EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE5444

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, свързани с тези запаси, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 676/2007 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1342/2008 на Съвета“ [COM(2016) 493 final – 2016/0238 (COD)]

OB C 75, 10.3.2017, p. 109–110 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

10.3.2017   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 75/109


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на многогодишен план за дънните запаси в Северно море и за риболовните дейности, свързани с тези запаси, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 676/2007 на Съвета и Регламент (ЕО) № 1342/2008 на Съвета“

[COM(2016) 493 final – 2016/0238 (COD)]

(2017/C 075/18)

Докладчик:

Thomas McDONOGH

Консултация

Европейски парламент, 12.9.2016 г.

Съвет, 26.9.2016 г.

Правно основание

член 43, параграф 2 и член 304 от Договора за функционирането на Европейския съюз

Решение на Бюрото

20.9.2016 г.

Компетентна секция

„Земеделие, развитие на селските райони, околна среда“

Приемане от секцията

24.11.2016 г.

Приемане на пленарна сесия

14.12.2016 г.

Пленарна сесия №

521

Резултат от гласуването

(„за“/„против“/„въздържал се“)

211/1/3

1.   Общи и конкретни бележки и препоръки

1.1.

Общата политика в областта на рибарството беше въведена през 60-те и 70-те години и се нуждае от постоянно преразглеждане. Комитетът приветства този процес на актуализиране на политиката, за да се върви в крак с технологичните промени с цел подобряване на опазването и защитата на рибните запаси. Комитетът приветства действията, предложени от Комисията, много от които бяха предложени в доклада на WGNSSK от 2016 г. (1) Това ще спомогне за актуализирането на европейското законодателство в областта на рибарството и за защитата на този много ценен отрасъл.

1.2.

Риболовните дейности в Северно море и зоните в съседство с него се отличават с изключителна сложност, тъй като в тях са ангажирани кораби на най-малко седем крайбрежни държави членки, както и на Норвегия, които използват разнообразни съоръжения за улов на множество различни риби и черупкови организми. Важна особеност на тези дейности е, че много от най-важните запаси от дънни видове (т.е. видовете, които живеят на морското дъно или в близост до него) се ловят при смесен риболов. На практика това означава, че при всяко изтегляне на риболовните уреди на даден кораб уловът му е съставен от различни видове. Съставът на смесения улов се променя в зависимост от вида на риболовните уреди, както и от времето и мястото, където те се използват.

1.3.

За корабите, извършващи улов на рибни запаси, обхванати от задължението за общ допустим улов (ОДУ), това означава преустановяване на риболова при изчерпване на предоставената им квота за съответния запас. Преди приемането на основния регламент (2) корабите не бяха задължени да преустановяват риболова при изчерпване на квотата си за даден вид. Вместо това те можеха да продължават с риболова на други целеви видове, в резултат на което в улова им отново попадаха видовете, за които квотите бяха вече изчерпани, дори и да не бяха в състояние да ги разтоварват законно. Този улов в превишение на квотата трябваше да се изхвърля. След изчерпване на квотата за съответния запас се блокира възможността за продължаване на улова на други запаси. Поради това при определянето на ОДУ за съответните запаси е целесъобразно да се отчете фактът, че в условията на смесен риболов някои от тях се улавят едновременно. Подобен подход би се отразил благоприятно върху опазването на запасите и тяхното експлоатиране. Той е заложен и в настоящото предложение.

1.4.

Целта на основния регламент е да се намери по-ефективно решение на проблемите, свързани с прекомерния улов и изхвърлянето на риба, в сравнение с предлаганото от досегашното законодателство. Затова би трябвало да се вземат подходящи мерки, за да се избегнат отрицателни икономически и социални последици за риболовната промишленост. Първата стъпка към подобно адаптирано управление би била включването на всички значими запаси в единен план за управление. Той би обхванал целевите стойности на смъртност от риболов, изразени в диапазони за всеки от запасите (когато такива диапазони са налични), въз основа на които да се определи годишният ОДУ за тези запаси.

2.   Други бележки и препоръки

2.1.

Следва да бъде създадена независима комисия за преразглеждане на националните квоти. Възстановяването на рибните запаси зависи обаче не само от смъртността от риболов, но и от други фактори, като например изменението на климата. Всички действия, насочени към устойчив риболов, ще изискват приспособяване на риболовните кораби и съоръжения (което е скъпо), достоверни научни данни и непрекъснати мерки за обучение и повишаване на осведомеността сред рибарите. Трябва да се обърне внимание и на социалния аспект на риболова, тъй като дребните рибари се изтласкват от сектора. От първостепенна важност е да се запазят съществуващите работни места в общностите в много крайбрежни райони на ЕС, които зависят от риболова.

2.2.

Необходими са повече научни изследвания за въздействието на рибовъдството върху дивите запаси. Дивата сьомга е застрашена от изчезване — главно поради прекомерния улов и слабото регулиране, но въздействието на рибовъдните стопанства върху дивата сьомга е неизвестна величина. С подходящ маркетинг дивата сьомга би следвало да достигне по-висока цена от тази на отглежданата в рибовъдни стопанства. Спортният риболов има важен принос за икономиката в по-отдалечените региони. Счита се, че всеки уловен екземпляр дива сьомга допринася със средно 1 200 евро за местната икономика посредством заплатите на професионалните риболовни гидове, нощувките, транспорта и др.

2.3.

Трябва да се вземат мерки за обръщане на тенденцията на спад на риболова на змиорки. Към проблема с улова на млади екземпляри следва да се подходи, като се увеличи минималният нетен размер на окото на риболовните мрежи. Освен това би трябвало да се въведат ограничения за еднонишковите мрежи.

2.4.

Следва да бъдат увеличени санкциите при нарушения на законодателството в областта на риболова. Би трябвало да се предприемат строги мерки срещу наемането на работа на незаконно пребиваващи имигранти на риболовни съдове, много от които дори не платени и са на практика затворници, тъй като паспортите им са иззети (известни са подобни случаи с хора от Централна Америка). Условията на живот и труд в морето трябва да се придържат към най-високите стандарти на ЕС. Това се отнася и за работници от държави извън ЕС.

Брюксел, 14 декември 2016 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Georges DASSIS


(1)  Доклад на работната група на ICES (Международен съвет за изследване на морето) за оценка на дънните запаси в Северно море и Скагерак, заседавала в Хамбург, Германия, от 26 април до 5 май 2016 г.

(2)  Регламент (ЕС) № 1380/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2013 година относно общата политика в областта на рибарството, за изменение на регламенти (ЕО) № 1954/2003 и (ЕО) № 1224/2009 на Съвета и за отмяна на регламенти (ЕО) № 2371/2002 и (ЕО) № 639/2004 на Съвета и Решение 2004/585/ЕО на Съвета (OB L 354, 28.12.2013 г., стр. 22).


Top