Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016PC0557

    Предложение за РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА за изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    COM/2016/0557 final - 2016/0265 (COD)

    Брюксел, 7.9.2016

    COM(2016) 557 final

    2016/0265(COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)

    {SWD(2016) 287 final}
    {SWD(2016) 288 final}


    ОБЯСНИТЕЛЕН МЕМОРАНДУМ

    1.КОНТЕКСТ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО

    Основания и цели на предложението

    Европейският съюз е изправен пред предизвикателства в много области на политиката, като непрекъснато има голямо търсене на европейски статистически данни 1 . Изпълнението и мониторингът на политиките на ЕС се основават на съпоставима и висококачествена статистическа информация относно икономическото, социалното и екологичното положение в ЕС, както и на компонентите на тази информация на национално и регионално равнище. Европейската статистика е също така абсолютно необходима, за да може Европа да бъде разбирана от широката общественост и за да могат гражданите да участват в демократичния процес и обсъждането на настоящето и бъдещето на ЕС.

    Нужно е спешно да бъдат попълнени определен брой пропуски в статистическите данни, за да се удовлетворят нуждите от информация, произтичащи от десетте приоритета на политиката на Комисията 2 . Освен това актуалността на някои европейски статистически данни трябва бързо да се подобри, така че с тях да се предоставя по-актуална информация, която е необходима в контекста на европейския семестър.

    Въпреки че националните статистически системи положиха значителни усилия за модернизиране на техните методи на изготвяне с подкрепата на Европейската статистическа програма (ЕСП) за периода 2013 — 2017 г., настоящата инфраструктура за изготвяне на статистически данни все още не е достатъчно гъвкава, че да може да предоставя нови статистически данни, когато това е необходимо, като в същото време свързаните разходи и административна тежест бъдат ограничавани. При запазване на сегашното положение Европейската статистическа система (ЕСС) няма да бъде в състояние да удовлетворява нарастващото търсене на статистически данни или необходимостта да обезпечава наличието им по-бързо, което излага на риск относимостта на европейската статистика.

    В този контекст целта на предложението е удължаване на ЕСП за периода 2018 — 2020 г. и осигуряване на финансовата подкрепа, от която ЕСС се нуждае, за да бъде в състояние:

    да предоставя висококачествена статистическа информация и да попълни пропуските в статистическите данни, които трябва да бъдат отстранени най-бързо, с акцент върху определен брой приоритетни области, отразяващи десетте политически приоритета на Комисията;

    да изгради постоянния капацитет, който е необходим, за да може да се реагира по-бързо на възникващите нови потребности, а статистическата инфраструктура да се адаптира по такъв начин, че да може да се използва потенциалът на нови източници на данни, както и

    да засили партньорството в рамките на ЕСС и извън нея с цел допълнително увеличаване на нейната продуктивност и осигуряване на водещата ѝ роля в официалната статистика в световен мащаб.

    Страните, които най-пряко ще бъдат засегнати от предложението, са ползвателите на статистически данни (например лица, отговорни за изработването на политиките, медии и изследователи), изготвящите статистиката субекти (националните статистически институти (НСИ) и други национални органи (ДНО)), както и респондентите (домакинства и стопански субекти).

    Тъй като ЕСП е хоризонтална инициатива, тя не е част от Програмата на Комисията за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT).

    Съгласуваност със съществуващите разпоредби в областта на политиката

    В член 13 от Регламент (ЕО) № 223/2009 относно европейската статистика се посочва, че „Европейската статистическа програма осигурява рамката за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика и определя основните области и целите на предвидените дейности за период, който съответства на периода, обхванат от многогодишната финансова рамка“. С ЕСП се очертават рамката на европейската статистика и нейните приоритети за периода на действие на програмата и се определя също така бюджетът за посочения период. Годишните работни програми на Евростат се основават на многогодишната ЕСП. Настоящата ЕСП, определена в Регламент (ЕС) № 99/2013 за периода 2013 — 2017 г., е осмата програма от този вид.

    С настоящата инициатива се цели създаването на законодателна рамка за ЕСП за периода на действие на многогодишната финансова рамка (МФР).

    В член 14 от Регламент (ЕО) № 223/2009 се предвижда, че ЕСП подлежи на изпълнение чрез „отделни статистически действия“, за които се взема решение:

    от Европейския парламент и от Съвета,

    от Комисията при специални условия, или

    посредством споразумения за ЕСС между НСИ или ДНО и Комисията (Евростат).

    Настоящото предложение не се отнася до „друга статистика“ според определението в Решение 2012/504/ЕС на Комисията 3 , която не е европейска статистика, а се установява в процеса на планиране и координиране, който се направлява от Евростат.

    Съгласуваност с другите политики на Съюза

    Главната цел на европейската статистика е да осигурява основата за разработването, мониторинга и оценяването на европейските политики чрез надеждна, обективна, съпоставима и съгласувана статистическа информация.

    Настоящото предложение ще бъде в подкрепа на десетте политически приоритета в Програмата на Комисията за работни места, растеж, справедливост и демократична промяна и на други политики на Съюза, като европейския семестър, стратегията „Европа 2020“ за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, както и европейския енергиен съюз. Необходимостта от политически отговор на дълбоката икономическа криза и нейното социално въздействие увеличи търсенето на по-добри икономически и социални политики, основани на сериозни и съпоставими факти. Базираните на факти решения са особено важни за управлението на резултатите от изпълнението на политиките на ЕС. Съветът неведнъж е подчертавал — последно в заключенията от 8 декември 2015 г. на Съвета по икономически и финансови въпроси — изключителното значение на официалните статистически данни за изработването на политиките.

    Инициативата ще залегне в основата на политиките на Съюза по-специално в следните области:

    в съответствие с ключовите приоритети за растеж и създаване на работни места, умения, мобилност и намаляване на бедността и социалното изключване, социалните показатели следва да спомогнат за укрепване на социалното измерение на ЕС, европейския паричен съюз и анализа на социалното въздействие на макроикономическите политики;

    в подкрепа на приоритета „стимулиране на заетостта, растежа и инвестициите“ е необходима допълнителна работа в областта на статистиката с цел да се анализира въздействието на технологичната промяна и иновациите върху растежа и заетостта и да се внедри система за мониторинг на кръговата икономика;

    с цел предоставяне на по-добри статистически данни за „европейския енергиен съюз“ са необходими по-подробни данни за потреблението на енергия и подобри предварителни оценки на енергийните баланси;

    във връзка с приоритета „цифров единен пазар“ са необходими статистически данни за трансграничните онлайн продажби. По-специално налице е необходимост от по-подробна информация относно достъпа до услуги за разпространение на съдържание, предоставяни от посредници, относно доверието в онлайн платформите и посредниците и относно пречките, пред които домакинствата се изправят при трансгранични покупки;

    в подкрепа на приоритета за „по-задълбочен и по-справедлив икономически и паричен съюз“ все по-голямо значение за оценяването на структурните реформи в държавите членки придобиват хармонизираният индекс на цените на жилищата и съответните статистически данни. В резултат на това ползвателите призовават за допълнителни усилия за разширяване на техния обхват и качество, както и

    за да бъде „укрепена ролята на ЕС като участник на световната сцена“ и в съответствие с Програмата до 2030 г. за устойчиво развитие статистическите данни следва да подпомагат ЕС в управлението и мониторинга на въздействието на неговите външни политики и програми за помощ, и да допринасят за доброто управление и демократичния дебат в партньорските държави.

    2.ПРАВНО ОСНОВАНИЕ, СУБСИДИАРНОСТ И ПРОПОРЦИОНАЛНОСТ

    Правно основание

    Правното основание за предложението е член 338 от Договора за функционирането на Европейския съюз, според който Европейският парламент и Съветът имат право да приемат мерки за изготвянето на статистически данни, когато това е необходимо за дейностите на Съюза. В посочения член се определят изисквания по отношение на изготвянето на статистически данни на европейско равнище, като се казва, че те трябва да отговарят на стандартите за безпристрастност, надеждност, обективност, научна независимост, рентабилност и поверителност на статистическата информация.

    Субсидиарност (извън областите на изключителна компетентност)

    Принципът на субсидиарност се прилага, доколкото предложението не попада в обхвата на изключителната компетентност на ЕС. Споделянето на компетентността между ЕС и държавите членки се обуславя от необходимостта да се гарантира високо качество и съпоставимост на статистическите данни, на които се основават политиките на ЕС, както и от транснационалния характер на много аспекти на статистиката като цяло и в частност на европейската статистика. Ето защо единствено чрез координиран подход към разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика, както се посочва в ЕСП, може да бъдат гарантирани изискваните съгласуваност и съпоставимост на статистическите данни, които са от значение за дейностите на ЕС.

    Целта на предложеното действие, а именно разработване, изготвяне и разпространение на европейска статистика в рамките на удължения срок на ЕСП за периода 2018 — 2020 г., не може да бъде постигната в достатъчна степен от самите държави членки и по тази причина се реализира по-добре на равнището на ЕС въз основа на правен акт на ЕС, гарантиращ необходимата съпоставимост на статистическата информация на европейско равнище във всички области на статистиката, които са обхванати от посочения акт. Самото събиране на данни може да се извършва от държавите членки.

    Пропорционалност

    Настоящото предложение е в съответствие с принципа на пропорционалност поради следните причини.

    В съответствие с принципа на пропорционалност предложението за регламент се ограничава до необходимия минимум за постигане на неговата цел и не надхвърля необходимото за тази цел. Конкретните цели на предложеното удължаване на програмата са същите като целите по настоящата програма (2013 — 2017 г.). Тези цели се формулират и планират по-подробно в годишните статистически работни програми на Комисията, които се изготвят в тясно сътрудничество с държавите членки и се приемат, като се взема предвид становището на Комитета на ЕСС. Новите статистически изисквания, оказващи въздействие върху държавите членки, още на ранен етап ще бъдат изготвени с прякото участие на държавите членки.

    Избор на инструмент

    Предлаган инструмент: регламент.

    Предложението се отнася до изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. 4 чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    3.РЕЗУЛТАТИ ОТ ПОСЛЕДВАЩИТЕ ОЦЕНКИ, КОНСУЛТАЦИИТЕ СЪС ЗАИНТЕРЕСОВАНИТЕ СТРАНИ И ОЦЕНКИТЕ НА ВЪЗДЕЙСТВИЕТО

    Последващи оценки/проверки за пригодност на действащото законодателство

    Направен беше задълбочен анализ на оценката на статистическата програма на Общността за периода 2008 — 2012 г., на междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. 5 и на окончателните оценки на Програмата за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS).

    В междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. е направено заключението, че програмата като цяло се изпълнява добре, като при 17 от общо 23 подробно изложени цели изпълнението върви по план. ЕСП осигурява добра добавена стойност за ЕС, управлява се ефективно, отговаря на потребностите на ползвателите и е съгласувана с останалите статистически програми. Например преминаването към нови методи за изготвяне на статистически данни е от полза за подходите, които се използват в цялата ЕСС. В оценката са формулирани следните три препоръки във връзка с насочеността и по-нататъшното оптимизиране на изпълнението на ЕСП:

    да се обърне специално внимание на онези цели, при които са установени проблеми;

    да се осигурят достатъчно ресурси за поддържане на необходимото равнище на инвестициите за модернизиране на изготвянето на европейската статистика, както и

    да се идентифицират и изпълнят проекти на равнището на ЕС, които могат да увеличат в максимална степен добавената стойност за ЕС.

    Горепосочените препоръки бяха внимателно анализирани и са взети под внимание в настоящото предложение.

    Консултации със заинтересованите страни

    Стратегията за консултации по предложението за удължаване на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. беше изготвена на ранен етап, за да се получат коментари и мнения от възможно най-много заинтересовани страни. В този контекст и въз основа на проведените от 2014 г. досега интензивни консултации с различни групи заинтересовани страни, Евростат предложи всеобхватен подход към консултациите със заинтересовани страни в рамките на оценката на въздействието.

    Консултациите със заинтересованите страни бяха проведени в съответствие със стратегията, както и с общите принципи и минималните изисквания, определени от Комисията в нейните Насоки за провеждане на консултации със заинтересовани страни. С цел да се гарантира, че всички заинтересовани страни са имали възможност да изразят своето мнение, основни елементи в стратегията бяха поредица от целеви консултации с основните заинтересовани страни и една обществена консултация 6 .

    Тъй като настоящата ЕСП за периода 2013 — 2017 г. бе изготвена през 2010 — 2011 г., беше преценено, че е важно да бъдат получени коментари от заинтересованите страни, за да бъдат установени промените, които междувременно са настъпили и следва да бъдат взети предвид при удължаването на срока на програмата. Те включват настъпилите политически, икономически и социални промени и отбелязаното развитие в областта на технологиите, статистиката и методологията. След това беше направена оценка на приоритетите пред европейската статистика до 2020 г. — по-специално от гледна точка на ползвателите. Накрая беше потърсена обратна връзка, що се отнася до въздействието на предложените действия върху ползвателите и изготвящите статистиката субекти и върху респондентите (по-специално стопанските субекти), както и по отношение на установените трудности, които ще трябва да се преодолеят, за да могат да бъдат осъществени съответните действия. В рамките на консултациите беше отделено внимание и на въздействието на различните варианти на политика върху удължаването на ЕСП.

    В стратегията за консултации бяха определени и изготвени списъци на категориите и групите заинтересовани страни, така че всички те бяха обхванати в достатъчна степен. Сред тях бяха институционални и неинституционални ползватели на европейската статистика, изготвящи статистиката субекти (НСИ и ДНО), респонденти в рамките на проучванията (стопански субекти и домакинства) и обществеността като цяло. В рамките на обширните консултации с различни категории заинтересовани страни, започнали през 2014 г. и продължили през цялата 2015 г., бяха проведени:

    конференция на ползвателите на европейски статистически данни и на заинтересованите страни в тази връзка,

    консултация с генералните дирекции на Комисията,

    консултация с изготвящите статистиката субекти/НСИ, както и

    обществена консултация с акцент върху промените в цялостната среда, които биха могли да повлияят на приоритетите на ЕСП за периода 2018 — 2020 г., както и върху въздействието на различните варианти.

    На ранен етап от изготвянето на ЕСП 7 и на текуща основа Комисията проведе също така консултации с Европейския консултативен статистически комитет, който представлява ползвателите и респондентите на европейско равнище и чиито членове са утвърдени експерти в областта на статистиката. Комитетът отбеляза, че има ясна нужда от намаляване на тежестта за респондентите, от подобряване на актуалността на данните и от включване на нови източници на данни с произход извън ЕСС, както и необходимостта да се осигурят подходящи ресурси за измерване на резултатите от новоприети политики.

    Освен външните консултации Комисията извърши вътрешна оценка на своите нужди от статистически данни, в която се посочва, че тези нужди няма да намалеят през периода на удължаването 2018 — 2020 г. Ще трябва да се запази сегашното ниво на статистическа информация, която представлява интерес за формулирането, анализа и мониторинга на политиките. Необходимо е да бъдат попълнени пропуските в данните, да се отговори на новите нужди в някои конкретни области на политиката, данните да се предоставят по-своевременно, както и да се осигурят допълнителни разбивки на географски принцип. В повечето случаи новите нужди са свързани с десетте приоритета на политиките, заложени в политическите насоки на Комисията за периода 2014 — 2019 г. Освен това по-ефективно трябва да се използват нови източници на данни (например „големи информационни масиви“), което може да доведе до повишаване на ефективността в дългосрочен план. Конкретните области, които подлежат на разработване, са социалната (в това число миграция, здраве и равенство между половете) и бизнес статистиката. Промените в структурата на европейските енергийни пазари налагат рационализиране на статистиката в областта на енергетиката, за да може да се предоставят навременни, съпоставими и достатъчно подробни данни в контекста на политиките за енергийния съюз и климата.

    Анализът на обратната връзка от различните групи заинтересовани страни показа важно разминаване:

    ползвателите се интересуват от статистически продукти с възможно найвисокото качество от гледна точка, наред с други, на относимост, навременност, обхват и съпоставимост, докато

    изготвящите статистиката субекти, предвид техните оскъдни ресурси, са изправени пред поредица от предизвикателства, когато се опитват да отговорят на търсенето.

    Всички групи изтъкнаха необходимостта от по-нататъшно осъвременяване на процесите на изготвяне на статистиката.

    Резултатите от консултациите със заинтересованите страни бяха проучени задълбочено и взети предвид при анализа на вариантите на политика в контекста на оценката на въздействието. Предпочитаният вариант на политика, който е заложен в предложението, би оказал най-голямо въздействие от гледна точка на капацитета за побързо изготвяне на данните, което е от съществена важност за удовлетворяване на основните потребности на ползвателите. Предложението включва също така нови мерки за подобряване на относимостта и актуалността на статистиката в социалната област и в областта на енергетиката, както и за използването на нови източници на данни, в това число „големи информационни масиви“. Поставен е акцент върху проектите за модернизиране, с които се цели повишаване на гъвкавостта на системите за изготвяне на статистически данни и понижаване както на дългосрочните разходи за изготвящите статистиката субекти, така и на административната тежест за респондентите.

    Събиране и използване на експертни становища

    Не е приложимо

    Оценка на въздействието

    Във връзка с настоящото предложение беше направена оценка на въздействието 8 . На 18 март 2016 г. Комитетът за регулаторен контрол излезе с положително становище по доклада за оценката на въздействието.

    Тъй като изготвянето на многогодишна ЕСП представлява изискване по член 13, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 223/2009, в оценката на въздействието не е разгледан въпросът дали да бъде удължен или не срокът на ЕСП, а как това да се направи по найдобрия начин. Тъй като предложението е за удължаване на настоящата ЕСП (за периода 2013 — 2017 г.), при всички варианти на политика за периода 2018 — 2020 г. отново бяха включени следните досегашни конкретни цели :

    Цел 1: Да се предоставя необходимата висококачествена статистическа информация в подкрепа на разработването, мониторинга и оценката на политиките на ЕС, която да обслужва потребностите на широк кръг от ползватели.

    Цел 2: Да се прилагат нови методи за изготвяне на европейската статистика, насочени към постигане на по-висока ефикасност и повишаване на качеството.

    Цел 3: Да се засили партньорството в рамките на Европейската статистическа система и извън нея с цел допълнително увеличаване на нейната продуктивност и засилване на водещата ѝ роля в официалната статистика в световен мащаб.

    Бяха разгледани следните варианти на политика:

    Вариант 1: Непроменена ЕСП (за периода 2013 — 2017 г.), удължена за периода 2018 — 2020 г. (базов сценарий)

    Този вариант се разглежда като базов сценарий, с който се сравняват останалите варианти. При него не се предвиждат никакви промени, що се отнася до планираните статистически данни (цел 1), рамката за адаптиране на статистическата инфраструктура (цел 2) или партньорствата (цел 3).

    Вариант 2: Удължаване на срока на настоящата ЕСП с някои адаптации

    Този вариант предвижда програма за периода 2018 — 2020 г., в която се запазва структурата на настоящата програма, като едновременно с това се отчитат възможностите за използване на потенциала на „големите информационни масиви“ за изготвянето на статистически данни, визията за ЕСС до 2020 г. и новите потребности на ползвателите.

    Това ще доведе до промени както в съдържанието, така и в бюджета на програмата. До известна степен този вариант може да се разглежда и като променящ обхвата, поспециално с възможна промяна на приоритетите, свързани с настоящите статистически продукти.

    Вариант 2а: Изменение на настоящата ЕСП и намаляване на годишния бюджет

    Първоначално беше разгледан този вариант, но още на ранен етап той беше отхвърлен, тъй като не решава в достатъчна степен установените проблеми. Той би довел до драстично понижаване на равнището на амбиция, що се отнася до подробната цел за „многоцелева статистика и повишаване на ефективността“, по-специално по отношение на „новите източници на данни“ (без инвестиции в „големи информационни масиви“), а също така би се отразил неблагоприятно на актуалността и относимостта на данните.

    След консултацията с НСИ стана ясно, че този вариант би способствал за изпълнението на изискванията по цел 2 в много по-малка степен от очакваното при всички държави членки. В някои държави е възможно да не бъде предприет нито един проект за модернизиране. Тъй като дейностите, свързани с осъществяване на визията за ЕСС за 2020 г., зависят от финансирането на ЕСС, те ще бъдат сериозно застрашени без достатъчна бюджетна подкрепа. Очертани бяха разходите за „големи информационни масиви“ (ИТ инфраструктура, по-напреднали ИТ, статистически и други умения) и разработки със свободно достъпни данни.

    Вариант 2б: Изменена програма, в това число статистически продукти, които са подобрени с цел изготвянето на статистически данни да бъде хармонизирано с десетте политически приоритета на Комисията, балансирана в резултат на сериозни промени в новото подреждане на приоритетите (същия годишен бюджет като при настоящата ЕСП)

    При този вариант се предвижда значителна промяна на приоритетите, свързани с настоящите статистически продукти, с цел да се способства за подобряването (особено по отношение на актуалността) на статистиката в съответствие с най-неотложните потребности на ползвателите, по-специално във връзка със статистиката в областта на неравенството, бедността, материалните лишения, енергетиката и околната среда. Някои данни, които понастоящем се събират, ще трябва значително да бъдат намалени, що се отнася до обхвата и покритието (по-малко информация, разбивки на географски принцип или периодичност), за да се даде възможност за осъществяване на новите действия. Възможното намаляване на съществуващите продукти ще се базира на анализ на разходите и относителните ползи от съответните статистически данни.

    Вариант 2в: Изменена програма, в това число нови статистически продукти с цел изготвянето на статистическите данни да бъде хармонизирано с десетте политически приоритета на Комисията, допълнена с важни инициативи за намаляване на тежестта за респондентите и разходите за НСИ, както и увеличен годишен бюджет

    Този вариант би включил следните нови или подобрени статистически продукти (цел 1) в допълнение към съществуващите продукти по настоящата програма, като се вземат предвид новите потребности на ползвателите:

    подобряване на актуалността на данните за неравенството, бедността и материалните лишения на хората в Европа (включително експресни оценки);

    изготвяне, при това по-навременно, на повече статистически данни в областта на енергетиката (ефективност, сигурност, възобновяеми енергийни източници, потребление, цени и т.н.);

    повишаване на качеството и подобряване на актуалността на данните за околната среда в подкрепа на политиката в областта на изменението на климата и кръговата икономика;

    измерване на напредъка по изпълнението на целите на ООН за устойчиво развитие;

    подкрепа на факторите за технологична промяна и електронна търговия;

    подобряване на годишните демографски прогнози;

    разширяване на статистиката за цените на жилищата;

    разширяване на обхвата на статистиката в сектора на услугите, както и

    измерване на глобализацията.

    Този вариант предвижда също така нови инвестиции в статистическата инфраструктура по цел 2 в следните направления:

    проучвателна работа във връзка с бъдещо социално проучване на ЕС, за да се повиши значително гъвкавостта на социалните показатели с цел осигуряване на по-своевременни реакции спрямо новите потребности на ползвателите;

    статистика по заявка и разпространението като услуга: развитие на възможностите за предоставяне на повече и по-добри услуги и продукти, свързани с анализ на данни, които да се използват за обосноваване, разработване, и мониторинг на политиките на ЕС, по-специално в области като конкурентоспособност, кръгова икономика, политика в областта на селското стопанство и храните, както и регионално развитие;

    модернизиране, в това число използването на нови източници: използване на потенциала на цифровите разработки, по-специално що се отнася до включването на нови източници на данни („големи информационни масиви“, „интернет на нещата“), както и

    базова инфраструктура и пилотни проекти за модернизиране: укрепване на европейската статистическа инфраструктура чрез проекти, които се опират на опита от европейската система от оперативно съвместими търговски регистри за статистически цели (регистър EuroGroups) и от платформата за разпространение на данни от преброяванията („census hub“). Разработване на нови методологични и ИТ инструменти, тяхното споделяне между статистическите органи и осигуряване на по-широко използване на административни данни и техники за свързване на данни.

    Вариант 3: Две отделни програми

    Този вариант е сходен с вариант 2б от гледна точка на цели и планирана работа, но основно внимание се отделя на различния начин на управление на работата: посредством две различни програми, едната от които да е насочена само към модернизирането:

    удължаване на настоящата ЕСП за периода 2018 — 2020 г. и съгласуване със сроковете според МФР, без аспектите, свързани с модернизирането (цел 2 от настоящата програма);

    отделна програма, насочена към модернизирането и развитието на европейската статистическа инфраструктура, чието съдържание би отразявало цел 2 при вариант 2б. Не е възможно за тази втора програма да се определят различни срокове (например след 2020 г.), тъй като продължителността е определена от настоящата МФР (приключваща през 2020 г.).

    Предпочитан вариант на политика

    В оценката на въздействието беше разгледано въздействието на вариантите върху основните групи заинтересовани страни въз основа на различни критерии. Въздействието върху ползвателите беше оценено въз основа на актуалността, относимостта и съгласуваността на данните, докато въздействието върху изготвящите статистиката субекти беше анализирано въз основа на намаляването на разходите и нивото на споделената инфраструктура. По-малката тежест беше основният критерий за оценка на въздействието върху респондентите. Въздействието върху бюджета на ЕС също беше анализирано при всеки от вариантите.

    Въз основа на базирания на множество критерии анализ, като предпочитан вариант на политиката се очерта вариант 2в. Този вариант би оказал най-положително въздействие върху аспекта актуалност, като новите действия ще бъдат съсредоточени върху подобрената актуалност на статистическите данни за равенството, бедността и материалните лишения, както и на данните в областта на енергетиката и околната среда. При този вариант се очаква значително подобряване на относимостта на статистическите данни за лицата, които отговарят за изработването на политиките, посредством инвестициите в нови области, ново подреждане на приоритетите, действие за повишаване на капацитета за предоставяне на повече и по-добри услуги и продукти (например статистика по заявка), както и по-добро разпространение.

    Що се отнася до изготвящите статистиката субекти, вариант 2в ще спомогне за изпълнението на новите изисквания по цели 1 и 2 чрез увеличаване на бюджета на ЕСП, за което призовават основните заинтересовани страни. Значителна част от допълнителния бюджет ще бъде отпускана чрез държавите членки под формата на безвъзмездни средства, което ще им даде възможност допълнително да модернизират своите системи за изготвяне на статистика и да използват нови източници на данни.

    Очаква се, че вариант 2в ще доведе до допълнително намаляване на цялостната тежест върху респондентите както за стопанските субекти, така и за гражданите, при все че повечето последици ще се усетят едва в средносрочен план, тъй като използването на нови източници на данни ще се въвежда постепенно и в зависимост от местните условия в държавите членки.

    Осъществяването на предпочитания вариант на политика ще изисква увеличаване на оперативния бюджет, предоставен на ЕСП за периода 2018 — 2020 г. В оценката на въздействието се стигна до заключението, че само с допълнителни инвестиции може да се осъществи разработването на нови статистически продукти и по-актуални данни, както изискват ползвателите, без да се изключват други особено значими статистически данни. Освен това ще са нужни допълнителни инвестиции в статистическата инфраструктура (както в държавите членки, така и в Евростат), за да се улесни използването на нови източници на данни за целите на изготвянето на статистическа информация, съобразена с потребностите на ползвателите, което ще намали административните разходи и тежестта за респондентите.

    Други въздействия

    Икономическите, социалните и екологичните въздействия на предложението ще бъдат непреки. Що се отнася до икономиката, инициативата ще доведе до по-ефективна и основана на факти статистическа база данни за политиките (например за глобализацията, сектора на услугите, иновациите) и ще допринесе за стимулиране и консолидиране на икономическия растеж. Предложението ще подобри също така възможностите за оценка на социалното въздействие от решенията в областта на икономическата политика. Особен интерес ще представляват въздействията върху нивата на безработицата/заетостта, тенденциите при бедността и трудовия пазар като цяло. Подобрената актуалност на социалните показатели в съчетание със съществуващите макроикономически показатели ще позволи един по-интегриран и поефективен анализ на решенията. Що се отнася до околната среда, предложението ще улесни политиките, които допринасят за устойчив растеж, чрез осигуряването на подобрени статистически данни в областта на енергетиката и околната среда.

    Пригодност и опростяване на законодателството

    Тъй като ЕСП е хоризонтална инициатива, тя не е част от Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT) на Комисията. Независимо от това Комисията стартира три инициативи по програмата REFIT, свързани по-специално със статистиката в областта на селското стопанство, социалната и бизнес статистиката. Те са замислени така, че да допълват усилията за модернизиране, предвидени в рамките на настоящата инициатива, посредством опростяване и рационализиране на фрагментираната нормативна уредба на статистиката в областта на селското стопанство, социалните проучвания за лицата и домакинствата и бизнес статистиката, както и да направят събирането на данни по-ефективно, по-гъвкаво и не толкова обременително за респондентите. Тези инициативи обаче могат да бъдат осъществени само в средносрочен до дългосрочен план, което ще продължи извън времевата рамка на удължената програма.

    Основни права

    Не е приложимо

    4.ОТРАЖЕНИЕ ВЪРХУ БЮДЖЕТА

    Общата сума, която е необходимо да бъде покрита от бюджета на ЕС във връзка с удължаването на програмата (за периода 2018 — 2020 г.), възлиза на 218,1 млн. евро (по текущи цени).

    Отражението върху бюджета е представено по-подробно в законодателната финансова обосновка.

    5.ДРУГИ ЕЛЕМЕНТИ

    Планове за изпълнение и система за мониторинг, оценка и докладване

    Според новата редакция на член 15, параграф 3 Комисията, след като се консултира с Комитета на ЕСС и Европейския статистически консултативен комитет, до 31 декември 2021 г. ще представи на Европейския парламент и на Съвета окончателен доклад за оценка относно изпълнението на програмата. Това ще бъде осъществено в съответствие с насоките на Комисията.

    Въз основа на опита от междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. от Евростат е започнато обвързване на дейностите от годишната работна програма със 114-те показателя в ЕСП. Ползата от това ще бъде в две насоки: улесняване на бъдещите оценки и създаване на възможност за ежегоден автоматичен мониторинг на постигането на всички показатели по ЕСП.

    Обяснителни документи (за директивите)

    Не е приложимо

    Подробно обяснение на предложените разпоредби

    С предложението се изменя ЕСП за периода 2013 — 2017 г. посредством включване на нови статистически продукти с цел да бъде хармонизирано изготвянето на статистиката с десетте политически приоритета на ЕС, като се добавят и инициативи за модернизиране на методите за изготвяне на статистиката и за намаляване на тежестта за респондентите и на разходите за НСИ.

    2016/0265 (COD)

    Предложение за

    РЕГЛАМЕНТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ И НА СЪВЕТА

    за изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    (текст от значение за ЕИП и за Швейцария)

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ ПАРЛАМЕНТ И СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

    като взеха предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и поспециално член 338, параграф 1 от него,

    като взеха предвид предложението на Европейската комисия,

    след предаване на проекта на законодателния акт на националните парламенти,

    като взеха предвид становището на Европейския икономически и социален комитет 9 ,

    като взеха предвид становището на Комитета на регионите 10 ,

    в съответствие с обикновената законодателна процедура,

    като имат предвид, че:

    (1)Надеждни и относими факти, базирани на европейската статистика, са абсолютно необходими за измерването на напредъка и оценяването на ефективността на политиките и програмите на Съюза, по-специално в контекста на стратегията „Европа 2020“ и на Програмата за работни места, растеж, справедливост и демократична промяна.

    (2)По силата на Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета 11 с Европейската статистическа програма трябва да се осигури рамката за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика и да се определят основните области и целите на предвидените дейности за период, който съответства на периода, обхванат от многогодишната финансова рамка.

    (3)Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета 12 обхваща само периода от 2013 г. до 2017 г., докато настоящата многогодишна финансова рамка се разпростира до 2020 г. Той съответно трябва да бъде изменен с оглед удължаване на Европейската статистическа програма до 2020 г.

    (4)В контекста на по-доброто законотворчество политиките на Съюза следва във все по-голяма степен да се разработват и да се следи за тяхното изпълнение въз основа на солидни данни. На европейската статистика е отредено да играе особено важна роля в това отношение и тя може да доведе до реална промяна, особено в области на политиката, в които навременната ответна реакция е от ключово значение за успеха на политиките.

    (5)Ето защо по-добрата статистика е от изключително важно значение за постигането на по-добри резултати и за приноса към една по-добра Европа; съответно следва да се полагат по-големи усилия за увеличаване на инвестициите в официалната статистика както на европейско, така и на национално равнище. В тази връзка следва да се предоставят насоки в приоритетните области на политиката и за укрепване на капацитета, в допълнение към съществуващите насоки и текущата промяна на приоритетите. По-специално трябва да се предприемат действия за попълване на онези статистически пропуски, чието отстраняване не търпи отлагане, подобряване на актуалността и подкрепа на политическите приоритети и координацията на икономическата политика чрез европейския семестър. Комисията (Евростат) също така следва да предоставя нови демографски прогнози в тясно сътрудничество с националните статистически институти с оглед актуализиране на анализа на икономическите и бюджетните последици от застаряването на населението.

    (6)Необходимо е да бъдат допълнително разработени експериментални икономически сметки за екосистемите и статистика за изменението на климата, включително за приспособяването към изменението на климата и „отпечатъците“, по-специално с оглед на изпълнението на Споразумението от Париж от 2015 г. и Програмата за устойчиво развитие до 2030 г. За европейския енергиен съюз и за рамката в областта на климата и енергетиката до 2030 г., с която се цели икономиката и енергийната система на Съюза да станат поконкурентноспособни, сигурни и устойчиви, ще са нужни нови статистически данни за потреблението на енергия, енергийната ефективност, възобновяемите енергийни източници, енергийната зависимост и сигурността на доставките.

    (7)Удължаването на програмата представлява възможност за извършване на известни адаптации и отразяване на новите насоки, за допълване на съществуващите цели и текущото определяне на приоритетите.

    (8)Тези промени в програмата следва да бъдат подкрепени с подходящо увеличение на бюджета за статистиката на равнището на ЕС; очаква се то да осигури значителна добавена стойност и резултати чрез широкомащабни проекти, ефект на ливъридж на структурно ниво и икономии от мащаба, които ще бъдат от полза за статистическите системи на всички държави членки.

    (9)С настоящия регламент се създава финансов пакет за удължаване на Европейската статистическа програма, така че да обхване периода 2018 — 2020 г. Той следва да представлява основната референтна сума по смисъла на точка 17 от Междуинституционалното споразумение между Европейския парламент, Съвета и Комисията 13 в хода на годишната бюджетна процедура.

    (10)Тъй като целта на настоящия регламент, а именно за удължаване на Европейската статистическа програма, така че да обхване периода 2018 — 2020 г., не може да бъде постигната в достатъчна степен от държавите членки и поради това може да бъде по-добре постигната на равнището на Съюза, Съюзът може да приеме мерки в съответствие с принципа на субсидиарност, прогласен в член 5 от Договора за Европейския съюз. В съответствие с принципа на пропорционалност, прогласен в същия член, настоящият регламент не надхвърля необходимото за постигането на тази цел.

    (11)В съответствие с Регламент (ЕО) № 223/2009 проектът на предложението за удължаване на Европейската статистическа програма за периода 2018 — 2020 г. беше представен за предварително разглеждане на Комитета на Европейската статистическа система, на Европейския статистически консултативен комитет, създаден с Решение № 234/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета 14  , и на Комитета по парична и финансова статистика и статистика на платежния баланс, създаден с Решение 2006/856/ЕО на Съвета 15 .

    (12)Поради това Регламент (ЕС) № 99/2013 следва да бъде съответно изменен,

    ПРИЕХА НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Регламент (ЕС) № 99/2013 се изменя, както следва:

    (1)В член 1 се добавя следният параграф:

    „Програмата се удължава, за да обхване периода 2018 — 2020 г.“

    (2)В член 7, параграф 1 се добавя следният параграф:

    „Финансовият пакет на Съюза за изпълнение на програмата за периода 2018 — 2020 г. се определя на 218,1 милиона евро, за които се осигурява покритие в рамките на програмния период 2014 — 2020 г.“

    (3)Член 13 се заменя, както следва:

    „Защита на финансовите интереси на Съюза

    1. Комисията предприема необходимите мерки, за да гарантира, че при изпълнението на действията, финансирани по силата на настоящия регламент, финансовите интереси на Съюза са защитени чрез прилагането на превантивни мерки срещу измама, корупция и всякакви други незаконни дейности, чрез последователни и ефективни проверки и, при установяването на нередности, чрез връщането на погрешно изплатените суми и, когато е уместно, чрез ефективни, пропорционални и възпиращи административни и финансови санкции.

    2. Комисията и Сметната палата или техни представители имат правомощия за извършване на одит по документи и проверки на място на всички бенефициери на безвъзмездни средства, изпълнители, подизпълнители и трети страни, които са получили пряко или непряко средства от Съюза по програмата.

    3. Европейската служба за борба с измамите (OLAF) може да извършва проверки и инспекции на място по отношение на икономически оператори, засегнати пряко или непряко от такова финансиране, в съответствие с процедурите, предвидени в Регламент (ЕС, Евратом) № 883/2013 на Европейския парламент и на Съвета 16 и Регламент (Евратом, ЕО) № 2185/96 на Съвета 17 , с оглед установяване дали е налице измама, корупция или всякаква друга незаконна дейност, накърняваща финансовите интереси на Съюза във връзка със споразумение за отпускане на безвъзмездни средства или решение за отпускане на безвъзмездни средства или договор, финансирани пряко или непряко в рамките на настоящия регламент.

    4. В споразуменията за сътрудничество с трети държави и международни организации и споразуменията за отпускане на безвъзмездни средства и решенията за отпускане на безвъзмездни средства и договорите, произтичащи от прилагането на настоящия регламент, се предвижда изрично упълномощаване на Комисията, Сметната палата и OLAF за провеждане на такива одити, проверки и инспекции на място.

    5. Когато изпълнението на дадено действие е възложено на външен подизпълнител или направено чрез вторично оправомощаване, изцяло или частично, или когато налага възлагането на поръчка или отпускането на финансова подкрепа на трета страна, договорът, споразумението за отпускане на безвъзмездни средства или решението за отпускане на безвъзмездни средства включва задължението на изпълнителя или бенефициера да наложи на участващата трета страна изрично да приеме тези правомощия на Комисията, Сметната палата и OLAF.

    6. Параграфи 4 и 5 се прилагат без да се засягат параграфи 1, 2 и 3.“

    (4)Член 15, параграф 3 се заменя със следното:

    „До 31 декември 2021 г. и след консултации с Комитета на Европейската статистическа система и Европейския статистически консултативен комитет Комисията представя на Европейския парламент и Съвета окончателен доклад за оценка относно изпълнението на програмата.“

    (5)Приложението се изменя съгласно приложението към настоящия регламент.

    Член 2

    Настоящият регламент влиза в сила в деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Прилага се от 1 януари 2018 г.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на година.

    За Европейския парламент    За Съвета

    Председател    Председател

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД

    1.3.Естество на предложението/инициативата

    1.4.Цели

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата

    1.6.Срок на действие и финансово отражение

    1.7.Предвидени методи на управление

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    2.1.Правила за мониторинг и докладване

    2.2.Система за управление и контрол

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Съответни функции от многогодишната финансова рамка и разходни бюджетни редове

    3.2.Очаквано отражение върху разходите 

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

    3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

    3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

    3.2.4.Съвместимост с настоящата многогодишна финансова рамка

    3.2.5.Участие на трети страни във финансирането

    3.3.Очаквано отражение върху приходите

    ЗАКОНОДАТЕЛНА ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА

    1.РАМКА НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    1.1.Наименование на предложението/инициативата

    Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    1.2.Съответни области на политиката в структурата на УД/БД 18  

    29 „Статистика“ (29 01 — Административна подкрепа за област на политиката „Статистика“; 29 02 — Европейска статистическа програма)

    1.3.Естество на предложението/инициативата

     Предложението/инициативата е във връзка с нова дейност  

     Предложението/инициативата е във връзка с нова дейност след пилотен проект/подготвителна дейност 19  

     Предложението/инициативата е във връзка с продължаване на съществуваща дейност 

     Предложението/инициативата е във връзка с дейност, пренасочена към нова дейност 

    1.4.Цели

    1.4.1.Многогодишни стратегически цели на Комисията, за чието изпълнение е предназначено предложението/инициативата

    Предложението съответства на приоритетите на Европейския съюз, тъй като статистиката, която се разработва, изготвя и разпространява по линия на Европейската статистическа програма (ЕСП), ще допринесе за изпълнението на политиките на ЕС, като например стратегия „Европа 2020“ за „интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж“ и други политики, включени в десетте приоритетни области на Комисията за периода 2014 — 2019 г. (Програма за работни места, растеж, справедливост и демократична промяна).

    1.4.2.Конкретна(и) цел(и) и съответна(и) дейност(и) във връзка с УД/БД

    Конкретни цели 1 и 4:

    Да се предоставя своевременно статистическа информация в подкрепа на разработването, мониторинга и оценката на политиките на Съюза, която да отразява правилно приоритетите, като същевременно се поддържа баланс между икономическата, социалната и екологичната област и се обслужват потребностите на широк кръг от ползватели на европейска статистика, включително на други ръководни лица, изследователите, представителите на бизнес средите и европейските граждани като цяло, по разходноефективен начин без излишно дублиране на усилията.

    Да се гарантира последователното предоставяне на статистика през целия период на действие на програмата, при условие че това не вреди на механизмите за определяне на приоритетите на Европейската статистическа система (ЕСС).

    Съответни дейности във връзка с УД/БД

    3403 — Изготвяне на статистическа информация

    Конкретна цел № 2:

    Да се прилагат нови методи за изготвяне на европейската статистика, насочени към постигане на по-висока ефикасност и повишаване на качеството.

    Съответни дейности във връзка с УД/БД

    3403 — Изготвяне на статистическа информация    
    3480 — Административна подкрепа за Евростат
       
    3481 — Политическа стратегия и координиране за Евростат

    Конкретна цел № 3:

    Да се засили партньорството в рамките на Европейската статистическа система и извън нея с цел допълнително увеличаване на нейната продуктивност и засилване на водещата ѝ роля в официалната статистика в световен мащаб.

    Съответни дейности във връзка с УД/БД

    3481 — Политическа стратегия и координиране за Евростат

    По-подробно целите са формулирани в годишните статистически работни програми на Комисията.

    1.4.3.Очаквани резултати и отражение

    Да се посочи въздействието, което предложението/инициативата следва да окаже по отношение на бенефициерите/целевите групи.

    С настоящата инициатива се цели да бъде създадена правната рамка за ЕСП за периода на действие на многогодишната финансова рамка (МФР) и да се осигури финансовата подкрепа за ЕСС, от която системата се нуждае, за да бъде в състояние:

       да предоставя висококачествена статистическа информация и да попълни пропуските в статистическите данни, които трябва да бъдат отстранени най-бързо, като се съсредоточи върху няколко приоритетни области, отразяващи десетте политически приоритета на Комисията;

       да даде възможност на изготвящите статистиката субекти да изградят постоянния капацитет, който е необходим, за да може да се реагира по-бързо на възникващите нови потребности, а статистическата инфраструктура да се адаптира по такъв начин, че да може да се използва потенциалът на нови източници на данни;

       допълнително да намали тежестта за респондентите (стопански субекти и граждани) чрез повишаването на ефективността и продуктивността на ЕСС, както и

       да засили партньорството в рамките на ЕСС и извън нея с цел обезпечаване на водещата ѝ роля в официалната статистика в световен мащаб.

    1.4.4.Показатели за резултатите и за отражението

    Да се посочат показателите, които позволяват да се проследи изпълнението на предложението/инициативата.

    Следните ключови показатели за ефективност са заложени във формулировката на програмата и плановете за управление и са отчетени в годишните доклади за дейността по настоящата ЕСП (за периода 2013 — 2017 г.); повечето от тях ще бъдат използвани за мониторинга на изпълнението и за срока на удължението на програмата в периода 2018 — 2020 г.

    Показатели за възприемане от ползвателите (източник: годишно проучване за удовлетвореността на ползвателите, проведено от Евростат):

    1.    Процент на ползвателите, които оценяват общото качество на предоставяните от Евростат данни и услуги като „много добро“ или „добро“.

    2.    Процент на ползвателите, които оценяват общото качество на европейската статистика като „много добро“ или „добро“.

    3.    Процент на ползвателите, които оценяват актуалността на европейската статистика за техните цели като „много добра“ или „добра“.

    4.    Процент на ползвателите, които оценяват съпоставимостта на европейската статистика между региони и държави като „много добра“ или „добра“.

    Фактически показатели:

    5.    Брой извличания на данни от публичните бази данни на Евростат (в милиони) от страна на външни ползватели чрез уебсайта на Евростат (източник: мониторингови доклади относно електронното разпространение на Евростат).

    6.    Точност на извадка статистически данни: среден брой дни предварително (положително) или закъснение (отрицателно) спрямо законоустановената цел. Извадката се формира от основните европейски икономически показатели (ОЕИП) (източник: Годишен доклад на Евростат за състоянието във връзка с информационните изисквания в ИПС, който е представен на Икономическия и финансов комитет), плюс външната търговия на ЕС (източник: Евростат).

    7.    Дължина на динамичните редове на извадка статистически данни (европейски показатели — активни динамични редове – източник: база данни на Евростат).

    Показатели, базирани на самооценка (по един за всяка цел):

    8.    Степен на постигане на всяка конкретна цел, измерена като процент на осъществяване на свързаните дейности/продукти (източник: мониторинг два пъти годишно).

    За целите на мониторинга на изпълнението на удължената програма за периода 2018 — 2020 г. ще бъдат направени следните подобрения:

    Един от показателите за „възприемане от ползвателите“ (№ 1—4), които се основават на уникален източник и не са еднозначно свързани с програмата или бюджета на Евростат, ще бъде заличен (№ 2).

    Настоящият показател № 7 за дължината на динамичните редове на извадка статистически данни ще бъде заменен с по-стабилен показател, който ще обхваща всички статистически области и ще взема предвид осигуряването на „заместващи“ динамични редове за прекъснатите редове (например поради промяна в методологията). Тази нова версия на показателя ще бъде тясно свързана с програмните цели и пряко или в голяма степен повлияна от бюджета на ЕС.

    Допълнителен показател ще измерва броя на различните „статистически данни“ (т.е. показатели, вторични показатели, разбивки, единици и т.н.), които се предоставят на ползвателите (като цяло и за основните статистически области, които най-силно са засегнати от удължаването на ЕСП, например социална статистика и статистика в областта на околната среда). Този показател може да бъде допълнен с броя на обработените данни/стойностите/цифрите. Основната разлика между двата показателя е, че вторият се повишава също всеки път, когато бъдат получени по-скорошни числа, докато първият се повишава само когато се изготвят нови видове статистически данни. Тези нови показатели ще бъдат тясно свързани с програмните цели и пряко или до голяма степен повлияни от бюджета на ЕС.

    Ще бъде направен също анализ на възможността за дефиниране на показател за подобрена актуалност и за разработване на ИТ алгоритъм за неговото изчисляване въз основа на наличните данни в публичните бази данни на Евростат. Ако такъв показател за актуалността може да бъде внедрен, той ще замести настоящия показател № 3.

    1.5.Мотиви за предложението/инициативата

    1.5.1.Нужди, които трябва да бъдат задоволени в краткосрочен или дългосрочен план

    По силата на член 13, параграф 1 от Регламент (ЕО) № 223/2009 ЕСП осигурява рамката за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика и определя основните области и целите на предвидените дейности за период, който съответства на периода, обхванат от МФР. В ЕСП се формулират приоритетите относно информационните нужди за осъществяване на дейностите на ЕС и се определя бюджетът за тяхното изпълнение. Тъй като настоящата ЕСП приключва през 2017 г., тя следва да бъде удължена, така че да обхване периода 2018 — 2020 г.

    Налице е засилено търсене на официална статистика в сравнение с други източници на информация, тъй като статистическите данни се изготвят и разпространяват в съответствие с конкретни принципи и критерии за качество и следователно имат добавена стойност за ползвателите. Необходимо е да бъдат попълнени определен брой пропуски в статистическите данни, за да може статистиката да оказва по-голяма подкрепа за политиките на ЕС. Наложително е актуалността на някои статистически данни бързо да се подобри, така че да бъде осигурена нужната информация за европейския семестър. Необходимостта от статистически данни, произтичаща от десетте политически приоритета на Комисията и от нарастващата сложност на обществата, поставя под въпрос относимостта на сегашната европейска статистика.

    Въпреки че националните статистически системи положиха значителни усилия за модернизиране на техните методи на изготвяне с подкрепата на ЕСП за периода 2013 — 2017 г., настоящата инфраструктура за изготвяне на статистически данни все още не е достатъчно гъвкава, че да може да предоставя нови статистически данни, когато това е необходимо, като едновременно с това свързаните разходи и административна тежест също бъдат ограничавани. Ако не бъде увеличено настоящото равнище на инвестициите, ЕСС няма да може да отговори на все по-голямото търсене на статистика или на нуждата от по-бързо предоставяне на статистически данни.

    Страните, които биха били най-пряко засегнати от предложението, са ползвателите на статистически данни (например лица, отговорни за изработването на политиките, стопански субекти, медии, изследователи и широката общественост на равнището ЕС и на национално равнище), изготвящите статистиката субекти (националните статистически институти и другите национални органи), както и респондентите (домакинства и стопански субекти).

    1.5.2.Добавена стойност от намесата на ЕС

    Държавите членки събират статистическа информация на национално равнище, но за да бъдат данните съпоставими на равнището на ЕС, те следва да извършват това събиране въз основа на едни и същи хармонизирани принципи. Единствено чрез координиран подход към разработването, изготвянето и разпространението на европейската статистика, както е предвидено в ЕСП, може да се гарантира необходимата съгласуваност и съпоставимост на статистическите данни, които са от значение за областите на дейност на ЕС. Така предложеното действие на равнището на ЕС ще допринесе също така за ефективното използване на ресурсите (благодарение на икономии от мащаба) и ще подпомогне националните органи да развият капацитета си от гледна точка на хармонизиране и методологии.

    1.5.3.Изводи от подобен опит в миналото

    Направен беше задълбочен анализ на оценката на статистическата програма на Общността за периода 2008 — 2012 г., на междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. и на окончателните оценки на Програмата за модернизиране на европейската статистика относно предприятията и търговията (MEETS).

    Заключението от междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. е, че програмата като цяло се изпълнява добре, като при 17 от общо 23те подробни цели изпълнението върви по план. ЕСП осигурява добра добавена стойност за ЕС, управлява се ефективно, отговаря на нуждите на ползвателите и е съгласувана с други статистически програми. Например с преминаването към нови методи за изготвяне на статистически данни се подкрепят подходите, които се използват в цялата ЕСС. В оценката са формулирани три препоръки за насочване и по-нататъшно оптимизиране на изпълнението на програмата:

       да се обърне специално внимание на онези цели, при които са установени проблеми;

       да се осигурят достатъчно ресурси за поддържане на необходимото равнище на инвестициите за модернизиране на изготвянето на европейската статистика, както и

       да се определят и изпълнят проекти на равнището на ЕС, които могат да увеличат в максимална степен добавената стойност за ЕС.

    1.5.4.Съвместимост и евентуална синергия с други подходящи инструменти

    В Решение 2012/504/ЕС на Комисията 20 се определят ролята и отговорностите на Евростат в рамките на вътрешната организация на Комисията по отношение на разработването, изготвянето и разпространението на статистика. Що се отнася до планирането и разработването по програмата на действия в областта на статистиката, в член 5 от посоченото решение е предвидено, че дейностите, свързани с европейската статистика, се определят в ЕСП и в годишната работна програма, както е посочено съответно в членове 13 и 17 от Регламент (ЕО) № 223/2009.

    1.6.Срок на действие и финансово отражение

     Предложение/инициатива с ограничен срок на действие

       Предложение/инициатива в сила от 1 януари 2018 г. до 31 декември 2020 г.

       Финансово отражение от 2018 г. до 2020 г. върху бюджетните кредити за поети задължения и от 2018 г. до 2024 г. върху бюджетните кредити за плащания.

     Предложение/инициатива с неограничен срок на действие

    Осъществяване с период на започване на дейност от ГГГГ до ГГГГ,

    последван от функциониране с пълен капацитет.

    1.7.Предвидени методи на управление 

     Пряко управление от Комисията

    от нейните служби, включително от нейния персонал в делегациите на Съюза;

       от изпълнителните агенции

     Споделено управление с държавите членки

     Непряко управление чрез възлагане на задачи по изпълнението на бюджета на:

    ◻ трети държави или органите, определени от тях;

    ◻ международни организации и техните агенции (да се уточни);

    ◻ ЕИБ и Европейския инвестиционен фонд;

    ◻ органите, посочени в членове 208 и 209 от Финансовия регламент;

    ◻ публичноправни органи;

    ◻ частноправни органи със задължение за обществена услуга, доколкото предоставят подходящи финансови гаранции;

    ◻ органи, уредени в частното право на държава членка, на които е възложено осъществяването на публично-частно партньорство и които предоставят подходящи финансови гаранции;

    ◻ лица, на които е възложено изпълнението на специфични дейности в областта на ОВППС съгласно дял V от ДЕС и които са посочени в съответния основен акт.

    Ако е посочен повече от един метод на управление, пояснете в частта „Забележки“.

    Забележки

    2.МЕРКИ ЗА УПРАВЛЕНИЕ

    2.1.Правила за мониторинг и докладване

    Да се посочат честотата и условията.

    В член 1, параграф 3 от предложения регламент се предвижда, че до 31 декември 2021 г. Комисията, след като се консултира с Комитета на ЕСС и Европейския статистически консултативен комитет, ще представи на Европейския парламент и на Съвета окончателен доклад за оценка относно изпълнението на програмата. Оценката ще бъде извършена в съответствие с насоките на Комисията.

    Въз основа на опита от междинната оценка на ЕСП за периода 2013 — 2017 г. от Комисията (Евростат) е започнато обвързване на дейностите от годишната работна програма със 114-те показателя в ЕСП. Ползата от това ще бъде в две насоки: улесняване на бъдещите оценки и създаване на възможност за ежегоден автоматичен мониторинг на постигането на всички показатели по ЕСП. Извлечените поуки от опита в миналото, които са взети предвид при изготвяне на предложението, са представени в раздел 1.5.3 по-горе. Резултатите от консултацията със заинтересованите страни и оценката на въздействието са представени в раздел 3 от Обяснителния меморандум.

    2.2.Система за управление и контрол

    2.2.1.Установени рискове

    Начинът на управление на предложената програма е централизирано пряко управление от Комисията. От финансова гледна точка програмата ще се изпълнява чрез възлагане на поръчки, основно в областта на статистическите и информационните услуги, и чрез предоставяне на безвъзмездни средства (основно на националните статистически органи).

    Регламент (ЕО) № 223/2009 дава възможност за директно предоставяне на безвъзмездни средства на тези органи. Що се отнася до безвъзмездните средства, един от основните установени рискове е свързан с изчисляването на разходите за персонал; с въвеждането на схемата на единичните разходи (Решение C(2014) 6332 на Комисията) нивото на риск по отношение на възстановяването на разходи за персонал е понижено.

    При годишните последващи прегледи на качеството не са установени конкретни проблеми с възлагането на обществени поръчки. Взети са предвид забележките, направени от вътрешния одит на Комисията и от Европейската сметна палата в периода 2011 — 2012 г. Оттогава не са правени одити на възлагането на обществени поръчки. Ръководството на Евростат не е установило сериозни рискове в тази област.

    2.2.2.Информация за изградената система за вътрешен контрол

    Стратегията на Евростат за контрол за периода 2012 — 2017 г. ще бъде преразгледана и удължена, така че да обхване удължената ЕСП за периода 2018 — 2020 г. Стратегията ще се базира на анализ и оценка на риска, които ще бъдат извършени преди удължаването на програмата.

    Основните елементи на системата за вътрешен контрол включват и ще продължат да включват предварителната проверка на оперативните и финансовите аспекти на всяка финансова трансакция (законност, редовност и добро финансово управление) в съответствие с член 66, параграф 5 от Финансовия регламент. Предварителният контрол обхваща целия жизнен цикъл на разходите: от планирането и определянето на безвъзмездните средства и обществените поръчки по програмата до плащанията. За тази цел ще се упражнява контрол върху всяка сделка посредством специални контролни списъци, които следва да се използват от всеки участник във финансовите вериги. Когато е целесъобразно, може да бъдат предвидени допълнителни анализи и оценки на рисковете въз основа на резултатите от годишния контрол. Когато е целесъобразно, може да се извършват също така засилени предварителни и последващи проверки.

    В съответствие с принципите на доброто финансово управление и при спазване на изискванията за законосъобразност и редовност за изпълнението на бюджета по програмата ще бъде оказан принос също така от подходящия надзор и основаните на резултати финансови доклади, одит и оценяване.

    2.2.3.Оценка на разходите и ползите от проверките и на очаквания риск от грешка

    Счита се, че благодарение на стратегията за контрол по програмата рискът от несъответствие ще бъде поддържан под прага на същественост от 2 %, което отговаря на целите за вътрешен контрол и управление на риска в стратегическия план на Евростат за периода 2016 — 2020 г. Системата за вътрешен контрол (и разходите за нея) се считат за подходящи за постигането на тази цел. Ще бъде осигурено допълване между тези източници на гаранции, за да се избегне дублиране на усилията и да се даде възможност за икономически изгодни проверки. Евростат счита, че разходите за всички проверки ще съставляват около 4,5 % от бюджета на програмата. Ползите от контрола (освен съответствие с регулаторните разпоредби) включват по-добро съотношение между качество и цена, възпиращи ефекти, повишаване на ефективността и подобрения на системата.

    2.3.Мерки за предотвратяване на измами и нередности

    Да се посочат съществуващите или планираните мерки за превенция и защита.

    На 30 октомври 2013 г. Евростат прие своята Стратегия за борба с измамите за периода 2014 — 2017 г. в съответствие със Стратегията на Комисията за борба с измамите (СКБИ) от 24 юни 2011 г. В стратегията на Евростат са определени три оперативни цели:

    i)    да се утвърдят съществуващите компоненти за борба с измамите;

    ii)    да се интегрират в по-голяма степен компонентите за борба с измамите в оценката/управлението на риска в Евростат и в одитите, планирането, докладването и мониторинга, както и

    iii)    да се укрепи капацитетът на Евростат за борба с измамите и неговата осведоменост в това отношение като част от културата на борба с измамите на Комисията.

    Към стратегията е изготвен план за действие за борба с измамите. През периода на нейното прилагане върху изпълнението на стратегията се осъществява мониторинг два пъти годишно, като за него съответно се докладва на ръководството.

    През 2017 г. Евростат ще направи оценка на въздействието на стратегията и съответно ще я актуализира. През 2016 г., като важен етап от оценяването на стратегията, Евростат ще подложи на преглед своя план за действие за борба с измамите.

    Прегледът на стратегията и този на плана за действие ще се извършат въз основа на актуализираната методология и насоки на OLAF, публикувани през февруари 2016 г.

    3.ОЧАКВАНО ФИНАНСОВО ОТРАЖЕНИЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО/ИНИЦИАТИВАТА

    3.1.Съответни функции от МФР и разходни бюджетни редове

    Съществуващи бюджетни редове

    По реда на функциите от МФР и на бюджетните редове.

    Функция от МФР

    Бюджетен ред

    Вид на
    разхода

    Вноска

    Функция 1а    
    Конкурентоспособност за растеж и работни места

    Многогод./едногод. 21

    от държави от ЕАСТ 22

    от държави кандидатки 23

    от трети държави

    по смисъла на член 21, параграф 2, буква б) от Финансовия регламент

    29.02.01    
    Удължаване на ЕСП за периода 2018 — 2020 г. — предоставяне на качествена статистическа информация, прилагане на нови методи за изготвяне на европейска статистика и засилване на партньорството в рамките на ЕСС

    Многогод.

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    29.01.04.01    
    Разходи в подкрепа на ЕСП

    Едногод.

    ДА

    НЕ

    НЕ

    НЕ

    3.2.Очаквано отражение върху разходите

    3.2.1.Обобщение на очакваното отражение върху разходите

    В млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Функция от МФР

    Номер

    Функция 1а    
    Конкурентоспособност за растеж и работни места

    ГД „Евростат“



    2018 г. 24



    2019 г.



    2020 г.



    2021 г. и след това

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

         Бюджетни кредити за оперативни разходи

    29.0201

    Поети задължения

    (1)

    59,475

    73,245

    75,486

    208.206

    Плащания

    (2)

    5,829

    28,141

    51,027

    123,209

    208.206

    Поети задължения

    (1a)

    Плащания

    (2a)

         Бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми 25  

    29.010401

    (3)

    3,230

    3,313

    3,397

    9,940

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ГД „Евростат“

    Поети задължения

    =1+1а +3

    62,705

    76,558

    78,883

    218,146

    Плащания

    =2+2а

    +3

    9,059

    31,454

    54,424

    123,209

    218,146



         ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

    Поети задължения

    (4)

    59,475

    73,245

    75,486

    208,206

    Плащания

    (5)

    5,829

    28,141

    51,027

    123,209

    208,206

         ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

    (6)

    3,230

    3,313

    3,397

    9,940

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИЯ 1 от МФР

    Поети задължения

    =4+ 6

    62,705

    76,558

    78,883

    218,146

    Плащания

    =5+ 6

    9,059

    31,454

    54,424

    123,209

    218,146

    Ако предложението/инициативата има отражение върху повече от една функция: НЕПРИЛОЖИМО

         ОБЩО бюджетни кредити за оперативни разходи

    Поети задължения

    (4)

    Плащания

    (5)

         ОБЩО бюджетни кредити за административни разходи, финансирани от пакета за определени програми

    (6)

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИИ 1—4 от МФР
    (референтна стойност)

    Поети задължения

    =4+ 6

    Плащания

    =5+ 6





    Функция от МФР

    5

    „Административни разходи“

    В млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)



    2018 г.



    2019 г.



    2020 г.

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ГД „Евростат“

         Човешки ресурси

    88,904

    87,148

    85,392

    261,444

         Други административни разходи

    3,290

    3,290

    3,290

    9,870

    ОБЩО ГД „Евростат“

    Бюджетни кредити

    92,194

    90,438

    88,682

    271,314

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИЯ 5 от МФР

    (Общо поети задължения = общо плащания)

    92,194

    90,438

    88,682

    271,314

    В млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)



    2018 г. 26



    2019 г.



    2020 г.

    2021 г. и след това

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ОБЩО бюджетни кредити
    за ФУНКЦИИ 1—5 от МФР

    Поети задължения

    154,899

    166,996

    167,565

    489,460

    Плащания

    101,253

    121,892

    143,106

    123,209

    489,460

    3.2.2.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за оперативни разходи съгласно обяснението по-долу:

    Да се посочат целите и резултатите



    2018 г.



    2019 г.



    2020 г.

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    РЕЗУЛТАТИ

    Вид 27

    Среден разход

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Брой

    Разходи

    Общ брой

    Общо разходи

    КОНКРЕТНИ ЦЕЛИ № 1 и 4 28

    Да се предоставя своевременно статистическа информация в подкрепа на разработването, мониторинга и оценката на политиките на Съюза, която да отразява правилно приоритетите, като същевременно се поддържа баланс между икономическата, социалната и екологичната област и се обслужват потребностите на широк кръг от ползватели на европейска статистика, включително на други ръководни лица, изследователите, представителите на бизнес средите и европейските граждани като цяло, по разходноефективен начин без излишно дублиране на усилията.

    Да се гарантира, че предоставянето на статистика е последователно за целия период на действие на програмата, при условие че това не вреди на механизмите за определяне на приоритетите на ЕСС.

    - Резултат

    Статистически дейности

    0,170

    215

    35,441

    264

    45,194

    267

    46,617

    746

    127,252

    Междинен сбор за конкретна цел № 1

    0,170

    215

    35,441

    264

    45,194

    267

    46,617

    746

    127,252

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 2

    Да се прилагат нови методи за изготвяне на европейската статистика, насочени към постигане на по-висока ефективност и повишаване на качеството.

    - Резултат

    Статистически дейности

    0,387

    60

    22,504

    68

    26,482

    69

    27,260

    197

    76,246

    Междинен сбор за конкретна цел № 2

    0,387

    60

    22,504

    68

    26,482

    69

    27,260

    197

    76,246

    КОНКРЕТНА ЦЕЛ № 3

    Да се засили партньорството в рамките на ЕСС и извън нея с цел допълнително повишаване на нейната продуктивност и засилване на водещата ѝ роля в официалната статистика в световен мащаб.

    - Резултат 

    Статистически дейности

    0,056

    28

    1,530

    28

    1,569

    28

    1,609

    84

    4,708

    Междинен сбор за конкретна цел № 3

    0,056

    28

    1,530

    28

    1,569

    28

    1,609

    84

    4,708

    ОБЩО

    0,204

    303

    59,475

    360

    73,245

    364

    75,486

    1027

    208,206

    3.2.3.Очаквано отражение върху бюджетните кредити за административни разходи

    3.2.3.1.Обобщение

       Предложението/инициативата не налага използване на бюджетни кредити за административни разходи

       Предложението/инициативата налага използване на бюджетни кредити за административни разходи съгласно обяснението по-долу:

    В млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)



    2018 г. 29



    2019 г.



    2020 г.

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    ОБЩО

    ФУНКЦИЯ 5 от МФР

    Човешки ресурси

    88,904

    87,148

    85,392

    261,444

    Други административни разходи

    3,290

    3,290

    3,290

    9,870

    Междинен сбор за ФУНКЦИЯ 5 от МФР

    92,194

    90,438

    88,682

    271,314

    Извън ФУНКЦИЯ 5 30 от МФР

    Човешки ресурси

    2,584

    2,650

    2,718

    7,952

    Други разходи
    с административен характер

    0,646

    0,663

    0,679

    1,988

    Междинен сбор
    извън ФУНКЦИЯ 5 от МФР

    3,230

    3,313

    3,397

    9,940

    ОБЩО

    95,424

    93,751

    92,079

    281,254

    Нуждите от бюджетни кредити за човешки ресурси и за другите разходи с административен характер ще бъдат покрити с бюджетните кредити на ГД, които вече са отпуснати за управлението на дейността и/или които са преразпределени в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.     

    3.2.3.2.Очаквани нужди от човешки ресурси

       Предложението/инициативата не налага използване на човешки ресурси.

       Предложението/инициативата налага използване на човешки ресурси съгласно обяснението по-долу:

    Оценката се посочва в еквиваленти на пълно работно време



    2018 г.



    2019 г.


    2020 г. 

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    • Длъжности в щатното разписание (длъжностни лица и временно наети лица)

    29 01 01 01 (Централа и представителства на Комисията)

    605

    593

    581

    XX 01 01 02 (Делегации)

    XX 01 05 01 (Непреки научни изследвания)

    10 01 05 01 (Преки научни изследвания)

    XX 01 02 01 (ДНП, КНЕ, ПНА от общия финансов пакет)

    104,6

    102,6

    100,6

    XX 01 02 02 (ДНП, МП, КНЕ, ПНА и МЕД в делегациите)

    XX 01 04 yy  31

    - в централата

    - в делегациите

    XX 01 05 02 (ДНП, КНЕ, ПНА — Непреки научни изследвания)

    10 01 05 02 (ДНП, ПНА, КНЕ — Преки научни изследвания)

    Други бюджетни редове (да се посочат) 29 01 04 01

    39,0

    39,0

    39,0

    ОБЩО

    748,6

    734,6

    720,6

    XX е съответната област на политиката или бюджетен дял.

    Нуждите от човешки ресурси ще бъдат покрити от персонала на ГД, на който вече е възложено управлението на дейността и/или който е преразпределен в рамките на ГД, при необходимост заедно с всички допълнителни отпуснати ресурси, които могат да бъдат предоставени на управляващата ГД в рамките на годишната процедура за отпускане на средства и като се имат предвид бюджетните ограничения.

    Описание на задачите, които трябва да се изпълнят:

    Длъжностни лица и временно наети служители

    Задачите, които трябва да се изпълняват, се отнасят предимно до методологична работа, от една страна, а от друга страна, до събирането, валидирането, обработката и разпространението на статистическа информация във връзка с областите, посочени в регламентите, които са приложими по отношение на европейската статистика. Те се отнасят също така до двете хоризонтални дейности на Евростат в рамките на БД „Административна подкрепа за Евростат“ и „Политическа стратегия и координиране за Евростат“.

    Външен персонал

    Оказване на съдействие на длъжностните лица и временно наетите служители по отношение на горепосочените задачи.

    3.2.4.Съвместимост с настоящата МФР

       Предложението/инициативата е съвместимо(а) с настоящата МФР.

       Предложението/инициативата налага препрограмиране на съответната функция от МФР.

    Обяснете какво препрограмиране е необходимо, като посочите съответните бюджетни редове и суми.

    Предлага се общо увеличение в размер на 25,2 млн. евро над настоящото финансово програмиране за бюджетен ред 29 02 01 за периода 2018 — 2020 г. Това увеличение при всички случаи ще се вмести в общите тавани за Функция 1а, предвидени в многогодишната финансова рамка за периода 2014 — 2020 г.

       Предложението/инициативата налага да се използва Инструментът за гъвкавост или да се преразгледа МФР.

    Обяснете какво е необходимо, като посочите съответните функции, бюджетни редове и суми.

    3.2.5.Участие на трети страни във финансирането

    ◻ Предложението/инициативата не предвижда съфинансиране от трети страни.

    Предложението/инициативата предвижда съфинансиране съгласно следните прогнози:

    Бюджетни кредити в млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)



    2018 г.



    2019 г.



    2020 г.

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Общо

    Получена вноска от Конфедерация Швейцария 

    3,899

    4,210

    4,224

    12,333

    ОБЩО съфинансирани бюджетни кредити

    3,899

    4,210

    4,224

    12,333


    Очаквано отражение върху приходите

       Предложението/инициативата няма финансово отражение върху приходите.

       Предложението/инициативата има следното финансово отражение:

       върху собствените ресурси

       върху разните приходи

    В млн. евро (до третия знак след десетичната запетая)

    Приходен бюджетен ред:

    Налични бюджетни кредити за текущата финансова година

    Отражение на предложението/инициативата 32

    Година
    N

    Година
    N+1

    Година
    N+2

    Година
    N+3

    Да се добавят толкова години, колкото е необходимо, за да се обхване продължителността на отражението (вж. точка 1.6)

    Член ………….

    За разните „целеви“ приходи да се посочат съответните разходни бюджетни редове.

    Да се посочи методът за изчисляване на отражението върху приходите.

    (1) Правната рамка за разработването, изготвянето и разпространението на европейска статистика е определена в Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 на Европейския парламент и на Съвета за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164).
    (2) https://ec.europa.eu/priorities/publications/president-junckers-political-guidelines_bg.
    (3) Решение 2012/504/ЕС на Комисията относно Евростат (ОВ L 251, 18.9.2012 г., стр. 49).
    (4) Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2013 г. относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. (ОВ L 39, 9.2.2013 г., стр. 12).
    (5) Доклад на Комисията до Европейския парламент и Съвета относно изпълнението на Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г., COM(2015) 309 final, https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2015/BG/1-2015-309-BG-F1-1.PDF.
    (6) Тя беше проведена с помощта на онлайн платформата „Вашият глас в Европа“ между 23 юли и 15 октомври 2015 г. и оповестена чрез комуникационните канали на Евростат и НСИ.
    (7) В съответствие с изискването в Решение № 234/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2008 г. за създаване на Европейски статистически консултативен комитет и за отмяна на Решение 91/116/ЕИО на Съвета (ОВ L 73, 15.3.2008 г., стр. 13).
    (8) Работен документ на службите на Комисията — Оценка на въздействието — придружаващ предложението за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за изменение на Регламент № (ЕС) 99/2013 относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.
    (9) ОВ С […], […], стр. […].
    (10) ОВ С […], […], стр. […].
    (11) Регламент (ЕО) № 223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2009 г. относно европейската статистика и за отмяна на Регламент (ЕО, Евратом) № 1101/2008 на Европейския парламент и на Съвета за предоставянето на поверителна статистическа информация на Статистическата служба на Европейските общности, на Регламент (ЕО) № 322/97 на Съвета относно статистиката на Общността и на Решение 89/382/ЕИО, Евратом на Съвета за създаване на Статистически програмен комитет на Европейските общности (ОВ L 87, 31.3.2009 г., стр. 164).
    (12) Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2013 г. относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. (ОВ L 39, 9.2.2013 г., стр. 12).
    (13) Междуинституционално споразумение от 2 декември 2013 г. между Европейския парламент, Съвета и Комисията относно бюджетната дисциплина, сътрудничеството по бюджетни въпроси и доброто финансово управление (ОВ C 373, 20.12.2013 г., стр. 1).
    (14) Решение № 234/2008/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 11 март 2008 г. за създаване на Европейски статистически консултативен комитет и за отмяна на Решение 91/116/ЕИО на Съвета (ОВ L 73, 15.3.2008 г., стр. 13).
    (15) Решение 2006/856/ЕО на Съвета от 13 ноември 2006 г. за създаване на Комитет по парична и финансова статистика и статистика на платежния баланс (ОВ L 332, 30.11.2006 г., стр. 21).
    (16) ОВ L 248, 18.9.2013 г., стр. 1.
    (17) ОВ L 292, 15.11.1996 г., стр. 2.
    (18) УД: управление по дейности; БД: бюджетиране по дейности.
    (19) Съгласно член 54, параграф 2, буква а) или б) от Финансовия регламент.
    (20) Решение 2012/504/ЕС на Комисията от 17 септември 2012 г. относно Евростат (OB L 251, 18.9.2012 г., стр. 49).
    (21) Многогод. = многогодишни бюджетни кредити/едногод. = едногодишни бюджетни кредити.
    (22) ЕАСТ: Европейска асоциация за свободна търговия.
    (23) Държави кандидатки и ако е приложимо, държави потенциални кандидатки от Западните Балкани.
    (24) Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата.
    (25) Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове BA), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (26) Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата.
    (27) Резултатите са продуктите и услугите, които ще бъдат доставени (напр.: брой финансирани обмени на учащи се, дължина на построените пътища в километри и т.н.).
    (28) Съгласно описанието в точка 1.4.2. „Конкретни цели“.
    (29) Година N е годината, през която започва да се осъществява предложението/инициативата.
    (30) Техническа и/или административна помощ и разходи в подкрепа на изпълнението на програми и/или дейности на ЕС (предишни редове „BA“), непреки научни изследвания, преки научни изследвания.
    (31) Подтаван за външния персонал, покрит с бюджетните кредити за оперативни разходи (предишни редове „BA“).
    (32) Що се отнася до традиционните собствени ресурси (мита, налози върху захарта), посочените суми трябва да бъдат нетни, т.е. брутни суми, от които са приспаднати 25 % за разходи по събирането.
    Top

    Брюксел, 7.9.2016

    COM(2016) 557 final

    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към

    предложение за
    Регламент на Европейския парламент и на Съвета

    за изменение на Регламент (ЕС) № 99/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно Европейската статистическа програма за периода 2013 — 2017 г. чрез удължаване на програмата за периода 2018 — 2020 г.

    {SWD(2016) 287 final}
    {SWD(2016) 288 final}


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Приложението към Регламент (ЕС) № 99/2013 се изменя, както следва:

    1)    Точка I. Статистически продукти се изменя, както следва:

    а)    В цел 1.1.1 първата алинея се заменя със следното:

    „Да се предоставя висококачествена статистическа информация, която да е своевременно достъпна за европейския семестър с цел мониторинг на изпълнението на стратегията „Европа 2020“. Новите показатели се основават, доколкото е възможно, на наличните статистически данни.“

    б)    В цел 1.2.1 второто тире се заменя със следното:

    „— осигуряване на статистически данни за целите на засилен Пакт за стабилност и растеж, насочени по-конкретно към изготвянето и предоставянето на висококачествена статистика относно бюджетния дефицит и държавния дълг;“

    в)    В цел 1.3.1 третото тире се заменя със следното:

    „— анализиране на глобалните вериги на стойността, при възможност чрез съответни таблици „Ресурс — използване“, както и чрез статистиката за външната търговия и бизнес статистиката, в това число свързване на микроданни; и интегрирането на тези продукти в международни инициативи, представляващи интерес за Съюза, и“

    г)    Точка 2 се заменя със следното:

    „2. Счетоводни рамки

    Съобщението на Комисията от 20 август 2009 г., озаглавено „Отвъд БВП — измерване на напредъка в свят на промени“ и публикуването на доклада Щиглиц—Сен—Фитуси относно измерването на постиженията в икономиката и социалния напредък дадоха нов тласък към основното предизвикателство пред ЕСС, а именно как да се осигури подобра статистика по въпроси, отнасящи се до различни области, както и поинтегрирана статистика за описание на комплексни социално-икономически явления и явления в областта на околната среда, извън традиционните измерители на икономическата продукция. Работата по и отвъд БВП в рамките на ЕСС е съсредоточена върху три приоритетни области: статистика за сектора на домакинствата и статистика, измерваща разпределението на доходите, потреблението и материалните блага; измерване на качеството на живота в множество аспекти; както и измерване на устойчивостта на околната среда. Допълнителен тласък дават новите световни цели за устойчиво развитие, приети през 2015 г. Европейската система от национални и регионални сметки (ESA) предлага интегрирана и последователна рамка за цялата икономическа статистика, която следва да бъде допълнена с други показатели, за да се осигури поизчерпателна информация за изготвянето на политики и вземането на решения. Пълното изпълнение на ESA 2010 ще се подпомага от редовни оценки на качеството и съответствието, като се взема предвид постепенното изтичане на дерогациите до 2020 г., което ще доведе до допълнителни подобрения в актуалността на данните и наличието на показателите.“

    д)    Цел 2.1.1 се изменя, както следва:

    i) Четвъртото тире се заменя със следното:

    „— укрепване на връзките с националните сметки в области като социална закрила, здравеопазване и образование;“

    ii) След петото тире се добавят две нови тирета, както следва:

    „— разработване на своевременни социални показатели, включително усъвършенствани техники за свръхкраткосрочни прогнози и експресни оценки;

    — подкрепа на международния обмен на макроикономически данни за намаляване на тежестта за изготвящите данни субекти и подобряване на достъпа на ползвателите до съпоставими и съгласувани данни;“

    е)    В цел 2.1.2 последното тире се заменя със следното:

    „— наличието и разширяването на хармонизирана статистика за цените на жилищата за всички държави членки.“

    ж)    В цел 2.2.1 тиретата се заменят със следното:

    „— разработване на съгласувана система от сметки за околната среда под формата на „сателитни сметки“ към основните национални сметки, чрез която да се предоставя информация за емисиите в атмосферата, енергопотреблението, потоците на природни ресурси, търговията със суровини, данъчното облагане, свързано с околната среда, и разходите за опазване на околната среда, при възможност включително зеления растеж и свързаните със зелената икономика обществени поръчки;

    — разработване на експериментални сметки за екосистемите;

    — разработване на статистически данни, свързани с изменението на климата, включително статистика, отнасяща се за приспособяването към изменението на климата, и

    — разработване на показатели за измерване на „отпечатъците“ върху околната среда.“

    з)    Цел 3.1.1 се изменя, както следва:

    i) Първата алинея се заменя със следното:

    „Да се повиши ефикасността и ефективността на процеса на изготвяне на статистиката. Необходимо е рационализиране на законодателството, свързано със стълба на бизнес статистиката, предвид факта, че Договорът от Лисабон призовава за по-добро законотворчество. В тази връзка трябва надлежно да се отчетат ограниченията на ресурсите, с които изготвящите статистиката субекти разполагат, както и цялостната тежест за респондентите в съответствие с Програмата за пригодност и резултатност на регулаторната рамка (REFIT). Да се предоставя висококачествена статистика за основните области, в центъра на които са предприятията, като например бизнес статистиката, краткосрочните показатели, инвестициите на предприятията в човешки капитал и придобиване на умения, международните трансакции, глобализацията, мониторинга на вътрешния пазар, научноизследователската и развойната дейност и иновациите, както и туризма. Специално внимание следва да се отдели на наличието на данни за промишлени сектори или сектори на услугите, в които има голяма добавена стойност, особено за секторите в зелената, цифровата или социалната икономика (като здравеопазването и образованието).“

    ii) Първото тире се заменя със следното:

    „— повторно използване на вече наличните в статистическата система или в обществото данни, обща правна основа за всички статистически данни в областта на бизнеса и изготвяне на обща инфраструктура и общи инструменти;“

    и)    Цел 3.2.1 се изменя, както следва:

    i) Седмото тире се заменя със следното:

    „— изпълнение на действията по работната програма за рационализиране на статистиката, свързана с миграцията, като се вземат предвид новите предизвикателства, по-специално развитието на международната обстановка;“

    ii) След седмото тире се добавя ново тире, както следва:

    „— предоставяне на демографски прогнози и годишното им актуализиране;“

    й)    В точка 3.3 третата алинея се заменя със следното:

    „Селското стопанство ще продължи да бъде важна област на политика на Съюза. В Общата селскостопанска политика са очертани нуждите, свързани с основните ѝ цели, т.е. жизнеспособно производство на храни, устойчиво управление на природните ресурси и действие, свързано с климата; както и балансирано териториално развитие. Акцентът ще бъде поставен върху аспектите, свързани с околната среда, биологичното разнообразие/екосистемите, икономиката, човешкото здраве и безопасност, както и върху социалните аспекти.“

    к)    Цел 3.3.1 се изменя, както следва:

    i) Първата алинея се заменя със следното:

    „Да се осигури подкрепа за изготвянето на политики, базирани на факти, чрез по-гъвкаво и по-широко използване на пространствената информация, съчетана със статистическа информация в социалната и икономическата област и областта на околната среда за регионите, регионалните типологии, градовете и степента на урбанизация.“

    ii) Добавят се две нови тирета, както следва:

    „— въвеждането на статистика за земеползването и земното покритие (LUCAS);

    — координиране на статистическите данни за регионите, регионалните типологии, градовете и степента на урбанизация.“

    л)    Цел 3.3.3 се изменя, както следва:

    i) Добавя се втора алинея, както следва:

    „В съответствие с приоритета на Комисията за „европейски енергиен съюз“ специално внимание ще бъде обърнато на статистиката, свързана с потреблението на енергия, енергийната ефективност, възобновяемите източници на енергия, енергийната зависимост и сигурността на доставките. Освен това статистиката в областта на енергетиката ще трябва да подпомага рамката на политиката до 2030 г. в областта на климата и енергетиката, с която се цели икономиката и енергийната система на Съюза да станат по-конкурентоспособни, сигурни и устойчиви.“

    ii) Добавя се ново тире, както следва:

    „— енергийната зависимост и сигурността на доставките.“

    2)    Точка II. Методи за изготвяне на европейска статистика се изменя, както следва:

    а)    Първата алинея се заменя със следното:

    „Понастоящем ЕСС е изправена пред редица предизвикателства: повишени очаквания по отношение на обхвата, качеството и съпоставимостта на европейската статистика; с глобализацията възниква сложна действителност, която трябва да бъде отразена от официалната статистика и поражда методологични предизвикателства; постоянно нарастващият обем от данни от частни и обществени източници предлага огромен потенциал за подобряване на актуалността и относимостта на официалната статистика, както и за намаляване на тежестта за респондентите. За да отговори на тези предизвикателства, Европейската статистическа система постепенно ще изпълни стратегическите цели, които са заложени за 2020 г., като се основава на холистичен подход за постигане на по-високо качество и ефективност:

       да се включва проактивно в редовен диалог с ползвателите за по-задълбочено познаване на техните потребности, като отчита, че различните групи ползватели имат различни потребности, към които следва да се избере правилният подход;

       да предоставя висококачествени продукти и услуги и да прилага основан на качеството подход към ръководството, организацията и управлението на ЕСС;

       да основава статистическите продукти и услуги както на традиционни проучвания, така и на по-нови източници, включително административни данни, геопространствени данни и, когато е възможно, големи информационни масиви. Да получи достъп до нови източници на данни, да разработи методи и да намери подходяща технология, за да използва нови източници на данни за целите на надеждното изготвяне на европейската статистика;

       да повишава ефективността при изготвянето на статистиката чрез по-нататъшно активизиране на обмяната на знания, опит и методологии, но също чрез споделяне на инструменти, данни, услуги и ресурси, когато това е целесъобразно. Структурата на предприятията ще се използва като обща референтна рамка, а сътрудничеството ще се основава на съгласувани стандарти и общи елементи от технологичната и статистическата инфраструктура;

       да приложи стратегия за разпространение на европейската статистика, която да е достатъчно гъвкава, за да се адаптира към нововъзникващите технологии, да предоставя насоки в един свят на бурно развитие в областта на данните и да служи като надежден стълб на демокрацията.“

    б)    В цел 1.1 първото тире се заменя със следното:

    „— въвеждане на нов интегриран, ефективен и пригоден за целта механизъм за качество, основан на Кодекса на статистическата практика и Рамката на ЕСС за осигуряване на качеството;

    — оценяване на съответствието с Кодекса на статистическата практика;“

    в)    В цел 3.1 петото тире се заменя със следното:

    „— използване на европейския подход към статистиката, за да могат да се предприемат бързо действия в областта на политиките при специфични и надлежно обосновани случаи. Това включва разработването на методология за проучване по отношение на основаното на пола насилие, най-напред организирано като еднократна дейност, за да се даде възможност за получаване на непрекъснат динамичен ред от събиране на различни относими данни, предоставени в рамките на социално проучване на ЕС, основано на европейския подход към статистиката;“

    г)    В цел 4.1 се добавя ново тире, както следва:

    „— определяне на настоящи и бъдещи изисквания по отношение на данните с цел да се предоставят многоцелеви и персонализирани продукти, услуги и хранилища на данни за крайните ползватели;“

    д)    В цел 5.1 се добавя ново тире след третото тире, както следва:

    „— анализ на потребностите от нови умения, свързани с анализа и обработката на данните и тяхното включване в програми за обучение;“

    3)    Точка III. Партньорство се изменя, както следва:

    а)    В цел 1.4 се добавят три тирета след четвъртото тире, както следва:

    „— повишаване на осведомеността на гражданите на Съюза за важността на официалната статистика и предаването ѝ към всички заинтересовани страни чрез ежегодното честване на 20 октомври на Европейския ден на статистиката;

    — разпространение на съответните статистически данни в подкрепа на европейската политика за съседство и съответните споразумения за асоцииране;

    — популяризиране на европейските ценности и инициативи, като например Кодекса на европейската статистическа практика, рамките за осигуряване на качеството, подходите за стандартизация и хармонизиране, в трети държави и региони;“

    Top