EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE6442

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2010/40/ЕС относно рамката за внедряване на интелигентните транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и за интерфейси с останалите видове транспорт [COM(2021) 813 final — 2021/0419 (COD)]

EESC 2021/06442

OB C 290, 29.7.2022, p. 126–130 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

29.7.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 290/126


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Директива 2010/40/ЕС относно рамката за внедряване на интелигентните транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и за интерфейси с останалите видове транспорт

[COM(2021) 813 final — 2021/0419 (COD)]

(2022/C 290/20)

Докладчик:

Stefan BACK

Искания за консултация

Европейски парламент, 27.1.2022 г.

Съвет, 28.1.2022 г.

Правно основание

Член 91 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Компетентна секция

„Транспорт, енергетика, инфраструктури, информационно общество“

Приемане от секцията

10.3.2022 г.

Приемане на пленарна сесия

23.3.2022 г.

Пленарна сесия №

568

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

225/1/5

1.   Заключения и препоръки

1.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията, което напълно съответства на препоръките, отправени в предходното становище на ЕИСК относно съвместните интелигентни транспортни системи, и вижда значителна добавена стойност в предложението по отношение на подобренията, сигурността, безопасността и ефективността.

1.2.

Освен това ЕИСК приветства факта, че ще се предоставя по-всеобхватна информация, както и задължението за сътрудничество от страна на държавите членки. По-конкретно може да се обърне внимание на разширения обмен на информация относно товарните превози, както и на съвместната, свързана и автоматизирана мобилност, включително комуникацията между отделните превозни средства, която също значително подобрява пътната безопасност.

1.3.

ЕИСК отбелязва, че подобрената ефективност ще бъде от значение както за пътническите, така и за товарните превози, тъй като например ще даде възможност за проследяване на дадена пратка.

1.4.

При все че оценява необходимостта от стандартизиране на обмена на информация, ЕИСК все пак подчертава, че е необходимо да се остави разумна възможност за решения на местно равнище и на равнището на отделните дружества, когато това е надлежно обосновано и пропорционално и като се вземе предвид какво въздействие биха имали тези решения върху вътрешния пазар.

1.5.

ЕИСК подчертава, че внедряването на ИТС трябва да се извърши в широк обществен контекст, като се отчитат съображения отвъд рамките на чисто техническите аспекти, а също и че неспособността за това може да има неблагоприятни последици за аспектите, свързани както с устойчивостта, така и с ефективността на ресурсите. В този контекст ЕИСК подчертава колко е важно да се отделят достатъчно внимание и ресурси за нуждите на селските райони, включително в областта на обществените услуги и алтернативните начини за придвижване като ходенето пеша и колоезденето.

1.6.

ЕИСК също така повдига въпроса за споделянето на ресурси за мобилност и с тази цел насочва вниманието към евентуалната нужда от делегиран акт относно подкрепата за ИТС, в който да се разглеждат например наличието на транспортни ресурси и капацитет и обединяването на нуждите от транспорт и да се определят възможностите за постигане на съответствие с цел да се оптимизира използването на капацитета.

1.7.

При увеличения брой превозни средства с нулеви емисии оптимизирането на начина, по който се използват наличните ресурси, ще подобри устойчивостта.

1.8.

ЕИСК разглежда предложението като важна стъпка към изграждането на общо европейско пространство на данни за мобилността, което ще донесе добавена стойност посредством подобрената ефективност и ще създаде предпоставки за по-добри условия на труд в транспортния сектор, например за улесняване на спазването на законодателството относно времето за труд и почивка, както и за локализирането на места за почивка и достъп до тях.

1.9.

ЕИСК насочва вниманието към значението на изграждането на доверие, за да може една система, основана на споделянето на ресурси и информация, да бъде приета от обществеността и да функционира правилно. Това означава, че, наред с другото, неприкосновеността на личния живот и защитата на данните, както и опазването на търговската тайна трябва да бъдат задоволителни. Поради това ЕИСК има големи очаквания за рамката за управление, обявена от Комисията в нейното съобщение относно европейска стратегия за данните.

1.10.

Що се отнася до интегрираните в превозните средства данни, ЕИСК също така посочва, че е необходимо да се гарантира както защита на потребителите, така и лоялна конкуренция, както се пояснява по-подробно в параграф 3.18.

1.11.

ЕИСК призовава за спешно специфично за сектора регулиране по отношение на достъпа до интегрираните в превозните средства данни, функции и ресурси. Досега Комисията не е представила предложение по този въпрос. Особено потърпевши от подобно забавяне са потребителите.

1.12.

Освен това ЕИСК посочва, че е необходимо да се подобри приобщаването на хора с намалена мобилност, и призовава изискванията за достъпност съгласно Директива (ЕС) 2019/882 да бъдат включени в изискванията за ИТС по възможност под формата на делегиран акт.

1.13.

И накрая, ЕИСК отново отправя предложението си, направено в горепосоченото становище относно съвместните интелигентни транспортни системи, да съдейства на Комисията при изпълнението на нейните дейности, като служи за връзка с гражданското общество.

2.   Контекст на становището

2.1.

Предложението на Комисията е част от изпълнението на нейната стратегия от 2020 г. за устойчива и интелигентна мобилност („стратегията“) и трансформацията на европейската транспортна система. В него се посочва къде цифровизацията играе ключова роля за това цялата транспортна система да функционира безпроблемно и по-ефикасно.

2.2.

Интелигентните транспортни системи (ИТС) играят ключова роля за създаването на свързана и автоматизирана система за мултимодална мобилност, която ще подобри ефективността, безопасността и устойчивостта на транспорта.

2.3.

В съответствие със своето съобщение относно европейска стратегия за данните (COM(2020) 66) Комисията представи настоящото предложение, за да допринесе за изпълнението на целите на Зеления пакт и да подготви Европа за цифровата ера.

2.4.

Директивата относно ИТС (2010/40/ЕС) се нуждае от актуализация, за да отговори на предизвикателствата във връзка с техническото развитие при ИТС, и по-конкретно, за да се подобри сътрудничеството между заинтересованите страни, както и наличието на услуги на ИТС.

2.5.

Предложението за актуализация на Директивата относно ИТС е част от законодателен пакет, който е съсредоточен върху целите за намаляване на емисиите на CO2, цифровизация и по-добра устойчивост на транспортната инфраструктура. Например както предложението за преглед на Регламента за TEN-T (1), така и съобщението относно новата рамка за градска мобилност (2) включват разпоредби относно внедряването на услуги на ИТС, като предоставянето на информация, свързана с безопасността, и развитието на градската мобилност.

2.6.

Директивата относно ИТС ще бъде важен елемент при въвеждането на общото европейско пространство на данни за мобилността, което е едно от пространствата на данни, планирани за стратегически сектори съгласно европейската стратегия за данните.

2.7.

С предложението се изменя Директивата относно ИТС, като към нейния обхват се добавят наличността на данни и внедряването на услуги на ИТС. Приоритетните области за действие са преструктурирани така, че да съответстват по-добре на различните видове услуги на ИТС.

Във всяка държава членка се създава национална точка за достъп с цел обмен на данни. Обменът или предоставянето на данни придобиват задължителен характер в редица области, като данни ще се изпращат до голяма степен и на заинтересованите страни.

Държавите членки следва също да си сътрудничат, когато е необходимо, със съответните заинтересовани страни по оперативните аспекти на прилагането.

Приложение I включва нов раздел относно приоритетните области, който съдържа разпоредби относно ролята на данните за локализиране и проследяване на товари, а също и нов раздел относно съвместните, свързани и автоматизирани услуги за мобилност.

Има и разпоредби относно защитата и цялостността на данните.

Важно е, че на Комисията следва да се предостави правомощието да приема делегирани актове за актуализиране на някои изисквания по отношение на информацията.

Държавите членки следва да докладват редовно на Комисията за изпълнението на директивата.

3.   Общи бележки

3.1.

ЕИСК приветства предложението на Комисията, което напълно съответства на препоръките, отправени от ЕИСК в предишното му становище относно съвместните интелигентни транспортни системи (3). В актуализираната система на ИТС, която Комисията понастоящем предлага, Комитетът вижда значителна добавена стойност по отношение както на подобрената сигурност и безопасност, така и на подобрената ефективност не само във връзка с подобрените и по-безопасни транспортни потоци, но и като помощна функция за ефикасна логистика.

3.2.

Ето защо ЕИСК приветства и по-широкия набор от информация, която ще се предоставя, както и факта, че държавите членки ще имат задължението да си сътрудничат. Комитетът оценява по-специално разширения обхват на разпоредбите относно обмена на информация по отношение на товарите и включването на по-обширна информация, която да обхваща съвместните, свързани и автоматизирани услуги за мобилност.

3.3.

ЕИСК приема, че предложената информационна система обхваща и комуникацията между отделните превозни средства в съответствие с неговите искания в становището относно Европейската стратегия за съвместни интелигентни транспортни системи. ЕИСК припомня за големия принос, който има комуникацията между отделните превозни средства за предотвратяването на пътни инциденти.

3.4.

ЕИСК предполага, че понастоящем предлаганата актуализирана система за обмен на информация ще има добавена стойност, която ще се изразява в подобрена ефективност както при пътническия, така и при товарния транспорт, а също и в това, че местоположението на дадена пратка например вече лесно ще се проследява от съответните лица, тъй като информацията за това ще се изпраща и на съответните заинтересовани страни.

3.5.

Той отбелязва, че информацията, която ще се обменя на този етап, до голяма степен е стандартизирана, поради което отново изразява становището си, че е важно да се остави разумна възможност за решения на местно равнище и на равнището на отделните дружества, когато това е надлежно обосновано и пропорционално и като се вземе предвид какво въздействие биха имали тези решения върху вътрешния пазар. ЕИСК предполага, че това не представлява проблем, стига информацията, която се подава в предложената система, да отговаря на определените стандарти.

3.6.

ЕИСК отбелязва, че внедряването на интелигентните транспортни системи (ИТС) трябва да се извърши в широк обществен контекст и не води автоматично до благоприятна за климата транспортна система. Сама по себе си цифровизацията на видовете транспорт (напр. автоматизираната мобилност с автомобил) може дори да има обратен ефект по отношение на политиката в областта на околната среда Интелигентните транспортни системи следва да се разработват, насърчават и използват по такъв начин, че да допринесат с благоприятна за климата добавена стойност.

3.7.

Наличието на ефикасна система за обществен транспорт като част от услугите от общ (икономически) интерес, допълнена от колоезденето и ходенето пеша, е от основно значение за устойчивата мобилност. ЕИСК се застъпва за насърчаването на интелигентните транспортни системи с цел подсилване и допълване на обществения транспорт.

3.8.

ЕИСК посочва, че една чисто технологична гледна точка към развитието на интелигентните транспортни системи може да доведе до неспособност да се допринесе за постигането на заложените цели и резултати — пример за това са системите за споделено ползване на автомобили в градските агломерации, които вече разполагат с добре развити системи за обществен транспорт. Автоматизираното управление на автомобили също може да не е далновидно решение за градовете, особено на места със задръствания и ограничено обществено пространство. Ето защо ЕИСК твърди, че основните иновации в областта на мобилността, свързани с електрификация, автоматизация и споделяне, ще осигурят най-добрата добавена стойност, ако са проектирани и изградени след надлежно отчитане на нуждите на обществото, като например аспектите, свързани с достъпност, ефективност и обществени услуги.

3.9.

Консултациите със заинтересованите страни показаха множество притеснения относно териториалния обхват. ЕИСК изразява съжаление, че развитието на интелигентните транспортни системи в предложението не се разглежда като отделен въпрос във връзка с нуждите на селските райони, различен от тяхното развитие в градските райони. ЕИСК препоръчва Комисията да обърне специално внимание на разширяването на системите на ИТС и в селските райони, тъй като животът в такива райони зависи до голяма степен от наличието на качествени обществени услуги и инфраструктура. В отделно съобщение на Комисията, озаглавено „Дългосрочна визия за селските райони на ЕС“ (4), също се посочва, че основните услуги и свързаната с тях инфраструктура в тези райони са ключови за гарантирането на социално и икономическо приобщаване. Ето защо на въпроса относно селските райони и тяхната възможност да се възползват от предоставяните от ИТС решения следва да се отдаде внимание на равнището на ЕС.

3.10.

Това може да представлява особен интерес при ефикасното използване на транспортния капацитет в селските райони. Вредите от транспорта не се изразяват само в емисии, но и в използването на транспортните ресурси. ЕИСК отправя препоръка към Комисията да помисли за приемането на делегирани актове, където е целесъобразно, насочени към споделянето на подкрепени от ИТС ресурси. Това следва да включва интелигентно, подкрепено от цифрови технологии обединяване на нуждите от пътуване и споделянето на свободен капацитет (вж. споделено пътуване), което би било особено необходимо в селските райони, където наличният транспортен капацитет е все по-ограничен, а поради разстоянията изграждането на нов капацитет става все по-трудно. Подобни интелигентни системи следва да дават възможност за споделяне на информация за използване на превозното средство и за превоз на допълнителни пътници или стоки в рамките на съществуващата система.

3.11.

ЕИСК приветства факта, че освен за разпространението на превозни средства с нулеви емисии, предложението ще допринесе и за постигането на по-устойчив транспорт чрез услуги за споделена мобилност, което ще доведе до постигане на целта за нулеви нетни емисии до 2050 г. Чрез облекчаването на движението по пътищата и намаляването на задръстванията благоприятстваме по редица начини постигането на целите в областта на околната среда.

3.12.

ЕИСК оценява факта, че укрепването на ИТС, което понастоящем се предлага, може да се разглежда като първа стъпка към създаването на общо европейско пространство на данни за мобилността. Това би донесло значителна добавена стойност по отношение на подобрената ефективност.

3.13.

Създаването на такова пространство несъмнено ще улесни предоставянето на мобилността като услуга по отношение както на пътниците, така и на товарите, а може и да подобри условията на труд в транспортния сектор.

3.14.

ЕИСК приветства ИТС за безопасно паркиране за професионални шофьори по трансевропейската мрежа от магистрали. Телематичните приложения за безопасно паркиране могат да улеснят спазването на правните разпоредби за време за шофиране и почивка. ЕИСК обаче посочва, че основният проблем както за дружествата, така и за професионалните шофьори е неподходящата инфраструктура на зоните за почивка на магистралите, която води до прекомерно паркиране през нощта. Развитието на инфраструктурата трябва да бъде придружено от основани на ИТС услуги (напр. резервирани паркоместа).

3.15.

В този контекст ЕИСК отново подчертава значението на изграждането на доверие, както и факта, че нито едно задължение за предоставяне на информация не бива да засяга търговската тайна, неприкосновеността на личния живот или защитата на данни.

3.16.

По отношение на правото на Комисията да приема делегирани актове за актуализиране на специфични задължения за предоставяне на информация ЕИСК отбелязва необходимостта от равнопоставеност и доверие към всички участващи в „споделянето на данни“. ЕИСК подкрепя разширяването на обхвата на Директивата относно ИТС и свързаната с него добавена стойност. Освен това ЕИСК отбелязва съществуването на проблеми с доверието по отношение на споделянето на данни и необходимостта от създаване на рамка за управление на европейските пространства на данни, особено в стратегически области като мобилността, както се посочва в съобщението на Комисията относно европейска стратегия за данните (5).

3.17.

Тук ЕИСК също подчертава, че е важно информацията в системата да се използва само за целите на ИТС, а не за други цели. ЕИСК отново подчертава значението на ефективната неприкосновеност на личния живот и на защитата на данните в контекста на внедряването на интелигентните транспортни системи. В Общия регламент за защита на данните обаче не се предоставя достатъчно защита, когато при анонимизирането на данни се използват технологии (напр. модели за мобилност на данните за превозните средства, лицево разпознаване и т.н.), които позволяват съставянето на заключения за отделни лица или дори дискриминация чрез алгоритми. Когато става въпрос за използването на лични данни на работното място, е необходимо работниците, техните представители и синдикалните организации да имат право на мнение и на вето. ЕИСК подчертава, че член 10 от предложението (разпоредбите относно защитата на данните и неприкосновеността на личния живот) трябва да изключи този потенциален риск. Това е особено важно, за да се подсили доверието в системата и приемането в обществото като цяло.

3.18.

ЕИСК отбелязва, че потребителите трябва да запазят контрола си върху споделяните данни — върху своите лични данни при резервиране на услуги или билети, както и върху данните, които техните автомобили споделят с доставчиците на услуги или с инфраструктурата. При всички обстоятелства основният акцент трябва да се поставя върху потребителите, а техните данни трябва да бъдат защитени в пълно съответствие с Общия регламент относно защитата на данните.

3.19.

Достъпът до интегрираните в автомобилите данни трябва най-накрая да се регулира в полза на защитата на данните и потребителите, както и на лоялната конкуренция. Ако тези данни бъдат оставени на производителите на автомобили, това води до монопол и господстващо положение на пазара, както и до риск от злоупотреби. Към Комисията отдавна се отправят призиви да представи регулаторно предложение. При все че се наблюдават положителни сигнали в тази посока, например горепосочената стратегия за данните, до момента Комисията не е предприела никакви стъпки за представяне на предложение. Това забавяне е в особен ущърб на интересите на потребителите и на техните възможности да контролират данните и да правят алтернативен, информиран избор.

3.20.

Цифровизацията може да подобри приобщаването, чиято недостатъчност оказва въздействие върху ежедневието на хората с намалена мобилност. В този смисъл категоричните изисквания по отношение на достъпността съгласно Директива (ЕС) 2019/882 следва да залегнат като програма в настоящата директива за всички сектори на ИТС. Твърде недостатъчно е тази тема да се спомене само в съображение, в което се предлага възможността за разработване на функции в полза на достъпността на хора с намалена мобилност в цифрови мултимодални услуги.

3.21.

Трябва да се приветстват планираният в приложение III обмен и наличието на данни за пътищата и магистралите (забрани за шофиране, ограничения на скоростта, данни в реално време за затваряне на пътища, строителни дейности и т.н.). В този контекст ЕИСК би насърчил разработването на интелигентни системи за управление на движението, които могат да уравновесят движението на автомобилния (транзитен) транспорт по магистралите във времево отношение и по този начин да гарантират безопасността и облекчаването на движението.

3.22.

В тази връзка ЕИСК отбелязва, че в своята работа по актуализацията на списъка със задължителна информация Комисията възнамерява да използва приноса на европейската консултативна група за ИТС. Тук ЕИСК отново отправя предложението си, направено в горепосоченото становище, да съдейства на Комисията, като служи за връзка с гражданското общество.

Брюксел, 23 март 2022 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Christa SCHWENG


(1)  Регламент (ЕС) № 1315/2013.

(2)  COM(2021) 1811.

(3)  ОВ C 288, 31.8.2017 г., стр. 85 и COM(2016) 766.

(4)  „Дългосрочна визия за селските райони на ЕС — към по-силни, свързани, устойчиви и проспериращи селски райони до 2040 г.“, COM(2021) 345.

(5)  COM(2020) 66.


Top