An official website of the European UnionAn official EU website
Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020PC0842

Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА относно достъпни и справедливи пазари в цифровия сектор (Законодателен акт за цифровите пазари)

COM/2020/842 final

Брюксел, 15.12.2020

COM(2020) 842 final

2020/0374(COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно достъпни и справедливи пазари в цифровия сектор (Законодателен акт за цифровите пазари)

(текст от значение за ЕИП)

{SEC(2020) 437 final} - {SWD(2020) 363 final} - {SWD(2020) 364 final}


ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

Основания и цели на предложението

Цифровите услуги осигуриха значителни ползи от иновациите за ползвателите и допринесоха за вътрешния пазар, като откриха нови бизнес възможности и улесниха трансграничната търговия. Днес цифровите услуги обхващат широк кръг от ежедневни дейности, включително посреднически онлайн услуги, като например онлайн пазари, социални мрежи онлайн, онлайн търсачки, операционни системи или магазини за софтуерни приложения. Те увеличават избора на потребителите, подобряват ефективността и конкурентоспособността на индустрията и могат да насърчат гражданското участие в обществото. При все че в рамките на европейската цифрова икономика функционират повече от 10 000 онлайн платформи, повечето от които са МСП, най-големият дял от общата създадена стойност се получава от малък брой големи онлайн платформи.

Появилите се големи платформи се възползват от характеристиките на сектора, като например силните мрежови ефекти, които често са вградени в собствените им платформени екосистеми, и тези платформи представляват ключови градивни елементи на днешната цифрова икономика, като посредничат при по-голяма част от сделките между крайните ползватели и бизнес ползвателите. Много от тези предприятия извършват също цялостно проследяване и профилиране на крайните ползватели 1 . Няколко големи платформи действат във все по-голяма степен като портали или пазачи на информационния вход между бизнес ползвателите и крайните ползватели, като постигат трайно установена и постоянна позиция, често в резултат на създаването на конгломератни екосистеми около своите основни платформени услуги, което засилва съществуващите пречки пред навлизането на пазара. 

Като такива, тези пазачи на информационния вход оказват голямо въздействие върху цифровите пазари, разполагат със значителен контрол над достъпа до тях и са трайно установени на цифровите пазари, което води до значителни зависимости на много бизнес ползватели от въпросните пазачи на информационния вход, а в някои случаи и до несправедливо поведение по отношение на бизнес ползвателите. Това води също така до отрицателни последици за достъпността на съответните основни платформени услуги. Справянето с тези последици не може да се осъществи напълно чрез регулаторни инициативи от страна на държавите членки; без действие на равнището на ЕС те могат да доведат до разпокъсаност на вътрешния пазар.

Нелоялните практики и липсата на достъпност водят до неефективни резултати в цифровия сектор от гледна точка на по-високи цени, по-ниско качество, както и по-малък избор и иновации, което е в ущърб на европейските потребители. Разрешаването на тези проблеми е от изключително значение с оглед на размера на цифровата икономика (той се изчислява между 4,5 % и 15,5 % от световния БВП през 2019 г., с тенденция към нарастване) и важната роля на онлайн платформите на цифровите пазари, заедно със социалните и икономическите последици от нея 2 .

Макар че някои от тези явления, които са специфични за цифровия сектор и за основните платформени услуги, се наблюдават в известна степен и по отношение на други сектори и пазари, обхватът на предложението е ограничен до цифровия сектор, тъй като от гледна точка на вътрешния пазар там проблемите са най-неотложни.

Ограничената достъпност и нелоялните практики в цифровия сектор са по-често срещани и по-ясно изразени при някои цифрови услуги, отколкото при други. Такъв по-специално е случаят с широкоразпространените и масово използвани цифрови услуги и инфраструктури, които предимно посредничат пряко между бизнес ползвателите и крайните ползватели. Опитът в прилагането съгласно правилата на ЕС в областта на конкуренцията, многобройните експертни доклади и проучвания и резултатите от откритата обществена консултация показват, че има редица цифрови услуги, които притежават следните характеристики: i) многостранни платформени услуги с висока концентрация, при които обикновено една или много малко на брой големи цифрови платформи разполагат с достатъчно свобода да определят търговските условия; ii) няколко големи цифрови платформи, които действат като портали, чрез които бизнес ползвателите достигат до своите клиенти, и обратно; и iii) наличие на честа злоупотреба с правомощието на пазача на информационния вход във връзка с тези големи цифрови платформи посредством нелоялно поведение спрямо икономически зависими бизнес ползватели и клиенти 3 . Следователно предложението е допълнително ограничено до редица „основни платформени услуги“, където идентифицираните проблеми са най-очевидни и открояващи се, и където присъствието на ограничен брой големи онлайн платформи, които служат като портали за бизнес ползвателите и крайните ползватели, е довело или е вероятно да доведе до ограничена достъпност на тези услуги и на пазарите, на които те се намесват. Тези основни платформени услуги включват: i) посреднически онлайн услуги (включително например пазари, магазини за приложения и посреднически онлайн услуги в други сектори като мобилност, транспорт или енергетика), ii) онлайн търсачки, iii) социални мрежи, iv) услуги на платформи за споделяне на видеоклипове, v) междуличностни съобщителни електронни услуги без номер, vi) операционни системи, vii) услуги „в облак“ и viii) рекламни услуги, включително рекламни мрежи, рекламни борси и всички други междуличностни рекламни услуги, където тези рекламни услуги са свързани с една или с повече от другите посочени по-горе основни платформени услуги.

Фактът, че цифрова услуга може да се окачестви като основна платформена услуга, не означава, че във връзка с всеки доставчик на тези основни платформени услуги възникват проблеми, свързани с достъпността и нелоялните практики. По-скоро тези опасения се проявяват особено силно, когато основната платформена услуга се управлява от пазач на информационния вход. Доставчиците на основни платформени услуги могат да се считат за пазачи на информационния вход, ако те: i) оказват значително въздействие върху вътрешния пазар, ii) управляват един или повече портала, които са важни за клиентите, и iii) постигнали са или се очаква да постигнат трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на своята дейност.

Такъв статут на пазач на информационния вход може да се определи или с позоваване на ясно дефинирани и подходящи количествени показатели, които могат да служат като оборими презумпции за определяне на статута на конкретни доставчици като пазачи на информационния вход, или въз основа на качествена оценка за всеки отделен случай посредством проучване на пазара.

Понастоящем свързаните с пазачите на информационния вход идентифицирани проблеми не са решени (или не са решени ефективно) от действащото законодателство на ЕС или национално законодателство на държавите членки. Въпреки че в няколко държави членки са предприети или се разглеждат законодателни инициативи, това няма да е достатъчно за разрешаването на тези проблеми. Макар тези инициативи да са ограничени до националната територия, пазачите на информационния вход обикновено действат трансгранично, често в световен мащаб, а често прилагат на световно равнище и своите бизнес модели. Без действие на равнището на ЕС действащото национално законодателство и внасяните промени в него имат потенциала да доведат до по-голяма регулаторна разпокъсаност на пространството на платформата.

Поради това целта на предложението е да се позволи на платформите да разгърнат пълния си потенциал, като се обърне внимание на най-очевидните случаи на нелоялни практики и ограничена достъпност на равнището на ЕС, така че крайните ползватели и бизнес ползвателите да могат да се възползват от всички предимства на основаната на платформи икономика и цифровата икономика като цяло в достъпна и справедлива среда.

Необходимостта да се разсеят тези опасения в областта на цифровата икономика беше подчертана в съобщението на Комисията „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“ 4 , според което се счита, че „изхождайки от логиката на единния пазар може да са нужни допълнителни правила, за да се гарантират достъпността, справедливостта и иновациите, а също възможността за навлизане на пазара, както и обществените интереси, които надхвърлят пределите на конкуренцията или на икономическите съображения“. В него се съобщава също така, че Комисията „ще продължи да проучва възможността за въвеждане на ex ante правила, за да се гарантира, че пазарите, характеризиращи се с големи платформи със значителен мрежов ефект, действащи като пазители на входа, продължават да са справедливи и достъпни за новаторите, бизнеса и новонавлизащите на пазара“.

Съгласуваност с действащите разпоредби в тази област на политиката

Настоящото решение се основава на действащия Регламент за P2B 5 , без да влиза в разрез с него. Използваните в настоящото предложение определения са съгласувани с въпросния регламент, по-специално определенията за „посреднически онлайн услуги“ и „онлайн търсачки“. Освен въведените с Регламента за P2B основни правила за прозрачност и справедливост, които са приложими към всички онлайн платформи, независимо от техния размер или позиция, с настоящото предложение се установяват точно определени задължения по отношение на много ограничен брой трансгранични доставчици на основни платформени услуги, които служат като важни портали, чрез които бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели. Накрая, при изпълнението на тези задължения Комисията може да се възползва от прозрачността, която посредническите онлайн услуги и онлайн търсачките трябва да предоставят съгласно Регламента за P2B по отношение на практики, които могат да бъдат обявени за незаконни съгласно списъка на задълженията, ако в тях участват пазачи на информационния вход.

Предложението е изцяло съгласувано и с предложението за Законодателен акт за цифровите услуги („DSA“). Законодателният акт за цифровите услуги е хоризонтална инициатива, насочена към въпроси като отговорността на онлайн посредниците за съдържанието на трети страни, безопасността на ползвателите онлайн или задълженията за асиметрична надлежна проверка на различните доставчици на услуги на информационното общество в зависимост от естеството на социалните рискове, които такива услуги представляват. За разлика от него, предложението за Законодателен акт за цифровите пазари е свързано с икономическите дисбаланси, нелоялните търговски практики от страна на пазачите на информационния вход и отрицателните последици от тях, като например ограничената достъпност на пазарите на платформи.

Съгласуваност с други политики на Съюза

Предложението е съгласувано с цифровата стратегия на Комисията в нейния принос за осигуряване на справедлива и конкурентна цифрова икономика — един от трите основни стълба на насоката и целите на политиката, обявени в съобщението на Комисията „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“. То ще представлява съгласувана, ефективна и пропорционална рамка за справяне с проблеми в областта на цифровата икономика, които понастоящем не могат да бъдат разрешени или не могат да бъдат разрешени ефективно.

Предложението допълва действащите правила на ЕС (и национални правила) в областта на конкуренцията. В него се разглеждат нелоялните практики от страна на пазачи на информационния вход, които или попадат извън действащите правила на ЕС в областта на конкуренцията, или не могат да бъдат преодолени по достатъчно ефективен начин посредством тези правила, като се има предвид, че прилагането на антитръстовото законодателство, което засяга ситуацията на конкретни пазари, става неизбежно след появата на ограничителното или злоупотребяващото поведение и включва процедури за проучване за установяване на нарушението, които отнемат време. В настоящото предложение предварително се свеждат до минимум вредните структурни последици от нелоялни практики, без да се ограничава възможността за последваща намеса съгласно правилата на ЕС и националните правила в областта на конкуренцията.

Предложението е съгласувано с други инструменти на ЕС, включително с Хартата на основните права на Европейския съюз и Европейската конвенция за правата на човека („ЕКПЧ“), Общия регламент относно защитата на данните 6 и достиженията на правото на ЕС в областта на потребителското право.

Предложението допълва законодателните актове за защита на данните. Задълженията за прозрачност относно задълбоченото профилиране на потребителите ще спомогнат за предоставянето на информация за прилагането на Общия регламент относно защита на данните („ОРЗД“), докато задължителният отказ от съчетаването на данни в основни платформени услуги допълва съществуващото равнище на защита съгласно ОРЗД. В предложението се разяснява, че пазачите на информационния вход трябва да гарантират, че спазването на определените в регламента задължения следва да бъде в пълно съответствие с други законодателни актове на ЕС, като например за защитата на личните данни и неприкосновеността на личния живот или защитата на потребителите.

Предложението също така е съгласувано с целенасоченото и целесъобразно предварително регулиране на конкретни сектори, включително правилата, приложими по отношение на електронни съобщителни услуги или къси продажби, както и със съществуващите инициативи, насочени към вредните търговски практики извън интернет 7 . 

2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

Правно основание

Държавите членки прилагат или обмислят да прилагат различаващи се национални правила за разрешаване на проблеми, произтичащи от значителната степен на зависимост на бизнес ползвателите от предоставяните от пазачите на информационния вход основни платформени услуги и последващите проблеми, произтичащи от нелоялното им поведение спрямо техните бизнес ползватели. Тази ситуация създава регулаторна разпокъсаност, доколкото са налице различия в правилата за преодоляване на нелоялни практики в отношенията на зависимост с такива пазачи на информационния вход и достъпността по отношение на тези услуги, по-специално по отношение на предпоставките за намеса и обхвата на намесата, и се увеличават разходите за привеждане в съответствие за дружествата, извършващи дейност на вътрешния пазар. Без предприемането на действия на равнището на ЕС ситуацията ще бъде допълнително влошена с приемането на нови инициативи, които все още са предстоящи в няколко държави членки, докато в други държави членки все още не са предприети действия срещу нелоялните практики и ограничената достъпност на предоставяните от пазачите на информационния вход основни платформени услуги. Предвид присъщия трансграничен характер на предоставяните от пазачите на информационния вход основни платформени услуги регулаторната разпокъсаност ще застраши сериозно функционирането на единния пазар на цифрови услуги, както и функционирането на цифровите пазари като цяло. Поради това е необходима хармонизация на равнището на ЕС, като съответното правно основание за тази инициатива е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз („ДФЕС“).

Субсидиарност

Целите на предложението не могат да бъдат постигнати от действащи самостоятелно държави членки, тъй като проблемите са от трансграничен характер и не са ограничени до отделни държави членки или до част от държавите членки. Самият цифров сектор, и по-специално основните платформени услуги, предоставяни или предлагани от пазачи на информационния вход, имат трансграничен характер, както е видно от обема на трансграничната търговия, и все още неоползотворен потенциал за бъдещ растеж, което личи от модела и обема на трансграничната търговия, осъществявана с посредничеството на цифрови платформи. Почти 24 % от общия обем на онлайн търговията в Европа е трансграничен.

Обикновено цифровите участници извършват дейност в няколко държави членки, ако не и в целия ЕС, което понастоящем е особено валидно за услуги като онлайн реклама, социални мрежи онлайн, онлайн пазари, компютърни услуги „в облак“, услуги за търсене в интернет, услуги на платформи за споделяне на видеоклипове, междуличностни съобщителни услуги без номер или операционни системи. Поради това идентифицираните проблеми имат значение за Съюза, тъй като те възникват трансгранично и засягат няколко държави членки, като по този начин не се ограничават до територията на дадена държава членка 8 . Такъв е по-конкретно случаят във връзка с предоставяните или предлаганите от пазачите на информационния вход основни платформени услуги.

Дори онези държави членки, които все още не са приели законодателство за преодоляване на нелоялните практики и ограничената достъпност на предоставяни или предлагани от пазачи на информационния вход основни платформени услуги, все по-често обмислят национални мерки във връзка с това. Освен че е недостатъчно ефективно, различното национално законодателство в рамките на ЕС може да доведе до увеличаване на разпокъсаността и разходите за привеждане в съответствие за големите участници на пазара и бизнес ползвателите, които разчитат на тях. В същото време тази ситуация се отразява неблагоприятно на новосъздадените и по-малките предприятия, тъй като им пречи да се разрастват и да се разширяват трансгранично, и да достигат по този начин до нови пазари, като предлагат по-добри и разнообразни продукти на по-конкурентни цени и, според случая, да се превърнат в конкуренти на утвърдени в цифровия сектор участници. Поради това, като се преодолеят нелоялните практики по отношение на основните платформени услуги, осъществявани от пазачи на информационния вход на равнището на Съюза, функционирането на вътрешния пазар ще бъде подобрено чрез ясни правила за поведение, които да дадат на всички заинтересовани страни правна яснота, и чрез рамка за намеса в целия ЕС, позволяваща своевременно и ефективно преодоляване на вредните практики. Едно от условията за посочването за пазач на информационния вход е доставчикът на основни платформени услуги да оказва значително въздействие върху вътрешния пазар.

Пропорционалност

Предложението има за цел да допринесе за правилното функциониране на единния пазар на цифрови услуги, като гарантира, че пазарите в целия Съюз, на които присъстват пазачи на информационния вход, са достъпни и справедливи. То следва да насърчава иновациите, високото качество на цифровите продукти и услуги, справедливите и конкурентни цени, и свободния избор за ползвателите в цифровия сектор.

В този контекст предложението е насочено единствено към тези цифрови услуги, които са най-широко използвани от бизнес ползвателите и крайните ползватели („основни платформени услуги“), и където предвид настоящите условия проблемите относно ограничената достъпност и нелоялните практики от страна на пазачите на информационния вход са по-очевидни и неотложни от гледна точка на вътрешния пазар. По обхват основни платформени услуги са само тези, при които са налице сериозни доказателства за: i) висока концентрация, при която обикновено една или много малко на брой големи онлайн платформи разполагат с достатъчно свобода да определят търговските условия пред своите (потенциални) конкуренти, клиенти или потребители; ii) зависимост от малко на брой големи онлайн платформи, действащи като портали, чрез които бизнес ползвателите достигат до своите клиенти и взаимодействат с тях; и iii) наличие на честа злоупотреба с правомощието на доставчика на основната платформена услуга посредством нелоялно поведение спрямо икономически зависими бизнес ползватели и клиенти.

Следователно предложението се прилага само по отношение на тези доставчици, които ясно са изпълнили определените критерии, за да бъдат считани за пазачи на информационния вход, както е посочено по-горе. Използването на количествени прагове, като основанието за оборима презумпция, се допълва от използването на посочените в предложението качествени критерии. Това позволява на Комисията да посочи за пазачи на информационния вход доставчиците на основни платформени услуги, при които се наблюдават еднакви или сходни рискове за справедливостта и достъпността на пазара, като същевременно се гарантира, че задълженията се отнасят единствено до съответните доставчици на основни платформени услуги.

Списъкът на предвидените в предложението задължения е ограничен до онези практики, i) които са особено нелоялни или вредни, ii) които могат да бъдат идентифицирани по ясен и недвусмислен начин, така че да се осигури необходимата правна сигурност за пазачите на информационния вход и други заинтересовани страни, и iii) във връзка с които е налице достатъчно опит. В предложението се предвижда възможността за специално прилагане на някои от задълженията чрез диалог между Комисията и съответните пазачи на информационния вход. Освен това с него се позволява да бъдат обхванати по гъвкав начин допълнителни практики, които са също толкова нелоялни или които в еднаква степен излагат на риск справедливостта или достъпността, след като бъде проведено задълбочено проучване на пазара за въздействието на тези практики. Този механизъм гарантира, че няма прекомерно регулиране, като същевременно се предотврати липсата на намеса във връзка с подобни практики от същите пазачи на информационния вход в случаите, когато е възможно практиките да се развият с течение на времето.

Предложените мерки са пропорционални, тъй като те постигат своята цел единствено чрез целево налагане на тежест върху предприятия в цифровия сектор. Предложението изисква сътрудничеството на онези дружества, които са обект на разследване, но административните разходи биха били пропорционални и би било малко вероятно да се изискват значителни допълнителни разходи предвид вече съществуващите регулаторни структури поради прилагането на други законодателни актове на ЕС (напр. Регламента на ЕС за сливанията; Регламента за сътрудничество в областта на защита на потребителите). Що се отнася до разходите за привеждане в съответствие за пазачите на информационния вход, те биха били разумни, тъй като биха заместили до голяма степен високите разходи, направени от големите доставчици на основни платформени услуги за спазване на различни регулаторни мерки, които постепенно се въвеждат или вероятно ще бъдат въведени в различни държави членки. Такива разходи биха предполагали ангажираността на някои допълнителни служители по спазване на законодателството, които да проверят политиките на дружеството на фона на новите правила, както и на някои служители, които да бъдат във връзка с Комисията и да отговорят на искания за информация 9 . 

Избор на инструмент

Идентифицираните проблеми могат да бъдат преодолени ефективно само със законодателен инструмент. Освен това е необходим регламент, тъй като той се прилага пряко в държавите членки, установява еднакво равнище на права и задължения за частни страни и позволява съгласувано и ефективно прилагане на правилата в присъщата трансгранична посредническа онлайн търговия, реализирана в рамките на икономиката на онлайн платформите. Това е най-подходящо за справяне с идентифицираните проблеми, свързани със справедливостта и достъпността, и за предотвратяване на разпокъсаността на единния пазар за основни платформени услуги, предоставяни или предлагани от пазач на информационния вход.

3.РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

Консултации със заинтересованите страни

Комисията проведе обстойни консултации по широк кръг от въпроси, свързани с онлайн платформите, включително икономическата сила на много големи онлайн платформи, изпълняващи ролята на пазачи на информационния вход.

На първо място, между 2 юни и 8 септември 2020 г. Комисията проведе две отделни открити обществени консултации, които се отнасяха до две отделни оценки на въздействието от етапа на създаване: едната — във връзка със i) Законодателния пакет за цифровите услуги: предварителен регулаторен инструмент за големи онлайн платформи със значителни мрежови ефекти, действащи като пазачи на информационния вход на вътрешния пазар на Европейския съюз 10 ; а другата — във връзка с ii) Новия инструмент за конкуренцията 11 .

Второ, Комисията проведе консултация със заинтересованите страни въз основа на временните доклади на Обсерваторията по икономика на онлайн платформите 12 , подпомагаща настоящата инициатива 13 .

Трето, семинарите, 14 конференциите 15 , както и проведеното от Съвместния изследователски център изследване дадоха информация за определянето на проблема и спомогнаха за идентифицирането на предварителни варианти на политиката. В допълнение към използваните инструменти за консултации службите на Комисията проведоха двустранни срещи и със заинтересованите страни в контекста на обществените консултации и периода за обратна връзка за оценките на въздействието от етапа на създаване.

И накрая, за разработването на варианти на политиката допринесоха структурираният диалог с държавите членки, по-специално чрез експертната група за електронна търговия, както и двустранният и многостранният обмен и конференциите.

Като цяло, обществените консултации предложиха стабилна подкрепа за намеса за борбата с нелоялни практики, в които участват пазачи на информационния вход. Всъщност голямата част от респондентите на обществените консултации и на предназначения за националните органи в областта на конкуренцията отделен въпросник се съгласиха, че съществуват структурни проблеми, които не могат да бъдат разрешени съгласно действащите правила в областта на конкуренцията; същото това мнозинство счита, че Комисията следва да може да се намеси на пазарите, на които присъстват пазачи на информационния вход. Това становище беше изразено от голяма част от предприятията и търговските асоциации, всички организации на гражданското общество (включително неправителствени организации (НПО) и техните съюзи) и всички публични органи 16 . Потребителските организации, като BEUC, изразиха също и конкретни опасения, свързани с онлайн платформите и цифровите пазари 17 . Респондентите смятат, че намесата за справяне с тези опасения би създала правилните стимули за иновации, както и би допринесла за увеличаване на избора на потребителите, проправяйки път за нови платформи, иновативни услуги, съобразени с неприкосновеността на личния живот.

Онлайн платформите бяха разделени по въпроса, като по-голямата част от големите онлайн платформи и техните представителни сдружения поставиха под въпрос необходимостта от нов инструмент за пазачи на информационния вход. От друга страна, много малки и средни платформи, по-специално тези, които са бизнес ползватели на големи онлайн платформи, изразиха подкрепата си за нов инструмент за пазачи на информационния вход.

Несъгласните се позоваха на факта, че понятието „пазач на информационния вход“ е твърде широко и по-скоро следва да се прави оценка за всеки отделен случай, както и че Комисията вече може да се намесва, в случай че поведението на пазач на информационния вход е в нарушение на член 102 от ДФЕС. Комисията обаче счете, че член 102 от ДФЕС не е достатъчен за справянето с всички проблеми, свързани с пазачите на информационния вход, като се има предвид, че не е задължително пазачът на информационния вход да бъде доминиращ участник и неговите практики не могат да бъдат обхванати от член 102 от ДФЕС, ако няма доказан ефект върху конкуренцията в рамките на ясно определени съответни пазари. Освен това съгласно член 102 от ДФЕС невинаги се допуска намесата да се осъществява с необходимата бързината за навременно и следователно най-ефективно справяне с тези неотложни практики.

По-голямата част от респондентите счетоха също, че специалните правила относно платформите следва да включват забрани и задължения за платформите на пазачите на информационния вход. Те също така предлагат средствата за правна защита да имат в по-голяма степен процесуален характер, вместо да определят даден курс на поведение. По-голямата част от заинтересованите страни считат, че предложеният списък с проблемни практики или „черният списък“ следва да бъде насочен към очевидно нелоялни и вредни практики на платформите на пазачите на информационния вход.

Що се отнася до определението за позицията на пазач на информационния вход, мненията на заинтересованите страни бяха разделени. Някои платформи твърдят, че предлагането на различни услуги в платформата на едно дружество не дава много информация за силните страни на дадена платформа, какъвто би бил случаят и във връзка с възможността да се привличат активи от една област към друга. Те предлагат посочването на пазачите на информационния вход да не зависи от бизнес модела, оценките на пазачите на информационния вход да се преразглеждат периодично, посочването им да се прилага за идентифицираните дейности, а някои правила да се прилагат във всички въпросни сектори.

Като цяло заинтересованите страни от всички категории посочиха необходимостта да се осигури високо равнище на съгласуваност и правна сигурност, необходимостта да се гарантира, че критериите, използвани за идентифицирането на пазачи на информационния вход, следва да бъдат прозрачни, обективни и лесно измерими. Ползвателите се позовават най-вече на съчетанието от количествени и качествени критерии.

Националните органи изразиха своята подкрепа за нов инструмент за пазачи на информационния вход и необходимостта от подход на равнището на ЕС, за да се избегне регулаторната разпокъсаност, като същевременно подчертаха значението на предварителното включване в законодателния проект на отговорните представители на националното управление.

Гражданското общество и издателите в областта на медиите също изказаха силна подкрепа за нов инструмент за пазачи на информационния вход. И едните, и другите призоваха за адекватна степен на прозрачност на пазара, както и за гарантиране на определена степен на медийно разнообразие и зачитане на свободата и избора на потребителите.

     Събиране и използване на експертни становища

Настоящата инициатива се подкрепя от проучване във връзка с оценката на въздействието и няколко външни помощни проучвания 18 . Освен това между 2018 г. и 2020 г. бяха проведени няколко обществени консултации, множество проучвания и бяха изготвени множество доклади от страна на Комисията или от външни изпълнители. Обсерваторията по икономика на онлайн платформите, подкрепена от своята експертна група от 15 експерти от академичните среди, както и от голямо помощно проучване, предостави редица доклади и аналитични документи, които бяха включени в работата по дефинирането на проблемите. В оценката на въздействието, залегнала в основата на настоящата инициатива, бяха използвани проведените от Комисията икономически проучвания и оказаната от Съвместния изследователски център („JRC“) подкрепа при разработването на политиката. Наред с това беше извършена онлайн консултация с държавите членки, резултатите от която бяха обсъдени на заседание на експертната група за електронна търговия, занимаваща се с настоящата инициатива. И накрая, Комисията организира редица конференции, семинари и срещи с експерти от академичните среди, чиито виждания допринесоха за очертаването на проблемите и стратегията за събиране на доказателства. За оформянето на инструмента допринесоха документи за изразяване на позицията на редица държави членки относно платформите на пазачите на информационния вход, както и редица доклади и проучвания от държави извън ЕС 19 . 

Оценка на въздействието

Оценката на въздействието, залегнала в предложението, беше разгледана от Комитета за регулаторен контрол на Комисията, който издаде положително становище на 10 декември 2020 г. Становището на Комитета, препоръките, както и обяснение за това как да бъдат взети предвид, са включени в приложение 1 към работния документ на службите, придружаващ настоящото предложение. Описание на засегнатите от предложението страни и на начините, по които ще бъдат засегнати, се съдържа в приложение 3.

Комисията разгледа различни варианти на политиката за постигане на общата цел на настоящата инициатива, която е да се гарантира правилното функциониране на вътрешния пазар чрез насърчаване на ефективната конкуренция на цифровия пазар, и по-специално достъпната и справедлива онлайн платформена среда.

За да се намери решение на трудностите, произтичащи от проблематичното поведение на пазачите на информационния вход, бяха сравнени три основни варианта на политиката: Вариант 1 — Предварително изготвен списък на пазачите на информационния вход и непосредствените задължения; Вариант 2 — Частично гъвкава рамка за посочване и актуализиране на задължения, включително регулаторен диалог за изпълнението на някои от тях; и Вариант 3 — Гъвкав вариант, основан изключително на качествени прагове за определяне на обхват. Всеки от тези варианти остави възможности за политическо обсъждане за избор на по-подробен проект, например по отношение на точната комбинация и равнище на количествените прагове за определяне на обхвата, които е предвидено да се използват, или точния обхват на наличните средства за правна защита в случай на системно неспазване на задълженията от посочения пазач на информационния вход.

Във всички варианти са предвидени прилагане, надзор и изпълнение на равнището на ЕС от страна на Комисията като компетентен регулаторен орган. Предвид общоевропейския обхват на целевите дружества децентрализираният модел на изпълнение не изглежда възможна алтернатива, включително с оглед на риска от регулаторна разпокъсаност, която следва да бъде преодоляна с инициативата, нито би бил пропорционален предвид ограничения брой на пазачите на информационния вход, които биха попаднали в обхвата на предложената рамка. За да се интегрира националният експертен опит в основаната на платформата икономика обаче, в инициативата се предвижда, преди Комисията да вземе определени решения (напр. относно неспазване; глоби) да проведе консултации с комитет, съставен от представителите на държавите членки — Консултативен комитет по цифровите пазари.

Предпочитаният вариант (вариант 2) се състои от: а) окончателен списък на основните платформени услуги; б) съчетание от количествени и качествени критерии за посочване на доставчици на основни платформени услуги за пазачи на информационния вход; в) пряко приложими задължения, включително определени задължения, чието ефективно изпълнение може да бъде улеснено от регулаторен диалог; и г) възможност за Комисията след проучване на пазара по отношение на задълженията на пазачите на информационния вход да актуализира инструмента чрез делегирани актове, доколкото са идентифицирани нови практики, които са еднакво нелоялни и е възможно да влошат достъпността, както и чрез предложения за изменение в останалите случаи. Проучванията на пазара могат да насочват също и към необходимост от изменение на списъка на основните платформени услуги.

Счита се, че този вариант може да отговори по най-ефективния начин на целите на настоящата инициатива. В него се предвижда навременна намеса за всички идентифицирани проблемни практики, като същевременно за някои от тях се допуска регулаторен диалог за прилагане на мерки от посочения пазач на информационния вход. Освен това той позволява борба с нови нелоялни практики, като по този начин дава възможност за преодоляване на неефективността на пазара в динамично променящата се цифрова среда. В същото време с предложението се идентифицира пропорционален поднабор от задължения, които са от особено значение за защита и подобряване на достъпността за онези пазачи на информационния вход, за които се предвижда да имат в близко бъдеще трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на своята дейност, но които все още не са постигнали такава позиция.

Предпочитаният вариант ще увеличи достъпността на основните платформени услуги и цифровия сектор в по-широк мащаб, и ще помогне на предприятията да преодолеят пречките, произтичащи от неефективността на пазара и от нелоялни търговски практики на пазачи на информационния вход. Това ще спомогне за насърчаване на появата на алтернативни платформи, които биха могли да доставят висококачествени, иновативни продукти и услуги на достъпни цени. По-справедливите и по-равнопоставени условия за всички участници в цифровия сектор биха им позволили в по-голяма степен да се възползват от потенциала за растеж на основаната на платформи икономика.

Очаква се ползите да доведат до по-голям потенциал за иновации сред по-малките предприятия, както и до подобряване на качеството на услугата, заедно със свързаното с това подобряване на благосъстоянието на потребителите. По-голямата достъпност на основните платформени услуги съгласно предпочитания вариант има потенциала да реализира потребителски излишък, оценен на 13 млрд. евро, т.е. увеличение с около 6 % в сравнение с базовия сценарий 20 .

Основните разходи са свързани с разходите за привеждане в съответствие за пазачите на информационния вход в резултат на новите правила. Предприятия, различни от платформи на пазачите на информационния вход, могат да понесат определени административни разходи, когато изпълняват исканията за информация. Малко вероятно е обаче последните разходи да представляват значително увеличение спрямо разходите за привеждане в съответствие, които предприятията биха направили иначе поради искания за информация в случаите на правото на ЕС в областта на конкуренцията или съгласно различни специфични национални правила.

Въздействието на вариантите на политиката върху различните категории заинтересовани страни (пазачи на информационния вход, конкуренти, бизнес ползватели, потребители, регулаторни органи) са подробно разяснения в приложение 3 към оценката на въздействието, подкрепяща тази инициатива. В приложението се оценява и въздействието на всяко задължение по засегната категории заинтересовани страни. Доколкото е възможно оценката е едновременно количествена и качествена,

Що се отнася до въздействието на инициативата върху МСП, тъй като е много малко вероятно те да бъдат окачествени като пазачи на информационния вход и не биха попаднали в списъка на задълженията, тази инициатива не би им наложила допълнителна тежест. Вместо това, уеднаквявайки условията на конкуренция, новите правила биха позволили на МСП (включително бизнес ползватели и други доставчици на основни платформени услуги) да се развиват на вътрешния пазар в резултат на премахването на важни пречки пред навлизането и разширяването на пазара. Може да се очаква, че предвидените мерки ще доведат също до по-голяма конкуренция между платформите за бизнес ползвателите. Очаква се това да доведе до по-качествени услуги на по-конкурентни цени, съчетани с по-голяма производителност. Бизнес ползвателите биха били още по-уверени и при онлайн продажбите, тъй като ще бъдат защитени от нелоялни практики.

По-всеобхватен инструментариум за изпълнение би позволил на предприятията да просперират, като разчитат на собствения си капацитет. Това ще доведе до икономически растеж, който от своя страна води до по-високи приходи от данъци за националните администрации. Тежестта върху Комисията за изпълнението на тази инициатива е ниска (главно пренасочване на съществуващи работни места) в сравнение с ползите за икономиката. Националните органи ще трябва да поемат някои незначителни административни разходи.

Справедливостта и по-добрата достъпност в цифровия сектор биха довели до по-висока производителност, което би означавало по-висок икономически растеж. Насърчаването на по-голямата достъпност на основните платформени услуги и цифровите пазари е от основно значение също при увеличаващите се търговски и инвестиционни потоци.

Пригодност и опростяване на законодателството

С настоящото предложение се определят мерките, които ще се прилагат по отношение на големите доставчици на основни платформени услуги, които отговарят на условията, за да бъдат посочени за пазачи на информационния вход. За другите доставчици на основни платформени услуги и на спомагателни услуги, бизнес ползвателите и крайните ползватели ще бъдат от полза ясно дефинираните задължения с точно определени граници, които са залегнали в него. Предложението конкретно цели също да улесни устойчивия растеж на основните платформени услуги, а в по-широк план — основаната на платформи икономика, и е проектирано да бъде напълно технологично неутрално.

Основни права

Предложението е съгласувано с Хартата на основните права на ЕС, Европейската конвенция за правата на човека („ЕКПЧ“), както и Общия регламент относно защитата на данните. 

Въвеждането на динамичното актуализиране на нелоялни практики ще изисква пълно зачитане на основните права на справедливо производство и добро управление, залегнали в ЕКПЧ, които са задължителни за институциите на ЕС.

Когато се действа съгласно новата рамка, правомощията за разследване на Комисията ще бъдат предмет на пълния обхват на правата на справедлив процес, като правото на изслушване, правото на мотивирано решение и достъп до съдебен контрол, включително възможността да се оспорват мерки за изпълнение и санкции. Тези права се прилагат в случай на административни производства 21 .

Наред с това справедливата и надеждна законова среда, чието създаване се цели с настоящото предложение, ще помогне за постигането на подходящ баланс между свободата на стопанска инициатива на доставчиците на услуги и тази на бизнес доставчици на основни платформени услуги и тази на бизнес ползвателите (член 16 от Хартата на основните права на Европейския съюз).

4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

С цел оптимално постигане на целите на настоящата инициатива е необходимо да бъдат финансирани редица действия както на равнището на Комисията, където се предвижда преразпределение (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) на 80 ЕПРВ, така и на равнището на държавите членки чрез тяхното активно участие в Консултативния комитет по цифровите пазари, съставен от представителите на държавите членки. Общият размер на финансовите средства, необходими за изпълнението на предложението за периода 2021—2027 г., ще възлиза на 81,090 млн. евро, включително 50,640 млн. евро административни разходи и 30,450 млн. евро, които са изцяло покрити от разпределените средства, предвидени в МФР за периода 2021—2027 г. съгласно финансовите пакети на Програмата за единния пазар и програмата „Цифрова Европа“. Финансирането ще подпомага, inter alia, дейности, като например посочването на доставчици на основни платформени услуги, извършването на проучвания на пазара и изпълнението на всякакви други действия за проучване, действия по изпълнение и мониторинг. Финансирането ще подпомогне и извършването на редовен преглед на специфични елементи от регламента и оценка на регламента, непрекъсната оценка на ефективността и ефикасността на прилаганите мерки, както и разходите, свързани с поддържането, развиването, хостинга, експлоатацията и подпомагането на централна информационна система. Подробен преглед на свързаните разходи е предоставен във „финансовия отчет“, свързан с тази инициатива.

5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

Планове за изпълнение и механизми за мониторинг, оценка и докладване

Предвид динамичния характер на основаната на платформи икономика мониторингът и оценката на инициативата представляват важна част от предложението. То представлява също така отговор на изричните искания от страна на заинтересованите страни, включително държавите членки, за специална функция за мониторинг и отразява значението, придавано на самостоятелен вариант на политиката за мониторинг, разгледан в оценката на въздействието от етапа на създаване. Поради това мониторингът ще бъде разделен на две части: i) непрекъснат мониторинг, в рамките на който на всеки две години ще се докладва за последните развития на пазара, като потенциално ще включва Обсерваторията на ЕС по икономика на онлайн платформите, и ii) оперативни цели и специфични показатели за тяхното измерване.

Редовният и непрекъснат мониторинг ще обхване следните основни аспекти: i) мониторинг по въпроси, свързани с обхвата (напр. критерии за посочване на пазачи на информационния вход, промени в посочването на пазачи на информационния вход, използване на качествената оценка в процеса на посочване); ii) мониторинг на нелоялни практики (спазване, модели на изпълнение, развитие); и iii) мониторинг като механизъм за започване на проучване на пазара с цел проучване на нови основни платформени услуги и практики в цифровия сектор.

При мониторинга също така ще се вземе предвид концептуалната работа на експертната група по икономика на онлайн платформите в рамките на работното ѝ направление за измерване и икономически показатели 22 .

Освен това ефективността и ефикасността на предложението ще бъдат наблюдавани с помощта на предварително определени показатели, за да се установи дали може да се изискват допълнителни правила, включително относно изпълнението, с цел да се гарантира, че цифровите пазари в ЕС са достъпни и справедливи. Следователно въздействието на намесата ще бъде оценено в контекста на оценка и ще задейства, ако е необходимо, клауза за преглед, която ще позволи на Комисията да предприеме подходящи мерки, включително законодателни предложения.

Държавите членки ще предоставят също така всяка съответна информация, с която разполагат и която Комисията може да поиска за процесите на оценка.

Подробно разяснение на отделните разпоредби на предложението

В глава I се определят общите разпоредби, включително предметът, целта и обхватът на регламента, заедно с неговия хармонизиращ ефект във връзка с определени национални закони (член 1), и определенията на използваните термини, както и целите на предложението (член 2).

В глава II се съдържат разпоредбите относно посочването на пазачи на информационния вход. По-конкретно в нея се установяват условията, при които доставчици на основни платформени услуги следва да бъдат посочени за пазачи на информационния вход или въз основа на количествените критерии (чрез оборима презумпция), или след оценка на всеки отделен случай по време на проучване на пазара (член 3). Освен това в нея се установяват условията, съгласно които посочването на пазач на информационния вход може да бъде преразгледано, както и задължението за редовен преглед на такова посочване (член 4).

В глава III се определят практиките на пазачите на информационния вход, които ограничават достъпността и са нелоялни. По-специално в нея се определят непосредствените задължения (член 5) и задълженията, позволяващи уточняване (член 6), които посочените пазачи на информационния вход следва да изпълняват по отношение на всяка от техните основни платформени услуги, изброени в съответното решение за посочване. Освен това с нея се установява рамка за възможен диалог между посочения пазач на информационния вход и Комисията във връзка с мерките, които пазачът на информационния вход прилага или възнамерява да приложи, за да изпълнява задълженията, предвидени в член 6 (член 7). В нея също така се определят условия, съгласно които задълженията, свързани с отделна основна платформена услуга, могат да бъдат временно преустановени при изключителни обстоятелства (член 8) или може да бъде предоставено освобождаване по съображения, свързани с обществения интерес (член 9). Допълнителните разпоредби в тази глава установяват механизъм за актуализиране на списъка на задълженията (член 10); разяснения, че определените в регламента задължения се прилагат независимо от това дали съответната практика на посочения пазач на информационния вход е от договорен, търговски, технически или друг характер (член 11); задължение за уведомяване за всяка планирана концентрация по смисъла на Регламента на ЕС за сливанията (член 12); и задължение на посочения пазач на информационния вход да предостави всички техники за профилиране на потребителите, които той прилага към или в своите основни платформени услуги, за независим одит (член 13).

В глава IV се предоставят правила за провеждане на проучвания на пазара, главно процесуални изисквания за започване на проучване на пазара (член 14) и правила за провеждане на различни видове проучвания на пазара: i) посочване на пазач на информационния вход (член 15), ii) проучване за системно неспазване (член 16) и iii) проучване на нови основни платформени услуги и нови практики (член 17).

В глава V се съдържат разпоредбите относно прилагането и изпълнението на настоящия регламент. В нея се предвиждат процесуалните изисквания за образуване на производство (член 18). След това се установяват правилата във връзка с различни инструменти, които могат да бъдат използвани в контекста на проучванията на пазара или процедурите съгласно регламента. Те позволяват на Комисията да изисква информация (член 19), да провежда интервюта и да взема изявления (член 20), да извършва проверки на място (член 21), да приема временни мерки (член 22) и да направи доброволните мерки задължителни за пазачите на информационния вход (член 23), както и да извършва мониторинг на тяхното съответствие с регламента (член 24).

В случай на неспазване Комисията може да издава решения за установяване на неспазване (член 25), както и да налага глоби (член 26) и периодични плащания по санкции (член 27) за нарушения на регламента от страна на пазачите на информационния вход, както и за предоставяне на невярна, непълна или подвеждаща информация в контекста на проучването. В Регламента се определя също давностен срок за налагането на санкции и за тяхното изпълнение (членове 28 и 29).

Няколко разпоредби в тази глава определят процедурните гаранции пред Комисията, по-специално правото на изслушване и достъп до преписката (член 30) и защитата на професионалната тайна (член 31). В нея също така се предвижда консултация на Консултативния комитет по цифровите пазари, определен с настоящия регламент преди приемането на идентифицираните индивидуални решения, насочени към пазачите на информационния вход (член 32). И накрая, в регламента се предвижда възможността три или повече държави членки да поискат от Комисията да започне проучване на пазара съгласно член 15 (член 33).

В глава VI се съдържат допълнителни общи разпоредби, като например задължение за публикуване на идентифициран набор от индивидуални решения, приети съгласно регламента (член 34), разяснение, че Съдът на Европейския съюз има неограничена компетентност по отношение на глобите и плащанията по санкции (член 35), както и възможността за приемане на актове за изпълнение (член 36) и делегирани актове (член 37).

И накрая, останалите разпоредби в тази глава са клаузата за преглед (член 38) и спецификацията на влизането в сила и датите на прилагане на регламента (член 39).

2020/0374 (COD)

Предложение за

РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

относно достъпни и справедливи пазари в цифровия сектор (Законодателен акт за цифровите пазари)

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 114 от него,

като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 23 ,

като взеха предвид становището на Комитета на регионите 24 ,

като взеха предвид становището на Европейския надзорен орган по защита на данните 25 ,

в съответствие с обикновената законодателна процедура,

като имат предвид, че:

(1)Цифровите услуги като цяло, и по-специално в онлайн платформите играят все по-важна роля в икономиката, и по-специално на вътрешния пазар, като предоставят нови бизнес възможности в рамките на Съюза и улесняват трансграничната търговия.

(2)В същото време основните платформени услуги се отличават с редица характеристики, които могат да се използват от техните доставчици. Тези характеристики на основните платформени услуги включват, наред с другото, изключителни икономии от мащаба, които често са резултат от почти нулеви пределни разходи за добавяне на бизнес ползватели или крайни ползватели. Други характеристики на основните платформени услуги са много силните мрежови ефекти, възможността за свързване на много бизнес ползватели с много крайни ползватели посредством многостранността на тези услуги, значителната степен на зависимост както на бизнес ползвателите, така и на крайните ползватели, ефектите на „заключване“, липсата на многосвързаност за същата цел за крайните ползватели, вертикалната интеграция и основаните на данни предимства. Всички тези характеристики, съчетани с нелоялно поведение от страна на доставчиците на тези услуги, могат да доведат до съществено възпрепятстване на достъпността на основните платформени услуги, както и да повлияят на лоялността на търговските отношения между доставчиците на такива услуги и техните бизнес ползватели и крайни ползватели, което да доведе до бързо и потенциално широкомащабно действително намаляване на избора на бизнес ползвателите и крайните ползватели, и следователно могат да предоставят на доставчика на тези услуги позицията на така наречения „пазач на информационния вход“.

(3)При малък брой големи доставчици на основни платформени услуги се проявява значителна икономическа сила. Обикновено те имат способността чрез своите услуги да свързват много бизнес ползватели с много крайни ползватели, което на свой ред им позволява да се възползват от предимствата, които имат в дадена област на своята дейност, например достъпа си до големи обеми от данни, за нови такива. Някои от тези доставчици упражняват контрол върху всички платформени екосистеми в цифровата икономика и от структурна гледна точка е изключително трудно срещу тях да бъдат подадени жалба или възражение от страна на съществуващи или нови пазарни оператори, независимо от това колко иновативни и ефективни могат да бъдат тези оператори. Достъпността е особено ограничена поради наличието на много високи пречки пред навлизането или напускането на пазара, включително високите инвестиционни разходи, чието възстановяване в случай на напускане на пазара и при липса на (или ограничен достъп до) някои ключови ресурси в цифровата икономика, като например данни, е невъзможно или не е лесно. В резултат на това нараства вероятността основните пазари да не функционират добре или скоро да не функционират добре.

(4)Комбинацията от тези характеристики на пазачите на информационния вход вероятно в много случаи ще доведе до сериозен дисбаланс в преговорните позиции и вследствие на това до нелоялни практики и условия за бизнес ползвателите, както и за крайните ползватели на предоставяни от пазачи на информационния вход основни платформени услуги, в ущърб на цените, качеството, избора и иновациите във връзка с тях.

(5)От това следва, че пазарните процеси често не са в състояние да гарантират справедливи икономически резултати по отношение на основните платформени услуги. При все че членове 101 и 102 от ДФЕС остават приложими по отношение на поведението на пазачите на информационния вход, техният обхват е ограничен до определени случаи на пазарна сила (напр. господстващо положение на определени пазари) и на антиконкурентно поведение, макар и прилагането да е последващо и да изисква задълбочено проучване на често много сложни факти за всеки отделен случай. Освен това в действащото право на Съюза не се разглеждат или не се разглеждат ефективно идентифицираните предизвикателства по отношение на доброто функциониране на вътрешния пазар, породени от поведението на пазачи на информационния вход, които не са непременно доминиращи от гледна точка на конкурентното право.

(6)Пазачите на информационния вход оказват значително въздействие върху вътрешния пазар, като предоставят портали, с които е възможно голям брой бизнес ползватели да достигнат до крайните ползватели, навсякъде в Съюза и на различни пазари. Неблагоприятното въздействие на нелоялните практики върху вътрешния пазар, и по-специално ограничената достъпност на основните платформени услуги, включително отрицателните социални и икономически последици от тях, подтикнаха националните законодатели и секторните регулатори да предприемат действия. Вече са приети или са предложени редица национални регулаторни решения, насочени към нелоялните практики и достъпността на цифровите услуги, или поне по отношение на някои от тях. Това създаде риск от разнопосочни регулаторни решения, а с това и от разпокъсаност на вътрешния пазар, като по този начин се повишава рискът да се увеличат разходите за привеждане в съответствие поради различните набори от национални регулаторни изисквания.

(7)Поради това следва да се гарантира, че бизнес ползвателите и крайните ползватели на предоставяните от пазачите на информационния вход основни платформени услуги разполагат с подходящи регулаторни защитни мерки в целия Съюз срещу нелоялното поведение на пазачите на информационния вход, за да се улесни трансграничната стопанска дейност в рамките на Съюза, като по този начин се подобри правилното функциониране на вътрешния пазар и се преодолее съществуващото или евентуалното възникване на разпокъсаност в конкретните области, обхванати от настоящия регламент. Освен това, макар че пазачите на информационния вход са склонни да приемат световни или поне общоевропейски бизнес модели и алгоритмични структури, те могат да приемат, а в някои случаи са приели, различни бизнес условия и практики в различните държави членки, което може да създаде различия между конкурентните условия за ползвателите на предоставяните от пазачи на информационния вход основни платформени услуги, което е в ущърб на интеграцията в рамките на вътрешния пазар.

(8)Чрез сближаване на различните национални законодателства следва да бъдат премахнати пречките пред свободата на предоставяне и на получаване на услуги на вътрешния пазар, включително услуги на дребно. Следователно на равнището на Съюза следва да се създаде целенасочен набор от хармонизирани задължителни правила, с които да се осигурят достъпни и справедливи цифрови пазари, характеризиращи се с присъствието на пазачи на информационния вход в рамките на вътрешния пазар.

(9)Разпокъсването на вътрешния пазар може да бъде ефективно предотвратено само ако държавите членки са възпрепятствани да прилагат национални правила, които са специфични за видовете предприятия и услуги, обхванати от настоящия регламент. В същото време, тъй като настоящият регламент има за цел да допълни прилагането на законодателството в областта на конкуренцията, следва да се уточни, че той не засяга членове 101 и 102 от ДФЕС, съответните национални правила в областта на конкуренцията и други национални правила в областта на конкуренцията по отношение на едностранното поведение, които се основават на индивидуализирана оценка на пазарните позиции и поведение, включително вероятните му ефекти и точния обхват на забраненото поведение, и които предвиждат възможността предприятията да представят аргументи за ефективност и обективна обосновка във връзка с въпросното поведение. Прилагането на последните правила обаче не следва да засяга задълженията, наложени на пазачите на информационния вход съгласно настоящия регламент, и тяхното единно и ефективно прилагане на вътрешния пазар.

(10)Членове 101 и 102 от ДФЕС и съответните национални правила в областта на конкуренцията относно антиконкурентното многостранно и едностранно поведение, както и контрола върху сливанията, имат за цел защитата на ненарушената конкуренция на пазара. Настоящият регламент преследва цел, която допълва, но се различава от защитата на ненарушената конкуренция на даден пазар, както е определено от гледна точка на конкурентното право, която цел е да се гарантира, че пазарите, на които присъстват пазачи на информационния вход, са и продължават да бъдат достъпни и справедливи, независимо от действителните, вероятните или предполагаемите ефекти от поведението на даден пазач на информационния вход, попадащ в обхвата на настоящия регламент, върху конкуренцията на даден пазар. Следователно настоящият регламент има за цел защитата на различен правен интерес от тези правила и следва да не засяга тяхното прилагане.

(11)Настоящият регламент следва също да допълва, без да засяга тяхното прилагане, правилата, произтичащи от други актове на правото на Съюза, уреждащи определени аспекти на предоставянето на обхванатите от настоящия регламент услуги, по-специално Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета 26 , Регламент (ЕС) xx/xx/ЕС [Законодателен акт за цифровите услуги] на Европейския парламент и на Съвета 27 , Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета 28 , Директива (ЕС) 2019/790 на Европейския парламент и на Съвета 29 , Директива (ЕС) 2015/2366 на Европейския парламент и на Съвета 30 и Директива (ЕС) 2010/13 на Европейския парламент и на Съвета 31 , както и националните правила, целящи изпълнение или, в зависимост от случая, прилагане на въпросното законодателство на Съюза. 

(12)Ограничената достъпност и нелоялните практики в цифровия сектор са по-често срещани и по-ясно изразени при някои цифрови услуги, отколкото при други. Такъв по-специално е случаят с широкоразпространените и масово използвани цифрови услуги, които предимно посредничат пряко между бизнес ползвателите и крайните ползватели и при които най-често срещани са характеристики като изключителните икономии от мащаба, много силните мрежови ефекти, възможността за свързване на много бизнес ползватели с много крайни ползватели посредством многостранността на тези услуги, ефектите на „заключване“, липсата на многосвързаност или вертикална интеграция. Често има само един или много малко на брой големи доставчици на тези цифрови услуги. Тези доставчици на основни платформени услуги се проявяват най-често като пазачи на информационния вход за бизнес ползватели и крайни ползватели с широкообхватни въздействия, като придобиват способността да определят лесно търговски условия и клаузи по начин, който е едностранен и пагубен за техните бизнес ползватели и крайни ползватели. Съответно е необходимо да се постави акцент само върху тези цифрови услуги, които са най-широко използвани от бизнес ползвателите и крайните ползватели и при които, въз основа на настоящите пазарни условия, проблемите относно слабата достъпност и нелоялните практики от страна на пазачите на информационния вход са по-очевидни и неотложни от гледна точка на вътрешния пазар.

(13)По-специално посредническите онлайн услуги, онлайн търсачките, операционните системи, социалните мрежи онлайн, услугите на платформи за споделяне на видеоклипове, междуличностните съобщителни услуги без номер, компютърните услуги „в облак“ и онлайн рекламните услуги могат да засегнат по еднакъв начин голям брой крайни ползватели и предприятия, което води до риск от нелоялни бизнес практики. Поради това те следва да бъдат включени в определението за основни платформени услуги и попадат в обхвата на настоящия регламент. Посредническите онлайн услуги могат да бъдат активни също в областта на финансовите услуги и могат да посредничат или да се използват за предоставяне на услугите, включени в неизчерпателния списък в приложение II към Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета 32 . При определени обстоятелства понятието „крайни ползватели“ следва да обхваща ползватели, които традиционно са считани за бизнес ползватели, но в дадена ситуация не използват основни платформени услуги, за да предоставят стоки или услуги на други крайни ползватели, като например предприятия, разчитащи на компютърни услуги „в облак“ за собствени цели.

(14)Редица други спомагателни услуги, като например услугите за идентификация или платежните услуги, както и техническите услуги, които подпомагат предоставянето на платежни услуги, могат да бъдат предоставени от пазачи на информационния вход, заедно с основните им платформени услуги. Тъй като пазачите на информационния вход често предоставят портфолиото от своите услуги като част от интегрирана екосистема, до която трети страни — доставчици на такива спомагателни услуги, нямат достъп, или поне не при равни условия, и могат да свържат достъпа до основната платформена услуга, която да се поеме от една или повече спомагателни услуги, пазачите на информационния вход вероятно ще имат по-голяма възможност и стимул да използват за тези спомагателни услуги правомощието си на пазач на информационния вход, предоставено им за техните основни платформени услуги, което е в ущърб на избора и достъпността на тези услуги.

(15)Фактът, че цифрова услуга се окачествява като основна платформена услуга с оглед на широкото ѝ разпространение и масово използване, както и на значението ѝ за свързването на бизнес ползвателите и крайните ползватели, не води до възникване на значителни сериозни опасения във връзка с достъпността и нелоялните практики. Такива опасения възникват само когато основната платформена услуга представлява важен портал и се осъществява от доставчик със значително въздействие на вътрешния пазар и трайно установена и постоянна позиция или от доставчик, който е вероятно да има в близко бъдеще такава позиция. Следователно целевият набор от определени в настоящия регламент хармонизирани правила следва да се прилага само по отношение на предприятия, посочени въз основа на тези три обективни критерия, и те следва да се прилагат само по отношение на тези основни платформени услуги, които поотделно представляват важен портал, чрез който бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели.

(16)За да се осигури ефективното прилагане на настоящия регламент по отношение на доставчиците на основни платформени услуги, които е най-вероятно да отговарят на тези обективни изисквания, и когато най-разпространено и оказващо въздействие е ограничаващото достъпността поведение, Комисията следва да има възможност да посочи директно за пазачи на информационния вход тези доставчици на основни платформени услуги, които достигат определени количествени прагове. Във всички случаи такива предприятия следва да подлежат на процес на бързо посочване, който ще започне при влизането в сила на настоящия регламент.

(17)Много значителният оборот в рамките на Съюза и предоставянето на основна платформена услуга в поне три държави членки представляват сериозни ориентири, че доставчикът на основна платформена услуга оказва значително въздействие върху вътрешния пазар. Това също така е вярно, когато доставчик на основна платформена услуга в поне три държави членки има много значителна пазарна капитализация или еквивалентна справедлива пазарна стойност. Поради това следва да се счита, че даден доставчик на основна платформена услуга оказва значително въздействие върху вътрешния пазар, когато предоставя основна платформена услуга в поне три държави членки и когато оборотът на неговата група, реализиран в рамките на ЕИП, е равен на или надвишава конкретен висок праг, или когато пазарната капитализация на групата е равна на или надвишава определена висока абсолютна стойност. За доставчици на основни платформени услуги, които принадлежат към предприятия, които не са регистрирани на фондовата борса, следва да се посочи еквивалентната справедлива пазарна стойност над определена висока абсолютна стойност. Комисията следва да използва правомощието си да приема делегирани актове, за да разработи целева методология за изчисляване на тази стойност. Високият оборот на група в рамките на ЕИП във връзка с прага за ползвателите в Съюза на основни платформени услуги отразява относително голяма възможност да се извлича парична печалба от тези ползватели. Висока пазарна капитализация относима към същия праг на броя ползватели в Съюза отразява относително значителния потенциал да се извлича парична печалба от тези ползватели в бъдеще. От своя страна, този потенциал за извличане на парична печалба отразява като цяло позицията на портала на съответните предприятия. И двата показателя отразяват също така финансовия им капацитет, включително тяхната възможност да използват достъпа си до финансовите пазари, за да укрепят своята позиция. Това например може да се случи, когато достъпът от това по-високо ниво се използва за придобиване на други предприятия, за които на свой ред е доказано, че имат потенциални отрицателни ефекти върху иновациите. Пазарната капитализация може също да отразява очаквана бъдеща позиция и въздействие на съответните доставчици върху вътрешния пазар, независимо от потенциално относително нисък текущ оборот. Стойността на пазарната капитализация може да се основава на равнище, което отразява средната пазарна капитализация на най-големите предприятия, регистрирани на фондовата борса в Съюза за подходящ период от време.

(18)Устойчива пазарна капитализация на доставчика на основни платформени услуги на или над праговото равнище в продължение на три или повече години следва да се разглежда като засилване на презумпцията, че доставчикът на основни платформени услуги оказва значително въздействие върху вътрешния пазар.

(19)Възможно е да има редица фактори, засягащи пазарната капитализация, които биха изисквали задълбочена оценка, за да се определи дали трябва да се счита, че даден доставчик на основни платформени услуги оказва значително въздействие върху вътрешния пазар. Това може да се случи, когато пазарната капитализация на доставчика на основни платформени услуги през предходните финансови години е била значително по-ниска от средната стойност на капиталовия пазар, променливостта на пазарната му капитализация през наблюдавания период е била непропорционална на общата променливост на капиталовия пазар или неговата пазарна капитализация спрямо пазарните тенденции не е съответствала на бързия и еднопосочен растеж.

(20)Много голям брой бизнес ползватели, които зависят от основна платформена услуга, за да достигнат много голям брой активни крайни ползватели месечно, позволяват на доставчика на тази услуга да повлияе върху дейността на значителна част от бизнес ползвателите в своя полза и посочват по принцип, че доставчикът служи като важен портал. Съответните относими равнища за този брой следва да бъдат определени като представляващи значителен процент от цялото население на Съюза, когато става въпрос за крайните ползватели, и от общия брой на използващите платформи предприятия за определяне на прага за бизнес ползвателите.

(21)Трайно установената и постоянна позиция при осъществяване на дейността или предвидимостта за постигане на такава позиция в бъдеще се проявява по-специално при ограничаване на достъпността на позицията на доставчика на основната платформена услуга. Такъв може да бъде случаят, когато този доставчик е предоставял основна платформена услуга на много голям брой бизнес ползватели и крайни ползватели в поне три държави членки в продължение на поне три години.

(22)Такива прагове могат да бъдат повлияни от пазарното и техническото развитие. Поради това Комисията следва да бъде оправомощена да приема делегирани актове, за да уточни методологията, определяща дали количествените прагове са достигнати, и при необходимост редовно да я коригира спрямо пазарното и технологичното развитие. Това е от особено значение във връзка с прага, отнасящ се до пазарната капитализация, който следва да се индексира на подходящи интервали.

(23)Доставчиците на основни платформени услуги, които достигат количествените прагове, но са в състояние да представят достатъчно обосновани доводи, за да докажат, че при обстоятелствата, при които функционира съответната основна платформена услуга, те не отговарят на обективните изисквания за пазач на информационния вход, не трябва да бъдат посочвани директно, а само при условие че е предвидено допълнително проучване. Тежестта за представяне на доказателства за това, че презумпцията, произтичаща от изпълнението на количествените прагове, не следва да се прилага за конкретен доставчик, следва да се носи от въпросния доставчик. В своята оценка Комисията следва да вземе предвид само елементите, които се отнасят пряко до изискванията за определяне на пазач на информационния вход, а именно дали това е важен портал, който се управлява от доставчик със значително въздействие на вътрешния пазар, с трайно установена и постоянна позиция, която е действителна или предвидима. Всяка обосновка по икономически причини, която се стреми да докаже ефективност, произтичаща от специфичен тип поведение от страна на доставчика на основни платформени услуги, следва да се отхвърля, тъй като не е относима към посочването за пазач на информационния вход. Когато доставчикът възпрепятства значително проучването, като не се съобразява с предприетите от Комисията мерки за проучване, Комисията следва да може да вземе решение, като се позове на количествените прагове.

(24)Също така е добре да се предвиди и оценката на ролята на пазача на информационния вход за доставчиците на основни платформени услуги, които не отговарят на всички количествени прагове, с оглед на общите обективни изисквания да оказват значително въздействие върху вътрешния пазар, да действат като важен портал, чрез който бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели, както и да се ползват от трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на своята дейност, или да се предвижда да се ползват от такава позиция в близко бъдеще.

(25)Такава оценка може да бъде направена само в контекста на проучване на пазара, като същевременно се вземат предвид количествените прагове. В своята оценка Комисията следва да цели запазването и насърчаването на равнището на иновации, качеството на цифровите продукти и услуги, степента, в която цените са справедливи и конкурентни, и степента, в която качеството или изборът за бизнес ползвателите и за крайните ползватели са на високо равнище или в която те се запазват. Могат да бъдат взети предвид и елементи, които са специфични за доставчиците на съответните основни платформени услуги, като например изключителните икономии от мащаба, много силните мрежови ефекти, способността за свързване на много бизнес ползватели с много крайни ползватели посредством многостранността на тези услуги, ефектите на „заключване“, липсата на многосвързаност или вертикална интеграция. Освен това много високата пазарна капитализация, много високото съотношение на стойността на собствения капитал спрямо печалбата или много високият оборот, получен от крайните ползватели на единна основна платформена услуга, могат да сочат поврат на пазара или оползотворяване на потенциала на такива доставчици. Заедно с пазарната капитализация, високите темпове на растеж или забавящите се темпове на растеж, които се разглеждат едновременно с растежа на рентабилността, са примери за динамични параметри, които са от особено значение за идентифицирането на такива доставчици на основни платформени услуги, за които се очаква да имат трайно установена позиция. Когато доставчикът възпрепятства значително проучването, като не се съобразява с предприетите от Комисията мерки за проучване, Комисията следва да може да вземе решение, като извлече от наличните факти неблагоприятни за доставчика изводи.

(26)По отношение на онези доставчици на основни платформени услуги, за които се предвижда в близко бъдеще да постигнат трайно установена и постоянна позиция, следва да се прилага определен поднабор от правила. Същите специфични характеристики на основните платформени услуги ги правят склонни към поврат: след като даден доставчик на услуги е получил определено предимство пред съперници или потенциални конкуренти от гледна точка на мащаба или правото на посредничество, той може да заеме непоклатима позиция и ситуацията може да се развие по начин, който предполага тази позиция да стане трайно установена и постоянна в близко бъдеще. Предприятията могат да се опитат да предизвикат този поврат и да се проявят като пазачи на информационния вход, като използват някои от нелоялните условия и практики, регламентирани в настоящия регламент. В такава ситуация изглежда целесъобразно да има намеса, преди да е налице необратим поврат на пазара.

(27)Такава ранна намеса следва обаче да бъде ограничена само до налагане на задълженията, които са необходими и подходящи, за да се гарантира, че въпросните услуги остават достъпни и позволяват да се избегне квалифицираният риск от нелоялни условия и практики. Задълженията, които пречат на съответния доставчик на основни платформени услуги да достигне трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на дейността си, като например тези, които предотвратяват нелоялното използване, и тези, които улесняват смяната и многосвързаността, са по-пряко насочени към тази цел. За да се осигури пропорционалност, Комисията следва също така да прилага от този поднабор от задължения само тези, които са необходими и пропорционални за постигане на целите на настоящия регламент, и следва редовно да преразглежда дали такива задължения следва да бъдат запазени, премахнати или приспособени.

(28)Това следва да позволи на Комисията да се намесва своевременно и ефективно, като същевременно се зачита напълно пропорционалността на предвидените мерки. Тя също така трябва да увери действителните или потенциалните участници на пазара в справедливостта и достъпността на съответните услуги.

(29)Посочените пазачи на информационния вход следва да спазват определените в настоящия регламент задължения по отношение на всяка от основните платформени услуги, изброени в съответното решение за посочване. Задължителните правила следва да се прилагат, като се взема предвид конгломератната позиция на пазачите на информационния вход, където е приложимо. Освен това мерките за прилагане, които Комисията може да наложи на пазача на информационния вход с решение в резултат на регулаторен диалог, следва да бъдат разработени по ефективен начин, като се вземат предвид характеристиките на основните платформени услуги, както и възможните рискове от заобикаляне, и да бъдат в съответствие с принципа на пропорционалност и основните права на съответните предприятия, както и тези на трети страни.

(30)Бързопроменящият се и сложен технологичен характер на основните платформени услуги изисква редовен преглед на статута на пазачите на информационния вход, включително тези, за които се предвижда в близко бъдеще да постигнат трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на тяхната дейност. За да се осигури необходимата сигурност на участниците на пазара, включително на пазачите на информационния вход, по отношение на приложимите законови задължения, е необходимо да се определи срок за такъв редовен преглед. Важно е също така такива прегледи да се извършват редовно и най-малко на всеки две години.

(31)За да се гарантират ефективността на прегледа на статута на пазач на информационния вход, както и възможността за коригиране на списъка на предоставяните от него основни платформени услуги, пазачите на информационния вход следва да уведомят Комисията за всички свои планирани и приключени придобивания на други доставчици на основни платформени услуги или всякакви други услуги, предоставяни в рамките на цифровия сектор. Подобна информация не само следва да послужи за посочения по-горе процес на преглед относно статута на отделните пазачи на информационния вход, но също така ще предостави информация, която е от основно значение за мониторинга на по-широките тенденции на достъпност в цифровия сектор, поради което може да бъде полезен фактор, който да бъде взет предвид в контекста на проучванията на пазара, предвидени в настоящия регламент.

(32)За да се гарантират справедливостта и достъпността на основните платформени услуги, предоставяни от пазачите на информационния вход, е необходимо по отношение на тези услуги да бъде предоставен набор от хармонизирани задължения по ясен и недвусмислен начин. Такива правила са необходими за преодоляване на риска от вредни последици от нелоялни практики, наложени от пазачи на информационния вход, в полза на бизнес средата при съответните услуги, в полза на ползвателите и в крайна сметка в полза на обществото като цяло. Предвид бързопроменящия се и динамичен характер на цифровите пазари и значителната икономическа сила на пазачите на информационния вход е важно тези задължения да се прилагат ефективно, без да се заобикалят. За тази цел въпросните задължения следва да се прилагат от пазач на информационния вход по отношение на всякакви практики, независимо от тяхната форма и независимо от това дали са от договорен, търговски, технически или друг характер, доколкото дадена практика съответства на вида практика, която е предмет на едно от задълженията по настоящия регламент.

(33)Определените в настоящия регламент задължения, се ограничават до необходимото и оправданото за справяне с нелоялността на идентифицираните практики от страна на пазачите на информационния вход, както и до гарантирането на достъпността по отношение на основните платформени услуги, предоставяни от пазачи на информационния вход. Поради това задълженията следва да съответстват на онези практики, които се считат за нелоялни, като се вземат предвид характеристиките на цифровия сектор, и в случай че натрупаният опит, например при прилагането на правилата на ЕС в областта на конкуренцията, показва, че те имат особено отрицателно пряко въздействие върху бизнес ползвателите и крайните ползватели. Освен това е необходимо да се предвиди възможността за регулаторен диалог с пазачите на информационния вход за приспособяване на тези задължения, които вероятно ще изискват специфични мерки за прилагане, за да се гарантират тяхната ефективност и пропорционалност. Задълженията следва да се актуализират само след цялостно проучване на естеството и въздействието на специфични практики, които е възможно да са идентифицирани наскоро, след задълбочено проучване, като нелоялни или ограничаващи достъпността по същия начин, както нелоялните практики, определени в настоящия регламент, макар че потенциално избягват обхвата на настоящия набор от задължения.

(34)Съчетаването на тези различни механизми за налагане и приспособяване на задължения следва да гарантира, че задълженията не излизат отвъд наблюдаваните нелоялни практики, макар че в същото време гарантират, че нови или развиващи се практики могат да подлежат на намеса, когато това е необходимо и оправдано.

(35)Определените в настоящия регламент задължения са необходими за преодоляване на идентифицираните опасения, свързани с обществения ред, тъй като няма алтернативни и по-малко ограничителни мерки, които ефективно биха постигнали същия резултат, предвид необходимостта от опазване на обществения ред, защитата на неприкосновеността на личния живот и борбата с измамните и заблуждаващи търговски практики.

(36)Съчетаването на данни за крайните ползватели от различни източници или автоматичното влизане на ползватели в различни услуги на пазачите на информационния вход дава на последните потенциални предимства по отношение на натрупването на данни, като по този начин се създават пречки за навлизането на пазара. За да се гарантира, че пазачите на информационния вход не възпрепятстват несправедливо достъпността на основните платформени услуги, те следва да дадат възможност на крайните си потребители свободно да изберат да се включат в такива бизнес практики, чрез предлагане на по-малко персонализирана алтернатива. Възможността следва да обхваща всички възможни източници на лични данни, включително собствените услуги на контрольора на качество, както и уебсайтове на трети страни, които следва да бъдат проактивно представени на крайния ползвател по изричен, ясен и пряк начин.

(37)Поради своята позиция пазачите на информационния вход могат да ограничат в определени случаи възможността на бизнес ползвателите на техните посреднически онлайн услуги да предлагат свои стоки или услуги на крайни ползватели при по-благоприятни условия, включително цена, чрез други посреднически онлайн услуги. Подобни ограничения оказват значителен възпиращ ефект върху бизнес ползвателите на пазачите на информационния вход от гледна точка на използването от тяхна страна на алтернативни посреднически онлайн услуги, ограничаващи достъпността между платформи, което от своя страна ограничава избора на алтернативни посреднически онлайн канали за крайните ползватели. За да се гарантира, че бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги на пазачите на информационния вход могат свободно да избират алтернативни посреднически онлайн услуги, и за да се разграничат условията, при които предлагат продуктите или услугите си на своите крайни ползватели, не следва да се приема, че пазачите на информационния вход ограничават избора на бизнес ползвателите за разграничаване на търговските условия, включително цената. Такова ограничение следва да се прилага по отношение на всяка мярка с равностоен ефект, като например комисионните с увеличен размер или отписването на офертите на бизнес ползвателите.

(38)За да се предотврати по-нататъшното засилване на зависимостта на пазачите на информационния вход от основните платформени услуги, бизнес ползвателите на тези пазачи на информационния вход трябва да бъдат свободни да популяризират и да избират канала за разпространение, който считат за най-подходящ, за да взаимодействат с всички крайни ползватели, които тези бизнес ползватели вече са придобили чрез основни платформени услуги, предоставяни от пазача на информационния вход. И обратно, крайните ползватели също трябва да бъдат свободни да избират оферти на такива бизнес ползватели и да сключват договори с тях или чрез основните платформени услуги на пазача на информационния вход, ако е приложимо, или чрез директния канал за разпространение на бизнес ползвателя, или чрез друг непряк канал за разпространение, който може да се използва от този бизнес ползвател. Това следва да се прилага за популяризирането на оферти и сключването на договори между бизнес ползватели и крайни ползватели. Освен това не следва да бъде възпрепятствана или ограничавана способността на крайните ползватели свободно да придобиват съдържание, абонаменти, функции или други елементи извън основните платформени услуги на пазачите на информационния вход. По-специално следва да се избягва пазачите на информационния вход да ограничават достъпа на крайните ползватели до услуги и използването на такива услуги чрез софтуерно приложение, функциониращо на основната им платформена услуга. Например абонатите на онлайн съдържание, закупено извън софтуерно приложение, изтеглено или закупено от магазин за софтуерни приложения, не трябва да имат ограничен достъп до такова онлайн съдържание в софтуерно приложение на основна платформена услуга на пазача на информационния вход само защото е закупено извън такова софтуерно приложение или магазин за софтуерни приложения.

(39)За да се гарантира справедлива търговска среда и да се защити достъпността на цифровия сектор, е важно да се гарантира правото на бизнес ползвателите да изразяват пред съответните административни или други публични органи опасения относно нелоялното поведение от страна на пазачи на информационния вход. Например бизнес ползватели могат да поискат да подадат жалба срещу различни видове нелоялни практики, като например дискриминационни условия за достъп, необосновано закриване на профили на бизнес ползватели или неясни основания за изваждането на продукти от списъка. Поради това следва да бъде забранена всяка практика, която по някакъв начин би възпрепятствала такава възможност за изразяване на опасения или търсене на налични средства за защита, например чрез клаузи за поверителност в споразумения или други писмени условия. Това не трябва да засяга правото на бизнес ползвателите и пазачите на информационния вход да определят в своите споразумения условията за използване, включително използването на законни механизми за разглеждане на жалби, в това число всяко използване на алтернативни механизми за разрешаване на спорове, или на компетентността на конкретни съдилища съгласно съответното законодателство на Съюза и националното законодателство. Това следва също така да не засяга ролята на пазачите на информационния вход в борбата срещу незаконното съдържание онлайн.

(40)Услугите за идентификация са от съществено значение за бизнес ползвателите, за да могат да извършват своята дейност, като те могат да им дадат възможност не само да оптимизират услугите, доколкото това е позволено съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 33 , но и да внушават доверие при онлайн сделки в съответствие с правото на Съюза или националното право. Поради това пазачите на информационния вход не следва да използват позицията си на доставчик на основни платформени услуги, за да изискват от зависимите от тях бизнес ползватели да включват каквито и да било услуги за идентификация, предоставяни от самия пазач на информационния вход, като част от предоставянето на услуги или продукти от тези бизнес ползватели на техните крайни ползватели, когато такива бизнес ползватели се ползват от други услуги за идентификация.

(41)Пазачите на информационния вход не следва да ограничават свободния избор на крайните ползватели, като предотвратяват технически смяната между или абонамента за различни софтуерни приложения и услуги. Следователно пазачите на информационния вход следва да гарантират свободен избор, без да е от значение дали те са производители на някакъв хардуер, чрез който се осъществява достъпът до такива софтуерни приложения или услуги, и не следва да създават изкуствени технически пречки, които да правят смяната невъзможна или неефективна. Самото предлагане на даден продукт или услуга на крайните ползватели, включително чрез предварително инсталиране, както и подобряването на предлагането на крайните ползватели, като например по-добри цени или повишаване на качеството, не представляват сами по себе си пречка за смяната.

(42)Често условията, съгласно които пазачите на информационния вход предоставят онлайн рекламни услуги на бизнес ползвателите, включително рекламодателите и издателите, са непрозрачни и неясни. Тази неяснота е свързана отчасти с практиките на някои платформи, но се дължи и на самата сложност на съвременната програмна реклама. Счита се, че секторът е станал по-непрозрачен след въвеждането на новото законодателство в областта на неприкосновеността на личния живот, а се очаква да стане още по-непрозрачен с обявеното премахване на бисквитките на трети страни. Това често води до липса на информация и знания за рекламодателите и издателите относно условията на рекламните услуги, които закупуват, и се възпрепятства способността им да сменят алтернативни доставчици на онлайн рекламни услуги. Освен това е вероятно разходите за онлайн реклама да бъдат по-високи, отколкото биха били в по-справедлива, по-прозрачна и по-достъпна платформена среда. По-високите разходи е вероятно да бъдат отразени в цените, които крайните ползватели плащат за много ежедневни продукти и услуги, като разчитат на използването на онлайн реклама. Поради това със задълженията за прозрачност от пазачите на информационния вход следва да се изисква да предоставят, при поискване и доколкото това е възможно, информация на рекламодателите и издателите, на които предоставят онлайн рекламни услуги, която да позволява на двете страни да разберат цената, платена за всяка от различните рекламни услуги, предоставяни като част от същата рекламна верига на стойността.

(43)При определени обстоятелства даден пазач на информационния вход може да има двойна роля като доставчик на основни платформени услуги, по силата на което предоставя основна платформена услуга на своите бизнес ползватели, като същевременно се конкурира със същите тези бизнес ползватели при предоставянето на същите или подобни услуги или продукти на същите крайни ползватели. При тези обстоятелства пазачът на информационния вход може да се възползва от двойната си роля, за да използва данни, получени при сделки от негови бизнес ползватели на основната платформа, за целите на собствените си услуги, с които се предлагат подобни услуги като тези на бизнес ползвателите му. Такъв може да бъде например случаят, при който пазач на информационния вход предоставя на бизнес ползватели онлайн пазар или магазин за приложения, а в същото време предлага услуги като онлайн търговец на дребно или доставчик на софтуерно приложение за тези бизнес ползватели. За да се попречи на пазачите на информационния вход да се възползват по несправедлив начин от своята двойна роля, следва да се гарантира, че те се въздържат от използването на обединени или необединени данни, които могат да включват анонимизирани и лични данни, които не са публично достъпни, за да предлагат подобни услуги на своите бизнес ползватели. Това задължение следва да се прилага по отношение на пазачите на информационния вход като цяло, включително, но не само, по отношение на стопански единици, които се конкурират с бизнес ползвателите на основна платформена услуга.

(44)За целите на предоставяне на стоки и услуги на крайните ползватели, бизнес ползвателите могат да закупят рекламни услуги и от доставчик на основни платформени услуги. В този случай може да се окаже, че данните не се генерират в основната платформена услуга, а се предоставят на основната платформена услуга от бизнес ползвателя или се генерират въз основа на неговите операции чрез съответната основна платформена услуга. При определени случаи тази основна платформена услуга, предоставяща реклама, може да има двойна роля, като посредник и като доставчик на рекламни услуги. Поради това задължението за забрана на пазач на информационния вход с двойна роля да използва данни за бизнес ползватели следва да се прилага и по отношение на данните, които основната платформена услуга е получила от предприятията с цел предоставяне на рекламни услуги, свързани с тази основна платформена услуга.

(45)Що се отнася до компютърните услуги „в облак“, това задължение следва да обхваща данните, предоставяни или генерирани от бизнес ползватели на пазача на информационния вход в контекста на използването им от компютърните услуги „в облак“ на пазача на информационния вход или чрез неговия магазин за софтуерни приложения, което позволява на крайните ползватели на компютърни услуги „в облак“ да имат достъп до софтуерни приложения. Това задължение не следва да засяга правото на пазачите на информационния вход да използват обединени данни за предоставяне на спомагателни услуги за анализ на данни при спазване на Регламент 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО, както и на съответните задължения в настоящия регламент относно спомагателните услуги.

(46)Даден пазач на информационния вход може да използва различни средства, за да постави в по-благоприятно положение собствените си услуги или продукти на своята основна платформена услуга, което е в ущърб на същите или подобни услуги, получавани от крайните ползватели чрез трети страни. Такъв може да бъде например случаят, при който определени софтуерни приложения или услуги се инсталират предварително от пазач на информационния вход. За да дадат възможност на крайния ползвател да направи избор, пазачите на информационния вход следва да не пречат на крайните ползватели да деинсталират всички предварително инсталирани софтуерни приложения на собствената си основна платформена услуга и по този начин да поставят в по-благоприятно положение собствените си софтуерни приложения.

(47)Правилата, съгласно които пазачите на информационния вход определят разпространението на софтуерни приложения, могат, при определени обстоятелства, да ограничат способността на крайните ползватели да инсталират и ефективно да използват софтуерни приложения на трети страни или магазини за софтуерни приложения под операционни системи или хардуер на съответния пазач на информационния вход и да ограничат възможността за достъп на крайните ползватели до тези софтуерни приложения или магазини на софтуерни приложения извън основната платформена услуга на този пазач на информационния вход. Такива ограничения могат да ограничат способността на разработчиците на софтуерни приложения да използват алтернативни канали за разпространение и способността на крайните ползватели да избират между различни софтуерни приложения от различни канали за разпространение и следва да бъдат забранени като нелоялни и способни да ограничат достъпността на основните платформени услуги. За да се гарантира, че софтуерните приложения или магазините за софтуерни приложения на трети страни не застрашават целостта на хардуера или операционната система, предоставяни от пазача на информационния вход, последният може да прилага пропорционални технически или договорни мерки за постигане на тази цел, ако докаже, че такива мерки са необходими и обосновани, и че не са налице по-малко ограничителни средства за защита на целостта на хардуера или операционната система.

(48)Пазачите на информационния вход често са вертикално интегрирани и предлагат на крайните ползватели определени продукти или услуги чрез своите собствени основни платформени услуги или чрез бизнес ползвател, по отношение на когото упражняват контрол, което често води до конфликт на интереси. Това може да включва ситуацията, при която даден пазач на информационния вход предлага своите посреднически онлайн услуги чрез онлайн търсачка. Когато предлагат тези продукти или услуги на основната платформена услуга, пазачите на информационния вход могат да запазят по-добра позиция за собственото си предложение от гледна точка на класирането, за разлика от продуктите на трети страни, които също функционират на тази основна платформена услуга. Това може да се случи например при продукти или услуги, включително други основни платформени услуги, които се класират в резултатите, съобщавани чрез онлайн търсачките, или които са частично или изцяло включвани в резултатите от онлайн търсачките, групите от резултати, специализирани по определена тема, показвани заедно с резултатите от онлайн търсачки, които се разглеждат или се използват от определени крайни ползватели като услуга, която е различна или допълнителна към онлайн търсачката. Друг пример за това са софтуерни приложения, които се разпространяват чрез магазини за софтуерни приложения, или продукти или услуги, които добиват голяма популярност и се показват в информационния канал на социална мрежа, или продукти или услуги, класирани в резултатите от търсенето или показвани на онлайн пазар. При тези обстоятелства пазачът на информационния вход изпълнява двойна роля като посредник за доставчици на трети страни и като пряк доставчик на продукти или услуги на пазача на информационния вход. Следователно тези пазачи на информационния вход имат способността да застрашават директно достъпността на тези продукти или услуги на въпросните основни платформени услуги, което е в ущърб на бизнес ползвателите, които не са под контрола на пазача на информационния вход.

(49)В тези случаи пазачът на информационния вход не следва да се ангажира по какъвто и да е начин с диференцирано или преференциално третиране при класиране на основната платформена услуга, независимо дали чрез правни, търговски или технически средства, което е в полза на продуктите или услугите, предлагани от самия него, или чрез бизнес ползвател, който е под негов контрол. За да се гарантира, че това задължение е ефективно, следва да се гарантира, че прилаганите по отношение на такова класиране условия са също поначало справедливи. Класирането в този контекст следва да обхваща всички форми на относителна приоритетна позиция, включително показване, класиране, свързване или гласови резултати. За да се гарантира, че това задължение е ефективно и не може да бъде заобиколено, то следва да се прилага и по отношение на всяка мярка, която може да има ефект, равностоен на диференцирано или преференциално третиране при класиране. Приетите съгласно член 5 от Регламент (ЕС) 2019/1150 насоки следва също да улесняват прилагането и изпълнението на настоящото задължение 34 .

(50)Пазачите на информационния вход не следва да ограничават или да пречат на свободния избор на крайните ползватели, като предотвратяват технически смяната между или абонамента за различни софтуерни приложения и услуги. Това ще даде възможност на повече доставчици да предлагат своите услуги, като в крайна сметка на крайния ползвател ще бъде предоставен по-голям избор. Пазачите на информационния вход следва да гарантират свободен избор, без да е от значение дали те са производители на някакъв хардуер, чрез който се осъществява достъпът до такива софтуерни приложения или услуги, и не следва да създават изкуствени технически пречки, които да правят смяната невъзможна или неефективна. Самото предлагане на даден продукт или услуга на потребителите, включително чрез предварително инсталиране, както и подобряването на предлагането на крайните ползватели, като например намаления на цените или повишаване на качеството, не следва да се тълкуват като пречка за смяна, по отношение на която има забрана.

(51)Пазачите на информационния вход могат да ограничават възможността на крайните ползватели да имат достъп до онлайн съдържание и услуги, включително софтуерни приложения. Поради това следва да бъдат установени правила, с които да се гарантира, че правата на крайните ползватели на достъп до отворен интернет не са компрометирани от поведението на пазачите на информационния вход. Пазачите на информационния вход могат също да ограничават технически способността на крайните ползватели да сменят ефективно различните доставчици на услуги за интернет достъп, по-специално чрез контрола си върху операционните системи или хардуера. Това нарушава еднаквите условия на конкуренция за достъп до интернет и в крайна сметка вреди на крайните ползватели. Поради това следва да се гарантира, че пазачите на информационния вход не ограничават неправомерно крайните ползватели при избора им на доставчик на услуги за достъп до интернет.

(52)Пазачите на информационния вход могат също да играят двойна роля като разработчици на операционни системи и производители на устройства, включително всяка техническа функция, която такова устройство може да има. Например даден пазач на информационния вход, който е производител на устройство, може да ограничи достъпа до някои от функциите на това устройство, като например технологията за комуникация в близко поле и софтуера, използван за работа с тази технология, което може да е необходимо за ефективното предоставяне на спомагателна услуга от пазача на информационния вход, както и от всяка потенциална трета страна доставчик, предоставяща такава спомагателна услуга. Такъв достъп може също да се изисква от софтуерни приложения, свързани със съответните спомагателни услуги, за да се осигурят ефективно функции, подобни на предлаганите от пазачите на информационния вход. Ако такава двойна роля се използва по начин, който пречи на достъпа при равни условия на алтернативните доставчици на спомагателни услуги или на софтуерни приложения до една и съща операционна система, хардуер или софтуерни функции, които са налични или се използват при предоставянето от пазача на информационния вход на която и да е от спомагателните услуги, това би могло значително да застраши иновациите от страна на доставчиците на такива спомагателни услуги, както и избора за крайните ползватели на такива спомагателни услуги. Поради това пазачите на информационния вход следва да бъдат задължени да гарантират достъп при равни условия и оперативна съвместимост със същата оперативна система, хардуер или софтуер, които са достъпни или се използват при предоставянето на всички спомагателни услуги от страна на пазача на информационния вход.

(53)Често условията, съгласно които пазачите на информационния вход предоставят онлайн рекламни услуги на бизнес ползвателите, включително рекламодателите и издателите, са непрозрачни и неясни. Много пъти това води до липса на информация за рекламодателите и издателите по отношение на ефекта от дадена реклама. За да засилят още повече справедливостта, прозрачността и достъпността на онлайн рекламните услуги, посочени в настоящия регламент, както и на тези, които са напълно интегрирани в други основни платформени услуги на същия доставчик, посочените пазачи на информационния вход следва да предоставят, при поискване, безплатен достъп на рекламодателите и издателите до средствата за измерване на ефективността на пазача на информационния вход и информацията, необходима на рекламодателите, рекламните агенции, действащи от името на дружество, което помества реклами, както и на издателите, за да извършват собствена независима проверка на предоставянето на съответните онлайн рекламни услуги.

(54)Пазачите на информационния вход се ползват от достъп до голям обем от данни, които събират, докато предоставят основни платформени услуги, както и други цифрови услуги. За да се гарантира, че пазачите на информационния вход не застрашават достъпността на основните платформени услуги, както и потенциала за иновации на динамичния цифров сектор, като ограничават способността на бизнес ползвателите да пренасят ефективно своите данни, бизнес ползвателите и крайните ползватели следва да получат ефективен и незабавен достъп в структуриран, масово използван и машинночитаем формат до данните, които са предоставили или генерирали в контекста на използването на съответните основни платформени услуги на пазача на информационния вход. Това следва да се прилага и по отношение на всякакви други данни на различни равнища на обединение, които могат да са необходими за ефективното допускане на такава преносимост. Следва също така да се гарантира, че бизнес ползвателите и крайните ползватели могат ефективно да пренасят тези данни, например чрез висококачествени интерфейси за програмиране на приложения. Улесняването на смяната или многосвързаността следва да доведе от своя страна до по-голям избор за бизнес ползвателите и крайните ползватели и да бъде стимул за иновации за пазачите на информационния вход и бизнес ползвателите.

(55)Бизнес ползвателите, които използват големи основни платформени услуги, предоставяни от пазачи на информационния вход, и крайните ползватели на такива бизнес ползватели, предоставят и генерират голям обем от данни, включително данни, получени от такова използване. За да се гарантира, че бизнес ползвателите имат достъп до генерираните по този начин съответни данни, пазачът на информационния вход следва да позволи, при поискване, безпрепятствен безплатен достъп до такива данни. Такъв достъп следва да се предоставя и на трети страни, които са сключили договор с бизнес ползвателя и които действат като лица, обработващи тези данни за бизнес ползвателя. Данните, предоставени или генерирани от същите бизнес ползватели и същите крайни ползватели на тези бизнес ползватели в контекста на други услуги, предоставени от същия пазач на информационния вход, могат да бъдат от значение, когато това е неразривно свързано със съответното искане. За тази цел даден пазач на информационния вход не следва да използва каквито и да е договорни или други ограничения, за да възпрепятства достъпа на бизнес ползвателите до съответните данни, и следва да им позволи да получат съгласието на крайните му ползватели за такъв достъп и извличане на данни, когато такова съгласие се изисква съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО. Пазачите на информационния вход следва също да улесняват достъпа до тези данни в реално време чрез подходящи технически мерки, като например въвеждане на висококачествени интерфейси за програмиране на приложения.

(56)Стойността на онлайн търсачките за съответните им бизнес ползватели и крайни ползватели се увеличава с увеличаването на общия брой на тези потребители. Доставчиците на онлайн търсачки събират и съхраняват обединени набори от данни, съдържащи информация за това, което ползвателите са търсили, начина, по който са комуникирали, и резултатите, които са им били предоставени. Доставчиците на услуги на онлайн търсачки събират тези данни от търсенията, извършени в собствената им услуга на онлайн търсачки, и когато е приложимо, търсенията, извършени на платформите на техните търговски партньори надолу по веригата. Достъпът на пазачите на информационния вход до такова класиране, търсене, избиране и преглед на данни представлява важна пречка пред навлизане и разширяване на пазара, което застрашава достъпността на услугите на онлайн търсачки. Поради това пазачите на информационния вход следва да бъдат задължени да предоставят достъп при справедливи, разумни и недискриминационни условия до това класиране, търсене, избиране и преглед на данни, свързани с безплатно и платено търсене, извършено от страна на потребители на услугите на онлайн търсачки, за други доставчици на такива услуги, така че тези доставчици трети страни да могат да оптимизират своите услуги и да оспорват съответните основни платформени услуги. Такъв достъп следва да се предостави на трети страни, които са сключили договор с доставчик на търсачка и които действат като лица, обработващи тези данни за тази търсачка. При предоставяне на достъп до своите данни за търсене пазачът на информационния вход трябва да осигури защитата на личните данни на крайните ползватели чрез подходящи средства, без съществено да влошава качеството или полезността на данните.

(57)По-специално пазачите на информационния вход, които предоставят достъп до магазини за софтуерни приложения, служат като важен портал за бизнес ползвателите, които се стремят да достигнат до крайните ползватели. С оглед на дисбаланса в преговорните позиции между тези пазачи на информационния вход и бизнес ползвателите на техните магазини за софтуерни приложения не следва да се позволява тези пазачи на информационния вход да налагат общи условия, включително условия за ценообразуване, които биха били несправедливи или биха довели до необосновани разлики. Ценообразуването или другите общи условия за достъп следва да се считат за несправедливи, ако водят до дисбаланс на правата и задълженията, наложени на бизнес ползвателите, или ако предоставят предимство на пазача на информационния вход, което е непропорционално на услугата, предоставяна от него на бизнес ползвателите, или водят до неблагоприятно положение за бизнес ползвателите при предоставяне на същите или на подобни на тези на пазача на информационния вход услуги. Като критерий за определяне на справедливостта на общите условия за достъп могат да послужат следните целеви показатели: цените или условията, наложени за едни и същи или подобни услуги от други доставчици на магазини за софтуерни приложения; цените или условията, наложени от доставчик на магазин за софтуерни приложения за различни свързани или подобни услуги, или за други видове крайни ползватели; цените или условията, наложени от доставчик на магазин за софтуерни приложения за една и съща услуга в различни географски региони; цените или условията, наложени от доставчик на магазин за софтуерни приложения за една и съща услуга, която пазачът на информационния вход предлага за себе си. Това задължение не следва да установява право на достъп и не следва да засяга способността на доставчиците на магазини за софтуерни приложения да поемат необходимата отговорност в борбата срещу незаконно и нежелано съдържание, както е предвидено в Регламент [Законодателен акт за цифровите услуги].

(58)За да се гарантира ефективността на определените в настоящия регламент задължения, като същевременно се гарантира, че тези задължения са ограничени до необходимото за гарантиране на достъпност и преодоляване на вредните последици от нелоялното поведение от страна на пазачите на информационния вход, е важно те да бъдат ясно дефинирани и с точно определени граници, така че пазачът на информационния вход да може незабавно да се съобрази с тях, при пълно зачитане на Регламент (ЕС) 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО, защитата на потребителите, киберсигурността и безопасността на продуктите. Пазачите на информационния вход следва да гарантират спазването на настоящия регламент при проектирането. Поради това прилагането на необходимите мерки следва да бъде възможно в най-голяма степен и, където е приложимо, те следва да бъдат интегрирани в технологичния проект, използван от пазачите на информационния вход. В някои случаи обаче Комисията може да счете за подходящо, след диалог със съответния пазач на информационния вход, да се уточнят допълнително някои от мерките, които съответният пазач на информационния вход трябва да предприеме, за да се постигне действително спазване на задълженията, които могат да бъдат допълнително уточнени. Тази възможност за регулаторен диалог следва да улеснява спазването от страна на пазачите на информационния вход и да ускорява правилното прилагане на регламента.

(59)Като допълнителен елемент за осигуряване на пропорционалност пазачите на информационния вход следва да получат възможност да поискат, доколкото е необходимо, временно преустановяване на специфично задължение при изключителни обстоятелства, които са извън контрола на пазача на информационния вход, като например непредвиден външен срив, който временно преустановява значителна част от търсенето от крайния ползвател на съответната основна платформена услуга, при което пазачът на информационния вход доказва, че спазването на конкретно задължение застрашава икономическата жизнеспособност на операциите в Съюза на съответния пазач на информационния вход.

(60)При изключителни обстоятелства, оправдани от основания за ограничаване, свързани с обществения морал, общественото здраве или обществената сигурност, Комисията следва да може да вземе решение съответното задължение да не се прилага за конкретна основна платформена услуга. Засягането на тези обществени интереси може да означава, че при изключителен случай разходите за обществото като цяло от изпълнението на определено задължение биха били твърде високи и следователно непропорционални. Регулаторният диалог за улесняване на спазването на ограничени възможности за временно преустановяване и освобождаване следва да гарантира пропорционалността на задълженията в настоящия регламент, без да застрашава предвидените предварителни ефекти върху справедливостта и достъпността.

(61)Интересите на крайните ползватели, свързани със защитата на данните и неприкосновеността на личния живот, са относими към всяка оценка на потенциалните отрицателни последици от наблюдаваната практика на пазачите на информационния вход да събират и натрупват големи обеми от данни от крайните ползватели. Осигуряването на адекватно равнище на прозрачност на практиките за профилиране, използвани от пазачите на информационния вход, улеснява достъпността на основните платформени услуги, чрез оказване на външен натиск върху пазачите на информационния вход, с цел да се предотврати задълбоченото профилиране на потребителите в индустриалния стандарт, като се има предвид, че потенциалните участници или нововъзникналите доставчици не могат да получат достъп до данни в същите степен и дълбочина, и в подобен мащаб. Увеличената прозрачност следва да позволи на други доставчици на основни платформени услуги да се разграничат в по-голяма степен чрез използването на устройства за по-висша степен на гарантиране на неприкосновеността на личния живот. За да осигурят минимално равнище на ефективност на това задължение за прозрачност, пазачите на информационния вход следва да предоставят най-малко описание на основата за профилиране, включително дали личните данни и данните, получени от активността на потребителя са надеждни, дали се прилага обработка, за чиято цел се изготвя профила и в крайна сметка се използва, въздействието на такова профилиране върху услугите на пазача на информационния вход и предприетите действия, за да се даде възможност на крайните ползватели да са информирани за съответното използване на такова профилиране, както и да потърсят тяхното съгласие.

(62)За да се гарантира пълното и трайно постигане на целите на настоящия регламент, Комисията следва да може да прецени дали даден доставчик на основни платформени услуги трябва да бъде посочен за пазач на информационния вход, без да достига количествените прагове, определени в настоящия регламент; дали системното неспазване от страна на пазач на информационния вход е основание за налагане на допълнителни средства за правна защита; и дали списъкът на задълженията за преодоляване на нелоялни практики от страна на пазачите на информационния вход следва да бъде преразгледан и следва да бъдат идентифицирани допълнителни практики, които са също толкова несправедливи и ограничаващи достъпността на цифровите пазари. Такава оценка следва да се основава на проучвания на пазара, които следва да се провеждат в подходящ срок, като се използват ясни процедури и срокове, за да се подкрепи предварителното въздействие на настоящия регламент върху достъпността и справедливостта в цифровия сектор и да се осигури необходимата степен на правна сигурност.

(63)В резултат на проучване на пазара предприятие, което предоставя основна платформена услуга, може да бъде определено за пазач на информационния вход, ако се установи, че е изпълнило всички общи качествени критерии. Впоследствие то по принцип следва да спазва всички съответни задължения, определени в настоящия регламент. Въпреки това Комисията следва да наложи на пазачите на информационния вход, за които тя е посочила, че е вероятно да постигнат трайно установена и постоянна позиция в близко бъдеще, само онези задължения, които са необходими и подходящи, за да не се позволи на съответния пазач на информационния вход да постигне трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на своята дейност. Що се отнася до такива нововъзникващи пазачи на информационния вход, Комисията следва да има предвид, че този статус по принцип е с временен характер и следователно в даден момент следва да се реши дали по отношение на такъв доставчик на основни платформени услуги трябва да се приложи пълният набор от задължения на пазач на информационния вход, тъй като е придобил трайно установена и постоянна позиция, или че условията за посочването в крайна сметка не са изпълнени, поради което всички наложени преди това задължения следва да бъдат отменени.

(64)Комисията следва да проучи и прецени дали допълнителни поведенчески, или, когато е подходящо, структурни средства за правна защита, са обосновани, за да се гарантира, че пазачът на информационния вход не може да осуети целите на настоящия регламент чрез системно неспазване на едно или няколко от определените в настоящия регламент задължения, което допълнително е засилило позицията му на пазач на информационния вход. Това ще се случи, ако размерът на пазача на информационния вход на вътрешния пазар се е увеличил допълнително, икономическата зависимост на бизнес ползвателите и крайните ползватели от основните платформени услуги на пазача на информационния вход се е засилила допълнително поради допълнителното увеличаване на техния брой и пазачът на информационния вход се възползва от увеличеното укрепване на своята позиция. Следователно в такива случаи Комисията следва да има правомощието да налага всяко средство за правна защита, било то поведенческо или структурно, като надлежно отчита принципа на пропорционалност. Структурни мерки, като например правно, функционално или структурно разделяне, включително продажба на предприятие или части от него, могат да се налагат само когато няма поведенческа мярка, която да е равностойна по своя ефект, или когато такава равностойна по своя ефект поведенческа мярка би била в по-голяма тежест на съответното предприятие, отколкото структурната мярка. Промените в структурата на предприятие, които са съществували преди установяването на системното неспазване, биха били пропорционални само когато е налице значителен риск това системно неспазване да произтича от самата структура на съответното предприятие.

(65)Услугите и практиките в основните платформени услуги и пазарите, на които те се наместват, могат да се променят бързо и в значителна степен. За да се гарантира, че настоящият регламент е актуален и представлява ефективен и цялостен регулаторен отговор на проблемите, поставени от пазачите на информационния вход, е важно да се осигури редовен преглед на списъците на основните платформени услуги, както и на задълженията, предвидени в настоящия регламент. Това по-специално е важно, за да се гарантира идентифицирането на поведение, което може да ограничи достъпността на основните платформени услуги или което е нелоялно. Въпреки че предвид динамично променящия се характер на цифровия сектор е важно да се извършва редовен преглед, за да се гарантира правна сигурност по отношение на регулаторните условия, всички прегледи трябва да се извършват в разумен и подходящ срок. Проучванията на пазара следва също така да гарантират, че Комисията разполага със солидна доказателствена база, въз основа на която тя може да прецени дали следва да предложи изменение на настоящия регламент, за да бъдат разширени или да се представят допълнителни подробности за списъците на основните платформени услуги. Те следва също така да гарантират, че Комисията разполага със солидна доказателствена база, въз основа на която може да прецени дали следва да предложи изменение на определените в настоящия регламент задължения, или следва да приеме делегиран акт за актуализиране на такива задължения.

(66)В случай че пазачите на информационния вход предприемат поведение, което е нелоялно или ограничава достъпността на основните платформени услуги, които вече са посочени в настоящия регламент, но без това поведение да бъде изрично обхванато от задълженията, Комисията следва да може да актуализира настоящия регламент чрез делегирани актове. Такива актуализации посредством делегиран акт следва да подлежат на същия стандарт за проучване и следователно да са резултат от проучване на пазара. При идентифицирането на такова поведение Комисията следва да прилага предварително определен стандарт. Този правен стандарт следва да гарантира, че видът на задълженията, които могат да бъдат наложени на пазачите на информационния вход по всяко време съгласно настоящия регламент, е достатъчно предвидим.

(67)Когато в хода на производство във връзка с дадено неспазване или проучване във връзка със системно неспазване, пазачът на информационния вход предлага поемането на ангажименти от страна на Комисията, последната трябва да бъде в състояние да приеме решение, с което тези ангажименти се обявяват за задължителни за съответния пазач на информационния вход, когато установи, че ангажиментите гарантират ефективно спазване на задълженията по настоящия регламент. С решението се заключава и че вече не съществуват основания за действие от страна на Комисията.

(68)За да осигури ефективно прилагане и спазване на настоящия регламент, Комисията следва да разполага с широки правомощия за проучване и изпълнение, за да може да проучва, изпълнява и да извършва мониторинг на установените в настоящия регламент правила, като в същото време гарантира зачитането на основното право на изслушване и на достъп до преписката в контекста на изпълнителното производство. Комисията следва да разполага с тези правомощия за проучване и да извършва проучвания на пазара с цел актуализиране и преразглеждане на настоящия регламент.

(69)Комисията следва да бъде оправомощена да изисква в целия Съюз информацията, необходима за целите на настоящия регламент. По-специално Комисията следва да има достъп до всички съответни документи, данни, бази данни, алгоритми и информация, които са необходими за започване и провеждане на проучвания и за извършване на мониторинг на спазването на определените в настоящия регламент задължения, независимо от това кой притежава въпросните документи, данни или информация, както и независимо от тяхната форма или формат, тяхната среда на съхранение или мястото, на което се съхраняват.

(70)Комисията следва да може да поиска директно от предприятия или сдружение на предприятия да предоставят всички съответни доказателства, данни и информация, Освен това Комисията следва да може да поиска за целите на настоящия регламент всяка съответна информация от всеки публичен орган, структура или агенция в държавата членка или от всяко физическо или юридическо лице. Когато се съобразяват с решение на Комисията, предприятията са длъжни да отговарят на фактически въпроси и да предоставят документи.

(71)Комисията също следва да бъде оправомощена да извършва проверки на място и да интервюира всички лица, които могат да притежават полезна информация, и да записва направените изявления.

(72)Комисията следва да може да предприеме необходимите действия, за да извършва мониторинг на ефективното изпълнение и спазването на определените в настоящия регламент задължения. Такива действия следва да включват способността на Комисията да назначава независими външни експерти, като например одитори, които да подпомагат Комисията в този процес, включително, когато е приложимо, от компетентни независими органи, като например органи за защита на данните или за защита на потребителите.

(73)Спазването на наложените съгласно настоящия регламент задължения следва да бъде гарантирано посредством глоби и периодични плащания по санкции. За тази цел следва да бъдат определени и подходящи равнища на глоби и периодични плащания по санкции за неспазване на задълженията и нарушаване на процедурните правила при определяне на подходящ срок. Съдът на ЕС следва да разполага с неограничена компетентност по отношение на глобите и плащанията по санкции.

(74)За да се гарантира действително събиране на глобите, наложени на сдружения на предприятия за нарушенията, които са извършили, е необходимо да се определят условията, при които Комисията може да изиска плащане на глобата от членовете на сдружението, когато сдружението е неплатежоспособно.

(75)В контекста на проведено съгласно настоящия регламент производство съответните предприятия следва да се ползват с правото да бъдат изслушани от Комисията и взетите решения следва да бъдат широко оповестени. При гарантиране на правото на добра администрация и правата на защита на съответните предприятия, по-специално правото на достъп до преписката и правото да бъдат изслушани, е от особено значение поверителната информация да бъде защитена. Освен това, макар че зачита поверителността на информацията, Комисията следва да гарантира, че всяка информация, на която се позовава за целите на решението, се оповестява до степен, която позволява на адресата на решението да разбере фактите и съображенията, довели до решението. И накрая, при определени условия някои документи, свързани със стопанска дейност, като комуникацията между адвокати и техните клиенти, могат да се считат за поверителни, ако са изпълнени съответните условия.

(76)За да се гарантират еднакви условия за изпълнението на член 3, член 6, членове 12 и 13, членове 15, 16 и 17, член 20, членове 22 и 23, член 25 и член 30 от настоящия регламент, на Комисията следва да бъдат предоставени изпълнителни правомощия. Тези правомощия следва да бъдат упражнявани в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета. 35 .

(77)Създаденият в съответствие с Регламент (ЕС) № 182/2011 консултативен комитет следва да изготвя становища и относно определени индивидуални решения на Комисията, издадени съгласно настоящия регламент. За да се гарантират достъпни и справедливи пазари в цифровия сектор в целия Съюз, където присъстват пазачи на информационния вход, на Комисията следва да бъде делегирано правомощието да приема актове в съответствие с член 290 от Договора с цел допълване на настоящия регламент. По-специално следва да се приемат делегирани актове по отношение на методологията за определяне на количествените прагове за посочване на пазачи на информационния вход съгласно настоящия регламент и по отношение на актуализирането на задълженията, определени в настоящия регламент, когато въз основа на проучване на пазара Комисията е идентифицирала необходимостта от актуализиране на задълженията, отнасящи се до практики, които ограничават достъпността на основни платформени услуги или са нелоялни. От особена важност е Комисията да проведе подходящи консултации и тези консултации да бъдат проведени в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г. 36 . По-специално с цел да се осигури равно участие при подготовката на делегираните актове, Европейският парламент и Съветът получават всички документи едновременно с експертите от държавите членки, като техните експерти получават систематично достъп до заседанията на експертните групи на Комисията, занимаващи се с подготовката на делегираните актове.

(78)Комисията следва да извършва периодична оценка на настоящия регламент и да следи отблизо неговото въздействие върху достъпността и справедливостта на търговските отношения в икономиката на онлайн платформите, за да се определи необходимостта от изменения в контекста на съответното технологично или търговско развитие. Тази оценка следва да включва редовен преглед на списъка на основните платформени услуги и задълженията, предназначени за пазачите на информационния вход, както и тяхното изпълнение, за да се гарантира, че цифровите пазари в Съюза са достъпни и справедливи. За да се получи широка представа за развитието на сектора, в оценката следва да се вземе предвид опитът на държавите членки и съответните заинтересовани лица. В това отношение Комисията може също така да разгледа становищата и докладите, представени ѝ от Обсерваторията по икономика на онлайн платформите, която е създадена за първи път с Решение C (2018) 2393 на Комисията от 26 април 2018 г. След извършване на оценката Комисията следва да предприеме подходящи мерки. Тя следва да поддържа високо равнище на защита и зачитане на общите права и ценности на ЕС, по-специално равенството и недискриминацията, като цел при извършване на оценки и прегледи на предвидените в настоящия регламент практики и задължения.

(79)Целта на настоящия регламент е да се гарантира достъпен и справедлив цифров сектор като цяло, и по-специално основни платформени услуги, с оглед насърчаването на иновациите, високото качество на цифровите продукти и услуги, справедливите и конкурентните цени, както и високо качество и избор за крайните ползватели в цифровия сектор. Поради бизнес модела и операциите на пазачите на информационния вход, както и поради мащаба и последиците от техните операции това не може да бъде постигнато в достатъчна степен от държавите членки, а може да бъде постигнато в пълна степен единствено на равнището на Съюза. Съюзът може да приема мерки в съответствие с принципа на субсидиарността съгласно член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, уреден в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

Настоящият регламент зачита основните права и спазва принципите, утвърдени по-специално от Хартата на основните права на Европейския съюз, и по-специално в член 16, член 47 и член 50 от нея. Съответно настоящият регламент следва да се тълкува и прилага при зачитане на тези права и принципи,ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Глава I

Предмет, приложно поле и определения

Член 1
Предмет и приложно поле

1.С настоящия регламент се определят хармонизирани правила, които гарантират в цифровия сектор в целия Съюз достъпни и справедливи пазари, на които присъстват пазачи на информационния вход.

2.Настоящият регламент се прилага по отношение на основните платформени услуги, предоставяни или предлагани от пазачи на информационния вход на бизнес ползватели, които са установени в Съюза, или на крайни ползватели, които са установени или се намират в Съюза, независимо от мястото на установяване или на пребиваване на пазачите на информационния вход и независимо от приложимото към предоставянето на услугата право.

3.Настоящият регламент не се прилага за пазари, които са:

а)свързани с електронни съобщителни мрежи съгласно определението в член 2, точка 1 от Директива (ЕС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета 37 ;

б)свързани с електронни съобщителни услуги съгласно определението в член 2, точка 4 от Директива (ЕС) 2018/1972, различни от свързаните с междуличностни съобщителни услуги, съгласно определението в член 2, точка 4, буква б) от въпросната директива.

4.По отношение на междуличностните съобщителни услуги настоящият регламент не засяга правомощията и задачите, предоставени на националните регулаторни и други компетентни органи по силата на член 61 от Директива (ЕС) 2018/1972.

5.Държавите членки не налагат на пазачите на информационния вход допълнителни задължения чрез закони, подзаконови или административни актове с цел гарантиране на достъпни и справедливи пазари. Това не засяга правилата, преследващи други законни обществени интереси в съответствие с правото на Съюза. По-специално никоя от разпоредбите на настоящия регламент не възпрепятства държавите членки да налагат съвместими с правото на Съюза задължения върху предприятия, включително доставчици на основни платформени услуги, когато тези задължения не са свързани със съответните предприятия, ползващи се със статут на пазачи на информационния вход по смисъла на настоящия регламент, с цел защитата на потребителите или борбата срещу действия на нелоялна конкуренция.

6.Настоящият регламент не засяга прилагането на членове 101 и 102 от ДФЕС. Той също не засяга прилагането на: национални правила, с които се забраняват антиконкурентни споразумения, решения на сдружения на предприятия, съгласувани практики и злоупотреби с господстващо положение; национални правила в областта на конкуренцията, забраняващи други форми на едностранно поведение, доколкото те се прилагат за предприятия, различни от пазачите на информационния вход, или представляват налагане на допълнителни задължения на пазачите на информационния вход; Регламент (ЕО) № 139/2004 на Съвета 38 и национални правила относно контрола върху сливанията; Регламент (ЕС) 2019/1150 и Регламент (ЕС) …./.. на Европейския парламент и на Съвета 39 .

7.Националните органи не вземат решения, които биха били в противоречие с решение, прието от Комисията съгласно настоящия регламент. Комисията и държавите членки работят в тясно сътрудничество и координация при действията си по изпълнение.

Член 2
Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

(1)„пазач на информационния вход“ означава доставчик на основни платформени услуги, посочен съгласно член 3;

(2)„основна платформена услуга“ означава всяко от долупосочените:

а)посреднически онлайн услуги;

б)онлайн търсачки;

в)социални мрежи онлайн;

г)услуги на платформи за споделяне на видеоклипове;

д)междуличностни съобщителни услуги без номер;

е)операционни системи;

ж)компютърни услуги „в облак“;

з)рекламни услуги, включително всякакви рекламни мрежи, рекламни борси и всякакви други посреднически рекламни услуги, предоставяни от доставчик на някоя от основните платформени услуги, изброени в букви а)—ж);

(3)„услуга на информационното общество“ означава всяка услуга по смисъла на член 1, параграф 1, буква б) от Директива (ЕС) 2015/1535;

(4)„цифров сектор“ означава секторът на продукти и услуги, предоставяни посредством или чрез услуги на информационното общество;

(5)„посреднически онлайн услуги“ означава услуги съгласно определението в член 2, точка 2 от Регламент (ЕС) 2019/1150;

(6)„онлайн търсачка“ означава цифрова услуга съгласно определението в член 2, точка 5 от Регламент (ЕС) 2019/1150;

(7)„социална мрежа онлайн“ означава платформа, която дава възможност на крайните ползватели да се свързват, споделят, откриват и общуват помежду си чрез множество устройства, и по-специално чрез чатове, публикации, видеоклипове и препоръки;

(8)„услуга на платформи за споделяне на видеоклипове“ означава услуга съгласно определението в член 1, параграф 1, буква аа) от Директива (ЕС) 2010/13 40 ;

(9)„междуличностна съобщителна услуга без номер“ означава услуга съгласно определението в член 2, точка 7 от Директива (ЕС) 2018/1972;

(10)„операционна система“ означава системен софтуер, който контролира основните функции на хардуера или софтуера и позволява на софтуерните приложения да работят под нейно управление;

(11)„компютърни услуги в „облак“ означава цифрова услуга съгласно определението в член 4, точка 19 от Директива (ЕС) 2016/1148 на Европейския парламент и на Съвета 41 ;

(12)„магазини за софтуерни приложения“ означава тип посреднически онлайн услуги, които са насочени към софтуерни приложения като посреднически продукт или услуга;

(13)„софтуерно приложение“ означава всеки цифров продукт или услуга, който работи под операционна система;

(14)„спомагателна услуга“ означава услуги, предоставяни в контекста на основните платформени услуги или заедно с тях, включително платежни услуги съгласно определението в член 4, точка 3 и технически услуги, които подкрепят предоставянето на платежни услуги съгласно определението в член 3, буква й) от Директива (ЕС) 2015/2366, услуги за изпълнение, идентификация или рекламна;

(15)„услуга за идентификация“ означава вид спомагателни услуги, които позволяват всякакъв вид проверка на самоличността на крайните ползватели или бизнес ползвателите, независимо от използваната технология;

(16)„краен ползвател“ означава всяко физическо или юридическо лице, което използва основни платформени услуги, различно от бизнес ползвател;

(17)„бизнес ползвател“ означава всяко физическо или юридическо лице, което действа в търговско или професионално качество, използващо основни платформени услуги за целите или в хода на предоставяне на стоки или услуги на крайни ползватели;

(18)„класиране“ означава относителната приоритетна позиция на стоките или услугите, предлагани чрез посреднически онлайн услуги или социални мрежи онлайн, или степента на значимост, придадена на резултатите от търсенето от онлайн търсачките, които са представени, организирани или съобщени от доставчиците на посреднически онлайн услуги или съответно на социални мрежи онлайн от доставчиците на онлайн търсачки, независимо от техническите средства, използвани за това представяне, организиране или съобщаване;

(19)„данни“ означава всяко цифрово представяне на актове, факти или информация, както и всяка съвкупност от такива актове, факти или информация, включително под формата на звукозапис, видеозапис или аудио-визуален запис;

(20)„лични данни“ означава всяка информация съгласно определението в член 4, точка 1 от Регламент (ЕС) 2016/679;

(21)„нелични данни“ означава данни, различни от личните данни, определени в член 4, точка 1 от Регламент (ЕС) 2016/679;

(22)„предприятие“ означава всички свързани дружества или свързани предприятия, които сформират група чрез прекия или непрекия контрол върху дадено дружество или предприятие от друго такова и които участват в икономическа дейност, независимо от техния правен статут и начина, по който се финансират;

(23)„контрол“ означава възможността за упражняване на решаващо влияние върху дадено предприятие, както се разбира съгласно Регламент (ЕС) № 139/2004.

Глава II

Пазачи на информационния вход

Член 3
Посочване на пазачи на информационния вход

1.Доставчик на основни платформени услуги се посочва за пазач на информационния вход, ако:

а)оказва значително въздействие върху вътрешния пазар;

б)управлява основна платформена услуга, която служи като важен портал, чрез който бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели; както и

в)е постигнал трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на дейността си или се предвижда, че ще постигне такава позиция в близко бъдеще.

2.Предполага се, че доставчик на основна платформена услуга отговаря на:

а)изискването по параграф 1, буква а), когато предприятието, към което принадлежи, постига годишен оборот в рамките на ЕИП, който е равен на или надхвърля 6,5 млрд. евро през последните три финансови години, или когато средната пазарна капитализация или еквивалентната справедлива пазарна стойност на предприятието, към което принадлежи, възлиза на най-малко 65 млрд. евро през последната финансова година и предоставя основна платформена услуга в поне три държави членки;

б)изискването по параграф 1, буква б), когато предоставя основна платформена услуга с повече от 45 милиона активни крайни ползватели месечно, установени или намиращи се в Съюза, и повече от 10 000 активни бизнес ползватели годишно, установени в Съюза, през последната финансова година;

за целта на първа алинея „активни крайни ползватели месечно“ се отнася до средния брой на активните крайни ползватели месечно през по-голямата част от последната финансова година;

в)изискванията по параграф 1, буква в), когато праговете по буква б) са достигнати през всяка от последните три финансови години.

3.Когато доставчик на основни платформени услуги достигне всички прагове по параграф 2, той уведомява Комисията за това в срок от три месеца, след като тези прагове са достигнати, и ѝ предоставя съответната информация, посочена в параграф 2. Това уведомление включва съответната посочена в параграф 2 информация за всяка от основните платформени услуги на доставчика, който достига праговете по параграф 2, буква б). Уведомлението трябва да се актуализира във всеки случай, когато други основни платформени услуги достигат поотделно праговете по параграф 2, буква б).

Неизвестяването от страна на съответния доставчик на основни платформени услуги на необходимата информация съгласно настоящия параграф не пречи на Комисията да посочи по всяко време тези доставчици за пазачи на информационния вход съгласно параграф 4.

4.Комисията, без неоправдано забавяне и най-късно 60 дни след получаване на пълната информация, посочена в параграф 3, посочва за пазач на информационния вход доставчика на основни платформени услуги, който достига всички прагове по параграф 2, освен когато този доставчик представя със своето уведомление достатъчно обосновани доводи, с които доказва, че при обстоятелствата, при които функционира съответната основна платформена услуга, и като се вземат предвид елементите, изброени в параграф 6, той не отговаря на изискванията по параграф 1.

Когато пазачът на информационния вход представя такива достатъчно обосновани доводи, с които доказва, че не отговаря на изискванията по параграф 1, Комисията прилага параграф 6, за да прецени дали критериите по параграф 1 са изпълнени.

5.На Комисията се предоставя правомощието да приема делегирани актове в съответствие с член 37, за да уточни методологията, определяща дали заложените в параграф 2 количествени прагове са достигнати и, когато е необходимо, редовно да я коригира спрямо пазарното и технологичното развитие, по-специално по отношение на прага в параграф 2, буква а).

6.В съответствие с установената в член 15 процедура Комисията може да идентифицира като пазач на информационния вход всеки доставчик на основни платформени услуги, който спазва всяко от изискванията по параграф 1, но не отговаря на всеки от праговете по параграф 2 или е представил достатъчно обосновани доводи в съответствие с параграф 4.

За тази цел Комисията взема под внимание следните елементи:

а)размера, включително оборота и пазарната капитализация, дейността и позицията на доставчика на основни платформени услуги;

б)броя на бизнес ползвателите, които зависят от основната платформена услуга, за да достигнат до крайните ползватели, и броя на крайните ползватели;

в)пречки пред навлизането на пазара, произтичащи от мрежови ефекти и основани на данни предимства, по-специално във връзка с достъпа на доставчика до и събирането на лични и нелични данни или аналитичния капацитет;

г)ефекти, свързани с мащаба и обхвата, от които се ползва доставчикът, включително по отношение на данните;

д)„заключване“ на бизнес ползвател или краен ползвател;

е)други структурни пазарни характеристики.

При извършването на своята оценка Комисията взема под внимание предвидимото развитие на тези елементи.

Когато доставчикът на основна платформена услуга, който отговаря на количествените прагове по параграф 2, не спазва в значителна степен разпоредените от Комисията мерки за проучване и неспазването им продължава, след като доставчикът е бил поканен да ги спази в разумен срок и да представи становище, Комисията има право да посочи този доставчик за пазач на информационния вход.

Когато доставчикът на основна платформена услуга, който не отговаря на количествените прагове по параграф 2, не спазва в значителна степен разпоредените от Комисията мерки за проучване и неспазването им продължава, след като доставчикът е бил поканен да ги спази в разумен срок и да представи становище, Комисията има право да посочи този доставчик за пазач на информационния вход въз основа на наличните факти.

7.За всеки пазач на информационния вход, идентифициран съгласно параграф 4 или параграф 6, Комисията идентифицира съответното предприятие, към което той принадлежи, и изброява съответните основни платформени услуги, които се предоставят в рамките на същото предприятие и които поотделно служат като важен портал, чрез който бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели, както е посочено в параграф 1, буква б).

8.Пазачът на информационния вход спазва определените в членове 5 и 6 задължения в срок от шест месеца след включването на основна платформена услуга в списъка съгласно параграф 7 от настоящия член.

Член 4
Преглед на статута на пазачите на информационния вход

1.Комисията може по всяко време, при поискване или по собствена инициатива, да преразгледа, измени или отмени решение, прието съгласно член 3 по една от следните причини:

а)настъпила е съществена промяна в което и да било от обстоятелствата, на които се основава решението;

б)решението се основава на непълна, неточна или подвеждаща информация, предоставена от предприятията.

2.Комисията редовно и най-малко веднъж на всеки 2 години проверява дали посочените пазачи на информационния вход продължават да отговарят на изискванията, определени в член 3, параграф 1, и дали новите доставчици на основни платформени услуги отговарят на тези изисквания. При редовния преглед също така се проверява дали списъкът на засегнатите основни платформени услуги на пазача на информационния вход трябва да бъде коригиран.

Когато въз основа на този преглед съгласно първа алинея Комисията установи, че фактите, на които се основава посочването на доставчиците на основни платформени услуги за пазачи на информационния вход, са се променили, тя приема съответно решение.

3.Комисията публикува и актуализира редовно списъка на пазачите на информационния вход и списъка на основните платформени услуги, във връзка с които е необходимо непрекъснато да се спазват задълженията, определени в членове 5 и 6.

Глава III

Практики на пазачите на информационния вход, които ограничават достъпността или са нелоялни

Член 5
Задължения на пазачите на информационния вход

По отношение на всяка от идентифицираните съгласно член 3, параграф 7 основни платформени услуги на пазач на информационния вход, той:    

а)се въздържа от съчетаването на лични данни, получени от тези основни платформени услуги, с лични данни от други услуги, предлагани от пазача на информационния вход, или с лични данни от услуги на трети страни, както и от включването на крайни ползватели в други услуги на пазача на информационния вход с цел съчетаване на лични данни, освен ако на крайния ползвател не е представен конкретният избор и той не е предоставил съгласие по смисъла на Регламент (ЕС) 2016/679 ;

б)позволява на бизнес ползвателите да предлагат на крайните ползватели едни и същи продукти или услуги чрез посреднически онлайн услуги на трети страни на цени или при условия, различни от предлаганите чрез посредническите онлайн услуги на пазача на информационния вход;

в)позволява на бизнес ползвателите да популяризират оферти за крайни ползватели, придобити чрез основната платформена услуга, и да сключват договори с тези крайни ползватели, независимо от това дали за тази цел използват основните платформени услуги на пазача на информационния вход или не, и да позволяват на крайните ползватели да имат достъп до и да използват чрез основната платформена услуга на пазача на информационния вход съдържание, абонаменти, функции или други елементи, като използват софтуерното приложение за бизнес ползвател, когато тези елементи са придобити от крайните ползватели от съответния бизнес ползвател, без да се използват основните платформени услуги на пазача на информационния вход;

г)се въздържа да възпрепятства или да ограничава бизнес ползвателите да повдигат въпроси пред съответните публични органи, свързани с която и да било практика на пазачите на информационния вход;

д)се въздържа да изисква от бизнес ползвателите да използват, предлагат или да имат оперативна съвместимост с услуга за идентификация на пазача на информационния вход в контекста на услугите, предлагани от бизнес ползватели, използващи основните платформени услуги на този пазач на информационния вход;

е)се въздържа да изисква от бизнес ползватели или крайни ползватели да се абонират за или да се регистрират във всяка друга от основните платформени услуги, идентифицирани съгласно член 3, или тези, които достигат праговете по член 3, параграф 2, буква б), като условие за достъп, приемане или регистрация на всяка от техните основни платформени услуги, идентифицирани съгласно този член;

ж)предоставя по искане на рекламодателите и издателите, на които осигурява рекламни услуги, информация относно цената, платена от рекламодателя и издателя, както и сумата или платеното на издателя възнаграждение за публикуването на дадена реклама и за всяка от съответните рекламни услуги, предоставяни от пазача на информационния вход.

Член 6
Задължения на пазачите на информационния вход, които могат да бъдат допълнително уточнявани

1.По отношение на всяка от идентифицираните съгласно член 3, параграф 7 основни платформени услуги на пазач на информационния вход, той:

а)се въздържа да използва, в конкуренция с бизнес ползватели на неговите основни платформени услуги, всякакви публично недостъпни данни, които се генерират чрез дейности от тези бизнес ползватели на неговите основни платформени услуги, включително от крайните ползватели на тези бизнес ползватели, или се предоставят от тези бизнес ползватели на неговите основни платформени услуги, или от крайните ползватели на тези бизнес ползватели;

б)позволява на крайните ползватели да деинсталират всички предварително инсталирани софтуерни приложения на основната му платформена услуга, без да се засяга възможността на пазача на информационния вход да ограничава такова деинсталиране във връзка със софтуерни приложения, които са от съществено значение за функционирането на операционната система или устройството и които от техническа гледна точка не могат да бъдат предлагани самостоятелно от трети страни;

в)позволява инсталирането и ефективното използване на софтуерни приложения на трети страни или магазини за софтуерни приложения, които използват или са оперативно съвместими с операционни системи на този пазач на информационния вход, и позволява до тези софтуерни приложения или магазини на софтуерни приложения да се осъществява достъп чрез средства, различни от основните платформени услуги на този пазач на информационния вход. Пазачът на информационния вход не трябва да бъде възпрепятстван да предприема пропорционални мерки, за да гарантира, че софтуерните приложения или магазините за софтуерни приложения на трети страни не застрашават целостта на хардуера или операционната система, предоставяна от пазача на информационния вход;

г)се въздържа от по-благоприятно третиране при класирането на услуги и продукти, предлагани от самия пазач на информационния вход или от трета страна, принадлежаща към същото предприятие, в сравнение с подобни услуги или продукти на трета страна и прилага справедливи и недискриминационни условия по отношение на такова класиране;

д)се въздържа от техническо ограничаване на способността на крайните ползватели да сменят и да се абонират за различни софтуерни приложения и услуги, които да бъдат достъпни с помощта на операционната система на пазача на информационния вход, включително по отношение на избора на доставчик на достъп до интернет за крайните ползватели;

е)позволява на бизнес ползватели и доставчици на спомагателни услуги достъп до и оперативна съвместимост със същата операционна система, функции на хардуера или софтуера, които са налични или се използват при предоставянето от страна на пазача на информационния вход на каквито и да било спомагателни услуги;

ж)предоставя на рекламодатели и издатели, по тяхно искане и безплатно, достъп до инструментите за измерване на ефективността на пазача на информационния вход и информацията, необходима на рекламодателите и издателите, за да извършат своя собствена независима проверка на рекламния инвентар;

з)осигурява ефективна преносимост на данните, генерирани чрез дейността на бизнес ползвател или краен ползвател, и по-специално предоставя инструменти за крайните ползватели, за да улесни упражняването на преносимостта на данните, в съответствие с Регламент ЕС 2016/679, включително чрез осигуряване на непрекъснат достъп в реално време;

и)предоставя безплатно на бизнес ползватели или на трети страни, упълномощени от бизнес ползвател, ефективен, висококачествен, непрекъснат достъп в реално време и използване на обединени или необединени данни, които се предоставят или се генерират в контекста на използването на съответните основни платформени услуги от тези бизнес ползватели и от крайните ползватели на продуктите или услугите, предоставяни от тези бизнес ползватели; по отношение на личните данни предоставя достъп и използване само когато са пряко свързани с използването от страна на крайния ползвател по отношение на продуктите или услугите, предлагани от съответния бизнес ползвател чрез съответната основна платформена услуга, и когато крайният ползвател се включи в такова споделяне със съгласие по смисъла на Регламент (ЕС) 2016/679;

й)предоставя по искане на всички трети страни, предоставящи онлайн търсачки, достъп при справедливи, разумни и недискриминационни условия до класиране, търсене, избиране и преглед на данни във връзка с безплатно и платено търсене, генерирано от крайните ползватели в онлайн търсачките на пазача на информационния вход, подлежащи на анонимизиране на търсенето, избирането и прегледа на данни, които представляват лични данни;

к)прилага справедливи и недискриминационни общи условия за достъп на бизнес ползватели до своя магазин за софтуерни приложения, посочени съгласно член 3 от настоящия регламент.

2.За целите на параграф 1, буква а) данните, които не са публично достъпни, включват всички обединени и необединени данни, генерирани от бизнес ползватели, които могат да бъдат изведени от или събрани чрез търговските дейности на бизнес ползвателите или техните клиенти на основната платформена услуга на пазача на информационния вход.

Член 7
Спазване на задълженията за пазачите на информационния вход

1.Прилаганите от пазача на информационния вход мерки, за да се гарантира спазването на задълженията, определени в членове 5 и 6, са ефективни за постигането на целта на съответното задължение. Пазачът на информационния вход гарантира, че тези мерки се прилагат в съответствие с Регламент (ЕС) 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО, както и със законодателството относно киберсигурността, защитата на потребителите и безопасността на продуктите.

2.В случай че Комисията установи, че мерките, които пазачът на информационния вход възнамерява да прилага или вече е приложил съгласно параграф 1, не гарантират ефективно спазване на съответните задължения, определени в член 6, тя може да уточни с решение мерките, които съответният пазач на информационния вход следва да прилага. Комисията приема такова решение в срок от шест месеца от образуването на производството съгласно член 18.

3.Параграф 2 от настоящия член не засяга правомощията на Комисията съгласно членове 25, 26 и 27.

4.С оглед на приемането на решение съгласно параграф 2 Комисията съобщава предварителните си констатации в срок от три месеца от образуването на производството. В предварителните констатации Комисията разяснява мерките, които смята да предприеме, или смята, че съответният доставчик на услуги на основни платформени услуги следва да предприеме, за да се съобрази по ефективен начин с предварителните констатации.

5.При уточняването на мерките съгласно параграф 2 Комисията гарантира, че мерките са ефективни за постигането на целите на съответното задължение и пропорционални при конкретните обстоятелства, свързани с пазача на информационния вход и съответната услуга.

6.За целите на уточняването на задълженията по член 6, параграф 1, букви й) и к) Комисията също така преценява дали предвидените или приложени мерки гарантират, че няма остатъчен дисбаланс между правата и задълженията на бизнес ползвателите и че мерките сами по себе си не предоставят на пазача на информационния вход предимство, което е непропорционално на услугата, предоставяна от пазача на информационния вход на бизнес ползвателите.

7.Пазач на информационния вход може да поиска образуването на производство съгласно член 18, за да може Комисията да определи дали мерките, които пазачът на информационния вход възнамерява да приложи или е приложил съгласно член 6, са ефективни за постигането на целта на съответното задължение при конкретните обстоятелства. Пазачът на информационния вход може да предостави със своето искане мотивирано становище, за да обясни по-специално защо мерките, които възнамерява да приложи или е приложил, са ефективни за постигането на целта на съответното задължение при конкретните обстоятелства.

Член 8
Временно преустановяване

1.Въз основа на мотивирано искане от страна на пазача на информационния вход Комисията може с решение, прието в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 32, параграф 4, по изключение временно да преустанови, изцяло или частично, предвидено в членове 5 и 6 специфично задължение във връзка с основна платформена услуга, когато пазачът на информационния вход докаже, че спазването на това специфично задължение би застрашило икономическата жизнеспособност на дейността на последния в Съюза поради извънредни обстоятелства, които са извън контрола на пазача на информационния вход, и само до степента, необходима за справяне с такава заплаха за неговата жизнеспособност. Комисията има за цел да приеме решението за временно преустановяване без забава и най-късно 3 месеца след получаването на пълно мотивирано искане.

2.Когато временното преустановяване се предоставя съгласно параграф 1, Комисията преразглежда решението си за временно преустановяване всяка година. След такъв преглед Комисията или отменя временното преустановяване, или решава да продължи да изпълнява условията по параграф 1.

3.Като действа по мотивирано искане от страна на пазач на информационния вход, Комисията може временно да преустанови прилагането на съответното задължение по отношение на една или повече отделни основни платформени услуги, преди да постанови решението по параграф 1.

При оценката на искането Комисията взема предвид по-специално въздействието от спазването на конкретното задължение върху икономическата жизнеспособност на дейността на пазача на информационния вход в Съюза, както и върху трети страни. Временното преустановяване може да бъде предмет на условия и задължения, които се определят от Комисията, с цел да се осигури справедлив баланс между тези интереси и целите на настоящия регламент. Такова искане може да бъде отправено и удовлетворено по всяко време в очакване на оценката на Комисията по параграф 1.

Член 9
Освобождаване по важни причини от обществен интерес

1.Като действа по мотивирано искане от страна на пазач на информационния вход или по собствена инициатива, Комисията може с решение, прието в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 32, параграф 4, да го освободи изцяло или частично от конкретно задължение, определено в членове 5 и 6 във връзка с отделна основна платформена услуга, идентифицирана съгласно член 3, параграф 7, когато такова освобождаване е обосновано от изложените в параграф 2 от настоящия член основания. Комисията приема решението за освобождаване най-късно 3 месеца след получаването на пълно мотивирано искане.

2.Освобождаване съгласно параграф 1 може да бъде предоставено само въз основа на:

а)обществения морал;

б)общественото здраве;

в)обществената сигурност.

3.Като действа по мотивирано искане от страна на пазач на информационния вход или по собствена инициатива, Комисията може временно да преустанови прилагането на съответното задължение по отношение на една или повече отделни основни платформени услуги, преди да постанови решението по параграф 1.

При оценката на искането Комисията взема предвид по-специално въздействието от спазването на конкретното задължение върху основанията в параграф 2, както и ефектите върху съответния пазач на информационния вход и върху трети страни. Временното преустановяване може да бъде предмет на условия и задължения, които се определят от Комисията, с цел да се осигури справедлив баланс между целите, преследвани съгласно основанията в параграф 2, и целите на настоящия регламент. Такова искане може да бъде отправено и удовлетворено по всяко време в очакване на оценката на Комисията по параграф 1.

Член 10
Актуализиране на задълженията на пазачите на информационния вход

1.Комисията е оправомощена да приема делегирани актове в съответствие с член 34, за да актуализира посочените в членове 5 и 6 задължения, когато въз основа на проучване на пазара съгласно член 17 тя е идентифицирала необходимостта от нови задължения, отнасящи се до практики, които ограничават достъпността на основни платформени услуги или са нелоялни по същия начин, както практиките, за които се отнасят задълженията, определени в членове 5 и 6.

1.По смисъла на параграф 1 дадена практика се счита за нелоялна или за ограничаваща достъпността на основните платформени услуги:

а)когато е налице дисбаланс между правата и задълженията на бизнес ползвателите и пазачът на информационния вход получава предимство от бизнес ползвателите, което е непропорционално на предоставяната от него услуга на бизнес ползвателите; или

б)когато достъпността на пазарите е ограничена в резултат на такава практика, в която участват пазачи на информационния вход.

Член 11
Недопускане на заобикаляне на мерки

1.Пазачите на информационния вход гарантират цялостното и ефективно спазване на задълженията по членове 5 и 6. Въпреки че задълженията по членове 5 и 6 се прилагат по отношение на посочените съгласно член 3 основни платформени услуги, тяхното прилагане не трябва да бъде застрашено от каквото и да било поведение на предприятието, към което принадлежи пазачът на информационния вход, независимо от това дали въпросното поведение е от договорен, търговски, технически или друг характер.

2.В случаите, когато за гарантиране на спазването на настоящия регламент е необходимо съгласие за събирането и обработката на лични данни, пазачът на информационния вход предприема необходимите действия, за да даде възможност на бизнес ползвателите да получат директно необходимото съгласие за тяхната обработка, когато това се изисква съгласно Регламент (ЕС) 2016/679 и Директива 2002/58/ЕО, или за да бъдат спазени по друг начин правилата и принципите на Съюза за защита на данните и неприкосновеността на личния живот, включително като предоставя на бизнес ползвателите надлежно анонимизирани данни, когато това е подходящо. Пазачът на информационния вход няма право да утежнява в по-голяма степен получаването на това съгласие от страна на бизнес ползвателя, отколкото във връзка със собствените си услуги.

3.Пазачът на информационния вход не трябва да влошава условията или качеството на която и да било от основните платформени услуги, предоставяни на бизнес ползватели или крайни ползватели, които се възползват от правата или ограниченията, предвидени в членове 5 и 6, или да затруднява неоправдано упражняването на тези права или ограничения.

Член 12
Задължение за информиране за концентрации

1.Пазачът на информационния вход уведомява Комисията за всяка предвидена концентрация по смисъла на член 3 от Регламент (ЕО) № 139/2004 с участието на друг доставчик на основни платформени услуги или за всички други услуги, предоставяни в рамките на цифровия сектор, независимо от това дали във връзка с нея следва да бъде подадено уведомление до орган на Съюза по конкуренцията съгласно Регламент (ЕО) № 139/2004, или до компетентен национален орган по конкуренцията съгласно националните правила за сливанията.

Пазачът на информационния вход уведомява Комисията за такава концентрация преди нейното изпълнение и след сключването на споразумението, обявяването на публичния търг или придобиването на контролния пакет.

2.В уведомлението съгласно параграф 1 се описват най-малко: във връзка с дружествата, чието придобиване се цели — годишният им оборот в рамките на ЕИП и в световен мащаб, във връзка с всички съответни основни платформени услуги — съответният им годишен оборот в рамките на ЕИП, броят на активните бизнес ползватели годишно и броят на активните крайни ползватели месечно, както и обосновката на планираната концентрация.

3.Ако след концентрация, предвидена в параграф 1, праговете по член 3, параграф 2, буква б) се достигат поотделно от допълнителни основни платформени услуги, съответният пазач на информационния вход уведомява Комисията за това в срок от три месеца от прилагането на концентрацията и предоставя на Комисията посочената в член 3, параграф 2 информация.

Член 13
Задължение за одит

В срок от шест месеца след посочването му съгласно член 3 пазачът на информационния вход представя на Комисията подложеното на независим одит описание на всички техники за профилиране на потребители, които пазачът на информационния вход прилага към или в рамките на основните платформени услуги, идентифицирани съгласно член 3. Това описание се актуализира поне веднъж годишно.

Глава IV

Проучване на пазара

Член 14
Започване на проучване на пазара

1.Когато Комисията възнамерява да проведе проучване на пазара с оглед на възможното приемане на решения съгласно членове 15, 16 и 17, тя приема решение за започване на проучване на пазара.

2.В решението за започване се посочват:

а)датата на започване на проучването;

б)описанието на въпроса, с който е свързано проучването;

в)целта на проучването.

3.Комисията може да поднови проучване на пазара, което е приключило, когато:

а)е настъпила съществена промяна в което и да било от обстоятелствата, на които се основава решението;

б)решението се основава на непълна, неточна или подвеждаща информация, предоставена от засегнатите предприятия.

Член 15
Проучване на пазара за посочване на пазачи на информационния вход

1.Комисията може да проведе проучване на пазара, за да разгледа въпроса дали доставчик на основни платформени услуги следва да бъде посочен за пазач на информационния вход съгласно член 3, параграф 6, или с цел идентифициране на основните платформени услуги за пазач на информационния вход съгласно член 3, параграф 7. В срок от дванадесет месеца от започването на проучването на пазара Комисията се стреми да го приключи с приемането на решение в съответствие с процедурата по консултиране, предвидена в член 32, параграф 4.

2.В хода на проучване на пазара съгласно параграф 1 Комисията се стреми да съобщи предварителните си констатации на съответния доставчик на основни платформени услуги в срок от шест месеца от започването на проучването. В предварителните констатации Комисията разяснява дали към момента счита, че доставчикът на основни платформени услуги следва да бъде посочен за пазач на информационния вход съгласно член 3, параграф 6.

3.Когато доставчикът на основни платформени услуги отговаря на праговете, предвидени в член 3, параграф 2, но е представил обосновани в значителна степен доводи в съответствие с член 3, параграф 4, Комисията се стреми да приключи проучването на пазара в срок от пет месеца от започването му с издаването на решение съгласно параграф 1. В този случай Комисията се стреми да съобщи предварителните си констатации съгласно параграф 2 на доставчика на основни платформени услуги в срок от три месеца от започването на проучването.

4.Когато съгласно член 3, параграф 6 Комисията посочи за пазач на информационния вход доставчик на основна платформена услуга, който все още не е постигнал трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на дейността си, но се предвижда, че ще постигне такава позиция в близко бъдеще, тя обявява, че приложими по отношение на този пазач на информационния вход са само задълженията, посочени в член 5, буква б) и член 6, параграф 1, букви д), е), з) и и), както е определено в решението за посочване. Комисията обявява за приложими само онези задължения, които са подходящи и необходими, за да се попречи на съответния пазач на информационния вход да постига с несправедливи средства трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на дейността си. Комисията преразглежда такова посочване съгласно процедурата, предвидена в член 4.

Член 16
Проучване на пазара при системно неспазване

1.Когато проучването на пазара покаже, че пазач на информационния вход системно е нарушавал предвидените в членове 5 и 6 задължения и допълнително е засилил или разширил позицията си на пазач на информационния вход във връзка с характеристиките по член 3, параграф 1, Комисията може с решение, прието в съответствие с процедурата по консултиране, предвидена в член 32, параграф 4, да налага на такъв пазач на информационния вход всякакви поведенчески или структурни мерки, които са съразмерни на извършеното нарушение и необходими за гарантиране на спазването на настоящия регламент. Комисията приключва своето проучване, като приема решение в срок от дванадесет месеца от започването му.

2.Комисията може да налага структурни мерки съгласно параграф 1 само когато няма поведенческа мярка, която да е равностойна по своя ефект, или когато такава равностойна по своя ефект поведенческа мярка би била в по-голяма тежест на съответния пазач на информационния вход, отколкото структурната мярка.

3.Счита се, че пазач на информационния вход е участвал в системно неспазване на посочените в членове 5 и 6 задължения, когато в срок от пет години преди приемането на решението за започване на проучване на пазара с оглед на евентуалното приемане на решение съгласно настоящия член, Комисията е издала срещу пазача на информационния вход най-малко три решения за установяване на неспазване или за налагане на глоби съгласно член 25 и съответно член 26.

4.Счита се, че пазач на информационния вход е засилил или разширил допълнително позицията си на такъв във връзка с характеристиките по член 3, параграф 1, когато се е увеличило допълнително въздействието му върху вътрешния пазар, когато се е разраснало допълнително значението му като портал, чрез който бизнес ползвателите достигат до крайните ползватели, или когато е засилил допълнително своята трайно установена и постоянна позиция при осъществяване на дейността си.

5.Комисията уведомява съответния пазач на информационния вход за възраженията си в срок от шест месеца от започването на проучването. Във възраженията си Комисията разяснява дали предварително е стигнала до заключението, че условията по параграф 1 са спазени, и кое средство или средства за правна защита се считат за необходими и пропорционални.

6.По всяко време в хода на проучването на пазара Комисията може да удължи неговия срок, когато това е оправдано по обективни причини и е пропорционално. Удължаването може да се прилага по отношение на срока, в рамките на който Комисията трябва да подаде своите възражения, или по отношение на срока за приемане на окончателното решение. Общата продължителност на всяко удължаване или удължавания съгласно въпросния параграф не трябва да надхвърля шест месеца. Комисията може да разгледа поетите ангажименти съгласно член 23 и да ги обяви за задължителни в решението си.

Член 17
Проучване на пазара при нови услуги и нови практики

Комисията може да проведе проучване на пазара с цел да се провери дали една или повече услуги в рамките на цифровия сектор трябва да бъдат добавени към списъка на основните платформени услуги, за да се открият видове практики, които могат да ограничат достъпността на основни платформени услуги или да бъдат нелоялни и които не са ефективно разгледани в настоящия регламент. Тя публикува публичен доклад най-късно в срок от 24 месеца от започването на проучването на пазара.

Когато е целесъобразно, докладът:

а)се придружава от предложение за изменение на настоящия регламент с цел включване в списъка на основните платформени услуги, определени в член 2, точка 2, на допълнителни услуги в рамките на цифровия сектор;

б)се придружава от делегиран акт за изменение на членове 5 и 6, съгласно предвиденото в член 10.

Глава V

Правомощия за проучване, изпълнение и мониторинг

Член 18
Образуване на производство

Когато Комисията възнамерява да образува производство с оглед на възможното приемане на решения съгласно член 7, членове 25 и 26, тя приема решение за образуване на производството.

Член 19
Искания за предоставяне на информация

1.Комисията може, чрез обикновено искане или чрез решение, да изиска от предприятията и от сдруженията на предприятия да предоставят цялата необходима информация, включително за целите на мониторинга, прилагането и изпълнението на правилата, установени в настоящия регламент. Комисията може да поиска достъп до бази данни и алгоритми на предприятия и да поиска разяснения по отношение на тях чрез обикновено искане или чрез решение.

2.Съгласно параграф 1 Комисията може да поиска информация от предприятия и сдружения на предприятия и преди да започване проучване на пазара съгласно член 14 или образуването на производство съгласно член 18.

3.Когато изпраща до предприятие или сдружение на предприятия обикновено искане за предоставяне на информация, Комисията следва да посочи целта на искането, да уточни каква информация се изисква и да определи срока, в който трябва да се предостави информацията, както и предвидените в член 26 санкции за предоставяне на непълна, неточна или подвеждаща информация или разяснения.

4.Когато чрез решение Комисията изисква от предприятия или от сдружения на предприятия да предоставят информация, тя следва да посочи целта на искането, да уточни каква информация се изисква и да определи срока, в който трябва да се предостави информацията. Когато чрез решение Комисията изисква от предприятия да предоставят достъп до своите бази данни и алгоритми, тя следва да посочи правното основание и целта на искането и да определи срока, в който трябва да се предостави достъпът. Тя посочва и санкциите, предвидени в член 26, и посочва или налага периодични плащания по санкции, предвидени в член 27. В допълнение тя посочва и правото на обжалване на решението пред Съда на ЕС.

5.Предприятията или сдруженията на предприятия, или техните представители предоставят исканата информация от името на засегнатото предприятие или сдружение на предприятия. Надлежно упълномощени адвокати могат да предоставят информацията от името на своите клиенти. Последните носят цялата отговорност, ако предоставената информация е непълна, неточна или подвеждаща.

6.По искане на Комисията правителствата и органите на държавите членки предоставят на Комисията цялата необходима информация за изпълнение на задълженията, възложени ѝ с настоящия регламент.

Член 20
Правомощие за провеждане на интервюта и приемане на изявления

С цел събиране на информация, свързана с предмета на проучване, включително във връзка с мониторинга, прилагането и изпълнението на правилата, установени в настоящия регламент, Комисията може да провежда интервю с всяко физическо или юридическо лице, което даде съгласие за това.

Член 21
Правомощия за провеждане на проверки на място

1.Комисията може да извършва проверки на място в помещенията на предприятие или сдружение на предприятия.

2.Проверките на място могат да се извършват с помощта на одитори или експерти, назначени от Комисията съгласно член 24, параграф 2.

3.По време на проверките на място Комисията и назначените от нея одитори или експерти могат да поискат от предприятието или сдружението на предприятия да им предоставят достъп до и разяснения относно своята организация, действие, информационна система, алгоритми, обработка на данни и осъществяване на стопанска дейност. Комисията и назначените от нея одитори или експерти могат да отправят въпроси към основния персонал.

4.Предприятията или сдруженията на предприятия са длъжни да се подчинят на разпоредена с решение на Комисията проверка на място. В решението се посочват предметът и целта на посещението, насрочва се дата, на която то ще започне, и се посочват санкциите, предвидени в членове 26 и 27, и правото на обжалване на решението пред Съда на ЕС.

Член 22
Временни мерки

1.При неотложни случаи, поради опасност от тежко и непоправимо увреждане на бизнес ползвателите или крайните ползватели на пазача на информационния вход, Комисията може чрез решение, прието в съответствие с процедура по консултиране, предвидена в член 32, параграф 4, да постанови временни мерки срещу пазач на информационния вход въз основа на обосновано предположение за нарушение на членове 5 или 6.

2.Решение съгласно параграф 1 може да бъде прието само в контекста на производство, образувано с оглед на възможното приемане на решение за установяване на неспазване съгласно член 25, параграф 1. Въпросното решение се прилага за определен срок от време и може да се подновява, доколкото това е необходимо и подходящо.

Член 23
Поети ангажименти

1.Ако в хода на производството по член 16 или член 25 съответният пазач на информационния вход предложи да се поемат ангажименти във връзка със съответните основни платформени услуги, за да се гарантира спазването на определените в членове 5 и 6 задължения, Комисията може с решение, прието в съответствие с посочената в член 32, параграф 4 процедура по консултиране, да направи тези ангажименти задължителни за въпросния пазач на информационния вход и да обяви, че повече не са налице основания за предприемане на действия.

2.Комисията може, по искане или по собствена инициатива, да възобнови с решение съответното производство, когато:

а)е настъпила съществена промяна в което и да било от обстоятелствата, на които се основава решението;

б)съответният пазач на информационния вход действа в противоречие със своите задължения;

в)решението се основава на непълна, неточна или подвеждаща информация, предоставена от страните.

3.В случай че Комисията прецени, че представените от съответния пазач на информационния вход ангажименти не могат да осигурят ефективното спазване на посочените в членове 5 и 6 задължения, тя разяснява причините, поради които тези ангажименти не са задължителни в решението за приключване на съответното производство.

Член 24
Мониторинг на задълженията и мерките

1.Комисията може да предприеме необходимите действия за извършване на мониторинг на ефективното прилагане и спазване на задълженията, определени в членове 5 и 6, и решенията, взети съгласно членове 7, 16, 22 и 23.

2.Действията съгласно параграф 1 могат да включват назначаването на независими външни експерти и одитори, които да помагат на Комисията да извършва мониторинг на задълженията и мерките и да ѝ предоставят конкретен експертен опит или знания.

Член 25
Неспазване

1.Комисията приема решение за установяване на неспазване в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 32, параграф 4, когато тя установи, че пазач на информационния вход не спазва едно или повече от посоченото по-долу:

а)всички задължения, определени в членове 5 или 6;

б)мерки, посочени в решение, прието съгласно член 7, параграф 2;

в)мерки, разпоредени съгласно член 16, параграф 1;

г)временни мерки, разпоредени съгласно член 22; или

д)ангажименти, които са постановени за задължителни по член 23.

2.Преди да приеме решението съгласно параграф 1, Комисията съобщава на съответния пазач на информационния вход предварителните си констатации. В предварителните констатации Комисията разяснява мерките, които смята да предприеме, или смята, че пазачът на информационния вход следва да предприеме, за да се съобрази по ефективен начин с предварителните констатации.

3.В решението за установяване на неспазване, прието съгласно параграф 1, Комисията разпорежда на пазача на информационния вход да преустанови и да се въздържа от неспазването в рамките на подходящ срок и да представи разяснения за начина, по който планира да се съобрази с решението.

4.Пазачът на информационния вход предоставя на Комисията описание на мерките, които е предприел, за да гарантира спазването на приетото по параграф 1 решение.

5.Когато Комисията установи, че условията по параграф 1 не са изпълнени, тя приключва проучването с решение.

Член 26
Глоби

1.В решението по член 25 Комисията може да налага на пазач на информационния вход глоби, които не надвишават 10 % от общия размер на оборота му от предходната финансова година, когато установи, че пазачът на информационния вход умишлено или поради небрежност не спазва:

а)всички задължения съгласно членове 5 и 6;

б)мерките, определени от Комисията съгласно решение по член 7, параграф 2;

в)мерки, разпоредени съгласно член 16, параграф 1;

г)решение, с което се постановяват временни мерки съгласно член 22;

д)ангажимент, който е постановен за задължителен с решение по член 23.

2.С решение Комисията може да налага на предприятия и на сдружения на предприятия глоби, които не надвишават 1 % от общия размер на оборота от предходната финансова година, когато умишлено или поради небрежност:

а)не предоставят в рамките на указания срок информацията, изисквана за оценката на посочването им за пазачи на информационния вход съгласно член 3, параграф 2 или предоставят неточна, непълна или подвеждаща информация;

б)не предоставят изискваната съгласно член 12 информация или предоставят неточна, непълна или подвеждаща информация;

в)не предоставят изискваното съгласно член 13 описание;

г)предоставят неточна, непълна или подвеждаща информация или разяснения, изисквани съгласно членове 19 и 20;

д)не предоставят достъп до бази данни и алгоритми съгласно член 19;

е)не коригират в рамките на определения от Комисията срок невярна, непълна или подвеждаща информация, дадена от член на персонала, или не предоставят или отказват да предоставят пълна информация за факти, свързани с предмета и целта на проверка по член 21;

ж)отказват да допуснат проверка на място съгласно член 21.

3.При определяне на размера на глобата се отчитат тежестта, продължителността, повторяемостта и, за глобите, наложени съгласно параграф 2, причиненото забавяне в производството.

4.Когато се налага глоба на сдружение на предприятия, като се отчита оборотът на неговите членове и сдружението е неплатежоспособно, сдружението е длъжно да изиска от своите членове да внесат дялове за покриване размера на глобата.

Когато тези дялове не са внесени в сдружението в срока, определен от Комисията, тя може да изиска глобата да се плати пряко от което и да било от предприятията, чиито представители са били членове на съответните органи за вземане на решения на сдружението.

След като е поискала плащане в съответствие с втора алинея, Комисията може да изиска плащане на остатъка от някого от членовете на сдружението, които са извършвали дейност на пазара, на който е възникнало нарушението, когато това е необходимо, за да се осигури пълното плащане на глобата.

Въпреки това Комисията не може да изисква плащане съгласно втора и трета алинея от предприятия, които покажат, че не са изпълнили решението на сдружението, чрез което е извършено нарушението, както и че не са знаели за неговото съществуване или че активно са се разграничили от него, преди Комисията да е започнала разследване по случая.

Финансовата отговорност на всяко предприятие по отношение на плащането на глобата не може да надвишава 10 % от общия размер на неговия оборот за предходната финансова година.

Член 27
Периодични плащания по санкции

1.С решение Комисията може да налага на предприятия, включително когато е приложимо на пазачи на информационния вход, периодични плащания по санкции в размер, който не надвишава 5 % от среднодневния оборот за предходната финансова година, на ден, изчислени от датата, определена с това решение, с цел те да бъдат принудени:

а)да изпълнят решението съгласно член 16, параграф 1;

б)да предоставят точна и пълна информация в рамките на срока, определен с искането за предоставяне на информация, отправено с решение съгласно член 19;

в)да осигурят достъп до бази данни и алгоритми на предприятия и да предоставят разяснения по тях, както се изисква с решение съгласно член 19;

г)да допуснат проверка на място, разпоредена по силата на решение, взето съгласно член 21;

д)да изпълнят решение, с което се постановяват временни мерки, предприети съгласно член 22, параграф 1;

е)да изпълнят ангажименти, които са постановени за задължителни с решение по член 23, параграф 1;

ж)да изпълнят решението по член 25, параграф 1.

2.Когато предприятията са изпълнили задължението, за чието изпълнение е предназначено периодичното плащане по санкция, Комисията може с решение, прието в съответствие с процедурата по консултиране, посочена в член 32, параграф 4, да определи окончателния размер на периодичното плащане по санкция за сума, по-ниска от определената съгласно първоначалното решение.

Член 28
Давност за налагане на санкции

1.Правомощията, предоставени на Комисията с членове 26 и 27, подлежат на тригодишен давностен срок.

2.Давностният срок започва да тече от деня, в който е извършено нарушението. При все това, в случай на продължаващи или повтарящи се нарушения срокът започва да тече от деня, в който нарушението се прекратява.

3.Всяко действие, предприето от Комисията за целите на разследване или производство във връзка с нарушение, спира давностния период за налагане на глоби или периодични плащания по санкции. Давността се прекъсва ефективно от датата, на която за предприетите действия е уведомено поне едно от предприятията или сдруженията на предприятия, които са участвали в нарушението. Действия, с които се прекъсва давността, включват по-специално следното:

а)искания за информация от Комисията;

б)проверка на място;

в)образуване на производство от Комисията съгласно член 18.

4.С всяко прекъсване започва да тече нов давностен срок. Въпреки това давностният срок изтича най-късно в деня, в който изтича период, равен на два пъти давностния срок, без Комисията да е наложила глоба или периодично плащане по санкции. Този период се удължава със срока, през който давността е спряна по реда на параграф 5.

5.Давностният срок за налагането на глоби или периодични плащания по санкции спира да тече, докато решението на Комисията е предмет на висящо производство пред Съда на Европейския съюз.

Член 29
Давностни срокове за привеждане в изпълнение на санкции

1.Правомощията на Комисията за привеждане в изпълнение на решенията, взети по членове 26 и 27, подлежат на давностен срок от пет години.

2.Срокът започва да тече в деня, в който решението става окончателно.

3.Давностният срок за привеждане в изпълнение на санкциите се прекъсва:

а)с нотифициране за решение, с което се изменя първоначалният размер на глобата или на периодичното плащане по санкции, или се отказва такова изменение;

б)с всяко действие на Комисията или на държава членка, действаща по искане на Комисията, насочено към привеждане в изпълнение на плащането на глоба или на периодично плащане по санкция.

4.С всяко прекъсване започва да тече нов давностен срок.

5.Давностният срок за привеждане в изпълнение на санкции спира да тече, при условие че:

а)тече срок за плащане;

б)изпълнението на санкцията е спряно съгласно решение на Съда на ЕС.

Член 30
Право на изслушване и на достъп до преписката

1.Преди да се приеме решение съгласно член 7, член 8, параграф 1, член 9, параграф 1, членове 15, 16, 22, 23, 25 и 26 и член 27, параграф 2, Комисията предоставя на съответния пазач на информационния вход или предприятието, или сдружението на предприятия възможността да бъде изслушан(о) във връзка със:

а)предварителните констатации на Комисията, включително всеки въпрос, по който Комисията е изразила възражения;

б)мерки, които Комисията може да възнамерява да предприеме с оглед на предварителните констатации съгласно буква а) от настоящия параграф.

2.Съответните пазачи на информационния вход, предприятия или сдружения на предприятия могат да представят своите становища по предварителните констатации на Комисията в срок, който се определя от Комисията в предварителните ѝ констатации и който не може да бъде по-кратък от 14 дни.

3.Комисията основава решението си единствено на възражения, по които пазачите на информационния вход, предприятията и сдруженията на предприятия са имали възможност да изразят становище.

4.Правото на защита на съответния пазач на информационния вход, предприятие или сдружение на предприятия се зачита напълно в хода на всяко производство. Съответният пазач на информационния вход, предприятие или сдружение на предприятия има право на достъп до преписката на Комисията при спазване на условията на договарянето за оповестяване на информацията, при спазване на законния интерес на предприятията за защитата на техните търговски тайни. Правото на достъп до преписката не може да обхваща поверителна информация и вътрешни документи на Комисията или на органите на държавите членки. По-специално правото на достъп не обхваща кореспонденцията между Комисията и органите на държавите членки. Разпоредбите на настоящия параграф не може да възпрепятстват Комисията да оповестява и използва информация, необходима за доказване на нарушение.

Член 31
Професионална тайна

1.Събраната съгласно членове 3, 12, 13, 19, 20 и 21 информация се използва единствено за целите на настоящия регламент.

2.Без да се засягат обменът и използването на информацията, предвидени в членове 32 и 33 за целите на използването, Комисията, органите на държавите членки, техните длъжностни лица, служители и други лица, работещи под контрола на тези органи, и всяко физическо или юридическо лице, включително одитори и експерти, назначени съгласно член 24, параграф 2, са длъжни да не разгласяват информация, която е придобита или обменена от тях по реда на настоящия регламент и от естество, обхванато от задължението за опазване на професионалната тайна. Съгласно член 32 това задължение се прилага по отношение на всички представители и експерти на държавите членки, участващи във всяка от дейностите на Консултативния комитет по цифрови пазари.

Член 32
Консултативен комитет по цифрови пазари

1.Комисията се подпомага от Консултативния комитет по цифрови пазари. Този комитет е комитет по смисъла на Регламент (ЕС) № 182/2011.

2.Когато становището на комитета трябва да бъде получено по писмена процедура, тази процедура се прекратява без резултат, ако председателят на комитета вземе такова решение в рамките на срока за даване на становище, или по искане на обикновено мнозинство от членовете на комитета.

3.Комисията съобщава становището на Консултативния комитет по цифрови пазари на адресатите на индивидуално решение, заедно с въпросното решение. Тя оповестява становището, заедно с индивидуалното решение, като взема предвид законния интерес във връзка със защитата на професионалната тайна.

4.При позоваване на настоящия параграф се прилага член 4 от Регламент (ЕС) № 182/2011.

Член 33
Искане за проучване на пазара

1.Когато три или повече държави членки поискат от Комисията да започне проучване съгласно член 15, тъй като считат, че са налице разумни основания да се предполага, че доставчик на основни платформени услуги следва да бъде посочен за пазач на информационния вход, Комисията разглежда в срок от четири месеца дали са налице разумни основания за започване на такова проучване.

2.Държавите членки предоставят доказателства в подкрепа на своето искане.

Глава VI

Общи разпоредби

Член 34
Публикуване на решения

1.Комисията публикува решенията, които взема по членове 3, 7, 8, 9, 15, 16, 17 и 22, член 23, параграф 1, членове 25, 26 и 27. В тази публикация се посочват наименованията на страните и основното съдържание на решението, включително всички наложени санкции.

2.При публикуването се взема предвид законният интерес на пазачите на информационния вход или на трети страни във връзка със защитата на тяхната поверителна информация.

Член 35
Обжалване пред Съда на Европейския съюз

В съответствие с член 261 от Договора за функционирането на Европейския съюз Съдът на Европейския съюз разполага с неограничена компетентност да преразглежда решения, с които Комисията е наложила глоби или периодични плащания по санкции. Той може да отмени, намали или увеличи размера на наложената глоба или периодично плащане по санкции.

Член 36
Разпоредби за прилагане

1.Комисията може да приема актове за изпълнение във връзка с членове 3, 6, 12, 13, 15, 16, 17, 20, 22, 23, 25 и 30:

а)формата, съдържанието и друга подробна информация, свързана с уведомленията и исканията по член 3;

б)формата, съдържанието и друга подробна информация, свързана с техническите мерки, които пазачите на информационния вход прилагат, за да гарантират спазването на член 6, параграф 1, букви з), и) и й);

в)формата, съдържанието и друга подробна информация, свързана с уведомленията и исканията по членове 12 и 13;

г)практическите условия за удължаването на сроковете, предвидени в член 16;

д)практическите условия във връзка с производството, свързано с проучвания по членове 15, 16 и 17 и производства съгласно членове 22, 23 и 25;

е)практическите условия за упражняване на правата на изслушване, предвидени в член 30;

ж)практическите условия за договореното оповестяване на информацията, предвидено в член 30;

з)практическите условия за сътрудничеството и координацията между Комисията и държавите членки, предвидени в член 1, параграф 7.

2.Тези актове за изпълнение се приемат в съответствие с посочената в член 32, параграф 4 процедура по консултиране. Преди приемането на каквито и да било мерки по параграф 1 Комисията публикува работен вариант на тези мерки и се обръща към всички заинтересовани страни с покана да внесат своите становища в определения от нея срок, който не може да бъде по-кратък от един месец.

Член 37
Упражняване на делегирането

1.Правомощието да приема делегирани актове се предоставя на Комисията при спазване на предвидените в настоящия член условия.

2.Правомощието да приема делегирани актове, предвидено в член 3, параграф 6 и член 9, параграф 1, се предоставя на Комисията за срок от пет години, считано от ДД/ММ/ГГГГ. Комисията изготвя доклад относно делегирането на правомощия не по-късно от девет месеца преди изтичането на петгодишния срок. Делегирането на правомощия се продължава мълчаливо за срокове с еднаква продължителност, освен ако Европейският парламент или Съветът не възразят срещу подобно продължаване не по-късно от три месеца преди изтичането на всеки срок.

3.Делегирането на правомощия, предвидено в член 3, параграф 6 и член 9, параграф 1, може да бъде оттеглено по всяко време от Европейския парламент или от Съвета. С решението за оттегляне се прекратява определеното в него делегиране на правомощия. Оттеглянето поражда действие в деня след публикуването на решението в Официален вестник на Европейския съюз или на по-късна дата, посочена в решението. То не засяга действителността на делегираните актове, които вече са в сила.

4.Преди приемането на делегиран акт Комисията се консултира с експерти, посочени от всяка държава членка в съответствие с принципите, залегнали в Междуинституционалното споразумение за по-добро законотворчество от 13 април 2016 г.

5.Веднага след като приеме делегиран акт, Комисията нотифицира акта едновременно на Европейския парламент и на Съвета.

6.Делегиран акт, приет съгласно член 3, параграф 6 и член 9, параграф 1 влиза в сила единствено ако нито Европейският парламент, нито Съветът не са представили възражения в срок от два месеца след нотифицирането на същия акт на Европейския парламент и Съвета или ако преди изтичането на този срок и Европейският парламент, и Съветът са уведомили Комисията, че няма да представят възражения. Посоченият срок може да се удължи с два месеца по инициатива на Европейския парламент или на Съвета.

Член 38
Преглед

1.В срок до ДД/ММ/ГГГГ и на всеки три години след това Комисията извършва оценка на настоящия регламент и представя съответния доклад на Европейския парламент, на Съвета и на Европейския икономически и социален комитет.

2.С оценките се установява дали са необходими допълнителни правила, включително относно списъка на основните платформени услуги, определени в член 2, точка 2, задълженията, определени в членове 5 и 6, и тяхното изпълнение, за да се гарантира, че цифровите пазари в целия Съюза са достъпни и справедливи. След извършване на оценките Комисията предприема подходящи мерки, които могат да включват законодателни предложения.

3.Държавите членки предоставят цялата необходима информация, с която разполагат, която Комисията може да изиска за целите на изготвяне на доклада, посочен в параграф 1.

Член 39
Влизане в сила и прилагане

1.Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз. 

2.Настоящият регламент започва да се прилага шест месеца след влизането му в сила.

Въпреки това членове 3, 15, 18, 19, 20, 21, 26, 27, 30, 31 и 34 започват да се прилагат от [датата на влизане в сила на настоящия регламент].

3.Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на […] година.

За Европейския парламент    За Съвета

Председател    Председател

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1,1.Наименование на предложението/инициативата

1,2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД

1,3.Естество на предложението/инициативата

1,4.Цел(и)

1,5.Мотиви за предложението/инициативата

1,6.Срок на действие и финансово отражение

1,7.Планирани методи на управление

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2,1.Правила за мониторинг и докладване

2,2.Система за управление и контрол

2,3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3,1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

3,2.Очаквано отражение върху разходите 

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

3.2.5.Финансов принос от трети страни

3,3.Очаквано отражение върху приходите

ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

1.1.Наименование на предложението/инициативата

Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Законодателен акт за цифровите пазари

1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД 42  

Област на политиката:    Единен пазар

       „Цифрова Европа“

Отражението върху бюджета се отнася до новите задачи, които са поверени на Комисията, включително преките надзорни задачи.

1.3.Естество на предложението/инициативата

Предложението/инициативата е във връзка с ново действие 

 Предложението/инициативата е във връзка с ново действие след пилотен проект/подготвително действие 43  

 Предложението/инициативата е във връзка с продължаване на съществуващо действие 

 Предложението/инициативата е във връзка с действие, пренасочено към ново действие 

1.4.Цел(и)

1.4.1.Многогодишни стратегически цели на Комисията, за чието изпълнение е предназначено предложението/инициативата

Общата цел на настоящата инициатива е да се гарантира правилното функциониране на вътрешния пазар чрез насърчаване на ефективната конкуренция на цифровите пазари, по-специално достъпна и справедлива онлайн платформена среда. Тази цел се вписва в стратегическите действия, определени в съобщението „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“.

1.4.2.Конкретни цели и съответни дейности във връзка с УД/БД

Преодоляване на неефективността на пазара с цел гарантиране на достъпни и конкурентни цифрови пазари за повече иновации и по-голям избор за потребителите.

Справяне с нелоялното поведение на пазачите на информационния вход.

Подобряване на съгласуваността и правната сигурност за запазване на вътрешния пазар.

1.4.3.Очаквани резултати и отражение

Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

Намесите, насочени към увеличаване на достъпността на цифровия сектор, ще имат значителен положителен и нарастващ принос за постигане на всички потенциални ползи за цифровия единен пазар, което ще доведе също така до по-ниски цени и по-голям избор за потребителите, повишаване на производителността и иновации.

Повишаването на ефективността от цифровия единен пазар ще допринесе за повишаване на БВП с 1,5 % годишно до 2030 г. и ще доведе до създаването на 1—1,4 млн. работни места 44 . По-специално въздействието на един по-ефективен цифров единен пазар е в диапазона на 0,44—0,82 % промени в БВП и между 307 и 561 хиляди допълнителни ЕПРВ.

Преодоляването на нелоялните търговски практики на пазачите на информационния вход би оказало положително въздействие върху икономиката на онлайн платформите като цяло. Предвидените мерки биха ограничили възпиращите ефекти на нелоялното поведение върху продажбите. Предприятията, по-специално малките предприятия, биха били по-уверени в ангажирането на пазачи на информационния вход, ако последните са задължени да спазват ясни правила във връзка със справедливостта.

Очаква се регулаторните действия да доведат не само до повече продажби чрез по-малка платформа, но и да окажат положително въздействие върху растежа на пазара. Това би укрепило доверието в бизнес средата на платформата, тъй като тя предвижда приспособима рамка, основана както на ясен набор от задължения, така и на гъвкав списък на задълженията, подлежащи на оценка на приложимостта на поведението към конкретния случай.

Очаква се ползите да доведат до по-голям потенциал за иновации сред по-малките предприятия, както и до подобряване на качеството на услугата, заедно със свързаното с това увеличение на благосъстоянието на потребителите. Като се предполага, че предвидените намеси биха намалили асиметрията на конкуренцията между пазачите на информационния вход и други платформи, потребителският излишък може да се изчисли на 13 млрд. евро, т.е. около 6 % увеличение в сравнение с изходното ниво.

1.4.4.Показатели за резултатите и за въздействието

Да се посочат показателите, които позволяват да се проследи изпълнението на предложението/инициативата.

Специфична цел

Оперативни цели

Потенциални показатели за измерване

Подобряване на съгласуваността и правната сигурност в средата на онлайн платформата на вътрешния пазар

Ограничаване на разнопосочните национални регулаторни намеси

Гарантиране на съгласувано тълкуване на задълженията

Брой регулаторни намеси на национално равнище

Брой искания за разяснения годишно

Справяне с нелоялното поведение на платформите на пазачите на информационния вход

Предотвратяване на идентифицираните нелоялни практики за самопредпочитания

Брой намеси от страна на Комисията във връзка със спазване за платформа за пазачи на информационния вход/годишно

Брой решения за санкции за платформа за пазачи на информационния вход/годишно

Преодоляване на неефективността на пазара с цел гарантиране на достъпни и конкурентни цифрови пазари за повече иновации и по-голям избор за потребителите

Предотвратяване на нелоялни практики относно достъпа до услуги и платформи на платформите на пазачите на информационния вход

Предотвратяване на нелоялни практики, свързани с данни, и гарантиране на спазването на задълженията

Дял на ползвателите, при които се наблюдава многосвързаност с различни платформи или услуги

Дял на ползвателите, които сменят различни платформи или услуги

1.5.Мотиви за предложението/инициативата

1.5.1.Нужди, които трябва да бъдат задоволени в краткосрочен или дългосрочен план

Регламентът следва да бъде пряко приложим 6 месеца след приемането му, като дотогава управлението на ЕС следва да даде възможност да бъдат въведени ефективни процедури за посочване на основните платформени услуги и прилагане на правилата. Поради това, дотогава Комисията ще бъде оправомощена да приема решения относно посочването на пазачите на информационния вход, уточнявайки мерките, които съответният пазач на информационния вход следва да прилага, да извършва проучвания на пазара и да има готовност да изпълнява всякакви други правомощия за проучване, изпълнение и мониторинг.

В същото време държавите членки трябва да са назначили представители в Консултативния комитет по цифрови пазари.

1.5.2.Добавена стойност от участието на ЕС

За целите на тази точка „добавена стойност от участието на Съюза“ е стойността, която е резултат от намесата на ЕС и е допълнителна спрямо стойността, която би била създадена само от отделните държави членки.

Основания за действие на европейско равнище (ex-ante):

За да се гарантира правилното функциониране на единния пазар, чрез намесата се предвижда, наред с другото, подходящата регулаторна рамка за основните платформени услуги, действащи като пазачи на информационния вход. Чрез насърчаване на ефективната конкуренция на цифровия пазар и по-специално достъпна и справедлива онлайн платформена среда, тя подкрепя доверието, иновациите и растежа на единния пазар.

Очертава се разпокъсаност на регулаторната среда и надзора в Съюза, тъй като държавите членки разглеждат свързаните с платформите проблеми на национално равнище. Това е неоптимално с оглед на трансграничния характер на основаната на платформи икономика и системното значение на платформите на пазачите на информационния вход за вътрешния пазар. Разнопосочната разпокъсаност може да доведе до правна несигурност и по-високи регулаторни тежести за участниците в основаната на платформи икономика. Такава разпокъсаност излага на риск разрастването на нововъзникващите и малките предприятия и способността им да просперират на цифровите пазари.

Следователно тази инициатива цели подобряването на съгласувания и ефективен надзор и прилагането на мерки срещу основните платформени услуги.

Очаквана генерирана добавена стойност от Съюза (ex-post) :

Очаква се тази инициатива да доведе до по-голям потенциал за иновации сред по-малките предприятия, както и до подобряване на качеството на услугата. Запазването на вътрешния пазар в пространството на платформата за трансгранична търговия би довело до печалба от 92,8 млрд. евро до 2025 г 45 .

Що се отнася до добавената стойност при прилагането на мерките, с инициативата се постига важно повишаване на ефективността. Като се предполага, че предвидените намеси биха намалили асиметрията на конкуренцията между пазачите на информационния вход и други платформи, потребителският излишък може да се изчисли на 13 млрд. евро.

1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

С Директивата за електронната търговия 2000/31/ЕО се предоставя основна рамка за функционирането на единния пазар и надзора на цифровите услуги, и се определя основна структура за общ механизъм за сътрудничество между държавите членки, обхващащ като цяло всички изисквания, приложими по отношение на цифровите услуги. При оценката на директивата бяха изтъкнати недостатъци на въпросния механизъм за сътрудничество 46 в няколко аспекта, включително важни процесуални аспекти, като например липсата на ясни срокове за отговор от държавите членки, в съчетание с обща липса на реакция по отношение на искания от техни колеги.

На национално равнище някои държави членки вече са започнали да приемат национални норми в отговор на проблемите, свързани с поведението на пазачите на информационния вход в цифровия сектор. Разпокъсаността вече съществува и по отношение на специфичната за платформите нормативна уредба, например в случай на задължения за прозрачност и клаузи за най-облагодетелствана нация. Разнопосочната разпокъсаност поражда правна несигурност и по-високи регулаторни тежести за тези участници. Затова се счита, че са необходими действия на равнище ЕС.

1.5.4.Съгласуваност и възможности за полезно взаимодействие с други подходящи инструменти

По отношение на настоящата инициатива се използва съществуващата във връзка с платформите нормативна уредба, без да се влиза в разрез с нея, като същевременно се осигурява ефективен и пропорционален механизъм за прилагане, който отговаря на необходимостта от стриктно изпълнение на целевите задължения по отношение на ограничен брой трансгранични доставчици на платформи, които служат като важни портали, чрез които бизнес ползвателите да достигат до потребителите.

За разлика от Регламента за P2B, в нея се предвижда прилагане на равнището на ЕС на ограничен набор от много конкретни нелоялни практики, в които участват ограничена група големи трансгранични пазачи на информационния вход. Този механизъм за прилагане на равнището на ЕС е съвместим с прилагането на Регламента за P2B. Пазачите на информационния вход интегрират няколко трансгранични основни платформени услуги и на равнището на ЕС е необходим централен регулатор, който да има силни разследващи правомощия, за да бъдат предотвратени, от една страна, разпокъсаните резултати, а от друга, заобикалянето на новите правила. За тази цел новият регулатор на равнището на ЕС може да използва изискването за прозрачност, която съгласно Регламента за P2B всяка от посредническите онлайн услуги и онлайн търсачките трябва да предоставя по отношение на практики, които — ако в тях участват пазачи на информационния вход — биха могли да бъдат определени като незаконни съгласно списъка на задълженията.

Законодателният акт за цифровите услуги („DSA“) е допълнение към предложението за актуализиране на Директивата за електронната търговия („ДЕТ“) съгласно DSA. Докато DSA е хоризонтална инициатива, насочена към въпроси като отговорността на онлайн посредниците за съдържание на трети страни, безопасността на ползвателите онлайн или задълженията за асиметрична надлежна проверка на различни доставчици на услуги на информационното общество в зависимост от естеството на социалните рискове, които такива услуги представляват, настоящата инициатива е свързана с икономическите дисбаланси, нелоялните търговски практики от страна на пазачите на информационния вход и отрицателните последици от тях, като например ограничената достъпност на пазарите на платформи. Доколкото DSA предвижда асиметричен подход, който може да наложи по-строги задължения за надлежна проверка на много големи платформи, при определяне на съответните критерии ще бъде осигурена последователност, като същевременно ще бъдат взети предвид различните цели на инициативите.

1.6.Срок на действие и финансово отражение

 Предложение/инициатива с ограничен срок на действие

   Предложение/инициатива в сила от [ДД/ММ]ГГГГ до [ДД/ММ]ГГГГ

   Финансово отражение от ГГГГ до ГГГГ

 Предложение/инициатива с неограничен срок на действие

Изпълнение с период на започване на дейност от 2022 г. до 2025 г.,

последван от функциониране с пълен капацитет.

1.7.Планирани методи на управление 47   

 Пряко управление от Комисията

от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

   от изпълнителните агенции

 Споделено управление с държавите членки

 Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

трети държави или на органите, посочени от тях;

международни организации и техните агенции (да се уточни);

ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

органите, посочени в членове 208 и 209 от Финансовия регламент;

публичноправни органи;

     частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

Забележки

2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

2.1.Правила за мониторинг и докладване

Да се посочат честотата и условията.

Регламентът ще бъде преразглеждан и оценяван на всеки три години. Освен това, в контекста на прилагането на мерките, при извършването на постоянната си оценка на ефективността и ефикасността на мерките, включително надзора и анализа на възникващи проблеми, Комисията ще извърши няколко дейности за мониторинг. По-специално може да бъде необходим преглед, когато се определят необходими допълнителни правила, включително относно прилагането, за да се гарантира, че цифровите пазари в ЕС са достъпни и справедливи.    

Комисията трябва да докладва относно констатациите на Европейския парламент, Съвета и Европейския икономически и социален комитет.

2.2.Система за управление и контрол

2.2.1.Идентифициран(и) риск(ове)

По отношение на прилагането на регламента могат да бъдат идентифицирани следните основни рискове:

Рискове за ефективността на регламента, произтичащи от правна несигурност, свързана с определени ключови аспекти на задълженията; както и

Рискове за ефективността на регламента, произтичащи от съществени промени във фактическата обстановка.

По отношение на разходите могат да бъдат идентифицирани следните основни рискове:

Риск от нискокачествени услуги на избрани секторни експерти и лошо техническо изпълнение, намаляващи въздействието на мониторинга поради неадекватни процедури за подбор, липса на опит или недостатъчен мониторинг; както и

Риск от неефикасно и неефективно използване на средства, предназначени за обществени поръчки (понякога броят на икономическите доставчици е ограничен, което затруднява сравнението на цените).

Риск по отношение на управлението на проекти в областта на информационните технологии, по-специално от гледна точка на изоставане в графика, риск от прехвърляне на планираните разходи и цялостното управление на разходите.

2.2.2.Информация за изградената система за вътрешен контрол

По отношение на прилагането на регламента се предвижда следната система за вътрешен контрол:

За да се гарантира, че предвидените или прилаганите от пазачите на информационния вход мерки, постигат по-добре целите си, може да бъде необходимо провеждането на диалог между Комисията и съответния пазач на информационния вход. Чрез въвеждането на възможността за такъв диалог може да се очаква по-голяма ефективност на инициативата при преодоляването на нелоялни практики, възпрепятстващи достъпността и конкуренцията на пазара. В същото време това ще бъде пропорционално за съответните пазачи на информационния вход, тъй като те биха имали известна свобода на преценка при прилагането на мерки, които ефективно гарантират спазването на идентифицираните задължения.

Посочването на пазача на информационния вход подлежи на редовен преглед също в случаите, когато би настъпила съществена промяна на всеки от фактите, на които се основава решението за посочване, както и когато решението се основава на непълна, невярна или подвеждаща информация, предоставена от предприятията.

И накрая, тази инициатива включва динамичен механизъм, позволяващ актуализиране на списъка на задълженията, ако след проучване на пазара се окаже, че за нелоялни се считат нови практики.

По отношение на разходите се предвижда следната система за вътрешен контрол:

Свързаните с разходите рискове могат да бъдат смекчени чрез по-целенасочени предложения и документация за обществени поръчки, както и чрез използване на опростени процедури като въведените в последния финансов регламент. Дейностите по отношение на финансовите средства ще се изпълняват главно чрез възлагане на обществени поръчки при пряко управление. Следователно рисковете, свързани за законосъобразността и редовността, се считат за (много) ниски.

Голяма част от тези рискове са свързани с естеството на проектите и ще бъдат смекчени чрез подходяща система за управление на проекти и докладване относно управлението на проекти, включително доклади относно рисковете, които ще се представят на висшето ръководство при поискване.

Рамката за вътрешен контрол е създадена въз основа на изпълнението на стандартите за вътрешен контрол на Комисията. В съответствие с изискванията на Финансовия регламент важна цел на стратегията на Комисията за „ориентиран към резултатите бюджет“ е да бъде гарантирана ефективността на разходите при проектирането и прилагането на системи за управление и контрол, с помощта на които се предотвратяват или идентифицират, и отстраняват грешки. Затова в стратегията за контрол е заложено да се извършват по-строги и по-чести проверки в по-рисковите области и да се гарантира ефективност по отношение на разходите.

Постоянната връзка с работата по политиката би осигурила необходимата гъвкавост за приспособяване на средствата към действителните нужди на политиката в област, която се отличава с чести промени.

2.2.3.Оценка на разходите и ползите от проверките и на очакваната степен на риска от грешки

Разходите за проверки се оценяват на по-малко от 3 % от общия размер на разходите. Ползите от проверките в нефинансово отношение обхващат: по-добро съотношение между качество и цена, възпиращ ефект, повишаване на ефективността, подобрения на системата и привеждане в съответствие с нормативните разпоредби.

Посредством въведените проверки рисковете се ограничават успешно, а нивото на риска от грешки се изчислява на по-малко от 2 %.

2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита.

Мерките за превенция и защита са съсредоточени върху повишаването на прозрачността при управлението на срещите и контактите със заинтересованите страни, прилагането на най-добрите практики в областта на обществените поръчки, включително използването на инструменти за електронни обществени поръчки и електронно подаване на документи. Действията ще допринесат и за предотвратяването и разкриването на евентуален конфликт на интереси.

3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

·Съществуващи бюджетни редове

По реда на функциите от многогодишната финансова рамка и на бюджетните редове.

Функция от многогодишната финансова рамка

Бюджетен ред

Вид  
разход

Финансов принос

Многогод./едногод 48 .

от държави от ЕАСТ 49

от държави кандидатки 50

от трети държави

по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

1

03 02 Програма за единния пазар (включително МСП)

Многогод.

ДА

НЕ

НЕ

НЕ

1

02 04 05 01 Програма „Цифрова Европа“

Многогод.

ДА

НЕ

НЕ

НЕ

7

20.0206 Други разходи

за управление

Едногод.

НЕ

НЕ

НЕ

НЕ

3.2.Очаквано отражение върху разходите

3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Функция от многогодишната финансова
рамка

1

Единен пазар, иновации и цифрова сфера 51

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

ОБЩО

Бюджетни кредити за оперативни разходи — 03 02 Програма за единния пазар

Поети задължения

(1)

Не се прилага.

0,667

3,667

4,633

4,133

3,667

3,533

20,300

Плащания

(2)

Не се прилага.

0,333

2,167

4,150

4,383

3,900

3,600

1,767

20,300

Бюджетни кредити за оперативни разходи — 02 04 05 01 Програма „Цифрова Европа“

Поети задължения

(1)

Не се прилага.

0,333

1,833

2,317

2,067

1,833

1,767

10,150

Плащания

(2)

Не се прилага.

0,167

1,083

2,075

2,192

1,950

1,800

0,883

10,150

Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за програмата 

Поети задължения = Плащания

(3)

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

ОБЩО бюджетни кредити  
съгласно ФУНКЦИЯ 1 
от многогодишната финансова рамка

Поети задължения

=1+3

Не се прилага.

1,000

5,500

6,950

6,200

5,500

5,300

30,450

Плащания

=2+3

Не се прилага.

0,500

3,250

6,225

6,575

5,850

5,400

2,650

30,450




Функция от многогодишната финансова
рамка

7

„Административни разходи“

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

ОБЩО

Човешки ресурси

Не се прилага.

3,000

5,320

7,845

10,300

10,300

10,300

47,065

Други административни разходи

Не се прилага.

0,050

0,675

1,125

0,625

0,575

0,525

3,575

ОБЩО бюджетни кредити 
съгласно ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка 

(Общо поети задължения = Общо плащания)

Не се прилага.

3,050

5,995

8,970

10,925

10,875

10,825

50,640

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

ОБЩО

ОБЩО бюджетни кредити  
съгласно ФУНКЦИИ от 1 до 7 
от многогодишната финансова рамка 

Поети задължения

Не се прилага.

4,050

11,495

15,920

17,125

16,375

16,125

81,090

Плащания

Не се прилага.

3,550

9,245

15,195

17,500

16,725

16,225

2,650

81,090



3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

Тъй като това е нова инициатива и не съществуват предишни статистически данни, на които да се базира, не е възможно да бъде изготвен изчерпателен списък на крайните продукти, които ще бъдат получени чрез финансовите намеси, средните разходи за тях, както и техният брой, както се изисква от този раздел.

Регламентът има за цел i) преодоляване на неефективността на пазара, за да се гарантират достъпни и конкурентни цифрови пазари за повече иновации и по-голям избор за потребителите, ii) справяне с нелоялното поведение на пазачите на информационния вход, и iii) подобряване на съгласуваността и правната сигурност в онлайн платформената среда за запазване на вътрешния пазар. Всички тези цели допринасят за постигането на общата цел за гарантиране на правилното функциониране на вътрешния пазар (чрез ефективна конкуренция на цифровия пазар и чрез достъпна и справедлива онлайн платформена среда).

За да бъдат постигнати оптимално тези цели, се предвижда, наред с другото, финансирането на следните действия:

1) посочване, при спазване на регламента, на доставчици на основни платформени услуги чрез процес с декларативен характер;

2) провеждане на проучвания на пазара, извършване на всякакви други действия за проучване, действия по изпълнение и мониторинг;

3) редовно преразглеждане на конкретни елементи на регламента и оценка на регламента;

4) непрекъсната оценка на ефективността и ефикасността на приложените мерки;

5) поддържане, развиване, хостинг, експлоатация и подпомагане на централна информационна система в съответствие с приложимите стандарти за поверителност и сигурност на данните;

6) последващи експертни оценки, където такива са поискани; както и

7) други административни разходи, направени във връзка с изпълнението на различни действия, като например:

7.i) разходи, свързани с командировки на служители, включително в случай на проверки на място;

7.ii) разходи, свързани с организирането на срещи, а именно консултативни комитети;

7.iii) разходи, свързани с обучението на служители; както и

7.iv) разходи, свързани с експертни съвети.

3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

3.2.3.1.Резюме

   Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

   Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Години

2021 г.

2022 г. 52

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Човешки ресурси

Не се прилага.

3,000

5,320

7,845

10,300

10,300

10,300

47,065

Други административни разходи

Не се прилага.

0,050

0,675

1,125

0,625

0,575

0,525

3,575

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Не се прилага.

3,050

5,995

8,970

10,925

10,875

10,825

50,640

Извън ФУНКЦИЯ 7 53  
of the multiannual financial framework

Човешки ресурси

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Други разходи  
с административен характер

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Междинен сбор  
извън ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

Не се прилага.

ОБЩО

Не се прилага.

3,050

5,995

8,970

10,925

10,875

10,825

50,640

Бюджетните кредити, необходими за човешки ресурси и други разходи с административен характер, ще бъдат покрити от бюджетни кредити на ГД, които вече са определени за управлението на действието, и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

3.2.3.2.Очаквани нужди от човешки ресурси

   Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси.

   Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

Законодателният акт за цифровите пазари е нова регулаторна инициатива, която се вписва в стратегическите действия, определени в съобщението „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“. Той има хоризонтален характер и пресечни точки с различни области на компетентност на Комисията, като например свързаните с вътрешния пазар, цифровите услуги и защитата на конкуренцията.

За да се гарантира, че регламентът се прилага от дружествата, на равнището на ЕС трябва да бъдат въведени предварителни проверки и мониторинг, като например посочване на пазачи на информационния вход, извършване на мониторинг на спазването от страна на пазачите на информационния вход, приемане на решения за установяване на неспазване, оценка на искания за освобождаване, провеждане на проучвания на пазара и изпълнение на произтичащите от тях решения и актове за изпълнение. При оценката на бюджета и броя на служителите, необходим за инициативата, са положени усилия за създаване на полезни взаимодействия и надграждане на съществуващата рамка, за да се избегне необходимостта от изграждане от нулата, което би изисквало още повече персонал от сегашното изчисление.

Значението и степента на инициативата надхвърлят настоящата рамка, въпреки че по отношение на персонала, знанията и инфраструктурата могат да се установят полезни взаимодействия в трите водещи генерални дирекции и в службите на Комисията. Комисията ще трябва да увеличи присъствието си на цифровите пазари, освен това в регламента се предвиждат законови срокове, което означава, че средствата трябва да бъдат разпределени към тези задачи без забава. Понастоящем не е възможно преразпределянето на необходимите човешки ресурси в рамките на трите водещи генерални дирекции да не засегне всички други области на изпълнение. Поради това, за да бъдат постигнати целта на инициативата, както и целите на трите водещи генерални дирекции, е важно също така да бъдат пренасочени служители от източници извън трите водещи генерални дирекции.

Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време

Години

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

След 2027 г.

• Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

Централа и представителства на Комисията

20

30

43

55

55

55

55

Делегации

Научни изследвания

Външен персонал (в еквивалент на пълно работно време: ЕПРВ) — ДНП, МП, КНЕ, ПНА, МЕД  54

Функция 7

Финансирани от ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка 

- в централата

10

17

25

25

25

25

- в делегациите

Финансирани от финансовия пакет на програмата  55

- в централата

- в делегациите

Научни изследвания

Други бюджетни редове (да се посочат)

ОБЩО

20

40

60

80

80

80

80

Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

Длъжностни лица и срочно наети служители

Приемат решения за посочване и провеждат проучвания на пазара, насочени към посочване на пазачи на информационния вход.

Извършват мониторинг на списъка на задълженията и, ако е целесъобразно, приемат решения за установяване на неспазване.

Провеждат проучвания на пазара във връзка с нови услуги и нови практики.

Подготвят и изготвят актове за изпълнение и делегирани актове в съответствие с настоящия регламент.

Външен персонал

Приемат решения за посочване и провеждат проучвания на пазара, насочени към посочване на пазачи на информационния вход.

Извършват мониторинг на списъка на задълженията и, ако е целесъобразно, приемат решения за установяване на неспазване.

Провеждат проучвания на пазара във връзка с нови услуги и нови практики.

Подготвят и изготвят актове за изпълнение и делегирани актове в съответствие с настоящия регламент.

3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

   Предложението/инициативата е съвместимо(а) с настоящата многогодишна финансова рамка.

Инициативата може да се финансира изцяло чрез преразпределяне на средства в рамките на съответната функция от многогодишната финансова рамка (МФР). Финансовото отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи ще бъде изцяло покрито от средствата, предвидени в МФР 2021—2027 г. по финансовите пакети на Програмата за единния пазар и Програмата „Цифрова Европа“.

   Предложението/инициативата налага препрограмиране на съответната функция от многогодишната финансова рамка.

   Предложението/инициативата налага да се използва Инструментът за гъвкавост или да се преразгледа многогодишната финансова рамка.

3.2.5.Финансов принос от трети страни

Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни.

 

3.3.Очаквано отражение върху приходите

Инициативата има следното финансово отражение върху други приходи.

Размерът на приходите не може да се изчислява предварително, тъй като засяга глоби, наложени на предприятия за неспазване на определените в регламента задължения.

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

Приходен бюджетен ред:

Глава 42 — глоби и санкции

Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

Отражение на предложението/инициативата

Година 
N

Година 
N+1

Година 
N+2

Година 
N+3

Добавят се толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6).

Статия …………

символичен запис (pro memoria)

символичен запис (pro memoria)

символичен запис (pro memoria)

символичен запис (pro memoria)

символичен запис (pro memoria)

символичен запис (pro memoria)

ПРИЛОЖЕНИЕ 
към ЗАКОНОДАТЕЛНАТА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

Наименование на предложението/инициативата:

Регламент на Европейския парламент и на Съвета относно Законодателен акт за цифровите пазари

БРОЙ И РАЗХОДИ ЗА СЧИТАНИТЕ ЗА НЕОБХОДИМИ ЧОВЕШКИ РЕСУРСИ

ДРУГИ АДМИНИСТРАТИВНИ РАЗХОДИ

МЕТОДИ ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ, ИЗПОЛЗВАНИ ЗА ОЦЕНКА НА РАЗХОДИТЕ

Човешки ресурси

Други административни разходи

ДОПЪЛНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ към ЗАКОНОДАТЕЛНАТА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА и ПРИЛОЖЕНИЕТО към нея

Настоящото приложение трябва да придружава законодателната финансова обосновка при започването на междуведомствената консултация.

Данните от таблиците се използват като източник за таблиците в законодателната финансова обосновка. Те са само за вътрешна употреба в рамките на Комисията.

Разходи за считаните за необходими човешки ресурси

Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

ОБЩО

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

ЕПРВ

Бюджетни кредити

• Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и срочно наети служители)

Централа и представителства на Комисията

АГ

 

 

17

2,550

25

3,750

37

5,550

47

7,050

47

7,050

47

7,050

 

33,000

АС

 

 

 3

0,450

5

0,750

6

0,900

8

1,200

8

1,200

8

1,200

 

 5,700

Външен персонал 56

Общ финансов пакет

ДНП

 

 

 

 

 6

 0 480

10

0,800

 15

1,2

 15

1,200

 15

1,200

 

 4,880

КНЕ

 

 

 

 

 4

 0,340

7

0,595

10

0,850

10

0,850

10

0,850

 

3,485 

ПНА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Междинен сбор — ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

 

 

 

20

3,000

40

5,320

60

7,845

80

10,300

80

10,300

80

10,300

 

 47,065

Необходимите бюджетни кредити за административни разходи ще бъдат покрити от бюджетните кредити, които вече са разпределени за управлението на действието и/или които са преразпределени, при необходимост заедно с всички допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид съществуващите бюджетни ограничения.

 

Други административни разходи

Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Общо

В централата:

 

 

 

 

 

 

 

 

Разходи за мисии и представителни разходи

--

--

0,050

0,050

0,050

0,050

0,050

0,250

Консултативни комитети

--

0,050

0,100

0,150

0,150

0,150

0,150

0,750

Проучвания и консултации

--

--

0,500

0,900

0,400

0,350

0,300

2,450

Обучение на персонала

--

--

0,025

0,025

0,025

0,025

0,025

0,125

Информационни системи и системи за управление

--

--

--

--

--

--

--

--

ИКТ оборудване и услуги 57

--

--

--

--

--

--

--

--

Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

--

 0,050

0,675

1,125

0,625

0,575

0,525

3,575



млн. евро (до 3-тия знак след десетичната запетая)

извън ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

2021 г.

2022 г.

2023 г.

2024 г.

2025 г.

2026 г.

2027 г.

Общо

Разходи за техническа и административна помощ (невключващи външен персонал) от бюджетни кредити за оперативни разходи (предишни редове „BA“)

 

 

 

 

 

 

 

 

- в централата

--

--

--

--

--

--

--

--

- в делегациите на Съюза

--

--

--

--

--

--

--

--

Други разходи за управление за изследователски дейности

--

--

--

--

--

--

--

--

Други бюджетни редове (да се посочи, където е необходимо)

--

--

--

--

--

--

--

--

ИКТ оборудване и услуги 58

--

--

--

--

--

--

--

--

Междинен сбор — извън ФУНКЦИЯ 7

от многогодишната финансова рамка

--

--

--

--

--

--

--

--

1.ОБЩО

2.ФУНКЦИЯ 7 и извън ФУНКЦИЯ 7 
от многогодишната финансова рамка

 --

 0,050

0,675

1,125

0,625

0,575

0,525

3,575

Необходимите бюджетни кредити за административни разходи ще бъдат покрити от бюджетните кредити, които вече са разпределени за управлението на действието и/или които са преразпределени, при необходимост заедно с всички допълнително отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид съществуващите бюджетни ограничения.

Методи за изчисляване, използвани за оценка на разходите

Човешки ресурси

Законодателният акт за цифровите пазари е нова регулаторна инициатива, която се вписва в стратегическите действия, определени в съобщението „Изграждане на цифровото бъдеще на Европа“. Той има хоризонтален характер и пресечни точки с различни области на компетентност на Комисията, като например свързаните с вътрешния пазар, цифровите услуги и защитата на конкуренцията.

За да се гарантира, че регламентът се прилага от дружествата, на равнището на ЕС трябва да бъдат въведени предварителни проверки и мониторинг, като например посочване на пазачи на информационния вход, извършване на мониторинг на спазването от страна на пазачите на информационния вход, приемане на решения за установяване на неспазване, оценка на искания за освобождаване, провеждане на проучвания на пазара и изпълнение на произтичащите от тях решения и актове за изпълнение.

При оценката на бюджета и броя на служителите, необходим за инициативата, са положени усилия за създаване на полезни взаимодействия и надграждане на съществуващата рамка, за да се избегне необходимостта от изграждане от нулата, което би изисквало още повече персонал от сегашното изчисление.

Значението и степента на инициативата надхвърлят настоящата рамка, въпреки че по отношение на персонала, знанията и инфраструктурата могат да се установят полезни взаимодействия в трите водещи генерални дирекции и в службите на Комисията. Комисията ще трябва да увеличи присъствието си на цифровите пазари, освен това в регламента се предвиждат законови срокове, което означава, че средствата трябва да бъдат разпределени към тези задачи без забава. Понастоящем не е възможно преразпределянето на необходимите човешки ресурси в рамките на трите водещи генерални дирекции да не засегне всички други области на изпълнение. Поради това, за да бъдат постигнати целта на инициативата, както и целите на трите водещи генерални дирекции, е важно също така да бъдат пренасочени служители от източници извън трите водещи генерални дирекции.

1.ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

Длъжностни лица и срочно наети служители

Като се предполага приемане до 2022 г., е необходимо Комисията да определи ресурсите, необходими, за да гарантира изпълнението на своите нови задачи, включително приемането на актове за изпълнение и делегирани актове, мандатът за които се определя от регламента.

Изчислява се, че от датата на прилагане на задълженията (2022 г.), новите задачи, свързани със Законодателния акт за цифровите пазари (за посочване на пазачи на информационния вход, извършване на мониторинг на спазването от страна на пазачите на информационния вход, приемането на решения за установяване на неспазване, оценка на исканията за освобождаване, провеждане на проучвания на пазара и изпълнение на резултатите от решенията, актове за изпълнение), първоначално ще изискват допълнителни 20 ЕПРВ (17 ЦБ + 3 АС), които се увеличават до 55 ЕПРВ (47 ЦБ + 8 АС) до 2025 г.

Външен персонал

Изчислява, че от втората година на прилагане на задълженията (2023 г.) новите задачи, свързани със Законодателния акт за цифровите пазари (за посочване на пазачи на информационния вход, извършване на мониторинг на спазването от страна на пазачите на информационния вход, приемането на решения за установяване на неспазване, оценка на исканията за освобождаване, провеждане на проучвания на пазара и изпълнение на резултатите от решенията, актове за изпълнение), първоначално ще изискват допълнителни 10 ЕПРВ (6 ЦБ + 4 АС), които се увеличават до 25 ЕПРВ (15 ЦБ + 10 АС) до 2025 г.

2.Извън ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

Само длъжностите, финансирани от бюджета за научни изследвания — Не се прилага.

Външен персонал — Не се прилага.

Други административни разходи

3.ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

Разходи за командировки и представителни разходи

·Изчислява се, че към 2023 г. годишно ще са необходими 10 проучвания на пазачите на информационния вход на място. Средният разход за проучване се изчислява на 5000 EUR на командировка, като се предполагат 2 ЕВПР на място с продължителност 5 дни

Консултативни комитети

·През 2022 г. се предвижда да бъдат проведени 5 срещи на консултативния комитет, за 2023 г. се предвиждат 10 срещи и 15 за всяка година в периода 2024—2027 г. Разходите на среща се изчисляват на 10 000 EUR. 

Обучение

·Бюджетът за обучение на персонала е важен компонент за осигуряване на качеството и специфичната компетентност в тази област. Смята се, че разходите ще бъдат 25 000 EUR годишно.

Проучвания и консултации

·Разходите за високоспециализирани секторни експерти ще бъдат необходими за осигуряването на техническа подкрепа при посочването на пазачи на информационния вход и за извършването на мониторинг на спазването на мерките, установени съгласно настоящия регламент. Счита се, че в периода 2023—2027 г. ще бъдат осъществени до 6—7 мониторингови проучвания, чиято сложност варира от ниска до много висока, и със стойност на съответните договори между 50 000—1 000 000 EUR. Очаква се необходимостта от тези експерти да бъде по-голяма в началото на периода.

4.Извън ФУНКЦИЯ 7 от многогодишната финансова рамка

Не се прилага.

Допълнителни бележки към законодателната финансова обосновка и приложението към нея

Оперативните разходи ще бъдат разпределени между ГД „Конкуренция“ и ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ във връзка с програмата за единния пазар и ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“ за Програма „Цифрова Европа“.

Административните разходи ще бъдат разпределени между ГД "Конкуренция", ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“ и ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“.

(1)    Посоченото онлайн проследяване и профилиране на крайните ползватели не представлява задължително проблем, но е важно да се гарантира, че то се извършва по контролиран и прозрачен начин по отношение на неприкосновеността на личния живот, защитата на данните и защитата на потребителите.
(2)    Например в заключенията на Съвета относно засилването на европейското съдържание в цифровата икономика и относно гарантирането на свободна и плуралистична медийна система беше подчертано значението на осигуряването на равни условия на конкуренция, които да поддържат основни ценности като културното многообразие и медийния плурализъм.
(3)    За повече подробности вж. също раздел 5.2.1 от оценката на въздействието.
(4)    Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги (текст от значение за ЕИП), ОВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 57.
(5)    Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги (текст от значение за ЕИП), ОВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 57.
(6)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО (Общ регламент относно защитата на данните) (текст от значение за ЕИП), ОВ L 119, 4.5.2016 г., стр. 1.
(7)    Вж. например Директива (ЕС) 2019/633 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти . За да подобри мястото на земеделските стопани и малките и средните предприятия във веригата за доставки на продукти на хранително-вкусовия сектор, ЕС прие въпросното законодателство, с което се забраняват някои нелоялни търговски практики от страна на доставчик в по-слаба позиция спрямо купувачи в по-силна позиция. Те включват (но не се ограничават до) следното: закъснели плащания за бързоразвалящи се хранителни продукти, анулиране на поръчки в последния момент, едностранни промени на договорите, отказ за сключване на писмен договор, връщане на непродадени или похабени продукти или плащане за маркетинг на купувача.
(8)    Отговорите на гражданите и заинтересованите страни на откритата обществена консултация на Комисията („ООК“) и обратната връзка на националните органи в областта на конкуренцията („НОК“) в отговор на въпросника на Комисията показват широкоразпространена неефективност на пазара в целия Съюз, по-специално на цифровите пазари с трансграничен характер. Вж. Обобщение на консултацията със заинтересованите страни относно новия инструмент за конкуренцията и Обобщение на приноса на НОК към оценката на въздействието на новия инструмент за конкуренцията . Макар че респондентите посочиха, че неефективност на пазара може да възникне във всички отрасли на индустрията, няколко респонденти подчертаха, че тя е особено изявена в цифровата сфера. Вж. приложение 5.4 към оценката на въздействието.
(9)    За допълнителни анализи, вж. раздел 6.6.1 от оценката на въздействие.
(10)     https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12418-Digital-Services-Act-package-ex-ante-regulatory-instrument-of-very-large-online-platforms-acting-as-gatekeepers и https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/have-your-say/initiatives/12416-New-competition-tool .  
(11)    Подробният преглед на резултатите от тези консултации е представен в приложение 2 към оценката на въздействието.
(12)     https://platformobservatory.eu/ .  
(13)     https://ec.europa.eu/digital-single-market/en/news/commission-expert-group-publishes-progress-reports-online-platform-economy .
(14)    Семинар на Обсерваторията по икономика на онлайн платформите относно пазарната сила и онлайн рекламата, 29 януари 2020 г.; на 28 юли 2020 г. и 10 септември 2020 г. ICF, WIK-Consult GmbH, Cullen International и CEPS организираха академични експертни групи на високо равнище, за да подпомогнат Комисията при подготовката на оценката на въздействието на платформи със значителни мрежови ефекти, действащи като пазачи на информационния вход.
(15)    Като например конференцията „Формиране на политиката в областта на конкуренцията в ерата на цифровизацията“: https://ec.europa.eu/competition/scp19/ .
(16)    Обобщение на правилата за предварителна открита обществена консултация, Обобщение на консултацията със заинтересованите страни относно новия инструмент за конкуренцията и Обобщение на приносите на НОК за оценката на въздействие на новия инструмент за конкуренцията, моля, вж. приложение 2 към оценката на въздействието .
(17)    Например отговорът на BEUC на откритата обществена консултация гласи, че „за да бъдат защитени ефективно и своевременно интересите на потребителите, предизвикателствата, поставени по-специално от големите участници на цифровите пазари, изискват нови инструменти в допълнение към традиционното прилагане на законодателството в областта на конкуренцията“.
(18)    Помощно проучване във връзка с оценката на въздействието (ICF); M. Motta и M. Peitz (2020 г.), Intervention trigger and underlying theories of harm - Expert advice for the Impact Assessment of a New Competition Tool („Праг за намеса и основни теории за вредата — Експертен съвет във връзка с оценката на въздействието на нов инструмент за конкуренцията“) ; G. S. Crawford, P. Rey, и M. Schnitzer (2020 г.), An Economic Evaluation of the EC’s Proposed “New Competition Tool” („Икономическа оценка на предложения от ЕК „Нов инструмент за конкуренцията“ .
(19)    Вж. също раздел 5 от приложение 1 към оценката на въздействие относно използваните различни източници на доказателства.
(20)    Вж. приложение 3 към оценката на въздействието.
(21)    Пак там, в глава V и глава X.
(22)     https://platformobservatory.eu/app/uploads/2020/07/ProgressReport_Workstream_on_Measurement_and_ Economic_Indicators_2020.pdf .
(23)    ОВ C […], […], стр. […].
(24)    ОВ C […], […], стр. […].
(25)    ОВ C […], […], стр. […].
(26)    Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за насърчаване на справедливост и прозрачност за бизнес ползвателите на посреднически онлайн услуги (ОВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 57).
(27)    Регламент (ЕС) …/.. на Европейския парламент и на Съвета — предложение относно единен пазар за цифрови услуги („Законодателен акт за цифровите услуги“) и за изменение на Директива 2000/31/ЕО.
(28)    Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 г. относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни и за отмяна на Директива 95/46/EО („Общ регламент относно защитата на данните“) (ОВ L 119, 4.5.2016 г, стр. 1).
(29)    Директива (ЕС) 2019/790 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и за изменение на директиви 96/9/ЕО и 2001/29/ (OВ L 130, 17.5.2019 г., стр. 92).
(30)    Директива (ЕС) 2015/2366 на Европейския парламент и на Съвета от 25 ноември 2015 г. за платежните услуги във вътрешния пазар, за изменение на директиви 2002/65/ЕО, 2009/110/ЕО и 2013/36/ЕС и Регламент (ЕС) № 1093/2010 и за отмяна на Директива 2007/64/ЕО (ОВ L 337, 23.12.2015 г., стр. 35).
(31)    Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2010 г. за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги („Директива за аудиовизуалните медийни услуги“) (ОВ L 95, 15.4.2010 г., стр. 1).
(32)    Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета от 9 септември 2015 г., установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите регламенти и правила относно услугите на информационното общество, ОВ L 241, 17.9.2015 г., стр. 1.
(33)    Директива 2002/58/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 юли 2002 г. относно обработката на лични данни и защита на правото на неприкосновеност на личния живот в сектора на електронните комуникации (Директива за правото на неприкосновеност на личния живот и електронни комуникации) (ОВ L 201, 31.7.2002 г., стр. 37).
(34)    Известие на Комисията: Насоки относно прозрачността на класирането съгласно Регламент (ЕС) 2019/1150 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ C 424, 8.12.2020 г., стр. 1).
(35)    Регламент (ЕС) № 182/2011 на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. за установяване на общите правила и принципи относно реда и условията за контрол от страна на държавите членки върху упражняването на изпълнителните правомощия от страна на Комисията, (ОВ L 55, 28.2.2011 г., стр. 13).
(36)    Междуинституционално споразумение между Европейския парламент, Съвета на Европейския съюз и Европейската комисия за по-добро законотворчество (ОВ L 123, 12.5.2016 г., стр. 1).
(37)    Директива (EС) 2018/1972 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 г. за установяване на Европейски кодекс за електронни съобщения (преработена) (ОВ L 321, 17.12.2018 г., стр. 36).
(38)    Регламент (ЕО) № 139/2004 на Съвета от 20 януари 2004 г. относно контрола върху концентрациите между предприятия (регламент за сливанията на ЕО) (ОВ L 24, 29.1.2004 г., стр. 1).
(39)    Регламент (ЕС) …/.. на Европейския парламент и на Съвета — предложение относно единен пазар за цифрови услуги („Законодателен акт за цифровите услуги“) и за изменение на Директива 2000/31/ЕО.
(40)    Директива 2010/13/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 10 март 2010 г. за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги („Директива за аудиовизуалните медийни услуги“) (ОВ L 95, 15.4.2010 г., стр. 1).
(41)    Директива (ЕС) 2016/1148 на Европейския парламент и на Съвета от 6 юли 2016 г. относно мерки за високо общо ниво на сигурност на мрежите и информационните системи в Съюза (ОВ L 194, 19.7.2016 г., стр. 1).
(42)    УД: управление по дейности; БД: бюджетиране по дейности.
(43)    Съгласно член 54, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
(44)    M. Christensen, A. Conte, F. Di Pietro, P. Lecca, G. Mandras и S. Salotti (2018 г.), Tрети стълб на Плана за инвестиции за Европа: оценка на въздействието при използване на модела RHOMOLO (№ 02/2018). Работни документи на СИЦ за териториално моделиране и анализ (JRC Working Papers on Territorial Modelling and Analysis).
(45)    През 2019 г. трансграничната електронна търговия в Европа възлизаше на 143 млрд. евро, като 59 % от този пазар са резултат от онлайн пазари. Предвидено е до 2025 г. тя да се увеличи до 65 % (проучване на ГД „Съобщителни мрежи, съдържание и технологии“/ГД „Вътрешен пазар, промишленост, предприемачество и МСП“).
(46)    Държавите членки многократно са повдигали тези въпроси по време на проведената през 2019 г. консултация, целевата консултация през 2020 г., както и на откритата обществена консултация и обсъждането в рамките на експертната група по електронна търговия през октомври 2019 г.
(47)    Подробна информация във връзка с методите на управление и позоваванията на Финансовия регламент може да бъде намерена на уебсайта BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_bg.html
(48)    Многогод. = Многогодишни бюджетни кредити/Едногод. = Едногодишни бюджетни кредити.
(49)    ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
(50)    Държави кандидатки и, ако е приложимо, потенциални кандидатки от Западните Балкани.
(51)    Разпределението на бюджета между програмите е примерно.
(52)    Година N е годината, през която започва да се изпълнява предложението/инициативата.
(53)    Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
(54)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(55)    Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове BA).
(56)    ДНП = договорно нает персонал; МП = местен персонал; КНЕ = командирован национален експерт; ПНА = персонал, нает чрез агенции за временна заетост; МЕД = младши експерт в делегация.
(57)    ИКТ: Информационни и комуникационни технологии: необходими са консултации с ГД „Информатика“.
(58)    ИКТ: Информационни и комуникационни технологии: необходими са консултации с ГД „Информатика“.
Top