EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016XC0804(01)

Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

OB C 282, 4.8.2016, p. 14–17 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

4.8.2016   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 282/14


Публикация на заявление съгласно член 50, параграф 2, буква а) от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни

(2016/C 282/09)

Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявлението в съответствие с член 51 от Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета (1).

ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

„OLIVA DI GAETA“

ЕС №: PDO-IT-02101 – 23.12.2015

ЗНП ( X ) ЗГУ ( )

1.   Наименование/наименования

„Oliva di Gaeta“

2.   Държава членка или трета държава

Италия

3.   Описание на селскостопанския продукт или храната

3.1.   Вид продукт

Клас 1.6. Плодове, зеленчуци и зърнени храни, пресни или преработени

3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието в точка 1

Наименованието „Oliva di Gaeta“ е запазено за маслините от сорта „Itrana“ (наричан също „Gaetana“). При пускането на пазара за консумация маслините „Oliva di Gaeta“ трябва да имат следните характеристики:

—   форма: сферична;

—   размер: минимум 12 mm;

—   брой плодове/kg: не повече от 410;

—   цвят: наситенорозов до виолетов;

—   съотношение на месестата част към костилката: не по-малко от 3;

—   общо полифеноли: не по-малко от 12 mg/kg;

—   общо токофероли: не по-малко от 42 mg/kg.

Освен това месестата част трябва да бъде напълно отделена от костилката, с мека консистенция, характерен вкус, леко горчив, киселинен и/или млечен, с наситенорозов до виолетов цвят.

Възможните недостатъци, като например увреждане на кожата със или без увреждания на месестата част, сбръчкване на кожата, наличие на дръжки, както и увреждания от криптогамни растения и/или от насекоми, са допустими при максимално съотношение до 6 %.

3.3.   Фуражи (само за продукти от животински произход) и суровини (само за преработени продукти)

Сортът, който се използва изключително за маслините със ЗНП „Oliva di Gaeta“, е „Itrana“ (наричан също „Gaetana“). Използването на генетично модифицирани растения „Itrana“ не е разрешено. За производството на „Oliva di Gaeta“ е забранено използването на партиди маслини, които са неузрели или меки, или маслини с червена обвивка и/или с месеста част, при която липсва „кървавочервено“ оцветяване.

3.4.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат осъществени в определения географски район

Всички етапи на производствения процес (отглеждане, събиране на реколтата, преработка на маслините) трябва да бъдат осъществени в определения географски район, описан в точка 4 по-долу.

3.5.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др. на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Продуктът, който се пуска за консумация със защитеното наименование за произход „Oliva di Gaeta“, може да бъде опакован:

в съдове, предназначени за контакт с храни, с максимален капацитет от 25 литра. За този вид опаковка датата на опаковане трябва да бъде отбелязана върху съда с ясно видими и неизтриваеми знаци;

в прозрачни стъклени съдове с максимален капацитет от 4 литра;

в пластмасови съдове за еднократна употреба с максимален капацитет от 4 литра.

В момента на опаковане се допуска използването на подкиселяващи вещества и/или консерванти, като L-аскорбинова киселина и лимонена киселина, с цел да се удължи срокът на годност на продукта.

Допуска се пастьоризация на саламурата.

Пастьоризация на маслините обаче не е разрешена.

3.6.   Специфични правила за етикетиране на продукта, за който се отнася регистрираното наименование

Етикетите, използвани за „Oliva di Gaeta“, трябва да носят логото на ЗНП на Европейския съюз и следната допълнителна информация:

наименованието „Oliva di Gaeta“, последвано от акронима ЗНП;

името, търговското наименование и адресът на производителя;

следното лого на продукта:

Image

Забранено е добавянето на каквито и да било определения, които не са изрично предвидени. Допуска се обаче използването на търговски наименования, при условие че те нямат рекламен характер и не заблуждават потребителя, на наименованието на стопанството, откъдето идва продуктът, както и на други отговарящи на истината и проверими позовавания, които са разрешени от действащото общностно, национално или регионално законодателство и не са в противоречие с целите и съдържанието на настоящата спецификация.

4.   Кратко определение на географския район

Районът на отглеждане и производство на маслини със защитено наименование за произход „Oliva di Gaeta“ обхваща територията на регионите Лацио и Кампания, изброени по-долу:

Провинция Латина: целите общини Bassiano, Campodimele, Castelforte, Cori, Fondi, Formia, Gaeta, Itri, Lenola, Maenza, Minturno, Monte S. Biagio, Norma, Priverno, Prossedi, Roccagorga, Roccamassima, Roccasecca dei Volsci, Sermoneta, Sezze, Sonnino, Sperlonga, Spigno Saturnia, SS. Cosma e Damiano, Terracina, както и част от територията на община Cisterna di Latina. По отношение на община Cisterna di Latina долната граница на района на производство е железопътната линия Рим — Неапол;

Провинция Frosinone: цялата територия на общините Amaseno, Ausonia, Castelnuovo Parano, Coreno Ausonio, Esperia и Pico;

Провинция Рим: цялата територия на общините Castel Madama, Castel San Pietro, Palestrina, Labico, Valmontone, Artena, San Gregorio da Sassola, Casape, Poli и Tivoli.

Провинция Caserte: цялата територия на общините Sessa Aurunca и Cellole.

Image

5.   Връзка с географския район

Определеният географски район, който се състои от 44 общини, е хомогенна област, простираща се от север на юг по протежението на билото на планините Tiburtini, Prenestini, Lepini, Ausoni и Aurunci. Отглеждането на маслини в този район е почти изцяло основано на култивирането на сорта „Itrana“ (наричан също „Gaetana“) и е тясно свързано с местния обществен живот, като векове наред е определяло развитието на района и следователно живота на хората, влияейки най-вече на местната икономика. Сортът „Itrana“ (наричан също „Gaetana“) е идеално пригоден към условията на почвата в района на отглеждане на „Oliva di Gaeta“; той не се култивира толкова интензивно извън този район.

Сортът е с две предназначения и се характеризира с късно зреене. Плодовете се събират, когато са напълно узрели. Определянето на правилната степен на зрялост на маслините е от решаващо значение за получаването на характеристиките на „Oliva di Gaeta“. Маслините, предназначени за производството на „Oliva di Gaeta“, трябва да се берат напълно узрели, тоест когато кожата е с черен цвят, лъскава и покрита с фин слой, който местните наричат „panno“, докато месестата част постепенно придобива тъмен виненочервен цвят, започващ от периферната част на маслината. Определянето на правилната степен на зрялост от страна на земеделския стопанин е много важно за постигането на правилния цвят на „Oliva di Gaeta“ след ферментацията.

За процеса на ферментация на маслините, използвани за производството на „Oliva di Gaeta“, се прилага традиционният метод „Itrana“. Този метод, който се е предавал от поколение на поколение между местните производители, се осъществява изключително в района на ЗНП; естествената млечна ферментация започва без незабавното добавяне на сол и/или изкуствени подкиселяващи вещества. Това е система, която е усъвършенствана с течение на годините и се основава на ферментационни процеси с участието на богата и разнообразна микробна флора; тези процеси възникват спонтанно и водят до много бърза първоначална ферментация, която впоследствие се забавя и се стабилизира след добавянето на сол. Управлението на този процес от производителя изисква внимателно наблюдение на средата, съставена от маслини и вода, към които постепенно се добавя сол. По време на процеса саламурата трябва редовно да бъде допълвана, така че маслините никога да не са изложени на въздух.

Управлението на добрия процес на ферментация, в допълнение към омекотяването на маслините, което дава възможност да се отделят костилките, също така характеризира и отличава вкуса на „Oliva di Gaeta“ — леко горчив, киселинен и/или млечен — от останалите сортове трапезни маслини.

Множество сведения, присъстващи в различни исторически документи, които датират от времето на Херцогство Гаета и засягат производството и предлагането на пазара на (черни) трапезни маслини, сочат, че херцогството е било „люлката“ на маслините, носещи неговото име.

Наименованието „Oliva di Gaeta“ може да бъде исторически проследено до наименованието на района на произход, който е част от Херцогство Гаета, както и до пристанището, откъдето са тръгвали корабите за основните потребителски пазари за черни маслини. Оттогава наименованието „Oliva di Gaeta“ се използва от търговците и производителите за описание на черните трапезни маслини „Itrana“, получени по специална местна система за преработка. От историческа гледна точка връзката между продукта и района се доказва от редица документи; много от тях са исторически позовавания, отнасящи се до метода на производство на черните трапезни маслини. Наименованието „Oliva di Gaeta“ се е утвърдило добре в продължение на няколко десетилетия, за което свидетелстват фактури, етикети, рекламни материали, различни медийни публикации и т.н.

Препратка към публикуваната спецификация на продукта

(член 6, параграф 1, втора алинея от посочения регламент)

Консолидираният текст на спецификацията на продукта е публикуван на следния уебсайт: http://www.politicheagricole.it/flex/cm/pages/ServeBLOB.php/L/IT/IDPagina/3335

или:

чрез директно търсене от началната страница на уебсайта на Министерството на политиката в областта на земеделието, храните и горското стопанство (www.politicheagricole.it), като се избере рубриката „Prodotti DOP e IGP“ (горе вдясно на екрана), след това — „Prodotti DOP, IGP e STG“ (отстрани вляво на екрана) и накрая — „Disciplinari di produzione all’esame dell’UE“.


(1)  ОВ L 343, 14.12.2012 г., стр. 1.


Top