Kies de experimentele functies die u wilt uitproberen

Dit document is overgenomen van EUR-Lex

Document 52013XG0614(02)

Заключения на Съвета относно приноса на качествената работа с младежта за развитието, благоденствието и социалното приобщаване на младите хора

OB C 168, 14.6.2013, blz. 5–9 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

14.6.2013   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 168/5


Заключения на Съвета относно приноса на качествената работа с младежта за развитието, благоденствието и социалното приобщаване на младите хора

2013/C 168/03

СЪВЕТЪТ И ПРЕДСТАВИТЕЛИТЕ НА ПРАВИТЕЛСТВАТА НА ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ, ЗАСЕДАВАЩИ В РАМКИТЕ НА СЪВЕТА,

КАТО ПРИПОМНЯТ ПОЛИТИЧЕСКИЯ КОНТЕКСТ НА ТОЗИ ВЪПРОС, И ПО-СПЕЦИАЛНО:

1.

Европейското сътрудничество по въпросите на младежта (1), в което благоденствието и социалното приобщаване съставляват две от осемте области на действие, а подкрепата и развитието на работата с младежта са изтъкнати като междусекторен подход към изпълнение на общите цели на рамката, и в което се препоръчва да се засили акцентът върху социалното приобщаване, здравеопазването и благоденствието на младите хора.

2.

Одобреното от Европейския съвет съобщение на Комисията, озаглавено „Европа 2020“, в което се отчита ролята на работата с младежта като начин за осигуряване на възможности за неформално учене за всички млади хора.

3.

Препоръката на Съвета от 20 декември 2012 година относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене (2).

4.

Съвместните заключения на Конференцията на ЕС по въпросите на младежта, организирана от ирландското председателство, 11—13 март 2013 г (3).

КАТО СЕ ОСЛАНЯТ НА:

5.

Резолюцията на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 19 ноември 2010 г., относно работата с младежта, в която се призовава за по-добро разбиране и за все по-активна роля особено по отношение на насърчаването, подкрепата и развитието на работата с младежта на различни нива.

ОТЧИТАТ, ЧЕ:

6.

Младите хора активно допринасят за социалната инфраструктура и за жизнеспособността на общностите, обособени както на географски принцип, така и по интереси. Младите хора са разнородно и динамично население с различен живот, различни потребности, искания и стремежи. Въпросите, свързани с демография, биография, многообразие, преходи и възможности оказват пряко въздействие върху младите хора и понякога служат за определянето им. Поради това политиката за младежта следва да отразява и да дава отговор на тези въпроси, да осигурява средствата и начините и да насърчава равни възможности за всички млади хора.

7.

Работата с младежта е широко понятие, включващо обширен спектър от дейности от социално, културно, образователно или политическо естество, които се осъществяват от младите хора, съвместно с тях и за тях. Освен това тези дейности все по-често включват спорт и услуги за младите хора. Работата с младежта спада към „извънучилищните“ образователни занимания и включва конкретни дейности през свободното време, ръководени от лица, работещи с младежта на професионална или доброволна основа, и от младежки лидери. Тя е организирана по различни начини (от организации, ръководени от млади хора, организации за младежи, неформални групи или чрез служби за младежта и публични органи). Работата с младежта се осъществява под различни форми и в различна среда (напр. при свободен достъп, в групи, въз основа на програми, чрез информационни кампании и с откъсване от работа) и е структурирана на местно, регионално, национално и европейско равнище

8.

Работата с младежта е насочена към личностното и социалното развитие на младите хора; тя има широк обхват, който дава възможност за достъп и участие на младите хора в зависимост от потребностите и интересите им и е съобразена с тяхната среда. Подобен обхват допълва други мерки на политиката, насочени към младите хора, ето защо работата с младежта е дава възможност на младите хора да установят контакти, да участват в сдружения и да постигнат напредък.

9.

Социалното приобщаване изисква широкообхватен и междусекторен подход, за да се преодолеят различните проявления на маргинализцията и изолацията в обществото.

10.

Работата с младежта играе важна роля за предотвратяване на социалната изолация и за засилване на социалното приобщаване. Работата с младежта дава поле за развитие и възможности за всички млади хора и „се основава на процеси на неформално и самостоятелно учене (4) и на доброволно участие“ (5).

11.

Ефективната работа с младежта и младежките инициативи имат за цел да предоставят възможности и да насърчават активното участие на младите хора в обществото. Тя им осигурява необходими за живота умения, компетентности и опит и по този начин засилва във възможно най-голяма степен защитните фактори, които спомагат за развитието, благоденствието, самостоятелността и социалното приобщаване на всички млади хора, включително на тези с по-малко възможности.

12.

Качествената работа с младежта е ангажимент за непрекъснато осигуряване на оптимална реализация и практика на работата с младите хора. Младежките организации, службите за младежта и лицата, работещи с младите хора, заедно със съответните заинтересовани страни, трябва да планират и да осъществяват дейности и програми, които са от значение за интересите, потребностите и опита на младите хора и отговарят на тях и които се основават на обективни фактори и са насочени към постигането на резултати. Резултатите от качествената работа с младежта следва да дадат възможност на младите хора да извлекат максимална полза от участието си в нея.

СЧИТАТ, ЧЕ:

13.

Социалното приобщаване следва да обхване и включи всички млади хора и проблемите, пред които са изправени, със специален акцент върху младежите с по-малко възможности.

Потенциалът на работата с младежта да допринесе за постигане на целите на политиката, включително социалното приобщаване, може допълнително да се оптимизира чрез основан на качеството и на обективни фактори подход, който отрежда централна роля на младите хора в замисъла и осъществяването на работата с младежта. Този подход подкрепя участието, развитието и напредъка на младите хора по начин, който утвърждава силните им страни, засилва устойчивостта и компетентностите им и отчита потенциала им за изграждане на личностен, обществен и социален капитал. Качествената работа с младежта, която представлява универсална тема, е от полза за младите хора и за подобряване на практическата работа с младежта и допринася за постигането на по-широкообхватни цели на политиката.

а)

Работата с младежта ангажира младите хора през важен период от живота им, поради което е в идеална позиция за стимулиране на развитието (личностно, социално, образователно, професионално и в работна среда), повишаване на благоденствието и укрепване на социалното приобщаване на младите хора.

б)

Работата с младежта предоставя опит и възможности на всички млади хора и функционира като дейност със свободен достъп и като целева подкрепа, която може да засили компетентностите на младите хора и същевременно да съдейства за преодоляване на пречките пред тях, както и да играе особена роля за младите хора с по-малко възможности и младежите, които не работят и не са включени в системите на образование или обучение.

в)

Организацията на работата с младежта е разнородна. Това многообразие и разнородност (секторно, организационно и тематично) следва да бъдат отчетени.

г)

Работата с младежта следва да заема ясно определена позиция в процеса на образование и учене през целия живот и да обхваща неформалното и самостоятелното учене. Тази позиция следва да отчита потенциала на работата с младежта за задоволяването на потребностите на младите хора в още по-голяма степен и да оценява ролята ѝ в изграждането на приобщаващо общество.

д)

Качественият подход, основан на обективни фактори, може да бъде важен инструмент за повишаване на достъпността, видимостта, въздействието и ефективността на политиката за работа с младежта и на реализирането ѝ.

е)

Качествената работа с младежта може да включва подходящи системи за оценяване, основани на принципа на самооценка или партньорска оценка и валидирани чрез външно оценяване, където е приложимо. Тези системи подпомагат организациите за работа с младежта, програмите и дейностите и могат да подобрят организационния капацитет и ефективността и да дадат яснота на обществеността по отношение на предлагането и въздействието на работата с младежта.

ж)

Системите за качество осигуряват централна позиция на младите хора в замисъла и реализирането на работата с младежта и гарантират, че организациите, програмите и дейностите съответстват и отговарят на потребностите и стремежите на младите хора.

з)

Системите за качество подпомагат лицата, работещи с младите хора, да усъвършенстват практическата си дейност и да развият уменията си чрез създаване на структура и пространство за размисъл, диалог и действие.

и)

Като поставя акцент върху личностното и социалното развитие, работата с младежта допринася за широк спектър от резултати на политиката за младите хора най-вече в областта на образованието и обучението, здравеопазването, заетостта и участието в културата и спорта. Като се имат предвид отличителните функции на работата с младежта, би могло да се обърне повече внимание на определянето на приноса, който тя може да има за тези по-широки области на политиката.

НАБЕЛЯЗВАТ СЛЕДНИТЕ ПРИОРИТЕТИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕТО И ЗАСИЛВАНЕТО НА КАЧЕСТВЕНАТА РАБОТА С МЛАДЕЖТА, НАСОЧЕНА КЪМ РАЗВИТИЕТО, БЛАГОДЕНСТВИЕТО И СОЦИАЛНОТО ПРИОБЩАВАНЕ НА МЛАДИТЕ ХОРА:

14.

С цел да се гарантира, че работата с младежта съответства и отговаря както на интересите, така и на потребностите на младите хора, и да се оптимизира нейната роля за осигуряване на принос за тяхното развитие, благоденствие и социално приобщаване, бяха набелязани следните приоритети:

а)

Насърчаване на допълващата позиция на работата с младежта в процеса на образование и учене през целия живот с цел обогатяване на опита на младите хора и подготвянето им за живота.

б)

Подкрепа за постигане на по-голямо съответствие между политиката за младежта (определянето на приоритети), провеждането ѝ (организация, програми и дейности) и практиката (организиране, осъществяване на програми и дейности), като се набляга на по-тясното сътрудничество и обмен на знания между сферите на политиката, научните изследвания, практиката и младежките общности с цел постигане на по-добре координирани мерки, основани на обективни фактори, в областта на работата с младежта.

в)

Подкрепа за механизми, които гарантират, че работата с младежта е основана на качество, на обективни фактори и е ориентирана към постигане на резултати.

г)

Разработване на допълнителни рамки за качество, включително инструменти за оценка, които да се използват в работата с младежта като средство за максимално въздействие върху развитието, благоденствието и социалното приобщаване на младите хора. Тези рамки следва да бъдат съответно въведени, подкрепени и оповестени и в тях да се включат всички заинтересовани лица, в т.ч. младите хора.

д)

Мерки за гарантиране, че в основата на инициативите в областта на работата с младежта (провеждането и практиката) са заложени исканията и стремежите на самите млади хора, като по този начин се предоставя приобщаващо пространство за младите хора, където те могат да се развиват и да разполагат с правомощия.

е)

Определяне и отчитане на личните, обществените и професионалните умения и компетенции в резултат на участието на младите хора в работата с младежта с цел онагледяване на въздействието на работата с младежта върху сходни области на политиката и сфери на практическа работа, при съобразяване с характерната обособеност и въздействие на работата с младежта.

ПРИКАНВАТ ДЪРЖАВИТЕ-ЧЛЕНКИ И КОМИСИЯТА, В РАМКИТЕ НА СЪОТВЕТНИТЕ ИМ ОБЛАСТИ НА КОМПЕТЕНТНОСТ И ПРИ НАДЛЕЖНО СПАЗВАНЕ НА ПРИНЦИПА НА СУБСИДИАРНОСТ:

15.

Да насърчават чрез отворения метод на координация укрепването на отношенията със свързани с младежта области като здравеопазване, образование и обучение, заетост, култура и спорт, както в политиката, така и в практиката.

16.

Да насърчават, при осигуряването и практическото осъществяване на работата с младежта, отдаването на повече значение на качеството и на постигането на резултати, които допринасят за развитието, благоденствието и социалното приобщаване на младите хора.

17.

Да подкрепят по-тясното сътрудничество между всички заинтересовани участници в работата с младежта (по-специално научни изследователи, лица, отговарящи за политиката, организации на гражданското общество, практически изпълнители и млади хора) с цел определяне на въздействието на качествената работа с младежта за самите млади хора, за младежкия сектор и свързаните с него области на политиката, напр. чрез разработване на обективни критерии за въздействието на качествената работа с младежта и улесняване и подобряване на признаването и валидирането на неформалното и самостоятелното учене на национално равнище и в рамките на ЕС.

18.

Да насърчават и подкрепят младите хора по линия на образованието, гражданското общество и качествените младежки инициативи да участват в демократичния живот и да използват съществуващи и нови инструменти, за да допринесат за разработването на политиката, което ще ускори тяхното развитие, ще повиши благосъстоянието и социалното им приобщаване.

19.

Да насърчават развиването на опита и уменията на младите хора, в т.ч. умения, които могат да се предават, чрез възможности и програми за качествена работа с младежта, както и за признаването и валидирането на тези умения и компетентности.

20.

Да подкрепят сектора на младежта за разработване на неговите структури, работни методи и комуникационни канали с цел да бъдат обхванати повече млади хора, особено изложените на риск от социално изключване.

21.

Да стимулират и подкрепят участието на доброволен принцип в работата с младежта с цел насърчаване на многообразието, социалното приобщаване и изграждането на социален капитал.

22.

Да насърчават приноса на качествената работа с младежта чрез оптимизиране на възможностите за финансиране в подкрепа на ефективната работа с младежта.

23.

Да насърчават, чрез съответните програми, платформи и регистри на ресурси, европейския и международния обмен на добри практики, обучението, придобиването на умения и партньорското учене в сферата на работата с младежта, основана на качеството.

24.

Да сформират специализирана експертна група, която да разгледа системите за качество в областта на работата с младежта в държавите-членки на ЕС, за да бъдат проучени начините за разработване на общи показатели или рамки. Дейността на тази група ще се основава на предстоящото проучване на Европейската комисия. Това проучване ще завърши с доклад, съдържащ препоръки, които да бъдат представени на Работната група за младежта. Проект за резюме на предложението за мандат и членство в тази специализирана експертна група се съдържа в приложението.

ПРИКАНВАТ КОМИСИЯТА:

25.

Да се стреми да използва за основа констатациите от своето предстоящо проучване относно стойността на работата с младежта, за да бъдат определени инициативите, необходими за насърчаването на качествена и ефективна работа с младежта.

26.

Да вземе предвид други научни изследвания и инициативи в тази област. Да разпространи констатациите и да разработи обучение за политиката, научните изследвания, практиките и младежките общности, както и за свързани с тези въпроси области на политиката.

27.

Да обмисли подходящи последващи действия във връзка с предстоящото проучване относно стойността на работата с младежта и резултатите от специализираната експертна група по въпросите на работата с младежта.


(1)  Резолюция на Съвета от 27 ноември 2009 г. относно обновена рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта (2010—2018 г.) (ОВ C 311, 19.12.2009 г., стр. 1) и Съвместен доклад на Съвета и Комисията за 2012 г. относно прилагането на обновената рамка за европейско сътрудничество по въпросите на младежта (стратегия на ЕС за младежта 2010—2018 г.) (ОВ C 394, 20.12.2012 г., стр. 5).

(2)  ОВ C 398, 22.12.2012 г., стр. 1.

(3)  7808/13.

(4)  Неформалното и самостоятелното учене са определени в Препоръката на Съвета от 20 декември 2012 година относно валидирането на неформалното и самостоятелното учене (ОВ C 398, 22.12.2012 г.).

(5)  Резолюция на Съвета и на представителите на правителствата на държавите-членки, заседаващи в рамките на Съвета, от 19 ноември 2010 г. относно социално-възпитателната работа с младежта, стр. 3.


ПРИЛОЖЕНИЕ

Проект за мандат и предложение за критерии за членство в специализираната експертна група, която да бъде създадена от държавите-членки на ЕС, и Комисията

Цел

Проучване на системите за качество в сферата на работата с младежта в държавите-членки на ЕС, и на начините за разработване на общи показатели и рамки. Това ще включва илюстрация на практиката, процеса и продукта от работата с младежта и въздействието ѝ върху участието, развитието и напредъка на младите хора.

Членство

Участието на държавите-членки в тази специализирана работна група ще бъде на доброволен принцип. Държавите-членки могат да се присъединят към нея по всяко време.

Държавите-членки следва да предложат за назначаване, чрез Комисията, лица с експертен опит в специализираната област. Предложените лица ще поемат ангажимент за информирането на националните органи и други заинтересовани страни относно напредъка на експертната група.

Специализираната експертна група може да кани допълнително лица за участие в групата, ако е необходимо.

Освен това специализираната работна група може да кани представители на заинтересованите страни по въпросите на младежта и на програмата „Младежта в действие“ или на последващи програми от държави извън ЕС, както смята за подходящо.

Работни процедури

Работата на специализираната експертна група ще бъде с акцент върху задачите и с ограничен срок (максимална продължителност 18 месеца). Групата ще разработи подробен мандат и кратка работна програма с измерими и изпълними цели.

На своето първо заседание групата ще определи председател и съпредседател на групата.

Всички заседания ще се провеждат в Брюксел; ако желаят обаче държавите-членки могат да бъдат домакини на някои заседания.

Комисията ще осигурява експертна, логистична и секретарска подкрепа за създаването и функционирането на тази експертна група.

Групата редовно ще уведомява Работната група за младежта за постигнатия напредък.

Тя ще представи на Работната група за младежта окончателен доклад, включващ препоръки, с който ще я информира за разработването и провеждането на политиката в областта на работата с младежта.


Naar boven