Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52012AE0146

Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Съвета — Административно сътрудничество в областта на акцизите“ COM(2011) 730 окончателен — 2011/0330 (CNS)

OB C 68, 6.3.2012, p. 45–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

6.3.2012   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

C 68/45


Становище на Европейския икономически и социален комитет относно „Предложение за регламент на Съвета — Административно сътрудничество в областта на акцизите“

COM(2011) 730 окончателен — 2011/0330 (CNS)

2012/C 68/08

Главен докладчик: г-жа LOUGHEED

На 28 ноември 2011 г. Съветът реши, в съответствие с член 113 от Договора за функционирането на Европейския съюз, да се консултира с Европейския икономически и социален комитет относно

Предложение за регламент на Съвета — Административно сътрудничество в областта на акцизите

COM(2011) 730 окончателен — 2011/0330 (CNS).

На 6 декември 2011 г. Бюрото на Европейския икономически и социален комитет възложи на специализирана секция „Икономически и паричен съюз, икономическо и социално сближаване“ да подготви работата на Комитета по този въпрос.

Предвид неотложното естество на работата, на 477-ата си пленарна сесия, проведена на 18 и 19 януари 2012 г. (заседание от 18 януари 2012 г.), Европейският икономически и социален комитет определи г-жа LOUGHEED за главен докладчик и прие настоящото становище съc 138 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 10 гласа „въздържал се“.

1.   Заключения и препоръки

1.1   ЕИСК подкрепя и одобрява предложението за нов регламент относно административното сътрудничество в областта на акцизите като необходимо и полезно актуализиране на действащите правила с цел подкрепа на сътрудничеството между националните администрации, за да се осигури ефективно събиране на данъците и борба срещу измамите с акцизи.

2.   Изложение на мотивите

2.1   С налози под формата на акцизи се облагат три категории продукти в ЕС: алкохол и алкохолни напитки, преработен тютюн и енергийни продукти. Акцизите играят важна роля в усилията да се влияе на поведението на обществеността и имат значителен принос към публичните финанси на държавите-членки и на ЕС (1).

2.2   По редица причини, в това число и възможността за постигане на значителна печалба при относително малки мащаби на дейност, равнището на измами (особено в секторите на тютюна и алкохола) в ЕС е много високо. До такава степен, че беше създадена „Група на високо равнище за измамите в секторите на тютюна и алкохола“ (2), чиито препоръки за борба срещу този вид измами бяха приети от Съвета по икономически и финансови въпроси ECOFIN през май 1998 г. Бяха отправени редица препоръки, но най-значителната и дългосрочна препоръка беше ЕС да създаде „напълно компютризирана система за движение и контрол“.

2.3   В резултат на това, в продължение на няколко години Европейският съюз постепенно разработи и разгърна нова, модерна система за наблюдение на движението на стоки в режим отложено плащане на акциз в рамките на вътрешния пазар – „Система за движение и контрол на акцизни стоки“ (EMCS).

3.   Система за движение и контрол на акцизни стоки

3.1   Системата за движение и контрол на акцизни стоки (EMCS) беше създадена с Решение 1152/2003/ЕК. Създаването ѝ изискваше значителна работа от страна на Европейската комисия, органите, отговарящи за акцизите и акцизните оператори в държавите-членки. Всички те участваха в различните етапи на изготвянето ѝ и в резултат на това доста скъпата за всички заинтересовани страни система, работеща основно с документи на хартиен носител, ще бъде заменена от компютърна електронна система, която ще функционира почти изцяло без документи на хартиен носител. И което е по-важно – новата система ще позволи на компетентните власти да проследяват движението на стоките в „реално време“ и ще позволява на базите данни да събират незабавно информация, което ще даде възможност за по-лесен и по-задълбочен анализ и автоматизиран анализ на риска.

3.1.1   За участващите оператори новата автоматизирана система ускорява необходимите административни процедури (всички движения вече се придружават от електронен административен документ, който заменя документите на хартиен носител). Тя стандартизира много от задължително изискваните документи и предоставя интернет подкрепа, даваща възможност да се прави проверка на валидността на разрешителните на потенциалните търговски партньори.

3.1.2   Според ЕИСК, EMCS улеснява законната търговия в рамките на вътрешния пазар, като същевременно допринася за инструментите за борба с незаконосъобразното избягване на плащане на акцизи, с които разполагат държавите-членки.

4.   Предложение за регламент на Съвета относно административното сътрудничество в областта на акцизите

4.1   Настоящото предложение е една от последните стъпки, които ще трябва да се направят, за да може системата да бъде използвана в пълния ѝ капацитет. Предложението заменя сегашния регламент, уреждащ административното сътрудничество в областта на акцизите (Регламент 2073/2004), като утвърждава почти приключилото модернизиране и дава възможност на администрациите на държавите-членки да се възползват от това обстоятелство във взаимното си сътрудничество, като по този начин засилят капацитета си да се координират взаимно за постигане на най-добри резултати.

4.2   ЕИСК констатира и одобрява разширеното приложно поле на предложението, което освен оценка на размера на дължимите налози, включва и сътрудничество при привеждането в изпълнение на законодателството в областта на акцизите — полезна стъпка напред в борбата срещу измамите, която помага и за укрепване на вътрешния пазар и на доверието на гражданите в него.

4.3   По необходимост голяма част от предложението описва законовия режим за осъществяване на административното сътрудничество в новата система. ЕИСК смята, че предложението представлява балансиран подход, който ще позволи на държавите-членки да се възползват от присъщите на новата система предимства, без същевременно да увеличават административната тежест за тях самите или за операторите.

4.3.1   Освен това ЕИСК смята, че в него се съдържа ясно описание на правата и отговорностите на всички, най-вече на националните администрации, и че предложените процедури и срокове са достатъчно амбициозни, за да гарантират относително своевременни реакции, но същевременно са лесно постижими за всички участници. Във връзка с това ЕИСК е заинтересован от съдържанието на акта за изпълнение, понастоящем в процес на изготвяне, в който следва да бъдат подробно описани видовете информация, подлежаща на задължителен и незадължителен обмен в рамките на автоматизираната система на обмен.

4.4   Повечето нови елементи в предложението са пряко свързани с модернизирането на системата и новите възможности за подобряване на сътрудничеството между администрациите. ЕИСК подкрепя категорично Европейската комисия и държавите-членки във връзка с възможно най-ефективното използване на усъвършенстваната система, с цел подобряване на ефективната оценка и събиране на налозите, както и идентифициране на измамите и борба с тях, по-специално посредством административно сътрудничество между държавите-членки.

4.4.1   Във връзка с това, Комитетът изразява надежда, че новата система ще подобри качеството на автоматизираното докладване, като позволи на държавите-членки да се съсредоточат по-бързо върху проблемните дейности. Особено полезна е системата за „последващ обмен“, която се въвежда с предложението. Тя би трябвало да спомогне да се направи преценка и да се подобри качеството и полезността на непрекъснато обменяната информация.

4.5   Въпреки че ЕИСК изразява съгласие със заявената в предложението необходимост от правно основание за събирането на данни от отделните записи на движенията и използването им в анализите на държавите-членки, той призовава към предпазливото им използване и припомня на компетентните власти да използват подобна информация по подобаващо пропорционален начин.

4.6   ЕИСК смята, че в предложението е отразен адекватно балансът на отговорностите в областта на акцизите, като EMCS и Европейската комисия носят отговорност за механизма и поддръжката на самата система, а държавите-членки – за съдържащата се в системата информация, обмена на информация и, разбира се, за разкриването и предприемането на мерки срещу измамите.

4.7   ЕИСК смята, че предложеното привеждане на разпоредбите относно акцизите, в съответствие с промените на разпоредбите на ЕС относно административното сътрудничество в областта на ДДС и прякото данъчно облагане, е полезно. ЕИСК подкрепя всички усилия на националните данъчни и митнически служби и службите по приходите и органите, отговарящи за акцизите, за подобряване на комуникацията и съвместната работа, тъй като смята, че това, в крайна сметка, ще доведе до по-добро функциониране на вътрешния пазар.

4.8   ЕИСК подкрепя по-конкретно правното основание на услугата „SEED-on-Europa“ и смята, че тя е полезен инструмент, с чиято помощ законно действащите стопански субекти могат бързо да проверяват валидността на разрешителните на потенциалните си търговски партньори.

Брюксел, 18 януари 2012 г.

Председател на Европейския икономически и социален комитет

Staffan NILSSON


(1)  Смята се, че в ЕС се събират годишно 307 млрд. евро от акцизи и подобни налози. 22 млрд. евро от тях идват от алкохол и алкохолни напитки, 207 млрд. евро - от енергийни продукти и 77 млрд. евро - от преработен тютюн. Тези цифри представляват агрегирани стойности на цифрите, представени в отделните таблици на Европейската комисия за акцизите върху алкохолни напитки, енергийни продукти и електроенергия и преработен тютюн, които могат да бъдат разгледани на уебсайта на ГД „Данъчно облагане и митнически съюз“ на адрес: http://ec.europa.eu/taxation_customs/taxation/excise_duties/index_en.htm.

(2)  По това време Групата на високо равнище оцени загубите от измами през 1996 г. на около 3 млрд. ЕКЮ в сектора на тютюна и 1,5 млрд. ЕКЮ в сектора на алкохола.


Top