EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011PC0406

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТАДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТсъгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюзотносно позицията на Съвета във връзка с приемането на Решение на Европейския парламент и на Съвета за предприемане на действие от страна на Европейския съюз за Знака за европейско наследство

/* COM/2011/0406 окончателен - 2010/0044 (COD) */

52011PC0406

/* COM/2011/0406 окончателен - 2010/0044 (COD) */ СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТАДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТсъгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюзотносно позицията на Съвета във връзка с приемането на Решение на Европейския парламент и на Съвета за предприемане на действие от страна на Европейския съюз за Знака за европейско наследство


2010/0044 (COD)

СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ съгласно член 294, параграф 6 от Договора за функционирането на Европейския съюз относно

позицията на Съвета във връзка с приемането на Решение на Европейския парламент и на Съвета за предприемане на действие от страна на Европейския съюз за Знака за европейско наследство

1. Контекст

Дата на предаване на предложението на Европейския парламент и на Съвета (документ COM(2010) 76 окончателен — 2010/0044 (COD)): | 11 март 2010 г. |

Дата на становището на Комитета на регионите: | 9 юни 2010 г. |

Дата на становището на Европейския парламент на първо четене: | 16 декември 2010 г. |

Дата на предаване на измененото предложение: | Не се прилага. |

Дата на приемане на позицията на Съвета: | 19 юли 2011 г. |

2. Цел на предложението на Комисията

Общите цели на Знака за европейско наследство са засилване на чувството на европейските граждани, и особено на младите хора, за принадлежност към Европейския съюз на основата на споделени ценности и елементи от европейската история и културното наследство, както и оценяване на националното и регионалното многообразие и засилване на междукултурния диалог.Във връзка с това знакът ще има за цел да подчертае символичната стойност и да повиши популярността на обектите, които са играли значителна роля в историческото и културното развитие на Европа и/или изграждането на Европейския съюз, и да съдейства европейските граждани да разберат по-добре историята на Европа и изграждането на Европейския съюз и своето общо, но многообразно културно наследство, особено що се отнася до демократичните ценности и правата на човека, на които се основава процесът на европейската интеграция.

Също така се очаква знакът да спомогне за засилване на културния туризъм и по този начин да донесе евентуални икономически ползи.

3. Коментари относно позицията на Съвета

3.1 Общи коментари относно позицията на Съвета на първо четене

Комисията може напълно да приеме позицията на Съвета, която е резултат от конструктивни преговори между трите институции. Тя е в съответствие с основните цели и основополагащия подход на първоначалното предложение на Комисията.

3.2 Споразумение на етапа на позицията на Съвета

Позицията на Съвета е резултат от интензивни междуинституционални преговори, проведени след приемането от Европейския парламент на неговата позиция на първо четене на 16 декември 2010 г. Провеждането на редица неформални и технически срещи спомогна за постигането на компромис по различни нерешени въпроси.

В резултат на преговорите на 15 април 2011 г. КОРЕПЕР постигна съгласие по текста. На 9 май 2011 г. председателката на комисията по култура и образование на Европейския парламент, г-жа Doris Pack, изпрати писмо до унгарското председателство, в което потвърждава, че, ако Съветът приеме като своя позиция на първо четене текста, одобрен от КОРЕПЕР (след проверка от юрист-лингвисти), тя би препоръчала на комисията по култура и образование, а след това на пленарна сесия и на целия Парламент, позицията на Съвета да бъде приета без изменение от Парламента на второ четене. Въз основа на това на 19 май 2011 г. Съветът по образованието, културата, младежта и спорта постигна политическо споразумение.

Основните точки, които бяха договорени и приети от трите институции, са следните:

- На първо време знакът за европейско наследство ще бъде отворен за участие само за държавите-членки. По време на първата оценка на дейността, ще се прецени доколко е целесъобразно неговият географски обхват да бъде разширен.

- Подборът на обектите ще се извършва на всеки две години, за да се предотврати прекалено бързото нарастване на броя на обектите, на които е присъден знакът, което би могло да влоши общото качество и престижа на новия знак.

- Няколко обекта, разположени в една и съща държава-членка, ще имат възможност да се групират около една конкретна тема, за да излязат с единна кандидатура („национални тематични обекти“).

- „Транснационалните обекти“ ще се броят към квотата на държавата-членка, подала заявлението, само за да не се усложни допълнително управлението и да не се обезсърчат държавите-членки да вземат действително участие в тези обекти.

- Преходните разпоредби, които ще се прилагат по-специално към обектите, на които вече е присъден знак в рамките на предходната междуправителствена инициатива, бяха запазени в текста. Те обаче бяха опростени и по-ясно бе посочено, че по време на този период обектите ще се оценяват въз основа на критериите от новата инициатива и към тях ще се прилага същата процедура, каквато и към другите обекти.

4. Заключение

Комисията напълно подкрепя резултатите от междуинституционалните преговори и следователно може да приеме позицията на Съвета на първо четене.

Top