Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2213

Решение за Изпълнение (ЕС) 2019/2213 на Комисията от 20 декември 2019 година за установяване на практическите и оперативните договорености за функционирането на електронната база данни, създадена съгласно Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета, във връзка с някои съобщения по силата на посочения регламент (текст от значение за ЕИП)

C/2019/8052

OB L 332, 23.12.2019, p. 163–165 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/2213/oj

23.12.2019   

BG

Официален вестник на Европейския съюз

L 332/163


РЕШЕНИЕ ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕ (ЕС) 2019/2213 НА КОМИСИЯТА

от 20 декември 2019 година

за установяване на практическите и оперативните договорености за функционирането на електронната база данни, създадена съгласно Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета, във връзка с някои съобщения по силата на посочения регламент

(текст от значение за ЕИП)

ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

като взе предвид Регламент (ЕС) 2017/2394 на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2017 г. относно сътрудничеството между националните органи, отговорни за прилагането на законодателството за защита на потребителите и за отмяна на Регламент (ЕО) № 2006/2004 (1), и по-специално член 35, параграф 4 от него,

като има предвид, че:

(1)

В Регламент (ЕС) 2017/2394 се предвижда разпоредба за сътрудничество между компетентните органи, определени от държавите членки като отговорни за прилагането на законодателството на Съюза за защита на интересите на потребителите. Разпоредбата на посочения регламент включва разпоредба за механизъм за взаимна помощ, разпоредба за координирани действия и разпоредба за отправянето на предупреждения в случай на евентуално нарушение на посоченото законодателство. Държавите членки и Комисията имат право също така да предоставят правомощие на други субекти да отправят предупреждения (посочени в този случай като „външни предупреждения“).

(2)

Член 35 от Регламент (ЕС) 2017/2394 изисква от Комисията да създаде и поддържа електронна база данни за всички съобщения между компетентните органи, единните служби за връзка и Комисията по силата на посочения регламент. Базата данни трябва да бъде пряко достъпна за компетентните органи, единните служби за връзка и Комисията. Член 35 от посочения регламент изисква също така информацията, предоставена от субектите, които отправят външни предупреждения, да бъде съхранявана и обработвана в същата база данни, без тези субекти обаче да имат достъп до базата данни. Освен това, ако Европейският банков орган бъде приканен да действа като наблюдател съгласно член 23, параграф 3 от посочения регламент, той ще трябва да има достъп до електронната база данни за тази ограничена цел, така че да може да наблюдава съответните съобщения.

(3)

Многоезичната Информационна система за вътрешния пазар (IMI), създадена с Регламент (ЕС) № 1024/2012 на Европейския парламент и на Съвета (2), може да бъде ефективен инструмент за изпълнение на разпоредбите за административно сътрудничество, предвидени в членове 11—23 (механизъм за взаимна помощ и координирани действия) и членове 26, 27 и 28 (предупреждения, външни предупреждения и обмен на друга информация, която е от значение за откриването на нарушения) от Регламент (ЕС) 2017/2394. С оглед на това беше прието Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2212 на Комисията (3), за да бъдат направени посочените разпоредби за административно сътрудничество предмет на пилотен проект по силата на член 4 от Регламент (ЕС) № 1024/2012. Поради това е целесъобразно да се определи IMI като системата, която ще се използва за осигуряване на електронната база данни за съобщенията, направени по силата на посочените разпоредби.

(4)

IMI следва да не се използва за други съобщения между компетентните органи, единните служби за връзка и Комисията по силата на Регламент (ЕС) 2017/2394 (например тя следва да не се използва за съобщения, свързани с повсеместни проверки по силата на член 29 от посочения регламент), тъй като всички други съобщения могат да бъдат направени по-ефективно, като бъдат използвани други технически средства.

(5)

С цел да се намали административната тежест и да се избегне ненужното дублиране регистрацията в IMI на компетентните органи, единната служба за връзка и субектите, които отправят външни предупреждения, на държава членка следва да представлява съобщение от тази държава членка до Комисията на информацията, която се изисква да бъде предоставена съгласно член 8, параграф 1, букви а) и б) от посочения регламент. Това не засяга задължението на държавите членки да съобщават на Комисията самоличността и данните за контакт на определените от тях органи или всички последващи промени на тази информация.

(6)

Член 34 от Регламент (ЕС) 2017/2394 позволява на компетентните органи да използват като доказателство всяка информация, документи, констатации, декларации, заверени с оригинала копия или сведения, които са им били съобщени съгласно посочения регламент, на същата база като други подобни документи, получени в собствената им държава членка. За тази цел компетентните органи, единните служби за връзка и Комисията следва да могат да извличат автоматично от електронната база данни цифрово заверено обобщение на съобщенията, които се отнасят до тях.

(7)

В член 13, параграф 2 от Регламент (ЕС) 2017/2394 се изисква исканията за взаимна помощ да се изпращат до единната служба за връзка на държава членка, като след това единната служба за връзка отговаря за препращането на искането до съответния компетентен орган в тази държава членка. Такова координационно правило не съществува за предупрежденията и другата информация, изпратени по членове 26, 27 и 28 от посочения регламент. Ето защо, за да се гарантира, че предупрежденията и другата информация, изпратени по силата на посочените членове, се предоставят само на компетентните органи на държава членка, които са засегнати или могат да бъдат засегнати от въпросното нарушение, от държавите членки следва да се изисква да възложат на своята единна служба за връзка или на поне един от своите компетентни органи задачата да получават входящите съобщения, изпратени по силата на посочените членове, като след това ги разпределят на съответните компетентни органи в тази държава членка. Не е необходимо тази задача да се отнася до входящите съобщения, изпратени по членове 15—23 от Регламент (ЕС) 2017/2394, тъй като във всички случаи координирани действия се предприемат единствено въз основа на предупреждения, отправени по силата на член 26 от посочения регламент.

(8)

В член 33 от Регламент (ЕС) 2017/2394 се определят правила относно използването и разкриването на информация, съобщена в хода на прилагането на посочения регламент, и относно професионалната и търговската тайна. Електронната база данни следва да включва функция, позволяваща на компетентните органи, единните служби за връзка, субектите, отправящи външни предупреждения, и Комисията да посочват дали предоставената от тях информация може да бъде разкривана по силата на параграф 3 от посочения член, без да е необходима допълнителна консултация.

(9)

Мерките, предвидени в настоящото решение, са в съответствие със становището на комитета, създаден съгласно член 38, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/2394,

ПРИЕ НАСТОЯЩОТО РЕШЕНИЕ:

Член 1

Електронна база данни

1.   Електронната база данни, която следва да бъде създадена и поддържана съгласно член 35 от Регламент (ЕС) 2017/2394 („електронната база данни“), се осигурява, що се отнася до съобщенията по членове 11—23, 26, 27 и 28 от посочения регламент, посредством Информационната система за вътрешния пазар (IMI) в съответствие с Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2212.

2.   Регистрирането в IMI на компетентните органи, единната служба за връзка и субектите, които отправят външни предупреждения съгласно член 27, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/2394, на държава членка, както и актуализирането на тези регистрации, за да бъдат отразени всички съответни промени, представляват съобщение от тази държава членка до Комисията на информацията, посочена в член 8, параграф 1, букви а) и б) от посочения регламент, по отношение на тези органи, единни служби за връзка и субекти.

3.   Електронната база данни включва функцията, необходима, за да могат компетентните органи, единните служби за връзка и Комисията да извличат за целите на член 34 от Регламент (ЕС) 2017/2394 цифрово заверено обобщение на съобщенията, попадащи в обхвата на параграф 1 от настоящия член, които се отнасят до тях.

Член 2

Координация на входящите съобщения, изпратени по членове 26, 27 и 28

Всяка държава членка възлага на своята единна служба за връзка или на един или повече от своите компетентни органи задачата да получава входящите съобщения, изпратени по силата на членове 26, 27 или 28 от Регламент (ЕС) 2017/2394, и след това да ги разпределя незабавно на компетентните органи в тази държава членка, които са засегнати или могат да бъдат засегнати от въпросното нарушение.

Член 3

Разкриване

Електронната база данни включва функция, позволяваща на компетентните органи, единните служби за връзка, Комисията и субектите, отправящи външни предупреждения съгласно член 27, параграф 1 или параграф 2 от Регламент (ЕС) 2017/2394, да посочват дали информацията, предоставена от тях чрез електронната база данни, следва да бъде на разположение за разкриване за целите, разрешени в член 33, параграф 3, букви) и б) от посочения регламент, без да е необходимо допълнително консултиране с тях по силата на посочения член.

Член 4

Настоящото решение влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

То се прилага от 17 януари 2020 г.

Съставено в Брюксел на 20 декември 2019 година.

За Комисията

Председател

Ursula VON DER LEYEN


(1)  ОВ L 345, 27.12.2017 г., стр. 1.

(2)  Регламент (ЕС) № 1024/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 25 октомври 2012 г. относно административно сътрудничество посредством Информационната система за вътрешния пазар и за отмяна на Решение 2008/49/ЕО на Комисията (ОВ L 316, 14.11.2012 г., стр. 1).

(3)  Решение за изпълнение (ЕС) 2019/2212 на Комисията от 20 декември 2019 г. относно пилотен проект за изпълнение на разпоредбите за административно сътрудничество, предвидени в Регламент (ЕС) 2017/2394 за сътрудничество между органите, отговорни за прилагане на законодателството за защита на потребителите чрез Информационната система за вътрешния пазар (вж. страница 159 от настоящия брой на Официален вестник).


Top