EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 42021X2275

Правило № 162 на ООН — Единни технически предписания за одобряването на имобилайзери и одобряването на превозно средство по отношение на неговия имобилайзер [2021/2275]

PUB/2021/696

OB L 470, 30.12.2021, p. 23–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2021/2275/oj

30.12.2021   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 470/23


Само оригиналните текстове на ИКЕ на ООН имат правна сила съгласно международното публично право. Статутът и датата на влизане в сила на настоящото правило следва да бъдат проверени в последната версия на документа на ИКЕ на ООН за статута - TRANS/WP.29/343/, който е на разположение на електронен адрес:

https://unece.org/status-1958-agreement-and-annexed-regulations

Правило № 162 на ООН — Единни технически предписания за одобряването на имобилайзери и одобряването на превозно средство по отношение на неговия имобилайзер [2021/2275]

Дата на влизане в сила: 30 септември 2021 г.

Настоящият документ служи единствено като средство за документиране. Автентичният и правно обвързващ текст е: ECE/TRANS/WP.29/2021/49.

СЪДЪРЖАНИЕ

Правило

1.

Обхват

2.

Определения

3.

Заявление за одобряване

4.

Одобряване

5.

Спецификации

6.

Изменяне на типа и разширяване на одобрението

7.

Съответствие на производството

8.

Санкции при несъответствие на производството

9.

Окончателно прекратяване на производството

10.

Наименования и адреси на техническите служби, отговарящи за провеждането на изпитвания за одобряване, и на органите по одобряването на типа

Приложения

1

Информационен документ

2

Уведомление

3

Оформление на маркировките за одобрение

4

Образец на сертификат за съответствие

5

Образец на сертификат за монтаж

6

Работни параметри и условия за изпитване на имобилайзери

7

Електромагнитна съвместимост

1.   Обхват

Настоящото правило на ООН се прилага по отношение на:

1.1.

одобряването на

a)

„ако са монтирани“, имобилайзери, предназначени предимно за превозни средства от категории М1 и N1 с максимална маса не повече от 2 тона; и

б)

превозни средства от категория М1 и такива от категория N1, с максимална маса не повече от 2 тона, по отношение на монтираните на тях имобилайзери (1) (2).

1.2.

При поискване от страна на производителя страните по Спогодбата могат да издават одобрения на превозни средства от други категории и на имобилайзери, предназначени за монтиране на такива превозни средства.

1.3.

Настоящото правило не се прилага относно честоти за радиопредаване, независимо дали те са свързани със защитата на превозни средства срещу неразрешено използване.

2.   Определения

2.1.

Компонент“ означава устройство, което трябва да отговаря на изискванията на настоящото правило и е предназначено да бъде част от превозно средство, като типът, към който то спада, може да бъде одобрен независимо от превозното средство, ако настоящото правило съдържа изрични разпоредби за това.

2.2.

Отделен технически възел“ означава устройство, което трябва да отговаря на изискванията на настоящото правило и е предназначено да бъде част от превозно средство, като типът, към който то спада, може да бъде одобрен отделно, но само във връзка с един или няколко определени типа превозни средства, ако настоящото правило съдържа изрични разпоредби за това.

2.3.

Производител“ означава лицето или организацията, които са отговорни пред органа по одобряването за всички аспекти на процеса на одобряване на типа и за осигуряване на съответствие на производството. Не е от съществено значение дали лицето или организацията участва пряко във всички етапи на производството на превозното средство, системата, компонента или отделния технически възел, предмет на процеса на одобрение.

2.4.

Имобилайзер“ означава устройство, което е предназначено да предотвратява нормално придвижване на превозното средство с помощта на собствения му двигател (с цел предотвратяване на неразрешено използване).

2.5.

Оборудване за управление“ означава оборудване, необходимо за включване и/или изключване на имобилайзера.

2.6.

Индикатор на състояние“ означава всяко устройство, предназначено да показва състоянието на имобилайзера (включено/изключено, преминаване от включено в изключено и обратно).

2.7.

Включено състояние“ означава състояние, в което превозното средство не може да се придвижва нормално, с помощта на собствения си двигател.

2.8.

Изключено състояние“ означава състояние, в което превозното средство може да се придвижва нормално.

2.9.

Ключ“ означава всяко устройство, проектирано и конструирано така, че да задейства заключващата система, която от своя страна е проектирана и конструирана така, че да се задейства само чрез това устройство.

2.10.

Отмяна“ означава конструктивна възможност да се блокира имобилайзерът в изключено състояние.

2.11.

Променящ се код“ означава електронен код, съставен от няколко елемента, чиято комбинация се изменя произволно след всяко задействане на предавателя.

2.12.

Тип имобилайзер“ означава системи, които не се различават по отношение на следните съществени характеристики:

a)

търговското наименование или марката на производителя;

б)

вида на оборудването за управление;

в)

начина на тяхното действие върху съответните системи на превозното средство (както е посочено в точка 5.2.1 по-долу).

2.13.

Тип превозно средство по отношение на неговия имобилайзер“ означава превозни средства, които не се различават по отношение на следните съществени характеристики:

a)

търговското наименование или марката на производителя;

б)

характеристики на превозното средство, които влияят значително на работните показатели на имобилайзера;

в)

типа и конструкцията на имобилайзера.

3.   Заявление за одобряване

3.1.

Заявлението за одобряване на тип превозно средство или компонент въз основа на настоящото правило се подава от производителя.

3.2.

То се придружава от информационен документ, изготвен в съответствие с образеца, представен в приложение 1 и предоставящ описание на техническите характеристики на имобилайзера и методите на монтиране за всяка марка и тип превозно средство, на което се предвижда да бъде монтиран имобилайзерът.

3.3.

На техническата служба, отговаряща за провеждането на изпитванията за одобряване, се предоставят превозни средства/компоненти, които са представителни за подлежащите на одобряване типове.

4.   Одобряване

4.1.

Ако типът, представен за одобряване съгласно настоящото правило, отговаря на изискванията на настоящото правило, за този тип се издава одобрение.

4.2.

За всеки одобрен тип се определя номер на одобрението. Неговите първи две цифри (понастоящем 00 за правилото в първоначалния му вид) показват серията от изменения, включваща последните съществени технически изменения, внесени в правилото към момента на издаване на одобрението. Една и съща страна по Спогодбата не може да определя същия номер за друг тип превозно средство или компонент, определен в настоящото правило.

4.3.

На страните по Спогодбата, които прилагат настоящото правило, се изпраща съобщение за одобряване на типа или разширяване на одобрението на типа съгласно настоящото правило, посредством формуляр, съответстващ на образеца в приложение 2 към настоящото правило.

4.4.

На всяко превозно средство или компонент, което/който съответства на одобрен съгласно настоящото правило тип, на видно и леснодостъпно място, посочено във формуляра за одобрение, се поставя международна маркировка за одобрението, състояща се от:

4.4.1.

оградена с окръжност буква „E“, следвана от отличителния номер на държавата, която е издала одобрението (3), и

4.4.2.

номера на настоящото правило, следван от буквата „R“, тире и номера на одобрението отдясно на окръжността, предписана в точка 4.4.1.

4.5.

Ако даден тип съответства на тип, одобрен по едно или няколко правила, приложени към Спогодбата, в държавата, издала одобрение по настоящото правило, не е необходимо да се повтаря символът, предписан в точка 4.4.1. В този случай номерата на правилата, по които е издадено одобрение в държавата, издала одобрение по настоящото правило, се поставят във вертикални колони отдясно на символа по точка 4.4.1.

4.6.

Маркировката за одобрение трябва да е четлива и незаличима.

4.7.

В случай на превозно средство маркировката за одобрение се поставя в близост до или на табелката с данни за превозното средство, поставена от производителя.

4.8.

В случай на компонент, одобрен отделно като имобилайзер, маркировката за одобрение се поставя от производителя върху основния(те) елемент(и) на устройството. В случай на компонент, одобрен като имобилайзер съгласно настоящото правило, и алармена система съгласно Правило № 163 на ООН или Правило № 116 на ООН, притурка 7 към първоначалната версия, или Правило № 97 на ООН, притурка 8 към серия от изменения 01, производителят поставя двете маркировки за одобрение на основния(те) елемент(и) на устройството.

4.9.

В приложение 3 към настоящото правило са дадени примери за оформлението на маркировки за одобрение.

4.10.

Като алтернатива на маркировката за одобрение, описана в точка 4.4 по-горе, се издава сертификат за съответствие за всеки предлаган за продажба имобилайзер.

Когато производител на имобилайзери доставя на производител на превозни средства немаркиран имобилайзер, одобрен съгласно настоящото правило, с цел той да бъде монтиран като оригинално оборудване в даден модел превозно средство или група модели превозни средства, производителят на имобилайзера трябва да предостави на производителя на превозното средство достатъчен брой екземпляри на сертификата за съответствие, за да може производителят да получи одобрение на превозното средство съгласно настоящото правило.

Ако имобилайзерът е съставен от отделни компоненти, неговите основни компоненти трябва да носят съответна маркировка и сертификатът за съответствие трябва да съдържа списък на тези маркировки.

Образец на сертификата за съответствие е даден в приложение 4 към настоящото правило.

4.11.

Когато имобилайзер, одобрен съгласно настоящото правило или Правило № 116 на ООН, допълнение 7 към първоначалната версия, или Правило № 97 на ООН, притурка 8 към серия от изменения 01 като отделен технически възел, е монтиран на превозно средство, представяно за одобрение съгласно настоящото правило, изпитванията, които са необходими, за да получи даден имобилайзер одобрение по настоящото правило, не се повтарят.

5.   Спецификации

5.1.   Общи спецификации

5.1.1.

Трябва да е възможно имобилайзерът да бъде включван и изключван в съответствие с тези изисквания.

5.1.2.

Имобилайзерът трябва да бъде проектиран и монтиран така, че всяко оборудвано превозно средство да продължава да отговаря на техническите изисквания.

5.1.3.

Задействането на имобилайзера трябва да е невъзможно, когато контактният ключ за запалването е в режим на работа на двигателя, освен когато:

a)

превозното средство е оборудвано или предназначено да бъде оборудвано за целите на бърза помощ, пожарната служба или полицията; или

б)

от двигателя се изисква:

i)

да задвижва механизми, които са част от превозното средство или са монтирани на него, за цели, различни от придвижването на превозното средство; или

ii)

да поддържа заряда на батериите на превозното средство на необходимото ниво за задвижване на споменатите механизми или апарати;

и превозното средство е неподвижно и ръчната спирачка е задействана. Когато това изключение е използвано, този факт трябва да бъде заявен в точка 2 от добавката към документа за уведомление (приложение 2 към настоящото правило).

5.1.4.

Не трябва да има възможност действието на имобилайзера да бъде отменено постоянно.

5.1.5.

Имобилайзерът трябва да бъде проектиран и изработен така, че когато е инсталиран, да не влияе на конструктивното предназначение и безопасната работа на превозното средство, дори в случай на неизправност.

5.1.6.

Имобилайзерът трябва да бъде проектиран и изработен така, че когато е инсталиран на превозното средство в съответствие с инструкциите на производителя, да не може да бъде направен неработоспособен или да бъде унищожен бързо и без привличане на вниманието, напр. посредством използването на евтини, лесни за скриване инструменти, оборудване или приспособления, достъпни за използване от широк кръг от хора. Замяната на основни компоненти или възли, с цел да се неутрализира действието на имобилайзера, трябва да бъде трудна и времеемка.

5.1.7.

Имобилайзерът трябва да бъде проектиран и изработен така, че когато е монтиран на превозното средство в съответствие с инструкциите на производителя, да може да издържи достатъчно дълго на условията в превозното средство (за изпитването вж. точка 5.3). По-специално електрическите характеристики на бордовата инсталация не трябва да се влияят неблагоприятно от добавянето на имобилайзера (напречно сечение на електрическите проводници, безопасност на контактите и др.).

5.1.8.

Имобилайзерът може да бъде комбиниран с други системи на превозното средство или да бъде включен в тях (напр. управлението на двигателя, алармените системи).

5.1.9.

Не трябва да бъде възможно имобилайзерът да препятства освобождаването на спирачките на превозното средство, освен в случай на имобилайзер, който препятства освобождаването на пневматично освобождавани пружинни спирачки (4) и функции по такъв начин, че при нормална работа или в условия на неизправност техническите изисквания на Правило № 13 на ООН, които са в сила към момента на подаването на заявлението за одобряване на типа по настоящото правило, са удовлетворени.

Съответствието с настоящата точка не освобождава имобилайзер, който препятства освобождаването на пневматично освобождавани пружинни спирачки, от техническите изисквания, определени в настоящото правило.

5.1.10.

Не трябва да бъде възможно имобилайзерът да работи по такъв начин, че да задейства спирачките на превозното средство.

5.2.   Особени спецификации

5.2.1.   Обхват на блокирането

5.2.1.1.

Имобилайзерът трябва да бъде конструиран така, че да не допуска експлоатирането на превозното средство с помощта на собствения му двигател, поне по един от следните начини:

5.2.1.1.1.

В случай на допълнително монтиран след продажбата на превозното средство имобилайзер или в случай на превозно средство, оборудвано с дизелов двигател, имобилайзерът блокира най-малко две отделни електрически вериги на превозното средство, които са необходими за неговата работа с помощта на собствения му двигател (напр. пусков електродвигател, запалване, подаване на гориво, пневматично освобождавани пружинни спирачки и др.).

5.2.1.1.2.

Имобилайзерът въздейства по програмен път върху работата на най-малко един възел на управлението, необходим за функционирането на превозното средство.

5.2.1.2.

Имобилайзерът, предназначен за монтиране на превозни средства, оборудвани с каталитичен преобразувател, не трябва да предизвиква навлизането на неизгоряло гориво в изпускателния колектор.

5.2.2.   Надеждност на работата

Надеждността на работата трябва да бъде осигурена чрез подходяща конструкция на имобилайзера, като бъдат взети предвид условията на специфичната среда в превозното средство (вж. точки 5.1.8. и 5.3).

5.2.3.   Оперативна безопасност

Трябва да се гарантира, че имобилайзерът не променя състоянието си (включено/изключено) в резултат на което и да е от изпитванията в точка 5.3.

5.2.4.   Включване на имобилайзера

5.2.4.1.

Имобилайзерът трябва да се включва, без допълнително действие от страна на водача, по най-малко един от следните начини:

a)

при завъртане на контактния ключ в положение „0“ в ключалката на запалването и задействане на вратата; допълнително се допуска имобилайзери, които се изключват непосредствено преди или по време на нормалната процедура за пускане в ход на превозното средство, да се включват при изключване на запалването;

б)

максимум 1 минута след изваждането на ключа от ключалката на запалването.

5.2.4.2.

Ако е възможно задействането на имобилайзера, когато контактният ключ за запалването е в положение на режим на работа на двигателя, както е предвидено в точка 5.1.3, имобилайзерът може също да бъде включван чрез отварянето на вратата на водача и/или при целенасочено действие на лицето, имащо разрешение да ползва превозното средство.

5.2.5.   Изключване

5.2.5.1.

Изключването се осъществява чрез използване на едно от следните устройства или комбинация от тях. Разрешават се и други устройства с еквивалентно ниво на сигурност, които имат еквивалентни показатели.

5.2.5.1.1.

Клавиатура, позволяваща въвеждането на индивидуално избираем код, имащ поне 10 000 варианта.

5.2.5.1.2.

Електрическо/електронно устройство, напр. дистанционно управление, с най-малко 50 000 варианта, което има променящ се код и/или минимално време за обхождане десет дена, например максимум 5 000 варианта за 24 часа при минимален брой на вариантите 50 000.

5.2.5.1.3.

Ако е налице възможност изключването да бъде осъществено чрез дистанционно управление, имобилайзерът трябва да се завърне във включено състояние в рамките на 5 минути след изключването, в случай че не е предприето допълнително действие във веригата, осигуряваща пускането на двигателя.

5.2.6.   Индикатор на състоянието

5.2.6.1.

Разрешават се светлинни индикатори вътре или светлинни сигнали извън отделението за пътници, които дават информация за състоянието на имобилайзера (включен/изключен, преминаване от включено в изключено състояние или обратното). Всеки светлинен сигнал или всяко използване на устройства за осветяване и светлинна сигнализация извън отделението за пътници трябва да отговаря на изискванията на Правило № 48.

5.2.6.2.

Ако е предвидена индикация за краткотрайни „динамични“ процеси, например промяната от включено в изключено състояние или обратно, тя трябва да бъде светлинна съгласно точка 5.2.6.1. Такава светлинна индикация може да се произведе също чрез едновременно задействане на пътепоказателите и/или на лампите в отделението за пътници, при условие че продължителността на светлинната индикация на пътепоказателите не надвишава 3 секунди.

5.3.   Работни параметри и условия за изпитване

Всички компоненти на имобилайзера се подлагат на изпитванията, описани в приложение 6.

5.4.   Инструкции

(Точки 5.4.1 — 5.4.3 са само за целите на монтажа след продажбата на превозното средство)

Всеки имобилайзер трябва да бъде придружен от:

5.4.1.

инструкции за монтаж, включващи:

5.4.1.1.

Списък на превозните средства и на моделите превозни средства, за които е предназначено устройството. Този списък може да бъде конкретен или обобщен, например „всички коли с бензинови двигатели и акумулаторни батерии с напрежение 12 V и свързан към масата отрицателен полюс“.

5.4.1.2.

Начин на монтаж, илюстриран със снимки и/или много ясни чертежи.

5.4.1.3.

Подробните инструкции за монтаж, дадени от доставчика, трябва да са такива, че безопасността и надеждността на превозното средство да не се влошават, когато инструкциите са изпълнени правилно от компетентен монтьор.

5.4.1.4.

Приложената инструкция за експлоатация трябва да определя изискванията относно електрическото захранване на имобилайзера и да препоръчва, когато е уместно, използването на акумулаторна батерия с по-големи размери.

5.4.1.5.

Доставчикът трябва да осигури процедури за проверка на превозното средство след монтажа на устройството. Специално внимание трябва да се обърне на свързаните с безопасността аспекти;

5.4.2.

непопълнен сертификат за монтаж, чийто образец е даден в приложение 5;

5.4.3.

общо предупреждение към купувача на имобилайзера, което да насочва неговото внимание към следните точки:

5.4.3.1.

Имобилайзерът трябва да е монтиран в съответствие с инструкциите на производителя.

5.4.3.2.

Препоръчва се да се избере добър монтьор (производителят на имобилайзера може да бъде потърсен, за да препоръча подходящ монтьор).

5.4.3.3.

Сертификатът за монтаж, предоставен с имобилайзера, трябва да се попълни от монтьора;

5.4.4.

инструкции за експлоатация;

5.4.5.

инструкции за поддържане;

5.4.6.

общо предупреждение относно опасностите от предприемане на каквито и да било изменения или допълнения по имобилайзера; такива изменения или допълнения автоматично правят невалиден сертификата за монтаж, посочен в точка 5.4.2 по-горе.

6.   Изменяне на типа и разширяване на одобрението

6.1.

Всяко изменение на типа на превозно средство или компонент, имащо отношение към настоящото правило, се съобщава на органа по одобряване на типа, който е одобрил типа превозно средство или компонент. Тогава органът по одобряване на типа може:

6.1.1.

да прецени, че е малко вероятно направените изменения да окажат осезаем неблагоприятен ефект и че при всички положения компонентът или превозното средство продължава да съответства на изискванията; или

6.1.2.

да изиска протокол за допълнително изпитване от техническата служба, отговаряща за провеждане на изпитванията.

6.2.

Потвърждението или отказът на одобрението, в което се посочва изменението, се съобщава съгласно процедурата по точка 4.3 по-горе на страните по Спогодбата, прилагащи настоящото правило.

6.3.

Компетентният орган, който издава разширението на одобрението, присвоява сериен номер на всеки формуляр за уведомление, изготвян за такова разширение.

7.   Съответствие на производството

7.1.

Процедурите относно съответствието на производството трябва да съответстват на указаните в Спогодбата от 1958 г., списък 1 (E/ECE/TRANS/505/Rev.3), и да отговарят на следните изисквания:

7.2.

Изпитванията, предписани в съответните части от настоящото правило, се провеждат за всеки тип превозно средство или компонент на случаен принцип при статистически контрол в съответствие с една от обичайните процедури за осигуряване на качеството.

7.3.

Органът по одобряване на типа, който е издал одобрението, може по всяко време да проверява методите за контрол на съответствието, прилагани във всеки един производствен обект. Нормалната честота на тези проверки е веднъж на две години.

8.   Санкции при несъответствие на производството

8.1.

Одобрението, издадено по отношение на тип превозно средство/компонент в съответствие с настоящото правило, може да бъде отнето, ако не са спазени изискванията, посочени в точка 7 по-горе.

8.2.

Ако страна по Спогодбата, прилагаща настоящото правило, отнеме издадено от нея одобрение, тя уведомява незабавно останалите страни по Спогодбата, прилагащи настоящото правило, посредством формуляр, съответстващ на образеца от приложение 2.

9.   Окончателно прекратяване на производството

Ако притежателят на одобрение прекрати напълно производството на даден тип превозно средство/компонент, одобрен/о в съответствие с настоящото правило, той трябва да уведоми за това органа по одобряването на типа, издал одобрението. След като получи съответното уведомление, посоченият орган уведомява за това останалите страни по Спогодбата, прилагащи настоящото правило, посредством формуляр, отговарящ на образеца от приложение 2.

10.   Наименования и адреси на техническите служби, отговарящи за провеждането на изпитвания за одобряване, и на органите по одобряването на типа

Страните по Спогодбата, прилагащи настоящото правило, съобщават на секретариата на Организацията на обединените нации наименованията и адресите на техническите служби, отговарящи за провеждане на изпитванията за одобряване, и на органите по одобряване на типа, които издават одобренията и на които трябва да се изпращат издаваните в други държави формуляри, удостоверяващи издаването, разширяването, отказа или отнемането на одобрения.


(1)  Съгласно определеното в Консолидираната резолюция за конструкцията на превозни средства (R.E.3), документ ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, точка 2 — https://unece.org/transport/standards/transport/vehicle-regulations-wp29/resolutions.

(2)  Вземат се предвид само превозните средства с електрически уредби с напрежение 12 V.

(3)  Отличителните номера на договарящите се страни по Спогодбата от 1958 г. са дадени в приложение 3 към Консолидираната резолюция за конструкцията на превозните средства (R.E.3) (документ ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6) — https://unece.org/transport/standards/transport/vehicle-regulations-wp29/resolutions.

(4)  Съгласно определението в приложение 8 към Правило № 13 на ООН, така както е изменено.


ПРИЛОЖЕНИЕ 1А

Информационен документ

(Максимален формат: А4 (210 × 297 mm)

в съответствие с точка 5 от Правило № 162 на ООН относно одобряването на типа на система за даден тип превозно средство по отношение на системата на имобилайзера

1.   Общи положения

1.1.

Марка (търговско наименование на производителя):

1.2.

Тип:…

1.3.

Средства за идентифициране на типа, ако са маркирани на устройството б):…

1.3.1.

Местоположение на съответната маркировка:…

1.4.

Наименование и адрес на производителя:…

1.5.

Местоположение на маркировката за одобрение на ИКЕ:…

1.6.

Адреси на заводите за сглобяване:…

2.   Общи конструктивни характеристики на превозното средство

2.1.

Снимки и/или чертежи на представително превозно средство:…

2.2.

Разположение на волана: ляво/дясно (ненужното се зачерква)

3.   Друго

3.1.

Имобилайзер на превозното средство:…

3.1.1.

Номер на одобрението на типа, ако е наличен:…

3.1.1.1

Подробно описание на типа превозно средство по отношение на монтирания имобилайзер, илюстрирано със снимки и/или чертежи (когато за имобилайзера вече е налице одобрение на типа като отделен технически възел, може да се направи позоваване на описанието в точка 4.2 от информационния документ на производителя на имобилайзера):…

3.1.2.

За имобилайзери, които все още не са одобрени:

3.1.2.1.

Подробно техническо описание на имобилайзера на превозното средство и на мерките, предприети срещу неволното му задействане:…

3.1.2.2.

Системите, върху които действа имобилайзерът на превозното средство:…

3.1.2.3.

Брой на ефективните взаимозаменяеми кодови комбинации, ако е приложимо:…

ПРИЛОЖЕНИЕ 1Б

Информационен документ

(Максимален формат: А4 (210 × 297 mm)

В съответствие с точка 5 от Правило № 162 относно единни технически предписания за одобряването на имобилайзери и одобряването на превозно средство по отношение на неговия имобилайзер (във връзка с одобрение на ООН на типа компонент или отделен технически възел от системата на имобилайзера).

1.   Общи положения

1.1.

Марка (търговско наименование на производителя):…

1.2.

Тип:…

1.3.

Средства за идентифициране на типа, ако са маркирани на устройството (1):…

1.3.1.

Местоположение на съответната маркировка:…

1.4.

Наименование и адрес на производителя:…

1.5.

Местоположение на маркировката за одобрение на ООН:…

1.6.

Адреси на заводите за сглобяване:…

2.   Описание на устройството

2.1.

Подробно техническо описание на имобилайзера на превозното средство и на мерките, предприети срещу неволното му задействане:…

2.2.

Системите на превозното средство, на които действа имобилайзерът:…

2.3.

Метод на включване/изключване на устройството:…

2.4.

Брой на ефективните взаимозаменяеми кодови комбинации, ако е приложимо:…

2.5.

Списък на основните компоненти, от които се състои устройството, и, ако е приложимо, техните маркировки:…

3.   Чертежи

3.1.

Чертежи на основните компоненти на устройството (чертежите трябва да показват мястото, предвидено за маркировката за одобрение на типа на ООН):…

4.   Инструкции

4.1.

Списък на превозните средства, на които се предвижда да бъде монтирано устройството:…

4.2.

Описание на метода на монтиране, илюстриран със снимки и/или чертежи:…

4.3.

Инструкции за експлоатация:…

4.4.

Инструкции за поддържане, ако има такива:…

4.5.

Изпитвателен импулс 5a/5b съгласно международния стандарт ISO 7637-2:2004: прилага се/не се прилага…

(1)  Ако средствата за идентифициране на типа съдържат знаци, които не засягат описанието на типа компонент или отделен технически възел, обхванати в настоящия информационен документ, тези знаци трябва да се отбелязват в документацията със символа „?“ (напр. ABC??123??).


ПРИЛОЖЕНИЕ 2А

Уведомление

(Максимален формат: А4 (210 × 297 mm)

Image 1
 (1)

издадено от

:

Наименование на административния орган:

……

……

……

Относно (2)

:

Издадено одобрение

Разширено одобрение

Отказано одобрение

Отнето одобрение

Окончателно прекратяване на производството

на тип превозно средство по отношение на неговия имобилайзер за превозни средства съгласно Правило № 162 на ООН

Одобрение №…

РАЗДЕЛ I

1.

Общи положения

1.1.

Марка (търговско наименование на производителя):…

1.2.

Тип:…

1.3.

Средства за идентифициране на типа, ако са маркирани на устройството/компонента/отделния технически възел (2)/a):…

1.3.1.

Местоположение на съответната маркировка:…

1.4.

Категория на превозното средство б):…

1.5.

Наименование и адрес на производителя:…

1.6.

Местоположение на маркировката за одобрение на ИКЕ:…

1.7.

Адреси на заводите за сглобяване:…

РАЗДЕЛ II

1.

Допълнителна информация (когато е приложимо): вж. добавката

2.

Техническа служба, отговорна за провеждането на изпитванията:…

3.

Дата на протокола от изпитването:…

4.

Номер на протокола от изпитването:…

5.

Забележки (ако има такива): вж. добавката

6.

Място:…

7.

Дата:…

8.

Подпис:…

9.

Приложен е индексът на информационния пакет, който е депозиран при органа по одобряването и може да бъде получен при поискване.…

(1)  Отличителен номер на държавата, издала/разширила/отказала/отнела одобрението (вж. предписанията относно одобрението в правилото).

(2)  Ненужното се зачерква (има случаи, когато има повече от една възможност и не е необходимо да се зачерква нищо).


Добавка

към сертификат за одобрение на типа на ООН № …

относно одобряване на типа на превозно средство в съответствие с Правило № 162 на ООН

1.   

Допълнителна информация:…

1.1.   

Кратко описание на имобилайзера:…

2.   

Забележки:…

Бележки за сертификата за одобрение/формуляра за уведомление:

a)

Ако средствата за идентифициране на типа съдържат знаци, които не засягат описанието на типа превозно средство, компонент или отделен технически възел, обхванати в настоящия информационен документ, тези знаци трябва да се отбелязват в документацията със символа „?“ (напр. ABC??123??).

б)

Съгласно определението в Консолидираната резолюция за конструкцията на превозните средства (R.E.3), документ ECE/TRANS/WP.29/78/Rev.6, точка 2.

ПРИЛОЖЕНИЕ 2Б

Уведомление

(Максимален формат: А4 (210 × 297 mm)

Image 2
 (1)

издадено от

:

Наименование на административния орган:

……

……

……

Относно (2)

:

Издадено одобрение

Разширено одобрение

Отказано одобрение

Отнето одобрение

Окончателно прекратяване на производството

на тип компонент или отделен технически възел като имобилайзер в съответствие с Правило № 162 на ООН

Одобрение №…

Основание за разширяването:

РАЗДЕЛ I

1.

Общи положения…

1.1.

Марка (търговско наименование на производителя):…

1.2.

Тип:…

1.3.

Средства за идентифициране на типа, ако са маркирани на устройствотоa):…

1.3.1.

Местоположение на съответната маркировка:…

1.4.

Наименование и адрес на производителя:…

1.5.

Местоположение на маркировката за одобрение на ИКЕ:…

1.6.

Адреси на заводите за сглобяване:…

РАЗДЕЛ II

1.

Допълнителна информация (когато е приложимо): вж. добавката

2.

Техническа служба, отговорна за провеждането на изпитванията:…

3.

Дата на протокола от изпитването:…

4.

Номер на протокола от изпитването:…

5.

Забележки (ако има такива): вж. добавката

6.

Място:…

7.

Дата:…

8.

Подпис:…

9.

Приложен е индексът на информационния пакет, който е депозиран при органа по одобряването и може да бъде получен при поискване.

(1)  Отличителен номер на държавата, която е издала/разширила/отказала/отнела одобрение (вж. разпоредбите относно одобрението в правилото).

(2)  Ненужното се зачерква (има случаи, когато има повече от една възможност и не е необходимо да се зачерква нищо).


Добавка

към сертификат за одобрение на типа на ООН № …

относно одобряването на типа на имобилайзер по отношение на Правило № 162

1.   

Допълнителна информация:…

1.1.   

Кратко описание на имобилайзера:…

1.2.   

Списък на превозните средства, на които се предвижда да бъде монтиран имобилайзерът:…

1.3.   

Типове превозни средства, върху които е бил изпитван имобилайзерът:…

1.4.   

Списък на главните, надлежно идентифицирани компоненти, които включва имобилайзерът:…

2.   

Забележки:…

Бележки за сертификата за одобрение/формуляра за уведомление:

a)

Ако средствата за идентифициране на типа съдържат знаци, които не засягат описанието на типа компонент или отделен технически възел, обхванати в настоящия информационен документ, тези знаци трябва да се отбелязват в документацията със символа „?“ (напр. ABC??123??).

ПРИЛОЖЕНИЕ 3

Оформление на маркировките за одобрение

Фигура 1

(вж. точка 4.2 от настоящото правило)

Image 3

a = 8 mm (минимум)

Изобразената по-горе на фигура 1 маркировка за одобрение, нанесена върху превозно средство, показва, че съответният тип е одобрен в Нидерландия (E4) съгласно Правило № 162 на ООН с одобрение № 001234. Първите две цифри (00) от номера на одобрението указват, че одобрението е издадено в съответствие с изискванията на Правило № 162 на ООН в първоначалния му вид.


ПРИЛОЖЕНИЕ 4

Образец на сертификат за съответствие

Аз, долуподписаният…

(фамилно и собствено име)

удостоверявам, че имобилайзерът на превозното средство, описано по-долу:

Марка:…

Тип:…

съответства напълно на типа, одобрен:

в…

на…

(място на одобряването)

(дата)

описан във формуляра за уведомление относно одобрение №…

Идентификация на основния(те) компонент(и):

Компонент:…

Маркировка:…

Съставено в:…

на:…

Пълен адрес и печат на производителя:…

Подпис:…(посочва се длъжността)


ПРИЛОЖЕНИЕ 5

Образец на сертификат за монтаж

Аз, долуподписаният … професионален монтьор, удостоверявам, че монтажът на описания по-долу имобилайзер е извършен от мен, съгласно предоставените от производителя на системата инструкции за монтаж.

Описание на превозното средство:

Марка:…

Тип:…

Сериен номер:…

Регистрационен номер:…

Описание на имобилайзера:

Марка:…

Тип:…

Номер на одобрение:…

Съставено в:…на:…

Пълен адрес и печат на монтьора:…

……

……

Подпис: … (посочва се длъжността)


ПРИЛОЖЕНИЕ 6

Работни параметри и условия за изпитване на имобилайзери

1.   Работни параметри

Изискванията по-долу не се прилагат за:

a)

компонентите, които са монтирани и се изпитват като част от превозното средство, независимо дали в него е монтиран имобилайзер (напр. светлини, алармена система, устройство за предотвратяване на неразрешено използване чрез заключваща система); или

б)

компонентите, които са изпитвани преди това като части от превозно средство, за което са представени документални доказателства.

Всички компоненти на имобилайзера трябва да работят безотказно при следните условия:

1.1.   Климатични условия

Определени са следните два класа по отношение на околната температура:

a)

от – 40 °C до + 85 °C за части за монтиране в отделението за пътници или отделението за багаж;

б)

от – 40 °C до + 125 °C за части за монтиране в отделението за двигателя, освен ако не са предвидени други изисквания.

1.2.   Степен на защита на електрическата инсталация

В съответствие с публикация 60529:1989 на Международната електротехническа комисия (IЕС) са предвидени следните степени на защита:

a)

IP 40 за частите, които се монтират в отделението за пътници;

б)

IP 42 за частите, които се монтират в отделението за пътници на открити двуместни спортни автомобили (родстери)/кабриолети и на превозни средства с подвижен покрив, ако мястото за инсталиране изисква по-висока степен на защита от IP 40;

в)

IP 54 за всички останали части.

В инструкцията за монтаж производителят на имобилайзера посочва всички ограничения относно разполагането на всяка част от инсталацията по отношение на прах, вода и температура.

1.3.   Устойчивост на атмосферни влияния

7 дни съгласно публикация на IЕС 60068-2-30:1980.

1.4.   Електрически условия

Номинално захранващо напрежение: 12 V

Диапазон на работното захранващо напрежение: от 9 V до 15 V в температурния диапазон съгласно точка 1.1.1.

Допустимо време на превишаване на напрежението при 23 °C:

максимум 1 h при U = 18 V

максимум 1 min. при U = 24 V.

2.   Условия на изпитването

Всички изпитвания трябва да бъдат проведени с един-единствен имобилайзер. По усмотрение на органа за изпитване обаче може да се използват други образци, ако се счита, че това не оказва влияние на резултатите от другите изпитвания.

2.1.   Нормални условия на изпитване

Напрежение U = (12 ± 0,2) V.

Температура T = (23 ± 5) °C.

3.   Функционално изпитване

Всички компоненти на имобилайзера трябва да съответстват на предписанията, дадени в точки 3.2—3.9 от настоящото правило.

3.1.   След приключването на всички посочени по-долу изпитвания имобилайзерът се изпитва при нормалните условия на изпитване, определени в точка 2.1 на настоящото правило, за да се провери дали продължава да функционира нормално. Когато е необходимо, стопяемите предпазители могат да бъдат сменени преди изпитването.

Ако някои от изпитванията, за които във всяка от тези точки се изисква да бъдат изпълнени преди функционалните изпитвания, се извършват на серии върху един-единствен имобилайзер, е допустимо функционалното изпитване да се проведе само един път, след приключването на всички избрани изпитвания, вместо след всяко едно от избраните изпитвания. Производителите и доставчиците на превозното средство трябва да гарантират постигането на удовлетворителни резултати единствено в рамките на некумулативни процедури.

3.2.   Устойчивост на изменения на температурата и напрежението

Проверява се също така съответствието с определените в точка 3.1 изисквания, при следните условия:

3.2.1.

Температура на изпитване

T (– 40 ± 2) °C

Напрежение на изпитване

U = (9 ± 0,2) V.

Продължителност на съхранение

4 часа

3.2.2.

За части, които се монтират в отделението за пътници или отделението за багаж:

Температура на изпитване

T = (+ 85 ± 2) °C

Напрежение на изпитване

U = (15 ± 0,2) V.

Продължителност на съхранение

4 часа

3.2.3.

За части, които се монтират в отделението за двигателя, ако не е предвидено друго:

Температура на изпитване

T = (+ 125 ± 2) °C

Напрежение на изпитване

U = (15 ± 0,2) V.

Продължителност на съхранение

4 часа

3.2.4.

В продължение на 1 час имобилайзерът се подлага на въздействието на повишено напрежение, равно на (18 ± 0,2) V, както във включено, така и в изключено състояние.

3.2.5.

В продължение на 1 минута имобилайзерът се подлага на въздействието на повишено напрежение, равно на (24 ± 0,2) V, както във включено, така и в изключено състояние.

3.3.   Безопасност на функциониране след изпитване за устойчивост срещу проникване на чужди тела и вода

След изпитване за устойчивост срещу проникване на чужди тела и вода съгласно публикация на IEC 60529:1989 за определяне на степента на защита в точка 1.1.2 се повтарят функционалните изпитвания съгласно точка 3.1.

Със съгласието на техническата служба това изискване може да не се прилага при следните обстоятелства:

a)

одобряване на типа на имобилайзер, който трябва да получи одобрение на типа като отделен технически възел

В този случай производителят на имобилайзера:

i)

посочва в точка 4.5 от информационния документ (приложение 1б), че изискването по настоящата точка не се прилага по отношение на имобилайзера (в съответствие с точка 7 от настоящото правило), и

ii)

посочва в точка 4.1 от информационния документ списъка на превозните средства, на които се предвижда да бъде монтиран имобилайзерът, а в точка 4.2 — съответните условия за монтаж;

б)

одобряване на типа на превозно средство по отношение на имобилайзера

В този случай производителят посочва в точка 3.1.1.1 от приложение 1а към информационния документ (приложение 1а), че изискването от настоящата точка не се прилага по отношение на имобилайзера поради характера на условията за монтаж, като производителят на превозното средство трябва да докаже това чрез представяне на съответните документи;

в)

одобряване на типа на превозно средство по отношение на монтажа на имобилайзер, който е получил одобрение на типа като отделен технически възел

В този случай производителят на превозното средство посочва в точка 3.1.1.1 от приложение 1а към информационния документ (приложение 1а), че изискването от настоящата точка не се прилага по отношение на монтажа на имобилайзера, когато са изпълнени съответните условия за монтаж.

Това изискване не се прилага в случаите, когато информацията, изисквана в точка 3.1.3.1.1 от приложение 1а, вече е била предоставена при одобряването на отделния технически възел.

3.4.   Безопасност на функциониране след изпитване на въздействие на кондензирала влага

След изпитване за устойчивост на влага, което трябва да се извърши съгласно публикация на IEC 60068-2-30:1980, се повторят изпитванията на работата съгласно точка 3.1.

3.5.   Изпитване за защита срещу обръщане на полярността

Имобилайзерът и неговите компоненти не трябва да се повреждат при подаване на напрежение до 13 V с обратна полярност в продължение на 2 min. След това изпитване се повтарят функционалните изпитвания съгласно точка 3.1, като стопяемите предпазители се заменят, ако това е необходимо.

3.6.   Изпитване за защита срещу късо съединение

Всички електрически връзки на имобилайзера трябва да са устойчиви на късо съединение при свързване към „маса“ при напрежение максимум 13 V и/или да бъдат защитени със стопяеми предпазители. След това изпитване се повтарят функционалните изпитвания съгласно точка 3.1, като стопяемите предпазители се заменят, ако това е необходимо.

3.7.   Консумация на електроенергия във включено състояние

Електроенергията, която консумира целият имобилайзер в задействано състояние, включително индикаторът на състоянието, не трябва да превишава средно 20 mA при посочените в точка 2.1 условия.

Със съгласието на техническата служба това изискване може да не се прилага при следните обстоятелства:

a)

одобряване на типа на имобилайзер, който трябва да получи одобрение на типа като отделен технически възел

В този случай производителят на имобилайзера:

i)

посочва в точка 4.5 от информационния документ (приложение 1, част 2), че изискването по настоящата точка не е приложено по отношение на имобилайзера (в съответствие с точка 7 от настоящото правило), и

ii)

посочва в точка 4.1 от информационния документ списъка на превозните средства, на които се предвижда да бъде монтиран имобилайзерът, а в точка 4.2 — съответните условия за монтаж;

б)

одобряване на типа на превозно средство по отношение на имобилайзера

В този случай производителят посочва в точка 3.1.3.1.1 от информационния документ (приложение 1а), че изискването от настоящата точка не се прилага по отношение на имобилайзера поради характера на условията за монтаж, като производителят на превозното средство трябва да докаже това чрез представяне на съответните документи;

в)

одобряване на типа на превозно средство по отношение на монтажа на имобилайзер, който е получил одобрение на типа като отделен технически възел

В този случай производителят на превозното средство посочва в точка 3.1.3.1.1 от информационния документ (приложение 1а), че изискването от настоящата точка не се прилага по отношение на монтажа на имобилайзера, когато са изпълнени съответните условия за монтаж.

Това изискване не се прилага в случаите, когато информацията, изисквана в точка 3.1.3.1.1 от приложение 1а, вече е била предоставена при одобряването на отделния технически възел.

3.8.   Безопасност на функциониране след изпитване за устойчивост на вибрации

3.8.1.

За това изпитване компонентите се разделят на два типа:

Тип 1

:

компоненти, стандартно монтирани към превозното средство;

Тип 2

:

компоненти, предназначени за закрепване към двигателя.

3.8.2.

Компонентите/имобилайзерът се подлагат на вибрации със синусоидална форма, чиито характеристики са както следва:

3.8.2.1.

За тип 1

Честотата е променлива, от 10 Hz до 500 Hz, с максимална амплитуда от ± 5 mm и максимално ускорение от 3 g (пикова стойност 0).

3.8.2.2.

За тип 2

Честотата е променлива, от 20 Hz до 300 Hz, с максимална амплитуда от ± 2 mm и максимално ускорение от 15 g (пикова стойност 0).

3.8.2.3.

За тип 1 и тип 2

Изменението на честотата е 1 октава/min.

Броят на циклите е 10, като изпитването трябва да се проведе по всяка от трите оси.

Вибрациите се прилагат с постоянна максимална амплитуда при ниските честоти и с постоянно максимално ускорение при високите честоти.

3.8.3.

По време на изпитването имобилайзерът трябва да е електрически свързан, като кабелът е закрепен след 200 mm.

3.8.4.

След провеждане на изпитване за устойчивост на вибрации се повтарят функционалните изпитвания съгласно точка 3.1.

3.9.   Електромагнитна съвместимост

Имобилайзерът се подлага на изпитванията, описани в приложение 7.


ПРИЛОЖЕНИЕ 7

Електромагнитна съвместимост

1.   Устойчивост на смущения, разпространяващи се по захранващите линии

1.1

Изпитванията се провеждат в съответствие с техническите предписания и преходните разпоредби на Правило № 10 на ООН, серия от изменения 06 и съгласно методите на изпитване, описани в приложение 10 за електрически /електронни монтажни възли (ЕМВ).

1.2.

Имобилайзерът се изпитва в изключено състояние и във включено състояние.

2.   Устойчивост на смущения, предизвикани от високочестотно излъчване

2.1.

Устойчивостта на смущения на монтиран в превозно средство имобилайзер може да бъде изпитана съгласно предписанията на Правило № 10 на ООН, серия от изменения 06 и методите на изпитване, описани в приложение 6 за превозни средства и в приложение 9 за електрически /електронни монтажни възли (ЕМВ).

2.2.

Имобилайзерът се изпитва при условията на работа и критериите за неизправност, определени в таблица 1.

Таблица 1

Условия на работа и критерии за неизправност на имобилайзера

Тип изпитване

Условия на работа на имобилайзера

Критерии за неизправност

Изпитване на превозното средство

Имобилайзер в изключено състояние

Ключ в положение „включено“ или скорост на превозното средство 50 km/h (1)

Неочаквано включване на имобилайзера

Имобилайзер във включено състояние

Ключ в положение „изключено“

Неочаквано изключване на имобилайзера

Имобилайзер във включено състояние

Превозно средство в режим на зареждане (ако е приложимо)

Неочаквано изключване на имобилайзера

Изпитване на ЕМВ

Имобилайзер в изключено състояние

Неочаквано включване на имобилайзера

Имобилайзер във включено състояние

Неочаквано изключване на имобилайзера

3.   Електрически смущения, предизвикани от електростатични разряди

3.1.

Устойчивостта на електрически смущения се изпитва в съответствие с ISO 10605:2008/AMD 1:2014, като се използват степените на сериозност за изпитването от таблица 2.

3.2.

Изпитванията за устойчивост на електростатични разряди (ЕСР) се извършват или на ниво превозно средство, или на ниво електрически /електронен монтажен възел (ЕМВ).

Таблица 2

Нива на изпитване на устойчивост на ЕСР

Вид на разряда

Точки на разряда

Състояние на имобилайзера

Мрежа за разряда

Ниво на изпитване

Критерии за неизправност

Разряд във въздуха

Точки, които са леснодостъпни само от вътрешната страна на превозното средство

Имобилайзер в изключено състояние

(ако изпитването се провежда при система, монтирана на превозно средство, тогава превозното средство трябва да е с ключ в положение „включено“ или в движение при скорост 50 km/h или с двигател в режим на празен ход)

330 pF, 2 kΩ

± 6 kV

Неочаквано включване на имобилайзера

Точки, които са лесно достъпни за допир само от външната страна на превозното средство

Имобилайзер във включено състояние

(ако изпитването се провежда при система, монтирана на превозно средство, тогава превозното средство трябва да бъде заключено и ключът да бъде в положение „изключено“)

150 pF, 2 kΩ

± 15 kV

Неочаквано изключване на имобилайзера без повторно задействане, в рамките на 1 s, след всяко разреждане

Контактен разряд

Точки, които са леснодостъпни само от вътрешната страна на превозното средство

Имобилайзер в изключено състояние

(ако изпитването се провежда при система, монтирана на превозно средство, тогава превозното средство трябва да е с ключ в положение „включено“ или в движение при скорост 50 km/h или с двигател в режим на празен ход)

330 pF, 2 kΩ

± 4 kV

Неочаквано включване на имобилайзера

Точки, които са лесно достъпни за допир само от външната страна на превозното средство

Имобилайзер във включено състояние

(ако изпитването се провежда при система, монтирана на превозно средство, тогава превозното средство трябва да бъде заключено и ключът да бъде в положение „изключено“)

150 pF, 2 kΩ

± 8 kV

Неочаквано изключване на имобилайзера без повторно задействане, в рамките на 1 s, след всяко разреждане

Всяко изпитване се провежда с 3 разреждания с интервал от най-малко 5 s между тях.

4.   Електромагнитно излъчване

4.1.

Изпитванията се провеждат в съответствие с техническите предписания и преходните разпоредби на Правило № 10 на ООН, серия от изменения 04 и съгласно методите на изпитване, описани в приложения 4 и 5 за превозни средства и в приложения 7 и 8 за електрически /електронни монтажни възли (ЕМВ).

4.2.

Имобилайзерът трябва да е във включено състояние.

(1)  Това изпитване може да бъде обхванато от Правило № 10 на ООН, режим „50 km/h“.


Top