EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R2529

Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/2529 на Комисията от 17 ноември 2023 година за определяне на техническите елементи на масива от данни, установяване на техническите формати за предаване на информация и определяне на подробните изисквания и съдържанието на докладите за качеството във връзка с организацията на извадково изследване в област Здраве в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета

C/2023/7672

OВ L, 2023/2529, 20.11.2023, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj

European flag

Официален вестник
на Европейския съюз

BG

Cерия L


2023/2529

20.11.2023

РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/2529 НА КОМИСИЯТА

от 17 ноември 2023 година

за определяне на техническите елементи на масива от данни, установяване на техническите формати за предаване на информация и определяне на подробните изисквания и съдържанието на докладите за качеството във връзка с организацията на извадково изследване в област „Здраве“ в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2019/1700 на Европейския парламент и на Съвета от 10 октомври 2019 г. за създаване на обща рамка за европейската статистика за лицата и домакинствата, основана на индивидуални данни, събрани чрез извадки, за изменение на регламенти (ЕО) № 808/2004, (ЕО) № 452/2008 и (ЕО) № 1338/2008 на Европейския парламент и на Съвета, и за отмяна на Регламент (ЕО) № 1177/2003 на Европейския парламент и на Съвета и на Регламент (ЕО) № 577/98 на Съвета (1), и по-специално член 7, параграф 1, член 8, параграф 3 и член 13, параграф 6 от него,

като има предвид, че:

(1)

Европейската система за здравни интервюта (EHIS) е общо проучване на населението в областта на здравето, предоставящо статистическа информация за здравното състояние, определящите здравето фактори и здравните дейности в Съюза. Той е основен референтен източник на Съюза за основани на доказателства политики, свързани със здравето, включително политиките в областта на социалното приобщаване и закрила, здравословния начин на живот, остаряването в добро здраве и благосъстоянието, неравенствата по отношение на здравето, достъпа до здравеопазване и качеството на здравните услуги.

(2)

За да се гарантира правилното прилагане на EHIS, Комисията следва да определи техническите елементи на масива от данни, техническите формати за предаване на информация от държавите членки на Комисията и подробните изисквания за съдържанието и предаването на докладите за качеството.

(3)

Целта на Европейския план за борба с рака (2) е да се подходи към целия цикъл на заболяването. Той е структуриран около четири ключови области на действие, в които Съюзът може да добави най-голяма стойност, а именно профилактика, ранно откриване, диагностика и лечение, а също и качество на живот на болните от рак пациенти и преживелите рак лица. Стратегията „От фермата до трапезата“ (3) е в основата на Европейския зелен пакт на Комисията (4), като насърчава устойчивото потребление на храни и улеснява прехода към здравословно и устойчиво хранене.

(4)

Препоръката на Съвета относно достъпа до финансово приемливи висококачествени дългосрочни грижи (5), придружаваща съобщението на Комисията относно европейската стратегия за полагане на грижи (6), определя рамка на политиката, която да направлява развитието на устойчиви дългосрочни грижи и да гарантира по-добър и по-финансово приемлив достъп до качествени услуги за всички, както и по-добри условия на труд в сектора.

(5)

Защитата на здравето и безопасността на работниците, заложена в Договорите и в Хартата на основните права, е ключовите елемент за изграждането на икономика на Съюза в интерес на хората.

(6)

Международната съпоставимост на националните статистически данни за здравето изисква използването на статистически класификации за териториалните единици, образованието, професиите и икономическите сектори, които са съвместими с класификациите NUTS (7), ISCED (8), ISCO (9) и NACE (10).

(7)

Препоръката на Съвета относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори (11) насърчава държавите членки да приемат междусекторни подходи в рамките на политиката и планове за действие за насърчаване на физическата активност и установява рамка за наблюдение на напредъка на показателите за укрепваща здравето физическа активност в съответните тематични области.

(8)

В Препоръка (ЕС) 2023/397 на Комисията относно референтните метаданни и докладите за качеството (12) държавите членки се приканват да гарантират, че при съставянето на референтни метаданни и доклади за качеството техните национални статистически органи прилагат статистическите понятия, изброени в последната версия на единната интегрирана структура на метаданните.

(9)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета на Европейската статистическа система,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Предмет

С настоящия регламент се определят техническите елементи на масива от данни, установяват се техническите формати за предаване на информацията от държавите членки на Комисията (Евростат) и се определят подробните изисквания за съдържанието и предаването на докладите за качеството в Европейската система за здравни интервюта (EHIS).

EHIS се отнася за здравния статус, здравеопазването и определящите здравето фактори, както и социално-демографските характеристики на референтната съвкупност, както е посочено в член 4.

Член 2

Определения

За целите на настоящия регламент се прилагат следните определения:

1)

„референтен период“ означава периодът, за който се отнася даден елемент на информацията;

2)

„текущ“ се отнася до ситуацията по време на интервюто;

3)

„упълномощено лице“ означава, що се отнася до интервюто, ситуация, при която поисканата от избрания респондент информация е предоставена от трето лице (включително друг член на домакинството или лице извън домакинството, което се грижи за избрания респондент), без да бъде валидирана от избрания респондент. Това трето лице е близък на избрания респондент и го познава много добре;

4)

„метаданни“ означава данните, които определят и описват други данни, използваната методика и статистическите процеси.

Член 3

Статистически понятия и описание на променливите

1.   Държавите членки използват статистическите понятия, предвидени в приложение I.

2.   Техническите характеристики на променливите са посочените в приложение II и се отнасят за:

а)

идентификатора на променливата;

б)

наименованието на променливата;

в)

референтния период;

г)

кода и означението на модалността;

д)

филтъра.

Член 4

Характеристики на статистическите съвкупности и единиците на наблюдение

1.   Референтната съвкупност се състои от лицата, навършили 15 години, които към момента на събиране на данните обичайно живеят в частни домакинства на територията на съответната държава членка.

2.   Националните територии, изброени в приложение III, се изключват от извадката. От извадката може да бъдат изключени някои малки части от националната територия, където живее не повече от 2 % от населението на съответната държава. Информация за тези национални територии се предоставя в референтните метаданни.

Член 5

Референтни периоди

Референтните периоди за променливите са посочените в приложение II.

Член 6

Подробни характеристики на извадката

1.   Преди даден респондент да отпадне от изследването, се правят поне три опита за установяване на контакт с него, освен в следните ситуации:

а)

било е невъзможно да се намери адресът;

б)

адресът е нежилищен или е незает;

в)

лицето не е намерено на адреса;

г)

лицето не е било в състояние да отговори, включително поради недееспособност;

д)

лицето категорично е отказало участие;

е)

обстоятелствата са застрашавали безопасността на интервюиращия.

2.   В надлежно обосновани случаи и само в необходимата степен се разрешава контролирано заместване. Допуска се контролирано заместване на извадкови единици (домакинства или лица), ако възникне една от ситуациите по параграф 1 или ако след три опита не е установен контакт с извадковата единица.

3.   Спазват се процедури, с които да се гарантира, че процесът на заместване се контролира в максималната възможна степен. Такива процедури включват използването на модел, с който се гарантира, че заместващите лица са подбрани така, че да отговарят точно на заместените по отношение на съществените им характеристики.

4.   Наборът от заместващи лица от извадката се определя преди събирането на данните. Не се прави заместване с лица, които не са включени в този набор.

Член 7

Периоди и методи за събиране на данни

1.   Събирането на данните се извършва в продължение най-малко на три месеца, като поне един от тях е в периода септември—декември.

2.   Отговори чрез упълномощено лице се допускат само в случаите, когато респондентът не е в състояние да отговори поради една от следните причини:

а)

страда от трайно когнитивно увреждане;

б)

страда от трайни инвалидизиращи заболявания;

в)

страда от трайна сетивна недостатъчност, което възпрепятства взаимодействието между интервюиращия и интервюирания;

г)

намира се в болница, здравно заведение или заведение за социални грижи през целия период на събирането на данни.

3.   За променливите, изброени в приложение IV, Евростат използва само информация, събрана пряко от респондента за изчисляването на съответните показатели. Държавите членки предават на Евростат или само тази събрана пряко от респондента информация, или информация, събрана пряко от респондента, в съчетание с непряко събрана информация.

Член 8

Общи стандарти за редактиране, импутиране, претегляне и оценяване на данните

1.   Когато е необходимо, за данните се прилага импутиране, калибриране или претегляне.

2.   Импутирането се използва за коригиране само за липса на отговор на даден елемент.

3.   Методите за статистическо импутиране се прилагат, когато липсата на отговор надвишава 5 % по отношение на ключовите променливи, посочени в приложение V, за които информацията липсва, невалидна е или е непоследователна.

4.   Референтната съвкупност за претегляне е действителната или прогнозната съвкупност на лицата с обичайно местопребиваване в частни домакинства.

5.   Изчисляват се тегловни коефициенти, за да се вземе предвид вероятността за избор на отделната единица, за липса на отговор, а когато е целесъобразно — за адаптиране на извадката към външни данни във връзка с разпределението на лицата в целевата съвкупност.

6.   Адаптирането на извадката към външни данни се извършва по отношение на разпределението на лицата в целевата съвкупност по пол и възрастови групи.

Член 9

Формати за предаване на информацията

Държавите членки предават на Комисията (Евростат) масив от данни с предварително проверени микроданни, които отговарят на характеристиките на променливите, посочени в приложение II към настоящия регламент, включително подходящи тегла, като използват стандартите за обмен на статистически данни и метаданни, определени от Комисията (Евростат) и единното звено за контакт.

Член 10

Докладване относно качеството

1.   Докладите за качеството, изготвяни от държавите членки, отговарят на подробните правила и изискванията за съдържанието, установени в приложение VI.

2.   Държавите членки предават на Комисията (Евростат) свързаните с качеството референтни метаданни, които се изискват съгласно настоящия регламент, като използват стандартите за обмен на статистически данни и метаданни. Те изпращат метаданните през единното звено за контакт.

Член 11

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 17 ноември 2023 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)   ОВ L 261 I, 14.10.2019 г., стр. 1.

(2)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент и Съвета „Европейски план за борба с рака“ (COM(2021) 44 final от 3 февруари 2021 г.)

(3)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Стратегия „От фермата до трапезата“ за справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система (COM(2020) 381 final, 20 май 2020 г.).

(4)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — Европейският зелен пакт (COM/2019/640 final, 11 декември 2019 г.)

(5)  Препоръка на Съвета от 8 декември 2022 година относно достъпа до финансово приемливи висококачествени дългосрочни грижи (ОВ C 476, 15.12.2022 г., стр. 1).

(6)  Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите относно европейската стратегия за полагане на грижи (COM(2022) 440 final, 7 септември 2022 г.).

(7)  Регламент (ЕО) № 1059/2003 на Европейския парламент и на Съвета от 26 май 2003 г. за установяване на обща класификация на териториалните единици за статистически цели (NUTS) (ОВ L 154, 21.6.2003 г., стр. 1).

(8)  Международна стандартна класификация на образованието, 2011 г.

(9)  Международна стандартна класификация на длъжностите, 2008 г.

(10)  Регламент (ЕО) № 1893/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 20 декември 2006 г. за установяване на статистическа класификация на икономическите дейности NACE Rev. 2 и за изменение на Регламент (ЕИО) № 3037/90 на Съвета, както и на някои ЕО регламенти относно специфичните статистически области (ОВ L 393, 30.12.2006 г., стр. 1).

(11)  Препоръка на Съвета от 26 ноември 2013 г. относно насърчаването на укрепваща здравето физическа активност в различните сектори (ОВ C 354, 4.12.2013 г., стр. 1).

(12)   ОВ L 53, 21.2.2023 г., стр. 104.


ПРИЛОЖЕНИЕ I

СТАТИСТИЧЕСКИ ПОНЯТИЯ И ОПРЕДЕЛЕНИЯ

1)   Траен здравословен проблем

По своето естество здравословните проблеми могат да бъдат физически, емоционални, поведенчески или психически. Терминът обхваща заболявания и разстройства, но също така например болка, влошено здравословно състояние, причинено от злополуки и наранявания, и вродени състояния.

Основната характеристика на трайния здравословен проблем е, че той е постоянен и може да се очаква, че ще изисква дълъг период на надзор, наблюдение или грижи. За да се счита за траен, здравословният проблем следва да е продължил или се очаква да продължи 6 и повече месеца, включително когато се е възобновил или да се очаква да се възобнови през 6 и повече месеца; временните проблеми не се включват. Здравословните проблеми, характеризиращи се със сезонност или периодичност, включително епизодичност за период от 4 до 6 месеца, се считат за трайни здравословни проблеми.

2)   Ограничения на дейността

Дейността се определя като изпълнение на задача или действие от лице, а ограниченията на дейността се определят като трудности, свързани с индивидуалния опит при извършването на дейност.

3)   Битова злополука или злополука през свободното време

Битова злополука или злополука през свободното време е неволно възникнал инцидент, характеризиращ се с голяма сила или въздействие и причиняващ физическо увреждане, който е настъпил у дома, около дома (гараж, градина, алея) или през свободното време при дейности с цел развлечение или личен интерес.

Злополуките у дома или през свободното време включват също:

случаи на остро отравяне;

наранявания, причинени от животни или насекоми.

Злополуките у дома или в свободното време не включват:

за наетите лица — злополуките, настъпили по време на работа от дома (дистанционна работа), т.е. по време на извършване на дейност, за която може да бъде установена свързана с работата цел и която е свързана с условията за наемане на работа;

трудови злополуки или злополуки в училище;

пътнотранспортни произшествия;

заболявания или болестни състояния;

умишлени наранявания (поради междуличностно насилие — умишлени действия от страна на други лица — и умишлено самонараняване);

тривиални наранявания като повърхностни порязвания или драскотини.

4)   Телесна болка

Телесната (физическа) болка е неприятно физическо и емоционално усещане, което е свързано с действително или потенциално увреждане на тъканите или което се описва като такова увреждане; изпитването на болка винаги е неприятно, следователно то е и емоционално усещане.

5)   Здравно обслужване

Здравното обслужване се определя като индивидуални стоки и услуги в областта на здравните грижи, които се предоставят пряко на отделни лица и се потребяват от тях. Терминът обхваща лечебните грижи, рехабилитационните грижи, дългосрочните здравни грижи, спомагателните услуги и медицинските стоки, предоставяни на пациентите в рамките на извънболничната помощ. Той включва и различни видове здравно обслужване (болнично, извънболнично, амбулаторно, у дома).

6)   Грижи за психичното здраве

Грижите за психичното здраве се отнасят за здравните услуги, предоставяни за лечение на психични и поведенчески разстройства. Грижите могат да се предоставят от медицински персонал (психиатри) или немедицински персонал (психолози).

7)   Болнична помощ

Болничната помощ се оказва на пациенти, които са официално приети в лечебно заведение (т.е. хоспитализирани са) за лечение и/или грижи и които се налага да прекарат поне една нощ в болница или друга предоставяща болнична помощ институция.

Официално приемане означава, че пациентът получава стая или легло по време на престоя си в здравното заведение.

8)   Амбулаторни грижи

Амбулаторните пациенти получават планирани медицински и парамедицински услуги, предоставяни в здравно заведение, и са официално приети за диагностика, лечение или друг вид здравно обслужване, като се изписват същия ден. Терминът не обхваща лицата, ползващи извънболнична помощ (т.е. които не са официално приети в лечебно заведение), услуги за спешна помощ или услуги, предоставяни от диагностични центрове или подобни заведения, които не са част от частни или държавни болници или клиники.

Официално приемане означава, че пациентът получава стая или легло по време на престоя си в здравното заведение.

9)   Здравен специалист

Здравен специалист е лице, което към текущия момент предоставя здравни грижи и което е квалифицирано за това чрез образование, обучение, сертифициране или лиценз. Здравният специалист е свързан със специализирана област или дисциплина и принадлежи към една от следните групи:

а)

медицински и стоматологичен персонал (както общопрактикуващи, така и специалисти);

б)

медицински сестри и акушерки;

в)

специалисти, свързани с медицината, напр. клинични психолози, диетолози, физиотерапевти;

г)

персонал за спешна медицинска помощ и помощ при произшествия или парамедицински персонал;

д)

други специалисти, които имат пряк контакт с пациента, като фармацевти, медицински фотографи, персонал, отговарящ за медицинските досиета.

10)   Лекар по дентална медицина

Зъболекарят е здравен специалист, който диагностицира и лекува заболявания, наранявания и малформации на зъбите, венците и свързаните с тях перорални структури. Той възстановява нормалната функция на устната кухина с помощта на широк спектър от лечения, като хирургия и други специализирани техники, както и чрез съвети за здравето на устната кухина. Задачите на зъболекарите включват: диагностициране, консултиране и осигуряване на необходимото стоматологично лечение, прилагане на хирургични, медицински и други форми на лечение на определени видове стоматологични и орални заболявания и нарушения.

11)   Ортодонт

Ортодонтът е стоматологичен специалист, който диагностицира, предотвратява и коригира нарушения в развитието на зъбите и челюстите (например коригиране на неправилно подредени зъби чрез използване на скоби).

12)   Общопрактикуващ лекар/семеен лекар

Общопрактикуващ/семеен лекар е лекар, който не ограничава практиката си до конкретни категории заболявания (не е специализиран) и който предоставя на отделни лица, семейства и общности широк набор от текущи медицински грижи или който може да насочва пациенти към други здравни специалисти.

13)   Медицински или хирургически специалист

Медицинските или хирургическите специалисти са лекари, специализирани в диагностицирането или използването на хирургични техники, или и двете, за лечение на нарушения и заболявания. Техните задачи включват провеждане на медицински прегледи и диагностициране; предписване на лекарства и лечение на диагностицирани заболявания, нарушения или наранявания; провеждане на специализирано медицинско или хирургично лечение на определени видове заболявания, нарушения или наранявания; както и консултации и прилагане на превантивни медицински методи и лечения. Включват се също така общи гинеколози, психиатри или други медицински специалисти, които отговарят на това определение. Включени са също стоматолозите, но не и общопрактикуващите зъболекари.

14)   Физиотерапевт/кинезитерапевт

Физиотерапевт/кинезитерапевт е доставчик на медицински или немедицински грижи, който прилага една или повече от следните терапии за подобряване или възстановяване на двигателните функции на пациента: терапии за раздвижване, масажна терапия, физиотерапия в тесен смисъл (прилагане на физически стимули, електротерапия, ултразвукова терапия, термотерапия, хидротерапия, балнеотерапия и електродиагностика, но без използване на йонизиращо лъчение). Те лекуват нарушения на костите, мускулите и части на кръвоносната или нервната система чрез манипулации и ултразвукови, нагряващи, лазерни или подобни техники или прилагат терапии като част от лечението на лица, които са (временно) с физически увреждания, психически болни или нестабилни.

Терапиите се предоставят от тези здравни специалисти в различна среда, например в болници, частни практики, извънболнични медицински отделения, заведения за домашни грижи, училища, фитнес центрове и др.

15)   Психолог, психотерапевт или психиатър

Психолозите, психотерапевтите и психиатрите са здравни специалисти, предоставящи грижи за психичното здраве, които може да са медицински специалисти (психиатри), или не. Тяхната роля включва психологическа оценка и психотерапия, но също и медицински психиатрични грижи (психиатри).

16)   Услуги по полагане на грижи в домашни условия

Услугите за полагане на грижи в домашни условия включват предоставянето на медицински и немедицински услуги за помощ в дома за лица, които поради крехко психическо или физическо здраве, заболяване или увреждане не могат да извършват специфични задачи, свързани с личната грижа или домакинството, или не могат да напускат дома. Това включва услуги в дома, предоставяни при посещение на медицинска сестра или болногледач от здравно учреждение, агенция или сдружение, или от общностна организация, използваща професионален или непрофесионален (на доброволни начала) персонал за предоставяне на грижи.

17)   Предписани лекарства

Лекарството е продукт, който се използва за облекчаване на симптомите, профилактика на заболявания или подобряване при влошено здраве. Предписаните лекарства са лекарства, които се изписват от лекар чрез рецепта (независимо дали разходите за тях се възстановяват от здравноосигурителната каса или не). Те включват: лекарства, лекарства на растителна основа, хомеопатични лекарства и хранителни добавки (като витамини, минерали или тоници), противозачатъчни хапчета, използвани за цели, различни от контрацепция, хормони (различни от контрацепция). Не се включват противозачатъчни хапчета и хормони, предписани и използвани за контрацепция.

18)   Тютюнопушене

Тютюнопушенето означава вдишване и издишване на дим от тютюневи изделия, като например произведени цигари, ръчно свити цигари, пури, лули, наргиле.

Тютюнопушенето не включва:

а)

употребата на нагреваеми тютюневи изделия;

б)

употребата на електронни цигари или сходни електронни устройства;

в)

пушенето на канабис, смесен с тютюн.

19)   Нагреваеми тютюневи изделия

Нагреваемите тютюневи изделия са тютюневи изделия, които отделят аерозоли, съдържащи никотин и други химикали, вдишвани от потребителите през устата.

20)   Алкохолни напитки

Под алкохолни напитки се разбират всички напитки, които съдържат етанол, независимо от вида на напитката, като например бира с високо или ниско съдържание на алкохол, вино или спиртни напитки, или на консумираното количество.


ПРИЛОЖЕНИЕ II

ТЕХНИЧЕСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ПРОМЕНЛИВИТЕ

Идентификатор на променливата

Наименование на променливата

Референтен период

Код на модалността

Означение на модалността

Филтър

Подробна тема: ИНФОРМАЦИЯ ЗА СЪБИРАНЕТО НА ДАННИ

PRIMSTRAT

Страта

При избора на извадката

0 001 —9 999

Идентификатор на подгрупата

Всички

-2

Не е приложимо

PSU

Първична извадкова единица (PSU)

При избора на извадката

0 001 —9 999

Идентификатор на основна извадкова единица

Всички

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ИДЕНТИФИКАЦИЯ

HHID

Идентификационен номер на домакинството

Постоянно

YYYYYYYYYY

10-цифрено число

Всички

-1

Липсва

PID

Идентификационен номер на респондента

Постоянно

YYYYYYYYYY

10-цифрено число

 

Подробна тема: ТЕГЛА

WGT

Окончателно индивидуално тегло

Текущо

YYYYY.YYY

Брой (стойност) (формат 5.3)

Всички

Подробна тема: ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ИНТЕРВЮТО

PROXY

Характер на участието в изследването

Текущо

1

Пряко участие

Всички

2

Друг член на домакинството

3

Друго лице извън домакинството

-1

Не е посочено

REFDATE

Референтна дата на интервюто

Текущо

ГГГГ-ММ-ДД

Дата, на която е проведено интервюто

Всички

INTMETHOD

Използван начин на интервюиране

Текущо

10

Персонално интервю на хартия (PAPI)

Всички

20

Персонално интервю с помощта на компютър (СAPI)

30

Телефонно интервю с помощта на компютър (CATI)

40

Компютърно подпомагано онлайн интервю (СAWI)

50

Друго

INTLANG

Език, на който е проведено интервюто

Текущо

от XXX година

Списък на стандартните кодове Евростат (SCL) — Езици (3-цифрен код)

Всички

-1

Липсва

Подробна тема: МЕСТОНАХОЖДЕНИЕ

REGION

Регион на пребиваване

Текущо

10 – ZZ

Регион на пребиваване (код по NUTS на 2-цифрено ниво)

Всички

COUNTRY

Държава по пребиваване

Текущо

NN

Държава на пребиваване (код SCL GEO)

Всички

DEG_URB

Степен на урбанизация

Текущо

1

Големи градове

Всички

2

Малки градове и предградия

3

Селски райони

Подробна тема: ДЕМОГРАФИЯ

SEX

Пол

Текущо

1

Мъжки

Всички

2

Женски

 

AGE

Възраст в навършени години

Текущо

Възраст

получена от REFDATE, YEARBIRTH & PASSBIRTH

Всички

YEARBIRTH

Година на раждане

Постоянно

ГГГГ

4-цифрено число

Всички

PASSBIRTH

Рожденият ден е преминал

Текущо

1

Да

Всички

2

Не

Подробна тема: ГРАЖДАНСТВО И МИГРАНТСКИ ПРОИЗХОД

BIRTHPLACE

Държава по месторождение

Постоянно

NN

Държава на раждане (код SCL GEO)

Всички

ZZ

Лицето е родено в чужбина, но държавата на раждане е неизвестна

-1

Не е посочено

CITIZEN

Държава на основното гражданство

Текущо

NN

Държава на основното гражданство (код SCL GEO)

Всички

ZZ

Лица без гражданство

XX

С чуждестранно гражданство, но на неизвестна държава

-1

Не е посочено

BIRTHPLACEFATH

Държава на раждане на бащата

Постоянно

NN

Държава на раждане на бащата (код SCL GEO)

Всички

ZZ

Бащата е роден в чужбина, но държавата на раждане на бащата е неизвестна

-1

Не е посочено

BIRTHPLACEMOTH

Държава на раждане на майката

Постоянно

NN

Държава на раждане на майката (код SCL GEO)

Всички

ZZ

Майката е родена в чужбина, но държавата на раждане на майката е неизвестна

-1

Не е посочено

Подробна тема: СЪСТАВ НА ДОМАКИНСТВОТО

PARTNERS

Партньори, живеещи в същото домакинство

Текущо

1

Лице, което живее със законен или фактически партньор

Всички

2

Лице, което не живее със законен, нито с фактически партньор

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HHNBPERS

Размер на домакинството

Текущо

Брой

Общ брой членове на домакинството

Всички

-1

Не е посочено

HHNBPERS_0_13

Брой на лицата на възраст 13 години или по-малко

Текущо

Брой

Брой на лицата на възраст 13 години или по-малко

Всички

-1

-1 Не е посочено

HHTYPE

Вид на домакинството

Текущо

10

Едночленно домакинство

Всички

21

Самотен родител с поне едно дете на възраст под 25 години

22

Самотен родител с деца, всички те навършили 25 години

31

Двойка без деца

32

Двойка с поне едно дете на възраст под 25 години

33

Двойка с деца, всички те навършили 25 години

40

Друг вид домакинство

-1

Не е посочено

Подробна тема: ОСНОВЕН СТАТУТ НА АКТИВНОСТ (ОПРЕДЕЛЕН ОТ ЛИЦЕТО)

MAINSTAT

Статут на основната дейност (определен от лицето)

Текущо

10

Заето лице

Всички

20

Безработно лице

30

Пенсионер

40

Лицето не може да работи поради трайни здравословни проблеми

50

Учащ

60

Грижи се за домакинството

70

Лицето отбива задължителна военна или гражданска служба

80

Друго

-1

Не е посочено

Подробна тема: ОСНОВНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ НА РАБОТАТА

JOBISCO

Професия на основното работно място

Текущо

00 , 11 —96

Код по ISCO-08, 2-цифрено ниво

MAINSTAT = 10

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

LOCNACE

Икономическа дейност на местната единица на основното работно място

Текущо

A, Б, В...

Един знак, представляващ раздела от NACE

MAINSTAT = 10

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

FT_PT

Основна работа на пълно или непълно работно време (определено от лицето)

Текущо

1

Работа на пълно работно време

MAINSTAT = 10

2

Работа на непълно работно време

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

JOBSTAT

Трудов статус на основното работно място

Текущо

11

Самостоятелно заето лице с наети от него лица

MAINSTAT = 10

12

Самостоятелно заето лице без наети от него лица

20

Наето лице

30

Семеен работник (без възнаграждение)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ЗАВЪРШЕНА ОБРАЗОВАТЕЛНА СТЕПЕН

HATLEVEL

Завършена образователна степен (най-високата завършена образователна степен)

Текущо

0

Няма формално образование или образователната степен е под ISCED 1

Всички

1

ISCED 1 Начален етап на основното образование

2

ISCED 2 Прогимназиален етап на основното образование

3

ISCED 3 Средно образование

4

ISCED 4 Професионално обучение след завършено средно образование, но не висше

5

ISCED 5 Висше образование с кратък курс на обучение

6

ISCED 6 Бакалавърска степен или еквивалентна на нея

7

ISCED 7 Магистърска степен или еквивалентна на нея

8

ISCED 8 Докторска степен или еквивалентна на нея

-1

Не е посочено

Подробна тема: ОБЩ МЕСЕЧЕН ДОХОД НА ДОМАКИНСТВОТО

HHINCOME

Нетен текущ месечен доход на домакинството

Текуща календарна година

1

Група с нисък приравнен нетен текущ месечен доход

Всички

2

Група с нисък до среден приравнен нетен текущ месечен доход

3

Група със среден приравнен нетен текущ месечен доход

4

Група със среден до висок приравнен нетен текущ месечен доход

5

Група с висок приравнен нетен текущ месечен доход

-1

Не е посочено

Подробна тема: МИНИМАЛЕН ЕВРОПЕЙСКИ ЗДРАВЕН МОДУЛ

HS1

Общо здравословно състояние по лична преценка

Текущо

1

Много добро

Всички

2

Добро

3

Средно (нито добро, нито лошо)

4

Лошо

5

Много лошо

-1

Не е посочено

-3

Аналог

HS2

Траен здравословен проблем

Текущо

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

HS3

Ограничения на дейността поради здравословни проблеми

Текущо

1

Силно ограничени

Всички

2

Ограничени, но не силно

3

Не са ограничени

-1

Не е посочено

Подробна тема: ЗАБОЛЯВАНИЯ И ХРОНИЧНИ СЪСТОЯНИЯ

CD1A

Лицето е боледувало от астма през последните 12 месеца (включително алергична астма)

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1B

Лицето е боледувало от хроничен бронхит, хронична обструктивна белодробна болест или емфизем през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1C

Лицето е получило инфаркт на миокарда (сърдечен удар) или е било с хронични последствия от инфаркт на миокарда през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1D

Лицето е боледувало от коронарна болест на сърцето или ангина пекторис през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1E

Лицето е имало високо кръвно налягане през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1F

Лицето е получило удар (мозъчен кръвоизлив, мозъчна тромбоза) или е било с хронични последствия от удар през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1G

Лицето е получило артроза (без да се включва артритът) през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1H

Лицето е прекарало заболяване на долната част на гръбнака или друг вид хронично гръбначно заболяване през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1I

Лицето е прекарало заболяване на врата или друг вид хронично заболяване на врата през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1J

Лицето е боледувало от диабет през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1K

Лицето е имало алергия — ринит, възпаление на очите, дерматит, хранителна алергия или друга алергия (без да се включва алергичната астма) през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1M

Лицето е имало уринарна инконтиненция, проблеми с контролирането на пикочния мехур през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1N

Лицето е имало проблеми с бъбреците през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1O

Лицето е страдало от депресия през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1P

Лицето е имало повишено съдържание на липиди в кръвта през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD1R

Лицето е имало рак (т.е получило е диагноза за рак, лечение на рак, живее с рак) през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

CD2

Лична преценка за общото здраве на устната кухина

Текущо

1

Много добро

Всички

2

Добро

3

Средно (нито добро, нито лошо)

4

Лошо

5

Много лошо

-1

Не е посочено

-3

Аналог

Подробна тема: ЗЛОПОЛУКИ И НАРАНЯВАНИЯ

AC1

Битова злополука или злополука през свободното време, настъпила през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

Подробна тема: БОЛКА

PN1

Интензивност на телесната болка през последните 4 седмици

Последните 4 седмици

1

Няма

Всички

2

Много слаба

3

Лека

4

Средно силна

5

Силна

6

Изключително силна

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PN2

Степен, в която болката е пречила на извършването на обичайната работа през последните 4 седмици (включително както работата извън дома, така и работата в домакинството)

Последните 4 седмици

1

Изобщо не се е случвало

ако PN1 = 2, 3, 4, 5 или 6

2

В малка степен

3

В умерена степен

4

В голяма степен

5

В изключително голяма степен

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

Подробна тема: ПСИХИЧНО ЗДРАВЕ, ВКЛЮЧИТЕЛНО ЗАВИСИМОСТИ

MH1A

Колко често лицето е имало известен интерес към различни занимания или е изпитало удоволствие от такива през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1B

Колко често лицето е изпитвало чувство на потиснатост, депресия или безнадеждност през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1C

Колко често лицето е изпитвало затруднения да заспи или да спи непробудно, или е спало прекалено дълго през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1D

Колко често лицето е изпитвало умора или липса на енергия през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1E

Колко често лицето е страдало от липса на апетит или е преяждало през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1F

Колко често през последните 2 седмици респондентът е изпитвал отрицателни емоции към себе си, чувство за провал или чувство, че е разочаровал себе си или семейството си

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1G

Колко често лицето е изпитвало затруднения да се съсредоточи върху заниманията си, като например четене на вестник или гледане на телевизия през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH1H

Колко често през последните 2 седмици лицето се е движело или е говорило толкова бавно, че останалите може да са забелязали това, или е изпитвало такава нервност или безпокойство, че се е движело много повече от обичайното

Последните 2 седмици

1

Изобщо не се е случвало

Всички

2

Няколко дни

3

Повече от половината дни

4

Почти всеки ден

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH2A

Лицето се е чувствало весело и в добро настроение през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

През цялото време

Всички

2

През по-голямата част от времето

3

През повече от половината от времето

4

През по-малко от половината от времето

5

През част от времето

6

В нито един момент

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH2B

Лицето се е чувствало спокойно и отпуснато през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

През цялото време

Всички

2

През по-голямата част от времето

3

През повече от половината от времето

4

През по-малко от половината от времето

5

През част от времето

6

В нито един момент

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH2C

Лицето се е чувствало дейно и енергично през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

През цялото време

Всички

2

През по-голямата част от времето

3

През повече от половината от времето

4

През по-малко от половината от времето

5

През част от времето

6

В нито един момент

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH2D

Лицето се е събуждало свежо и отпочинало през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

През цялото време

Всички

2

През по-голямата част от времето

3

През повече от половината от времето

4

През по-малко от половината от времето

5

През част от времето

6

В нито един момент

-1

Не е посочено

-3

Аналог

MH2E

Лицето е изпитало чувството, че ежедневието му е запълнено с интересни неща през последните 2 седмици

Последните 2 седмици

1

През цялото време

Всички

2

През по-голямата част от времето

3

През повече от половината от времето

4

През по-малко от половината от времето

5

През част от времето

6

В нито един момент

-1

Не е посочено

-3

Аналог

Подробна тема: ФУНКЦИОНАЛНИ ОГРАНИЧЕНИЯ

PL1

Лицето носи очила или контактни лещи

Текущо

1

Да

Всички

2

Не

3

Лицето е незрящо

-1

Не е посочено

PL2

Трудности при виждане, дори с очила или контактни лещи

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако PL1 = 1, 2, или -1

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PL3

Лицето използва слухов апарат

Текущо

1

Да

Всички

2

Не

3

Лицето е напълно глухо

-1

Не е посочено

PL4

Лицето изпитва затруднения да чува казаното при разговор с друго лице в тихо помещение дори когато използва слухов апарат

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако PL3 = 1, 2, или -1

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PL5

Лицето изпитва затруднения да чува казаното при разговор с друго лице в шумно помещение дори когато използва слухов апарат

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако PL3 = 1, 2, или -1

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PL6

Лицето изпитва затруднения да ходи половин километър по равен терен дори когато използва помощни средства

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

PL7

Лицето изпитва затруднения да се изкачи или да слезе по 12 стъпала

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

PL8

Лицето изпитва затруднения при запомняне или концентрация

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

PL8A

Лицето изпитва затруднения при общуване (в ежедневни езикови ситуации — например лицето да разбира другите и те да го разбират)

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

PL9

Лицето изпитва затруднения да отхапва и дъвче твърди храни

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Ако AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ЗАТРУДНЕНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕТО НА ДЕЙНОСТИ, СВЪРЗАНИ С ЛИЧНАТА ГРИЖА

PC1A

Лицето изпитва затруднения да се храни

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC1B

Лицето изпитва затруднения да легне в легло или да се седне на стол, както и да се стане от легло или от стол

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC1C

Лицето изпитва затруднения да се облече или съблече

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC1D

Лицето изпитва затруднения да използва тоалетна

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC1E

Лицето изпитва затруднения да се изкъпе във вана или под душ

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC2

Лицето обикновено ползва помощ при една или повече дейности по самообслужване: хранене, лягане в легло или сядане на стол, както и ставане от легло или от стол, обличане и събличане, ползване на тоалетна, къпане във вана или под душ

Текущо

1

Да, при най-малко една дейност

ако [(AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55] и [(PC1A = 2 или 3 или 4) или (PC1B = 2 или 3 или 4) или (PC1C = 2 или 3 или 4) или (PC1D = 2 или 3 или 4) или (PC1E = 2 или 3 или 4)]

2

Не

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

PC3

Лицето се нуждае от помощ или от повече помощ при една или повече дейности по самообслужване: хранене, лягане в легло или сядане на стол, както и ставане от легло или от стол, обличане и събличане, ползване на тоалетна, къпане във вана или под душ

Текущо

1

Да, при най-малко една дейност

ако [(AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55] и [(PC1A = 2 или 3 или 4) или (PC1B = 2 или 3 или 4) или (PC1C = 2 или 3 или 4) или (PC1D = 2 или 3 или 4) или (PC1E = 2 или 3 или 4)]

2

Не

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ЗАТРУДНЕНИЯ ПРИ ИЗВЪРШВАНЕТО НА ДОМАКИНСКИ ДЕЙНОСТИ

HA1A

Лицето изпитва затруднения да приготвя ястия

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1B

Лицето изпитва затруднения да използва телефон

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1C

Лицето изпитва затруднения да пазарува

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1D

Лицето изпитва затруднения да следи лекарствено лечение

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1E

Лицето изпитва затруднения да извършва лека домакинска работа

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1F

Лицето изпитва затруднения да извършва спорадична тежка домакинска работа

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA1G

Лицето изпитва затруднения да се занимава с финансови въпроси и с ежедневни административни задачи

Текущо

1

Не изпитва затруднения

ако (AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не е приложимо (лицето никога не е опитвало да направи това или няма нужда да го прави)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA2

Лицето обикновено ползва помощ при една или повече свързани с домакинството дейности: приготвяне на ястия, използване на телефон, пазаруване, следене на лекарствено лечение, извършване на лека или спорадична тежка домакинска работа, занимаване с финансови въпроси и ежедневни административни задачи

Текущо

1

Да, при най-малко една дейност

ако [(AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55] и [(HA1A = 2, 3 или 4) или (HA1B = 2, 3 или 4) или (HA1C = 2, 3 или 4) или (HA1D = 2, 3 или 4) или (HA1E = 2, 3 или 4) или (HA1F = 2, 3 или 4) или (HA1G = 2, 3 или 4)]

2

Не

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

HA3

Лицето се нуждае от помощ или от повече помощ при една или повече свързани с домакинството дейности: приготвяне на ястия, използване на телефон, пазаруване, следене на лекарствено лечение, извършване на лека или спорадична тежка домакинска работа, занимаване с финансови въпроси и ежедневни административни задачи

Текущо

1

Да, при най-малко една дейност

ако [(AGE < 55 и HS3 = 1 или 2) или AGE ≥ 55] и [(HA1A = 2, 3 или 4) или (HA1B = 2, 3 или 4) или (HA1C = 2, 3 или 4) или (HA1D = 2, 3 или 4) или (HA1E = 2, 3 или 4) или (HA1F = 2, 3 или 4) или (HA1G = 2, 3 или 4)]

2

Не

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ВРЕМЕННИ ОГРАНИЧЕНИЯ НА ДЕЙНОСТТА (ПОРАДИ ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ)

AW2

Брой дни на отсъствие от работа поради лични здравословни проблеми през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

0 —365

Брой

ако MAINSTAT = 10

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ПРЕЧКИ ЗА УЧАСТИЕТО В ОПРЕДЕЛЕНИ ОБЛАСТИ НА ЖИВОТА

BA1

Лицето изпитва затруднения при напускане на дома поради трайни здравословни проблеми (хронични заболявания или увреждания)

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не се интересува от тази дейност/Не желае да го направи

-1

Не е посочено

BA2

Лицето изпитва затруднения при използването на различни видове транспорт поради трайни здравословни проблеми

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не се интересува от тази дейност/Не желае да го направи

-1

Не е посочено

BA3

Лицето изпитва затруднения при достъп до обществени сгради, включително придвижване вътре в сградите и използване на помещения вътре в сградите поради трайни здравословни проблеми

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не се интересува от тази дейност/Не желае да го направи

-1

Не е посочено

BA4 (незадължително)

Основна причина, на която се дължат изпитваните затруднения (различна от трайни здравословни проблеми)

Текущо

1

Липса на пари, не може да си го позволи

ако има такива, BA1, BA2 или BA3 = 2 или 3 или 4

2

Липса на увереност

3

Отношение на други хора

4

Липса на удобен или наличен транспорт

5

Трудности при пътуване с транспорт (като например качване или слизане от транспорт, липса на свободни места, твърде неудобно)

6

Трудности при паркиране (например недостатъчно места)

7

Лоша инфраструктура и достъпност на сградите (липса на асансьори, рампи, знаци, твърде тесни врати, неприспособени тоалетни и др.)

8

Други причини

9

Няма

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

BA5

Лицето изпитва затруднения при участието в социални дейности, като например семейни събирания или срещи с приятели, излизане на вечеря, посещаване на социални мероприятия поради трайни здравословни проблеми

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не се интересува от тази дейност/Не желае да го направи

-1

Не е посочено

BA6 (незадължително)

Основна причина, на която се дължат изпитваните затруднения при участието в социални дейности (различна от трайни здравословни проблеми)

Текущо

1

Лицето е твърде заето (поради професионални и семейни задължения, полагане на грижи или други отговорности)

ако BA5 = 2 или 3 или 4

2

Липса на пари, не може да си го позволи

3

Липса на увереност

4

Отношение на други хора

5

Липса на осведоменост и информация

6

Екологични бариери/липса на благоприятна среда (например трудности при достъпа и използването на обществен транспорт, достъп до или използване на сгради, магазини, лесно придвижване по улиците, паркинг и др.)

7

Други причини

8

Няма

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

BA7

Лицето изпитва затруднения при използването на интернет поради трайни здравословни проблеми

Текущо

1

Не изпитва затруднения

Всички

2

Изпитва известни затруднения

3

Изпитва големи затруднения

4

Лицето изобщо не може да прави това

5

Не се интересува от тази дейност/Не желае да го направи

-1

Не е посочено

Подробна тема: ИЗПОЛЗВАНЕ НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ И ДЪЛГОСРОЧНИ ГРИЖИ

HO12

Брой нощи като хоспитализиран пациент през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

0 —365

Брой

Всички

-1

Не е посочено

HO34

Брой приеми като амбулаторен пациент през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

0 —365

Брой

Всички

-1

Не е посочено

AM1

Последно посещение при зъболекар или ортодонт

(за собствено лечение)

Последните 12 месеца

1

Преди по-малко от 6 месеца

Всички

2

Преди 6 до 12 месеца

3

Преди 12 месеца или по-отдавна

4

Никога

-1

Не е посочено

AM2

Последна консултация с общопрактикуващ или семеен лекар (за собствено лечение)

Последните 12 месеца

1

Преди по-малко от 12 месеца

Всички

2

Преди 12 месеца или по-отдавна

3

Никога

-1

Не е посочено

AM3

Брой консултации с общопрактикуващ или семеен лекар през последните четири седмици (за собствено лечение)

Последните 4 седмици

0 —99

Брой

ако AM2 = 1

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

AM4

Последна консултация с медицински специалист или хирург (за собствено лечение)

Последните 12 месеца

1

Преди по-малко от 12 месеца

Всички

2

Преди 12 месеца или по-отдавна

3

Никога

-1

Не е посочено

AM5

Брой консултации с медицински специалист или хирург през последните четири седмици (за собствено лечение)

Последните 4 седмици

0 —99

Брой

ако AM4 = 1

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

AM6A

Консултация с физиотерапевт или кинезитерапевт през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

AM6B

Консултация с психолог, психотерапевт или психиатър през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

LT1

Лицето получава редовно (поне веднъж седмично) неформални грижи или помощ поради хронично заболяване или увреждане или поради напреднала възраст

Последните 12 месеца

1

Да, основно от член на семейството

Всички

2

Да, основно от лице, което не е член на семейството

3

Не

-1

Не е посочено

LT2

Лицето получава редовно (поне веднъж седмично) домашни (професионални) грижи поради хронично заболяване или увреждане или поради напреднала възраст

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

LT3

Брой часове седмично, през които редовно получава (професионални) домашни грижи за лични нужди

Последните 2 седмици

1

По-малко от 5 часа на седмица

ако LT2 = 1

2

5 часа или повече, но по-малко от 10 часа на седмица

3

10 часа или повече, но по-малко от 20 часа на седмица

4

20 часа или повече, но по-малко от 30 часа на седмица

5

30 часа или повече, но по-малко от 40 часа на седмица

6

40 часа или повече на седмица

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

Подробна тема: ПРИЕМ НА ЛЕКАРСТВА

MD1

Прием на какъвто и да е вид лекарства, предписани от лекар, през последните две седмици (с изключение на противозачатъчни средства)

Последните 2 седмици

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

MD2

Прием на какъвто и да е вид лекарства, билкови медицински продукти или витамини, непредписани от лекар, през последните две седмици (с изключение на противозачатъчни средства)

Последните 2 седмици

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

Подробна тема: ПРЕВАНТИВНИ ГРИЖИ

PA1

Последно ваксиниране срещу грип

Последните 12 месеца

ГГГГ-ММ

Месец и година на ваксинацията

Всички

1

Твърде отдавна (преди предходната календарна година)

2

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA2

Последно измерване на кръвното налягане от медицински специалист

Последните 5 години

1

През последните 12 месеца

Всички

2

Преди 1 до 3 години

3

Преди 3 до 5 години

4

5 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA3

Последно измерване на нивото на холестерола от медицински специалист

Последните 5 години

1

През последните 12 месеца

Всички

2

Преди 1 до 3 години

3

Преди 3 до 5 години

4

5 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA4

Последно измерване на нивото на кръвната захар от медицински специалист

Последните 5 години

1

През последните 12 месеца

Всички

2

Преди 1 до 3 години

3

Преди 3 до 5 години

4

5 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA5

Последно извършен тест за скрита кръв в изпражненията

Последните 3 години

1

През последните 12 месеца

Всички

2

Преди 1 до 2 години

3

Преди 2 до 3 години

4

3 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA6

Последно извършена колоноскопия

Последните 10 години

1

През последните 12 месеца

Всички

2

Преди 1 до 5 години

3

Преди 5 до 10 години

4

10 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PA7

Последно извършена мамография (рентгенова снимка на гърдата)

Последните 3 години

1

През последните 12 месеца

ако SEX = 2

2

Преди 1 до 2 години

3

Преди 2 до 3 години

4

3 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

PA8

Последно направена цитонамазка

Последните 3 години

1

През последните 12 месеца

ако SEX = 2

2

Преди 1 до 2 години

3

Преди 2 до 3 години

4

3 години или повече

5

Никога

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Коефициент

Подробна тема: ДОСТЪП ДО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

UN1A

Неудовлетворена потребност от здравни грижи през последните 12 месеца поради дълъг списък на чакащи

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

3

Не са били необходими здравни грижи

-1

Не е посочено

-3

Аналог

UN2A

Неудовлетворени потребности от грижи за психичното здраве

Последните 12 месеца

1

Да, имало е поне един случай, в който респондентът наистина се е нуждаел от грижи за психичното здраве, но не ги е получил

Всички

2

Не, не е имало случай, в който респондентът наистина се е нуждаел от грижи за психичното здраве, но не ги е получил

3

Не са били необходими грижи за психичното здраве

-1

Не е посочено

-3

Аналог

UN2B

Основна причина за неудовлетворените потребности от грижи за психичното здраве

Последните 12 месеца

1

Лицето не може да си го позволи (твърде скъпо)

ако UN2A = 1

2

Списък на чакащите (дълги периоди на изчакване)

3

Лицето не може да отдели време заради работа, грижа за деца или други лица

4

Твърде далеч е, за да пътува до там, или няма транспорт

5

Има опасения във връзка с поверителността и доверието

6

Страхува се от отрицателна реакция или коментари от роднини, приятели или колеги

7

Страхува се от самата консултация или лечение (например страх от отрицателен резултат или от странични ефекти от лекарства)

8

Не знае къде да потърсите помощ

9

Други причини

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

Подробна тема: РЪСТ И ТЕГЛО

BM1

Височина без обувки

Текущо

50 —250

Стойност

Всички

-1

Не е посочено

BM2

Тегло без дрехи и обувки

Текущо

20 —350

Стойност

Всички

-1

Не е посочено

Подробна тема: ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ

PE1

Полагане на физически усилия при извършване на работни задачи (както платена, така и неплатена работна дейност)

Текущо

1

Най-вече в седнало или изправено положение

Всички

2

Най-вече ходене или задачи, свързани с умерени физически усилия

3

Най-вече тежък физически труд или работа, изискваща големи физически усилия

4

Лицето не извършва никакви работни задачи

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PE2

Брой дни през типична седмица, през които лицето отива до определени места или се връща от там, като непрекъснато се движи пеша в продължение на най-малко 10 минути

Текущо

1 —7

Брой

Всички

0

Лицето никога не извършва такива физически дейности

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PE3

Продължителност на ходенето пеша до определени места или на връщане от там през типичен ден

Текущо

1

10—29 минути на ден

ако PE2 ≠ 0

2

30—59 минути на ден

3

1 час или повече, но по-малко от 2 часа на ден

4

2 часа или повече, но по-малко от 3 часа на ден

5

3 часа или повече на ден

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

PE4

Брой дни през обичайно протичаща седмица, в които лицето отива до определени места или се връща от там с непрекъснато каране на колело от най-малко 10 минути

Текущо

1 —7

Брой

Всички

0

Лицето никога не извършва такива физически дейности

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PE5

Продължителност на карането на колело до определени места или на връщане от там през типичен ден

Текущо

1

10—29 минути на ден

ако PE4 ≠ 0

2

30—59 минути на ден

3

1 час или повече, но по-малко от 2 часа на ден

4

2 часа или повече, но по-малко от 3 часа на ден

5

3 часа или повече на ден

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

PE6

Брой дни през типична седмица, през които в продължение на най-малко 10 минути лицето непрекъснато спортува или се занимава с фитнес или физически дейности за свободното време, които учестяват поне малко дишането или сърдечния пулс

Текущо

1 —7

Брой

Всички

0

Лицето никога не извършва такива физически дейности

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PE7

Време, посветено на спорт, фитнес или физически дейности за свободното време през типична седмица

Текущо

HH:MM:00

Брой часове и минути

ако PE6 ≠ 0

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

PE8

Брой дни през типична седмица, през които лицето се занимава с дейности за укрепване на мускулатурата

Текущо

1 —7

Брой

Всички

0

Лицето никога не извършва такива физически дейности

-1

Не е посочено

-3

Аналог

PE9

Времето, прекарано в седнало положение, през типичен ден

Текущо

HH:MM:00

Брой часове и минути

Всички

-1

Не е посочено

-3

Аналог

Подробна тема: ХРАНИТЕЛНИ НАВИЦИ

DH1

Колко често лицето консумира плодове, без да се включва сок

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

DH2

Брой порции плодове на ден, без да се включва сок

Текущо

1 —99

Брой

ако DH1 = 1

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

DH3

Колко често лицето консумира зеленчуци или салата, без да се включват сок и картофи

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

DH4

Брой порции зеленчуци или салата на ден, без да се включват сок и картофи

Текущо

1 —99

Брой

ако DH3 = 1

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

DH5

Колко често лицето консумира чист плодов или зеленчуков сок

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

DH6

Колко често лицето консумира подсладени със захар безалкохолни напитки

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

DH7

Колко често лицето консумира червено месо

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

DH8

Колко често лицето консумира преработени месни продукти

Текущо

1

Веднъж или повече от веднъж на ден

Всички

2

4—6 пъти седмично

3

1—3 пъти седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

Подробна тема: ПУШЕНЕ

SK1

Тип навици на тютюнопушене

Текущо

1

Ежедневно пушене

Всички

2

Епизодично пушене

3

Лицето не пуши

-1

Не е посочено

SK2

Среден брой цигари на ден

Текущо

0 —99

Брой

ако SK1 = 1

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

SK3

Преди лицето е пушело ежедневно

Текущо

1

Да

ако SK1 = 2, 3, или -1

2

Не

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

SK4

Брой години ежедневно тютюнопушене

Текущо

0 —99

Брой

Ако SK1 = 1 или

ако (SK1 = 2, 3, или -1

и SK3 = 1)

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

SK5

Колко често лицето е изложено на цигарен дим в закрити помещения

Текущо

1

Ежедневно, 1 час или повече

Всички

2

Ежедневно, по-малко от 1 час

3

Поне веднъж седмично

4

По-рядко от веднъж седмично

5

Никога или почти никога

-1

Не е посочено

-3

Аналог

SK6A

Тип навици при използване на нагреваеми тютюневи изделия

Текущо

1

Употреба на ден

Всички

2

От време на време

3

Вече не

4

Никога

-1

Не е посочено

SK6B

Тип навици при пушене на електронни цигари или използване на сходни електронни устройства

Текущо

1

Ежедневно

Всички

2

Епизодично

3

Вече не

4

Никога

-1

Не е посочено

Подробна тема: УПОТРЕБА НА АЛКОХОЛ

AL1

Колко често лицето е консумирало алкохолни напитки от какъвто и да е вид (бира, вино, ябълково вино, силни алкохолни напитки, коктейли, премикси, ликьори, домашни алкохолни напитки и др.) през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Всеки ден или почти всеки ден

Всички

2

5—6 дни на седмица

3

3—4 дни на седмица

4

1—2 дни на седмица

5

2—3 дни на месец

6

Веднъж месечно

7

По-малко от веднъж в месеца

8

Лицето не е консумирало алкохол през последните 12 месеца, тъй като вече не консумира алкохол

9

Лицето никога не е консумирало алкохол или само няколко пъти в много малки количества

-1

Не е посочено

-3

Аналог

AL2

Колко често лицето консумира алкохолни напитки за периода от понеделник до четвъртък

Текущо

1

И през четирите дни

ако AL1 = 1, 2, 3 или 4

2

През три от четирите дни

3

През два от четирите дни

4

През един от четирите дни

5

През нито един от четирите дни

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

AL3

Среден брой алкохолни (стандартни) на ден за периода от понеделник до четвъртък

Текущо

1

16 или повече напитки на ден

ако (AL1 = 1, 2, 3 или 4) и (AL2 = 1, 2, 3 или 4)

2

10—15 напитки на ден

3

6—9 напитки на ден

4

4—5 напитки на ден

5

3 напитки на ден

6

2 напитки на ден

7

1 напитка на ден

8

0 напитка на ден

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

AL4

Колко често лицето консумира алкохолни напитки за периода от петък до неделя

Текущо

1

И през трите дни

ако AL1 = 1, 2, 3 или 4

2

През два от трите дни

3

През един от трите дни

4

През нито един от трите дни

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

AL5

Среден брой алкохолни (стандартни) напитки на ден за периода от петък до неделя

Текущо

1

16 или повече напитки на ден

ако (AL1 = 1, 2, 3 или 4) и (AL4 = 1, 2 или 3)

2

10—15 напитки на ден

3

6—9 напитки на ден

4

4—5 напитки на ден

5

3 напитки на ден

6

2 напитки на ден

7

1 напитка на ден

8

0 напитка на ден

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

AL6

Колко често лицето е консумирало единични рискови количества алкохол (еквивалентни на 60 g чист етанол или повече) през последните 12 месеца

Последните 12 месеца

1

Всеки ден или почти всеки ден

ако AL1 = 1, 2, 3

4, 5, 6 или 7

2

5—6 дни на седмица

3

3—4 дни на седмица

4

1—2 дни на седмица

5

2—3 дни на месец

6

Веднъж месечно

7

По-малко от веднъж в месеца

8

Лицето не е консумирало такива единични количества през последните 12 месеца

9

Лицето никога не е консумирало такива единични количества

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

Подробна тема: СОЦИАЛНИ И ЕКОЛОГИЧНИ ФАКТОРИ

SS1

Брой близки хора, на които лицето може да разчита в случай на сериозни лични проблеми

Текущо

1

Няма

Всички

2

1 или 2

3

3 до 5

4

6 или повече

-1

Не е посочено

-3

Аналог

SS2

Доколко други хора показват загриженост по отношение на заниманията на респондента

Текущо

1

Голяма загриженост и интерес

Всички

2

Известна загриженост и интерес

3

Не е ясно доколко

4

Малко загриженост и интерес

5

Никаква загриженост и интерес

-1

Не е посочено

-3

Аналог

SS3

Колко лесно лицето може да получи практическа помощ от съседите в случай на нужда

Текущо

1

Много лесно

Всички

2

Лесно

3

Възможно

4

Трудно

5

Много трудно

-1

Не е посочено

-3

Аналог

IC12

Предоставяне на грижи или помощ на едно или повече лица, страдащи от свързан с възрастта проблем, хронично заболяване или увреждане, поне веднъж седмично

Текущо

1

Да, на член(ове) на семейството на респондента

Всички

2

Да, на лица, които не са членове на семейството на респондента

3

Не

-1

Не е посочено

-3

Аналог

IC3

Брой часове на седмица, в които респондентът предоставя грижи или помощ на лицето(лицата), страдащи от хронично заболяване или увреждане, или свързан с възрастта проблем

Текущо

1

По-малко от 5 часа на седмица

ако IC12 = 1 или 2

2

5 часа или повече, но по-малко от 10 часа на седмица

3

10 часа или повече, но по-малко от 20 часа на седмица

4

20 часа или повече, но по-малко от 30 часа на седмица

5

30 часа или повече, но по-малко от 40 часа на седмица

6

40 часа или повече на седмица

-1

Не е посочено

-2

Не е приложимо

-3

Аналог

Подробна тема: САМОУБИЙСТВО (НЕЗАДЪЛЖИТЕЛНО)

SU1

Лицето е имало мисли за самоубийство

Последните 12 месеца

1

Да

Всички

2

Не

-1

Не е посочено

-3

Аналог

SU2

Лицето е правило опит за самоубийство

През целия живот

1

Да, през последните 12 месеца

Всички

2

Да, но не през последните 12 месеца

3

Не

-1

Не е посочено

-3

Аналог


ПРИЛОЖЕНИЕ III

Национални територии, които са изключени от извадката

Държава

Национални територии

Франция

Френски отвъдморски департаменти и територии

Кипър

Неконтролираната от държавата част от територията

Нидерландия

Карибски острови (Бонер, Синт Еустациус и Саба)

Ирландия

Всички острови в открито море с изключение на Achill, Bull, Cruit, Gorumna, Inishnee, Lettermore, Lettermullan и Valentia


ПРИЛОЖЕНИЕ IV

ПРОМЕНЛИВИ, ЗА КОИТО ЕВРОСТАТ НЕ ТРЯБВА ДА ИЗПОЛЗВА ЗАМЕСТВАЩИ ОТГОВОРИ ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ НА ПОКАЗАТЕЛИТЕ

HS1

Общо здравословно състояние по лична преценка

CD2

Лична преценка за общото здраве на устната кухина

PN1

Интензивност на телесната болка през последните 4 седмици

PN2

Степен, в която болката е пречила на извършването на обичайната работа през последните 4 седмици (включително както работата извън дома, така и работата в домакинството)

MH1A

Колко често лицето е имало известен интерес към различни занимания или е изпитало удоволствие от такива през последните 2 седмици

MH1B

Колко често лицето е изпитвало чувство на потиснатост, депресия или безнадеждност през последните 2 седмици

MH1C

Колко често лицето е изпитвало затруднения да заспи или да спи непробудно, или е спало прекалено дълго през последните 2 седмици

MH1D

Колко често лицето е изпитвало умора или липса на енергия през последните 2 седмици

MH1E

Колко често лицето е страдало от липса на апетит или е преяждало през последните 2 седмици

MH1F

Колко често през последните 2 седмици лицето е било неудовлетворено от себе си или е имало усещането, че е неудачник или че е разочаровало себе си или семейството си

MH1G

Колко често лицето е изпитвало затруднения да се съсредоточи върху заниманията си, като например четене на вестник или гледане на телевизия през последните 2 седмици

MH1H

Колко често през последните 2 седмици лицето се е движело или е говорило толкова бавно, че останалите може да са забелязали това, или е изпитвало такава нервност или безпокойство, че се е движело много повече от обичайното

MH2A

Лицето се е чувствало весело и в добро настроение през последните 2 седмици

MH2B

Лицето се е чувствало спокойно и отпуснато през последните 2 седмици

MH2C

Лицето се е чувствало дейно и енергично през последните 2 седмици

MH2D

Лицето се е събуждало свежо и отпочинало през последните 2 седмици

MH2E

Лицето е изпитало чувството, че ежедневието му е запълнено с интересни неща през последните 2 седмици

PA1

Последно ваксиниране срещу грип

PA2

Последно измерване на кръвното налягане от медицински специалист

PA3

Последно измерване на нивото на холестерола от медицински специалист

PA4

Последно измерване на нивото на кръвната захар от медицински специалист

PA5

Последно извършен тест за скрита кръв в изпражненията

PA6

Последно извършена колоноскопия

PA7

Последно извършена мамография (рентгенова снимка на гърдата)

PA8

Последно направена цитонамазка

UN1A

Неудовлетворена потребност от здравни грижи през последните 12 месеца поради дълъг списък на чакащи

UN2A

Неудовлетворени потребности от грижи за психичното здраве

UN2B

Основна причина за неудовлетворените потребности от грижи за психичното здраве

PE1

Полагане на физически усилия при извършване на работни задачи (както платена, така и неплатена работна дейност)

PE2

Брой дни през типична седмица, през които лицето отива до определени места или се връща от там, като непрекъснато се движи пеша в продължение на най-малко 10 минути

PE3

Продължителност на ходенето пеша до определени места или на връщане от там през типичен ден

PE4

Брой дни в обичайна седмица, в които лицето отива до определени места или се връща оттам, като непрекъснато кара колело най-малко 10 минути

PE5

Продължителност на карането на колело до определени места или на връщане от там през типичен ден

PE6

Брой дни през типична седмица, през които в продължение на най-малко 10 минути лицето непрекъснато спортува или се занимава с фитнес или физически дейности за свободното време, които учестяват поне малко дишането или сърдечния пулс

PE7

Време, посветено на спорт, фитнес или физически дейности за свободното време през типична седмица

PE8

Брой дни през типична седмица, през които лицето се занимава с дейности за укрепване на мускулатурата

PE9

Времето в обичаен ден, прекарано в седнало положение

DH1

Колко често лицето консумира плодове, без да се включва сок

DH2

Брой порции плодове на ден, без да се включва сок

DH3

Колко често лицето консумира зеленчуци или салата, без да се включват сок и картофи

DH4

Брой порции зеленчуци или салата на ден, без да се включват сок и картофи

DH5

Колко често лицето консумира чист плодов или зеленчуков сок

DH6

Колко често лицето консумира подсладени със захар безалкохолни напитки

DH7

Колко често лицето консумира червено месо

DH8

Колко често лицето консумира преработени месни продукти

SK5

Колко често лицето е изложено на цигарен дим в закрити помещения

AL1

Колко често лицето е консумирало алкохолни напитки от какъвто и да е вид (бира, вино, ябълково вино, силни алкохолни напитки, коктейли, премикси, ликьори, домашни алкохолни напитки и др.) през последните 12 месеца

AL2

Колко често лицето консумира алкохолни напитки за периода от понеделник до четвъртък

AL3

Среден брой алкохолни (стандартни) на ден за периода от понеделник до четвъртък

AL4

Колко често лицето консумира алкохолни напитки за периода от петък до неделя

AL5

Среден брой алкохолни (стандартни) напитки на ден за периода от петък до неделя

AL6

Колко често лицето е консумирало единични рискови количества алкохол (еквивалентни на 60 g чист етанол или повече) през последните 12 месеца

SS1

Брой близки хора, на които лицето може да разчита в случай на сериозни лични проблеми

SS2

Доколко други хора показват загриженост по отношение на заниманията на респондента

SS3

Колко лесно лицето може да получи практическа помощ от съседите в случай на нужда

IC12

Връзка на респондента с лицата, страдащи от хронично заболяване или увреждане, или свързан с възрастта проблем, на които той предоставя грижи или помощ поне веднъж седмично

IC3

Брой часове на седмица, в които респондентът предоставя грижи или помощ на лицето(лицата), страдащи от хронично заболяване или увреждане, или свързан с възрастта проблем


ПРИЛОЖЕНИЕ V

Ключови променливи, за които трябва да се прилагат методи за статистическо условно импутиране, когато липсата на отговор надвишава 5 %

MAINSTAT

Статут на основната дейност (определен от лицето)

HATLEVEL

Завършена образователна степен (най-високата завършена образователна степен)

HHINCOME

Нетен текущ месечен доход на домакинството

HS3

Ограничения на дейността поради здравословни проблеми


ПРИЛОЖЕНИЕ VI

Подробни изисквания и съдържание на докладите за качеството

АКТУАЛИЗИРАНЕ НА МЕТАДАННИТЕ

Датата, на която даденият елемент на метаданните е добавен или променен в базата данни.

СТАТИСТИЧЕСКО ПРЕДСТАВЯНЕ

1)   Описание на данните

Наименование на изследването на национално равнище, година на изследването, връзка към уебсайта на изследването.

2)   Системи за класификация

Версията на класификацията, използвана в данните, и евентуалните отклонения от европейските статистически стандарти или от международните стандарти.

3)   Статистически понятия и определения

Списък на понятия и променливи, включително категориите отговори, които се отклоняват от стандартните определения, като се посочват използваните национални понятия и всички разлики между националните понятия и съответните стандартни определения.

МЕРНА ЕДИНИЦА

Единицата, в която се измерват стойностите на данните.

РЕФЕРЕНТЕН ПЕРИОД

Периодът от време, за който се отнася измереното наблюдение.

ИНСТИТУЦИОНАЛНИЯ МАНДАТ

Законодателен акт, набор от правила или друг официален набор от инструкции, с които на организацията се възлагат отговорността и правомощията за събиране, обработване и разпространение на статистически данни.

ПОЛИТИКА ПО РАЗПРОСТРАНЕНИЕ

Правила за разпространението на статистически данни до всички заинтересовани страни.

ЧЕСТОТА НА РАЗПРОСТРАНЕНИЕ

Времевият интервал, на който се разпространяват статистическите данни в даден период.

СТАТИСТИЧЕСКА ОБРАБОТКА

1)   Изходни данни

Описание на източника на данни, използван за изграждане на рамката на извадката (например регистър на населението, жилищен регистър, преброяване на населението и друго изследване), честота на актуализиране и година на последната актуализация на източника на данни, както и метод, използван за получаване или създаване на рамката на извадката. Когато като източник на данни е използвано друго изследване, се посочва наименованието на изследването.

По отношение на формирането на извадката:

методи за формиране на извадката (напр. случайна извадка, систематична извадка, стратифицирана извадка, гнездова извадка, многоетапна извадка, съчетание от начини на формиране). Ако държавите членки използват стратифицирана извадка, се докладват критериите за стратификация и подстратификация. Ако държавите членки използват многоетапна извадка, се описват различните етапи и съответните вероятности (равностойна, неравностойна, пропорционална на размера). Ако държавите членки използват съчетание от начини на формиране, тези начини се описват;

размер на извадката.

2)   Събиране на данни

Описание на методите, използвани за провеждане на интервюто, включително PAPI, CATI, CAPI, CASI, CAWI (1), смесен режим и/или други източници, като регистри и други изследвания. Изброяват се променливите, събирани въз основа на други източници.

3)   Съставяне на данни

Всеки етап от претеглянето се описва поотделно: тегло по начин на формиране на извадката; корекции на теглото при липса на отговор, корекции на теглото, прилагани към външни източници на данни, като например използвани техники за калибриране и ниво и променливи, използвани за корекцията, всякакви други корекции на теглото, например твърде ниски стойности (trimming), кодиране във възходяща (или низходяща) посока на разпределението на теглото, за да се коригира в случаи на твърде големи отклонения), крайни тегла.

Ако се използва импутиране, се изброяват променливите, при които се импутират данни, описва се използваната процедура на импутиране и се обясняват причините за това. Броят на импутираните стойности се докладва като процент от общия брой наблюдения.

ТОЧНОСТ И НАДЕЖДНОСТ

1)   Извадкова грешка

Изискванията за точност са изразени като стандартни грешки за показателя, посочен в трета алинея, буква в) по-долу.

Държавите описват методологията за изчисляване на оценките на точността.

За следните показатели броят на респондентите (непретеглен), прогнозният дял (претеглен), стандартните грешки, доверителният интервал от 95 % (долна и горна граница) и дизайн ефектът (ако е приложимо/ако има такъв) се отчитат на национално равнище:

а)

респонденти на възраст 15 и повече години в добро или много добро здраве (въз основа на променлива HS1);

б)

респонденти на възраст 15 и повече години с трайни заболявания или здравословни проблеми (въз основа на променлива HS2);

в)

респонденти на възраст 15 и повече години, които са били силно ограничени по отношение на обичайно извършвани от хората дейности, тъй като са имали здравословни проблеми поне през последните 6 месеца (въз основа на променлива HS3);

г)

респонденти на възраст 15 и повече години, които са били хоспитализирани през последните 12 месеца (въз основа на променлива HO12);

д)

респонденти на възраст 18 и повече години, които страдат от затлъстяване (въз основа на променливите BM1 и BM2).

2)   Неизвадкова грешка

а)    Грешка при измерването

Описват се и се включват различните източници на грешки при измерването, които има вероятност да бъдат открити при изследването.

описание и тестване на въпросника;

описание на обучението за провеждане на интервю, например брой на дните за обучение, проверка на уменията преди започване на събирането на данни (процент на успеваемост и др.);

информация относно проучвания за проверка на въздействието на интервюиращия, като например повторно интервюиране, проучвания за проверка на отчетността или експерименти за разделяне на извадката (ако има такива) и резултати от моделите (ако има такива).

б)    Грешка поради липса на отговор

Липса на отговор от страна на единицата

Държавите членки изчисляват процентите на неотговорилите, както общо, така и за всеки начин на събиране на данни.

По отношение на държавите членки, в които са правени контролирани замествания в случаите на липса на отговор от страна на единицата, процентът на неотговорилите се изчислява преди и след заместването.

Разпределение на неотговорилите по характеристики и причини за липсата на отговор, доколкото има такива данни.

Описание на всички мерки, предприети за коригиране на липсата на отговор.

Ако се прилагат контролирани замествания в случаи на липса на отговор от страна на единицата и съгласно разпоредбите на член 6, се предоставят коефициенти на заместване, както и описание на метода за подбор на заместващи единици, основните характеристики на заместените единици в сравнение с първоначалните единици, разпределението на заместените (първоначалните) единици по брой на опитите за установяване на контакт, приемането на интервюто, както и резултатите от въпросника.

Брой единици, с които е осъществен успешен контакт преди и след заместването.

Брой на отговорилите домакинства преди и след заместването.

Необходимо е да се посочат размерът на общата извадка, броят на отговарящите и неотговарящите на изискванията единици и размерът на нетната извадка, включително единиците за заместване (размерът на постигнатата извадка).

Липса на отговор по позиция

За променливите относно здравето, изброени в образеца за метаданни по тази тема, се предоставя следната информация:

процент на лицата с валиден отговор (с изключение на липсващите стойности) за всяка променлива;

процентът на лицата с липсващи стойности (непретеглени и преди импутиране) за всяка променлива.

в)    Грешки, свързани с обработката

Информация, която трябва да бъде предоставена относно евентуални грешки при обработването и тяхното въздействие върху окончателните резултати от събирането на данни, произтичащи от неправилно прилагане на правилно планирани методи за изпълнение. Отчитат се основните грешки, открити в процеса след събирането на данните.

Описание на проверките на качеството, като например контрол на въвеждането на данни и контрол на кодирането и процеса на редактиране на данните.

Описват се процедурите за импутиране. Информация, която трябва да се предостави относно процента на импутиране, изчислен като дял на импутираните наблюдения (за всяка променлива) от общия брой наблюдения.

РЕВИЗИРАНЕ НА ДАННИТЕ

1)   Ревизиране на данните — политика

Предоставя се информация относно всяка политика, чието предназначение е да се гарантира прозрачността на разпространяваните данни и при която събраните предварителни данни впоследствие се ревизират. Ревизирането на данните се докладва.

2)   Ревизиране на данните — практика

График на ревизиите.

Основни причини за ревизиите и тяхното естество, например налични нови изходни данни и нови методи.

Въздействие на ревизиите върху показателите.


(1)  PAPI — традиционно персонално интервю на хартия; CATI — телефонно интервю; СAPI — персонално интервю с помощта на компютър; CASI — компютърно подпомагано интервю, което се попълва самостоятелно; CAWI — онлайн интервю с помощта на компютър.


ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/2529/oj

ISSN 1977-0618 (electronic edition)


Top