Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021DC0188

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Таксономия на ЕС, отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта, предпочитания по отношение на устойчивостта и доверителни задължения: Насочване на финансирането към Европейския зелен пакт

    COM/2021/188 final

    Брюксел, 21.4.2021

    COM(2021) 188 final

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

    Таксономия на ЕС, отчитане на предприятията във връзка с устойчивостта, предпочитания по отношение на устойчивостта и доверителни задължения:




    Насочване на финансирането към Европейския зелен пакт











    Европейският зелен пакт е стратегията на Европа за растеж, която ще подобри благосъстоянието и здравето на гражданите, ще осигури неутралност на Европа по отношение на климата до 2050 г. и ще опази, съхрани и увеличи природния капитал и биологичното разнообразие на ЕС. Икономика, която работи за хората, означава също така справедлив преход, чрез който се създава заетост и при който никой няма да бъде пренебрегнат. За да бъдат постигнати тези цели, европейската финансова система трябва да стане по-устойчива. Това ще изисква както солидно финансово законодателство, така и ясна стратегия за преход на предприятията. Мащабът на инвестициите, нужни за осъществяване на необходимите промени, ще постави европейския финансов сектор в центъра на устойчиво и приобщаващо икономическо възстановяване след пандемията от COVID-19 и на дългосрочното устойчиво икономическо развитие на Европа.

    ЕС предприе важни стъпки за изграждане на устойчива финансова екосистема. Регламентът за таксономията на ЕС, Регламентът за оповестяване на информация във връзка с финансирането за устойчиво развитие и Регламентът за бенчмарковете представляват основата за повишаване на прозрачността и за предоставяне на инструменти на инвеститорите за разкриване на възможностите за устойчиви инвестиции.

    Комисията представя делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата и предложение за Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, с която се преразглежда Директивата за оповестяването на нефинансова информация, както и изменения на делегирани актове, за да бъдат по-добре отразени предпочитанията по отношение на устойчивостта при застрахователните и инвестиционните консултации и свързаните с устойчивостта съображения при управлението на продуктите и доверителните задължения. Това ще спомогне за постигане на по-екологосъобразна, по-справедлива и по-устойчива Европа и ще подкрепи изпълнението на целите за устойчиво развитие.

    Таксономията на ЕС е надежден научно обоснован инструмент за постигане на прозрачност за дружествата и инвеститорите. С него се въвеждат ясни критерии за резултатите, за да се установи кои икономически дейности имат съществен принос за постигането на целите на Зеления пакт. С тези критерии се създава общ език за предприятията и инвеститорите, като им се предоставя възможност да комуникират с повишено доверие относно екологосъобразните дейности и им се оказва помощ да се ориентират във вече започналия преход. Таксономията на ЕС ще има основна роля също и при създаването на стандарта на ЕС за зелени облигации и екомаркировката на ЕС за определени финансови продукти на дребно.

    Чрез делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата вече са обхванати икономическите дейности на около 40 % от дружествата, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар 1 , в сектори, които са отговорни за почти 80 % от преките емисии на парникови газове в Европа, като в бъдеще ще бъдат добавени още дейности 2 . Благодарение на този обхват таксономията на ЕС може да доведе до значително увеличаване на потенциала, който екологосъобразното финансиране предлага за подпомагане на прехода, по-специално за секторите с високи въглеродни емисии, в които е необходима спешна промяна.

    С предложението за Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта ще се определят общи европейски правила за отчитане, които ще повишат прозрачността, като от дружествата ще се изисква да отчитат информация за устойчивостта по последователен и съпоставим начин. Новите изисквания за отчитане ще се прилагат за всички големи дружества и всички дружества, в т.ч. малки и средни предприятия (МСП), чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар. Комисията ще разработи съобразени с размерите на МСП стандарти. С тях ще се установи съответната информация, която дружествата, попадащи в обхвата на Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, биха могли основателно да поискат от МСП — доставчици и клиенти в техните вериги за създаване на стойност.

    I.ВЪВЕДЕНИЕ

    Регламент (ЕС) 2020/852 за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции („Регламентът за таксономията на ЕС“) влезе в сила на 12 юли 2020 г 3 . С този регламент Европейският парламент и Съветът възложиха на Европейската комисия мандат да установи чрез делегирани актове технически критерии за проверка дали може да се счита, че дадена икономическа дейност допринася съществено за постигането на екологичните цели. Тези критерии спомагат за установяването на подходящи определения за дружествата, инвеститорите и участниците на финансовите пазари, въз основа на които икономическите дейности могат да се считат за екологично устойчиви.

    В основата на този мандат е изискването техническите критерии за проверка да бъдат актуални и да се основават на научни доказателства. Тези критерии трябва да бъдат ясни, практически осъществими и лесни за прилагане, за да бъде избегната по този начин ненужната административна тежест. Европейският парламент и Съветът също така признаха значението на обществените консултации и изрично възложиха на Комисията да включи съответните заинтересовани страни и да използва съветите на експерти, които имат доказани знания и опит в съответните области.

    По искане на Европейския парламент и на Съвета с делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата 4 се осигурява първият набор от технически критерии за проверка от таксономията на ЕС, както и общ език за устойчивите дейности. С Регламента за таксономията на ЕС се изисква инвеститорите и дружествата да използват тези критерии за съответното оповестяване на информация, които ще служат и като надеждно ръководство за инвестиционните им решения.

    Той се допълва от предложението за Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта 5 , което ще гарантира, че дружествата предоставят информация относно устойчивостта на своите стопански практики по прозрачен и съпоставим начин. Чрез информацията относно съответствието с таксономията, свързаните с прехода инвестиции и рисковете за устойчивостта финансовите дружества могат да оценят амбицията и екологичните резултати на финансираните дейности.

    II. ДЕЛЕГИРАНИЯТ АКТ ЗА ТАКСОНОМИЯТА НА ЕС В ОБЛАСТТА НА КЛИМАТА

    С делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, който подлежи на контрол от Европейския парламент и Съвета, се предоставя първият набор от технически критерии за определяне на онези дейности, които допринасят съществено за смекчаването на изменението на климата и адаптирането към него — първите две от шестте екологични цели в таксономията на ЕС 6 .

    Тези критерии са разработени въз основа на препоръките на Техническата експертна група (ТЕГ) и след получаване на обратна информация от обществеността и съвети от Платформата за финансиране за устойчиво развитие 7 .

    Обемът на обратната информация, получена от заинтересованите страни (сред които граждани, публични органи, предприятия, организации с нестопанска цел, както и академичните среди), отразява важността на въпроса. По-голямата част от респондентите изтъкнаха отново значението на таксономията като ключов инструмент в подкрепа на процеса на преход в рамките на Европейския зелен пакт. Резюмето на обществената консултация може да бъде намерено на поддържания от Комисията уебсайт за финансирането за устойчиво развитие 8 . 

    Чрез получената обратна информация бяха установени също така някои опасения, в т.ч.:

    -Последствията от дейност, която е или не е квалифицирана като „екологично устойчива“: някои заинтересовани страни изразиха опасения, че съществува риск дейност, която не е квалифицирана като екологосъобразна съгласно делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, да бъде счетена за неустойчива с евентуални последици по отношение на достъпа до финансиране за тези дейности. (Раздел 1)

    -Равнището на амбиция и използваемост на критериите: въпреки че редица заинтересовани страни приветстваха равнището на амбиция на критериите или дори призоваха за по-амбициозни цели, други изразиха опасения, че критериите са твърде амбициозни и предложиха подобрения по отношение на тяхната използваемост. (Раздел 2)

    -Обхватът на таксономията на ЕС: някои заинтересовани страни изразиха опасения, че обхватът на включените в критериите дейности е твърде тесен, както и опасения по отношение на двойствения характер на таксономията на ЕС, което означава, че в нея няма да бъдат предоставени насоки за пазарите за това как да се справят с дейности, които не отговарят или не са обхванати от критериите, изброени в делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата. (Раздел 3)

    В следващите три раздела се изясняват посочените по-горе въпроси и се обясняват стъпките, които Комисията е предприела или ще предприеме в бъдеще, за да намери решение на тях.

    1.Последствията от дейност, която е или не е квалифицирана като „екологично устойчива“:

    Редица заинтересовани страни изразиха опасения, че в таксономията се определя кои дейности се квалифицират като „екологично устойчиви“, което би могло да означава, че ако дадена дейност не е посочена в делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, тя автоматично ще се квалифицира като „екологично неустойчива“. Това не е така. Самият факт, че дадено дружество не извършва съобразени с таксономията дейности, не означава, че могат да се направят заключения относно екологичните резултати на дружеството или неговите възможности за достъп до финансиране.

    Понастоящем в таксономията на ЕС не се определя как трябва да се третират дейностите, които не са екологосъобразни. Тя не определя, нито категоризира дейностите като „подобряващи настоящите равнища на екологичните резултати“, но недостигащи равнището на съществен принос. Тези дейности — макар и важни сами по себе си за подпомагане на необходимата широкообхватна трансформация на икономиката на ЕС — няма да бъдат самостоятелно достатъчни за постигане на нашите екологични цели. Аналогично, в таксономията на ЕС нито една дейност не се определя или категоризира като „екологично неустойчива“. Освен това не всички екологосъобразни дейности, които могат да имат съществен принос за екологичните цели, са обхванати вече от делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата и следователно представляват част от таксономията на ЕС. Таксономията на ЕС е подлежащ на развитие документ, който ще бъде допълван с течение на времето и при необходимост ще бъде актуализиран.

    Таксономията на ЕС е инструмент за постигане на прозрачност. С него ще се въведат задължения за оповестяване за някои дружества и участници на финансовите пазари, като от тях ще се изисква да оповестяват своя дял от дейностите, които са съобразени с таксономията. Оповестяването на дела на съобразените с таксономията екологосъобразни дейности ще даде възможност за сравнение на дружествата и инвестиционните портфейли въз основа на този дял. Ако желаят, дружествата могат да разчитат на таксономията на ЕС при планирането на своя климатичен и екологичен преход и набирането на финансиране за този преход. Участниците на финансовите пазари могат по желание да използват таксономията на ЕС за разработване на надеждни екологосъобразни финансови продукти. Очаква се таксономията на ЕС да бъде фактор за промяна и да насърчава прехода към устойчивост. И макар да служи като ориентир за участниците на пазара при вземането на инвестиционни решения, таксономията на ЕС, разбира се, не забранява инвестициите в каквато и да е дейност. Дружествата не са задължени да се съобразяват с таксономията, а инвеститорите също са свободни да избират в какво да инвестират.

    С рамката на таксономията ще се увеличи достъпът до финансиране за устойчиво развитие извън съществуващите понастоящем пазарни инструменти за „зелено“ финансиране. Тя включва повече икономически дейности и повече екологични цели, отколкото са използвани досега в пазарните рамки за „зелено“ финансиране. По-специално, тя включва някои сектори с високи въглеродни емисии, което дава възможност дейностите по преход в рамките на тези сектори да получат пазарно признание.

    Дружествата ще могат да отчитат не само оборота, но и някои оперативни и капиталови разходи като съобразени с таксономията на ЕС, което допълнително ще разшири предлаганите от нея възможности. Оценките и ранното изпитване на критериите от таксономията в областта на климата показаха, че понастоящем равнището на съобразност на дейностите и инвестиционните портфейли на дружествата с таксономията е като цяло ниско (между 1 и 5 %, като при много дружества и инвестиционни портфейли тази стойност е нула). И макар да се очаква тази стойност да нарасне значително с прилагането на Зеления пакт, тя подчертава мащаба на необходимия преход към постигане на неутралност по отношение на климата до 2050 г.

    Таксономията на ЕС е създадена с конкретната цел да се осигури система за класификация и да се подобри прозрачността. В Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост 9 се използва залегналият в член 17 от Регламента за таксономията на ЕС принцип за „ненанасяне на значителни вреди“, но без да се изисква използването на критериите, определени в делегираните актове относно таксономията. Комисията публикува специални технически насоки 10 , в които се предоставят повече подробности за това как да се прилага принципът за „ненанасяне на значителни вреди“ за целите на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ). Това означава, че критериите, определени в делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, нямат никакво пряко обвързващо въздействие за изпълнението на Механизма за възстановяване и устойчивост. В Регламента относно политиката на сближаване също се изисква през програмния период 2021—2027 г. целта на нейните фондове да се преследва в съответствие с принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ по Регламента за таксономията на ЕС, но без да се изисква използването на критериите, определени в делегираните актове относно таксономията. В бъдеще първоначалната цел на таксономията на ЕС следва да бъде отново потвърдена, а последиците от нея — внимателно оценени по отношение на пригодността, пропорционалността и разходите за привеждане в съответствие, преди тя да бъде включена в други политики.

    2.Равнището на амбиция и използваемост на критериите в делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата

    При изготвянето на делегираните актове за определяне на критерии за устойчивите икономически дейности Европейската комисия е длъжна да се придържа към предоставения от Европейския парламент и Съвета мандат, за да определи необходимото за постигане на екологичните цели на ЕС равнище на амбиция на екологосъобразните проекти.

    В таксономията на ЕС като устойчиви се признават онези дейности, които имат съществен принос за постигането на екологичните цели на ЕС. В таксономията на ЕС се определят критериите за съществен принос и ненанасяне на значителни вреди въз основа на равнището на амбиция на целите на Европейския зелен пакт, включително целта на ЕС за неутралност по отношение на климата.

    Въз основа на внимателно проучване на получените отзиви бяха направени промени в сравнение с проекта на делегиран акт, публикуван за обществено обсъждане, без да се нарушава равнището на амбиция на целите на Европейския зелен пакт. Някои от тези промени включват:

    -множество пояснения за подобряване на техническата точност и използваемостта на критериите;

    -допълнително подобряване на използваемостта чрез опростяване на критериите, намаляване на сложността и общата тежест и, когато е целесъобразно, извършване на корекции, за да бъдат критериите по-точни и гъвкави;

    -пояснения с цел по-добро отразяване на субсидиарността и споделената компетентност между ЕС и държавите членки, когато е целесъобразно (включително няколко пояснения с цел по-добро отразяване на националните разпоредби);

    -по-добра съгласуваност със съществуващите рамки и секторното законодателство, както и вземане под внимание на предстоящите прегледи, когато е целесъобразно;

    -спецификации относно обхвата на някои преходни и спомагащи дейности, както и корекции за улесняване на използването на таксономията от икономическите субекти;

    -по-добро формулиране на малък брой дейности, които са били обхванати като част от друга дейност, когато е имало ясно изразено искане от страна на заинтересованите страни и когато те са в съответствие с целите и изискванията на Регламента за таксономията на ЕС;

    -актуализирани съображения, в които се подчертава необходимостта от бъдещи прегледи и въвеждане на допълнителни дейности на по-късен етап.

    3.Обхватът на таксономията на ЕС

    Вследствие на получената обратна информация от обществеността и като взе предвид препоръките на Платформата за финансиране за устойчиво развитие, Комисията обмисля да разработи допълнително таксономията на ЕС в съответствие с Регламента за таксономията на ЕС в отговор на оставащите опасения на заинтересованите страни, както е посочено в следващия раздел.

    По-специално настоящият обхват на критериите, очертани в делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, ще бъде разширен в бъдеще. Критериите са динамични и ще се подлагат на редовен преглед. Така се гарантира, че с течение на времето посредством изменения на делегирания акт към обхвата му могат да бъдат добавени нови сектори и дейности, включително преходни и спомагащи дейности. Заинтересованите страни ще имат възможност да предложат дейности, които да бъдат включени в критериите, чрез уеб портал, който ще бъде създаден в средата на 2021 г. на уебсайта на Европейската комисия. Комисията ще извърши оценка на предложенията с помощта на Платформата за финансиране за устойчиво развитие.

    Освен това таксономията ще окаже въздействие върху финансирането за устойчиво развитие в международен план. При преследването на целите на Европейския зелен пакт ЕС ще си сътрудничи тясно със своите партньорски държави, включително в рамките на съответните международни форуми, като например Международната платформа за финансиране за устойчиво развитие, Г-7/Г-20 и Съвета за финансова стабилност (СФС). Това включва проучване на начините за привеждане в действие на таксономията на ЕС в световен мащаб по подходящ и пропорционален начин. В рамките на това ще бъдат положени допълнителни усилия по използваемостта и международното действие на таксономията на ЕС.

    III.СЛЕДВАЩИ СТЪПКИ В РАЗРАБОТВАНЕТО НА ТАКСОНОМИЯТА НА ЕС

    В съответствие с правната рамка и предишните ни ангажименти Комисията ще приеме допълнителен делегиран акт към Регламента за таксономията на ЕС, включващ дейности, които все още не са обхванати от делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата, като селското стопанство, определени енергийни сектори и производствени дейности. 

    След като премине настоящия процес на преглед, предвиден съгласно Регламента за таксономията на ЕС, и в съответствие с резултатите от него, този допълнителен делегиран акт ще обхване ядрената енергетика. Този процес се основава на независимия научно-технически доклад 11 , публикуван през март 2021 г. от Съвместния изследователски център – службата на Комисията в областта на науката и знанията 12 . За да се завърши научната оценка, този доклад в момента е обект на преглед от две експертни групи – експертната група по член 31 от Евратом и Научния комитет по здравни, екологични и възникващи рискове, и ще бъде завършен през юни 2021 г. 

    Този допълнителен делегиран акт ще обхване също природния газ и свързаните с него технологии като преходна дейност, доколкото те попадат в ограниченията на член 10, параграф 2 от Регламента за таксономията на ЕС. В този контекст ще бъде проучена по същество възможността за преходните дейности да бъде използвана клауза за изтичане на срока на действие.

    Комисията ще приеме този допълнителен делегиран акт възможно най-скоро след приключването на посочения процес на преглед, очаквано през лятото на 2021 г.

    Дейностите, които имат съществен принос за постигането на другите четири екологични цели, определени в Регламента за таксономията на ЕС — устойчивото използване и опазване на водните и морските ресурси, прехода към кръгова икономика, предотвратяването и контрола на замърсяването, както и защитата и възстановяването на биоразнообразието и екосистемите, ще бъдат обект на отделен делегиран акт. Платформата за финансиране за устойчиво развитие работи по препоръките за този акт.

    Освен това в член 26 от Регламента за таксономията на ЕС от Комисията се изисква да оцени до края на 2021 г. дали и как обхватът на Регламента за таксономията би могло да бъде разширен, за да обхване други нива на екологичните резултати освен съществения принос, както и други цели, например социалните цели.

    IV.ФИНАНСИРАНЕ НА ПРЕХОДА КЪМ УСТОЙЧИВОСТ

    Регламентът за таксономията на ЕС е ключов фактор за мобилизиране на инвестиции в дългосрочни устойчиви решения, но обществената консултация и реакциите на членовете на ЕП, държавите членки и други заинтересовани страни подчертаха през последните месеци ограниченията, свързани с прилагането на таксономията на ЕС. По-специално, широко разпространено безпокойство буди фактът, че някои дейности, които допринасят за екологичния преход на реалната икономика, не отговарят на условията за включване в таксономията.

    Поради това Комисията ще проучи възможността да предложи законодателство в подкрепа на финансирането на определени икономически дейности, най-вече в енергийния сектор (включително природния газ), които допринасят за намаляване на емисиите на парникови газове по начин, който подкрепя прехода към неутралност по отношение на климата през настоящото десетилетие. Целта на това предложение е да се определят сроковете и междинните етапи за тези икономически дейности, в т.ч. за съществуващите инвестиции, които допринасят за процеса на преход по начин, който е в съответствие с Европейския зелен пакт.

    Подобен подход би дал възможност за последващи действия по заключенията на Европейския съвет от 11—12 декември 2020 г., в които се признава ролята на технологиите за преход, например природния газ. 

    Инвестициите в проекти в областта на природния газ са допустими за финансиране чрез инструменти на ЕС, когато тези инвестиции подкрепят целите на политиката на ЕС по начин, който е в съответствие със Зеления пакт. Примери за това са Механизмът за възстановяване и устойчивост 13 , програмата InvestEU, Европейският фонд за регионално развитие и Модернизационният фонд на схемата за търговия с емисии, които допускат финансиране на проекти в областта на природния газ след индивидуална оценка.

    Преходът към неутрална по отношение на климата и устойчива икономика не е единично действие, а процес. За дружествата този преход означава намаляване на емисиите на парникови газове, постигане на издръжливост и намаляване на вредите за околната среда с течение на времето. За инвеститорите преходът означава подобряване на екологичните резултати на портфейла с течение на времето. Държавите членки трябва също така да планират и насърчават този преход.

    Всички дружества могат да инвестират в екологосъобразни дейности. Като част от корпоративната си стратегия дружествата могат да използват таксономията на ЕС с цел изготвяне на планове за преход по отношение на конкретни дейности, за да достигнат заложените в таксономията прагове. Други научно обосновани показатели могат да им бъдат полезни за определянето на цели за резултатността от гледна точка на устойчивостта на дружеството като цяло.

    По искане на Европейската комисия Платформата за финансиране за устойчиво развитие изготви становище относно отчитането на ролята на таксономията на ЕС в подкрепа на екологичния преход. В своя доклад до Европейската комисия, публикуван през март 2021 г. 14 , платформата препоръча, наред с другото, да се проучат допълнително възможностите за признаване – извън контекста на таксономията на ЕС – на положените усилия за подобряване на резултатите от дейностите по отношение на критериите за съществен принос.

    V.ПОСЛЕДОВАТЕЛНО И СЪГЛАСУВАНО ОТЧИТАНЕ НА ПРЕДПРИЯТИЯТА ВЪВ ВРЪЗКА С УСТОЙЧИВОСТТА

    1.Нова Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта

    Комисията предлага нова Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, в която ще бъдат преразгледани съществуващите правила за отчитане, въведени с Директивата относно оповестяването на нефинансова информация. Предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта ще положи основите на постоянен поток от информация относно устойчивостта по финансовата верига за създаване на стойност и за други заинтересовани страни. Поради това информацията, оповестявана от дружествата, ще бъде достъпна за анализаторите в банките, застрахователните дружества, дружествата за управление на активи или агенциите за кредитен рейтинг, както и за крайните инвеститори, неправителствените организации и други заинтересовани страни, които желаят по-добра отчетност от дружествата за социалните и екологичните последствия от тяхната дейност. С оглед на целите на Европейския зелен пакт включените в обхвата дружества ще трябва да отчитат въздействието на своя модел на стопанска дейност и своята стратегия за прехода към устойчива и неутрална по отношение на климата икономика. С предложената директива ще се гарантира, че отчитането на дружествата във връзка с устойчивостта отговаря на нуждите на участниците на финансовите пазари, които подлежат на изискванията за оповестяване съгласно Регламента за оповестяване на информация във връзка с финансирането за устойчиво развитие 15 . В тази директива се взема предвид също така намерението на Комисията да представи по-късно тази година предложение за инициатива за устойчиво корпоративно управление.

    Повечето дружества се сблъскват с нарастващи разходи поради несъгласувани искания от инвеститори и други заинтересовани страни за информация относно устойчивостта на предприятията. Въпреки че предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта ще доведе до допълнителни разходи за отчитане за дружествата, нейната цел е в средносрочен и дългосрочен план да намали тези разходи чрез постигането на консенсус относно съществената информация, която дружествата следва да оповестяват.

    Предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта ще се прилага за около 49 000 дружества в сравнение с приблизително 11 000, за които се прилагат съществуващите правила за отчитане във връзка с устойчивостта (Директивата относно оповестяването на нефинансова информация). Изискванията за отчитане ще се прилагат за всички големи дружества и почти всички дружества, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулирани пазари в ЕС. Те ще трябва да предоставят информация относно пълния набор от екологични, социални и управленски въпроси, свързани с тяхната дейност. В съответствие със съществуващите правила на Директивата относно оповестяването на нефинансова информация те ще трябва да се отчитат за рисковете за дружеството, произтичащи от проблеми, свързани с устойчивостта, както и за въздействието от тяхната дейност върху хората и околната среда. Тук спада информация относно глобалните вериги на доставки на дружествата по въпроси като принудителния и детския труд и съответствието с международно признатите принципи и рамки, като например Декларацията на Международната организация на труда за основните принципи и права в областта на труда. Отчитаната информация ще бъде одитирана и цифрово маркирана, за да може да бъде включена в европейската единна точка за достъп до данни, предвидена в Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари 16 .

    С предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта от дружествата ще се изисква да се отчитат в съответствие със задължителните стандарти на Съюза за отчитане във връзка с устойчивостта. За да осигури такива стандарти, Комисията ще приема делегирани актове, като взема предвид техническите становища на Европейската консултативна група за финансова отчетност, ще работи с ключови заинтересовани страни и след като се консултира с държавите членки и съответните органи на ЕС, включително европейските надзорни органи, Европейската агенция за околната среда, Агенцията на Европейския съюз за основните права и Платформата за финансиране за устойчиво развитие. Първият набор от стандарти ще бъде приет до октомври 2022 г.

    Стандартите ще бъдат съобразени с политиките на ЕС, като същевременно ще се основават на международните инициативи за стандартизация и ще ги надграждат. Поради това, докато разработва стандартите на ЕС, за да отговори на амбицията на Зеления пакт и нарастващите потребности на инвеститорите от информация, Съюзът ще се стреми към сближаване на отчитането във връзка с устойчивостта на световно равнище, основавайки се на инициативи като Работната група за оповестяване на финансова информация във връзка с климата.

    Комисията предлага да се разработят стандарти за големите дружества и отделни стандарти за МСП, съобразени с техните размери. МСП, чиито ценни книжа са допуснати до търговия на регулиран пазар, ще бъдат задължени да прилагат тези пропорционални стандарти, докато останалата, по-голяма част от МСП ще може да ги използва на доброволна основа. За да бъде реализирано отчитането на предприятията, най-вече на МСП, във връзка с устойчивостта, Комисията е готова да окаже съобразена с нуждите техническа подкрепа на държавите членки.

    2.Съгласувани изисквания за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта

    Предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта има за цел да осигури съгласуваност между изискванията за отчитане съгласно Регламента за таксономията и отчитането на дружествата по отношение на устойчивостта. В член 8 от Регламента за таксономията от дружествата, които попадат в обхвата на съществуващата Директива относно оповестяването на нефинансова информация, както и от дружествата, допълнително включени в обхвата на предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, се изисква да отчитат някои показатели за степента, в която техните дейности са устойчиви според определението в таксономията на ЕС. По-специално тези дружества трябва да оповестяват дела на оборота си, на капиталовите си разходи и на оперативните си разходи, които произтичат или са свързани с икономически дейности, които се определят като екологично устойчиви.

    Тези показатели ще бъдат определени в отделен делегиран акт, който ще се прилага от 2022 г. Като публикуват всяка година своите ключови показатели за резултатите от дейностите, които се считат за екологично устойчиви съгласно таксономията на ЕС, дружествата ще покажат по обективен начин на инвеститорите и широката общественост своя курс към екологична устойчивост.

    Дружествата ще трябва да отчитат тези показатели заедно с друга информация за устойчивостта, изисквана с предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта. Тези показатели ще бъдат изцяло отразени в задължителните стандарти за отчитането, които ще бъдат разработени по силата на Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта и които ще се основават на критериите за проверка и праговете за „ненанасяне на значителни вреди“ на таксономията на ЕС. По-специално разработените стандарти за отчитане във връзка с устойчивостта ще включват показатели, които са съгласувани с показателите, които участниците на финансовите пазари ще трябва да отчитат съгласно Регламента за оповестяване на информация във връзка с финансирането за устойчиво развитие.

    В същото време отчитането съгласно предложената Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта също така ще предостави на дружествата средства да представят своя напредък в областта на устойчивостта, освен степента си на съобразяване с таксономията. По-специално дружествата следва да представят цялостна картина на въздействието и зависимостите на своите дейности във връзка с устойчивостта. 

    Комисията ще гарантира, че стандартите за отчитане отразяват не само текущата съобразност на дейностите на дадено дружество с таксономията, но и неговите ориентирани към бъдещето бизнес планове, и че стандартите улесняват както основаното на капиталовите пазари, така и банковото финансиране. Задължителното отчитане съгласно Регламента за таксономията ще се прилага от януари 2022 г. за целите на смекчаването на последиците от изменението на климата и адаптирането към него, а от януари 2023 г. ще се прилага и за останалите четири цели, договорени от Европейския парламент и Съвета в Регламента за таксономията на ЕС.

    Комисията ще проучи, включително с помощта на Платформата за финансиране за устойчиво развитие и Европейската консултативна група за финансова отчетност, какви са подходящите насоки и варианти за това как субектите, обхванати от задълженията за отчитане, установени в Регламента за таксономията на ЕС, могат да докладват пълноценно през първата година от прилагането на своите задължения за отчитане, като вземе предвид някои пропуски в данните.

    VI.ПРЕДПОЧИТАНИЯ ПО ОТНОШЕНИЕ НА УСТОЙЧИВОСТТА И ДОВЕРИТЕЛНИ ЗАДЪЛЖЕНИЯ

    Днес Комисията въвежда оценка на предпочитанията на клиентите по отношение на устойчивостта в съществуващите делегирани актове съгласно Директивата относно пазарите на финансови инструменти (ДПФИ II) 17 и Директивата относно разпространението на застрахователни продукти 18 като допълнение към оценката на пригодността. Като част от оценката на пригодността застрахователните и инвестиционните консултанти ще трябва да изискват информация не само за инвестиционните знания и опит на клиентите, тяхната способност да понасят загуби и толерантност към риска, но и за предпочитанията им по отношение на устойчивостта. Това ще гарантира, че съображенията, свързани с устойчивостта, биват систематично взимани под внимание, когато консултантите оценяват набора от финансови инструменти и продукти в препоръките си към клиентите.

    С това действие ще се даде възможност на непрофесионалните инвеститори да решават къде и как да инвестират спестяванията си. По този начин всеки ще има възможност да окаже при желание осезаемо положително въздействие върху климата, околната среда и обществото. Промяната ще увеличи търсенето на финансови инструменти и продукти, базирани върху устойчиви инвестиционни стратегии и отчитащи неблагоприятното въздействие върху устойчивостта.

    Чрез изменението на съществуващите правила относно доверителните задължения в делегираните актове относно управлението на активи, застраховането, презастраховането и инвестициите Комисията пояснява настоящите правила, за да включи и рисковете за устойчивостта, като например въздействието на изменението на климата и увреждането на околната среда върху стойността на инвестициите.

    VII.ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    Делегираният акт за таксономията на ЕС в областта на климата, посоченото в настоящото съобщение предложение за Директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, както и делегираните актове относно предпочитанията по отношение на устойчивостта, доверителните задължения и управлението на продуктите са важни стъпки за изпълнението на съществуващия План за действие относно финансирането за устойчив растеж и осъществяването на Европейския зелен пакт.

    Тази благоприятстваща финансирането за устойчиво развитие екосистема е част от по-широка стратегия за постигане на промяна и гарантиране на справедлив преход с оглед постигане на нашите цели в областта на устойчивостта. Тези цели са градивните елементи за повишаване на прозрачността и за предоставяне на инструменти на инвеститорите, чрез които да набелязват възможностите за устойчиви инвестиции. Чрез тях ще могат да бъдат разработени редица бъдещи инструменти, като например екомаркировката на ЕС за финансови продукти на дребно и стандарта на ЕС за „зелени“ облигации.

    Диалогът, сътрудничеството и надеждното партньорство между органите, корпоративните и финансовите участници, социалните партньори, гражданското общество и научноизследователската и академичната общност ще бъдат от решаващо значение за по-нататъшното развитие на инструментариума за финансирането за устойчиво развитие, включително чрез Платформата за финансиране за устойчиво развитие.

    Темпото нараства, като много от нашите международни партньори повишават амбициите си и следват по-устойчиви пътища за развитие, съответстващи на Парижкото споразумение и други цели в областта на околната среда. Търсенето на устойчиви продукти на международните пазари също нараства, разширявайки възможностите за устойчиви инвестиции. Сближаването на стандартите в световен мащаб е от съществено значение за избягването на раздробяване на пазарите и създаването на възможност за трансгранични инвестиции, за да се спомогне за постигането на глобалните цели в областта на климата и околната среда. ЕС запазва ангажимента си да има водеща роля в укрепването на световното сътрудничество чрез Международната платформа за финансиране за устойчиво развитие и други международни форуми, като например Г-20 и Г-7.

    В актуализираната стратегия за финансиране за устойчиво развитие, която ще бъде приета от Комисията през юни 2021 г., ще бъде допълнително уточнено как финансирането за устойчиво развитие ще насърчи прехода към устойчива и неутрална по отношение на климата икономика.

    (1)

    Процент на установените в ЕС дружества с над 500 служители, които осъществяват дейност в икономически сектори, обхванати от делегирания акт за таксономията на ЕС в областта на климата (Източник: Bloomberg).

    (2)

    Източник: Евростат.

    (3)

    Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета от 18 юни 2020 г. за създаване на рамка за улесняване на устойчивите инвестиции и за изменение на Регламент (ЕС) 2019/2088, ОВ L 198, 22.6.2020 г., стр. 13.

    (4)

    Делегиран регламент на Комисията за допълнение на Регламент (ЕС) 2020/852 на Европейския парламент и на Съвета посредством установяване на техническите критерии за проверка с цел определяне на условията, при които дадена икономическа дейност се квалифицира като допринасяща съществено за смекчаване на изменението на климата или за адаптиране към изменението на климата, и за определяне дали тази икономическа дейност не нанася значителни вреди във връзка с постигането на някоя от другите екологични цели, виж https://ec.europa.eu/info/law/sustainable-finance-taxonomy-regulation-eu-2020-852/amending-and-supplementary-acts/implementing-and-delegated-acts_bg.

    (5)

    Предложение за директива за изменение на Директива 2013/34/ЕС, Директива 2004/109/ЕО, Директива 2006/43/ЕО и Регламент (ЕС) ) № 537/2014 по отношение на отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта, COM (2021) 189.

    (6)

    В член 9 от Регламента за таксономията на ЕС се определят следните шест екологични цели: а) смекчаване на изменението на климата, б) адаптиране към изменението на климата, в) устойчиво използване и опазване на водните и морските ресурси, г) преход към кръгова икономика, д) предотвратяване и контрол на замърсяването и е) защита и възстановяване на биоразнообразието и екосистемите.

    (7)

    Платформата за финансиране за устойчиво развитие беше създадена с член 20 от Регламента за таксономията на ЕС. Тя се състои от експерти от частния и публичния сектор, които предоставят консултации на Комисията относно по-нататъшното развитие на таксономията на ЕС.

    (8)

     Уебсайт на Комисията за финансирането за устойчиво развитие връзка .

    (9)

       Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост, ОВ L 57, 18.2.2021 г., стр. 17.

    (10)

    Известие на Комисията относно техническите насоки за прилагането на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ съгласно Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост, 2021/C 58/01, ОВ C 58, 18.2.2021 г., стр. 1.

    (11)

    Съвместен изследователски център, Техническа оценка на ядрената енергетика по отношение на критериите за „ненанасяне на значителни вреди“ съгласно Регламента за таксономията на ЕС, март 2021 г. На разположение на следния електронен адрес .

    (12)

    Докладът на Съвместния изследователски център е разделен на две части: първата част е съсредоточена върху проучването на съответните екологични показатели по критериите за „ненанасяне на значителни вреди“ в рамките на целия жизнен цикъл на ядрената енергетика, а втората — върху повдигнатия от ТЕГ конкретен въпрос относно отпадъците. В доклада бе достигнато до следните констатации: „Анализите не разкриха научни доказателства, че ядрената енергия вреди повече на човешкото здраве или на околната среда, отколкото други технологии за производство на електроенергия, които вече са включени в таксономията като дейности в подкрепа на смекчаването на изменението на климата.

    (13)

    При спазване на конкретните условия в приложение III към Известието на Комисията относно техническите насоки за прилагането на принципа за „ненанасяне на значителни вреди“ съгласно Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост.

    (14)

    Платформа за финансиране за устойчиво развитие, Доклад относно финансирането на прехода, март 2021 г. На разположение на следния електронен адрес .

    (15)

    Регламент (ЕС) 2019/2088 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. относно оповестяването на информация във връзка с устойчивостта в сектора на финансовите услуги, ОВ L 317, 9.12.2019 г., стр. 1.

    (16)

    Съобщение на Комисията „Съюз на капиталовите пазари за хората и предприятията – нов план за действие“, COM(2020) 590 final.

    (17)

    Делегиран регламент (ЕС) 2017/565 на Комисията от 25 април 2016 г. за допълване на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на организационните изисквания и условията за извършване на дейност от инвестиционните посредници и за даването на определения за целите на посочената директива, ОВ L 87, 31.3.2017 г., стр. 1.

    (18)

    Делегиран регламент (ЕС) 2017/2359 на Комисията от 21 септември 2017 г. за допълване на Директива (ЕС) 2016/97 на Европейския парламент и на Съвета с изискванията за предоставяне на информация и с правилата за етичност, приложими към разпространението на основаващите се на застраховане инвестиционни продукти (ОВ L 341, 20.12.2017 г., стр. 8).

    Top