Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016IR6945

    Становище на Европейския комитет на регионите относно „Социалните иновации като нов инструмент за посрещане на обществените предизвикателства“

    OB C 306, 15.9.2017, p. 28–31 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    15.9.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 306/28


    Становище на Европейския комитет на регионите относно „Социалните иновации като нов инструмент за посрещане на обществените предизвикателства“

    (2017/C 306/06)

    Докладчик

    Marcelle Hendrickx (NL/АЛДЕ), член на Общинския съвет на Тилбург

    ПОЛИТИЧЕСКИ ПРЕПОРЪКИ

    ЕВРОПЕЙСКИЯТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ

    Общи бележки

    1.

    отчита, че Европа е изправена пред големи обществени предизвикателства: нашите съграждани изпитват несигурност за бъдещето си, равнището на безработица все още е по-високо от това преди финансовата и икономическата криза, особено сред младите хора, последиците от изменението на климата стават все по-осезаеми, населението застарява и пристигането на бежанци, на лица, търсещи убежище, и на мигранти изправя местните и регионалните власти пред нови въпроси.

    2.

    Според членовете на Комитета обществото се променя. Днес нашите съграждани са по-взискателни и по-добре образовани, в резултат на което все по-често сами определят живота си, искат да подобрят своя жизнен стандарт и да участват в по-голяма степен в решаването на важни от социална гледна точка въпроси. В същото време местните и регионалните власти са наясно, че интересите на нашите съграждани могат да варират в големи граници.

    3.

    Освен това сложността на обществените предизвикателства нараства: те не могат да бъдат обхванати от рамките на дадена политика, не познават административни граници и мандати. За преодоляването им са необходими непосредствени действия и дългосрочен подход и визия, както и промяна на парадигмата по отношение на социалното измерение на политиките на ЕС, включително на ИПС, за да се достигне до всички граждани и да се укрепи солидарността между народите и държавите членки.

    4.

    В същото време местните и регионалните власти разполагат с по-малко финансови ресурси за справянето с тези нови и сложни предизвикателства в условията на бързо променящо се общество, поради което всяко участие в тази област ще се нуждае от обективна, прагматична и ефикасна координация между различните равнища на управление.

    5.

    Комитетът констатира ограниченията на прилаганите понастоящем подход и политически инструменти по отношение на формулирането на решения за обществените предизвикателства на днешния ден. Същевременно посочените по-горе развития предлагат и възможности за изграждането на една модерна и иновативна Европа.

    6.

    Комитетът разглежда социалните иновации като важен инструмент, в който участват публичният, частният и третият сектор, за преодоляване на днешните обществени предизвикателства и за повишаване на качеството на живот на европейските граждани. Новаторските в социален план проекти имат повече въздействие върху обществото и икономиката като цяло, когато са съчетани с технологична подкрепа, тъй като това води до по-добри решения за нашите съграждани.

    Характеристики на социалните иновации

    7.

    Комитетът изразява съгласие с определението на социалните иновации като нови идеи (продукти, услуги и модели), които едновременно отговарят на обществени потребности (по-ефективно от алтернативите) и създават нови социални отношения и партньорства (1).

    8.

    Социалните иновации могат да бъдат важен инструмент за всички обществени предизвикателства. Например в борбата срещу младежката безработица, за насърчаване на полагането на грижи и на самостоятелността на възрастните хора, интеграцията на лица, изпитващи затруднения да навлязат на пазара на труда, както и за съживяването на отдалечените региони, регионите, които трябва да се справят с различни демографски предизвикателства и изостаналите градски райони.

    9.

    Според Комитета отличителните черти на социалните иновации са подходът „отдолу нагоре“ в съвместното търсене на решение, в близост до хората (2), предлагането на решения, адаптирани към конкретните нужди, изграждането на нови връзки и сътрудничество между органите на управление, предприятията, институциите на знанието, организациите на гражданското общество и гражданските сдружения (3).

    10.

    Комитетът би желал да посочи потребителските групи като добър пример за прилагането на възходящ подход. Те позволяват да се осъществи контакт с потребителите, запознати с определени услуги, и да се получи обратна информация от потребителите (например потребителски опит), да се разработят услуги и продукти, както и да се генерират и изпробват нови идеи (въз основа на възходящ подход). Потребителските групи насърчават приобщаването и предоставят на потребителите реална възможност да изразят мнението си.

    11.

    Социалните иновации представляват друг начин на работа на публичните органи. Комитетът призовава за открит подход на местните и регионалните власти към инициативи и идеи от гражданите, предприятията, институциите на знанието и организациите на гражданското общество. Във връзка с това е важно съзнанието, че понастоящем решението на много въпроси може да бъде намерено не само на управленско равнище. Но откритият подход не означава пасивна позиция. Насърчаването на социални иновации често изисква лидерство и координация на местните власти при договарянето на партньорства, изграждането на връзки между отделните страни, създаването на екосистеми за иновации, стимулирането на добри инициативи от страна на обществеността и местните общности, създаването на гъвкави правни рамки, гарантирането на обмена на знания и насърчаването на диалога.

    12.

    Европейската комисия с основание твърди, че ЕС трябва да постигне конкретни резултати, които да отговарят на потребностите и желанията на нашите съграждани. Чрез оказването на подкрепа и улесняването на социалните иновации в разработването на политиката и процеса на вземане на решения, се постигнат по-добри решения и решения, които се ползват с по-голяма подкрепа.

    13.

    Подкрепата на гражданите е от решаващо значение в момент, когато доверието в нашите демократични институции, е подложено на натиск. Социалните иновации тръгват от гражданите и от местните общности: от консултациите с гражданите с цел идентифициране на обществените потребности до формулирането на решения и етапа на изпълнение посредством процес на участие, споделяне и съвместна отговорност, реципрочност и създаване на мрежи с много участници. Това измерение трябва да бъде интегрирано с териториалното измерение и да съответства в най-голяма степен на нуждите на отделните лица, семействата и общността.

    Оползотворяване на потенциала, премахване на пречките

    14.

    Комитетът приветства факта, че Европейската комисия признава значението на социалните иновации, по-специално потенциала на портала на Общността за социални иновации и годишния европейски конкурс за социални иновации. Комитетът би искал да подчертае, че социалните иновации не се свеждат само до икономическия растеж и създаването на работни места. Важно е да се осъзнае и признае тяхната роля като инструмент, който да се използва в различни области на политика, включително в борбата с бедността и икономическото изключване, и с който може да се подобри качеството на живот на европейските граждани.

    15.

    Наистина успешните проекти за социални иновации осигуряват взаимно допълване между укрепването на социалното приобщаване и солидарността и създаването на растеж и работни места. Поради това Комитетът настоява, че социалните иновации трябва да бъдат интегрирани в местните и регионалните стратегии за развитие.

    16.

    Освен това социалните иновации водят до подобряване на иновациите. Технологиите се развиват все по-бързо, тенденции като цифровизацията и автоматизацията променят из основи пазара на труда и икономиката като цяло в градовете и регионите: от една страна те водят до загуба на работни места поради автоматизацията и роботизацията, от друга страна се разкриват нови работни места, големите информационни масиви засягат неприкосновеността на личния живот на нашите съграждани и не всички могат да следват добре и да се справят с технологичните развития. Социалните иновации могат да спомогнат за повишаването на устойчивостта на нашите общества. Според Комитета навсякъде в ЕС съществуват добри примери за социални иновации, въведени от местните и регионалните власти (4).

    17.

    Пропускат се възможности, ако успешни социални иновации остават несподелени и осъществявани само на местно равнище. Иновациите често възникват като местни малки инициативи, но могат да се окажат ценни и полезни за всички граждани в Европа. За пълното оползотворяване на потенциала на социалните иновации е необходима среда, позволяваща разрастването и разпространението им.

    18.

    Съществуват редица примери на добри практики в областта на социалните иновации за оказване на помощ на жени и непълнолетни лица в рискови ситуации. Тези практики би трябвало да бъдат оценени, за да могат да обхванат в Европа гражданите, които се намират в такива ситуации, улеснявайки при необходимост финансирането им чрез структурните фондове.

    19.

    За да се реализира напълно потенциалът на социалните иновации, е необходимо да се опрости и намали административната тежест на политиката на сближаване. Настоящата сложност и мащаб на регулаторната рамка оказват възпиращ ефект. Комитетът нееднократно е призовавал институциите на ЕС за реално опростяване на законодателния пакет за политиката на сближаване (5).

    20.

    Европейската политика на сближаване затруднява използването на социалните иновации като инструмент. Малкият мащаб на някои проекти, участието на малки и нетрадиционни партньори, както и фактът, че социалните иновации невинаги присъстват като критерий при кандидатстването за финансиране от ЕС, възпрепятстват финансирането от ЕС на проекти за социални иновации.

    21.

    В резултат на това не всички европейски фондове и програми са подходящи за социални иновации. Също както и технологичните, социалните иновации се нуждаят от възможност за експериментиране и необходимата готовност да се приеме, че има и неуспешни иновации.

    22.

    Комитетът подчертава, че социалните иновации могат успешно да бъдат развивани наред с останалото чрез социалната икономика. Във връзка с това припомня, че инициативите в областта на социалната икономика, основаващи се на сътрудничество и гражданска ангажираност сред хората в рамките на общността, допринасят за повишаване на социалното, икономическото и териториалното сближаване, както и на доверието в целия ЕС. Затова е от решаващо значение да се подпомогнат социалните иновации, като се отключи потенциалът на социалната икономика чрез подобряване на достъпа до различни форми на финансиране и като се мобилизират достатъчно финансови средства на местно, регионално и национално равнище и на равнището на ЕС (6).

    Съпоставка между иновации и социални иновации

    23.

    Комитетът изтъква значението на иновациите за Европейския съюз, така че нашите съграждани да получават най-доброто образование, да имат достатъчно работа, да могат да се справят с обществените предизвикателства, пред които сме изправени днес, и да се запази висок просперитет и качество на живот. Във връзка с това Комитетът подчертава значението на инициативата „Съюз за иновации“ с цел ЕС да насърчава в по-голяма степен иновациите, за да може добрите идеи по-бързо да се превръщат в продукти и услуги.

    24.

    Комитетът приветства различните усилия, полагани от Европейската комисия за насърчаване на социалните иновации, в областта на Програмата на ЕС за заетост и социални иновации (EaSI), моделите на икономиката на сътрудничеството, програмата „Хоризонт 2020“, платформите за културна осведоменост и програмите на Инструмента за МСП.

    25.

    Комитетът смята обаче, че независимо от факта, че програмата EaSI си поставя за цел, наред с другото, борбата срещу дългосрочната безработица, бедността и социалното изключване, на европейско равнище все още не съществуват механизми, в състояние да отговорят ефективно на тези общи предизвикателства.

    26.

    Въпреки тези усилия, Комитетът счита, че стратегията „Европа 2020“ акцентира твърде едностранно върху технологичния аспект на иновациите, а социалният аспект не е достатъчно застъпен. Комитетът подчертава, че социалните и технологичните иновации се допълват взаимно и че чрез насърчаването на тяхната допълняемост могат да се постигнат въздействащи резултати за обществото.

    Ролята на Европейския съюз и препоръки

    27.

    Настоящите социални предизвикателства са трансгранични и често засягат местните и регионалните власти в Европа. Социалните иновации могат да играят важна роля за постигането на социално, икономическо и териториално сближаване. Във връзка с това би било желателно ЕС да играе динамизираща, улесняваща и свързваща роля.

    28.

    Комитетът призовава Европейската комисия при разработването на своите политики да отчита изрично тяхната осъществимост на местно и регионално равнище. Това е в съответствие с изпълнението на програмата на ЕС за градовете, в рамките на която Комисията, държавите членки и градовете правят преглед на осъществимостта на европейските политики и законодателството на местно равнище. Това важи в още по-голяма степен за проекти в областта на социалните иновации, които често се подпомагат от местните и регионалните власти по време на целия процес на иновации (поява, експериментиране, разпространение и оценка).

    29.

    Комитетът призовава Европейската комисия да разработи инструмент за идентифициране и признаване на социалните иновации като инструмент за преодоляване на широк спектър от обществени предизвикателства и за подобряване на качеството на живот на гражданите.

    30.

    Европейската комисия би трябвало да поеме водеща роля за разработването на социални иновации, обмена на знания и разпространението на примери за добри практики в тази области, например от страна на субектите на социалната икономика би трябвало да гарантира приемането на политики, включително интегрирани мерки в здравната сфера, жилищното настаняване и за активното търсене на работа, които на различните равнища на управление водят до социални иновации, подкрепяйки създаването на истинска европейска общност за социални иновации.

    31.

    Комитетът призовава Европейската комисия да премахне горепосочените пречки и да превърне социалните иновации в критерий при кандидатстване за средства от европейските фондове, да отвори фондовете и програмите за нетрадиционни институции или групи и да даде възможност за експериментиране, при което да се приема неуспехът на даден експеримент.

    32.

    Комитетът призовава Европейската комисия да разработи механизъм за мониторинг на социалните иновации и измерване на техния ефект с ясни показатели, както и да оценява развитието на процеса на социални иновации в различните държави членки, особено по отношение на социалната икономика. По този начин резултатите от социалните иновации ще станат измерими и ще може да се установи тяхното въздействие. Това улеснява и привличането на финансиране.

    33.

    С оглед пълноценното оползотворяване на потенциала на социалните иновации Комитетът се обръща и към себе си като институция. Той призовава членовете си да експериментират със социални иновации на местно равнище, като привличат други публични органи, предприятия, институции на знанието и граждани и споделят своя опит.

    34.

    Комитетът подчертава значението на социалните клаузи при оценката на оферти в процедури за възлагане на обществени поръчки и отправя искане към Европейската комисия да се увери, че те са правилно транспонирани и прилагани от държавите членки. КР призовава също така за гъвкавост в рамките на настоящите правила за държавните помощи, за да се насърчат социалните иновации. Освен това Комитетът предлага да се проучи потенциалът на членския капитал и приобщаващите иновации за съществуващите програми в областта на социалните иновации и социалните инвестиции, които обикновено се основават на ориентирани към инвеститорите модели.

    Брюксел, 11 май 2017 година.

    Председател на Европейския комитет на регионите

    Markku MARKKULA


    (1)  „Empowering people, driving change: Social innovation in the European Union“ („Повече възможности за хората, насърчаване на промените: социалните иновации в Европейския съюз“), Бюро на съветниците по европейска политика, БЕП, 2011 г.

    (2)  Становище на Комитета на регионите — „Пакет за инвестициите на ЕС в социалния сектор“, CDR1999-2013_00_00_TRA_AC.

    (3)  Становище на Комитета на регионите — „Към интегрирана програма за градовете в Европейския съюз“, COR-2013-06902.

    (4)  Например, пилотният проект „Деменция“ (Proeftuin Dementie) в Тилбург, Нидерландия. В него работят заедно предприятия, образователни институции и институции на знанието, медицински сестри и пациенти и техните семейства, като целта е да се даде възможност на пациентите да живеят по-продължително време и по-добре у дома си. Използваните в проекта технически нововъведения са разработени с тези различни групи.

    (5)  Вж. наред с другото: становище на Комитета на регионите относно „Опростяване на ЕСИФ от гледната точка на местните и регионалните власти“ (COR-2016-00008).

    (6)  Становище на КР относно „Ролята на социалната икономика за възстановяване на икономическия растеж и в борбата с безработицата“ (COR-2015-01691).


    Top