Choisissez les fonctionnalités expérimentales que vous souhaitez essayer

Ce document est extrait du site web EUR-Lex

Document 32023R0739

    Регламент за изпълнение (ЕС) 2023/739 на Комисията от 4 април 2023 година за предвиждане на спешна мярка за подпомагане на секторите на зърнените и маслодайните култури в България, Полша и Румъния

    C/2023/2431

    OB L 96, 5.4.2023, p. 80–84 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Statut juridique du document En vigueur

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2023/739/oj

    5.4.2023   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 96/80


    РЕГЛАМЕНТ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2023/739 НА КОМИСИЯТА

    от 4 април 2023 година

    за предвиждане на спешна мярка за подпомагане на секторите на зърнените и маслодайните култури в България, Полша и Румъния

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Регламент (ЕС) № 1308/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 17 декември 2013 г. за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и за отмяна на регламенти (ЕИО) № 922/72, (ЕИО) № 234/79, (ЕО) № 1037/2001 и (ЕО) № 1234/2007 на Съвета (1), и по-специално член 221, параграф 1 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Руското нашествие в Украйна на 24 февруари 2022 г. оказва въздействие върху търговското корабоплаване в украинските черноморски пристанища, откъдето се осъществява около 90 % от износа на украински зърнени и маслодайни култури. За да се избегнат заплахите за световната продоволствена сигурност и да се окаже подкрепа на украинските земеделски стопани, възникна спешна необходимост от алтернативни логистични маршрути. С цел улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна Съюзът предприе конкретни мерки, очертани в съобщението на Комисията, озаглавено „План за действие за коридорите на солидарността между ЕС и Украйна с цел улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна и на двустранната търговия с ЕС („коридори на солидарността между ЕС и Украйна“)“ (2).

    (2)

    Промяната на логистичните маршрути се изрази в по-високи разходи за транспорт на украинските зърнени и маслодайни култури до техните традиционни пазари, в резултат на което износът се пренасочи към пазара на Съюза.

    (3)

    Увеличеният внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна в близкоразположените държави — членки на Съюза, където са изградени основните коридори на солидарността между ЕС и Украйна, оказва въздействие върху местните земеделски стопани. В някои региони на Съюза допълнителният внос води до свръхпредлагане, понижава местните цени или пренасища логистичните вериги.

    (4)

    Предвид логистичните предизвикателства в държавите членки, разположени в близост до украинската граница, и положението с вътрешните доставки, се счита, че земеделските стопани в България, Полша и Румъния са най-засегнати, особено намиращите се най-близо до граничен или транзитен център. Спадът в цените на местните зърнени и маслодайни култури се отразява върху икономическата жизнеспособност на тези земеделски стопани и може да повлияе на техните решения за сеитба. Има вероятност това положение да доведе до бързо влошаване на производството в засегнатите райони, както и до затруднения при използването на коридорите на солидарността между ЕС и Украйна. Посоченото положение представлява специфичен проблем по смисъла на член 221 от Регламент (ЕС) № 1308/2013. Този специфичен проблем в ограничен брой региони в някои държави — членки на Съюза, не може да бъде разрешен посредством мерки на основание член 219 или член 220 от посочения регламент, тъй като не е конкретно свързан със съществуващо смущение на пазара или с конкретна заплаха за такова, нито с мерки за борба с разпространението на болести по животните или загуба на потребителско доверие поради рискове за общественото здраве, здравето на животните или на растенията. Освен това, с цел да се избегне бързо влошаване на производството на зърнени и маслодайни култури, е необходима спешна намеса, като например приемането на предвидените в член 221 от посочения регламент спешни мерки.

    (5)

    Поради това е целесъобразно на България, Полша и Румъния да се предоставят финансови безвъзмездни средства за подпомагане на земеделските стопани, засегнати от увеличения внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна, за строго необходим период. Следва да бъде определена наличната сума за всяка от тези държави членки, като се вземе предвид потенциалната загуба на производствена стойност за избрани култури и земеделските стопани в засегнатите региони.

    (6)

    България, Полша и Румъния следва да разпределят помощта по възможно най-ефективните канали въз основа на обективни и недискриминационни критерии, които отчитат степента на затрудненията, пред които са изправени земеделските стопани, отглеждащи зърнени и маслодайни култури в засегнатите райони, като същевременно гарантират, че тези земеделски стопани са крайните получатели на помощта, и не допускат смущения на пазара и нарушаване на конкуренцията.

    (7)

    Тъй като определената за България, Полша и Румъния сума би компенсирала само част от действителните загуби, които понасят земеделските стопани в засегнатите региони, на посочените държави членки следва да се даде възможност да предоставят допълнително национално подпомагане на тези производители съобразно условията и срока, определени в настоящия регламент.

    (8)

    С цел на България, Полша и Румъния да се предостави необходимата гъвкавост за разпределяне на помощта съобразно обстоятелствата, за да бъдат преодолени затрудненията на земеделските стопани, следва да им бъде позволено да я съчетават с друго подпомагане, финансирано от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

    (9)

    Тъй като помощта на Съюза се определя в евро и за да се осигури единно и едновременно прилагане на тази мярка, е необходимо да се определи дата за конвертиране в националните им валути на сумата, разпределена на неприелите еврото държави членки, какъвто е случаят с България, Полша и Румъния. Тъй като в настоящия регламент не се предвижда краен срок за подаване на заявленията за помощ, за целите на член 30, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/127 на Комисията (3) е целесъобразно датата на влизане в сила на настоящия регламент да се счита за правопораждащото събитие за определяне на обменния курс за сумите, установени в настоящия регламент.

    (10)

    По бюджетни съображения Съюзът следва да финансира разходите, направени от България, Полша и Румъния, само когато тези разходи са направени до определена дата за допустимост на разходите.

    (11)

    Подпомагането по тази спешна мярка следва да се изплати до 30 септември 2023 г. Тъй като след 30 септември 2023 г. не трябва да се извършват плащания, член 5, параграф 2 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/127 не следва да се прилага.

    (12)

    За да може Съюзът да контролира ефективността на тази спешна мярка, България, Полша и Румъния следва да представят на Комисията подробна информация относно нейното изпълнение.

    (13)

    За да се гарантира, че помощта ще достигне максимално бързо до земеделските стопани, на България, Полша и Румъния следва да се даде възможност да започнат незабавно да прилагат настоящия регламент. Поради това настоящият регламент следва да влезе в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    (14)

    Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Комитета за общата организация на селскостопанските пазари,

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    1.   На България, Полша и Румъния се предоставя помощ от Съюза в общ размер от 56 300 000 EUR за осигуряване на извънредно подпомагане на земеделските стопани, произвеждащи зърнените и маслодайните култури, посочени в приложението, при спазване на определените в настоящия регламент условия.

    2.   България, Полша и Румъния използват сумите по член 2 за мерки, насочени към компенсиране на земеделските стопани за икономическите загуби, дължащи се на увеличения внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна в засегнатите региони.

    3.   Мерките се предприемат въз основа на обективни и недискриминационни критерии, които отчитат икономическите загуби, претърпени от засегнатите земеделски стопани, и гарантират, че произтичащите от тях плащания не водят до смущения на пазара или нарушаване на конкуренцията.

    4.   Разходите на България, Полша и Румъния във връзка с плащанията за мерките по параграф 2 са допустими за помощ от Съюза само ако посочените плащания бъдат извършени до 30 септември 2023 г.

    5.   За целите на член 30, параграф 3 от Делегиран регламент (ЕС) 2022/127 датата на влизане в сила на настоящия регламент е правопораждащото събитие за определяне на обменния курс за сумите по член 2, параграф 1.

    6.   Мерките по настоящия регламент може да се съчетават с друго подпомагане, финансирано от Европейския фонд за гарантиране на земеделието и Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони.

    Член 2

    1.   Разходите, направени от Съюза в съответствие с член 1, не надвишават обща сума в размер на:

    а)

    16 750 000 EUR за България;

    б)

    29 500 000 EUR за Полша;

    в)

    10 050 000 EUR за Румъния.

    2.   България, Полша и Румъния могат да предоставят допълнителна национална помощ за мерките, предприети съгласно член 1, до максимум 100 % от съответната сума, определена в параграф 1 от настоящия член, въз основа на обективни и недискриминационни критерии, при условие че произтичащите от това плащания не водят до смущения на пазара или нарушаване на конкуренцията.

    3.   България, Полша и Румъния трябва да изплатят допълнителното подпомагане, посочено в параграф 2, в срок до 30 септември 2023 г.

    Член 3

    1.   България, Полша и Румъния незабавно и не по-късно от 30 юни 2023 г. нотифицират на Комисията следното:

    а)

    описание на мерките, които трябва да бъдат предприети;

    б)

    критериите, използвани за определяне на методите за предоставяне на помощта, и обосновката за разпределянето на помощта сред земеделските стопани;

    в)

    планираното въздействие на мерките с оглед компенсиране на икономическите загуби, причинени на земеделските стопани от вноса на зърнени и маслодайни култури от Украйна;

    г)

    действията, предприети за проверка на това дали е постигнато планираното въздействие на мерките;

    д)

    действията, предприети за избягване на нарушаването на конкуренцията;

    е)

    прогнозата за изплащанията на разходите на Съюза до 30 септември 2023 г., с разбивка по месеци;

    ж)

    размера на допълнителното подпомагане, предоставено в съответствие с член 2, параграф 2.

    2.   Не по-късно от 15 май 2024 г. България, Полша и Румъния нотифицират на Комисията общия размер на сумите, изплатени по всяка мярка, по целесъобразност с разбивка на помощ от Съюза и допълнителна национална помощ, броя и вида на бенефициерите, както и оценката на ефективността на мярката.

    Член 4

    Настоящият регламент влиза в сила в деня след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 4 април 2023 година.

    За Комисията

    Председател

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  ОВ L 347, 20.12.2013 г., стр. 671.

    (2)  COM/2022/217 final (Съобщение на Комисията до Европейския парламент, Съвета, Европейския икономически и социален комитет и Комитета на регионите — план за действие за коридорите на солидарността между ЕС и Украйна с цел улесняване на износа на селскостопански продукти от Украйна и на двустранната търговия с ЕС).

    (3)  Делегиран регламент (ЕС) 2022/127 на Комисията от 7 декември 2021 г. за допълнение на Регламент (ЕС) 2021/2116 на Европейския парламент и на Съвета с правила по отношение на разплащателните агенции и други органи, финансовото управление, уравняването на сметките, обезпеченията и използването на еврото (ОВ L 20, 31.1.2022 г., стр. 95).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Списък на продуктите, посочени в член 1, параграф 1

    Код по КН

    Описание

    1001

    Пшеница и смес от пшеница и ръж

    1002

    Ръж

    1003

    Ечемик

    1004

    Овес

    1005

    Царевица

    1008 60

    Тритикале

    -

    Смеси от продуктите с кодове по КН 1001 , 1002 , 1003 , 1004 , 1005 и 1008 60

    1205

    Семена от репица или рапица, дори натрошени

    1206

    Семена от слънчоглед, дори натрошени


    Haut