Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012XC0619(05)

    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    OB C 175, 19.6.2012, p. 35–39 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    19.6.2012   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    C 175/35


    Публикация на заявка съгласно член 6, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета относно закрилата на географски указания и наименования за произход на земеделски продукти и храни

    2012/C 175/14

    Настоящата публикация предоставя право на възражение срещу заявката в съответствие с член 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета (1). Декларациите за възражение трябва да бъдат получени в Комисията в срок от шест месеца от датата на настоящата публикация.

    ЕДИНЕН ДОКУМЕНТ

    РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 510/2006 НА СЪВЕТА

    „PASAS DE MÁLAGA“

    ЕО №: ES-PDO-0005-0849-24.01.2011

    ЗГУ ( ) ЗНП ( Х )

    1.   Наименование:

    „Pasas de Málaga“

    2.   Държава-членка или трета държава:

    Испания

    3.   Описание на земеделския продукт или храна:

    3.1.   Вид продукт:

    Клас 1.6.:

    Плодове, зеленчуци и зърнени култури, пресни или преработени

    3.2.   Описание на продукта, за който се отнася наименованието от точка 1:

    Определение

    Традиционният продукт, познат като „Pasas de Málaga“, се получава при изсушаването на слънце на зрели плодове на растението Vitis vinifera L., сорт „Александрийски мискет“ („Moscatel de Alejandría“), известен също като „Moscatel Gordo“ или „Moscatel de Málaga“.

    Физични характеристики

    размер: в съответствие със Списъка на описанията за гроздовите сортове и видовете лозови насаждения на Международната организация по лозата и виното (OIV) размерът на гроздовите зърна се определя по следната скала: 1 — много малък, 3 — малък, 5 — среден, 7 — голям и 9 — много голям. Сортът „Александрийски мискет“ е с показател 7 („голям“), което обуславя едрия размер на стафидите,

    цвят: виолетово-черен, еднороден,

    форма — закръглена,

    когато отделянето на гроздовите зърна от чепките се извършва на ръка, е възможно наличието на плодни дръжки,

    плътност на ципата: според горепосочения списък на OIV тя се определя по следната скала: 1 — много тънка, 3 — тънка, 5 — средна, 7 — дебела и 9 — много дебела. Ципата на сорта „Александрийски мискет“ е с показател 5 („средна“). Вследствие на това, и тъй като за производството на продукта се използва грозде, което не е било подложено на увреждащо ципата третиране, стафидите се отличават със средно плътна ципа.

    Химични характеристики

    Съдържанието на вода в стафидите трябва да е под 35 %. Тегловното съдържание на захар трябва да е над 50 %.

    киселинност — стойности на винената киселина между 1,2 и 1,7 %,

    стойности на pH — между 3,5 и 4,5,

    водоразтворимо твърдо съдържание — над 65° по Brix.

    Органолептични характеристики

    тъй като стафидите се произвеждат от грозде „Александрийски мискет“, те се отличават със специфичен мискетов вкус. Според списъка на OIV характеристиката „специфичен вкус“ се определя по следната скала: 1 — отсъстващ, 2 — мискетов, 3 — „foxé“, 4 — тревен, 5 — друг. Сортът „Александрийски мискет“ е с показател 2, като мискетът се използва за индикатор, определен от OIV за съответната вкусова степен,

    мискетовият вкус е подсилен от интензивен ретроназален мирис, който се характеризира с терпенолите а-терпинеол (ароматни треви), линалол (роза), гераниол (здравец) и b-цитронелол (цитруси),

    киселинността, чиято степен е указана по-горе, обуславя специфичния балансиран сладко-кисел вкус на продукта,

    характерните качества (размер, съдържание на вода и показател по Brix) определят еластичната структура на стафидите, които са месести и сочни, за разлика от повечето сушени плодове, отличаващи се със суха и нееластична структура.

    3.3.   Суровини (само за преработените продукти):

    Зрели плодове на растението Vitis vinifera L., сорт „Александрийски мискет“, известен също като „Moscatel Gordo“ или „Moscatel de Málaga“.

    3.4.   Фуражи (само за продукти от животински произход):

    Не се прилага.

    3.5.   Специфични етапи на производството, които трябва да бъдат извършени в определения географски район:

    Производството и пакетирането трябва да се извършват в определения географски район, посочен в точка 4.

    Производственият процес започва с гроздобера, когато се събират здравите плодове. Той трябва да се извършва едва когато те са достигнали до етап на фенологична зрялост (Baggiolini, 1952 г.), като се избягват плодовете с нарушена цялост, увредените в резултат на заболяване или падналите на земята преди гроздобера.

    Следващият етап е сушене на гроздето чрез пряко излагане на слънце. Използването на изкуствени сушилни е забранено. Процесът се извършва на ръка, като е необходимо земеделският стопанин да обръща чепките ежедневно, за да се осигури равномерното изсушаване на плодовете.

    Изсушените гроздови зърна се отделят от чепките ръчно (процесът се нарича „picado“), като за целта се използват ножици със специален размер и форма, които не увреждат плодовете. Възможно е този процес да се извършва и механично в цехове за производство.

    След като стафидите са готови — на чепки или на отделни зърна — производственият процес продължава в специализирани цехове. Етапите, през които се преминава преди пакетираните стафиди да бъдат предложени на пазара, са следните:

    приемане и събиране на стафидите, доставени от земеделските производители,

    отделяне на стафидите от чепките (в случай че това не е било извършено от земеделските производители),

    класифициране по среден размер на плода — измерва се като брой стафиди на всеки 100 g тегло,

    обособяване на изходни партиди въз основа на предварително класифицирания и складиран продукт, като крайният резултат трябва да е под 80 броя плодове на всеки 100 g нето тегло,

    опаковане: може да се извършва ръчно или механично. То представлява последен етап от производствения процес и е определящ фактор за запазване на качеството на обхванатите от ЗНП стафиди, тъй като единствено изолирането им от околната среда в чисти и добре запечатани опаковки предотвратява по-нататъшното им изсъхване и запазва специфичното водно съдържание, с което се отличават.

    3.6.   Специфични правила за рязане, настъргване, опаковане и др.:

    Не се прилага.

    3.7.   Специфични правила за етикетиране:

    Върху етикета на обхванатия от ЗНП продукт трябва да присъства следната задължителна информация:

    търговско наименование: в този случай е необходимо на видно място да бъде посочено наименованието „Pasas de Málaga“, като непосредствено под него присъства формулировката „Denominación de Origen“ (наименование за произход),

    нето тегло — в килограми (kg) или грамове (g),

    минимален срок на годност,

    името или фирмата на субекта, извършващ производството или опаковането на продукта, както и неговият адрес,

    номер на партидата.

    В същото поле трябва да присъстват и данните, свързани с търговското наименование, нетното тегло и срока на годност.

    Задължителните данни трябва винаги да се посочват на видно място, да са лесно разбираеми, четливи и незаличими. Не е разрешено тяхното скриване, покриване или разделяне с друг текст или изображение.

    Върху опаковките трябва да бъде поставен етикет с емблемата на наименованието за произход и надписите „Denominación de Origen Protegida“ (защитено наименование за произход) и „Pasas de Málaga“, както и индивидуален код за всяка опаковка.

    4.   Кратко определение на географския район:

    Местоположение:

    Държава: ИСПАНИЯ

    Автономна област: ANDALUCÍA

    Провинция: MÁLAGA

    Характерна за лозарските райони в Мálaga е тяхната разпокъсаност из цялата провинция. В два от тях традиционното и преобладаващо предназначение на гроздето е за производството на стафиди. Основният район съвпада с естествения район на Axarquía в източната част на провинцията, на изток от главния град Málaga. Друг такъв район се намира в крайните западни части на бреговата ивица на провинцията. Определеният географски район на ЗНП обхваща следните общини:

    Общини:

    AXARQUIA

    Alcaucín

    Alfarnate

    Alfarnatejo

    Algarrobo

    Almáchar

    Árchez

    Arenas

    Benamargosa

    Benamocarra

    El Borge

    Canillas de Acietuno

    Canillas de Albaida

    Colmenar

    Comares

    Cómpeta

    Cútar

    Frigiliana

    Iznate

    Macharaviaya

    Málaga

    Moclinejo

    Nerja

    Periana

    Rincón de la Victoria

    Riogordo

    Salares

    Sayalonga

    Sedella

    Torrox

    Totalán

    Vélez Málaga

    Viñuela

    ЗОНА MANILVA

    Casares

    Manilva

    Estepona

    5.   Връзка с географския район:

    5.1.   Специфична характеристика на географския район:

    Сведенията за връзката между начините на преработка на гроздето и географския район обхващат периода от древността до наши дни. Лозята на Мálaga се споменават още в „Естествена история“ на Плиний Стари (I век). По време на династията на Насридите (XIII—XV век) земеделското производство, и по-конкретно добивът на стафиди, се развива особено динамично. Благоприятните условия за развитието на лозарството се запазват до края на XIX век, когато редица фактори от икономически и фитосанитарен характер — най-вече нашествията на лозова филоксера (Viteus Vitifoliae) — предизвикват неговия упадък. Това е и основната причина за разпокъсания характер на лозарските райони в провинция Мálaga. В два от тях традиционното и преобладаващо предназначение на гроздето е производството на стафиди. Тези райони са разположени в южната част на провинцията и в непосредствена близост до средиземноморското крайбрежие, което обуславя субтропичните белези на характерния за района средиземноморски климат. Релефът им е със силно изразен планински характер, който е друга важна географска характеристика на провинция Málaga. Макар че днешните лозови насаждения, предназначени за производство на стафиди, са с по-малка площ в сравнение с периода преди нашествието на филоксера, те имат важно място в местната икономика и социално-културния живот на провинцията, тъй като присъстват в над 35 общини, заемат площ от 2 200 ha и осигуряват заетост за повече от 1 800 производители.

    Качествата на крайния продукт, познат като „Pasas de Málaga“, се определят до голяма степен от географската среда. Една от характеристиките на района е силно изразеният планински релеф, обуславящ наличието на стръмни възвишения и речни легла (с наклон над 30 %). Районът, който на север е ограден от висока планинска верига, а на юг граничи със Средиземно море, е съставен от редуващи се клисури и речни легла, като пейзажът се отличава с ясно изразени склонове. Axarquía наподобява склон, спускащ се към морския бряг, докато характерни за района на Manilva са близостта на лозята до морето и по-плавният релеф в сравнение с Axarquía.

    Почвите в района на производство са предимно варовикови, тънки, бедни на органични вещества и неспособни да задържат вода. Климатът е средиземноморски субтропичен, изразяващ се в меки зими, сухи лета, оскъдни валежи и голям брой часове слънцегреене (средното количество за последното десетилетие е 2 974 часа).

    5.2.   Специфична характеристика на продукта:

    Една от най-високо ценените и отличителни характеристики на „Pasas de Málaga“ е техният размер, който видимо надхвърля размера на други продукти от същия клас, като например стафидите тип „Sultanas“, „Corinto“ и калифорнийските „Thompson Seedless“.

    „Pasas de Málaga“ се отличават с характерен мискетов вкус, който е възприет от OIV като индикатор за съответната вкусова степен.

    5.3.   Причинно-следствена връзка между географския район и специфичното качество, репутацията или друга характеристика на продукта:

    Връзката между географските фактори и специфичното качество на продукта е пряк резултат от условията на неговото производство. От една страна, планинският релеф улеснява естественото излагане на слънце на гроздето с оглед на неговото сушене. Този метод запазва структурата на ципата и засилва мискетовия вкус, като концентрира ароматите в продукта. От друга страна, сухите и горещи атмосферни условия по време на гроздобера способстват за доброто узряване на гроздето и произтичащото от него натрупване на захари и сухо вещество в плода. Вследствие на това сушенето се извършва по оптимален начин, а вътрешността на стафидите запазва характерната си сочност и еластична структура. Същевременно часовете слънцегреене благоприятстват кратките периоди на излагане на слънце, благодарение на което специфичната киселинност на гроздето се съхранява и при добиваните от него стафиди.

    Тези трудни условия на отглеждане са фактор за постепенното утвърждаване на сорта „Александрийски мискет“, който притежава необходимите за адаптиране към конкретната среда агрономически характеристики. Сортът се отличава с някои характерни качества като размера на плода, структурата на ципата, качеството на вътрешността, специфичния мискетов аромат и високия дял на неразтворимо сухо вещество (целулоза), дължащо се най-вече на гроздовото семе.

    В резултат на сложния релеф в района на производство добивът на стафиди се е утвърдил като високо специфичен процес, чиито отделни етапи — гроздобер, сушене на слънце, обръщане на чепките и подбор на плодовете — се извършват на ръка, с което се гарантира качествена обработка на продукта. Тези производствени характеристики се отнасят и за отделянето на гроздовите зърна от чепките (т.нар. „picado“), поради което в „Pasas de Málaga“ често присъстват плодните дръжки.

    Сушенето на стафидите се извършва ръчно, по традиционен и естествен начин, който предпазва плода от увреждане при изпарението на излишната влага. Опитът и уменията на производителите са основен фактор за постигането на специфичното съдържание на вода в продукта, гарантиращо някои от неговите най-високо ценени органолептични характеристики, описани в настоящата спецификация.

    Препратка към публикуваната спецификация:

    (Член 5, параграф 7 от Регламент (ЕО) № 510/2006 на Съвета)

    http://www.juntadeandalucia.es/agriculturaypesca/portal/export/sites/default/comun/galerias/galeriaDescargas/cap/industrias-agroalimentarias/denominacion-de-origen/Pliegos/PliegoPasas.pdf


    (1)  ОВ L 93, 31.3.2006 г., стр. 12.


    Top