EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R1392

Регламент (ЕС) 2022/1392 на Комисията от 11 август 2022 година за изменение на Регламент (ЕО) № 1126/2008 по отношение на Международен счетоводен стандарт 12 (текст от значение за ЕИП)

C/2022/5718

OB L 211, 12.8.2022, p. 78–82 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/10/2023; заключение отменено от 32023R1803

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/1392/oj

12.8.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 211/78


РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2022/1392 НА КОМИСИЯТА

от 11 август 2022 година

за изменение на Регламент (ЕО) № 1126/2008 по отношение на Международен счетоводен стандарт 12

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета от 19 юли 2002 г. за прилагането на международните счетоводни стандарти (1), и по-специално член 3, параграф 1 от него,

като има предвид, че:

(1)

С Регламент (ЕО) № 1126/2008 на Комисията (2) бяха приети някои международни счетоводни стандарти и разяснения, които съществуваха към 15 октомври 2008 г.

(2)

На 7 май 2021 г. Съветът по международни счетоводни стандарти публикува изменения на Международен счетоводен стандарт (МСС) 12 Данъци върху дохода. Тези изменения изясняват как предприятията трябва да отчитат отсрочените данъци върху сделки като лизинг и задължения за извеждане от експлоатация и имат за цел да намалят разнообразието от практики за отчитането на отсрочените данъчни активи и пасиви по лизинг и задълженията за извеждане от експлоатация.

(3)

Вследствие на измененията на МСС 12 Данъци върху дохода Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане също беше изменен, за да се осигури съгласуваност между тези стандарти.

(4)

След консултация с Европейската консултативна група за финансова отчетност Комисията стигна до заключението, че измененията на МСС 12 Данъци върху дохода отговарят на критериите за приемане, посочени в член 3, параграф 2 от Регламент (ЕО) № 1606/2002.

(5)

Поради това Регламент (ЕО) № 1126/2008 следва да бъде съответно изменен.

(6)

Мерките, предвидени в настоящия регламент, са в съответствие със становището на Регулаторния комитет по счетоводство,

ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

Член 1

Приложението към Регламент (ЕО) № 1126/2008 се изменя, както следва:

1)

Международен счетоводен стандарт (МСС) 12 Данъци върху дохода се изменя, както е посочено в приложението към настоящия регламент;

2)

Международен стандарт за финансово отчитане (МСФО) 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане се изменя в съответствие с измененията на МСС 12 Данъци върху дохода, както е посочено в приложението към настоящия регламент.

Член 2

Предприятията прилагат посочените в член 1 изменения най-късно от началната дата на своята първа финансова година, започваща на 1 януари 2023 г. или след тази дата.

Член 3

Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

Съставено в Брюксел на 11 август 2022 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 243, 11.9.2002 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕО) № 1126/2008 на Комисията от 3 ноември 2008 г. за приемане на някои международни счетоводни стандарти в съответствие с Регламент (ЕО) № 1606/2002 на Европейския парламент и на Съвета (ОВ L 320, 29.11.2008 г., стр. 1).


ПРИЛОЖЕНИЕ

Отсрочени данъци, свързани с активи и пасиви, произтичащи от единична операция

Изменения на МСС 12

Изменения на МСС 12 Данъци върху дохода

Изменят се параграфи 15, 22 и 24. Добавят се параграфи 22А и 98Й—98Л.

Признаване на отсрочени данъчни пасиви и отсрочени данъчни активи

Облагаеми временни разлики

15.

Отсрочен данъчен пасив се признава за всички облагаеми временни разлики, до степента, до която отсроченият данъчен пасив възниква от:

а)

първоначалното признаване на репутация; или

б)

първоначалното признаване на актив или пасив при операция, която:

i)

не е бизнес комбинация;

ii)

към момента на извършване на операцията не влияе нито върху счетоводната, нито върху облагаемата печалба/загуба. както и

iii)

към момента на извършване на операцията не поражда еднакви облагаеми и приспадащи се временни разлики.

...

Първоначално признаване на актив или пасив

22.

При първоначалното признаване на актив или пасив може да възникне временна разлика например, ако част или цялата цена на придобиване на актива не подлежи на приспадане за данъчни цели. Методът на счетоводно отчитане на такава временна разлика зависи от естеството на операцията, която е довела до първоначалното признаване на актива или пасива:

а)

в бизнес комбинация предприятието признава всякакви отсрочени данъчни пасиви или активи и това засяга сумата на репутацията или печалбата от изгодната покупка, които то признава (вж. параграф 19);

б)

ако операцията влияе върху счетоводната или облагаемата печалба или поражда еднакви облагаеми и приспадащи се временни разлики, предприятието признава всички отсрочени данъчни пасиви или активи, както и произтичащите от тях отсрочени данъчни разходи или приходи в печалбата или загубата (вж. параграф 59);

в)

ако операцията не представлява бизнес комбинация и не влияе нито върху счетоводната, нито върху облагаемата печалба и не поражда еднакви облагаеми и приспадащи се временни разлики, предприятието би могло, при отсъствието на изключението, описано в параграфи 15 и 24, да признае възникналия отсрочен данъчен пасив или актив и да коригира балансовата стойност на актива или пасива със същата стойност. Такива корекции биха направили финансовите отчети по-малко прозрачни. Поради това настоящият стандарт не разрешава предприятието да признава така възникналия отсрочен данъчен пасив или актив нито при първоначалното признаване, нито впоследствие (вж. примера по-долу). Освен това предприятието не признава последващите изменения в непризнатите отсрочени данъчни пасиви или активи, когато активът се амортизира.

...

22A

Операция, която не е бизнес комбинация, може да доведе до първоначалното признаване на актив и пасив и към момента на извършване на операцията не влияе нито върху счетоводната печалба, нито върху облагаемата печалба. Например към началната дата на лизинга лизингополучателят обикновено признава лизингов пасив и съответната сума като част от цената на придобиване на актив с право на ползване. В зависимост от приложимото данъчно право при първоначалното признаване на актива и пасива в такава операция могат да възникнат еднакви облагаеми и приспадащи се временни разлики. Изключението, предвидено в параграфи 15 и 24, не се прилага за такива временни разлики и предприятието признава всеки произтичащ отсрочен данъчен пасив и актив.

...

Приспадащи се временни разлики

24.

Отсрочен данъчен актив се признава за всички приспадащи се временни разлики до степента, до която е вероятно да съществува облагаема печалба, срещу която да може да се оползотвори приспадащата се временна разлика, освен ако отсроченият данъчен актив не произтича от първоначалното признаване на актив или пасив в операция, която:

а)

не е бизнес комбинация;

б)

не влияе нито върху счетоводната, нито върху данъчната печалба/загуба към момента на извършване на операцията. както и

в)

към момента на операцията не поражда еднакви облагаеми и приспадащи се временни разлики.

...

Дата на влизане в сила

...

98Й

С изменението Отсрочени данъци, свързани с активи и пасиви, произтичащи от единична операция, издаден през май 2021 г., бяха изменени параграфи 15, 22 и 24 и добавен параграф 22А. Предприятието прилага тези изменения в съответствие с параграфи 98Й—98Л за годишните отчетни периоди, започващи на 1 януари 2023 г. или след тази дата. Разрешено е по-ранно прилагане. Ако предприятието прилага измененията за по-ранен период, то оповестява този факт.

98K

Предприятието прилага Отсрочени данъци, свързани с активи и пасиви, произтичащи от единична операция, за сделки, които се извършват на или след началото на най-ранния представен сравнителен период.

98Л

Освен това предприятието, което прилага Отсрочени данъци, свързани с активи и пасиви, произтичащи от единична операция, в началото на най-ранния представен сравнителен период:

а)

признава отсрочен данъчен актив – до степента, до която е вероятно да съществува облагаема печалба, срещу която да може да се оползотвори приспадащата се временна разлика – и отсрочен данъчен пасив за всички приспадащи се и облагаеми временни разлики, свързани с:

i)

активи с право на ползване и лизингови пасиви; както и

ii)

извеждане от експлоатация, възстановяване и подобни пасиви и съответните суми, признати като част от цената на придобиване на съответния актив; както и

б)

признава кумулативния ефект от първоначалното прилагане на измененията като корекция на началното салдо на неразпределената печалба (или друг компонент на собствения капитал, според случая) към тази дата.

Изменения на МСФО 1 Прилагане за първи път на Международните стандарти за финансово отчитане

Добавя се параграф 39АЗ. В допълнение Б се изменя параграф Б1 и се добавя параграф Б14 и неговото заглавие.

Дата на влизане в сила

...

39АЗ

С изменението Отсрочени данъци, свързани с активи и пасиви, произтичащи от единична операция, издаден през май 2021 г., беше изменен параграф Б1 и добавен параграф Б14. Предприятието прилага тези изменения за годишните отчетни периоди, започващи на 1 януари 2023 г. или след тази дата. Разрешено е по-ранно прилагане. Ако предприятието прилага измененията за по-ранен период, то оповестява този факт.

...


Допълнение Б

Изключения от изискванията за прилагане с обратна сила на други МСФО

Настоящото допълнение е неразделна част от МСФО.

Б1

Предприятието прилага следните изключения:

...

ж)

държавни заеми (параграфи Б10—Б12);

з)

застрахователни договори (параграф Б13); както и

i)

отсрочен данък, свързан с лизинг и задължения за извеждане от експлоатация, възстановяване и сходни с тях задължения (параграф Б14).

...

Отсрочени данъци, свързани с лизинг и задължения за извеждане от експлоатация, възстановяване и сходни с тях задължения

Б14

Параграфи 15 и 24 от МСС 12 Данъци върху дохода освобождават предприятието от задължението за признаване на отсрочен данъчен актив или пасив при определени обстоятелства. Въпреки това освобождаване, към датата на преминаване към МСФО прилагащото за първи път предприятие признава отсрочен данъчен актив – до степента, до която е вероятно да съществува облагаема печалба, срещу която да може да се оползотвори приспадащата се временна разлика – и отсрочен данъчен пасив за всички приспадащи се и облагаеми временни разлики, свързани с:

а)

активи с право на ползване и пасиви по лизинга; както и

б)

задължения за извеждане от експлоатация, възстановяване и сходни с тях задължения и съответните суми, признати като част от цената на придобиване на съответния актив.


Top