korporativnoj komunikaciji političkih prioriteta Unije pod uvjetom da su povezane s općim ciljevima ove Uredbe”.

    Financirane mjere informiranja dijele se u dvije glavne kategorije:

    -mjere koje su dostavile organizacije trećih strana za sufinanciranje iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi – EFJP (bespovratna sredstva),

    -mjere na inicijativu Komisije koje se financiraju po stopi od 100 % iz Europskog fonda za jamstva u poljoprivredi – EFJP (izravne mjere/javna nabava).

    U skladu s člankom 45. stavkom 5. Uredbe izvješće o provedbi mjera informiranja na temelju Uredbe podnosi se Europskom parlamentu i Vijeću svake dvije godine. Ovo je deveto takvo izvješće 2 .

    Glavna uprava za poljoprivredu i ruralni razvoj (GU AGRI) u ovom je razdoblju nastavila pridonositi stalnom razvoju i provedbi mjera korporativne komunikacije Komisije. Sredstva su prikupljena iz različitih programa potrošnje radi financiranja prioriteta u komunikaciji na temelju općih ciljeva Europske unije. GU AGRI se u svojim komunikacijskim aktivnostima 2019. osvrtao na to kako zajednička poljoprivredna politika pridonosi prioritetima Junckerove Komisije, prvenstveno kad je riječ o otvaranju radnih mjesta, rastu i ulaganjima te ostvarivanju opipljivih koristi za građane. Komisija se u tom razdoblju pripremala za ostvarenje glavnih ambicija Komisije Ursule von der Leyen, prije svega u okviru europskog zelenog plana. Komisija se već početkom 2020. suočila s pandemijom bolesti COVID-19 te potrebom za organiziranjem usklađenog i koordiniranog europskog odgovora na krizu. GU AGRI je i na korporativnoj i na sektorskoj razini pridonio komunikaciji o mjerama koje su poduzete kako bi se zaštitili zdravlje i sigurnost građana i zajamčili kontinuirano učinkovito funkcioniranje lanca opskrbe hranom i sigurnost opskrbe hranom te o planu oporavka usmjerenom na budućnost koji je Komisija predložila na temelju ciljeva zelenog plana.

    U okviru redovitog praćenja percepcije građana EU-a o poljoprivredi i ZPP-u 2020. provedena je anketa Eurobarometra. Tri najvažnija cilja ZPP-a za Europljane (opskrba sigurnom, zdravom hranom visoke kakvoće, osiguravanje primjerenog životnog standarda poljoprivrednika te zaštita okoliša i borba protiv klimatskih promjena) nisu se promijenila od 2017. Sve više Europljana smatra da ZPP ostvaruje svoje ciljeve i da je koristan za sve građane, a ne samo za poljoprivrednike 3 .

    Osim toga, 2020. provedena je vanjska studija za potporu evaluaciji 4 o politici informiranja o zajedničkoj poljoprivrednoj politici. Njome je utvrđeno da su poduzete mjere informiranja bile uspješne u poboljšanju shvaćanja i percepcije ZPP-a. Studija je pružila i vrijedne smjernice za pripremu strategije vanjske komunikacije GU-a AGRI za razdoblje 2021.–2025. Pridonijela je i općenitoj evaluaciji politike informiranja o ZPP-u, koja je zaključena objavom izvješća o evaluaciji. 5 .

    Prilozi navedeni u tekstu nalaze se u radnom dokumentu službi Komisije koji je priložen ovom Izvješću.

    II.PRORAČUN 

    Proračun na raspolaganju za mjere informiranja iz proračunske linije 05 08 06, koji je izvorno predviđen u odluci o financiranju, iznosio je 8 milijuna EUR u 2019. i 8 milijuna EUR u 2020. (Osim toga, u okviru Komisijinih mjera korporativne komunikacije u tom razdoblju iz GU-a AGRI (iz EFJP-a i EPFRR-a) Glavnoj upravi za komunikaciju, koja je odgovorna za upravljanje korporativnim kampanjama Komisije, sudelegirano je 5 655 000 EUR u 2019. i 7 545 000 EUR u 2020.

    Raspodjela proračuna namijenjenog za javnu nabavu (mjere koje se poduzimaju na inicijativu Komisije) i bespovratna sredstva (mjere koje se sufinanciraju) bila je sljedeća:

    2019.: javna nabava (4 milijuna EUR) (50 %) – bespovratna sredstva (4 milijuna EUR) (50 %), 
    2020.: javna nabava (4 milijuna EUR) (50 %) – bespovratna sredstva (4 milijuna EUR) (50 %).

    Izvršenje mjera za 2019. dosegnulo je 100 % u pogledu obveza i 92,91 % u pogledu plaćanja iznosa preuzetih obveza.

    Izvršenje mjera za 2020. dosegnulo je 96,86 % u pogledu obveza; iznosi za plaćanja mjera za 2020. u trenutku sastavljanja ovog Izvješća nisu bili konačni jer su se plaćanja još mogla obavljati do 31. prosinca 2021.

    III.RASPODJELA FINANCIRANIH MJERA

    U razdoblju 2019.–2020. mjere informiranja o ZPP-u bile su snažno usmjerene na budućnost ZPP-a i Komisijine prioritete politike. Izvještajno razdoblje podudaralo se s tekućim pregovorima o sektorskim prijedlozima višegodišnjeg financijskog okvira (VFO) za reformu ZPP-a, koje je Komisija izložila 1. lipnja 2018. Mjere su 2019. uključivale i informiranje o izborima za Europski parlament u okviru stalnih aktivnosti informiranja GU-a AGRI kako bi s građanima i dionicima surađivao na prijedlozima za reformu ZPP-a. Komisija je dala snažan poticaj za napredak programa održivosti europskog zelenog plana uz donošenje strategija „od polja do stola” i bioraznolikosti 20. svibnja 2020. te stalne rasprave s ostalim institucijama EU-a i dionicima. Jačanje svijesti o ključnoj ulozi ZPP-a u ostvarenju ciljeva europskog zelenog plana bilo je u središtu komunikacijskih aktivnosti GU-a AGRI u ovom razdoblju; to je uključivalo važnost održivosti u njezinoj gospodarskoj, društvenoj i ekološkoj dimenziji. Kako je prethodno navedeno, najveći prioritet 2020. bilo je informiranje o hitnom koordiniranom djelovanju Komisije na razini EU-a kao odgovor na pandemiju bolesti COVID-19. To je uključivalo informiranje građana i oblikovatelja politika o mnogim mjerama koje je Komisija donijela kako bi pojednostavnila upravljanje ZPP-om i pružila financijsku potporu poljoprivrednicima i ruralnim zajednicama. Pandemija bolesti COVID-19 i građanima i dionicima ukazala je na važnost snažnog i otpornog poljoprivredno-prehrambenog sektora koji funkcionira u svim okolnostima. Sljedeći važan prioritet 2020. bila je komunikacija za pripremu dugoročne vizije za ruralna područja EU-a.

    Mjere informiranja obilježila je jača suradnja s ostalim službama Komisije, uključujući Glavnu upravu za komunikaciju (COMM), Glavnu upravu za zdravlje i sigurnost hrane (SANTE), Glavnu upravu za istraživanje i inovacije (RTD), Zajednički istraživački centar i Glavnu upravu za okoliš (ENV). To je odražavalo horizontalnu prirodu programa zelenog plana. Kako bi se osiguralo da se ključne poruke ZPP-a prenesu kao dio općeg narativa zelenog plana, GU AGRI izradio je posebne komunikacijske materijale, na primjer o ekološkoj politici te politici kvalitete i inovacija; osim toga, pojačana je upotreba digitalnih alata i društvenih medija kako bi se poboljšala djelotvornost komunikacije s dionicima i građanima.

    1.    Bespovratna sredstva (sufinancirane mjere informiranja poduzete na inicijativu organizacija trećih strana)

    Člankom 45. (mjere informiranja) Uredbe predviđene su dvije vrste mjera koje će se financirati bespovratnim sredstvima, godišnjim radnim programima ili drugim posebnim mjerama koje prezentiraju treće strane. Posebne mjere informiranja odnose se na vremenski i prostorno ograničena informacijska događanja koja se provode na temelju jedinstvenog proračuna. Uključene aktivnosti mogu biti raznih oblika, od konferencija do sveobuhvatnih informativnih kampanja koje obuhvaćaju nekoliko vrsta aktivnosti informiranja (kao što su audiovizualne produkcije, novinski članci, komunikacija digitalnim medijima, organizacija seminara i konferencija ili posjećivanje poljoprivredno-prehrambenih sajmova) koje se provode u različitim regijama i/ili državama članicama. Godišnji radni program niz je od dviju do pet posebnih mjera informiranja. Za 2019. i 2020. odlučeno je (kao i za prethodne godine) da će se zadržati samo sufinanciranje posebnih mjera informiranja radi pojednostavnjenja programa dodjele bespovratnih sredstava i osiguravanja usklađenosti između različitih mjera komunikacije.

    Pozivi na podnošenje prijedloga 6 ,  7 potaknuli su mjere informiranja posebno usmjerene na gospodarsku, ekološku i socijalnu dimenziju održive zajedničke poljoprivredne politike. Kad je riječ o ciljnoj skupini dionika, cilj je bio osigurati veću svijest o doprinosu ZPP-a u podupiranju održivosti. Kad je riječ o općoj javnosti (a osobito mladima u urbanim područjima), pozivi su, među ostalim, potaknuli nove pristupe komuniciranju s mladima; bili su usmjereni na djecu školskog uzrasta, učitelje i sveučilišne studente s naglaskom na, primjerice jačanje svijesti o ulozi ZPP-a u suočavanju s klimatskim promjenama te poticanje zdravih prehrambenih navika. Opći je cilj bio upoznati javnost s time da je za građane važna potpora EU-a poljoprivredi i ruralnom razvoju te njezin doprinos ostvarenju ciljeva zelenog plana.

    U 2019. sufinancirano je 18 mjera, a u 2020. 22 mjere. To je ukupno 40 sufinanciranih mjera za razdoblje 2019.–2020., sve sa stopom stvarno nastalih prihvatljivih troškova od 60 % te paušalnim doprinosom od 7 % prihvatljivih troškova. U razdoblju 2019.–2020. u 25 slučajeva bespovratna sredstva dodijeljena su medijskim i komunikacijskim agencijama za mjere informiranja o važnosti poljoprivrede i ruralnih područja za društvo u cjelini; to je uključivalo mjere sa značajnim transnacionalnim elementom koje provode medijska poduzeća aktivna u više država članica. Projekti su pokazali kako ZPP pridonosi ostvarenju političkih prioriteta Unije i odgovara na pitanje održivosti poljoprivrede u svim njezinim dimenzijama. Te su mjere često uključivale pedagoške elemente i događanja za jačanje svijesti o hrani i poljoprivredi, pri čemu se naglašavala uloga potpore EU-a i važnost generacijske obnove za taj sektor.

    Potpora je pružena i za osam mjera na nacionalnoj razini koje vode udruge proizvođača ili subjekti blisko povezani s poljoprivrednim sektorom; ti su projekti bili usmjereni na trenutačne i buduće izazove s kojima se suočavaju poljoprivreda i ruralna područja EU-a te na promicanje održivosti. I na nacionalnoj razini jedna se akademska institucija, među ostalima, usmjerila na buduće prilike za mlade poljoprivrednike. Osim toga, udruga za ruralni razvoj na razini EU-a organizirala je prekogranični projekt usmjeren na potporu studentima koji se obrazuju u poljoprivredi. Uz to, dvije organizacije aktivne u području okoliša na nacionalnoj razini i jedna na razini EU-a dobile su potporu za mjere informiranja o problemima povezanima sa zaštitom okoliša i očuvanjem bioraznolikosti u kontekstu strategije „od polja do stola” i prioriteta europskog zelenog plana.

    Projekti kojima su dodijeljena bespovratna sredstva često su uključivali obrazovnu komponentu namijenjenu djeci školskog uzrasta, učiteljima i sveučilišnim studentima. Te su mjere osmišljene kako bi se privuklo mlade da se pobliže upoznaju sa ZPP-om i njegovim doprinosom u mnogim područjima kao što su klimatske promjene, sigurnost opskrbe hranom i promicanje zdrave prehrane kao životnog stila.

    Zbog ograničenja koja su nacionalna tijela uvela radi suzbijanja pandemije bolesti COVID-19 neki od projekata kojima su dodijeljena bespovratna sredstva suočili su se s velikim teškoćama u provedbi aktivnosti. Ograničenja su osobito utjecala na aktivnosti povezane s organizacijom seminara u školama i konferencija te sudjelovanjem na poljoprivredno-prehrambenim sajmovima. U skladu s globalnim pristupom koji je dogovoren u Europskoj komisiji GU AGRI nastavio je na izuzetno prilagodljiv način tražiti rješenja kojima bi se osigurala provedba tih projekata.

    Detaljne informacije o bespovratnim sredstvima dodijeljenima za vrijeme izvještajnog razdoblja, uključujući broj uspješnih zahtjeva po državi članici, nalaze se u radnom dokumentu službi Komisije priloženom ovom Izvješću.

    Važno je naglasiti da su u razdoblju 2019.–2020. informacije o znatnom broju sufinanciranih mjera, osim do izravnih sudionika, doprle i do šire publike, zahvaljujući multiplikacijskom učinku specijaliziranog tiska i medija, kao i većoj upotrebi digitalnih i društvenih medija kao alata za širenje.

    Zahtjevi su ocijenjeni u skladu sa strogim kriterijima prihvatljivosti, isključenja, odabira i dodjele kako je utvrđeno u pozivima na podnošenje prijedloga. To je bilo u skladu s Financijskom uredbom i odražavalo je cilj Komisije da ostvari jednako postupanje i pošteno tržišno natjecanje među podnositeljima zahtjeva 8 .

    2.    Izravne mjere/javna nabava (mjere informiranja poduzete na inicijativu Komisije)

    U razdoblju 2019.–2020., kao i prethodnih godina, na inicijativu Komisije proveden je velik broj mjera informiranja. Utjecaj pandemije bolesti COVID-19 doveo je 2020. do otkazivanja većine događanja uživo (od 1. ožujka), prilagodbe ostalih događanja, a posebice općeg prelaska na organizacijske načine rada na internetu cijele godine.

    a) Mediji i komunikacija putem interneta

    U ovom se razdoblju nastavila snažna potpora medijima u obliku pravovremenih relevantnih informacija o trenutačnom i budućem ZPP-u i politici ruralnog razvoja. Dodatno je poboljšana platforma namijenjena novinarima koji se zanimaju za pitanja hrane i poljoprivrede, www.Ag-Press.eu . Organizacija studijskih posjeta, seminara i (2020.) internetskih seminara potaknula je razmjenu znanja i iskustava među članovima Ag-Pressa te je produbila njihovo shvaćanje mjera EU-a u poljoprivredi i ruralnim područjima.

    U okviru aktivnosti umrežavanja organizirana su dva studijska putovanja u Rumunjsku i Finsku za vrijeme njihova predsjedanja EU-om 2019. Studijsko putovanje u regiju Cluj u Rumunjskoj uključivalo je sastanke sa stručnjacima te posjete ratarskim i vinogradarskim poduzećima koja su pokazala ulogu moderne tehnologije u njihovim postignućima. Predstavljeno je i bogato naslijeđe tradicionalne proizvodnje sireva u regiji i njihov uspjeh na tržištu EU-a uz potporu modernih tehnika stavljanja na tržište. Još jedna važna tema bio je komercijalno uspješan ekološki projekt koji se temeljio na transilvanijskoj tradiciji hladnog prešanja sirovog sjemenja. Razgovori s proizvođačima i ruralnim poduzetnicima na terenu u Finskoj i Rumunjskoj dali su uvid u raznolikost uvjeta bavljenja poljoprivredom u pojedinim državama članicama i poteškoće s kojima se suočavaju.

    Osim toga, u prvoj polovini 2019. organiziran je seminar za mrežu Ag-Pressa u okviru stalne usmjerenosti na komuniciranje o daljnjem napretku postignutom u partnerstvu Afrike i EU-a u poljoprivredi. To je uslijedilo nakon prijelomne treće ministarske poljoprivredne konferencije Afričke i Europske unije iz lipnja 2019., na kojoj je prvi put prihvaćena politička deklaracija popraćena akcijskim programom čiji je opći cilj dodatno jačati suradnju u području prehrane i poljoprivrede na svim razinama. Ta komunikacijska aktivnost uključivala je mobilizaciju različitih alata (konferencija za medije uz sudjelovanje povjerenika EU-a za poljoprivredu i njegova partnera iz Afričke unije, priopćenja za medije, informativni članci, opsežna digitalna aktivnost i aktivnost na društvenim medijima).

    Zbog pandemijskih ograničenja 2020. nije bilo putovanja za medije. Međutim, organizirana su tri internetska seminara Ag-Pressa radi isticanja ključnih prioriteta politike EU-a. Opsežne protupandemijske mjere potpore EU-a bile su predmet prvog internetskog seminara (20. svibnja); na njemu se posebno razgovaralo o različitim mjerama koje su donesene kako bi se osiguralo da lanci opskrbe u EU-u i dalje funkcioniraju te o potpori EU-a MSP-ovima, poljoprivrednicima i ruralnim područjima za ublažavanje posljedica krize. Drugi internetski seminar obilježilo je donošenje strategije „od polja do stola” (20. svibnja) uz sudjelovanje Janusza Wojciechowskog, povjerenika za poljoprivredu i ruralni razvoj, i Stelle Kyriakides, povjerenice za zdravlje i sigurnost hrane. Na tom se događanju raspravljalo o održivosti i ulozi budućeg ZPP-a u stvaranju održivih sustava prehrane. Pitanja inovacija i generacijske obnove u poljoprivredi bila su predmet trećeg internetskog seminara (15. prosinca). Temeljite razmjene s višim dužnosnicima Komisije iz GU-a AGRI i Zajedničkog istraživačkog centra pomogle su produbiti shvaćanje predstavnika medija o tim ključnim pitanjima politike i omogućile su dijeljenje informacija pod embargom o Izvješću o izgledima za poljoprivredu 2020.–2030. i studiji Poljoprivrednici budućnosti.

    U izvještajnom razdoblju GU AGRI nastavio je razvijati svoje kapacitete na društvenim medijima i internetsku komunikaciju. Proširena aktivnost na društvenim medijima znatno je pomogla u upoznavanju javnosti sa ZPP-om i dovela je do većih stopa komunikacije s ključnom ciljanom publikom. Rezultirala je učinkovitijim i djelotvornijim širenjem poruka putem svih platformi i tako osigurala redovito izvješćivanje o raznim temama. Paralelno tomu, poboljšano praćenje i nadziranje uspješnosti sadržaja na internetu olakšalo je nužne prilagodbe kako bi se osiguralo pravodobno i primjereno upućivanje poruka publici; ujedno su omogućeni brži i učinkovitiji odgovori pratiteljima. Opsežan komunikacijski materijal prilagođen korisnicima i izrađen za internet i društvene medije pomogao je upoznati javnost s ulogom ZPP-a u ostvarenju prioriteta zelenog plana i mjera donesenih za suzbijanje krize uzrokovane bolešću COVID-19 u poljoprivredno-prehrambenom sektoru. Veća upotreba audiovizualnih i grafičkih alata znatno je povećala doseg i privlačnost komunikacije GU-a AGRI na društvenim medijima. Posebno važan primjer bila je atraktivna komunikacijska kampanja osmišljena radi predstavljanja oznaka zemljopisnog podrijetla, kulinarskog naslijeđa EU-a i politike kvalitete. Drugi je primjer proizvodnja slikovitog audiovizualnog sadržaja kojim se ističe projekt „poljoprivrednici budućnosti”, zajednička inicijativa GU-a AGRI i Zajedničkog istraživačkog centra za inovativna rješenja namijenjena rješavanju budućih problema u poljoprivrednom sektoru. GU AGRI nastavio je surađivati s GU-om COMM i ostalim glavnim upravama kako bi osigurao usklađeno širenje sadržaja na korporativnoj razini i time poboljšanje učinkovitosti njegovih rezultata. 

    b) Konferencije, sajmovi i događanja

    U ovom razdoblju prioritet mjera komunikacije GU-a AGRI i dalje je bila suradnja s dionicima i obraćanje općoj javnosti.

    Konferencije su bile važno sredstvo savjetovanja i razmjene informacija i ideja o ključnim pitanjima politike između Komisije i raznih dionika na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Na primjer, rezultati pregleda strategije EU-a za šume predstavljeni su na konferenciji „Naše šume, naša budućnost”, koju je Komisija organizirala u Bruxellesu 25.–26. travnja 2019. Na konferenciji je potvrđena iznimna važnost šuma i šumarstva u kontekstu Pariškog sporazuma i UN-ovih ciljeva održivog razvoja do 2030. Glavna izlaganja povjerenika za poljoprivredu i ruralni razvoj, rumunjskog ministra za šume, koji je predstavljao predsjedništvo Vijeća EU-a, i povjerenika za klimatsku i energetsku politiku postavila su temelj za opsežnu raspravu o potencijalu sektora šumarstva za daljnji doprinos napretku gospodarskih, društvenih, ekoloških i klimatskih ciljeva EU-a. Komuniciranje o toj temi općenito je bilo glavni cilj u tom razdoblju.

    Osim toga, u prosincu 2019. započeo je rad na strategiji „od polja do stola”, ključnoj sastavnici zelenog plana. Konferencija o poljoprivrednoj perspektivi EU-a 2019. bila je usmjerena na održivost od polja do stola. Točnije, u izlaganjima je predstavljen niz inicijativa koje su pokrenuli dionici u prehrambenom lancu kako bi poboljšali održivost proizvodnje, potrošnje i trgovine. Osim klimatskih promjena, ispitani su drugi aspekti održivosti kao što je očuvanje gospodarske održivosti poljoprivrednih gospodarstava, vitalnosti ruralnih zajednica, bioraznolikosti i prirodnih resursa. Raspravljalo se i o promjenjivim društvenim zahtjevima i očekivanjima potrošača, naročito u pogledu održive hrane, uz razmatranje izgleda za tržišta EU-a do 2030. Na konferenciji se okupilo više od 600 dionika, predstavnika institucija EU-a, vlada i međunarodnih organizacija, dionika uključenih u prehrambeni lanac, društveno-profesionalnog sektora, stručnjaka za tržište, članova akademske zajednice i skupina za strateško promišljanje te šireg civilnog društva. Široko dijeljenje izlaganja s konferencije osigurano je alatima za internetski prijenos, digitalnim alatima te društvenim medijima.

    Komuniciranje o održivosti i posebno o ostvarenju ciljeva europskog zelenog plana dodatno je unaprijeđeno 2020. GU AGRI i GU SANTE zajedno su organizirali prvu konferenciju „od polja do stola” koja je u internetskom formatu održana 15.–16. listopada 2020. Povjerenici za poljoprivredu i ruralni razvoj te zdravlje i sigurnost hrane sudjelovali su na otvorenju i zatvaranju te su istaknuli želju Komisije da komunicira s dionicima i civilnim društvom kako bi zajedno napredovali u stvaranju održivih sustava prehrane. Prednosti internetskog formata bile su vidljive u visokoj razini sudjelovanja; to je bilo očito i na događanju „Jačanje oznaka zemljopisnog podrijetla”, organiziranom u studenome, na kojemu su se ispitivali načini i sredstva jačanja politike kvalitete EU-a te na konferenciji Perspektiva iz prosinca 2020. Međutim, sudionici su istaknuli i manje pozitivne aspekte internetskog formata zbog nedostatka ljudske interakcije te njegova utjecaja na razmjenu dobrih primjera iz prakse i umrežavanje.

    Interakcija uživo s općom javnosti i dionicima na poljoprivrednim sajmovima ostala je važna aktivnost. GU AGRI sudjelovao je 2019. na osam poljoprivrednih sajmova i događanja, često u suradnji s drugim službama Komisije. Omogućen je pristup atraktivnom dinamičnom komunikacijskom materijalu, uključujući publikacije, organizirana su događanja, naročito za obitelji i djecu školskog uzrasta. Cilj je bio slušati, uključiti se i povećati vidljivost i pristupačnost institucija EU-a na lokalnoj razini.

    Početkom 2020. (kao i 2019.) GU AGRI je u suradnji s GU-om SANTE sudjelovao na dva važna poljoprivredna sajma na temu održivosti: Internationale Grüne Woche u Berlinu i Salon International de l’Agriculture u Parizu. Svi ostali sajmovi planirani za 2020. otkazani su uvođenjem ograničenja zbog pandemije.

    GU AGRI nastavlja istraživati mogućnosti iskorištavanja različitih događanja kako bi što više dopro do građana, na primjer, na poljoprivrednom sajmu u Okri (u Finskoj) na početku finskog predsjedanja EU-om u srpnju 2019. Tom je prilikom održan dijalog s građanima o budućnosti ZPP-a u suradnji s dionicima i nacionalnim tijelima i uz sudjelovanje ministra poljoprivrede, predsjednika MTK-a, udruge proizvođača i zadruga te službenika GU-a AGRI. Uz to, sudjelovanje povjerenika za poljoprivredu i ruralni razvoj uz više predstavnike država članica na velikim sajmovima često je izazivalo širok interes i opsežno izvješćivanje u nacionalnim i regionalnim medijima.


    IV.UDIO TROŠKOVA (OBVEZE I PLAĆANJA) SUFINANCIRANIH MJERA NA INICIJATIVU TREĆIH STRANA (BESPOVRATNA SREDSTVA) I MJERA INFORMIRANJA NA INICIJATIVU KOMISIJE (JAVNA NABAVA) 9  

     

    2019.

    2020.

    Svi iznosi u EUR

    Bespovratna sredstva

    Javna nabava

    Ukupno

    Bespovratna sredstva

    Javna nabava

    Ukupno

    Stvarni proračun

    4 000 000

    4 000 000

    8 000 000

    3 935 189

    3 064 812

    7 000 001

    Obveze +
    sudelegacija (*)

    4 025 093

    3 974 786

    7 999 879

    3 935 189

    2 844 906

    6 780 095

    (**)

    (**)

    % potrošnje

    100,63 %

    99,37 %

    100,00 %

    100,00 %

    92,82 %

    96,86 %

    Plaćanja

    3 674 830

    3 757 698

    7 432 528

    Nije dostupno 
    (***)

    Nije dostupno 
    (***)

    Nije dostupno 
    (***)

    % plaćanja u usporedbi s obvezama/sudelegacijom (*)

    91,30 %

    94,54 %

    92,91 %

    Nije dostupno 
    (***)

    Nije dostupno 
    (***)

    Nije dostupno 
    (***)

    (*) Iznosi uključuju obveze 1. ili 2. razine te proračun koji su potrošili sudelegirani subjekti.

    (**) Na temelju izmjene akcijskog plana GU-a AGRI za vanjsku komunikaciju.

    (***) Plaćanja tih mjera u tijeku su te još nisu dovršena.

    Plaćanja su uglavnom niža od početno preuzetih iznosa obveza. U slučaju bespovratnih sredstava to se može objasniti činjenicom da su konačni troškovi mjera niži nego što je korisnik isprva predvidio te činjenicom da se svi troškovi koje su korisnici prijavili ne mogu smatrati prihvatljivima. Kad je riječ o mjerama poduzetima na inicijativu Komisije, do razlike između plaćanja i obveza dolazi zato što su, iako su obveze fiksne, stvarni rashodi manji od predviđenih zbog ušteda i upotrebe isplativijih mjera tijekom provedbe.

    V.ZAKLJUČAK 

    U središtu mjera komunikacije Komisije u razdoblju 2019.–2020. bilo je promicanje cilja održivosti EU-a, nastojanja da se EU preoblikuje u pravedno i uspješno društvo s modernim, resursno učinkovitim i konkurentnim gospodarstvom. Mjere informiranja o ZPP-u koje odražavaju taj cilj u ovom su razdoblju istaknule pojednostavnjenje i modernizaciju budućeg ZPP-a, njegovu sposobnost da bolje reagira na nove gospodarske, ekološke i društvene izazove te njegovo usmjerenje na potporu održivom prihodu poljoprivrednih gospodarstava, jačanju ekoloških i klimatskih mjera, jačanju socioekonomske strukture ruralnih područja i rješavanju društvenih pitanja.

    (1)    Službeni list Europske unije, SL L 347, 20.12.2013., str. 549.
    (2)    COM(2003) 235 final, 8.5.2003.; COM(2007) 324 final, 13.6.2007.; COM(2009) 237 final, 20.5.2009.; COM(2011) 294 final, 25.5.2011.; COM(2013) 645 final, 20.9.2013.; COM(2016) 83 final, 23.2.2016.; COM(2017) 777 final, 19.12.2017.; COM(2019) 634 final, 17.12.2019.
    (3)     https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/2229 .
    (4)     https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/cmef/regulation-and-simplification/information-policy-common-agricultural-policy-1_en .
    (5)      Radni dokument službi Komisije, Evaluacija politike informiranja o zajedničkoj poljoprivrednoj politici, SWD(2021)980.
    (6)    Poziv na podnošenje prijedloga za bespovratna sredstva 2019., Službeni list Europske unije 2018/C 395/03 od 31.10.2018.
    (7)    Poziv na podnošenje prijedloga za bespovratna sredstva 2020., https://ec.europa.eu/research/participants/data/ref/other_eu_prog/imcap/wp-call/infome-01-2020_en.pdf .
    (8)    Pojedinosti o bespovratnim sredstvima dostupne su i na internetskim stranicama Europa: https://ec.europa.eu/info/food-farming-fisheries/key-policies/common-agricultural-policy/financing-cap/cap-funds/grants-information_hr .
    (9)    13 200 000 EUR – sudelegirano GU-u za komunikaciju 2019. i 2020. za aktivnosti korporativne komunikacije nije uključeno u ovu tablicu.
    Top