Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52017DC0354

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА Осми доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност

    COM/2017/0354 final

    Брюксел, 29.6.2017

    COM(2017) 354 final

    СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪВЕТ И СЪВЕТА

    Осми доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност


    I.ВЪВЕДЕНИЕ

    Настоящият документ е осмият месечен доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност и обхваща развитието по два основни стълба: борбата с тероризма, организираната престъпност и средствата, които ги подкрепят; укрепването на нашите защитни механизми и изграждането на устойчивост по отношение на тези заплахи.

    През последните седмици Европа отново бе засегната от поредица от терористични нападения. На 22 май 2017 г. Манчестър стана жертва на ужасно терористично нападение, когато пред концертна зала избухна бомба, убивайки 22 души, много от които тийнейджъри. Дванадесет дни по-късно на 3 юни 2017 г. последва ново нападение в Лондон, при което терористи прегазиха безразборно пешеходци, преминаващи по Лондонския мост, преди да продължат смъртоносната си атака пеша с ножове в близкия пазар „Бъроу“. На 18 юни при подобно нападение с микробус пред джамия бяха убити и ранени невинни поклонници. Съвсем наскоро, на 19 юни 2017 г. терорист направи опит за нападение над полицейски служители на бул. „Шанз-Елизе“ в Париж, но беше застрелян. На 20 юни 2017 г. на Централна гара в Брюксел белгийските сили за сигурност застреляха човек, опасан с взривно устройство, което не успя да се детонира. Броят и ускоряването на тези нападения още веднъж подчертават изключителното значение на борбата с насилническия екстремизъм и предизвикателството пред държавите членки както за осуетяване на атаките, така и за предотвратяване и противодействие на радикализацията, която ги подклажда.

    В този доклад се описват мерките, предприети на равнището на ЕС за предотвратяване и борба с радикализацията, прави се преглед на напредъка, постигнат в отговор на предизвикателствата на радикализацията, една година след приемането на Съобщението на Комисията от юни 2016 г. в подкрепа на предотвратяването на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм 1 . В доклада също така се предоставя актуализирана информация за постигнатия напредък по отношение на прилагането на други приоритетни досиета във връзка със сигурността, наред със следващите стъпки, предприети за подобряване на обмена на информация чрез оперативна съвместимост на информационните системи, както и за осъществяване на плана за действие относно финансирането на тероризма 2 с цел откриване и предотвратяване на финансирането на тероризма.

    Заключенията на Европейския съвет 3 от 22—23 юни 2017 г. потвърдиха и укрепиха решимостта на Съюза да си сътрудничи за борба с разпространението на радикализацията онлайн, да координира дейностите по предотвратяване и отпор на насилническия екстремизъм и борба с идеологията, с цел възпрепятстване на финансирането на тероризма, улесняване на бързия и целенасочен обмен на информация между правоприлагащите органи, включително с надеждни партньори, както и за подобряване на оперативната съвместимост между базите данни. Приетата наскоро на срещата на Г-7 Декларация от Таормина 4 относно борбата с тероризма и насилствения екстремизъм изпрати силен сигнал за международната непоколебимост за справяне с нарастващата заплаха от тероризма и подчерта необходимостта от по-нататъшни съгласувани действия в световен мащаб.

    И накрая, в настоящия доклад също така се разглеждат нарасналите заплахи в кибернетичното пространство и се набелязват краткосрочни действия за борба с тях, като са извлечени поуки от реакцията на кибератаката „WannaCry“.

    II.    ДЕЙСТВИЯ НА ЕС В ПОДКРЕПА НА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕТО НА РАДИКАЛИЗАЦИЯТА

    Въпреки че водещата до насилие радикализация не е ново явление, неотдавнашните терористични нападения в ЕС показаха както обезпокоителната скорост, така и мащаба, с които някои граждани на ЕС са се радикализирали. Лицата, вербуващи терористи, използват разнообразни техники, насочени към уязвимите хора. Използването на цифрови инструменти за комуникация създава нови и особени предизвикателства за органите на държавите членки. Поради това борбата с радикализацията чрез многостранен отговор на равнището на ЕС, както онлайн, така и офлайн, играе ключова роля при оказването на подкрепа на държавите членки в борбата с тероризма.

    С цел да противодейства на радикализацията онлайн, през последните две години Комисията разработва ключови интернет платформи, включително в рамките на Интернет форума на ЕС, за да се гарантира доброволното премахване на онлайн съдържание, свързано с тероризма. В рамките на тези дейности е постигнат реален напредък в премахването на терористичното съдържание онлайн 5 и борбата с незаконното използване на езика на омразата онлайн 6 , но все още предстои още много работа. В заключенията на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г. се посочва, че „Европейският съвет очаква от [интернет индустрията] да създаде Форум на интернет индустрията и да разработи, въз основа на работата на Интернет форума на ЕС, нови технологии и инструменти за подобряване на автоматичното откриване и премахване на съдържание, което подбужда към терористични нападения“ При необходимост това следва да бъде допълнено от съответни законодателни мерки на равнище ЕС“. Комисията беше домакин на среща на високопоставени служители на Интернет форума на ЕС на 27 юни 2017 г. за постигане на съгласие относно по-нататъшни действия с ключови доставчици на интернет услуги в борбата срещу терористичното съдържание онлайн. Целта е интернет платформите да правят повече, а именно да увеличат автоматичното откриване на терористично съдържание, да споделят съответните технологии и инструменти с по-малките предприятия и да използват в пълна степен „базата данни с кодове за сегментиране“ (хеш-база данни), включително чрез предоставяне на достъп на Европол до ключова информация и създаване на система за докладване относно премахнатото терористично съдържание. Освен това, за да се допълни работата на звеното на Европол за сигнализиране за незаконно съдържание в интернет, Комисията призовава всички държави членки да създадат такива звена за сигнализиране за незаконно съдържание в интернет на национално равнище и да разработят мрежа между тях за съвместен ангажимент с интернет платформите и със звеното на Европол за сигнализиране за незаконно съдържание в интернет.

    Както е видно от последните нападения, безпрецедентният мащаб на радикализацията налага също така допълнителни действия в подкрепа на предотвратяването на радикализацията и борбата с нея на национално и местно равнище. Скоро Комисията ще сформира 7  експертна група на високо равнище по въпросите на радикализацията, за да улесни по-нататъшното разработване на политики на ЕС в тази област. Групата ще бъде натоварена да даде тласък на по-нататъшната работа в области с висок приоритет, като например радикализацията в затворите, терористичната пропаганда онлайн и завръщащите се чуждестранни бойци терористи. Работата на групата ще има за цел да укрепи Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN), която има водеща роля по отношение на дейността на Комисията за подпомагане на държавите членки в тази област, като работи с местните практикуващи експерти на общностно равнище 8 . Неотдавна на 19 юни 2017 г. мрежата представи наръчник относно „Възможни действия спрямо завръщащи се чуждестранни бойци“ в подкрепа на държавите членки в справянето с предизвикателствата на завръщащите се чуждестранни бойци терористи. Този наръчник съдържа преглед на подходи на специалистите при различни сценарии на лицата, които се завръщат от зони на конфликт. През следващите месеци мрежата ще организира поредица от семинари за националните органи с цел доразвиване на тези практики и насърчаване на действията в държавите членки.

    Както се посочва в Съобщението от юни 2016 г. относно предотвратяването на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм 9 , сложните предизвикателства, свързани с радикализацията, изискват многостранен отговор, включително дългосрочни мерки. През последната година Комисията е изпълнила повечето от ключовите действия, набелязани в други области, свързани с предотвратяването и борбата с радикализацията 10 . В подкрепа на държавите членки в борбата срещу радикализацията в затворите, в рамките на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията бе създадена специална група „Затвори и пробация“, която да предоставя насоки на практикуващите професионалисти на първа линия, като например служителите в затворите и пробационните служби, психолози и религиозни представители. Образованието играе ключова роля в предотвратяването на радикализацията и Комисията предприе поредица от мерки, за да изпълни Парижката декларация относно популяризирането чрез образование на гражданските и общите ценности — свобода, толерантност и недискриминация. Програмата „Еразъм +“ е от основно значение в това отношение 11 . Като се имат предвид връзките между маргинализацията, уязвимостта и радикализацията, европейският стълб на социалните права 12 , приет на 26 април 2017 г., е важен елемент за справяне с някои от първопричините за радикализацията и насилническия екстремизъм 13 . За засилване на сближаването на европейските общества Комисията също така изпълнява Плана за действие относно интеграцията на граждани на трети държави 14 с широк набор от мерки за подпомагане на държавите членки и други участници в техните усилия за интеграция.

    Във външен план ЕС работи в рамките на международни форуми (по-специално Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и институции 15 , произтичащи от Глобалния форум за борба с тероризма) в подкрепа на предотвратяването и борбата с радикализацията в партньорските държави в Западните Балкани, в региона на Близкия изток и Северна Африка, включително чрез обучение на съответните специалисти и финансова подкрепа за местни инициативи, свързани с усилия за предотвратяване. През 2018 г. по линия на програма „Еразъм +“ ще стартира нова инициатива за виртуален младежки обмен за повишаване на междукултурната информираност и взаимното разбиране между младите хора в ЕС и извън него. Чрез Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията също така бяха изпратени експерти в подкрепа на превантивните действия в Турция, Западните Балкани и Тунис.

    III.    ДЕЙСТВИЯ НА ЕС ЗА ПРЕОДОЛЯВАНЕ НА КИБЕРНЕТИЧНИТЕ ЗАПЛАХИ И КИБЕРПРЕСТЪПЛЕНИЯТА

    През май 2017 г. кибератаката WannaCry, при която бе използван софтуер за изнудване, изпрати алармиращ сигнал за пропуските в действащата рамка в областта на киберсигурността, по-специално по отношение на готовността и сътрудничеството. Както бе обявено в рамките на средносрочния преглед на цифровия единен пазар, Комисията ускорява своята работа в областта на киберсигурността, включително чрез прегледа на стратегията за киберсигурността от 2013 г. Комисията и Европейската служба за външна дейност в момента оценяват напредъка в изпълнението на настоящата стратегия. Целта е да се набележат пропуски, които ще бъдат отстранени в рамките на прегледа на стратегията през септември 2017 г.

    Успоредно с това и в отговор на извлечените поуки от реакцията на кибератаката WannaCry сега следва да се предприемат редица краткосрочни действия, за да укрепим ответните мерки в отговор на нарасналата кибернетична заплаха. Също така е необходимо с бързи темпове да укрепим нашата устойчивост, особено по въпроси, свързани с оперативното сътрудничество.

    Кибератаката WannaCry беше първият инцидент, при който бе необходимо сътрудничество в мрежата от национални екипи за реагиране при инциденти с компютърната сигурност (мрежа ЕРИКС), създадена съгласно Директивата за мрежова и информационна сигурност (МИС). Инцидентът показа, че системата все още не функционира пълноценно. Той също така показа ясна необходимост да се ускори текущата работа за подобряване на съществуващите ИТ инструменти и за внедряване на допълнителен капацитет, за да се даде възможност за допълнително сътрудничество между националните екипи на мрежата ЕРИКС. За укрепване на тези екипи, по линия на Механизма за свързване на Европа Комисията ще предостави финансиране в размер на 10,8 милиона евро за 14 държави членки — за двегодишни проекти, които ще започнат до септември 2017 г. Друга покана за представяне на предложения е отворена в момента и всички останали държави членки се приканват да подадат заявленията си за финансиране.

    Европейският център за борба с киберпрестъпността на Европол (EC3) изигра водеща роля в ответните действия на правоприлагащите органи при тази кибератака. За укрепване на центъра и на услугите, предоставяни от него, е необходимо да му се предостави още експертен опит в областта на информационните технологии. За тази цел до септември 2017 г. управителният съвет на Европол следва да подобри възможностите за наемане на специалисти по ИТ съгласно вътрешните правила на Европол. Тази дейност на Европол ще бъде допълнително подкрепена с допълнителен персонал през 2018 г.

    Екипът за незабавно реагиране при компютърни инциденти на ЕС (CERT-EU) подпомага институциите на ЕС в защитата им срещу умишлени и злонамерени атаки, които могат да нарушат целостта на техните информационни активи и да накърнят интересите на ЕС. Сега Комисията ще ускори официалния процес за предоставяне на по-солидна основа за функционирането на CERT-EU чрез сключване на споразумения между съответните институции и органи с цел засилване на колективния отговор на заплахи. Това включва Европейския парламент, Съвета, Съда на Европейския съюз, Европейската централна банка, Сметната палата, Европейската служба за външна дейност, Европейския икономически и социален комитет, Комитета на регионите и Европейската инвестиционна банка. Скоро Комисията ще подпише междуинституционално административно споразумение с другите институции и органи.

    Тези краткосрочни мерки са част от по-широкия преглед на стратегията за киберсигурността от 2013 г., който ще последва през септември 2017 г., придружен от необходимите действия за укрепване на устойчивостта и сигурността на кибернетичното пространство на Съюза. В заключенията на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г. се приветства намерението на Комисията да направи преглед на стратегията за киберсигурността през септември и да предложи допълнителни целенасочени действия преди края на годината.

    Успешното предотвратяване на кибератаките изисква също така ефективно проследяване, разкриване, разследване и съдебно преследване. В това отношение от ключово значение е достъпът до цифрови доказателства. Трансграничният характер на електронните услуги и на преноса на данни е предизвикателство пред рамките за наказателното правосъдие, в които все още са залегнали традиционните схващания за териториалност. В заключенията на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г. се подчертава, че ефективният достъп до цифрови доказателства е от основно значение за борбата с тежката престъпност и тероризма и че при подходящи гаранции наличността на данни следва да бъде осигурена. По време на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8 юни 2017 г. министрите изразиха широка подкрепа за практическите мерки, предложени от Комисията за подобряване на положението в рамките на съществуващата законодателна рамка. Освен това министрите приканиха Комисията да представи законодателно предложение във възможно най-кратък срок, като вземе предвид техническите и правните предизвикателства. Въз основа на това Комисията ще продължи да прилага практически мерки и като същевременно работи по оценка на въздействието, ще продължи да оказва принос за евентуалните бъдещи законодателни действия, който ще бъдат представени във възможно най-кратък срок.

    Криптирането е също толкова важен въпрос в този контекст. То е от първостепенно значение за защитата на личните данни и киберсигурността. Злоупотребата с криптиране от страна на престъпниците обаче създава значителни предизвикателства в борбата срещу тежките форми на престъпност, включително киберпрестъпността и тероризма. В заключенията на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г. се призовава за справяне с предизвикателствата, породени от системи, които позволяват на терористите да комуникират със средства, до които компетентните органи нямат достъп, в това число криптиране от край до край, като същевременно се запазят ползите от тези системи за защитата на личния живот, данните и комуникациите В съответствие с искането на Съвета по правосъдие и вътрешни работи през декември 2016 г., Комисията работи в тясно сътрудничество с агенциите на ЕС и със сектора, за да установи как да подкрепи правоприлагащите органи в преодоляването на най-значимите предизвикателства, като се отчитат последиците за киберсигурността и основните права. В хода на поредица от семинари Комисията обсъди всички аспекти на този важен въпрос със съответните експерти, заедно с Европол, Евроюст, Агенцията на ЕС за мрежова и информационна сигурност (ENISA) и Агенцията на ЕС за основните права. Комисията ще докладва своите заключения на Европейския парламент и на Съвета до октомври 2017 г.

    Във външен план на 19 юни 2017 г. Съветът постигна съгласие относно разработването на рамка за съвместен дипломатически отговор на ЕС на злонамерените дейности в киберпространството, инструментариум за кибердипломация 16 . Рамката за съвместен дипломатически отговор на ЕС ще приложи пълноценно мерките в рамките на общата външна политика и политика на сигурност, включително, когато е необходимо, ограничителни мерки. Всеки съвместен отговор на ЕС на злонамерените дейности в киберпространството следва да бъде пропорционален на обхвата, мащаба, продължителността, интензитета, сложността, степента на усъвършенстване и въздействието на действията в киберпространството. Рамката има за цел да насърчава сътрудничеството, да улеснява ограничаването на непосредствените и дългосрочните заплахи и да оказва влияние върху поведението на потенциалните извършители в дългосрочен план. Съвместно с държавите членки през идните месеци Комисията и Европейската служба за външна дейност ще въведат насоки за изпълнение, включително подготвителни практики, процедури за комуникация и мероприятия.

    IV. ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ДРУГИ ПРИОРИТЕТНИ ДОСИЕТА ВЪВ ВРЪЗКА СЪС СИГУРНОСТТА

    1. Следващи стъпки за постигането на оперативна съвместимост на информационните системи

    Както е посочено в седмия доклад за напредъка 17 , Комисията предприема допълнителни действия за прилагане на новия подход към управлението на данни за границите и сигурността. На 28 юни 2017 г. Комисията представи законодателно предложение 18 за укрепване на мандата на eu-LISA. 19 Агенцията ще играе ключова роля в техническата работа за постигането на оперативна съвместимост на информационните системи, включително с текущия технически анализ на набелязаните решения за постигането на тази цел. При условие че бъдат приети съответните законодателни предложения от съзаконодателите, предложените изменения в мандата на агенцията ще предоставят на eu-LISA отговорността за разработването на решения за оперативна съвместимост, като по този начин се гарантира техническото изпълнение на този нов подход. В заключенията на Европейският съвет от 22—23 юни 2017 г. се посочва значението на оперативната съвместимост на информационните системи за вътрешната сигурност и борбата с тероризма.

    На 28 юни 2017 г. Комисията също така представи допълнително предложение към предложението си от януари 2016 г. 20 , за да се улесни обменът на данни от регистрите за съдимост на граждани на трети държави в ЕС чрез Европейската информационна система за регистрите за съдимост (ECRIS). 21 Това допълнително предложение е отговор на дискусиите със съзаконодателите по предложението от миналата година е съставлява част от подхода на Комисията относно оперативната съвместимост на информационните системи. Подобряването на ECRIS по отношение на обмена на информация относно граждани на трети държави е законодателен приоритет, определен в съвместната декларация 22 на председателите на Европейския парламент, на Съвета и на Комисията.

    Постигнат е напредък и по други приоритетни досиета за информационните системи. Продължиха обсъжданията между съзаконодателите по предложението за Системата на ЕС за влизане/излизане 23 , като бяха проведени тристранни срещи на 31 май и на 13, 19 и 26 юни 2017 г. Съветът постигна съгласие по общ подход във връзка с предложената европейска система за информация за пътуванията и разрешаването им (ETIAS) 24 на заседанието на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на 8/9 юни 2017 г. Гласуването в комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) относно внесените изменения към предложението е насрочено за септември 2017 г., а тристранните преговори се очаква да започнат през октомври 2017 г. От основно значение е Европейският парламент и Съветът да постигнат напредък по тези приоритетни предложения, както бе отново подчертано в заключенията на Европейския съвет от 22—23 юни 2017 г.

    На 29 май 2017 г. Комисията, заедно с Европейския надзорен орган по защита на данните, Агенцията на ЕС за основните права и координаторът на ЕС за борбата с тероризма, представиха на комисията LIBE констатациите на експертната група на високо равнище по информационните системи и оперативната съвместимост 25 и новия подход на Комисията към управлението на данни за границите и сигурността. На 8 юни 2017 г. Съветът прие заключения 26 относно обмена на информация и оперативната съвместимост, като приветства вижданията на Комисията и предложения начин за постигане на оперативна съвместимост на информационните системи от 2020 г. въз основа на препоръките на експертната група на високо равнище. Въз основа на тези дискусии Комисията ще продължи да работи с Европейския парламент и Съвета за постигане на оперативна съвместимост на информационните системи до 2020 г.

    2. Действия на ЕС, за да се прекъснат източниците и каналите за финансиране на тероризма

    В ход е работата по изпълнение на Плана за действие относно финансирането на тероризма от февруари 2016 г. по две основни направления за действие: за откриване и предотвратяване на финансирането на тероризма и за прекъсване на източниците на приходи. През декември 2016 г. Комисията представи три законодателни предложения за завършване и укрепване на правната рамка на ЕС в областта на изпирането на пари 27 , незаконните парични потоци 28 и замразяването и конфискацията на активи 29 . Комисията призовава съзаконодателите бързо да постигнат напредък в работата по тези важни предложения.

    Освен това съзаконодателите постигнаха значителен напредък при преговорите относно измененията на четвъртата директива срещу изпирането на пари, въз основа на законодателно предложение от юли 2016 г 30 . Комисията остава напълно ангажирана с бързото приключване на текущите тристранни преговори. Взети заедно, с тези мерки се изпълняват ангажиментите на Комисията, поети в плана за действие 31 . С тях също така ще се гарантира, че ЕС изпълнява своите международни задължения в тази област, както е договорено в контекста на Специалната група за финансови действия (FATF) и на Конвенцията на Съвета на Европа относно изпиране, издирване, изземване и конфискация на облагите от престъпление и относно финансирането на тероризма („Варшавската конвенция“).

    Както е посочено в Плана за действие, Комисията възнамерява да приеме и предложение за справяне с незаконната търговия с паметници на културата с цел разширяване на обхвата на действащото законодателство, за да обхване допълнителни трети държави. Комисията също така предвижда предложение за предоставяне на правоприлагащите органи и на други публични органи на достъп до регистри на банкови сметки. Освен това Комисията неотдавна прие доклад относно наднационалната оценка на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма 32 , както и работен документ на службите на Комисията относно подобряването на сътрудничеството между звената за финансово разузнаване 33 . По-късно тази година Комисията ще представи доклад за текущата си оценка на необходимостта от евентуални допълнителни мерки за проследяване на финансирането на тероризма в ЕС. Комисията извършва и преглед на законодателството относно борбата срещу измамите и фалшифицирането на непарични платежни средства, за да се вземат предвид по-новите форми на престъпност и фалшифициране на финансови инструменти, за да бъде намалена тази престъпност и да се предотвратят потенциалните престъпни дейности като финансирането на тероризма.

    3. Външно измерение

    Необходимостта от укрепване на външното измерение на борбата с финансирането на тероризма и изпирането на пари е изтъкната в заключенията на Съвета по външни работи, приети на 19 юни 2017 г., относно външното измерение на борбата с тероризма 34 . В заключенията се потвърждават географските и тематичните приоритети за бъдещите външни действия за борба с тероризма, а именно укрепването на сътрудничеството за борба с тероризма с трети държави от приоритетно значение в Близкия изток, Северна Африка, Западните Балкани и Турция, както и със стратегически партньори и международни организации. В заключенията бяха използвани до голяма степен изводите от неофициалния документ относно външните действия за борба с тероризма, който бе представен на държавите членки от Европейската служба за външна дейност и Комисията през май 2017 г.

    На 16 юни 2017 г. министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС и САЩ проведоха среща в Малта, която беше първата подобна среща с новата администрация на САЩ. САЩ потвърдиха желанието си да продължат тясното сътрудничество с ЕС и подчертаха нуждата от бърз обмен на информация в борбата с тероризма и организираната престъпност. Комисията очерта действията, които ЕС предприема срещу чуждестранните бойци терористи, като постави акцента върху трансатлантическия обмен на информация. ЕС и САЩ предоставиха актуална информация за действията срещу радикализацията онлайн и офлайн, за развитието на събитията относно резервационните данни на пътниците (данни PNR), изпирането на пари, управлението на границите и сигурността на въздухоплаването. По въпроса за риска за сигурността на въздухоплаването от персонални електронни устройства, ЕС и САЩ се съгласиха да продължат съвместната работа за повишаване на общите стандарти за сигурност на въздухоплаването. На 21 юни 2017 г. Комисията представи на държавите членки актуална информация за обсъждането и възможните смекчаващи мерки в рамките на Комитета по сигурност на гражданското въздухоплаване и ще продължи да работи в тясно сътрудничество със САЩ на техническо и политическо равнище, за да отговори на възникващите заплахи.

    V.    ЗАКЛЮЧЕНИЕ

    Този доклад се спира на действията, предприети през последните месеци към изграждането на ефективен и истински Съюз на сигурност. Засилването на терористичните нападения през последните седмици и месеци е още едно напомняне за значимостта на тази дейност и за необходимостта от по-бързо постигане на резултати. Действията, очертани в настоящия доклад, изискват спешно изпълнение, за да се даде отпор на увеличената терористична заплаха, да се засили сътрудничеството на равнище ЕС за предотвратяване и противодействие на радикализацията, да се спре финансирането на тероризма и да се засили обменът на информация, както и да се постигне оперативна съвместимост на информационните системи, за да се преодолее недостигът на информация. В заключенията на Европейският съвет от 22—23 юни 2017 г. бяха потвърдени значението и неотложността на тази текуща работа. Комисията призовава Европейския парламент и Съвета да продължат и увеличат тези съвместни усилия за подобряване на сигурността на всички граждани.

    В следващия доклад за напредъка по създаването на Съюз на сигурност през юли 2017 г. ще бъдат представени резултатите от цялостната оценка на дейността на Съюза в областта на вътрешната сигурност, както и направените от Комисията заключения от приобщаващия процес на консултации, стартиран през декември 2016 г.

    (1)  COM(2016) 379 final (14.6.2016 г.).
    (2)  COM(2016) 50 final (2.2.2016 г.).
    (3)   http://www.consilium.europa.eu/bg/meetings/european-council/2017/06/22-23-euco-conclusions_pdf/ .
    (4)   http://www.consilium.europa.eu/bg/press/press-releases/2017/05/26-statement-fight-against-terrorism/ .
    (5)  Чрез звеното на Европол за сигнализиране за незаконно съдържание в интернет (IRU) са подадени сигнали за 30 000 терористични материала в интернет платформите, които са премахнати в средно 80—90 % от случаите. Освен това водената от интернет индустрията инициатива за създаване на „хеш-база данни“ гарантира, че след като терористичният материал бъде премахнат от една платформа, не може да бъде качен върху друга платформа.
    (6) През май 2016 г. Комисията договори кодекс на поведение за противодействие на незаконните изказвания онлайн, пораждащи омраза, подписан от Facebook, YouTube, Twitter и Microsoft, с което те се ангажират да преглеждат и премахват съдържание при уведомления за незаконни изказвания, пораждащи омраза, по бърз и ефикасен начин. Една година след приемането му чрез кодекса е постигнат значителен напредък. Дружествата са премахнали съдържание в двойно повече случаи на незаконни изказвания, пораждащи омраза, и с по-бързи темпове в сравнение с периода преди приемането на кодекса.
    (7)  Комисията ще сформира тази група през юли 2017 г.
    (8)  Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията предлага обучения и консултации на държавите членки и е разработила голям брой най-добри практики, насоки, наръчници и препоръки. Сред обхванатите теми и въпроси са поляризацията, радикализацията в затворите и програмите за излизане от екстремизма, мерките за подпомагане на семейството, работата с младежта и образованието, полицейската дейност в близост до обществото, комуникацията и информационните кампании, ангажираността и овластяването на младите хора.
    (9)  Вж. таблицата в приложение 1, в която са изброени действията, предприети във връзка с изпълнението на Съобщението от юни 2016 г.
    (10)  Съобщението от юни 2016 г. е съсредоточено върху седем конкретни области: 1) стимулиране на изследванията, набиране на доказателства, наблюдение и създаване на мрежи; 2) борба с терористичната пропаганда и речта на омразата онлайн; 3) борба с радикализацията в затворите; 4) насърчаване на приобщаващото образование и популяризиране на общите ценности на ЕС; 5) насърчаване на изграждането на приобщаващо, отворено и устойчиво общество и достигане до младите хора; 6) свързаното със сигурността измерение на мерките срещу радикализацията; и 7) международното измерение.
    (11)  През 2016 г. по линия на програмата „Еразъм +“ бяха отпуснати повече от 200 милиона евро за разработването на нови подходи и практики в областта на политиката чрез 1200 транснационални партньорски проекта с участието на местни участници и с акцент върху приобщаващото образование, работата с младежта, гражданството и междукултурното образование. Нов набор от инструменти, разработени в сътрудничество с експерти от държавите членки, предоставя насоки и съвети на лицата, работещи в областта на младежта, при работата с млади хора, изложени на риск от водеща до насилие радикализация. Комисията също така стартира мрежата от ролеви модели, която се изпълнява чрез програмата „Еразъм +“. С тази инициатива ще се даде възможност на местните участници да се възползват от малки суми от финансирането на ЕС за създаване на резерв от ролеви модели, които да предприемат дейности за насърчаване на социалното приобщаване сред учениците и младите хора.
    (12)   https://ec.europa.eu/commission/priorities/deeper-and-fairer-economic-and-monetary-union/european-pillar-social-rights/european-pillar-social-rights-20-principles_bg .
    (13)  През май 2017 г. Комисията започна обществена консултация онлайн с оглед на изготвяне на предложение за препоръка на Съвета относно насърчаването на социалното приобщаване и споделените ценности преди края на 2017 г. Целта е да се създаде рамка на политиката за подкрепа на държавите членки в насърчаването на приобщаващо образование, което поощрява съпричастност към споделени ценности, като допринася за предотвратяване на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм.
    (14)  COM(2016) 377 final (7.6.2016 г.).
    (15)  Глобалният фонд за обществена ангажираност и устойчивост (GCERF), Центърът за високи постижения за борба с насилническия екстремизъм „Хедая“ и Международният институт за правосъдие и върховенство на закона.
    (16)   http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9916-2017-INIT/bg/pdf .
    (17)  COM(2017) 261 final (16.5.2017 г.).
    (18)  COM(2017) 352 final (29.6.2017 г.).
    (19)  Европейска агенция за оперативното управление на широкомащабни информационни системи в областта на свободата, сигурността и правосъдието.
    (20)  COM(2016) 7 final (19.1.2016 г.).
    (21)  COM(2017) 344 final (29.6.2017 г.).
    (22)   https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/joint-declaration-legislative-priorities-2017-jan2017_en.pdf .
    (23)  COM(2016) 194 final (6.4.2016 г.).
    (24)  COM(2016) 731 final (16.11.2016 г.).
    (25)   http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetailDoc&id=32600&no=1 .
    (26)  Заключения на Съвета относно бъдещите стъпки за подобряване на обмена на информация и осигуряване на оперативната съвместимост на информационните системи на ЕС: http://data.consilium.europa.eu/doc/document/ST-9448-2017-INIT/en/pdf .
    (27)  Предложение за директива за хармонизиране на определението и наказателните санкции за изпирането на пари, COM(2016) 826 final (21.12.2016 г.).
    (28)  Предложение за регламент за разкриване на незаконни парични плащания, COM(2016) 825 final (21.12.2016 г.).
    (29)  Предложение за регламент относно взаимното признаване на решенията за обезпечаване и конфискация на активи от престъпления, COM(2016) 819 final (21.12.2016 г.).
    (30)  COM(2016) 450 final (5.7.2016 г.).
    (31)  Вж. таблицата в приложение 2, в която са изброени действията, предприети във връзка с изпълнението на Плана за действие от февруари 2016 г.
    (32)  COM(2017) 340 final (26.6.2017 г.).
    (33)  SWD(2017) 275 (26.6.2017 г.).
    (34)   http://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2017/06/19-conclusions-counterterrorism/ .
    Top

    Брюксел, 29.6.2017

    COM(2017) 354 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Актуално състояние на изпълнението на действията, определени в Съобщението на Комисията
    „Подпомагане на предотвратяването на радикализацията, водеща до насилнически екстремизъм“

    към

    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет и Съвета

    Осми доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност


    АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ДЕЙСТВИЯТА, ОПРЕДЕЛЕНИ В СЪОБЩЕНИЕТО НА КОМИСИЯТА

    „ПОДПОМАГАНЕ НА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕТО НА РАДИКАЛИЗАЦИЯТА, ВОДЕЩА ДО НАСИЛНИЧЕСКИ ЕКСТРЕМИЗЪМ“

    (COM(2016) 379 final от 14.6.2016 г.)

    Ключови действия

    Срок

    Описание/Актуално състояние

    1.1.    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN) да оказва подкрепа на държавите членки при разработването и прилагането на ефективни превантивни дейности.

    В ход

    През 2016 г. Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията е предоставила 19 услуги по оказване на подкрепа на държавите членки.

    През 2017 г. Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията планира да предостави 20 такива услуги по оказване на подкрепа чрез семинари, мероприятия за обучение на обучаващи и мисии на експерти.

    1.2.    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията да предоставя насоки и наръчници за създаване на многоведомствени структури.

    В ход

    През 2016 и 2017 г. Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията публикува редица тематични документи (включително относно действията за справяне с радикализацията в контекста на местата за лишаване от свобода и пробацията, относно начина за създаване на многоведомствени структури за сътрудничество на местно равнище, относно противодействието на пропагандата, обучението за полицейски служители, действията за противодействие на радикализацията в училищата и др.), които са достъпни на следния адрес: https://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/networks/radicalisation_awareness_network/ran-papers_en  

    На 19 юни 2017 г. мрежата представи ръководство, озаглавено „Възможни действия спрямо завръщащи се чуждестранни бойци“, което има за цел да помогне на държавите членки да се справят с предизвикателствата, поставяни от завръщащи се чуждестранни бойци терористи. В ръководството е представен преглед на възможни подходи на специалистите в областта за реагиране при различни сценарии, включващи лица, завръщащи се от зони на конфликт.

    1.3.    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията да създаде платформа за обмен на опит и практики и да прави преглед на научните изследвания в областта на радикализацията.

    В ход

    През 2016 г. Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията направи преглед на последните научни заключения и на празнотите в изследователските области, които са от значение за работата на различните работни групи на мрежата.

    2.1.    Създаване на база данни със стратегии за предотвратяване на национално, регионално или местно равнище.

    В ход

    Първата версия на базата данни с национални стратегии за предотвратяване е създадена и е публикувана онлайн: http://ec.europa.eu/dgs/home-affairs/what-we-do/networks/radicalisation_awareness_network/ran-and-member-states/repository/index_en.htm ).

    Съдържанието ще бъде актуализирано редовно.

    2.2.    Създаване на мрежи от специалисти

    В ход

    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN) бе създаден за подпомагане на RAN. RAN продължава да предлага на държавите членки съобразена с потребностите подкрепа, включително за създаване на национални мрежи от специалисти.

    2.3.    Създаване на национални/регионални звена за контакт в държавите членки.

    В ход

    През февруари 2017 г. стартира мрежата на формиращите националните политики за превенция.

    3.1.    Мобилизиране на научните изследвания в рамките на „Хоризонт 2020“, насочени към сложните първопричини за радикализацията, която води до насилие, за да се предоставят конкретни инструменти, позволяващи една по-добре информирана политическа намеса.

    В ход

    Работната програма „Сигурни общества“ на „Хоризонт 2020“ за 2016—2017 г. включва тема относно разработването на всеобхватен подход в ЕС спрямо радикализацията, която води до насилие. Неотдавна бяха избрани четири проекта на обща стойност 12 милиона евро: PERICLES, MINDb4ACT, PRACTICIES и TRIVALENT.

    Понастоящем Комисията поставя началото на размисъла по работната програма за периода 2018—2019/20 г., като научните изследвания в областта на борбата с радикализацията ще бъдат от ключово значение.

    Работната програма „Приобщаващи, новаторски и мислещи общества“ в рамките на програма „Хоризонт 2020“ за 2016—2017 г. включва две научноизследователски теми от значение — социалният контекст на радикализацията и взаимодействието между световните тенденции на секуларизацията, от една страна, и религиозната радикализация, от друга.

    Други изследвания се провеждат в рамките на мрежата „Евридика“, която осигурява информация за образователните системи и политиките в областта на образованието в ЕС.

    4.1.    В рамките на Интернет форума на ЕС: разработване на Съвместна платформа за сигнализиранe за незаконно съдържание в интернет с цел по-бързо и по-ефективно сигнализиране.

    В ход

    Четири големи дружества (Facebook, Twitter, Google и Microsoft) разработиха прототип на „хеш-база данни“, който спомага за това премахнатото терористично съдържание от уебсайтове да бъде просто прехвърлено от един уебсайт на друг. Този метод функционира и понастоящем дружествата се опитват да привлекат към идеята други по-малки дружества.

    4.2    В рамките на интернет форума на ЕС: създаване на програма за овластяване на гражданското общество с цел значително увеличаване на обучението и помощта за партньорите от гражданското общество, за да се умножат ефикасните положителни алтернативни послания онлайн.

       

    В ход

    Програмата за овластяване на гражданското общество (ПОГО) стартира на 15—16 март 2017 г., като нейната цел е да помага на участниците от гражданското общество да отхвърлят по-ефективно терористичните послания онлайн. Тя ще включва обучения, организирани от Центъра за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията, с подкрепата на Европейската мрежа за стратегическа комуникация и в тясно сътрудничество с партньори от сектора. Във втората фаза (2-3 четвърт на 2017 г.) ще бъде публикувана покана за представяне на предложения и впоследствие ще бъде извършена оценка на ефективността на програмата.

    4.3    Допълнително действие в рамките на ключово действие 4:

       Провеждане на целенасочени изследвания на използването на интернет от терористите.

    В ход

    Рамковата програма 7 Project Voxpol представи и предаде първите резултати от изследванията си на интернет форума на ЕС, проведен на 8 декември 2016 г. Изследването беше фокусирано върху преглед на тероризма и насилническия екстремизъм през 2016 г., поведението онлайн на осъдените терористи и бъдещите тенденции.

    5.1.    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията да предостави платформа за обмен на опит и добри практики в областта на повишаването на медийната грамотност и критичното мислене в интернет.

    В ход

    През ноември 2016 г. работна група „Образование“ на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията организира широкомащабна среща, посветена на гражданството, медийната грамотност и критичното мислене.

    Чрез работната група относно популяризирането чрез образование на гражданските и общите ценности — свобода, толерантност и недискриминация, създадена в рамките на „Образование и обучение 2020“, през април 2016 г. беше организирано партньорско обучение в Нидерландия по въпросите на медийната грамотност, а през май 2016 г. бяха изготвени заключенията на Съвета, приети от Съвета по образование.

    5.2.    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията да изготви общоевропейска информационна кампания с цел укрепване на устойчивостта срещу радикализацията онлайн и предоставяне на алтернативни послания или алтернативни действия (кампания Exit Hate (Сбогом на омразата).

    В ход

    През септември 2016 г. стартира шестседмичната пилотна кампания „EXIT HATE“ — платформа за представяне на инициативи и положителни случки (включително за и от млади хора) от цяла Европа, чрез която се насърчават алтернативите на екстремистката пропаганда.

    6.1.    Контролиране от Комисията и съответните ИТ компании на публичните ангажименти в кодекса на поведение за противодействие на незаконната реч на омразата онлайн, включително тяхното въздействие.

     

    В ход

    Резултатите от втория мониторинг на прилагането на Кодекса на поведение бяха представени на 31 май 2017 г. и показаха значително подобрение на процента на отстранено съдържание и на скоростта на действие. Същевременно работата трябва да се фокусира повече върху повишаване на прозрачността и предоставяне на обратна информация на потребителите (вж. точка 6.2).

    На 23 май 2017 г. Съветът достигна до общ подход по предложението за преработена директива за аудиовизуална медийна услуга. Една от целите на предложените изменения на Директивата за аудиовизуална медийна услуга е да се гарантира, че от платформите за споделяне на видеоклипове ще бъде изисквано да вземат подходящи мерки за защита на гражданите от стимулиране към насилие или омраза (обозначаване с флаг и/или съобщаване).

    6.2.    Комисията и съответните ИТ компании да подобрят прозрачността при прилагането на процедурите за сигнализиране и отстраняване на съдържание.

    В ход

    По-нататъшната работа с ИТ дружествата ще бъде фокусирана върху процедурите, приложими спрямо конкретните потребители, засегнати от сигнализирането, както и спрямо обществеността като цяло и ще насърчава контрапропагандата и алтернативните послания. Междинният преглед на изпълнението на стратегията за цифров единен пазар, публикуван на 10 май 2017 г., потвърди необходимостта от продължаване на работата за установяване на минимални процедурни изисквания за уведомяването и предприемането на действия от онлайн посредниците.

    Допълнително действие 1 в областта на онлайн измерението:

       Подпомагане на гражданското общество в наблюдението и намаляването на привлекателността и въздействието на речта на омразата чрез програмата за права, равенство и гражданство.

    В ход

    През 2017 г. Комисията увеличи на 7 милиона евро финансирането за борбата с расизма и ксенофобията, като от тях 1,5 милиона евро са заделени специално за противодействие на речта на омразата онлайн, включително чрез разработването на послания в противодействие на радикализацията.

    Допълнително действие 2 в областта на онлайн измерението:

       Продължаване на финансирането на Консултативния екип за стратегически комуникации/Мрежата за стратегически комуникации, разработване на подходяща рамка за политики, осведомителни кампании или отделни инициативи.

    В ход

    Европейската мрежа за стратегическа комуникация (ESCN), която е проект, ръководен от Белгия, се опира на проекта за Консултативен екип за стратегически комуникации относно Сирия (SSCAT), натоварен с организирането и улесняването на работата на мрежа от държави членки, с цел осъществяване на обмен на най-добри практики за използването на стратегически комуникации при борбата с тероризма и насилническия екстремизъм. Мрежата се съфинансира от безвъзмездните средства за дейности на инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество (ISF-Police) (максимална сума в размер на 1 150 000 EUR).

    7    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията да обменя добри практики и да формулира политически препоръки във връзка с предотвратяването на радикализацията за практикуващи специалисти на първа линия (включително, когато е подходящо, съдии и прокурори), което обхваща секторите на затворите и пробацията.

    В ход

    Работната група по въпросите, свързани със затворите и пробацията, в рамките на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията продължава да засилва обмена на най-добри практики сред практикуващите специалисти и ще докладва за дейността си в края на 2017 г.

    Програма „Правосъдие“ предоставя безвъзмездни средства за оперативни разходи на Европейската организация на затворите и изправителните институции (EuroPris), обединяваща представители на администрацията на затворите, както и на Европейската организация за пробация (Confédération Européenne de Probation — CEP). Тези организации организират редовни срещи на практикуващи специалисти с цел обсъждане на въпросите, свързани с радикализацията.

    Програма „Еразъм+“ оказва подкрепа за програми за обучение в затворите, които имат за цел предотвратяване и преодоляване на радикализацията. Проектът „Предотвратяване на радикализацията в затворите“ (R2PRIS) стартира през декември 2015 г. с цел да се помогне на персонала на първа линия (служители на затворите, преподавателски персонал и психолози, социални работници и др.) да идентифицира, докладва и тълкува признаците на радикализация и да реагира по подходящ начин. Проектът се изпълнява в пет държави (Португалия, Норвегия, Турция, Белгия и Румъния) и ще обхване 160 обучителни сесии до август 2018 г.

    8    Предоставяне на финансова помощ, за да се помогне на държавите членки да разработят инструменти за оценка на риска.

    В ход

    В съответствие със стратегическия акцент върху предотвратяването на радикализацията в затворите и интегрирането на превъзпитанието в действията на наказателното правосъдие, през 2015 г. Комисията публикува по линия на Програма „Правосъдие“ за периода 2014—2020 г. две покани за представяне на предложения:

    а)    JUST/2015/JCOO/AG/TERR: безвъзмездни средства за дейности в подкрепа на съдебното сътрудничество по наказателни въпроси, свързано с действията на наказателното правосъдие в отговор на тероризма и радикализацията, която води до насилие (бюджетът е 1 милион евро; избрани са три проекта).

    б)    JUST/2015/JTRA/AG/EJTR: Безвъзмездни средства за дейности в подкрепа на европейското съдебно обучение (бюджетът е 1,5 милион евро   и е на разположение за частта, отнасяща се до „съдебните аспекти на борбата срещу тероризма и организираната престъпност“ и „предотвратяването на радикализацията по време на лишаване от свобода“; избрани са пет проекта).

    През 2016 г. имаше само една покана за съдебно сътрудничество (JUST-JCOO-TERR-AG-2016), с бюджет от 4 милиона евро, като тя също включваше обучение на съдии в областта на радикализацията (бяха избрани 10 проекта и други три бяха поставени в резервния списък).

    В годишната работна програма в областта на правосъдието за 2017 г. (под тема „Съдебно сътрудничество по наказателни въпроси“) се отдава приоритет на ефикасния принос към Европейската програма за сигурност що се отнася до реакцията на органите на съдебната власт спрямо тероризма, и по-специално спрямо борбата с финансирането на тероризма и засилването на превенцията срещу радикализацията, особено в затворите.

    9    Подкрепа за разработването на програми за образование и обучение в затворите (включително професионално обучение), за да се улесни реинтеграцията на задържаните лица в обществото.

    В ход

    „Еразъм+“ може да подпомага проекти за учене на възрастни, които могат да имат за цел повишаване на квалификацията и въвеждане на мерки за реинтеграция в затворите. През януари 2017 г. беше поставено началото на няколко проекта (избрани по линия на поканата в областта на социалното приобщаване, публикувана в рамките на „Еразъм+“) на обща стойност 1,3 милиона евро.

    Европейският социален фонд оказва подкрепа за широк кръг от мерки за социално приобщаване, свързани с дерадикализирането и повторната интеграция на пазара на труда след освобождаване от затвора.

    10.    Подкрепа за разработването от държавите членки на програми за превъзпитание на затворници и за обмена на добри практики и политики в областта на изпълнението на наказанията.

    В ход

    Комисията предоставя финансиране за разработването на програмите за превъзпитание на затворници и за обмен на най-добри практики, вж. ключово действие 8.

    11    Насърчаване на обмена на информация от страна на специализирани прокурори в рамките на Евроюст.

    В ход

    Евроюст ще продължи да организира срещи на националните си кореспонденти по въпросите на тероризма, за да могат да продължат да обменят мнения в рамките на тактически заседания. Евроюст ще продължи да изготвя:

       прегледа на съдебните решения в областта на тероризма (Terrorism Conviction Monitor — TCM)

       докладите за чуждестранните бойци

       Допълнително действие в областта на затворите:

       Подкрепа за обучението на служителите в затворите и пробационните служби, както и на съдиите и прокурорите.

    В ход

    През май 2016 г. Комисията организира конференция за организациите, предоставящи образование или обучение, с цел борба срещу тероризма и радикализацията; тя си сътрудничи с Европейската мрежа на академиите за обучение на служителите на затворите (EPTA), с Europris и с Европейската организация за пробация, с цел изграждане на по-устойчиво трансгранично сътрудничество във връзка с обучението на служителите в затворите и пробационните служби по въпросите, отнасящи се до мерките за дерадикализиране.

    RAN, EuroPris и EPTA подготвят сборник презентации и дейности от обучения, предназначени за работещите в затворите.

    RAN и консорциумът IMPACT Europe предлагат обучение за заинтересованите страни в държавите членки по въпросите на оценяването на действията, насочени към предотвратяване и борба с радикализацията в контекста на местата за лишаване от свобода и пробацията.

    За да ускори създаването на всички проекти, върху които е поставен акцент в Заключенията на Съвета в областта на наказателното правосъдие, Комисията е предвидила предоставяне на финансови средства (над 6,5 милиона евро през 2015 и 2016 г.).

    12    Предлагане на препоръка на Съвета за засилване на социалното приобщаване и популяризиране на основните европейски ценности чрез образование и неформално учене.

    Краят на 2017 г.

    В момента тече подготвителна работа, по-специално в рамките на работната група относно популяризирането чрез образование на гражданските и общите ценности — свобода, толерантност и недискриминация, създадена в рамките на „Образование и обучение 2020“. На 19 май 2017 г. започна обществена консултация онлайн, която ще продължи 12 седмици.

    13    Предоставяне чрез „Еразъм+“ на повече от 400 милиона евро през 2016 г. на транснационални партньорства за разработване на новаторски политически подходи и практики на най-близко до гражданите равнище, даване на приоритет на социалното приобщаване, популяризиране на общите ценности и междукултурното разбирателство. Чрез „Еразъм+“ ще се разшири обхватът на действията на най-близко до гражданите равнище, като за целта през 2016 г. са предвидени 13 милиона евро.

     

    В ход

    Изпълнението на Парижката декларация е хоризонтален приоритет на програма „Еразъм+“. Публикувани бяха целенасочени покани за представяне на предложения, с цел подкрепа за приобщаването и основните ценности (ключово действие 2, като през 2016 г. за това са били предвидени над 200 милиона евро). Избраните през 2016 г. проекти са започнали или ще започнат през 2017 г.

    Наред с това,

    — покана на стойност 13 милиона евро за разпространение, възпроизвеждане и разширяване на съществуващите най-добри практики на най-близко до гражданите равнище (ключово действие 3) предизвика голям интерес сред заинтересованите лица и приключи през юли 2016 г. (с 35 избрани проекта);

    — два приоритета, фокусирани върху конкретни цели от Парижката декларация, в рамките на многосекторна покана за експериментални подходи в европейската политика, с 5 избрани проекта (4 в областта на образованието и обучението и 1 в областта на младежта).

    През 2017 г. програма „Еразъм+“ продължава да подкрепя транснационалните партньорства, които са междусекторен приоритет (ключово действие 2). Освен това ще бъдат изразходвани 10 милиона евро за разпространение, възпроизвеждане и разширяване на съществуващите най-добри практики на най-близко до гражданите равнище (ключово действие 3) с цел популяризиране на приобщаващите и демократични училища (срокът на поканата е изтекъл през май 2017 г., подборът тече в момента).

    14    Създаване на мрежа за улесняване на преките контакти с положителни примери за подражание в училищата, младежките и спортните клубове и затворите.

    В ход

    Целта на действието е да се създаде резерв от ролеви модели на национално равнище, за да се предприемат дейности за насърчаване на социалното приобщаване, за предотвратяване на изключването и радикализацията, както и за насърчаване на активното гражданско участие и ангажираност с общи ценности. Инициативата се осъществява постепенно от националните агенции по „Еразъм +“ през периода 2017—2018 г.

    Платформата „RAN Young“ за овластяване на младите хора да поемат активна роля в предотвратяването на радикализацията бе стартирана в рамките на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN). Конференция на високо равнище по въпросите на радикализацията на 9 ноември 2016 г. В резултат на това посланиците на „RAN Young“ ще изготвят препоръки и ще организират съвместно срещи, на които участниците се приканват да представят своите становища и препоръки относно ответните мерки на политиката и работата на практикуващите в тази област. „RAN Young“ взаимодейства с други организации и инициативи като инициативата на фондацията на Кофи Анан Extremely Together (Изключително заедно), фондацията YouthCAN и OSCE Youth Ambassadors (посланици на младежта на ОССЕ).

    15    Насърчаване на предоставянето на кредити на студентите за доброволческа дейност и разработване на програми, съчетаващи научно съдържание и граждански ангажименти, чрез „Еразъм+“.

    В ход

    Комисията, в тясно сътрудничество с националните агенции по „Еразъм +“ и институциите за висше образование, ще допринесе за повишаване на осведомеността относно това как да се използва Европейската система за трансфер и натрупване на кредити за неформално учене, включително чрез доброволческите дейности. В рамките на текущия преглед на приложението към диплома (приложението към дипломата за висше образование, използвано от 48-те държави от Болонския процес/европейското пространство за висше образование) Комисията ще насърчава признаването на доброволческата дейност или на други подобни дейности по неформално учене, които са част от определена професионална квалификация.

    Допълнително действие 1 в областта на образованието:

       Да се предоставят средства на преподавателите да се справят с многообразието в класната стая и да предават общите ценности на учениците, да откриват ранни признаци на радикализация и да се продължи подкрепата на обмена на най-добри практики чрез инициативата eTwinning и в рамките на рамките на работната група на RAN по въпросите на образованието (RAN EDU).

    В ход

    Финансирана по програмата „Еразъм +“, eTwinning е онлайн платформа, която през последните 12 години свърза над 470 000 преподаватели и 180 000 училища в цяла Европа. Потенциалът на „eTwinning“ ще се използват пълноценно с по-голям акцент върху теми, свързани с гражданството, с цел овластяване на преподавателите, за да се превърнат в активни участници за по-приобщаващо и демократично образование. За тази цел годишната тема за 2017 г. е приобщаването.

    През 2017 г. работната група по въпросите на образованието на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN) ще се съсредоточи главно върху видовете обучение за учителите, относно ролята на висшето образование в борбата с радикализацията и в областта на медийната грамотност и критичното мислене. През 2017 г. Манифестът на RAN ще бъде актуализиран („Манифест за образованието 2.0“), като ще предложи практически насоки за училищата, изводи и препоръки по отношение на политиките.

    Допълнително действие 2 в областта на образованието:

       Тясно сътрудничество със Съвета на Европа и ЮНЕСКО за подобряване на използването на съществуващите инструменти в подкрепа на учителите.

    В ход

    В рамките на работната група относно гражданските и общите ценности, създадена в рамките на „Образование и обучение 2020“, Комисията си сътрудничи тясно със Съвета на Европа и ЮНЕСКО, за да се използват по-добре полезните взаимодействия и съществуващите инструменти (включително ръководство за учителя).

    Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията предостави експертен опит за създаването на ръководство за учителя на ЮНЕСКО „Ръководство на учителя относно предотвратяването на водещата до насилие радикализация“, публикувано през 2016 г., което дава насоки, наред с другото, относно обсъждането на тези въпроси в класната стая и ключовите послания, които трябва да се отправят.

    16    Продължаване на работата с Европейския парламент и Съвета за приемане на директивата за борба с дискриминацията.

    В ход

    Комисията да продължи да предоставя техническа подкрепа на председателствата на Съвета за подобряване на текста на проекта на директива, като същевременно се работи за постигането на политическо споразумение в рамките на Съвета.

    17    Засилване на социалното приобщаване на групите в неравностойно положение чрез политически мерки, Европейския социален фонд (ЕСФ) и Програмата за заетост и социални иновации.

    В ход

    В рамките на „Образование и обучение 2020“ специализирани работни групи (относно училищата и относно гражданското образование) се съсредоточават върху приобщаването на групите в неравностойно положение.

    Европейският социален фонд, както и Програмата за заетост и социални иновации инвестират в социалното приобщаване на групите в неравностойно положение (мрежа за борба с бедността, изграждане на капацитет на неправителствените организации, занимаващи се с тези групи, конкретни проекти в държавите членки чрез ЕСФ, дейности за повишаване на информираността и др.).

    18    Засилване на подкрепата за лицата, работещи в областта на младежта, и организации, най-вече чрез разработване на набор от инструменти.

    В ход

    През февруари 2017 г. беше публикуван доклад, съдържащ набор от практически инструменти. Наборът от инструменти предоставя насоки и съвети на лицата, работещи в областта на младежта, при работата с млади хора, изложени на риск от водеща до насилие радикализация. Политическите препоръки, отправени към органите, от местно до европейско равнище, поставят акцент върху сътрудничеството между различните сектори, за да може ефективно да се предотвратява водещата до насилие радикализация сред младите хора.

    Работната група по въпросите на семейството, младежта и общностите на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията (RAN) ще се базира на този набор от инструменти, за да разработи манифест на RAN относно привличането на младите хора и овластяването на лицата, работещи в областта на младежта, да работят за предотвратяване на радикализацията.

    19    Укрепване на Европейската доброволческа служба, като се увеличи бюджетът ѝ.

    В ход

    През 2016 г. беше даден приоритет на проекти в подкрепа на изпълнението на Парижката декларация.

    През 2017 г. бюджетът на Европейската доброволческа служба (ЕДС) бе значително увеличен.

    От стартирането на Европейски корпус за солидарност през  декември 2016 г. близо 30 000 млади граждани от всички държави членки се регистрираха за участие. Очаква се, че до 2020 г. общо 100 000 млади граждани ще са участвали в доброволческите и професионалните направления на Корпуса.

    20    Предложение за изменение на Шенгенската информационна система, за да се подобри още повече добавената ѝ стойност за целите на правоприлагането и борбата с тероризма.

    В ход

    Законодателните предложения бяха приети от Комисията на 21 декември 2016 г.

    Законодателните преговори са в ход.

    21    Държавите членки следва да обменят проактивно с другите държави членки и с Европол, когато е необходимо, цялата необходима информация за освободените осъдени лица, заподозрени в радикализация, или за известни радикални лица с цел да се осигури внимателно наблюдение на лицата, които представляват висок риск.

    В ход

    В рамките на работата на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията по насоките и наборите от инструменти, предназначена за създателите на политиката при създаването на многоведомствени структури, въпросът за подобряване на обмена на информация относно радикализираните лица е един от приоритетите. Резултатите от тази дейност бяха представени и обсъдени по време на последната конференция на високо равнище на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията през ноември 2016 г.

    Европейският център за борба с тероризма към Европол има за цел да се превърне в основен информационен център в борбата срещу тероризма в ЕС, включително по отношение на звено „Пътници“, както и анализ на рисковете от радикализация. Информационната система на Европол е подходяща да служи като централно хранилище на свързаните с правоприлагането данни, включително на консолидирания списък на всички известни или предполагаеми чуждестранни бойци терористи.

    Директивата относно борбата с тероризма, приета на 7 март 2017 г., засилва задължението на държавите членки да прехвърлят проактивно цялата съответна информация по отношение на свързаните с тероризма престъпления на другите държави членки. С нея се въвежда и задължение за държавата членка, получаваща информацията, да предприеме подходящи последващи действия.

    22    Подкрепа на международните организации в работата им за противодействие на насилническия екстремизъм.

    В ход

    ЕС работи активно с Организацията на обединените нации, Съвета на Европа и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа в усилията им за противодействие на насилническия екстремизъм.

    Комисията управлява съвместно със Съвета на Европа свързана с това програма в областта на правата на човека и гражданското образование.

    Центърът за високи постижения на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията установи работни отношения с международни организации с цел създаване на полезни взаимодействия в противодействието срещу насилническия екстремизъм, включително Europris, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Съвета на Европа (включително по-специално дейността на конгреса на градовете).

    23    Допълнителни инициативи за насочване на външните финансови инструменти на ЕС към предотвратяване на радикализацията, която води до насилие.

    В ход

    На международно равнище ЕС насърчава засиления акцент върху предотвратяването и противодействието на насилническия екстремизъм (ППНЕ) в политическите диалози и програмите за помощ. ЕС оказа подкрепа за плана за действие на генералния секретар на ООН за предотвратяване на насилствения екстремизъм и за разработването на национални и регионални планове за действие в областта на ППНЕ. ЕС е интегрира в политиките си ППНЕ. ЕС засили капацитета на Работната група StratCommTask Force South, включително насърчаване на положителни послания на арабски език. По отношение на финансовите инструменти:

    - Извънредният доверителен фонд на ЕС за Африка предоставя уникална възможност за активна работа с трети държави, изложени на риск, и за преодоляване на първопричините за радикализацията. Продължават да се полагат усилия за почерпване от придобития опит в рамките на ЕС (напр. чрез RAN) във външен план.

    - През 2016 г., Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията подкрепи експертни мисии относно радикализацията в Турция и Тунис. Последващите действия с тези две държави ще продължат през 2017 г. Усилия на страните от Западните Балкани да разработят политики и рамкови условия за многоведомствено сътрудничество се финансират чрез проекта „на първа линия“, както и чрез помощ от Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията.

    - Инструмент за предприсъединителна помощ (ИПП): През 2016 г. беше одобрен регионален проект по ИПП в подкрепа на предотвратяването и противодействието на насилствения екстремизъм на Западните Балкани, за да се сподели подходът на Мрежата за осведоменост по въпросите на радикализацията, да се засили устойчивостта чрез привличането на общностите и обществото като цяло; да се повиши осведомеността относно рисковете, свързани с радикализацията в училищата и сред младежите, да се предостави обучение за противодействие на насилническия екстремизъм на религиозни лидери и да се създадат уеб платформи по отношение на предотвратяването и противодействието на насилствения екстремизъм и борбата срещу тероризма.

    - Чрез националните програми по ИПП ЕС ще подкрепи Косово в засилването на мерки за дерадикализиране в изправителните институции и пробационните служби; ЕС ще подкрепи и бившата югославска република Македония в изпълнението на националната ѝ стратегия за борба срещу тероризма; в Албания на правоприлагащите органи и разузнавателните служби ще бъде предоставена помощ в борбата с тероризма чрез проекта за полицейска подкрепа на ЕС „PAMECA“ 1[1].

    - Делегацията на ЕС в Албания предостави две безвъзмездни помощи, всяка от по 300 000 евро, за овластяване на организациите на гражданското общество и обществените органи за сигурност при противодействието на екстремизма и радикализацията.

    - В Босна и Херцеговина е изготвен проект, финансиран от ЕС, относно риска от радикализация в затвора Zenica, в сътрудничество с ислямската общност, като чрез проекта се планира ангажирането на младежи в предотвратяване на радикализацията.

    - ЕС интегрира също въпросите на борбата с тероризма/противодействието на насилствения екстремизъм в проекти с гражданското общество и с участниците извън областта на сигурността. Чрез регионалния механизъм на ИПП в областта на гражданското общество (TACSO) се стартират програми, посветени на противодействието на насилствения екстремизъм, на национално равнище (например в Албания) или на регионално равнище.

    - Европейски инструмент за съседство: пилотен проект UNICRI (5 милиона евро) за предотвратяване на насилствения екстремизъм в регионите на Сахел и Магреб.

    - Комисията финансира голям брой програми, например в региона на Близкия изток и Северна Африка или в други региони на Африка (страните от Магреб, Сахел, Нигерия, Нигер, Чад).

    Европейският инструмент за демокрация и права на човека (ЕИДПЧ) подкрепя също съответните програми, като например:

    - Ангажиране на младите хора за правата на човека и социалното сближаване (600 000 евро — ще бъде стартиран и ще заработи до 2019 г.). Партньор по изпълнението: Поколения за мир.

    - Отвъд радикализацията: Младежта в Ливан взема думата! (600 000 евро, проектът ще бъде стартиран и ще заработи до 2019 г.). Партньор по изпълнението: Deutsche Welle.

    - La jeunesse sahraouie, acteur central de la résolution pacifique du conflit - Algérie, Tindouf; гражданско общество“ - насочен към бежанските лагери сахрави в Тиндуф (96 000 евро; 2016—2018 г.). Изпълняван от Oxfam-Solidariteit.

    - Voix du Sud, Voix du Nord pour un meilleur vivre ensemble en Algérie pour garantir la démocratie en Algérie (0,5 милиона евро; проектът ще бъде стартиран и ще заработи до 2018 г.).

    24    Продължаване на подкрепата за инициативите на Глобалния форум за борба с тероризма (ГФБТ) за предотвратяване и противодействие на насилническия екстремизъм.

    В ход

    ЕС продължи да предоставя подкрепа за предотвратяване и противодействие на насилствения екстремизъм на равнището на общностите чрез инициативи, вдъхновени от Глобалния форум за борба с тероризма (ГФБТ), включително „Хедая“ — Международния център за високи постижения за борба срещу насилническия екстремизъм, и Глобалния фонд за обществена ангажираност и устойчивост (GCERF). По-конкретно, механизмът за безвъзмездна помощ „Хедая“ сега предоставя подкрепа за инициативите на най-близкото до гражданите равнище в Централна Азия, Западните Балкани и Грузия с финансиране от ЕС. Освен това ЕС подкрепя дейностите на GCERF в Бангладеш, Кения, Косово, Мали и Нигерия, както и новаторска инициатива на частния сектор за мобилизиране на съфинансиране от частния сектор за дейностите на GCERF.

    ЕС е съпредседател на работната група на ГФБТ за Африканския рог (с Турция) и е член на работната група на ГФБТ по въпросите на противодействието на насилствения екстремизъм. Въпросите на предотвратяването и противодействието на насилствения екстремизъм (включително младежта и жените) са основен елемент от работата на работната група за Африканския рог. ЕС организира през лятото на 2017 г. два семинара за ключовите заинтересовани страни в региона, с цел насърчаване на „жизнения цикъл на радикализацията“ на Глобалния форум за борба с тероризма — набор от документи, съдържащи най-добри практики.

    25    Включване на избрани съседни държави на ЕС в мрежите eTwinning Plus.

    В ход

    Инструментът eTwinning Plus (който вече обхваща Тунис, Азербайджан, Грузия, Украйна, Армения и Молдова) ще бъдат разширен, за да обхване други държави от евро-средиземноморското партньорство. Вече започнаха обсъждания с Алжир.

    26    Стартиране на проект за осъществимостта на виртуален обмен по програма „Еразъм+“, за да се насърчават онлайн връзките между младите хора, като целта е до 2019 г. да бъдат обхванати 200 000 младежи.

    В ход

    Проучването за осъществимост бе финализирано. Проектът предоставя възможности за това как да се стартира, а след това и напълно да се въведе инициативата, като обхваща ключови аспекти, като набирането на участници, назначаването и обучението на фасилитаторите, какво съдържание се изисква, за да се гарантира увеличаването на осведомеността на участниците относно културните различия, необходимите ИТ платформи и начина, по който ще бъдат признати участниците за участието им. Целта е да се започне пилотният проект с 1000—2000 младежи през 2018 г. и да се въведе по-широко до края на 2019 г.

    (1)

    [1] За повече информация вж. http://pameca.org.al/ .

    Top

    Брюксел, 29.6.2017

    COM(2017) 354 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Актуално състояние на изпълнението на плана за действие с цел засилване на борбата с финансирането на тероризма

    към

    Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Европейския съвет и Съвета

    Осми доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност


    АКТУАЛНО СЪСТОЯНИЕ НА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПЛАНА ЗА ДЕЙСТВИЕ С ЦЕЛ ЗАСИЛВАНЕ НА БОРБАТА С ФИНАНСИРАНЕТО НА ТЕРОРИЗМА (COM(2016) 50 final от 2.2.2016 г.)

    Цели и действия

    Срокове

    Описание/Актуално състояние

    Предотвратяване на движението на средства и идентифициране на финансирането на тероризма

    Борба срещу злоупотребите с финансовата система за целите на финансирането на тероризма

    Изтегляне на срока за ефективно транспониране и за влизане в действие на четвъртата директива срещу изпирането на пари.

    Най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -1.1.2017 г. в предложението за изменения на четвъртата директива срещу изпирането на пари.

    -Заменено от текущите преговори (тристранни) за изменение на четвъртата директива срещу изпирането на пари — вж. по-долу.

    Приемане на списък с високорисковите трети държави със стратегически пропуски в борбата с изпирането на пари/финансирането на тероризма.

    Най-късно до второто тримесечие на 2016 г.

    -Делегиран акт със списък на ЕС, в който се вземат предвид препоръките на списъците на Специалната група за финансови действия, приети на 14.7.2016 г., влезе в сила през септември 2016 г.

    -Допълнителните изменения на делегирания акт са отхвърлени от Европейския парламент.

    -Комисията възнамерява да засили своя активен ангажимент за диалог и координация в рамките на Специалната група за финансови действия, за да повлияе на процеса на включване в списъка на високорискови трети държави нагоре по веригата.

    -Комисията също така ще разработи нова методология за оценка на ЕС, която не се основава само на външни източници на информация. Изготвя се пътна карта, в която се посочват основните стъпки към такава нова методология, с поетапни подробни планове за следващите 18 месеца и перспективи за следващия период.

    -ЕС следва също така да работи проактивно с държавите с „нисък капацитет“, за да им помогне да подобрят положението си по отношение на предотвратяването на изпирането на пари/финансирането на тероризма.

    Публикуване на доклад относно наднационалната оценка на рисковете от изпиране на пари и финансиране на тероризма и препоръки към държавите членки относно подходящи мерки за справяне с тези рискове.

    Второ тримесечие на 2017 г.

    -В процес на изпълнение.

    -Предвидено за приемане в края на юни 2017 г.


    Предложение за изменения на следните пунктове от четвъртата директива срещу изпирането на пари:

    -Мерки/контрамерки за разширена комплексна проверка по отношение на високорискови трети държави;

    -Платформи за обмен на виртуални валути;

    -Предплатени инструменти;

    -Централизирани регистри на банковите и платежните сметки или електронни системи за извличане на данни;

    -Достъпа на звената за финансово разузнаване до информация и обмен на информация.

    Най-късно до второто тримесечие на 2016 г. — Изпълнено

    -Предложението е прието от Комисията на 5.7.2016 г.

    -Понастоящем в напреднал етап на тристранни преговори.


    Подобряване на ефикасността на транспонирането от ЕС на мерките на ООН за замразяване на средства, включително чрез по-добра информация между ЕС и ООН.

    Най-късно до второто тримесечие на 2016 г.

    -В процес на изпълнение: Службите на Комисията намалиха времето, необходимо да транспонират в законодателството на ЕС новите списъци на ООН, свързани с Ислямска държава/Ал Кайда, от 5 на 3 дни средно — отчасти в резултат на засиленото споделяне на информация от Комитета на ООН по санкциите относно Ислямска държава/Ал Кайда.

    -Службите на Комисията проучват въпроса какво може да се направи, за да се сведе времето за транспониране до 2 дни.

    -На Генералния секретариат на Съвета беше възложено да създаде база данни за мониторинг на забраните за влизане в ШИС въз основа на санкциите на ООН. Тя ще бъде на разположение до 2017—2018 г.

    Засилване на капацитета на държавите членки, Комисията, Европейската служба за външна дейност (ЕСВД) и на икономическите оператори да обменят информация относно предизвикателствата пред прилагането на ограничителни мерки, включително за обмен на информация относно новите списъци на ООН, чрез базата данни за финансови санкции.

    Най-късно до второто тримесечие на 2016 г.

    -В процес на изпълнение: Комисията разработва ново приложение на базата данни за финансови санкции, което да ѝ даде възможност за предаване на информация относно новите списъци на ООН преди транспонирането в законодателството на ЕС (предстои да бъде създадена и да заработи до септември);

    -Службите на Комисията проучват дали базата данни за финансови санкции може също да се използва за предаване на информация за националните списъци на държавите членки.

    Проучване на възможността за самостоятелен законодателен инструмент, който да даде възможност за по-широк достъп до регистрите на банковите и платежните сметки за целите на други разследвания и от други органи, необхванати от четвъртата директива срещу изпирането на пари.

    Най-късно до второто тримесечие на 2016 г.

    -В процес на изпълнение.

    -Консултации бяха проведени с i) органите, управляващи съществуващите банкови регистри, ii) органите, които могат да имат достъп до банкови регистри за цели, различни от изпиране на пари (правоприлагащи органи, служби за възстановяване на активи, данъчни органи, органи за борба с корупцията), както и банковия сектор.

    Засилване на сътрудничеството между звената за финансово разузнаване чрез подходящи мерки.

    Най-късно до второто тримесечие на 2017 г.

    -В процес на изпълнение.

    -Предвидено за края на юни 2017 г.



    Други инициативи за допълване на съществуващата правна рамка

    Хармонизиране на престъпленията и санкциите във връзка с изпирането на пари

    Законодателно предложение за хармонизиране на престъпленията и санкциите, свързани с изпирането на пари.

    Най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -Комисията публикува предложение на 21 декември 2016 г.

    -Съветът постигна общ подход на 8 юни 2017 г.

    -Европейският парламент определи докладчик; докладът трябва да бъде публикуван до септември 2017 г.



    Справяне с незаконното движение на парични средства в брой

    Комисията ще работи с Европейската централна банка (ЕЦБ), Европол и други заинтересовани страни относно използването на банкноти с висок номинал, по-специално банкнотата от 500 евро, което представлява проблем, докладван от правоприлагащите органи.

    Изпълнено

    -Изпълнено. Не са необходими по-нататъшни мерки.

    -Управителният съвет на ЕЦБ прие решение на 4.5.2016 г. за поетапно премахване на банкнотата от 500 евро.

    Законодателно предложение срещу незаконното движение на парични средства в брой.

    Най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -Предложение на Комисията, публикувано на 21.12.2016 г.

    -В Съвета (работна група „Митнически съюз“): в ход е второ четене въз основа на компромисен текст на председателството.

    -В Европейския парламент - назначаването в компетентната комисия се очаква в средата на юни.


    Да проучи и уместността на възможното определяне на горни граници за плащанията в брой.

    Актуално състояние, представено на заседанието на ECOFIN от юни 2016 г.

    -Беше проведена открита обществена консултация между 1 март и 31 май.

    -Резултатите в момента се анализират.



    Завършване на рамката на ЕС за проследяване и замразяване на активи на терористи

    Режим на ЕС за замразяване на активи на терористи съгласно член 75 от Договора за функционирането на ЕС.

    Приключване на оценката най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.;

    -Представена е оценката на Комисията в третия доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност (COM(2016)831 от 21.12.2016 г.): без предприемане на допълнителни действия на този етап.

    Укрепване на взаимното признаване на решенията за замразяване и конфискация на активи от престъпна дейност.

    Най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -Предложение на Комисията, публикувано на 21.12.2016 г.

    -Текущи преговори в Съвета с оглед на постигането на общ подход.

    -Европейският парламент определи докладчик.


    Евентуална европейска система, която да допълни съществуващото споразумение между ЕС и САЩ за Програма за проследяване на финансирането на тероризма, като проследява трансакции, изключени по посоченото споразумение.

    Приключване на оценката най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -Представена е оценка в третия доклад за напредъка по създаването на ефективен и истински Съюз на сигурност (COM(2016)831 от 21.12.2016 г.)0

    -В процес на изпълнение.

    Целево определяне на източниците на финансиране

    Законодателно предложение за укрепване на правомощията на митническите органи и на сътрудничеството между тях и за борба срещу финансирането на тероризма, свързано с търговията със стоки.

    Придвижено за първото тримесечие на 2017 г. (COM(2016) 230 final)

    -В процес на изпълнение.


    Законодателно предложение за борба срещу незаконния трафик на паметници на културата.

    Най-късно до второто тримесечие на 2017 г.

    -Подготовката е в ход.

    -Приемането е предвидено за лятото на 2017 г.

    План за действие на ЕС относно нелегалния трафик на екземпляри от дивата флора и фауна.

    най-късно до първото тримесечие на 2016 г.

    -План за действие, приет на 26.2.2016 г.

    -Заключения на Съвета, приети на 20.6.2016 г.

    -Текуща работа по изпълнението.

    Избрани аспекти, свързани с външното измерение


    Засилване на подкрепата за трети държави за постигане на съответствие с правните изисквания на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и с препоръките на Специалната група за финансови действия.

    В ход.

    -В процес на изпълнение.


    Подкрепа на държавите в региона на Близкия изток, Северна Африка и Югоизточна Азия да следят, да възпрепятстват и да осуетяват финансирането на тероризма.

    Най-късно до четвъртото тримесечие на 2016 г.

    -В процес на изпълнение.

    Top