Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022D0568

Решение (ЕС) 2022/568 на Съвета от 4 април 2022 година за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, създаден със Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите по СИП ЮАОР, от друга страна, във връзка с приемането на процедурния правилник на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията

ST/7222/2022/INIT

OB L 109, 8.4.2022, p. 52–57 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2022/568/oj

8.4.2022   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 109/52


РЕШЕНИЕ (ЕС) 2022/568 НА СЪВЕТА

от 4 април 2022 година

за позицията, която трябва да се заеме от името на Европейския съюз в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, създаден със Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите по СИП ЮАОР, от друга страна, във връзка с приемането на процедурния правилник на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията

СЪВЕТЪТ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 207, параграф 4, първа алинея във връзка с член 218, параграф 9 от него,

като взе предвид предложението на Европейската комисия,

като има предвид, че:

(1)

Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите по СИП ЮАОР, от друга страна (1) (наричано по-нататък „споразумението“), беше подписано от Съюза и неговите държави членки на 10 юни 2016 г. То се прилага временно между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и Ботсуана, Лесото, Намибия, Есватини и Южна Африка, от друга страна, считано от 10 октомври 2016 г., и между Съюза и неговите държави членки, от една страна, и Мозамбик, от друга страна, считано от 4 февруари 2018 г.

(2)

Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията бе създаден съгласно член 50, параграф 1 от споразумението.

(3)

Съгласно член 50, параграф 2, буква е) от споразумението Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията утвърждава своя процедурен правилник.

(4)

Целесъобразно е да бъде определена позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, тъй като решението за приемането на неговия процедурен правилник ще има правни последици за Съюза.

(5)

Позицията на Съюза в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията във връзка с приемането на неговия процедурен правилник следва да се основава на проекта на решение на посочения комитет, приложен към настоящото решение,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Позицията, която трябва да се заеме от името на Съюза в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, създаден съгласно член 50 от Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите от СИП ЮАОР, от друга страна, относно приемането на неговия процедурен правилник, се основава на приложения към настоящото решение проект на решение на посочения комитет.

Член 2

Настоящото решение влиза в сила в деня на приемането му.

Съставено в Люксембург на 4 април 2022 година.

За Съвета

Председател

R. BACHELOT-NARQUIN


(1)   ОВ L 250, 16.9.2016 г., стр. 3.


Проект на

РЕШЕНИЕ № [...] НА СПЕЦИАЛНИЯ КОМИТЕТ ПО МИТНИЦИТЕ И УЛЕСНЯВАНЕТО НА ТЪРГОВИЯТА

от …

относно процедурния му правилник

СПЕЦИАЛНИЯТ КОМИТЕТ ПО МИТНИЦИТЕ И УЛЕСНЯВАНЕТО НА ТЪРГОВИЯТА,

като взе предвид Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите по СИП ЮАОР, от друга страна (наричано по-нататък „споразумението“), подписано в Касане на 10 юни 2016 г., и по-специално член 50, параграф 2, буква е) от него,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Утвърждава се Процедурният правилник на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, поместен в приложението.

Настоящото решение влиза в сила на ... година.

Съставено в ... на

 


ПРИЛОЖЕНИЕ

ПРОЦЕДУРЕН ПРАВИЛНИК НА СПЕЦИАЛНИЯ КОМИТЕТ ПО МИТНИЦИТЕ И УЛЕСНЯВАНЕТО НА ТЪРГОВИЯТА

ГЛАВА I

ОРГАНИЗАЦИЯ

Член 1

Състав и председателство

1.   Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията, създаден в съответствие с член 50 от Споразумението за икономическо партньорство между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и държавите по СИП ЮАОР, от друга страна (наричано по-нататък „споразумението“), изпълнява своите функции в съответствие с предвиденото в член 50 от споразумението.

2.   В настоящия процедурен правилник позоваването на „страните“ е в съответствие с определението в член 104 от споразумението.

3.   В съответствие с предвиденото в член 50, параграф 1 от споразумението Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията е съставен от представители на страните.

4.   В съответствие с предвиденото в член 50, параграф 4 от споразумението Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията се председателства на ротационен принцип от длъжностно лице от Европейската комисия и от длъжностно лице от държавите по СИП ЮАОР. Първото заседание на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията се председателства съвместно от длъжностно лице от Европейската комисия и от длъжностно лице от държавите по СИП ЮАОР.

5.   Мандатът на първото председателство започва да тече от датата на първото заседание на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията и изтича на 31 декември същата година.

Член 2

Заседания

1.   Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията заседава веднъж годишно или по искане на някоя от страните. Освен ако страните не уговорят друго, заседанията се провеждат на ротационен принцип в Брюксел или на територията на една от държавите по СИП ЮАОР.

2.   Освен ако страните не уговорят друго, заседанията на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията се свикват от страната, която председателства специалния комитет, след консултации с другата страна.

Член 3

Наблюдатели

Със свое решение Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията може да кани ad hoc наблюдатели и да определя въпросите от дневния ред, на чието разглеждане могат да присъстват поканените наблюдатели.

Член 4

Секретариат

1.   Страната, която е домакин на заседанието на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, изпълнява функциите на секретариат.

2.   Когато заседанието се провежда чрез електронни средства, функциите на секретариата се изпълняват от страната, която председателства специалния комитет.

ГЛАВА II

ФУНКЦИОНИРАНЕ

Член 5

Документи

Когато обсъжданията в рамките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията се основават на писмени придружаващи документи, тези документи се номерират и разпространяват от секретариата на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията като документи на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията.

Член 6

Уведомяване за заседанията и дневен ред на заседанията

1.   Секретариатът уведомява страните за свикването на заседание и ги приканва да внесат мнение по дневния ред не по-късно от 30 дни преди заседанието. Ако се налага да бъдат разгледани спешни въпроси и/или непредвидени обстоятелства, заседанието може да бъде свикано с кратко предизвестие.

2.   Секретариатът на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията изготвя предварителен дневен ред за всяко заседание. Той се изпраща от секретариата на председателя и на членовете на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията не по-късно от 14 дни преди началото на заседанието.

3.   Предварителният дневен ред включва въпроси, по отношение на които в секретариата на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията са постъпили искания от някоя от страните за включването им в дневния ред.

4.   Дневният ред се приема от Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията в началото на всяко заседание. Въпроси, които не са включени в предварителния дневен ред, могат да бъдат добавени към дневния ред със съгласието на страните.

5.   Със съгласието на всички страни председателят на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията може да покани експерти да присъстват на заседанията, за да предоставят информация по конкретни теми.

Член 7

Протокол от заседанията

Освен ако страните не уговорят друго, за всяко заседание се изготвя протокол, който се съставя от секретариата на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията и се приема в края на заседанието.

Член 8

Решения и препоръки

1.   Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията приема с консенсус решения или препоръки в случаите, предвидени в споразумението, или когато такова правомощие му е делегирано от Съвместния съвет или от Комитета по търговия и развитие.

2.   Когато Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията е оправомощен със споразумението да приема решения или препоръки или когато такова правомощие му е делегирано от Съвместния съвет или от Комитета по търговия и развитие, в протокола от заседанието тези актове съответно носят наименованието „Решение“ или „Препоръка“. Секретариатът на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията определя пореден номер на всяко решение или препоръка, като същевременно отбелязва датата на приемане и включва описание на предмета на решението или препоръката. Във всяко решение или препоръка се посочва датата, на която решението или препоръката влиза в сила.

3.   Ако някоя държава по СИП ЮАОР отсъства, секретариатът съобщава приетите на заседанието решения и/или препоръки на члена, който е бил възпрепятстван да участва в заседанието. Тази държава по СИП ЮАОР представя писмен отговор в срок до 10 календарни дни след изпращането на решенията и/или препоръките, като посочва решенията и/или препоръките, с които тя не е съгласна, включително мотивите за това. Ако горепосоченият писмен отговор не бъде представен в срок от 10 календарни дни, решенията и/или препоръките се считат за приети. Ако отсъствалата от заседанието държава по СИП ЮАОР е несъгласна с решенията и/или препоръките, се прилага процедурата по параграф 4.

4.   В периода между заседанията Специалният комитет по митниците и улесняването на търговията може да приема решения и препоръки чрез писмена процедура, ако двете страни са дали съгласие за това. Писмената процедура се състои в размяна на ноти между представители на страните.

5.   Решенията и препоръките, приети от Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, се заверяват чрез подписването на оригиналния екземпляр от представител на Европейския съюз и от представител на държавите по СИП ЮАОР.

Член 9

Публичност

1.   Заседанията на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията не са публични, освен ако бъде взето друго решение.

2.   Всяка от страните може да реши да публикува решенията и препоръките на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията.

ГЛАВА III

ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

Член 10

Разходи

1.   Всяка страна поема за своя сметка всички разходи, които е направила в резултат на участието си в заседанията на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията, както по отношение на разноските за персонал, пътните и дневните разноски, така и по отношение на пощенските и телекомуникационните разходи.

2.   Разходите по организирането на заседанията, осигуряването на устен превод и размножаването на документи се поемат от страната, която е домакин на заседанието.

Член 11

Изменение на процедурния правилник

Настоящият процедурен правилник може да бъде изменян с писмено решение на Специалния комитет по митниците и улесняването на търговията в съответствие с член 8.


Top