EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020DC0094

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ Дългосрочен план за действие за по-добро изпълнение и ефективно прилагане на правилата на единния пазар

COM/2020/94 final

Брюксел, 10.3.2020

COM(2020) 94 final

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Дългосрочен план за действие за по-добро изпълнение и ефективно прилагане на правилата на единния пазар


Въведение

Единният пазар е едно от най-големите достижения на ЕС. Той е в сърцевината на европейския проект, източник е на икономическия растеж през последните десетилетия и осигури по-лесен живот на европейските потребители и предприятия. На ЕС се падат 18 % от световното икономическо производство и само Съединените щати се нареждат пред него. Благодарение на един добре функциониращ единен пазар гражданите на ЕС могат да се възползват от по-голям избор от услуги и продукти и от по-добри възможности за трудова заетост. Единният пазар предоставя на икономическите оператори от ЕС обширен вътрешен пазар, като стимулира търговията и конкуренцията и води до подобряване на ефективността. Това е от основно значение за постигането на екологичната и цифровата трансформация на ЕС и служи за трамплин за конкурентоспособност в световен мащаб.

Единният пазар, като един от основните елементи на промишлената трансформация на Европа, е поставен в самата сърцевина на приетата днес Нова промишлена стратегия за Европа 1 . За да може единният пазар да работи в интерес на всички, правото на ЕС въвежда общи правила, чрез които да се премахнат пречките и да се улесни движението на стоки и услуги в целия ЕС, като същевременно се осигури защитата на потребителите.

Тези правила могат да доведат до желаните резултати само ако са правилно разработени и прилагани. Степента на съответствие обаче с правилата на единния пазар е недостатъчна. Съобщението относно пречките пред единния пазар показва множеството пречки, които все още съществуват 2 и които в твърде много от случаите произтичат от неправилното или непълното прилагане на национално равнище на вече договореното законодателство на ЕС. При упражняване на своите права на свободно движение пазарните оператори и инвеститорите все още се сблъскват с редица регулаторни и административни пречки, а европейските граждани са изложени на влиянието на незаконни или опасни продукти и услуги поради липсата на практически надзор, инспекции, установяване и санкциониране на икономическите оператори при нарушения на правилата на единния пазар.

По време на целия регулаторен жизнен цикъл държавите членки и Комисията носят споделената отговорност да гарантират съответствието с правилата на единния пазар и ефективното прилагане на правата на гражданите.

Държавите членки имат задължението да прилагат правилно договореното от тях в качеството им на европейски законодатели. Тяхна е и отговорността да гарантират установяването и отстраняването на нарушенията на правилата на единния пазар на своята територия. Като пазител на Договора, Комисията носи отговорността да следи за това всички държави членки да изпълняват и осигуряват съответствие с правилата на единния пазар, както и да предприема решителни действия чрез производства за установяване на нарушение в случай на неспазване на правилата.

През март 2019 г. Европейския съвет прикани Комисията да разработи, в тясно сътрудничество с държавите членки, дългосрочен план за действие за по-добро изпълнение и ефективно прилагане на правилата на единния пазар. Впоследствие държавите членки потвърдиха неколкократно ангажимента си за засилено правоприлагане 3 . Комисията приветства призива на Европейския съвет и споделя мнението на държавите членки, че е необходимо да се постигне съществено подобрение при изпълнението на правилата на единния пазар и при постигането на съответствие с тях.

Въз основа на обновено партньорство между държавите членки и Комисията и като се вземат предвид констатациите, представени в публикуваното днес Съобщение относно пречките пред единния пазар, в настоящия план за действие се представя набор от действия, насочени към максимална ефективност и ефикасност при постигането на съответствие и правоприлагането на територията на целия ЕС.

Текущи предизвикателства във връзка с правоприлагането

Търговията в рамките на единния пазар е в основата на 56 милиона работни места в Европа 4 , а очакваните икономически ползи са между 8 % и 9 % от БВП на ЕС 5 . Според прогнозите по-нататъшното подобряване на единния пазар за промишлени продукти би могло да генерира между 183 и 269 милиарда евро годишно, докато по-нататъшното интегриране на пазарите на услуги би довело до печалби в размер на 297 милиарда евро годишно 6 . Този ръст сам по себе си би довел до увеличаване на икономическите ползи: от 8—9 % на около 12 % допълнителен БВП.

По всичко личи, че понякога държавите членки нарушават договорените правила на единния пазар или създават и толерират пречки в националното право с цел да създадат допълнителна защита на своя пазар и да извлекат преимущества за националните предприятия. Възможните ползи от такъв подход често са съвсем краткосрочни, но последиците за европейските предприятия може да са пагубни: да се подкопаят възможностите им за растеж при наистина еднакви условия на конкуренция, както и излизането им в челните редици на световната сцена, като това на практика разклаща вътрешните основи на равнопоставената конкуренция. Това засяга в непропорционално висока степен МСП и стартиращите предприятия. По-големите предприятия разполагат със средствата за спазване на различните набори от правила, но МСП са първите ощетени от административната тежест и сложност, особено когато прекосяват границите, за да осъществяват стопанска дейност в рамките на единния пазар. Ето защо единният пазар и правилното изпълнение и налагането на неговите правила са от определящо значение за Стратегията за МСП 7 , която също е приета днес.

Последиците от недостатъчно или неправилно изпълнение и от липсата на правоприлагане са вредни както на европейско, така и на национално равнище. Гражданите и предприятията не могат да се възползват изцяло от правата си на свободно движение, предприятията не могат да реализират икономиите от мащаба, които единният пазар може да предложи, потребителите се излагат на риск поради използването на несъответстващи на изискванията продукти или разполагат с по-малък избор, сигурността на енергийните доставки се застрашава, а постигането на целите на ЕС в областта на околната среда и климата се затруднява. Същевременно предприятията, които спазват законите, губят пазарен дял поради нелоялна конкуренция от страна на предприятия, които действат незаконосъобразно, предлагат несъответстващи на изискванията продукти или пренебрегват правилата за социална закрила.

Съвместно усилие от страна на държавите членки и на Комисията

За ефективното прилагане на правилата на единния пазар се изисква преди всичко те да се прилагат правилно във всяка една държава членка и от всеки един европейски публичен орган, а нарушенията да се наказват, включително чрез производства за установяване на нарушение, когато е необходимо. Необходими са и надзор, инспекции и санкциониране на икономическите оператори, като от пазара бъдат премахвани техните незаконни продукти, независимо дали са опасни или фалшифицирани, или не съответстват на нормативната уредба в областта на околната среда, на енергийната ефективност или на други правила.

Ако искаме обаче да извлечем реални ползи от единния пазар, правоприлагането трябва да е по-мащабно и да обхваща целия цикъл на съответните правила — от първоначалния им замисъл до прилагането им. За целта е необходимо сътрудничество на всички равнища на управление в ЕС, като се започне от местните и регионалните органи и съдилища и се стигне до европейско равнище. Необходимо е и да се мисли за правоприлагането като за непрестанен процес, започващ с разработването на правилата, преминаващ през транспонирането им от държавите членки, когато е приложимо, и достигащ до прилагането им и до санкционирането на нарушенията. От решаващо значение е държавите членки и Комисията да се подкрепят взаимно в съответните си роли, за да са на висотата на споделената си отговорност.

Превантивните мерки са важно средство за избягване на необходимостта от корективни действия на по-късен етап. Когато не е било възможно да се осигури предварително съответствие с правилата на единния пазар, гражданите и предприятията може да се сблъскат с регулаторни или административни пречки и съответно да очакват те да бъдат отстранени чрез ефективна последваща намеса. Необходимо е правоприлагащите органи да функционират добре, процедурите и наблюдението да са подходящи за целта, а действащите лица по места — като напр. държавните служители или съдиите — да разбират правото на ЕС и да са в състояние да го прилагат в ежедневната си дейност.

Когато е необходима защита на правата на гражданите или предприятията, държавите членки трябва да гарантират, че тя е в съответствие със законодателството за единния пазар. Този принцип трябва да се въведе още при изготвянето на националното законодателство и да се спазва до достигането на етапа, когато се вземат съответните съдебни или административни решения. Комисията има за задача да помага на държавите членки в усилията им да предотвратяват създаването на нови пречки пред единния пазар, както и при транспонирането и прилагането на правото на ЕС, а при необходимост следва да предприема корективни действия.

Задачи и отговорности във връзка с изпълнението и ефективното прилагане на правилата на единния пазар

Държавите членки

Комисията

üТранспонират правото на ЕС своевременно и точно, като се въздържат от необосновано „свръхрегулиране“ и осигуряват еднакви условия на конкуренция.

üПодпомага държавите членки при правилното, пълно и навременно транспониране на правото на ЕС.

üГарантират, че националното законодателство е пропорционално и недискриминационно. 

üПодпомага държавите членки при прилагането на правото на ЕС.

üОсигуряват достатъчно на брой пропорционални проверки и действия по контрол, за да се установяват евентуални нарушения.

üПроверява транспонирането и наблюдава прилагането на правото на ЕС.

üИзбягват всякакви национални мерки, които противоречат или възпрепятстват прилагането на правото на ЕС.

üРеагира на нарушения на правото на ЕС и предприема официални действия за установяване на нарушение, ако е необходимо.

üСътрудничат си ефективно с цел гарантиране на съответствие с правото на ЕС.

Наличието на истинско партньорство между различните участници на европейско и национално равнище, отговарящи за изпълнението и правоприлагането, ще е от основно значение за преодоляването на съществуващите пречки пред единния пазар. То ще способства за целевото насочване на действията по правоприлагане и за подобряването на съответствието със законодателството за единния пазар.

С цел засилване на сътрудничеството във връзка с ефективното прилагане на правилата на единния пазар ще се създаде съвместна Работна група по въпросите на правоприлагането във връзка с единния пазар (РГПЕП), съставена от представители на държавите членки и на Комисията. РГПЕП ще провежда редовни срещи с цел оценка на степента на съответствието на националното право с правилата на единния пазар, ще приоритизира пречките, по които следва най-неотложно да се работи, ще взема мерки във връзка с необоснованото „свръхрегулиране“, ще обсъжда проблемите на хоризонталното правоприлагане и ще следи изпълнението на настоящия план за действие. РГПЕП ще предоставя редовно информация на Съвета по конкурентоспособност и Комисията на Европейския парламент по вътрешния пазар и защитата на потребителите.

РГПЕП ще допълва дейността на мрежа за сътрудничество, която ще бъде изградена между националните координатори по въпросите на правоприлагането, като се използва съществуващата рамка на Консултативния комитет по въпросите на вътрешния пазар. Този формат ще позволи обмен на информация и на най-добри практики между Комисията и държавите членки във връзка с начините, по които националните администрации анализират и проследяват важни случаи на национално, регионално и местно равнище. Ще бъдат проучени допълнителни възможности за подобряване на координацията и комуникацията между органите на държавите членки, отговарящи за надзора на единния пазар, по конкретни въпроси на правоприлагането.

С цел постигане на успех и запазване на темпото при изпълнението държавите членки и Комисията ще разполагат с полезен инструмент за наблюдение на резултатите във връзка с прилагането на правилата на единния пазар — информационното табло за вътрешния пазар. Комисията ще актуализира информационното табло за вътрешния пазар, за да се отрази по-добре положението на крайните ползватели в рамките на единния пазар и да се окаже подкрепа за европейския семестър. Използването на допълнителни показатели ще спомогне за изготвянето на оценка дали единният пазар работи правилно в областите, в които се очаква да бъдат постигнати най-много резултати, напр. във връзка с продуктите, услугите, финансовите или цифровите пазари, мрежовите индустрии като енергетиката, но също така във връзка с основаната на данни икономика и кръговата икономика. За тази цел Комисията, след консултация с държавите членки, ще предложи използването на амбициозни допълнителни показатели, включително за резултатите на държавите членки в тези области.



План за действие за по-добро изпълнение и ефективно прилагане на правилата на единния пазар

I    Повишаване на знанията и осведомеността относно правилата на единния пазар

Националните органи и икономическите оператори, особено МСП, често не са наясно с възможностите и ползите, произтичащи от законодателството в областта на единния пазар. Възможно е те също така да срещат трудности при пълното разбиране на своите задължения, произтичащи от правото на ЕС, което води до проблеми със съответствието и правоприлагането. С предложените действия се цели да се повишат знанията и осведомеността относно правилата на единния пазар сред националните органи и съдилищата, които ги прилагат ежедневно, както и сред гражданите и предприятията.

üДЕЙСТВИЕ 1: Програма за предоставяне на по-конкретни насочващи инструменти, предназначени за националните органи

С цел да се подобри съответствието и да се избегне сегментацията на пазара, Комисията ще засили предоставянето на насоки на държавите членки и предприятията и ще предостави инструменти за по-добра координация в някои области, в това число посредством:

oнабелязване, в момента на провеждане на законодателни преговори, на областите, които може да породят рискове за транспонирането и прилагането и за които е целесъобразно да се обмисли издаването на насоки; това вече беше направено в случая с наскоро приетите правила във връзка с аудиовизуалните услуги 8 и с авторското право 9 ;

oиздаване на насоки относно законодателните инструменти в цифровата сфера (преразгледаните правила в областта на телекомуникациите, киберсигурността, авторското право, аудиовизуалните услуги);

oактуализиране на Ръководството за прилагане на Директивата за услугите 10 , за да се отрази скорошната съдебна практика по основни елементи на Директивата за услугите и да се предоставят насоки по правни въпроси, произтичащи например от появата на нови бизнес модели и на нови начини за предоставяне на услуги;

oсъздаване на централен информационен пункт за практически въпроси, които си задават държавните служители в държавите членки в ежедневната си работа по прилагането на законодателството за единния пазар; това ще бъде организирано в сътрудничество с държавите членки, като постепенно на доброволна основа ще бъдат интегрирани конкретни национални разпоредби, въведени с цел изпълнение на правото на ЕС;

oактуализиране на Наръчника за прилагане на членове 34—36 от ДФЕС 11 ;

oиздаване на насоки относно стратегически (социални, иновационни, екологосъобразни) и други аспекти (тайни споразумения), свързани с обществените поръчки, и предлагане на препоръка относно системите за преглед;

oиздаване на насоки относно принципа на взаимното признаване 12 ;

oиздаване на насоки относно Директивата относно отговорността за вреди от стоки 13 ;

oиздаване на документ с насоки във връзка с член 4 от Регламента относно надзора на пазара 14 ;

oактуализиране на Синьото ръководство за прилагането на хармонизираните правила на ЕС относно продуктите 15 ;

oпубликуване на актуализирани препоръки за реформи при регламентирането на професионалните услуги въз основа на съобщението на Комисията от 17 януари 2017 г. 16 . Те се основават на показател за рестриктивност, използван за оценка и сравнителен анализ на националните изисквания в областта на професионалните услуги, за да се вземат предвид новите промени в регулаторните рамки на държавите членки и да се даде тласък към по-нататъшни реформи. Тези реформи може да окажат положително въздействие върху мобилността на работниците и да допринесат за намаляване на недостига и несъответствията при уменията, по-специално в контекста на екологичния и цифровия преход;

oоказване на подкрепа на държавите членки във връзка с транспонирането на Европейския акт за достъпността 17 , с който се очаква да се увеличи наличието на достъпни продукти и услуги на пазара;

oсъздаване на платформи за обмен с държавите членки по модела на платформата, използвана във връзка с директивите в областта на обществените поръчки, за осъществяване на обмен на подробна информация по конкретни въпроси между Комисията и органите на държавите членки.

üДЕЙСТВИЕ 2: Подобряване на достъпа на потребителите до информация относно правилата и изискванията

С цел да се повиши нивото на знания относно приложимите правила и задълженията на предприятията и да се намали броят на случаите на неспазване и несъответствие, чрез Единната цифрова платформа 18 ще се предоставя достъп до изчерпателна информация за правилата на единния пазар и за административните процедури, а също така потребителите ще се насочват към най-подходящите услуги за оказване на помощ.

С наскоро приетия законодателен пакет за стоките 19 бяха предоставени правомощия на звената на ЕС за контакт относно продуктите и те ще предоставят на предприятията по-добре и по-бързо информация относно приложимите за техните продукти правила.

üДЕЙСТВИЕ 3: Онлайн платформи за улесняване постигането на съответствие на продуктите

Продавачите, предлагащи продукти на платформи за електронна търговия, трябва да са запознати с правилата на ЕС за продуктите и да гарантират, че на пазара на ЕС не се пускат продукти, които са незаконни или не са безопасни. Възможните мерки за подобряване на съответствието на продуктите, продавани чрез онлайн платформи, ще бъдат анализирани като част от законодателния акт за цифровите услуги. Предизвикателствата във връзка с безопасността на продуктите при онлайн продажбите и в световната онлайн верига на доставките ще бъдат разгледани и при преразглеждането на Директивата относно общата безопасност на продуктите 20 .

üДЕЙСТВИЕ 4: Обучение и обмен на практики между националните съдии и практикуващи юристи

За защитата на своите права в рамките на единния пазар гражданите и предприятията в ЕС разчитат на националните съдилища. Поради това е необходимо националните съдии да бъдат добре обучени по въпросите на правото на ЕС. За да се повиши осведомеността и разбирането на правото в областта на единния пазар, ще се увеличат програмите за обучение и семинарите за съдии и други практикуващи юристи, отговарящи за ефективното прилагане на законодателството за единния пазар. Обучението и семинарите ще са част от предлаганото на национално ниво обучение, а също така ще се осъществяват под формата на обучение на равнището на ЕС, включително в контекста на предстоящото преразглеждане на Европейската стратегия за съдебно обучение.

üДЕЙСТВИЕ 5: Изграждане на капацитет на националните публични администрации

По искане на държавите членки ще бъдат предоставяни финансови стимули и техническа подкрепа за оптимизиране на капацитета на публичните администрации във връзка с изпълнението и правоприлагането, като това ще става по линия на специални програми, като напр. Програмата за единния пазар, предложена в многогодишната финансова рамка за периода 2021—2027 г.

Достъпът до Програмата за единния пазар ще се основава на сравнителни показатели за проследяване на подобреното правоприлагане в практиката, като например инспектирани сектори, брой на инспекторите или брой на отстранените от пазара продукти. След това постигнатите от държавите членки резултати и установените потребности ще бъдат обвързани с предоставянето на помощ за допълнително изграждане на капацитет, обучения, обмен и др. В този контекст също така ще се проучат допълнителни възможности за улесняване и засилване на използването от страна на предприятията и гражданите на националните механизми за правна защита.

По линия на предложената Програма за подкрепа на реформите публичните органи могат да поискат техническа подкрепа във връзка с нуждите от реформи, набелязани от държавите членки в съответствие с европейския семестър, с приоритетите на Съюза и в цикъла на икономическото управление на Съюза.

Освен това в четвъртата актуализация на плана за действие в областта на обществените поръчки за 2020 г. 21 е включена поредица от нови инициативи, които да помогнат на администраторите и на бенефициерите на средства от ЕС да подобрят практиките си за възлагане на обществени поръчки, а също така и с цел да се осигурят еднакви условия на конкуренция и да се използват обществените поръчки като стратегически инструмент за постигане на основните цели на политиката.

üДЕЙСТВИЕ 6: Изграждане на капацитет на специалистите в областта на обществените поръчки и засилване на сътрудничеството между националните органи

В партньорство с държавите членки Комисията ще разработи практически инструменти за повишаване на уменията на занимаващите се с обществени поръчки длъжностни лица, ще обедини купувачите от публичния сектор с цел насърчаване обмена на експертен опит, ще улесни обучението и ще стимулира съвместното закупуване в съответствие със стремежа на гражданите към по-екологосъобразни, социално отговорни и новаторски обществени поръчки.

Комисията също така ще насърчава сътрудничеството и обмена на практики чрез мрежата на първоинстанционните преразглеждащи органи по въпросите на обществените поръчки.

II    Подобряване на транспонирането, изпълнението и прилагането на правилата на ЕС

Неправилното транспониране, изпълнение и прилагане на правилата на ЕС създава пречки и препятствия пред гладкото функциониране на единния пазар.

üДЕЙСТВИЕ 7: Провеждане на структуриран диалог за по-добро транспониране на директивите за единния пазар

С цел подобряване на процеса по навременно и правилно транспониране на директивите ще бъде установен структуриран диалог между държавите членки и Комисията в периода, в който тече срокът за транспониране. С провеждането на този структуриран диалог преди държавите членки да приемат законовите си разпоредби, ще се улеснят проверките за съответствие. В подкрепа на процеса на транспониране може да се използват „динамични виртуални таблици за съответствие“ 22 , чрез които да се проследяват националните правни актове, в това число и последващите изменения или отменени актове. След приемането на националните правни актове държавите членки следва да предоставят на Комисията ясно и точно пояснение с кои национални разпоредби се транспонират съответните задължения, посочени в директивите 23 . Специално внимание в това отношение ще се отделя на въпросите, свързани с необоснованото „свръхрегулиране“.

üДЕЙСТВИЕ 8: Партньорство за изпълнение на регламентите в областта на единния пазар

За да се подобри прилагането на разпоредбите на регламентите за единния пазар, за които се изискват действия от страна на държавите членки (напр. създаване на структури или разработване на процедури) преди началото на тяхното прилагане, ще бъдат организирани специални срещи между Комисията и държавите членки веднага щом бъде постигнато политическо съгласие по даден регламент. Достатъчно рано преди влизането в сила на съответните разпоредби ще се провеждат работни срещи по изпълнението, за да се подпомагат държавите членки при изпълнението на такива изисквани по силата на регламентите разпоредби 24 .

III    Оптимално използване на превантивните механизми

Предотвратяването на национални мерки, които са в противоречие с правото на ЕС в държавите членки, ще спомогне за осигуряването на еднакви условия на конкуренция за гражданите и предприятията в рамките на единния пазар и за избягване на продължителни производства за установяване на нарушение. Така например използването по възможно най-добрия начин на съществуващите инструменти за нотификация на такива мерки ще засили постигането на съответствие с правилата на ЕС.

üДЕЙСТВИЕ 9: Подобряване на предварителните оценки на ограничаваща нормативна уредба по силата на Директивата за проверката за пропорционалност

С цел предотвратяване създаването на нови ограничения в националните нормативни уредби Комисията ще предоставя помощ и насоки на държавите членки и ще улеснява обмена на най-добри практики между държавите членки във връзка с предварителните оценки на пропорционалността въз основа на Директивата за проверката за пропорционалност 25 , с която държавите членки се задължават да оценяват задълбочено пропорционалността на ново национално регулиране на професии, преди да го приемат.

üДЕЙСТВИЕ 10: Рационализиране на действието на Директивата за прозрачността в рамките на единния пазар

В съответствие с по-стратегическия подход за действията на Комисията за прилагане на законодателството 26 бъдещото изпълнение на Директивата за прозрачността в рамките на единния пазар 27 ще бъде организирано в четири направления: i) държавите членки нотифицират всички проекти на технически регламенти относно стоките и относно услугите на информационното общество, ii) Комисията ще предприема последващи действия по всички нотификации, пораждащи опасения във връзка със съвместимостта им с правото на ЕС, iii) когато определя конкретните последващи действия, Комисията ще обръща специално внимание на мерките, оказващи най-голямо въздействие върху единния пазар, iv) Комисията ще наблюдава законодателството, което е било предмет на реакция от нейна страна по силата на посочената директива и което, при липса на подходящи корекции, може да доведе до започване на производство за установяване на нарушение.

Комисията също така ще насърчава националните органи да реагират на отправените от другите държави членки нотификации, да създадат рамка за редовни контакти между националните регулаторни органи и органите, отговарящи за прилагането на Директивата за прозрачността в рамките на единния пазар, и ще популяризира регулаторното сближаване на националните нормативни актове. Ако се окаже, че съществуващото равнище на хармонизация не е достатъчно, Комисията ще анализира внимателно дали е обосновано въвеждането на по-голяма хармонизация на европейско равнище.

üДЕЙСТВИЕ 11: Предотвратяване на нови пречки пред предоставянето на услуги в рамките на единния пазар

С цел предотвратяване на необосновани пречки пред единния пазар на услугите Комисията приканва Европейския парламент и Съвета да предприемат бързи действия за приемане на законодателното предложение за нова директива за нотификации, свързани с услугите 28 . Докато очаква предложението да бъде прието, Комисията ще предприеме стъпки, които ще гарантират спазването от държавите членки на съществуващото задължение за нотифициране съгласно Директивата за услугите, с цел да се установят и премахнат нови потенциални регулаторни пречки.

üДЕЙСТВИЕ 12: Разгръщане на пълния потенциал на механизма за нотифициране съгласно Директивата за електронната търговия

Въпреки че държавите членки, които по обоснован и пропорционален начин ограничават свободата на предоставяне на трансгранични услуги на информационното общество, трябва да нотифицират държавата членка на установяване и Комисията за националните мерки, ограничаващи тази свобода, все още е необходимо да се разгърне пълният потенциал на този механизъм за нотифициране съгласно Директивата за електронната търговия 29 . Възможните мерки за подобряване на сътрудничеството между държавите членки, както и инструментите по механизма за нотифициране, ще бъдат анализирани като част от подготовката на законодателния акт за цифровите услуги.

IV    Откриване на несъответствия на територията на единния пазар и по външните граници

За да се съхрани правилното функциониране на единния пазар, след като националните правила са вече приети и влезли в сила, е необходимо националните органи и Комисията да са в състояние да откриват случаите на несъответствие с изискванията. За тази цел Комисията и органите на държавите членки трябва да разполагат с инструменти, които подобряват възможностите за откриване и разследване на тези случаи, както и за бърз обмен на информация.

üДЕЙСТВИЕ 13: Рационализиране на информационните системи на единния пазар и създаване на платформа за онлайн правоприлагане (лаборатория за електронно правоприлагане)

Комисията и държавите членки използват няколко ИТ системи за споделяне на информация за незаконни и несъответстващи на изискванията промишлени и потребителски продукти. За да се намали разпокъсаността на тези ИТ системи 30 , използвани за споделяне на информация за незаконни и несъответстващи промишлени и потребителски продукти, Комисията:

oще определи единен европейски информационен портал за достъп за органите за контрол на нехранителните продукти, където ще може да се влиза в съществуващите системи — например ICSMS и RAPEX — и в портала за митническо обслужване на едно гише, чието израждане предстои, и където ще се осъществява целенасочен обмен на данни между системите в съответствие с приложимото законодателство;

oзаедно с държавите членки ще осигури превръщането на Информационната система за вътрешния пазар (ИСВП) в основен инструмент за административно сътрудничество в рамките на единния пазар, като се използват наличните данни и информация и се оценява начинът, по който се осъществява административното сътрудничество в определени области на единния пазар;

oще създаде инструмент за преодоляване на препятствията пред единния пазар в рамките на единната цифрова платформа, като се вземе предвид опитът, натрупан с уебсайта „Облекчете товара“ 31 , за да даде възможност на гражданите и предприятията да докладват анонимно за регулаторните препятствия, с които се сблъскват при упражняването на правата си в рамките на вътрешния пазар;

oзаедно с държавите членки ще използва пълноценно системата за управление на информацията относно официалния контрол (IMSOC) с цел подобряване на правоприлагането във връзка със законодателството на ЕС в областта на агрохранителната верига (включително здравето на животните и на растенията); IMSOC ще свърже съответните съществуващи информационни системи (iRASFF 32 , ADIS-exADNS 33 , EUROPHYT 34 , TRACES 35 ) и ще даде възможност за обмен на информация между тях;

oще проучи дали е възможно лаборатория, финансирана по линия на Програмата за единния пазар или на програма „Цифрова Европа“ с цел тестване и прилагане на съвременни ИТ решения, да бъде интегрирана или свързана със съществуващите структури, като например Мрежата за сътрудничество в областта на защитата на потребителите, Мрежата на ЕС за съответствието на продуктите или обсерваторията на Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост (EUIPO).

üДЕЙСТВИЕ 14: Засилване на борбата с фалшифицираните и незаконните продукти

Комисията и Европейската служба за борба с измамите (OLAF) работят с националните органи в държавите членки и в трети държави в рамките на административната взаимопомощ при случаи на незаконен внос/износ и допринасят за предотвратяване на влизането на незаконни продукти на единния пазар.

Днес незаконни продукти не само се внасят в ЕС, но и се произвеждат или сглобяват от вносни компоненти на територията на ЕС, като впоследствие се пускат на единния пазар или се търгуват на него. В такива случаи обаче OLAF не може да се намесва, тъй като случаите на територията на ЕС не попадат в обхвата на настоящия мандат на службата.

За да се засили ефективното прилагане на правата върху интелектуалната собственост и да се подсилят забраните или ограниченията за пускане на единния пазар на незаконни или фалшифицирани стоки, Комисията и държавите членки биха могли да почерпят вдъхновение от правилата за административна взаимопомощ по митнически въпроси, както и да разгледат възможността за разширяване обхвата на мандата на OLAF.

üДЕЙСТВИЕ 15: Засилване на правоприлагането в рамките на агрохранителната верига

Безопасните устойчиви храни и тяхното свободно движение са съществен аспект на вътрешния пазар. Той допринася значително за здравето и благосъстоянието на гражданите и съответства на техните социални и икономически интереси.

Докато държавите членки отговарят за осъществяването на проверки дали операторите действат в съответствие с правото на ЕС, Комисията извършва годишно около 220 одити на място в държавите членки и в държави извън ЕС, за да провери дали системите за контрол са ефективни и дали органите изпълняват своите правни задължения. Комисията ще засили действията си по правоприлагане във връзка с прилагането на правото на ЕС в рамките на агрохранителната верига, включително чрез целенасочени одити и системни последващи действия, с които да проверява дали държавите членки са отстранили пропуските.

Комисията също така ще продължи да подкрепя държавите членки по линия на програмата си „По-добро обучение за по-безопасни храни“ за обучение на служителите в публичните администрации с оглед подобряване на изпълнението на правилата на ЕС.

Инцидентите, свързани с измами с храни, могат да подкопаят доверието на потребителите в системата на ЕС за храните и да повлияят на функционирането на вътрешния пазар. Поради тези причини Комисията ще засили усилията, които ЕС полага като част от стратегията „От фермата до трапезата“, за справяне с измамите в агрохранителния сектор.

üДЕЙСТВИЕ 16: Разработване на системи за етикетиране и проследимост

Проследимостта е от ключово значение за правоприлагането. Системите за етикетиране и проследимост могат да работят само ако информацията, пренасяна по веригата на доставка на продукти, дава възможност за автоматични проверки за съответствие, извършвани на митническите пунктове. В сътрудничество с държавите членки Комисията ще проучи възможността и ще насърчава използването на цифрови инструменти за извършване на по-целенасочен контрол по външните граници и на територията на ЕС. Това включва разработването на системи за етикетиране и проследимост (като QR кодове, RFID, блокови вериги и др.), за да може специфичната свързана със съответствието информация да се пренася по веригата на доставките по сигурен начин, като се вземат предвид съществуващите инструменти, като напр. Европейският продуктов регистър за енергийно етикетиране (EPREL). С финансовото подпомагане, предоставяно за оборудване за митнически контрол като част от действията по линия на Фонда за интегрирано управление на границите за периода 2021—2027 г., ще бъде разработено ново митническо оборудване, с което да може да се чете и да се проверява кодираната информация. Въпросите, свързани с проследимостта, ще бъдат подложени на оценка и при преразглеждането на Директивата относно общата безопасност на продуктите.

Комисията ще се стреми към подаване по цифров път на информацията относно съответствието на промишлените и потребителските продукти (т.е. вече съществуващата „декларация за съответствие с изискванията на ЕС“) при деклариране за целите на „допускане за свободно обращение“ на митническите пунктове. При това Комисията ще направи също така оценка на въздействието върху МСП, и по-специално върху микропредприятията, за да набележи необходимите мерки за смекчаване на последиците.

Освен това етикетите и проследимостта ще играят ключова роля за овластяването на потребителите в контекста на екологичния и цифровия преход в рамките на новата Програма за потребителите. Комисията ще набележи най-добрите начини за използване на цифровите инструменти с цел предоставяне на най-надеждната информация на потребителите, така че те да бъдат информирани и уверени, когато правят своите покупки, особено при трансгранично пазаруване.

V    Засилване на правоприлагането по места

Въпреки всички усилия за установяване на култура на съответствие с изискванията на единния пазар, поради произтичащите от несъответствието регулаторни препятствия е необходима ефективна последваща намеса. И на този етап сътрудничеството между органите на държавите членки и Комисията е от първостепенна важност.

üДЕЙСТВИЕ 17: Мрежа на ЕС за съответствието на продуктите

Много несъответстващи на изискванията продукти все още достигат до потребителите, често чрез онлайн канали, излагайки на риск потребителите и професионалните крайни ползватели и изкривявайки конкуренцията. За да засили предвидената в Регламент (ЕС) 2019/1020 36 координация между органите за надзор на пазара в сектора на нехранителните стоки, Комисията — в сътрудничество с държавите членки — ще създаде мрежата на ЕС за съответствието на продуктите, считано от януари 2021 г. Тя ще се състои от единните служби за връзка, неотдавна създадени от държавите членки, за да представляват техните органи за надзор на пазара. Освен това от юли 2021 г. Комисията ще започне да наблюдава функционирането на създадения със същия регламент механизъм за взаимна помощ и ще набелязва областите, в които отказите на държавите членки на искания за информация във връзка със съответствието и на искания за мерки по правоприлагане в случай на несъответствие са били необосновани.

üДЕЙСТВИЕ 18: Превръщане на SOLVIT в основен инструмент за решаване на спорове във връзка с единния пазар

В правните области, които обикновено попадат в обхвата на мандата на инструмента SOLVIT 37 , съществуват различни инструменти за разрешаване на проблемите, което води до фрагментиране на полето на правоприлагане. Комисията и държавите членки ще гарантират, че SOLVIT ще бъде засилен, за да се превърне в основен инструмент за алтернативно решаване на спорове във всички области на политиката за единния пазар, в които се изисква вземане на решение от страна на администрация. SOLVIT ще се използва в сегашната си форма или в адаптиран при необходимост формат, за да отговаря на изискванията на новите инициативи. Комисията и държавите членки ще засилят връзките между SOLVIT и различните органи и мрежи на национално равнище и на равнището на ЕС.

Това вече е предвидено за Европейския орган по труда (ЕОТ) 38 , който започна работа през октомври 2019 г. и ще достигне пълния си капацитет до 2024 г. ЕОТ ще подпомага Комисията и държавите членки в действията, с които да се гарантира, че правилата на ЕС относно трудовата мобилност и координацията на системите за социалната сигурност се налагат по справедлив, опростен и ефективен начин, така че гражданите и предприятията да могат по-лесно да се възползват от предимствата на единния пазар. ЕОТ ще предоставя решения за подобряване на достъпа на гражданите и работодателите до качествена информация за съюзното и националното законодателство в областта на трудовата мобилност.

VI    Подобряване на разглеждането на случаи на нарушение

При видими нарушения на европейското право Комисията ще се стреми към диалог с държавите членки с цел по-добро разбиране на проблемите и намиране на решения. Ако диалогът не доведе до резултати, Комисията няма да се поколебае да предприема строги и ефективни действия по правоприлагане винаги когато това е необходимо. Подобрената организация на работа и по-доброто използване на всички налични административни инструменти, както и засиленото сътрудничество ще ускорят и рационализират процеса по прекратяване на нарушенията.

üДЕЙСТВИЕ 19: По-добро приоритизиране на действията по правоприлагане

За да приоритизира по-добре действията по правоприлагане, както вече беше посочено през 2016 г. 39 , Комисията насочва усилията си към случаите, които имат значително въздействие върху единния пазар, въз основа на оценка на тяхното икономическо, правно и политическо въздействие. Основавайки се на този подход, Комисията ще приема годишен стратегически доклад за правоприлагането във връзка с единния пазар, в който ще набелязва специфични будещи опасения области, както и приоритетите във връзка с правоприлагането, като взима предвид констатациите в рамките на европейския семестър. Същевременно е изключително важно Комисията да бъде предупреждавана от заинтересованите страни за нарушения на единния пазар, за да разполага с цялата информация, необходима за определяне на приоритетите. За целта системата за подаване на жалби ще бъде преразгледана, за да се постигне по-добра интеграция със SOLVIT. Комисията ще наблюдава докладите от инструмента SOLVIT, за да набележи структурни проблеми от потенциално значение. Комисията също така ще проучи възможността и в други области на политиката за единния пазар да може да се използва инструментът, който понастоящем е в процес на изпитване на платформата за онлайн решаване на спорове (ОРС), за да се помогне на потребителите да направят по-добра оценка на своите възможности за правна защита.

üДЕЙСТВИЕ 20: Яснота и последователност при разглеждането на случаи на нарушение

Доверието в системата за правоприлагане се основава на своевременното разглеждане на жалбите и на санкционирането на нарушенията. За тази цел Комисията допълнително ще рационализира процедурите си за разглеждане на случаите. Тя ще изготвя предварителна оценка на жалбите в срок от два месеца, за да може жалбоподателят да получи отговор. Когато е събрана достатъчно информация, в отговора следва вече да се съдържа ясно решение за това дали: 1) жалбата ще бъде оставена без разглеждане, 2) жалбата ще бъде препратена до органите за решаване на спорове, като напр. SOLVIT, 3) ще започне диалог между Комисията и съответната държава членка или 4) незабавно ще бъде започнато производство за установяване на нарушение.

üДЕЙСТВИЕ 21: По-добро използване на системата EU Pilot

Системата EU Pilot е полезен инструмент за получаване на информация при диалога с държавите членки на етапа, предшестващ започването на производство за установяване на нарушение. За да бъде системата по-добре насочена и структурирана под формата на бърз и ефективен инструмент в подкрепа на ориентиран към намирането на решение диалог с държавите членки, Комисията възнамерява да използва EU Pilot, при спазване на ясно определени условия и срокове, за случаи, за които изглежда постижимо намирането на бързо решение в кратък срок.

Комисията:

oще разработи ясни и обективни критерии за определяне кога следва да се използва EU Pilot;

oще работи заедно с държавите членки за набелязване на прагматични решения за ускоряване на процеса при запазване на основните права на двете страни в диалога и при пълноценно използване на наличните най-съвременни системи;

oще намери по-гъвкави начини на обмен за решаване на сложни проблеми;

oкато поддържа баланса с поверителността в отношенията между Комисията и държавите членки, ще обменя информация (в обобщен вид) по въпросите, които са били разрешени посредством системата EU Pilot, с оглед разпространяването на най-добри практики 40 .

üДЕЙСТВИЕ 22: Систематично организиране на периодични срещи по пакети от случаи

Обменът в писмена форма на информация в рамките на производствата за установяване на нарушение (които са основата за последващо евентуално съдебно производство) не винаги е достатъчен, за да се разгледат всички налични решения. За да се допълни този официален обмен с осъществяване на директни контакти, Комисията ще предвижда срещи за разглеждане на пакети от случаи; те ще се провеждат с отделните държави членки и ще са посветени на конкретни области на политиката. Тези срещи може да позволят намирането на решения в съответствие с правото на ЕС и поради това следва да се провеждат редовно, при необходимост. На срещите, при внимателна подготовка, може ефективно да се сложи край на недоразуменията и да се използва експертният опит, натрупан на равнище на ЕС и на национално равнище, за намирането на решения. Срещите по пакети от случаи може да се съчетават или да се организират заедно с други срещи с държавите членки (напр. диалози по въпросите на съответствието).

***



ЗАКЛЮЧЕНИЕ

За популяризирането на култура на съответствие с изискванията е необходим силен политически ангажимент към единния пазар и към ефективното изпълнение на неговите правила. За това се изискват политическа ангажираност, прозрачност, както и въведени ефикасни системи за насърчаване и наблюдение на съответствието.

Настоящият план за действие е изготвен в отговор на призива за действие, отправен от държавите членки, и с него се поема инициативата за преодоляване на съществуващите понастоящем предизвикателства във връзка с изпълнението и правоприлагането. Действията дават отговор на набор от различни проблеми, като обхващат всички етапи и области на възможните проблеми във връзка с изпълнението и на дейностите по правоприлагане — както на равнището на ЕС, така и на национално равнище; тези действия зависят от поемането на съвместен ангажимент на местно, регионално, национално и европейско равнище. Чрез тези действия Комисията и държавите членки ще създадат възможност единният пазар да даде тласък на нашите предприятия и да предложи най-добрия избор на потребителите. Когато работим заедно, ние можем да направим така, че единният пазар да работи за всички европейци.

(1)      COM(2020) 102, 10.3.2020 г.
(2)      COM(2020) 93, 10.3.2020 г.
(3)    Това искане беше доразработено в заключенията на Съвета по конкурентоспособност от 27 май 2019 г., като Комисията беше приканена да повиши прозрачността и политическата ангажираност във връзка с действията по изпълнение и правоприлагане. Впоследствие държавите членки многократно подчертаваха важността на правоприлагането, както и необходимостта от засилено партньорство и подобрено сътрудничество с Комисията. Това отново беше подчертано в писмо, подписано от всички държави членки и представено по време на заседанието на Корепер (II част) на 29 ноември 2019 г.
(4)    Højbjerre Brauer Schultz (2018 г.), „25 years of the European single market“ (25 години единен европейски пазар), проучване, финансирано Датския бизнес орган.
(5)      Съобщение „Единният пазар в един променящ се свят“, COM(2018) 772.
(6)      Проучване на ЕП „Europe´s two trillion euro dividend: Mapping the Cost of Non-Europe 2019—2024“ (Дивидент за Европа в размер на два трилиона евро: съпоставяне на цената на „отказа от Европа“, 2019—2024 г.), стр. 9—11 ( https://www.europarl.europa.eu/thinktank/en/document.html?reference=EPRS_STU(2019)631745)  
(7)      COM(2020) 103, 10.3.2020 г.
(8)      Вж. съображение 5 от Директива (ЕС) 2018/1808 на Европейския парламент и на Съвета от 14 ноември 2018 г. за изменение на Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги), предвид променящите се пазарни условия (ОВ L 303, 28.11.2018 г., стр. 69) и член 13, параграф 7 и член 33а от Директива 2010/13/ЕС за координирането на някои разпоредби, установени в закони, подзаконови и административни актове на държавите членки, отнасящи се до предоставянето на аудиовизуални медийни услуги (Директива за аудиовизуалните медийни услуги) (ОВ L 95, 15.4.2010 г., стр. 1).
(9)      Вж. член 17, параграф 10 от Директива (ЕС) 2019/790 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. относно авторското право и сродните му права в цифровия единен пазар и за изменение на директиви 96/9/ЕО и 2001/29/ЕО (ОВ L 130, 17.5.2019 г., стр. 92).
(10)    Ръководство за прилагане на Директивата за услугите: https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/a4987fe6-d74b-4f4f-8539-b80297d29715
(11)      https://op.europa.eu/bg/publication-detail/-/publication/a5396a42-cbc8-4cd9-8b12-b769140091cd
(12)      В съображение 5 от Регламент (ЕС) 2019/515 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. относно взаимното признаване на стоки, законно предлагани на пазара в друга държава членка, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 764/2008 (ОВ L 91, 29.3.2019 г., стр. 1) се предвижда, че Комисията следва да предостави незадължителни насоки относно съдебната практика на Съда на Европейския съюз, свързана с понятието за императивни съображения от обществен интерес и начините за прилагане на принципа за взаимно признаване.
(13)      Директива 85/374/ЕИО на Съвета от 25 юли 1985 г. за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно отговорността за вреди, причинени от дефект на стока (ОВ L 210, 7.8.1985 г., стр. 29).
(14)      Регламент (ЕС) 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти (ЕО) № 765/2008 и (ЕС) № 305/2011 (OB L 169, 25.6.2019 г., стр. 1). Регламентът относно надзора на пазара беше приет през 2019 г. и е насочен към подобряване на надзора на пазара на продукти в ЕС.
(15)      Актуалното издание е „Синьо ръководство“ за прилагането на правилата на ЕС относно продуктите ЕС — 2016 г., известие (2016/C 272/01) на Комисията.
(16)      Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно препоръки за реформи при регламентирането на професионалните услуги, COM(2016) 820 final.
(17)      Директива (ЕС) 2019/882 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 г. за изискванията за достъпност на продукти и услуги (ОВ L 151, 7.6.2019 г., стр. 70).
(18)      Регламент (ЕС) 2018/1724 на Европейския парламент и на Съвета от 2 октомври 2018 г. за създаване на единна цифрова платформа за предоставяне на достъп до информация, до процедури и до услуги за оказване на помощ и решаване на проблеми и за изменение на Регламент (ЕС) № 1024/2012 (ОВ L 295, 21.11.2018 г., стр. 1).
(19)      Регламент (ЕС) 2019/515 на Европейския парламент и на Съвета от 19 март 2019 г. относно взаимното признаване на стоки, законно предлагани на пазара в друга държава членка, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 764/2008 (ОВ L 91, 29.3.2019 г., стр. 1) и Регламент (ЕС) 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти (ЕО) № 765/2008 и (ЕС) № 305/2011 (ОВ L 169, 25.6.2019 г., стр. 1)
(20)      Директива 2001/95/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 3 декември 2001 г. относно общата безопасност на продуктите (ОВ L 11, 15.1.2002 г., стр. 4).
(21)      https://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/informat/2014/action_plan_pp.pdf.
(22)      За разлика от статичните списъци, в които се отразява съответствието на националното законодателство със законодателството на ЕС към момента на транспонирането, динамичните виртуални таблици за съответствие представляват цифрови решения, даващи възможност за непрекъснато актуализиране на състоянието на транспонирането, включително и след влизането в сила на първоначалните правни актове за транспониране. Процедурите за нотификация могат да бъдат източник на информация за тези таблици и да улеснят редовното им актуализиране във времето.
(23)      Решение на Съда на Европейския съюз по дело C-543/17 — Комисия/Белгия.
(24)    За пример може да послужи текущото изпълнение на Регламента за единната цифрова платформа.
(25)      Директива (ЕС) 2018/958 на Европейския парламент и на Съвета от 28 юни 2018 г. относно проверката за пропорционалност преди приемането на ново регулиране на професии (ОВ L 173, 9.7.2018 г., стр. 25).
(26) Съобщение на Комисията „Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане“, C/2016/8600 (ОВ C 18, 19.1.2017 г., стр. 10).
(27)      Директива (ЕС) 2015/1535 на Европейския парламент и на Съвета от 9 септември 2015 г., установяваща процедура за предоставянето на информация в сферата на техническите регламенти и правила относно услугите на информационното общество (ОВ L 241, 17.9.2015 г., стр. 1).
(28)      Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за осигуряване на изпълнението на Директива 2006/123/ЕО относно услугите на вътрешния пазар, за установяване на процедура за нотификация за разрешителни режими и изисквания, свързани с услугите, и за изменение на Директива 2006/123/ЕО и Регламент (ЕС) № 1024/2012 относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар, СОМ(2016) 821 final.
(29)      Директива 2000/31/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 8 юни 2000 г. за някои правни аспекти на услугите на информационното общество, и по-специално на електронната търговия на вътрешния пазар (Директива за електронната търговия) (ОВ L 178, 17.7.2000 г., стр. 1).
(30)      Като например информационната и комуникационна система за надзор на пазара (ICSMS), системата за бърз обмен на информация за опасни нехранителни стоки (портал за безопасност/RAPEX) или продуктовата база данни за енергийно етикетиране ERPEL.
(31)       https://ec.europa.eu/info/law/better-regulation/lighten-load
(32)    Онлайн платформа за Системата за бързо предупреждение за храни и фуражи.
(33)    Информационна система за болестите по животните (ADIS) – по-рано Система за обявяване на болестите по животните (ADNS).
(34)    Система за уведомяване и бързо предупреждение, която се използва в случай на залавяне от фитосанитарни съображения на пратки с растения и растителни продукти, които са внесени в ЕС или са обект на търговия в рамките на самия ЕС.
(35)    Интегрирана компютризирана ветеринарна система — онлайн управленски инструмент на Комисията за всички санитарни изисквания във връзка с търговията в рамките на ЕС и вноса на животни, сперма и ембриони, храна, фуражи и растения.
(36)      Регламент (ЕС) 2019/1020 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. относно надзора на пазара и съответствието на продуктите и за изменение на Директива 2004/42/ЕО и регламенти (ЕО) № 765/2008 и (ЕС) № 305/2011 (OB L 169, 25.6.2019 г., стр. 1).
(37)      SOLVIT обхваща трансгранични проблеми, породени от нарушаване на правото на ЕС от страна на публичните органи.
(38)      Регламент (ЕС) 2019/1149 на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г. за създаване на Европейски орган по труда, за изменение на регламенти (ЕО) № 883/2004, (ЕС) № 492/2011 и (ЕС) 2016/589 и за отмяна на Решение (ЕС) 2016/344 (ОВ L 186, 11.7.2019 г., стр. 21).
(39)      Съобщение на Комисията „Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане“ (C/2016/8600).
(40)      Специален доклад № 5/2016 на Европейската сметна палата „Осигурила ли е Комисията ефективно изпълнение на Директивата за услугите?“, 14.3.2016 г.
Top