Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52021AE5221

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Доклад за стратегическо прогнозиране за 2021 г. — Капацитетът и свободата на действие на ЕС (COM(2021) 750 final)

    EESC 2021/05221

    OB C 290, 29.7.2022, p. 35–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    29.7.2022   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 290/35


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета — Доклад за стратегическо прогнозиране за 2021 г. — Капацитетът и свободата на действие на ЕС

    (COM(2021) 750 final)

    (2022/C 290/06)

    Докладчик:

    Sandra PARTHIE

    Консултация

    Комисия, 1.3.2022 г.

    Правно основание

    Член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

    Компетентна секция

    „Единен пазар, производство и потребление“

    Приемане от секцията

    4.3.2022 г.

    Приемане на пленарна сесия

    23.3.2022 г.

    Пленарна сесия №

    568

    Резултат от гласуването

    („за“/„против“/„въздържал се“)

    199/3/0

    1.   Преамбюл

    1.1.

    Докладът на ЕК и становището бяха изготвени преди руската агресия, войната в Украйна и последвалата хуманитарна криза, поради което последиците от тях не са отразени в становището. ЕИСК подчертава, че тези трагични събития очевидно оказват силно въздействие върху начина ни на живот и поради това настоятелно призовава при текущите дейности за стратегическо прогнозиране от страна на Съвместния изследователски център и Европейската комисия във връзка с предстоящия доклад за стратегическото прогнозиране да се отдели много по-голямо внимание, отколкото е било първоначално планирано, на геополитическите последици от тези стратегически промени; те включват, наред с другото, повишаване на цените на енергията, по-високи разходи за сигурност и отбрана, нови миграционни потоци и несигурност на доставките не само в Европа, но и извън нея.

    2.   Заключения и препоръки

    2.1.

    ЕИСК продължава да оценява много положително включването на методологията за прогнозиране в процеса на изготвяне на политиките на ЕС. Тъй като стратегическото прогнозиране е процес, основан на участието, ЕИСК очаква на тази основа да се развият синергии и структурно участие на всички институции на ЕС, включително ЕИСК. В този контекст ЕИСК изтъква Европейската система за стратегически и политически анализ (ESPAS) като добър пример за междуинституционално сътрудничество на ЕС.

    2.2.

    ЕИСК счита, че четирите основни глобални тенденции са от значение за основния въпрос за капацитета и свободата на действие на ЕС. Те представляват централните всеобхватни мегатенденции на нашето време, които ще продължават да бъдат от решаващо значение за оформянето на европейската политика. Те обаче са разгледани твърде общо, като се засягат различни аспекти, но същевременно не се разглеждат в дълбочина отделните подтеми. ЕИСК изразява особено съжаление поради факта, че социалното измерение не е било отчетено в достатъчна степен и не са били разгледани въпросите, свързани с младежта и междупоколенческата справедливост, въпреки че тези аспекти са разгледани в доклада на Съвместния изследователски център (JRC) Shaping & securing the EU’s open strategic autonomy by 2040 and beyond (1) („Оформяне и подсигуряване на отворената стратегическа автономност на ЕС до 2040 г. и след това“), на който се основава прогнозният доклад на Комисията.

    2.3.

    ЕИСК споделя виждането, че избраната тема за доклада за стратегическо прогнозиране за 2021 г. е от голямо политическо значение и е в състояние да създаде подходящите рамкови условия за добре управлявана взаимозависимост и отворена стратегическа автономност въз основа на споделени ценности, сближаване, силно многостранно управление и основано на правила сътрудничество. Настояваме обаче методите на процеса на прогнозиране да се използват правилно, за да се определят бъдещите теми. От решаващо значение е да се направи оценка на развитието във времето, т.е. настоящите инвестиции в НИРД или броят на патентите трябва да бъдат сравнявани не само с тези на Китай или САЩ, но и с предишните равнища, за да придобием ясна представа дали се движим в правилната посока.

    2.4.

    Въпреки че подходът за използване на стратегическото прогнозиране и актуалната насоченост на доклада не се поставят под въпрос, остава неясно какво отличава доклада за стратегическо прогнозиране от 2021 г. като истински ресурс за прогнозиране. В доклада не се установява ясна връзка между избраните тенденции, не се разглеждат сценарии за бъдещето и не са представени логически заключения по основния въпрос.

    Освен липсата на ясна методология за прогнозиране, вторият доклад на Комисията за стратегическо прогнозиране — за 2021 г. — не предоставя логична, последователна и ориентирана към действия рамка за изготвянето на политиките на ЕС, за да даде възможност на създателите на политики да определят стратегически приоритети и да предприемат действия.

    2.5.

    Много важна тема, която трябва да бъде разгледана задълбочено, е ролята на недържавните участници в съвременните управленски системи, по-специално многонационалните корпорации. Според нас стратегическата автономност следва да бъде увеличена поне по отношение на участниците, които имат на практика статут на установяващи правила и норми, като например големите технологични дружества, банките и финансовите участници, действащи в световен мащаб, както и организациите на гражданското общество.

    2.6.

    Прогнозното измерение на доклада ще реализира напълно своя потенциал за създателите на политики в ЕС само ако изготвянето му е замислено основно като открит, плуралистичен, разнообразен и интердисциплинарен процес с участието на организираните социални партньори и гражданско общество, по-специално ЕИСК, на всички етапи от процеса на прогнозиране, водещ до (бъдещи) доклади за стратегическо прогнозиране.

    2.7.

    Във връзка с това ЕИСК призовава по-специално JRC да включи пълноценно Комитета в своя цикъл на прогнозиране и да го подкрепя при проследяването на извършваните понастоящем дейности по прогнозиране от организациите на гражданското общество и стопанските сдружения. Освен това ЕИСК предлага да помогне на организациите на гражданското общество в ЕС в изграждането на експертен опит за прогнозиране и в извършването на дейности по прогнозиране в рамките на структуриран процес, заедно с JRC, например под формата на пилотен проект с участието на членове на ЕИСК и организации на гражданското общество.

    2.8.

    Затова, макар и да приветства напълно заявения стремеж, ЕИСК счита, че при следващите доклади за прогнозиране могат да се въведат подобрения по отношение на следното:

    докладът трябва да съчетава по-добре мегатенденциите и стратегическите крайъгълни камъни от гледна точка на съгласуваността, вероятността и целесъобразността;

    процесът на прогнозиране, водещ до следващия доклад, следва да предостави конкретни възможности на ЕИСК, както и на други заинтересовани страни, да се учат от него, да допринасят за него и да повишават неговото качество;

    по-конкретно ЕИСК вече изготви редица становища, които имат отношение към предстоящия Доклад за стратегическото прогнозиране за 2022 г., а именно — относно двойния екологичен и цифров преход (2);

    във връзка с това ЕИСК предлага Комисията, в сътрудничество с JRC, да разработи годишен цикъл на консултации, който да допринася за изготвянето на годишния доклад за прогнозиране. Комисията следва да включи ЕИСК и Комитета на регионите, както и други институции на ЕС, например като предложи редовни специализирани семинари и включи членове на ЕИСК в основните прогнозни дейности на ГД „Съвместен изследователски център“ и Генералния секретариат;

    следва да се създаде група за размисъл със социалните партньори/участниците от гражданското общество, за да се обсъди как тази целева група може да се възползва от докладите на Комисията за стратегическо прогнозиране и как биха могли да се оформят бъдещите доклади така, че да им бъдат възможно най-полезни;

    под ръководството на Комисията следва да се отправи искане към мрежата на ЕС на „министрите за бъдещето“ да включи социалните партньори и представителите на гражданското общество в дейностите на мрежата, свързани с прогнозирането.

    2.9.

    ЕИСК предлага да преструктурира собствените си работни процеси във връзка с годишните доклади за прогнозиране, за да предостави задълбочено разбиране, експертен опит и конкретни предложения ex ante, т.е. по време на изготвянето на съответните доклади, вместо да ги коментира впоследствие. Считаме, че това ще подобри информацията, събирана за годишните доклади за прогнозиране, защото членовете на ЕИСК имат силни и дълбоки връзки със съответните групи от обществото и икономически отрасли и могат по-добре да откриват т.нар. „слаби сигнали“ от решаващо значение за съответните развития. Освен това ЕИСК може да предава и разпространява резултатите и изводите от прогнозирането, като по този начин помага на участниците от гражданското общество на национално равнище да разберат по-добре политическите решения, вземани от ЕС.

    2.10.

    Накрая, ЕИСК насърчава Комисията да продължи да разработва програмата на ЕС за стратегическо прогнозиране. ЕИСК е убеден, че по-нататъшното интегриране на прогнозирането в процеса на вземане на решения в ЕС е правилната посока на действие, и отново отправя предложението си да съдейства на Комисията и другите институции на ЕС за постигането на тази цел.

    3.   Общи бележки

    3.1.

    ЕИСК напълно подкрепя констатацията на доклада за значението на един отворен, конкурентен и напълно функциониращ единен пазар, който да даде възможност на предприятията да се разрастват до необходимия мащаб, за да се конкурират в световен план. Това се отнася и до препоръката на доклада за цялостно изпълнение на съюза на капиталовите пазари и банковия съюз, които според ЕИСК допринасят пряко за издръжливостта на ЕС на финансови кризи, защитата на вложителите и крепкото и стабилно икономическо възстановяване (3).

    3.2.

    ЕИСК приветства публикуването на преразгледаните насоки и инструментариум за по-добро регулиране, които се съсредоточават върху определянето на начина, по който стратегическото прогнозиране следва да се използва в оценките на въздействието и последващите оценки. За да се гарантира успешното им прилагане, от ключово значение е Комисията да предоставя подходящо обучение и ресурси на своя персонал, който извършва оценки на въздействието и последващи оценки.

    3.3.

    Като част от предложените решения в отговор на по-трудния контекст на управление, в доклада се подчертава необходимостта от основано на участието и приобщаващо управление с цел повишаване на доверието и легитимността на всички равнища, което би повишило значението на платформи като ЕИСК. Считаме, че сега повече от всякога предоставянето на глас на гражданското общество в целия ЕС е от ключово значение за осигуряването на ефективно управление през 21-ви век и за постигането на широкообхватни и устойчиви, а не лесни решения.

    3.4.

    ЕИСК отчита последващите действия (4) на Европейската комисия във връзка със становището му относно „Доклад за стратегическото прогнозиране от 2020 г. — Очертаване на курса към по-издръжлива Европа“ (5) и се чувства длъжен отново да реагира във връзка с аспектите, които все още счита за целесъобразни, тъй като те не са разгледани в достатъчна степен в доклада за стратегическо прогнозиране за 2021 г.:

    В документа за последващи действия се твърди, че прогнозирането е било включено в доклада за стратегическо прогнозиране за 2020 г. От гледна точка на ЕИСК обаче липсва прозрачност за това как са били използвани принципите и методологиите за прогнозиране, за да се достигне до заключенията на доклада, и как външните участници са били включени в дейностите по прогнозиране. Например не е предложен ясен път за включването на ЕИСК.

    В документа за последващите действия се посочва, че отделните въпроси трябва да бъдат доразвити и конкретизирани, както беше поискал ЕИСК, и да бъдат включени в политически предложения, както и че прогнозният доклад предлага само отправна точка за размисъл. Според ЕИСК настоящият формат на доклада нито е подходящ за формулиране на политически предложения, нито предлага конкретни отправни точки за размисъл.

    В документа за последващите действия се изтъква също, че е важно прогнозният анализ да описва настоящата ситуация и статукво. ЕИСК споделя виждането, че това традиционно е първият етап от един прогнозен анализ. Той обаче счита, че за разлика от начина, по който е използван понастоящем в докладите за стратегическо прогнозиране, този първи етап следва да бъде само отправна точка за един ориентиран към бъдещето анализ, който би бил по-подходящ формат, въз основа на който членовете на ЕИСК да отправят препоръки за действие.

    3.5.

    Що се отнася до десетте области, в които ЕС би могъл да укрепи отворената си стратегическа автономност и водещата си роля в световен мащаб, макар и като цяло да са целесъобразни, от гледна точка на ЕИСК те не са представени като логически стратегически заключения, произтичащи от рамка, обхващаща тенденциите и несигурността. Следователно не може да се приеме, че те представляват стратегически крайъгълни камъни, които дават цялостна и точна картина от гледна точка на прогнозирането.

    3.6.

    ЕИСК счита, че няма реален недостиг на прогнозиране или стратегическо планиране от страна на Комисията. Според него реалният проблем е липсата на политическа воля от страна на вземащите решения в ЕС за превръщането на прогнозите в далновидни предложения. При липсата на политическа воля дори и прогнозирането няма да доведе до предприемането на желаните стъпки.

    3.7.

    Подчертавайки недостатъците на един затворен процес на прогнозиране с ограничени консултации, ЕИСК отбелязва, че не се споменава въпросът за нарастващата инфлация, както и повишаването на цените на енергията, които ЕИСК счита за ключови елементи на въпроса за стратегическата автономност. В рамките на консултативната си роля ЕИСК вече изготвя прогнозни становища (6), за да допринесе за капацитета на ЕС за по-добро интегриране на прогнозирането в процеса на вземане на решения.

    3.8.

    Освен това в доклада не се споменава ролята на системите за социална сигурност, включително развитието на социалната държава. Като цяло социалните аспекти на въпроса изглеждат пренебрегнати в полза на технологичните и икономическите. Гражданите на ЕС очакват от държавата да осигури високо равнище на социална сигурност и благосъстояние. Следователно с оглед на стратегическата автономност остава открит въпросът как ще бъдат финансирани системите за социална сигурност в бъдеще. Бихме приветствали един по-задълбочен анализ по тази тема, изготвен с помощта на инструменти за прогнозиране.

    3.9.

    Докладът за стратегическо прогнозиране за 2021 г. съдържа изчерпателен списък на предизвикателствата. Той обаче не предоставя ясни насоки относно приоритетите и приоритетните действия или предложения за това как дружествата или работниците могат или следва да се подготвят за посрещането на тези предизвикателства. Много тенденции могат да засегнат едновременно както гражданите, така и дружествата. Това е пропусната възможност и ЕИСК би могъл да помогне това да се коригира, като се има предвид неговото значение за посрещането на значимите предизвикателства и за прилагането на предложените решения в ежедневието, по-специално това на работодателите и работниците.

    3.10.

    Понастоящем докладът не е на висотата на заглавието си като прогнозен документ, както е описано например в предходния документ на Европейския център за политическа стратегия, озаглавен „Foresight Primer“ (7). Като пример за добра практика за методологично прозрачни прогнозни доклади може да се посочи Tackling Obesities: Future Choices (8) („Борба с различните форми на затлъстяване: бъдещи решения“), изготвен по поръчка на Правителствената служба по прогнозиране на Обединеното кралство.

    3.11.

    Докладът упоменава конкретно мрежата на ЕС на „министрите за бъдещето“ и „свързаното с нея развитие на капацитет за прогнозиране на национално равнище“. Настоятелно призоваваме Комисията да гарантира, че и в рамките на тази мрежа участници като ЕИСК ще бъдат активно приобщавани към извършването на прогнозни проучвания, вместо само да получават резултатите от тях.

    3.12.

    ЕИСК насърчава Комисията да продължи да разработва програмата на ЕС за стратегическо прогнозиране. Както беше посочено в становището, трябва да бъдат внесени няколко промени. ЕИСК обаче е убеден, че по-нататъшното интегриране на прогнозирането в процеса на вземане на решения в ЕС е правилната посока на действие, и отново отправя предложението си да съдейства на Комисията и другите институции на ЕС за постигането на тази цел. Прогнозирането ще постигне заявените цели само при условие че представлява открит, плуралистичен, разнообразен и интердисциплинарен процес с участието на социалните партньори и организираното гражданско общество, по-специално ЕИСК, на всички етапи от процеса на прогнозиране.

    Брюксел, 23 март 2022 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Christa SCHWENG


    (1)  https://publications.jrc.ec.europa.eu/repository/bitstream/JRC125994/open_strategic_autonomy_2040_online_1.pdf.

    (2)  Становища на ЕИСК ОВ C 311, 18.9.2020 г., стр. 36; ОВ C 364, 28.10.2020 г, стр. 143; ОВ C 440, 18.12.2020 г, стр. 99; ОВ C 429, 11.12.2020 г., стр. 268; ОВ C 429, 11.12.2020 г., стр. 51; ОВ C 429, 11.12.2020 г., стр. 66; ОВ C 429, 11.12.2020 г., стр. 187; ОВ C 429, 11.12.2020 г., стр. 259; ОВ C 374, 16.9.2021 г, стр. 84.

    (3)  https://www.eesc.europa.eu/bg/policies/policy-areas/financial-services-and-capital-markets

    (4)  стр. 187—200 https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/files/04_eesc_follow-up_report_april_2021_gri.pdf

    (5)  ОВ C 220, 9.6.2021 г., стр. 67.

    (6)  Вж. скорошни примери за прогнозни становища на ЕИСК:

    ОВ C 374, 16.9.2021 г, стр. 73;

    ОВ C 129, 11.4.2018 г, стр. 36;

    CCMI/184 — „Предвиждане на структурните и секторните промени и преструктуриране на промишлените култури — към нови граници на възстановяване и устойчивост в различните части на Европа“;

    ОВ C 220, 9.6.2021 г., стр. 118;

    ОВ C 341, 24.8.2021 г., стр. 1.

    ЕИСК организира и дейности за насърчаване на прогнозни дебати, като например:

    конференция на секция ECO на тема „Икономическите аспекти на стратегическото прогнозиране и вземането на решения в ЕС“ (юни 2021 г.);

    конференция на секция REX на тема „Геополитиката на Европейския зелен пакт — хоризонтален поглед върху геополитическите последици от Европейския зелен пакт“ (декември 2021 г.);

    дебат на секция REX на заседанието на секцията: „Стратегическо прогнозиране: визия за бъдещото на Европа“ (февруари 2022 г.).

    (7)  „Какво не е стратегическото прогнозиране? То не е доклад, а внимателно обмислена и целенасочена намеса. Стратегическото прогнозиране е процес на учене, който предлага на вземащите решения новаторски и оригинален поглед върху настоящата ситуация, която често е трудна за разбиране, сложна в социален план и несигурна. Стратегическото прогнозиране се отнася към несигурността по-скоро като към съюзник, отколкото като към неприятел. То не е доклад, а средство за постигане на друга цел. Внимателно планираната и целенасочена намеса съсредоточава процеса на социално обучение върху нуждите на конкретна съвкупност от ползватели (т.е. прогнозиране на техните начини на ползване).“ Европейска комисия, Европейски център за политическа стратегия, Wilkinson, A., Strategic Foresight Primer, Служба за публикации, 2017 г., изтеглен на 16 януари 2022 г. от: https://data.europa.eu/doi/10.2872/71492.

    (8)  Tackling obesities: Future choices („Борба с различните форми на затлъстяване: бъдещи решения“), отчет за проекта. Изтеглен на 14 януари 2022 г. от https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/287937/07-1184x-tackling-obesities-future-choices-report.pdf.


    Top