Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0841

    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия“ COM(2012) 788 final — 2012/0366 (COD)

    OB C 327, 12.11.2013, p. 65–81 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    12.11.2013   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 327/65


    Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за директива на Европейския парламент и на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия“

    COM(2012) 788 final — 2012/0366 (COD)

    2013/C 327/13

    Докладчик: г-н RODRÍGUEZ GARCÍA-CARO

    На 15 януари 2013 г., в съответствие с член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз, Европейският Парламент и Съветът решиха да се консултират с Европейския икономически и социален комитет относно:

    Предложение за Директива на Европейския парламент и на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите-членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия

    COM(2012) 788 final — 2012/0366 (COD).

    Специализирана секция „Заетост, социални въпроси и гражданство“, на която беше възложено да подготви работата на Комитета по този въпрос, прие своето становище на 26 март 2013 г.

    На 491-вата си пленарна сесия, проведена на 10 и 11 юли 2013 г. (заседание от 11 юли 2013 г.), Европейският икономически и социален комитет прие настоящото становище със 173 гласа „за“, 52 гласа „против“ и 28 гласа „въздържал се“.

    1.   Заключения

    1.1

    Правното основание, предложено от Европейската комисия, е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) (1). Следователно този законодателен проект изглежда има за цел сближаване на законовите разпоредби, приложими по отношение на тютюневите изделия, за да се гарантира коректното функциониране на вътрешния пазар. В параграф 3.9.1 от обяснителния меморандум на предложението за директива се уточнява, че изборът на това правно основание е бил потвърден от Съда на Европейския съюз за Директива 2001/37/CE (2) и следователно същото основание е подходящо и за настоящото предложение, като се търси високо равнище на защита на здравето на населението по отношение на рисковете от тютюнопушенето.

    1.2

    Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) принципно приветства това правно основание с оглед на целите на предложението, които напълно споделя, и които се стремят преди всичко да не допускат хората, и най-вече младите, да започват да пушат. Въпреки това ЕИСК отбелязва, че в някои случаи, като например в Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, бяха изразени опасения относно това правно основание, по-специално с аргумента, че поставените цели могат да бъдат напълно постигнати от държавите членки.

    1.3

    ЕИСК е съгласен напълно с Европейската комисия, че правото на здраве трябва да стои над всякакви икономически съображения. В това отношение ЕИСК заема твърда позиция в подкрепа на насърчаването на планове и обществени образователни и разяснителни кампании във връзка със сериозните последствия за здравето, до които води тютюнопушенето. Въпреки това скептицизмът относно това дали предложените мерки ще подпомогнат постепенното отказване от тютюнопушенето остава. Затова Комитетът препоръчва разглежданата мярка да се допълни, като се подчертае много ясно, че е важно стратегиите за информиране и даване на препоръки в началните и средните учебни заведения да са на европейско равнище, за да може всяко дете или младеж да бъде информиран правилно, изчерпателно и редовно какво представлява тютюнопушенето и какви са вредните последици от него, както и за канцерогенните последици от излагането на тютюнев дим в околната среда (3).

    1.4

    Комитетът отбелязва, че ще бъдат застрашени значителен брой работни места в целия ЕС във всички сектори от веригата на стойността на селското стопанство, производството, опаковането и продажбата на дребно на тютюневи и свързани с тях изделия. ЕИСК призовава да се отдели необходимото внимание на предотвратяването на тези рискове за пазара на труда и настоятелно препоръчва в тази област да бъдат използвани всички налични видове преходни мерки и мерки за преструктуриране, и по-специално схеми за обучение за работниците, съчетани с научна, техническа и иновационна подкрепа за предприятията и земеделските стопанства, произвеждащи нови видове продукти, с цел запазване на заетостта. Следва да се отбележи, че отглеждането на тютюн допринася за развитието на селските райони. Кохезионните и структурните фондове, регионалните фондове и фондовете за научноизследователска дейност и иновации следва да бъдат използвани ефективно в държавите членки, които са засегнати в най-голяма степен от това преструктуриране, и по-конкретно в сегашните условия на икономическа криза.

    1.5

    Има риск от сериозна загуба на данъчни постъпления не само поради нарастването на нелегалната търговия, но също поради спада на продажбите и цените. Понастоящем в Европейския съюз се събират почти 100 млрд. евро данъци и акцизи от продажбата на тютюневи изделия.

    1.6

    Силното нарастване на нелегалната търговия (контрабанда плюс фалшификации) в ръцете на престъпните мрежи ще провокира спад на легалните продажби на тютюневи изделия, ще намали данъчните постъпления от данъците върху тютюневите изделия, ще компрометира сигурността на потребителите поради липсата на санитарен контрол и контрол на качеството и ще улесни достъпа на малолетни лица до тютюневите изделия. Всяка година в Европейския съюз остават несъбрани 10 млрд. евро (4) данъчни постъпления вследствие на нелегалната търговия, тъй като понастоящем продажбите на контрабандни цигари в ЕС възлизат на 10 % (5) (по данни на OLAF). ЕИСК може само да приветства скорошното подписване, в рамките на Рамковата конвенция на СЗО за контрол на тютюна, на протокол за прекратяване на нелегалната търговия с тютюневи изделия, в който от заинтересованите страни се иска да приложат ефективни мерки за прекратяване на нелегалното производство и търговия с тютюн (6).

    1.7

    Настоящото предложение значително ще промени условията за навлизане на пазара, конкуренцията и необходимото функциониране на свободната търговия за един законен, макар и извънредно регламентиран продукт. ЕИСК признава опасенията в това отношение, изразени в някои оценки на въздействието на равнището на ЕС и на международно равнище. ЕИСК призовава обаче да се вземат предвид и очакваните подобрения както по отношение на намаляване на разходите за здравеопазване, така и на подобряване на общественото здраве, като се има предвид, че европейските граждани имат право да очакват от Европейския съюз високо равнище на защита на своето здраве съгласно член 35 от Хартата на основните права.

    1.8

    Предоставянето на широки пълномощия на Комисията за последващо развитие на съществените аспекти на директивата посредством делегирани актове представлява навлизане в суверенните правомощия на държавите членки и е в противоречие с принципа на субсидиарността. ЕИСК не може да приеме делегирани актове извън изрично посоченото в член 290 от ДФЕС. Освен това осем национални парламента (контрол на субсидиарността) приеха 14 становища против предложението на Комисията, тъй като то не зачита принципа на субсидиарността (7).

    1.9

    ЕИСК подкрепя идеята за намаляване на риска и затова отправя искане към Комисията за ясно определение и подходяща правна рамка за „изделията с намален риск“, за които има несъмнени научени доказателства, че ограничават риска в сравнение с обикновените цигари. Това важи по-специално за изделията, които съдържат тютюн (не веществото никотин) и следователно влизат в обхвата на директивата.

    2.   Въведение

    2.1

    ЕИСК е напълно наясно с рисковете от тютюнопушенето за общественото здраве. Както е посочено в параграф 1 от обяснителния меморандум на предложението за директива, тютюнът е основната причина за преждевременна смърт в ЕС и е отговорен за почти 700 000 смъртни случая всяка година. В тази връзка в предложението са залегнали похвални цели, които Комитетът споделя напълно, като превенция на започването на употребата на тютюн, по-специално от младите хора, като се има предвид, че 70 % от пушачите започват да пушат преди навършване на 18 години, а 94 % – преди навършване на 25 години, което засилва необходимостта от приемане на мерки за децата и младежите (8).

    2.2

    В този контекст ЕИСК смята, че преразглеждането на директивата е абсолютно необходимо и затова трябва да се направи без забавяне. То закъснява с години, въпреки че Хартата на основните права на Европейския съюз предвижда да се гарантира високо равнище на защита на човешкото здраве при начертаването и изпълнението на всички политики и действия на Съюза. Ясно е, че правото на здраве трябва да стои над всякакви икономически съображения. Освен това трябва да се отчете, че потреблението на тютюневи изделия в страните, приели силно ограничаващо тютюна законодателство, почти не се е променило. Такъв е случаят например в Испания, където според публикувания наскоро доклад на Европейската комисия относно среда без тютюнев дим (9) през последните 3 години равнището на потребление е спаднало едва с два процентни пункта, въпреки приетите строги закони. В допълнение на разглежданите мерки ЕИСК заема твърда позиция в подкрепа на насърчаването на планове и обществени образователни и разяснителни кампании във връзка със сериозните последствия за здравето, до които води тютюнопушенето, като смята, че те ще засилят дългосрочната ефективност на предложените мерки по отношение на общественото здраве, като скептицизмът дали те ще улеснят необходимото постепенно отказване от навика да се пуши остава.

    2.3

    При все това проектът за предложение за преразглеждане на Директива 2001/37/ЕО относно тютюневите изделия, представен от Европейската комисия на 19 декември 2012 г., може да има сериозни последствия за заетостта, икономиката и данъчните постъпления в Европейския съюз, създавайки пречки пред други основни цели на Съюза, като пълна заетост и икономически растеж (чл. 3 от ДЕС), освен ако не се приложи съпътстваща мярка. В сектора на тютюневите изделия на ЕС са заети близо 1,6 млн. души. От тях 400 000 са земеделци, които отглеждат тютюн; 956 000 работни места зависят от продажбите на тютюн на дребно (10). От друга страна, всяка година се събират почти 100 млрд. евро от данъците върху тютюневите изделия и това е сектор от изключително значение за износа, оставащ един от малкото, които поддържат положителен търговски баланс както на европейско равнище, така и в много от държавите членки. През 2010 г. общият износ на ЕС на тютюневи изделия възлиза на 55 000 т. С най-голям обем е износът на България (13 200), Гърция (11 200) и Франция (8 000). Освен това тютюнът е селскостопански продукт, който осигурява 400 000 работни места в ЕС, основно в слаборазвити региони без други алтернативи. Статистически данни на UNITAB и COPA сочат, че 96 % от земеделските стопанства, произвеждащи тютюн, са семейни, със средна обработваема площ от 0,5 до 3 ха (11).

    3.   Общи бележки

    3.1

    Предложението за директива относно тютюневите изделия, представено от Европейската комисия, е съсредоточено в шест области на действие:

    етикетиране и опаковане;

    съставки;

    формати;

    мерки за сигурност и проследяемост;

    трансгранични продажби от разстояние;

    бездимни тютюневи изделия и разширяване на продуктовия обхват.

    От тези шест области, три ще имат огромно въздействие върху заетостта и данъчните постъпления за държавите членки на Европейския съюз. По отношение на етикетирането, опаковането и съставките, предложението налага известни предупреждения от здравен характер, несъразмерно засилени спрямо настоящите, които ще ограничават формата, вкуса и съдържанието на тютюневите изделия. Така например на всички цигарени кутии ще трябва да бъдат поставени предупреждения от здравен характер, състоящи се от образи и текст, които ще покриват 75 % от опаковката, към което се прибавят нови информативни текстове от всички страни на кутията (покриващи 50 % от всяка страна), освен бандерола, задължителен в някои държави членки, съобщението за забрана на продажби на малолетни и мястото, запазено за новите средства за следене и обратно проследяване на тютюневите изделия. Това на практика означа драстично намаляване на мястото, което е на разположение за изобразяване на законно регистрираните търговски марки. От друга страна, цигарените кутии ще имат минимални размери по височина и ширина, което ще доведе до това, че някои от моделите цигарени кутии ще изчезнат. Такъв е случаят с цигарената кутия от типа „каскет“, която се използва широко в някои страни, като например Гърция. Също така ще изчезне моделът на цигарена кутия, която е най-използвана в Португалия. От друга страна, тази модификация в опаковането, която не се основава на научни доказателства, може да постави в опасност заетостта в сектора на пакетиращата и опаковъчната промишленост, която е от голямо значение за много европейски страни, като например Германия, Полша, Франция, Обединеното кралство или Австрия. Следва да се отбележи, че минималните изисквания за височина и ширина на тютюневите изделия не бяха включени в общественото допитване и не влизат в доклада за въздействието. Освен това се забранява продажбата на цигари, в които са добавени специфични аромати, и се въвежда ново определение на „пурета“, противоречащо на данъчните законодателства в Съюза, които са в сила от малко повече от една година (12).

    3.2

    Вследствие на това и ако всички цигарени кутии имат един и същ формат и вкус, цената ще бъде единственият критерий за разграничаване между търговските марки, което ще доведе до обедняване на веригата на стойността в целия сектор. Ако цената остане единствен елемент за конкуренция, това ще доведе до спад на цените, което ще причини, от една страна, спад на доходите на участниците в сектора и на данъчните постъпления на държавите, и, от друга страна, загуба на работни места в сектора.

    3.3

    Тази единствена възможна диференциация съобразно цената ще доведе до това, че например тютюнът с високо качество, който се отглежда в Европейския съюз, няма вече да бъде атрактивен за дружествата с фабрики на територията на Съюза, тъй като критерият за качеството при изкупуването на тютюневите листа ще отпадне; противно на твърденията на Комисията в нейната оценка на въздействието, това е сериозен риск за работните места, зависещи от отглеждането на тютюн. Понастоящем реколтата от тютюневи листа в Европейския съюз възлиза на 250 000 тона годишно, като Италия е основният производител с 89 000 т, следвана от България с 41 056 т, Испания с 38 400 т и Гърция с 24 240 т. Това звено от веригата на заетостта възлиза на 400 000 души, като България е начело с 110 000 души, заети с отглеждането на тютюн, следвана от Полша със 75 100 и Италия с 59 300 (13).

    3.4

    Стандартизацията на форматите и вкусовете би могла също така да доведе до увеличение на контрабандата на тютюн. Ако всички изделия в крайна сметка станат почти идентични, от това ще бъде облагодетелствана мафията, която ще може да изготвя без усилие своите контрабандни изделия в оригиналните формати и с оригиналните вкусове, към които е свикнал потребителят, за да задоволи това търсене по нерегулирани канали и без да похарчи едно евро в полза на данъчните администрации на държавите членки. Освен това, при тези продукти ще липсва какъвто и да е контрол на качеството, поради което безопасността на потребителите ще бъде сериозно компрометирана.

    3.5

    Съгласно най-новата налична информация, ежегодно в Европейския съюз вследствие на нелегалната търговия се губят данъчни постъпления от данъци върху тютюневите изделия в размер на 10 млрд. евро. Понастоящем продажбите на контрабандни тютюневи изделия в ЕС представляват 10 % от общите продажби (14). Поради това ЕИСК може само да приветства подписването на 12 ноември 2012 г., в рамките на Рамковата конвенция за борба с тютюнопушенето на СЗО, на протокол за прекратяване на нелегалната търговия с тютюневи изделия. Договорен от Европейската комисия от името на Съюза и неговите държави членки, протоколът приканва заинтересованите страни да предприемат ефективни мерки за прекратяване на нелегалното производство и търговия с тютюн (15).

    3.6

    Освен загубата на данъчни постъпления, увеличението на нелегалната търговия ще доведе до спад на продажбите на тютюн, което ще окаже въздействие върху цялата верига на стойността, но може да повлияе в особена степен на предприятията за продажба на тютюневи изделия на дребно. Почти един милион работни места зависят пряко или непряко от продажбите на тютюневи изделия на дребно в Европейския съюз, било в квартални магазини за търговия на дребно, павилиони или специализирани предприятия, както в случая с Франция, Италия, Испания и съвсем наскоро с Унгария, било в рамките на мрежа от будки за продажби на тютюневи изделия и пощенски марки, регламентирани и контролирани от съответните държави. Само в Гърция 40 000 работни места зависят от продажбите на тютюневи изделия на дребно (16).

    3.7

    ЕИСК признава, че може да възникне заплаха за заетостта във всички сектори от веригата на стойността на производството, опаковането и продажбата на дребно на тютюневи и свързани с тях изделия, както и за селскостопанските области, за които не са разработени други алтернативи и за които вече не се предоставят субсидии по ОСП. Следва да се отбележи, че отглеждането на тютюн допринася за развитието на селските райони. ЕИСК призовава да се отдели необходимото внимание за свеждане до минимум на тези рискове за пазара на труда и настоятелно препоръчва в тази област да бъдат използвани всички налични видове преходни мерки и мерки за преструктуриране, и по-специално схеми за обучение за работниците, съчетани с научна, техническа и иновационна подкрепа за предприятията и земеделските стопанства, произвеждащи нови видове продукти, с цел запазване на заетостта. Кохезионните и структурните фондове, регионалните фондове и фондовете за научноизследователска дейност и иновации следва да бъдат използвани ефективно в държавите членки, върху които това възможно преструктуриране ще окаже най-голямо въздействие, особено в сегашните условия на икономическа криза.

    3.8

    В заключение ЕИСК отбелязва, че предложението за директива би могло да бъде свързано със значителни рискове. Въпреки това ЕИСК призовава да се вземат под внимание очакваните подобрения както по отношение на намаляването на разходите за здравеопазване, така и на подобряването на здравните стандарти, предвид факта, че европейските граждани имат право, в съответствие с член 35 от Хартата на основните права, да очакват от Европейския съюз повишено равнище на защита на човешкото здраве.

    3.9

    От друга страна, в предложението за директива се включват шестнадесет делегирани акта, които ще предоставят на Европейската комисия пълномощия да регулира и решава важни елементи на директивата – нещо, което е категорично изключено от член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз (17). По този начин Съветът, Европейският парламент и националните парламенти остават почти без никаква възможност да регламентират навреме основни аспекти на директивата.

    4.   Специфични бележки

    4.1

    Мерките, включени в предложението за директива, са много рестриктивни и се основават на критерии, опитващи се да намалят „привлекателността“ на тютюневите изделия, за да се постигнат поставените здравни цели. Освен това ЕИСК обръща внимание на необходимостта от осъществяване на планове и образователни кампании, насочени специално към младите хора в Европа. В тази връзка трябва да припомним, че според оценките на самата Европейска комисия, здравното въздействие на нейните мерки би могло да бъде много слабо (2 %); въпреки това тази прогресивност ще предотврати нанасянето на сериозни – и следователно несъразмерни – икономически вреди.

    4.1.1

    Поставянето на предупреждения от здравен характер върху 75 % от предната и задната страна на кутията в допълнение към новите информативни текстове, покриващи 50 % от пространството от двете страни на кутията, не се базира на неоспорими научни доказателства. Наистина, едно проучване на Hammond (18) свидетелства за ефективността на тези предупреждения, но други проучвания, като например изготвените от Университета в Маастрихт (19) и от US FDA (20), доказват обратното, т.е графичните предупреждения за вредата за здравето не са ефикасни за намаляване на броя на пушачите. В тази връзка според Евробарометър, орган на самата Европейска комисия (21), девет от десет пушачи признават, че предупрежденията в голям размер не ги стимулират да се откажат от пушенето, а седем от десет смятат, че този вид мерки не допринасят за намаляване на потреблението на тютюневи изделия сред малолетните. В неотдавнашно решение на Федералния касационен съд на САЩ също се стига до заключението, че няма достатъчно доказателства в подкрепа на тези здравни графични предупреждения в голям размер. Той отбелязва, че „няма никакви доказателства, че въпросните предупреждения са довели пряко до значително намаляване на равнището на тютюнопушене в някоя от страните, в които понастоящем те са задължителни“, като се допълва, че „достоверността на доказателствата е много слаба“ (22).

    4.2

    Това несъразмерно увеличение на размера на здравните предупреждения ще доведе още до:

    едностранно отнемане на легитимните права на интелектуалната и индустриална собственост на производителите, които няма да могат да използват своите регистрирани търговски марки. Според Съда на Европейския съюз (23) производителите имат право да използват своите регистрирани търговски марки и да обозначават своите продукти;

    ново ограничаване на конкуренцията в сектор, в който вече и без това има твърде малко диференциращи фактори;

    нарушение на основните търговски права, присъщи за всяка законна търговска дейност;

    възпрепятстване на въвеждането на нови продукти на пазара;

    прекратяване на научноизследователската дейност и възпрепятстване на възможното подобряване на качеството на предлаганите продукти. Ограничава се произволно навлизането на нови изделия от ново поколение, без да се даде възможност за установяване на ясна регулаторна рамка, която да позволи да се анализират възможностите за намаляване на риска от тези изделия за населението, което може да попречи на създаването на богатство и работни места, произтичащи от иновацията и изследванията на тези изделия. Освен това тези нови изделия с потенциално по-малък риск не би трябвало да са предмет на същите ограничения като конвенционалните изделия.

    4.3

    Същото се отнася и за ограничаването на съставките, за да се елиминират характерните вкусове или аромати (член 6), което не се базира на научни доказателства, като например намаляване на токсичността или пристрастеността към споменатите съставки, а на един толкова субективен критерий като намаляване на привлекателността на тютюневите изделия и на субективни стереотипи относно вида тютюн, който предпочита дадена възрастова група или пол. По същия субективен начин се подхожда и към произволната и необоснована забрана на определени формати, като цигарите „slim“ (която не беше включена нито в общественото допитване, нито в доклада на въздействието), късите цигари и цялата категория на ментоловите цигари, определянето на минимално тегло на торбичките с рязан тютюн и стандартизирането на формата на кутийките за рязан тютюн, и най-вече въвеждането на нова категория „пурети“ в противоречие с Директива 2011/64/ЕС (24), в сила от 1 януари 2011 г. Тази забрана на цигарите от типа „slim“ и ментоловите цигари, които се търсят много в различни европейски държави, ще лиши потребителите от достъп до тях и ще ги принуди да си ги набавят на контрабандния пазар. Освен това става дума за продукти, които се потребяват основно от възрастни пушачи, затова в този конкретен случай не важи аргументът, че целта е да се предотврати достъпът на малолетни до тютюневи изделия. Конкретно за ментола например трябва да се припомни, че този вид тютюн се потребява основно от възрастни хора и че той не е забранен в страни като САЩ или Канада със силно развито законодателство за борба с тютюнопушенето, съдържащо множество конкретни разпоредби за забрана на определени съставки. С оглед на това ЕИСК предлага забраната на ментола да се заличи от предложението за директива.

    4.3.1

    В заключение ЕИСК е изцяло съгласен с предложението на Комисията за забрана на нови изделия на пазара с аромат на чили, пиня колада, мохито и др. – т.нар. „candy-flavored cigarettes“, които са насочени основно към млади потребители.

    4.3.2

    Това прекалено ограничаване на съставките ще предизвика стандартизиране на вкусовете и оттам невъзможност за диференциране между конкурентите, ограничавайки инвестициите и възможното пускане на пазара на нови продукти; всичко това е във вреда на потребителя, тъй като ще му отнеме свободата на избор.

    4.4

    ЕИСК отправя искане към Комисията да представи ясно определение и подходяща правна рамка за „изделията с намален риск“, които според несъмнени научни доказателства намаляват риска в сравнение с обикновените цигари. Понятието намален риск се отнася до изделия, които могат да заместят обикновените цигари, но предполагат много по-малък риск за здравето, а не до изделия за отказване на цигарите. Изделията, които съдържат тютюн (а не веществото никотин) и следователно попадат в обхвата на директивата, трябва да бъдат ясно определени и регулирани, което да даде възможност потребителите да бъдат информирани за техните свойства.

    4.5

    От друга страна, Европейската комисия включва в своето предложение за директива мерки, предназначени за намаляване на контрабандната търговия с тютюневи изделия. Така например Европейката комисия установява в член 14 от предложението система за проследяване и следене, както и различни допълнителни мерки за сигурност, с цел в Европейския съюз да се продават само продукти, които отговарят на условията, посочени в директивата. Тази мярка предполага несъразмерна икономическа и административна тежест, която много малки и средни предприятия няма да могат да поемат и, без да води до намаляване на нелегалната търговия, налага значително административно натоварване на държавите членки при осъществяването на контрол. Освен това тази система няма да възпира контрабандата и нелегалната търговия; напротив, те ще бъдат благоприятствани от мерките в предложението за директива. В този смисъл ЕИСК счита, че разпоредбите на член 14 от предложението за директива би трябвало да бъдат абсолютно същите като клаузите за следене и обратно проследяване, включени в протокола за незаконна търговия, приет в края на миналата година на среща на страните участнички в СТО (25).

    4.6

    В крайна сметка директивата ще позволи на Европейската комисия да регламентира и модифицира, чрез все повече делегирани актове, основни аспекти като равнищата на добавките, формулировката на здравните предупреждения, тяхното разположение и размер. В този смисъл разпоредбите на директивата не дават почти никаква свобода на действие на държавите членки, което предполага краен интервенционизъм, рядко използван до днес в Европейския съюз, който може да наруши принципите на субсидиарност и пропорционалност, както вече заявиха националните парламенти на осем държави членки (26) (Италия, Чешката република, Гърция, България, Дания, Румъния и Швеция). Колкото до Италия, нейният парламент не само заяви, че предложението ще наруши тези принципи, но също така подчерта, че някои от забранените модели цигари, като например тези от типа „slim“ или цигарите с ниско съдържание на катран, могат да бъдат полезен инструмент на политиката за намаляване или отказване на цигарите (27).

    4.6.1

    Така например членове 8, 9 и 11 от предложението за директива позволяват на Европейската комисия да променя чрез делегирани актове формулировката на здравните предупреждения и техния дизайн, представяне, формат и разположение. Също така в член 6 се разрешава на Комисията да взема решения чрез делегиран акт относно съдържанието и максималните равнища на съставките.

    4.6.2

    Относно пурите, пуретите и тютюна за лула, в предложението за директива се запазва възможността да се премахнат автоматично някои изключения, предвидени в документа, ако е налице „съществена промяна в обстоятелствата“, свързана с увеличаване на обема на продажбите с поне 10 % в най-малко 10 държави членки или с нарастване с 5 % на дела на пушачите сред младите хора до 25 години. Комисията не си дава сметка, че в 10 от настоящите 27 държави членки пазарът на тези изделия е изключително малък и че много лесно може да се получи промяна от 10 %, което обезсмисля мярката и създава голяма правна несигурност в този подотрасъл.

    4.7

    Въпреки че прехвърлянето на правомощия чрез делегирани актове е предвидено в член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз, необходимо е те да отговарят на определен набор от изисквания. Така делегирани актове ще могат да се използват само във връзка с несъществени елементи от даден законодателен акт – нещо, което не важи за това предложение.

    Брюксел, 11 юли 2013 г.

    Председател на Европейския икономически и социален комитет

    Henri MALOSSE


    (1)  Член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз:

    „1.

    Освен ако в Договорите не е предвидено друго, следващите разпоредби се прилагат за постигане на целите, заложени в член 26. Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура, след консултация с Икономическия и социален комитет, приемат мерките за сближаване на законовите, подзаконовите или административните разпоредби на държавите-членки, които имат за цел създаването или функционирането на вътрешния пазар“.

    (2)  Вж. решението по дело C-491/01 The Queen/Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd и Imperial Tobacco Ltd.

    (3)  ОВ C 128 от 18.5.2010 г., стр. 89/93.

    (4)  http://europa.eu/rapid/press-release_OLAF-11-5_en.htm?locale=EN.

    (5)  Nomisma, The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint, (Европейският сектор на тютюневите изделия – анализ на социално-икономическите последици) и съобщение за медиите на Европейската комисия от 16 ноември 2012 г.

    (6)  Пак там.

    (7)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=BG.

    (8)  ОВ C 351 от 15.11.2012, стр. 6/11.

    (9)  Report on the implementation of the Council Recommendation of 30 November 2009 on Smoke-free Environments.

    (10)  The European Tobacco Sector. An analysis of the socio-economic footprint, от Nomisma.

    (11)  DIVTOB: Diversification for Tobacco Growing Regions in the Southern European Region (Диверсификация за регионите, отглеждащи тютюн в Южната част на ЕС) Hohenheim University. Sixth Framework Programme funded European Research and Technological Development. (Шестата рамкова програма за изследвания, технологично развитие и развитие).

    (12)  Директива 2011/64/ЕС на Съвета от 21 юни 2011 година относно структурата и ставките на акциза върху обработен тютюн, ОВ L 176 от 5.7.2011 г., стр. 24/36.

    (13)  Вж. бележка под линия 10.

    (14)  Вж. бележка под линия 5.

    (15)  Вж. бележка под линия 5.

    (16)  Вж. бележка под линия 10.

    (17)  ОВ С 115 от 09.05.2008 г. стр. 172.

    (18)  Hammond D. “Health warning messages on tobacco products: a review.” (Предупреждения за здравето на тютюневите изделия – общ преглед), Tobacco Control 2011; 20:327-3. Sambrook Research International, “A review of the science base to support the development of health warnings for tobacco packages” (Общ преглед на научната основа на подкрепата за изготвяне на предупреждения за здравето върху опаковките на тютюневите изделия), Newport: Sambrook Research International; 2009 (доклад, изготвен за Европейската комисия).

    (19)  http://www.maastrichtuniversity.nl/web/Main/Sitewide/News1/SmokersWillNotBePutOff1.htm.

    (20)  Nonnemaker, J., et al., Experimental Study of Graphic Cigarette Warning Labels: Final Results Report Prepared for Center for Tobacco Products, Food and Drug Administration, Contract No. HHSF-223-2009-10135G, Dec. 2010. (Експериментално проучване за графичните предупреждения върху цигарите – доклад за окончателните резултати, изготвен за Центъра за тютюневи изделия и Управлението по храните и лекарствата).

    (21)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf.

    (22)  Дело RJ Reynolds Tobacco Company v Food & Drug Administration, САЩ, Апелативен съд на щата Колумбия, август 2012 г.

    (23)  Решение на Съда от 17 октомври 1990 г. по дело С 10/89.

    (24)  Директива 2011/64/ЕС на Съвета от 21 юни 2011 г. относно структурата и ставките на акциза върху обработен тютюн, ОВ L 176 от 5.7.2011 г., стр. 24/36.

    (25)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

    (26)  http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=BG.

    (27)  Становище на комисията по социални въпроси на италианския парламент относно документа на Европейската комисия COM(2012) 788 final.


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    към Становищетона Европейския икономически и социален комитет

    Следните изменения бяха отхвърлени по време на разискванията, макар че получиха поне по една четвърт от подадените гласове:

    Контра-становище

    Целият текст на становището се заменя, както следва:

    1.    Заключения

    1.1

    Правното основание за предложената от Комисията директива е член 114 от Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) (1). Целта на предложението е да се сближат законите и други регулаторни разпоредби, приложими по отношение на производството, представянето и продажбата на тютюневи изделия, за да се гарантира правилното функциониране на вътрешния пазар. В параграф 3.9.1 от обяснителния меморандум се посочва, че изборът на правно основание е потвърден от Съда на Европейския съюз във връзка с Директива 2001/37/ЕО (2) и че следователно същото правно основание е подходящо за настоящото предложение. Ето защо както директивата от 2011 г., така и настоящото предложение за нейното преразглеждане се стремят да гарантират правилното функциониране на вътрешния пазар при високо равнище на защита на общественото здраве във връзка с рисковете от тютюна.

    1.2

    Европейският икономически и социален комитет (ЕИСК) счита, че целта да бъде подобрено функционирането на вътрешния пазар заслужава категоричната му подкрепа. Освен това тя предоставя на държавите членки допълнителен стимул за предприемане на необходимите и желани стъпки към защита на човешкото здраве и позволява на държавите членки да приемат по-стриктни мерки в сравнение със съдържащите се в предложението.

    1.3

    В съответствие с многобройните си предходни становища по здравни и свързани с тях въпроси, ЕИСК е напълно съгласен с Европейската комисия, че правото на здраве трябва да има приоритет пред всички икономически съображения. Ето защо ЕИСК подкрепя твърдо насърчаването на образоването на обществеността и плановете и кампаниите за повишаване на осведомеността, касаещи сериозните здравни последици от пушенето. Те следва да се осъществяват едновременно с различните предложени мерки за намаляване на стимулите за младите хора да започнат да пушат и за подпомагане на вече пристрастените към никотина да се откажат от пушенето. Комитетът препоръчва този аспект да бъде разширен така, че да се подчертае значението на равнище ЕС на образователните и наставническите стратегии в училище, за да се гарантира, че всяко дете и младеж са правилно, изчерпателно и редовно осведомявани за реалностите на пушенето и вредните последици от него, за пристрастяването и други здравни проблеми, свързани с никотина, и за канцерогенните и другите здравни последици от прякото и непрякото излагане на тютюнев дим (3).

    1.4

    ЕИСК признава също така, че могат да бъдат застрашени някои специфични работни места в селскостопански райони, в които не са били развити алтернативни форми на заетост и където вече не могат да се ползват субсидии за производство на тютюн по ОСП. В тези райони следва в спешен порядък да се осигури преходна помощ, заедно с научна и техническа помощ за разработването на алтернативни, също толкова доходоносни, по-устойчиви, по-приемливи за обществото и по-малко вредни култури и – където това е възможно – по-качествени работни места. Същото се отнася и за всички останали застрашени работни места по веригата на доставките като пряко следствие от настоящото предложение; ако това е в интерес на общественото здраве, публичната подкрепа за по-качествените работни места е оправдана и следва да се насърчава.

    1.5

    Във всички случаи обаче следва да се има предвид основната полза – предотвратяване на смъртта и свързаните с тютюна заболявания на ръководители, работници и потребители, които вече пушат, и на потенциалните пушачи от всички възрасти и всички слоеве на обществото, които оттук нататък ще бъдат подложени на по-малък пряк търговски натиск да започнат да пушат, ако тези мерки бъдат приети. Според оценката на въздействието на Комисията, нетната полза за икономиката на ЕС ще бъде около 4 милиона евро, като в здравеопазването ще бъдат реализирани икономии в размер на 506 милиона евро и ще бъдат спестени 16,8 милиона човекогодини (4). Чрез подходящи мерки следва да бъдат създадени нови работни места посредством преразпределяне на средствата в рамките на ЕС и чрез по-добро оползотворяване на данъчните приходи на национално равнище.

    1.6

    ЕИСК отбелязва, че понастоящем в Европейския съюз се събират около 100 милиарда евро от данъци върху тютюневите изделия. Данъчното облагане на тютюневите изделия е най-ефективният и най-икономичен начин за намаляване на потреблението на тютюн, особено сред младите хора и групите с ниски доходи (т.е. най-уязвимите членове на нашето общество) (5). Проучванията показват, че цената на тютюневите изделия е третият най-важен фактор, който пушачите посочват като мотив за отказване от пушенето (6). Парите, спестени от покупката на тютюневи изделия, могат да се използват за закупуване на други стоки, които също се облагат с данък. Следва да се отбележи също, че със събираните в момента данъци се плащат здравните грижи за хора, които са започнали да пушат преди 50 години; онези, които започват да пушат сега, ще се нуждаят от същите грижи след 50 години. Настоящият опит показва, че правителствата на държавите членки са напълно наясно с това и продължават да повишават данъка въпреки намаляващото потребление и продажби на тютюн в Европа. Няма причина настоящото предложение да променя това.

    1.7

    За да се предотврати по-нататъшно разрастване на незаконната търговия (т.е. контрабандата, фалшифицирането, търговията на черно и нелегалното производство) от престъпни мрежи, което представлява най-голямата заплаха както за заетостта, така и за събирането на данъци в ЕС, ЕИСК призовава да бъдат предприети всички необходими мерки, за да се гарантира, че съответното законодателство се прилага бързо и ефективно в държавите членки. Необходимо е съвместно с тютюневия отрасъл да бъдат направени допълнителни предложения за други мерки, които биха могли да ограничат фалшифицирането и контрабандата и да улеснят идентификацията, например чрез въвеждане на трудни за възпроизвеждане знаци или електронно маркиране на опаковките. ЕИСК признава, че при съвременните технологии е относително лесно да се фалшифицират почти всички стоки или опаковки; така или иначе отделянето на допълнително място за подходящи здравни предупреждения едва ли би имало значително въздействие.

    1.8

    В допълнение към широките правомощия, които се предоставят на Комисията за по-нататъшно разработване на основни аспекти на директивата посредством делегирани актове, трябва да се гарантира, че решенията се вземат открито и в съответствие с интересите на държавите членки. ЕИСК подчертава, че обвързващите действия трябва да съответстват на член 290 от ДФЕС.

    1.9

    ЕИСК подкрепя твърдо идеята за намаляване на риска и затова призовава Комисията да предостави ясно определение и подходяща правна рамка за „изделия с намален риск“. Тази бележка е особено приложима по отношение на изделия, съдържащи тютюн, но с намалено съдържание на никотин или такива, съдържащи никотин, но не и тютюн, които са предмет на директивата. ЕИСК признава, че част от тези изделия могат да бъдат стъпка напред – при наличие на стриктни механизми за контрол, които все още предстои да бъдат разработени – към намаляване на дългосрочните въздействия от пушенето на тютюн, произтичащи от пристрастяването към никотина.

    2.    Въведение

    2.1

    ЕИСК е напълно наясно с рисковете, които тютюнът във всичките му форми създава за общественото здраве. Той е най-значимият фактор, водещ до преждевременна смърт в ЕС, като причинява смъртта на почти 700 000 души годишно. Затова предложението се концентрира върху предотвратяването на употребата на тютюн, по-специално от младите хора и други уязвими групи. В предложението се отбелязва, че 70 % от пушачите започват да пушат преди да са навършили 18 години, а 94 % – преди да са навършили 25 години – факт, който засилва нуждата от приемане на мерки във връзка с децата и младежите (7).

    2.2

    На този фон ЕИСК счита, че преразглеждането на директивата е абсолютно належащо и следва да се извърши незабавно. Комитетът отбелязва, че в някои страни равнището на потребление на тютюневи изделия остава неизменно високо, дори когато са приети стриктни закони срещу тютюна. Ясно е също така, че съществуващите механизми за контрол са довели до значително намаляване на потреблението в повечето държави членки. В Испания беше отчетено намаление от 2 % за кратък период. С настоящото предложение се прави опит подобни намаления да бъдат постигнати в цяла Европа. ЕИСК също застава твърдо зад насърчаването на образоването на обществеността и плановете и кампаниите за повишаване на осведомеността, в които се подчертават сериозните здравни последици от пушенето.

    2.3

    ЕИСК отбелязва, че предложението породи тревоги за работните места, данъците и икономиката като цяло в Европейския съюз. Предприятията от тютюневата промишленост посочват, че дават работа на 1,5 милиона души в ЕС, 400 000 от които участват в отглеждането на тютюн. Цифрите от Комисията и от други източници показват, че тук са и включени и много хора, участващи във веригата на доставките на тютюневи изделия сезонно или като временно или непълно заети. Счита се, че хората, заети пряко и единствено в отглеждането на тютюн, са под 100 000 души. Тяхното производство възлиза на около една четвърт от тютюна за производство и продажба в ЕС; останалата част се внася, предимно от САЩ. Другите работни места в опаковането, маркетинга, продажбите, правните услуги, изследванията и дистрибуцията не би трябвало да бъдат засегнати. Затова не е ясно защо предложените промени в опаковките на готовите изделия биха оказали значително въздействие върху настоящите равнища на заетост. Още по-неясно е как може предлаганите мерки да се описват като „недоказани и вероятно неуспешни“ и едновременно „потенциално катастрофални“ за тютюневата промишленост. ЕИСК е на мнение, че и в двата случая е вярно обратното; че тези мерки ще имат полезен, ценен и пропорционален ефект върху човешкото здраве и само незначително въздействие върху цялостния растеж и рентабилност на промишлеността. Всъщност евентуалното намаляване на новите продажби за млади хора вероятно ще бъде компенсирано с излишък от намаляването на далеч по-големите като размер незаконни продажби, които не са от полза за никого освен за участващите в тях престъпни банди.

    2.4

    Отглеждането на тютюн в ЕС, обаче, действително осигурява работни места, предимно в необлагодетелствани райони, в които досега не са били развити много алтернативи. Сега, когато ОСП вече не предоставя субсидии за производството на тютюневи листа, съществува неотложна необходимост от преходна техническа и финансова помощ в подкрепа на прехода към по-малко вредни и по-устойчиви в дългосрочен план източници на доход. Това се отнася и до другите работни места по веригата на доставките – ако те бъдат загубени в интерес на обществото, то предоставянето на публична подкрепа очевидно е оправдано.

    2.5

    Всяка година от данъци върху тютюневи изделия се събират почти 100 милиарда евро. ЕИСК отбелязва, че въпреки че това помага за компенсиране на разходите за здравни грижи за лицата, които са започнали да пушат преди 50 години, след още 50 години ще бъде необходимо същото равнище на данъчно облагане, за да се осигурят грижи за хората, които започват да потребяват тютюневи изделия днес. Следователно повишаването на данъците ще бъде от основно значение за компенсиране на всеки спад на продажбите. Досега данните показват, че правителствата на държавите членки са наясно с това и могат успешно да поддържат или дори да повишават общия данък, независимо от спада на продажбите през последните години. В Обединеното кралство например, според публикувания неотдавна парламентарен доклад „All Party Parliamentary Group Report on Smoking and Health“ (2013 г.) (8), между 1992 г. и 2011 г. при постоянно покачващи се цени и при данъчно облагане от около или над 75 % от пълната цена на дребно, продажбите на цигари са намалели с 51 %, докато приходите за държавата са нараснали с 44 %. Процентът на пушачите сред възрастните е спаднал от 27 % на 20 %.

    2.6

    Въпреки че по-голямата част от тютюневите изделия, произвеждани в ЕС, са предназначени за клиенти в ЕС, определено количество се изнася. Данните за отрасъла показват, че общият износ на тютюневи изделия възлиза на около 55 000 тона за 2010 г., най-вече за страни в Африка и Азия, където понастоящем продължителността на живота за съжаление е твърде ниска, за да се проявят конкретни отрицателни последици за здравето. С времето и с решаването на други проблеми, продължителността на живота ще нарасне и въздействието на пристрастяването към никотина и употребата на тютюн ще започне да се проявява по-видимо, както става при други изнесени заболявания.

    2.7

    ЕИСК отбелязва по-специално, че – за разлика от горепосоченото – продължителността на живота и на трудовия живот в по-развитите държави от ЕС продължава да се увеличава и последиците от пушенето на тютюн ще се проявяват все по-осезателно на работното място и в обществото като цяло и следователно ще се превърнат в по-сериозен и по-видим проблем, и по-голяма отговорност за организациите на работодателите и работниците. При сегашната рецесия преждевременната (и предотвратима) смърт на хора, получаващи заплата или друго трудово възнаграждение, и загубата на техните доходи или пенсии биха утежнили още повече трудностите на семейства, които и сега се борят за икономическото си оцеляване.

    2.8

    ЕИСК отбелязва, че въпреки че инкубационният период за рак, причинен от пушене, остава непроменен, като цяло продължителността на живота при непушачите продължава да се увеличава. Следователно намаляването на продължителността на живота вследствие от употребата на тютюн продължава да нараства – от 2-3 години в началото на 20-и век до 20-30 години за онези, които започват да пушат тютюн днес или в периода, обхванат от настоящото предложение.

    3.    Общи бележки

    3.1

    Предложението на Европейската комисия за директива за тютюневите изделия е концентрирано върху редица мерки, имащи за цел да гарантират правилното функциониране на вътрешния пазар, включително действия за намаляване на незаконната търговия и постигането на високо равнище на защита на общественото здраве по отношение на рисковете, свързани с пушенето на тютюн. Мерките са следните:

    етикетиране и опаковане;

    съставки;

    проследяване и сигурност;

    трансгранични продажби от разстояние и

    бездимни тютюневи изделия и разширяване на обхвата на регулираните изделия.

    3.2

    По отношение на етикетирането, опаковането и съставките, предложението изисква повече място за здравните предупреждения с оглед на сериозните рискове за здравето, произтичащи от употребата на тютюн.

    3.3

    Предложението позволява на производителите да запазят характерните за техните настоящи марки вкусово-ароматни качества, но ограничава използването на нови, несвързани с тютюна добавки, с цел навлизане на нови пазари, по-специално сред младите хора. На всички опаковки ще трябва да бъдат поставяни здравни предупреждения под формата на текст и изображения, покриващи 75 % от повърхността на опаковката, към които ще бъдат добавени нови информационни текстове от страните на опаковките (50 % от повърхността на всяка страна), в допълнение към акцизния бандерол, който се изисква в някои държави членки, текста за забраната на продажбите на непълнолетни лица и мястото, запазено за новите мерки за наблюдение и проследяване на тютюневите изделия. Това означава намаляване на наличното пространство за показване на надлежно регистрирани търговски марки и други изображения с маркетингова цел. Държавите членки могат, ако желаят, да въведат напълно еднотипни опаковки, но настоящото предложение не съдържа такова изискване. Освен това се въвеждат минимални изисквания за височината и ширината на опаковките, което означава, че някои видове опаковки – по-специално тези, които са оформени така, че да привличат млади хора – ще изчезнат. Подобни разпоредби бяха въведени през 2009 г. в САЩ, за да се намали насочеността към децата и младите хора. ЕИСК подкрепя всички тези мерки.

    3.4

    За това ще бъде необходимо да се промени дизайнът на опаковките, но няма убедителни доказателства, че това ще окаже значително въздействие върху работните места в сферата на опаковането в страни като Германия, Полша, Франция, Чешката република и Австрия. Очаква се базовите продажби на готови тютюневи изделия във всичките им форми да се запазят на сегашното си равнище под формата на наистина затворен пазар от вече съществуващите около 150 000 пристрастени към никотина потребители в ЕС. Акцентът обаче следва да се постави върху потенциала за значително подобряване на общественото здраве – както от икономическа гледна точка, така и с оглед на намаляване на човешките страдания – както и върху факта, че бившите пушачи ще харчат повече в други области и по този начин ще създадат възможности за нови работни места. По оценки годишната тежест на потреблението на тютюн в ЕС възлиза на 517 милиарда евро (9). На равнище държави членки общите разходи се оценяват на около 4,6 % от БВП на ЕС (10). Понастоящем ЕС губи 25,3 милиарда евро под формата на разходи за здравни грижи за заболявания, свързани с употребата на тютюн, и 8,3 милиарда евро под формата на загуба на производителност (11). Това е почти колкото приходите на тютюневата промишленост по веригата на доставките (без данъците), които възлизат на 35 милиарда евро.

    3.5

    ЕИСК отбелязва, че разходите, свързани пряко със заболявания, произтичащи от употребата на никотин и тютюневи изделия, представляват най-верните към момента оценки на реалните разходи на държавите членки. Те са значително по-ниски от теоретичната „стойност на човешкия живот“ (1 милион евро за всеки загубен или съкратен живот), която бе използвана в предходни оценки на въздействието на Комисията като аргумент в подкрепа на законодателни предложения и за балансиране на очакваните разходи за предприятията и за другите. Ако тази много по-висока стойност беше използвана и тук, предполагаемият стимул за приемането на настоящото предложение щеше да нарасне до 700 милиарда евро, засенчвайки всякакви други съображения.

    3.6

    Следва да се отбележи също, че пушенето и свързаните с него навици не носят реални социални или икономически ползи за техните потребители, освен намаляването на последиците от пристрастеността им към никотина. Вследствие от това пристрастяване, отказването на пушенето действително е труден и бавен процес. За съжаление дори осъзнаването на факта, че почти половината от всички потребители („клиенти“, „граждани“ и „уязвими лица“) в крайна сметка ще починат преждевременно в резултат от навика, само по себе си е недостатъчно за преодоляване на пристрастяването. Поради това е необходимо да се намалят стимулите за започване на пушене.

    3.7

    Въведените тук мерки нямат за цел да въздействат върху поведението на съществуващите възрастни пушачи и едва ли биха оказали ефект върху него, но би трябвало – според опита в различни части на света – да намалят още повече стимулите за младите хора да започват да пушат. Преди всичко намаляването на броя на пушачите ще намали значително разходите за здравни грижи и с времето ще спаси живота на много хора и ще намали човешките страдания.

    3.8

    ЕИСК отбелязва, че предложението не стига толкова далеч, че да въведе напълно стандартизирана опаковка със стандартизирани цветове и шрифтове, както е в Австралия. Отделните марки ще продължат да бъдат разпознавани по имената на техните производители и характерните ароматно-вкусови качества на тютюна. Изискването за качество на изделието ще продължи да бъде валидно, тъй като потребителите все пак ще трябва да бъдат информирани за производителя на изделието, което купуват.

    3.9

    Все още липсват убедителни доказателства, че тези промени в правилата относно опаковките ще доведат до увеличаване на фалшифицирането и контрабандата на тютюн. Напротив, употребата на незаконен тютюн от потребителите е тясно свързана с цената и наличността (12). Според последните данни от предприятията, ежегодните загуби на приходи от данъци върху тютюневи изделия в резултат от такава незаконна търговия възлизат на 10 милиарда евро. Продажбите на контрабанден тютюн понастоящем възлизат на 10 % от общите продажби в ЕС (13). Доставките от страни извън ЕС, главно от Русия и Китай, са широко достъпни. Търсенето е голямо в страни, които страдат от икономически затруднение и/или високи данъци върху тютюневите изделия. Незаконните продажби излагат на риск работни места в ЕС, намаляват данъчните приходи за държавите и понижават рентабилността на законните продажби. Затова е необходимо да се положат максимални усилия за ограничаване на контрабандата на тютюн чрез подобряване на сигурността, прилагане на мерки за наблюдение и превенция и подлагане на тютюневите изделия на по-стриктни процедури за контрол на качеството, без това да е изчерпателен списък. Използването на релефно отпечатани идентификационни знаци или електронни маркери следва да се разгледа наред с другите мерки, които вече са договорени с предприятията, произвеждащи тютюневи изделия.

    3.10

    Колкото и високи да са разходите за прилагане на тези предложения, следва да се има предвид, че потенциалните глобални ползи от подобреното обществено здраве в резултат от намаленото потребление на тютюн, са много по-големи. Проучванията показват, че правителствата и работодателите, които са предприели действия за забрана на пушенето на работното място, незабавно са усетили положително въздействие (по-висока производителност, по-малко отсъствия, по-ниски разходи за ремонт и поддръжка на съоръженията и по-ниски разходи за здравеопазване и здравно осигуряване) (14).

    3.11

    В предложението са включени и 16 делегирани акта, които предоставят на Европейската комисия правомощия да изменя и да взема решения по конкретни аспекти на директивата, в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз (15).

    4.    Конкретни бележки

    4.1

    Директивата следва продължи да се концентрира както върху единния пазар, така и върху постигането на заложените в нея цели по отношение на общественото здраве чрез прилагане както на дългосрочни, така и на краткосрочни мерки. В този смисъл е важно да се отбележи, че собствените оценки на Европейската комисия за здравните последици от нейните мерки сочат намаляване с 2 % на броя на хората, които в момента пушат или вероятно ще започнат да пушат. Основната цел на директивата е да се ограничи нарастването, а не да се намалят настоящите равнища на потребление. Въпреки че процентът изглежда малък, в редица области е налице ясно и положително въздействие.

    4.2

    Хората в трудоспособна възраст, които откажат пушенето (както и потенциалните пушачи, които не започнат да пушат) живеят по-дълго и вследствие от това имат по-дълъг трудов живот. Оценките показват, че понастоящем пушачите умират 14 години по-рано от хората, които никога не са пушили, вследствие от заболяване, свързано с пушенето или съпътстващи го усложнения. С увеличаването на продължителността на живота, особено при непушачите, тази разлика също ще нараства. Намаляване на потреблението на тютюн с 2 % се равнява на отказване на пушенето от 2,4 милиона пушачи и спестяване на 16,8 човекогодини. Това представлява годишни ползи за обществото в размер на 10,3 милиарда евро и намаляване на разходите за здравни грижи с 506 милиона евро годишно. Ползите в резултат от по-високата производителност, по-малкото отсъствия, предварителното пенсиониране и други подобни биха възлезли на 165 милиона евро годишно (16).

    4.3

    Включването на здравни предупреждения, покриващи 75 % от повърхността на лицето и гърба на опаковките, и новите информационни текстове, покриващи 50 % от страните на опаковките (член 9), са част от пакет от мерки за намаляване на общия брой на пушачите. Опаковките на тютюневи изделия трябва да имат дизайн, който не позволява подвеждаща информация за съдържанието на изделието. Следователно те трябва да включват ясно обозначаване на рисковете за здравето, не на последно място преждевременната смърт. В местата за продажба трябва да бъдат поставени предупреждения. Разбира се, рекламата в местата за продажба трябва да бъде забранена.

    4.4

    Ограниченията по отношение на съставките, които изискват премахването на целенасочено въведени характерни вкусово-ароматни качества (член 6) и визуалното представяне на опаковките, са особено важни. Един от обективните критерии за намаляване на привлекателността на тютюневите изделия е по-специално свързан с някои възрастови групи или определен пол, по-конкретно младите жени и момичета, които в момента са един от най-бързо разрастващите се пазари в ЕС и следователно се намират под най-силен рекламен натиск да започнат да пушат.

    4.5

    Затова ЕИСК изразява пълно съгласие с предложението на Комисията да бъдат забранени новите т.нар. „цигари с вкус на бонбони“ с аромати като „дъвка“, „пина колада“ или „мохито“, насочени конкретно към млади потенциални потребители, предимно жени. Опаковките от типа „слим“ също са насочени конкретно към младите жени и представляват опит за обвързване на формата на тялото, теглото и привлекателността с навик, който в крайна сметка ще доведе до преждевременната смърт на половината от тях. Като се има предвид, че неизбежните дългосрочни опасности, дължащи се на никотина при пушенето на тютюн, вече се разбират и приемат от всички засегнати, ЕИСК не може да си представи как са могли да бъдат разработени тези маркетингови стратегии, и още по-малко как са били приложени на практика от отговорни производители.

    4.6

    ЕИСК призовава Комисията да предостави ясно определение и подходяща правна рамка за „изделия с намален риск“, за които са налице недвусмислени научни доказателства, че носят по-малък риск в сравнение с обикновените цигари. Концепцията за намаления риск е свързана по-скоро с изделия, които могат да заместят обикновените цигари, но носят много по-малък риск за здравето, отколкото с изделия за отказване на пушенето. Тези изделия, които съдържат тютюн с намалено съдържание на никотин или , още по-добре, никотин без тютюн („електронни цигари“) и които са предмет на директивата, следва да бъдат ясно определени и регулирани, така че потребителите да могат да се информират за дългосрочните рискове или ползи от тяхната употреба в сравнение с традиционните тютюневи изделия.

    4.7

    Предложението включва също така мерки за намаляване на незаконната търговия с тютюневи изделия. Така например, в член 14 от предложението Европейската комисия установява система за наблюдение и проследяване, както и редица допълнителни мерки за сигурност, така че само изделия, отговарящи на разпоредбите на директивата, да могат да се продават в Европейския съюз. Тези мерки ще включват икономическа и административна тежест, която може да се окаже твърде голяма за малките и средните предприятия (за разлика от 4-5 големи мултинационални компании, които господстват в световната търговия с тютюневи и никотинови изделия) и ще доведе до още по-голяма административна тежест за държавите членки при осъществяването на проверки. Надяваме се, че системата ще намали контрабандата и незаконната търговия. Затова ЕИСК счита, че разпоредбите на член 14 от предложението следва да бъдат еднакви с клаузите за наблюдение и проследяване в Протокола за незаконната търговия, одобрен в края на миналата година на срещата на страните участнички в СЗО (17) .

    4.8

    По отношение на пурите, пуретите и тютюна за лула в предложението се предоставят правомощия за автоматично оттегляне на определени изключения, посочени в текста, при възникване на „съществена промяна в обстоятелствата“; това е свързано с увеличаване на обема на продажбите с най-малко 10 % в поне 10 държави членки или с 5 % при пушачите на възраст под 25 години. Понастоящем обаче пазарът за тези изделия в 10 от 27-те държави членки е изключително малък и промяна от 10 % би могла да възникне лесно, без да има значително отражение върху заетостта или данъчните приходи.

    4.9

    ЕИСК отбелязва, че в член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз се посочва, че делегирането на правомощия посредством делегирани актове следва да се извършва в съответствие с редица изисквания. Делегирани актове могат да се използват единствено по отношение на несъществени елементи от законодателен акт.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    89

    Гласове „против“

    :

    162

    Гласове „въздържал се“

    :

    17

    Създава се нов параграф 1.4:

    Като подчертава колко е важно населението да се радва на добро здраве и какви ползи произтичат от това в различни направления, ЕИСК предлага на държавите членки да насърчат увеличаването на периметъра на непушаческите зони (smoke-free environments) – стъпка, която ще даде на гражданите както морална, така и медицинска подкрепа, и която ще бъде адресирана преди всичко към младите хора, образователните заведения, предприятията и др. Също така ще бъде необходимо да се осигури подкрепа за разработването и утвърждаването на различни методи на подкрепа и на различни мрежи на сътрудничество, които да бъдат иновативни и образователни.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 1.5

    се изменя, както следва:

    Има риск от сериозна загуба на данъчни постъпления не само поради нарастването на нелегалната търговия, но също поради спада на продажбите и цените. Понастоящем в Европейския съюз се събират почти 100 млрд. евро данъци и акцизи от продажбата на тютюневи изделия. Облагането на тютюна с данъци е най-ефикасният и икономичен вид интервенция за намаляване на потреблението му, по-специално сред младите хора и категориите граждани с ниски доходи (18). Научните изследвания сочат, че цената на тютюневите изделия е третата най-често посочвана от пушачите причина да откажат пушенето (19). Струва си да се отбележи и това, че спестените средства, допреди харчени за покупката на тютюневи изделия, вече ще бъдат използвани за придобиването на други стоки, за които също се плащат данъци.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 1.8

    се изменя, както следва:

    Освен Предоставянето на предоставените широки пълномощия на Комисията за последващо развитие на съществените аспекти на директивата посредством делегирани актове, е целесъобразно да се гарантира, че вземането на решения се извършва открито и което представлява навлизане в суверенните правомощия на в съответствие с интересите на държавите членки, е в противоречие с принципа на субсидиарността. ЕИСК не може да приеме делегирани актове извън изрично посоченото в изтъква, че едно обвързващо действие трябва да зачита член 290 от ДФЕС. Освен това осем национални парламента (контрол на субсидиарността) приеха 14 становища против предложението на Комисията, тъй като то не зачита принципа на субсидиарността (20) .“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 1.9

    се изменя, както следва:

    „ЕИСК подкрепя идеята за намаляване на риска и затова отправя искане към Комисията за ясно определение и подходяща правна рамка за „изделията с намален риск“; , които по несъмнен научен начин ограничават риска в сравнение с обикновените цигари. Т това важи по-специално за изделията, които съдържат тютюн (не веществото синтезиран никотин) и следователно влизат в обхвата на директивата.“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 3.1

    се изменя, както следва:

    „…

    От тези шест области, три ще имат огромно въздействие върху заетостта и данъчните постъпления за държавите членки на Европейския съюз. По отношение на етикетирането, опаковането и съставките предложението налага известни още по-видими предупреждения от здравен характер, несъразмерно засилени спрямо настоящите, които ще ограничават формата, вкуса и съдържанието на тютюневите изделия. Така например на всички цигарени кутии ще трябва да бъдат поставени предупреждения от здравен характер, състоящи се от образи и текст, които ще покриват 75 % от опаковката, към което се прибавят нови информативни текстове от всички страни на кутията (покриващи 50 % от всяка страна), освен бандерола, задължителен в някои държави членки, съобщението за забрана на продажби на малолетни и мястото, запазено за новите средства за следене и обратно проследяване на тютюневите изделия. Това на практика означа драстично намаляване на мястото, което е на разположение за изобразяване на законно регистрираните търговски марки. От друга страна, цигарените кутии ще имат минимални размери по височина и ширина, което ще доведе до това, че някои от моделите цигарени кутии ще изчезнат. Такъв е случаят с цигарената кутия от типа „каскет“, която се използва широко в някои страни, като например Гърция. Също така ще изчезне моделът на цигарена кутия, която е най-използвана в Португалия. От друга страна, тази модификация в опаковането, която не се основава на научни доказателства, може да постави в опасност заетостта в сектора на пакетиращата и опаковъчната промишленост, която е от голямо значение за много европейски страни, като например Германия, Полша, Франция, Обединеното кралство или Австрия. Следва да се отбележи, че минималните изисквания за височина и ширина на тютюневите изделия не бяха включени в общественото допитване и са част от доклада за въздействието. Освен това се забранява продажбата на цигари, в които са добавени специфични аромати, и се въвежда ново определение на „пурета“, противоречащо на данъчните законодателства в Съюза, които са в сила от малко повече от една година (21). Новото графично оформление на пакетите, както и минималните изисквания за тяхната дължина и ширина ще дадат положителни резултати, тъй като няма да привличат рисковата група на децата и младите хора. Някои проучвания показват недвусмислено, че опаковката е маркетингов инструмент. Понастоящем дизайнът на опаковката на тютюневите изделия често е стратегически насочен към привличане на определена целева група. Например според някои проучвания, в Латвия, избирайки изделия в светла опаковка, жените смятат, че тяхното съдържание на катран е по-малко и съответно те са по-малко вредни за здравето (22). Следователно еднаквата опаковка, по-възможност с опростен дизайн, няма да въвежда потребителите в заблуждение относно последствията от продукта, а напротив - според проучванията семплата опаковка предизвиква усещане за скука, лош мирис, ужас, залежал продукт и др. (23)

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 3.2

    се изменя както следва:

    „Вследствие на това и ако всички цигарени кутии имат един и същ формат и вкус, цената ще бъде единственият критерий за разграничаване между търговските марки, което ще доведе до обедняване на веригата на стойността в целия сектор. Ако цената остане единствен елемент за конкуренция, това ще доведе до спад на цените, но въпреки това държавите членки ще могат да наложат по-високи акцизи и да увеличат своите приходи което ще причини, от една страна, спад на доходите на участниците в сектора и на данъчните постъпления на държавите, и, от друга страна, загуба на работни места в сектора.“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    параграф 3.3:

    Създава се нов

    Въпреки че опаковките на тютюневите изделия ще бъдат стандартизирани, като по този начин намалят разграничителните знаци на различните производители, едно определено пространство върху опаковката ще бъде предназначено за посочването на наименованието на производителя и на изделието, посредством стандартизиран размер, цвят и шрифт. Критерият за качество на изделието ще запази своята значимост, тъй като потребителят ще продължи да бъде информиран за производителя на изделието, което купува.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 3.3

    се изменя, както следва:

    Тази единствена възможна диференциация съобразно цената ще доведе до това, че например тютюнът с високо качество, който се отглежда в Европейския съюз, няма вече да бъде атрактивен за дружествата с фабрики на територията на Съюза, тъй като критерият за качеството при изкупуването на тютюневите листа ще отпадне; противно на твърденията на Комисията в нейната оценка на въздействието, това е сериозен риск за работните места, зависещи от отглеждането на тютюн. Понастоящем реколтата от тютюневи листа в Европейския съюз възлиза на 250 000 тона годишно, като Италия е основният производител с 89 000 т, следвана от България с 41 056 т, Испания с 38 000 т и Гърция с 24 240 т. Това звено от веригата на заетостта възлиза на 400 000 души, като България е начело с 110 000 души, заети с отглеждането на тютюн, следвана от Полша със 75 100 и Италия с 59 300 (24).“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 3.7

    се изменя, както следва:

    „От друга страна, в предложението за директива се включват шестнадесет делегирани акта, които ще предоставят на Европейската комисия пълномощия да регулира и решава важни специфични елементи на директивата – нещо, което е категорично изключено от , в съответствие с член 290 от Договора за функционирането на Европейския съюз (25). По този начин Съветът, Европейският парламент и националните парламенти остават почти без никаква възможност да регламентират навреме основни аспекти на директивата.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Създава се нов параграф след параграф 4.1.1:

    В страните, изпитали икономическата криза от последните години, например Латвия, разходите за здравеопазване и икономическите разходи, свързани с употребата на тютюн, са учудващо високи - на нея се дължат 25 % от смъртните случаи при мъжете и 4 % при жените, а 12 % от заболяванията са свързани с последиците от тази употреба. Приблизителните разходи за лечението достигнаха 29 млн. EUR или 3,27 % от общия бюджет за здравеопазване. Отсъствията от работа, дължащи се на заболявания, свързани с тютюнопушенето, водят до загуби в производството, достигащи до 29,5 %, което, пак в Латвия, отговаря на щети, възлизащи на 12 млн. EUR. Освен това случаите на преждевременна смърт, предизвикани от тютюнопушенето, водят да високи разходи, възлизащи на близо 2,5 млрд. EUR или 9,38 % от БВП  (26) .

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 4.2

    се изменя, както следва:

    Това несъразмерно увеличение на размера на Тези здравните предупреждения ще доведе още до имат следните последствия:

    едностранно отнемане запазване на легитимните права на интелектуалната и индустриална собственост на производителите, които няма да могат да използват своите регистрирани търговски марки. Според Съда на Европейския съюз въпросните права могат да бъдат ограничени, тъй като не са абсолютни (27) производителите имат право да използват своите регистрирани търговски марки и да обозначават своите продукти;

    ново ограничаване на конкуренцията в сектор, в който вече и без това има твърде малко диференциращи фактори;

    нарушение на основните търговски права, присъщи за всяка законна търговска дейност признаване на факта, че общественото здраве и свързаните с него предимства представляват ценност от първосдтепенно значение, която има предимство пред търговията с тютюн;

    възпрепятстване на въвеждането на нови продукти на пазара на нови продукти, които са особено вредни за здравето на населението и следователно за икономическия растеж;

    прекратяване на научноизследователската дейност и възпрепятстване на възможното подобряване на качеството на предлаганите продукти. Ограничава се произволно навлизането на нови изделия от ново поколение, без да се даде възможност за установяване на ясна регулаторна рамка, която да позволи да се анализират възможностите за намаляване на риска от тези изделия за населението, което може да попречи на създаването на богатство и работни места, произтичащи от иновацията и изследванията на тези изделия. Освен това тези нови изделия с потенциално по-малък риск не би трябвало да са предмет на същите ограничения като конвенционалните изделия.“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 4.3

    се изменя, както следва:

    Същото се отнася и за оОсобено важни са ограничаването на съставките, за с цел да се елиминират характерните вкусове или аромати (член 6), както и оформлението на опаковките. Един от обективните критерии като намаляването на привлекателността на тютюна е от особено значение за някои възрастови групи или лица от определен пол, което не се базира на научни доказателства, като например намаляване на токсичността или пристрастеността към споменатите съставки, а на един толкова субективен критерий като намаляване на привлекателността на тютюневите изделия и на субективни стереотипи относно вида тютюн, който предпочита дадена възрастова група или пол. По същия субективен начин се подхожда и към произволната и необоснована забрана на определени формати, като цигарите „slim“ (която не беше включена нито в общественото допитване, нито в доклада на въздействието), късите цигари и цялата категория на ментоловите цигари, определянето на минимално тегло на торбичките с рязан тютюн и стандартизирането на формата на кутийките за рязан тютюн, и най-вече въвеждането на нова категория „пурети“ в противоречие с Директива 2011/64/ЕС (28), в сила от 1 януари 2011 г. Тази забрана на цигарите от типа „slim“ и ментоловите цигари, които се търсят много в различни европейски държави, ще лиши потребителите от достъп до тях и ще ги принуди да си ги набавят на контрабандния пазар. Освен това става дума за продукти, които се потребяват основно от възрастни пушачи, затова в този конкретен случай не важи аргументът, че целта е да се предотврати достъпът на малолетни до тютюневи изделия. Конкретно за ментола например трябва да се припомни, че този вид тютюн се потребява основно от възрастни хора и че той не е забранен в страни като САЩ или Канада със силно развито законодателство за борба с тютюнопушенето, съдържащо множество конкретни разпоредби за забрана на определени съставки. С оглед на това ЕИСК предлага забраната на ментола да се заличи от предложението за директива.“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 4.3.1

    се изменя, както следва:

    В заключение ЕИСК е изцяло съгласен с предложението на Комисията за забрана на нови изделия на пазара с аромат на чили, пиня колада, мохито и др. – т.нар. „candy flavored cigarettes“, които са насочени основно към млади потребители.“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    Параграф 4.3.2

    се изменя, както следва:

    Това прекалено о Ограничаването на съставките ще предизвика стандартизиране на вкусовете, и оттам невъзможност за диференциране между конкурентите, ограничавайки инвестициите и възможното пускане на пазара на нови продукти; всичко това е във вреда на потребителя, тъй като ще му отнеме свободата на изборкоето би било допълнителен стимул за действителните и потенциалните потребители на тютюневи изделия да се информират за продукта, който консумират или да избягват тези продукти, така че това ще доведе до подобряване на тяхното здраве, производителност и всички останали фактори, оказващи важно влияние върху качеството на живот.

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    В параграф 4.5

    се заличава текст, както следва:

    „От друга страна, Европейската комисия включва в своето предложение за директива мерки, предназначени за намаляване на контрабандната търговия с тютюневи изделия. Така например Европейката комисия установява в член 14 от предложението система за проследяване и следене, както и различни допълнителни мерки за сигурност, с цел в Европейския съюз да се продават само продукти, които отговарят на условията, посочени в директивата. Тази мярка предполага несъразмерна икономическа и административна тежест, която много малки и средни предприятия няма да могат да поемат, и, без да води до намаляване на нелегалната търговия, налага значително административно натоварване на държавите членки при осъществяването на контрол. Освен това тази система няма да възпира контрабандата и нелегалната търговия; напротив, те ще бъдат благоприятствани от мерките в предложението за директива. В този смисъл ЕИСК счита, че разпоредбите на член 14 от предложението за директива би трябвало да бъдат абсолютно същите като клаузите за следене и обратно проследяване, включени в протокола за незаконна търговия, приет в края на миналата година на среща на страните участнички в СТО (29).“

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29

    В параграф 4.6

    се заличава текст, както следва:

    „В крайна сметка директивата ще позволи на Европейската комисия да регламентира и модифицира, чрез все повече делегирани актове, основни аспекти като равнищата на добавките, формулировката на здравните предупреждения, тяхното разположение и размер. В този смисъл разпоредбите на директивата не дават почти никаква свобода на действие на държавите членки, което предполага краен интервенционизъм, рядко използван до днес в Европейския съюз, който може да наруши принципите на субсидиарност и пропорционалност, както вече заявиха националните парламенти на осем държави членки (30) (Италия, Чешката република, Гърция, България, Дания, Румъния и Швеция). Колкото до Италия, нейният парламент не само заяви, че предложението ще наруши тези принципи, но също така подчерта, че някои от забранените модели цигари, като например тези от типа „slim“ или цигарите с ниско съдържание на катран, могат да бъдат полезен инструмент на политиката за намаляване или отказване на цигарите (31).

    Резултат от гласуването

    Гласове „за“

    :

    69

    Гласове „против“

    :

    157

    Гласове „въздържал се“

    :

    29


    (1)  Член 114 от ДФЕС гласи:

    „1.   Освен ако в Договорите не е предвидено друго, следващите разпоредби се прилагат за постигане на целите, заложени в член 26. Европейският парламент и Съветът, като действат в съответствие с обикновената законодателна процедура, след консултация с Икономическия и социален комитет, приемат мерките за сближаване на законовите, подзаконовите или административните разпоредби на държавите-членки, които имат за цел създаването или функционирането на вътрешния пазар.“

    (2)  Вж. дело C-491/01 The Queen срещу Secretary of State for Health, ex parte British American Tobacco (Investments) Ltd и Imperial Tobacco Ltd.

    (3)   ОВ C 128, 18.5.2010 г., стр. 89-93.

    (4)  Оценка на въздействието (http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf).

    (5)  Stefan Callan, Smoke Free Partnership, Making Tobacco Tax Trendy Toolkit, 2012 г., стр. 5.,

    http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/LV%20-%20Tax%20Toolkit_4.pdf.

    (6)  Европейска комисия, Attitudes of Europeans Towards Tobacco,

    http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, стр. 84.

    (7)   ОВ C 351, 15.11.2012 г., стр. 6-11.

    (8)  http://www.ash.org.uk/APPGillicit2013.

    (9)  Оценка на въздействието, стр. 15.

    (10)  В "A study on liability and the health costs of smoking" („Проучване на отговорността и здравните разходи, свързани с пушенето“), извършено от Европейската комисия, общите разходи за 2009 г. (по отношение на здравните грижи, загубата на производителност и човешкия живот) се оценяват на 544 милиарда евро. (http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf, стр. 2).

    (11)  Оценка на въздействието на Европейската комисия.

    (12)  Moodie C, Hastings G, Joossens L. Young adult smokers’ perceptions of illicit tobacco and the possible impact of plain packaging on illicit tobacco purchasing behaviour. Eur J Public health, първа публикация онлайн на 26 март 2011 г. DOI:10.1093/eurpub/ckr038. в Claims that Standardised Packaging Would Increase Illicit Trade are Untrue, Smoke Free Partnership, 10 септември 2012 г., http://www.smokefreepartnership.eu/response-to-tobacco-retailers.

    (13)  Вж. бележка под линия 5.

    (14)  Carin Hakansta, Международна организация на труда, работен документ "Workplace smoking: A Review of National and Local Practical and Regulatory Measures", март 2004, стр. 6,

    http://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---ed_protect/---protrav/---safework/documents/publication/wcms_108424.pdf.

    (15)   ОВ C 115, 9.5.2008 г., стр. 172.

    (16)  Работен документ на службите на Комисията „Оценка на въздействието, придружаваща предложението за директива на Европейския парламент и на Съвета за сближаване на законовите, подзаконовите и административните разпоредби на държавите членки относно производството, представянето и продажбата на тютюневи и свързани с тях изделия“: http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/com_2012_788_ia_en.pdf, стр.116.

    (17)  http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

    (18)  Stefan Callan, „Партньорство без пушек. (Smoke Free Partnership), „Как да изготвим качествен инструментариум за данъка върху тютюневите изделия“ (Making Tobacco Tax Trendy Toolkit), 2012 г., стр. 5., http://www.smokefreepartnership.eu/sites/sfp.tttp.eu/files/LV%20-%20Tax%20Toolkit_4.pdf

    (19)  Европейска комисия, „Отношението на европейците към тютюна“ (Attitudes of Europeans Towards Tobacco),

    http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/eurobaro_attitudes_towards_tobacco_2012_en.pdf, стр. 84.

    (20)   http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=BG.

    (21)   Директива 2011/64/ЕС на Съвета от 21 юни 2011 година относно структурата и ставките на акциза върху обработен тютюн, ОВ L 176 от 5.7.2011 г., стр. 24/36 .

    (22)  http://www.cancercampaigns.org.uk/ourcampaigns/theanswerisplain/moreinformation/.

    (23)  „Опаковането на тютюневите изделия“, март 2012 г. Център за научни изследвания, свързани с контрола върху тютюна, финансиран от Института за изследвания на рака, Обединеното кралство (The Packaging of Tobacco Products, March 2012, The Centre for Tobacco Control Research Core funded by Cancer Research UK),

    http://www.cancerresearchuk.org/prod_consump/groups/cr_common/@nre/@new/@pre/documents/generalcontent/cr_086687.pdf, стр 40.

    (24)  Вж. бележка под линия 11.

    (25)   ОВ C°115 от 9.5.2008 г. стр. 172.

    (26)  http://ec.europa.eu/health/tobacco/docs/tobacco_liability_final_en.pdf.

    (27)  Решение на Съда от 17 октомври 1990 г. по дело С 10/89.

    (28)  Директива 2011/64/ЕС на Съвета от 21 юни 2011 г. относно структурата и ставките на акциза върху обработен тютюн, ОВ L 176 от 5.7.2011 г., стр. 24/36.

    (29)   http://apps.who.int/gb/fctc/PDF/cop5/FCTC_COP5(1)-en.pdf.

    (30)   http://www.ipex.eu/IPEXL-WEB/dossier/dossier.do?code=COD&year=2012&number=0366&appLng=BG.

    (31)  Становище на комисията по социални въпроси на италианския парламент относно документа на Европейската комисия COM(2012) 788 final.


    Top