Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020XC0701(03)

    Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни 2020/C 217/12

    C/2020/4387

    OB C 217, 1.7.2020, p. 33–36 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.7.2020   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 217/33


    Публикация на заявление за регистриране на наименование съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

    (2020/C 217/12)

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1) в срок от три месеца от датата на нейното публикуване.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    „PAMPEPATO DI TERNI“/„PANPEPATO DI TERNI“

    ЕС №: PGI-IT-02467 — 30.12.2019 г.

    ЗНП () ЗГУ (Х)

    1.   Наименование/наименования

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“

    2.   Държава членка или трета държава

    Италия

    3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

    3.1.   Вид продукт

    Клас 2.3. Хляб, хлебни изделия, сладкарски и захарни изделия, бисквити и други печива

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ е пекарски продукт, получен чрез преработка на ядки, шоколад, стафиди, захаросани плодове, горчиво какао, мед, кафе, подправки и брашно.

    При предлагането му на пазара „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ има следните характеристики:

    Физични характеристики:

    Форма: кръгла, с плоска основа и изпъкнала повърхност.

    Размери:

    диаметър: между 1 и 20 cm;

    височина: между 1 и 10 cm;

    Тегло: между 25 g и 1 kg;

    Влага: от 7,5 % до 25 %.

    Органолептични характеристики:

    Външен вид: тъмнокафяв, почти черен на цвят, във формата на купол с видими на повърхността ядки.

    Вътрешност: с тъмнокафяв цвят, с наличие на равномерно разпръснати ядки и захаросани плодове.

    Консистенция на тестото: компактна, кремообразна благодарение на наличието на меки съставки (шоколад, стафиди, захаросани плодове, мед, кафе) и хрупкава заради печените ядки.

    Аромат: първоначално се усещат шоколадът и ядките, след това се долавя мирис на подправки, по-специално на канела, пипер и индийско орехче.

    Вкус: първоначално на шоколад с лек аромат на подправки, който постепенно отстъпва мястона вкус на ядки и захаросани плодове; накрая се усеща добре изразен вкус на шоколад и подправки, по-специално на канела, индийско орехче и пипер.

    Продуктът не съдържа никакви добавени оцветители или консерванти.

    3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

    При производството на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се използват следните съставки за получаване на 10 kg тесто преди печене:

    печени ядки: смес от бадеми, орехи и лешници в различни пропорции; от 3,5 kg до 6 kg,

    захаросани плодове и сушени плодове: смес от стафиди, портокал и сладък лимон в различни пропорции; от 1,5 kg до 3 kg,

    многоцветен мед: от 0,5 kg до 1,5 kg,

    горчиво какао на прах (от 20 до 22 % какаово масло): от 0,2 kg до 0,5 kg,

    шоколад (минимум 50 % какао): от 0,5 kg до 1,5 kg,

    подправки: смес от черен пипер, канела и индийско орехче в различни пропорции; от 0,05 kg до 0,15 kg,

    брашно тип „0“ или царевично, оризово или бадемово брашно: от 0,2 kg до 0,7 kg.

    Освен посочените по-горе съставки, в посоченото тесто се допуска използването на следните незадължителни съставки:

    термично обработена мъст: най-много 0,8 kg,

    ликьор: най-много 0,075 kg,

    захар: най-много 0,05 kg,

    кора от портокал: най-много 0,05 kg,

    ядки от пиния: най-много 0,2 kg,

    течно кафе: най-много 0,2 kg,d

    вафлена кора: като основа.

    Ако тестото се омесва механично, се разрешава използване на до 5 % вода.

    3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

    Етапите на месенето, нарязването на порции, оформянето, печенето и узряването на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се извършват в географския район на производство.

    3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    След приключване на етапа на узряване на продукта първото опаковане трябва да се извърши в производствения обект, за да се избегне влошаване на качеството от гледна точка на потребителите. Излагането на продукта на въздух, без да е защитен от предварителна опаковка, би променило дълготрайния аромат на сладкиша поради разпръскването и намаляването на интензитета на сложната съвкупност от аромати, дължащи се на подправките; това би довело също така до намаляване на лъскавината на повърхността поради появата на какаовото масло отгоре и до загуба на хрупкавост на ядките.

    Опаковката трябва да включва най-малко една запечатана защитна обвивка от целофан за хранителни продукти, пергаментна хартия, алуминий или друг материал, който може да се използва за опаковане на хранителни продукти съгласно действащото законодателство.

    Извън производствения обект може да бъде добавена втора външна опаковка.

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се предлага на пазара в единични опаковки, цял или нарязан на резени с дебелина между 0,5 и 1,5 cm.

    3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

    Върху опаковката трябва да фигурират означенията „Pampepato di Terni“ или „Panpepato di Terni“ и „Indicazione Geografica Protetta“ (Защитено географско указание), изписано изцяло или със съкращението (IGP — ЗГУ), както и следната допълнителна информация:

    европейският символ за ЗГУ,

    името или търговското наименование и адресът на предприятието производител и/или опаковчик,

    графичният символ на продукта, който трябва да се използва задължително заедно със защитеното географско указание.

    Графичният символ на продукта се състои от следните елементи:

    Image 1

    4.   Кратко определение на географския район

    Районът на производство на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ обхваща цялата административна територия на провинция Терни и общините Massa Martana, Marsciano, Todi, Fratta Todina, Montecastello di Vibio и Deruta в провинция Перуджа.

    5.   Връзка с географския район

    Репутацията на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ традиционно се свързва с околната среда и територията, за която той е емблематичен.

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“, произвеждан в продължение на векове от хранителни продукти, които могат да бъдат заделени през годината в рамките на селската икономика, е отличният коледен сладкиш.

    С течение на времето приготвянето на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се е превърнало в символ на кулинарното изкуство на Терни по време на коледните празници.

    Първото позоваване на професионално и „широкомащабно“ производство на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ датира от 1913 г. — годината на основаване на историческа сладкарница от Терни, която допринася за разпространението на продукта, като го прави известен като „сладкиша от Терни“.

    През XX век, а все още и днес, множество книги с традиционни рецепти, гастрономически и туристически наръчници и публикации от различно естество описват „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ като типичен коледен сладкиш от Терни.

    В първото издание на „Guida Gastronomica d’Italia“ (Гастрономически пътеводител на Италия) от 1931 г. на Touring Club Italiano се указва „в Терни не пропускайте коледния Panpepato“ (Touring Club Italiano, 1931 г.), а в пътеводител отново със заглавие „Guida gastronomica d’Italia“ (Felice Cunsolo, Guida gastronomica d’Italia, Istituto Geografico De Agostini, Новара, 1975 г.) във връзка с раздела, посветен на регион Умбрия, „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се споменава като типичен коледен сладкиш от Терни.

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ е включен и в туристическия справочник „Guida di Terni e del ternano“ („Пътеводител на Терни и на околността“) като сладкиш, който „царува на коледната трапеза“ (Loretta Santini, Guida di Terni e del ternano, стр. 23, изд. Qguide, 2003 г.).

    В справочник на провинция Терни, озаглавен „Sapori e Profumi“ („Вкусове и аромати“), в раздела „Tradizione a tavola per Natale“ („Традиционни ястия, които се сервират на Коледа“) сред сладкишите се споменава pampepato (Umbria Gusto, Sapori e profumi, Provincia di Terni, 2008 г.).

    Италианската кулинарна академия посвещава различни публикации на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ в юбилейни издания или специализирани списания; сред най-важните от тях са: „I Fruttti del Sole“ („Плодовете на слънцето“), където се посочва, че „panpepato е основният сладкиш в коледната традиция на Терни“ (I Frutti del Sole, 2007 г., изд. Италианска кулинарна академия), както и статията, озаглавена „Panpepato ternano“ (Panpepato от Терни), в подзаглавието на която „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се определя като „основният сладкиш в коледната традиция на града в Умбрия“ („Civiltà della Tavola“, брой 299, декември 2017 г., изд. Италианска кулинарна академия).

    Други доказателства относно връзката между репутацията на „Pampepato di Terni/„Panpepato di Terni“ и града Терни се съдържат в статията, озаглавена „Terni da leccarsi i baffi“ („Терни — да си оближеш пръстите“), публикувана във вестник „Corriere dell’Umbria“ в събота, 9 април 2016 г., където по повод на кулинарните традиции се споменава, че „Pampepato di Terni/„Panpepato di Terni“„представя по най-добрия начин тази съвкупност от контрасти, така скъпа на традицията в Умбрия. Именно отличният баланс между сладко и горчиво отличава този сладкиш, който незабавно е намерил място в селските традиции на Умбрия“.

    Освен това се споменава и откъс от статия във вестник „Il Messaggero“, публикувана в местното издание на Терни от 31.12.2009 г., в която се твърди, че „според традицията „pampepato“ неотменно присъства на трапезата на жителите на Терни от 1851 г. насам“.

    Друга интересна статия, озаглавена „In gara per il migliore Pampepato dell’anno“ („В надпревара за най-добрия Pampepato на годината“), е публикувана в същия вестник, като в нея се изтъква, че сладкишът от Терни е „уникален продукт, който може да се намери само в Терни и същевременно символизира традицията, за което свидетелстват неговите съставки“ (Il Messaggero, 15.12.2008 г.).

    В кулинарното списание „Cucina Moderna“ („Модерна кухня“) „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ се определя като „класически коледен сладкиш“ (Cucina Moderna, януари 2018 г., стр. 98, изд. Gruppo Mondadori).

    Във второто издание на публикацията „La vera Umbria“ („Истинската Умбрия“) е публикувана рецептата на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“, който е споменат като типичен сладкиш от Terni (Caruso P., La vera Umbria. La tradizione umbra nei piaceri della tavola, изд. Grilligraf Collazzone (Pg), 2000 г.).

    В публикацията „Terni: la città fra due fiumi“ („Терни: градът между две реки“) от колекцията „Il turismo culturale: la rivista che ti guida“ („Културен туризъм: списанието, което те води“) се изтъква също, че „по време на коледните празници в Терни няма семейство, ресторант, заведение за хранене, сладкарница или пекарна, които да не приготвят pampepato […]“ (AA.VV. Terni la città tra due fiumi. Provincia di Terni, изд. Vanni, 2006 г.).

    „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ също така стои в основата на различни игри и популярни събори в региона.

    В тази връзка следва да се отбележи, че представителството на Италианската кулинарна академия в Терни в продължение на няколко години приканва своите членове да предлагат дегустация на домашно приготвени pampepati и да споделят своята рецепта, като се награждава най-добрият сладкиш, приготвен в съответствие с традицията. Следвайки примера на Академията, от 2009 г. насам MET — местно образувание от Терни, провежда конкурс за наградата „Pampepato на годината“, в който може да участва всеки, като изпрати своя продукт за оценяване от квалифицирано жури, съставено от майстори готвачи, сладкари, производители на шоколад, сомелиери, представители на различни професионални категории и сдружения. Наградата за най-добрия „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ е дървена сладкарска лъжица, която всяка година се връща от носителя на наградата за предходната година, за да бъде връчена на лауреата. („Il cucchiaio di legno per il miglior pampepato“, статия в „Il Messaggero“, 5.1.2013 г.).

    На 10 февруари 2002 г. по време на панаир, посветен на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“, сладкари от Терни успяват да приготвят Pampepato с тегло 112 kg, който е най-големият произвеждан до момента.

    И накрая, други много важни показатели за утвърдената репутация на „Pampepato di Terni“/„Panpepato di Terni“ са свързани с неговото все по-широко разпространение и значимо присъствие на щандовете на магазините за местни продукти, където продължава да се оценява като все по-популярен кулинарен сувенир.

    Препратка към публикуваната продуктова спецификация:

    (член 6, параграф 1, втора алинея от настоящия регламент)

    Консолидираният текст на продуктовата спецификация е на разположение на следния уебсайт: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

    или

    чрез директно търсене от началната страница на уебсайта на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство (www.politicheagricole.it), като се избере рубриката „Qualità“ (горе вдясно на екрана), след това — „Prodotti DOP IGP STG“ (отстрани вляво на екрана), и накрая — „Disciplinari di Produzione all’esame dell’UE“.


    (1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


    Top