Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017R0588

    Делегиран регламент (ЕС) 2017/588 на Комисията от 14 юли 2016 година за допълване на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти във връзка с режимите за стъпки на котиране за акции, депозитарни разписки и борсово търгувани фондове (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2016/4389

    OB L 87, 31.3.2017, p. 411–416 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 05/06/2023

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2017/588/oj

    31.3.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 87/411


    ДЕЛЕГИРАН РЕГЛАМЕНТ (ЕС) 2017/588 НА КОМИСИЯТА

    от 14 юли 2016 година

    за допълване на Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти във връзка с режимите за стъпки на котиране за акции, депозитарни разписки и борсово търгувани фондове

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз,

    като взе предвид Директива 2014/65/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Директива 2002/92/ЕО и на Директива 2011/61/ЕС (1), и по-конкретно член 49, параграфи 3 и 4 от нея,

    като има предвид, че:

    (1)

    С цел да се подсигури нормално функциониране на пазарите следва да бъдат определени режими за стъпки на котиране или минимални стъпки на котиране по отношение на някои финансови инструменти. По-специално, рискът от постоянно намаляваща стъпка на котиране за акции, депозитарни разписки и някои видове борсово търгувани фондове и неговото въздействие върху правилното функциониране на пазара следва да бъде контролиран посредством задължителен режим за стъпки на котиране.

    (2)

    За други финансови инструменти, като се има предвид тяхното естество и пазарните микроструктури, на които се търгуват, не може да се смята, че режимите за стъпки на котиране ефективно допринасят за правилното функциониране на пазарите. Следователно, тези инструменти не следва да попадат в обхвата на режим за стъпки на котиране.

    (3)

    По-конкретно, сертификатите се търгуват само в някои държави членки. С оглед на характеристиките на тези финансови инструменти и ликвидността, мащаба и характера на пазарите, на които се търгуват, задължителният режим за стъпки на котиране не е необходим за предотвратяване на търговия в нарушение на установения ред.

    (4)

    Некапиталовите финансови инструменти и продуктите с фиксиран доход са широко търгувани на извънборсовия пазар, като само ограничен брой операции се изпълняват на места на търговия. Поради специфичните характеристики на ликвидността на тези инструменти на електронните платформи и тяхната разпокъсаност, също не се смята необходимо въвеждането на задължителен режим за стъпки на котиране за тези инструменти.

    (5)

    Необходимо е да се установи корелацията между борсово търгуваните фондове и свързаните с тях капиталови инструменти, за да се определи минималната стъпка на котиране за борсово търгуваните фондове, инвестиращи в акции и депозитарни разписки. Борсово търгуваните фондове, инвестиращи във финансови инструменти, които не са акции или депозитарни разписки, не следва да подлежат на задължителен режим за стъпки на котиране.

    (6)

    Важно е всички борсово търгувани фондове, обхванати от настоящия регламент, да бъдат обект на един и същ режим за стъпки на котиране, основаващ се на единен обхват на ликвидност, независимо от среднодневния брой сделки, така че да се намали рискът от заобикаляне на режима за стъпки на котиране във връзка с тези инструменти.

    (7)

    Значението на термина „най-относим пазар по отношение на ликвидността“ следва да се поясни за целите на настоящия регламент, тъй като по силата на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета (2) този термин се използва както за целите на освобождаването за референтна цена, така и за целите на докладването на сделките.

    (8)

    Режимът за стъпки на котиране определя само минималната разлика между две ценови равнища на нарежданията, направени във връзка с финансов инструмент в дневника за нареждания. Поради това той следва да се прилага еднакво, независимо от валутата на финансовия инструмент.

    (9)

    Компетентните органи следва да бъдат в състояние да реагират на събития, които са предварително известни, водещи до промяна в броя на сделките с даден финансов инструмент, при които приложимата стъпка на котиране повече не е подходяща. За тази цел следва да бъде определена специална процедура, с която да се избегне създаването на условия за нарушаването на установения на пазара ред, произтичащо от корпоративни действия, които могат да направят неподходяща стъпката на котиране. Тази процедура следва да се прилага за корпоративни действия, които биха могли да повлияят значително върху ликвидността на този инструмент. При оценката на въздействието на корпоративните действия върху конкретен финансов инструмент компетентните органи следва да отчитат всички предишни корпоративни действия със сходни характеристики.

    (10)

    За да се гарантира, че режимът за стъпка на котиране може да функционира ефективно и че участниците на пазара разполагат с достатъчно време за изпълнението на новите изисквания, е целесъобразно да се предвиди събирането на определени данни и ранно публикуване на среднодневния брой сделки за всеки финансов инструмент, обхванат от настоящия регламент.

    (11)

    С оглед на осигуряването на последователност и с цел да се гарантира доброто функциониране на финансовите пазари, е необходимо разпоредбите, установени в настоящия регламент, и съответните национални разпоредби, транспониращи Директива 2014/65/ЕС, да се прилагат от една и съща дата. За да се гарантира обаче ефективното функциониране на новия режим за стъпки на котиране, някои разпоредби на настоящия регламент следва да се прилагат от датата на влизането му в сила,

    (12)

    Настоящият регламент е изготвен въз основа на проекта на регулаторни технически стандарти, предаден на Комисията от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ЕОЦКП).

    (13)

    ЕОЦКП проведе открити обществени консултации по проектите на регулаторните технически стандарти, въз основа на които е изготвен настоящият регламент, анализира потенциалните разходи и ползи и поиска становище от Групата на участниците от сектора на ценните книжа и пазарите, създадена по силата на член 37 от Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета, (3)

    ПРИЕ НАСТОЯЩИЯ РЕГЛАМЕНТ:

    Член 1

    Най-относим пазар по отношение на ликвидността

    За целите на настоящия регламент за най-относим пазар по отношение на ликвидността на акция или депозитарна разписка се счита най-относимият пазар по отношение на ликвидността, както е посочено в член 4, параграф 1, буква а) от Регламент (ЕС) № 600/2014 и уточнено в член 4 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/587 (4).

    Член 2

    Стъпка на котиране за акции, депозитарни разписки и борсово търгувани фондове

    (член 49, параграфи 1 и 2 от Директива 2014/65/ЕС)

    1.   За нареждания по отношение на акции или депозитарни разписки местата на търговия прилагат стъпки на котиране, които са равни или по-големи от съответстващите на:

    а)

    обхвата на ликвидността в таблицата в приложението, съответстващ на среднодневния брой сделки на най-относимия пазар по отношение на ликвидността за този инструмент; както и

    б)

    ценовите граници в този обхват на ликвидността, съответстващи на цената в нареждането.

    2.   Чрез дерогация от параграф 1, буква а), когато най-относимият пазар по отношение на ликвидността на акция или депозитарна разписка работи само със система за търговия, съпоставяща нарежданията въз основа на периодичен аукцион, и търговски алгоритъм, функциониращ без човешка намеса, местата на търговия прилагат обхват на ликвидността, който съответства на най-ниския среднодневен брой сделки в таблицата в приложението.

    3.   За нареждания по отношение на борсово търгувани фондове местата на търговия прилагат стъпки на котиране, които са равни или по-големи от съответстващите на:

    а)

    обхвата на ликвидността в таблицата в приложението, съответстващ на най-високия среднодневен брой на сделките; както и

    б)

    ценовите граници в този обхват на ликвидността, съответстващи на цената в нареждането.

    4.   Изискванията, посочени в параграф 3, се прилагат единствено за борсово търгувани фондове, чиито базисни финансови инструменти са изцяло капиталови инструменти, за които се прилага режимът за стъпки на котиране съгласно параграф 1, или кошница от подобни капиталови инструменти.

    Член 3

    Среднодневен брой на сделките за акции и депозитарни разписки

    (член 49, параграфи 1 и 2 от Директива 2014/65/ЕС)

    1.   До 1 март на годината, следваща датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, и до 1 март на всяка следваща година — при определянето на най-относимия пазар по отношение на ликвидността на конкретна акция или депозитарна разписка, компетентният орган за съответните акции или депозитарни разписки изчислява среднодневен брой на сделките с този финансов инструмент на съответния пазар и осигурява публикуването на тази информация.

    Компетентният орган, посочен в алинея 1, е компетентният орган на най-относимия пазар по отношение на ликвидността, както е определено в член 16 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/590 на Комисията (5).

    2.   Изчислението, посочено в параграф 1, е със следните характеристики:

    а)

    за всяко място на търговия то обхваща сделките, които се изпълняват съгласно правилата на това място на търговия, с изключение на сделките, основани на референтна цена, на договорените сделки, съдържащи индикатор, както е посочено в таблица 4 от приложение I към Делегиран регламент (ЕС) 2017/587, и сделките, които се изпълняват въз основа на поне едно нареждане, ползвало се от освобождаване за голям размер, и когато сделката надхвърля прага за голям размер, определен в съответствие с член 7 от Делегиран регламент (ЕС) 2017/587.

    б)

    то обхваща предходната календарна година или, когато е приложимо — периода на предходната календарна година, през която финансовият инструмент е бил допуснат до търговия или е бил търгуван на място на търговия и търговията с него не е прекъсвана.

    3.   Параграфи 1 и 2 не се прилагат за акции и депозитарни разписки, които първо са били допуснати до търговия или са били търгувани на място на търговия за първи път четири седмици или по-малко преди края на предходната календарна година.

    4.   Местата на търговия прилагат стъпки на котиране за обхвата на ликвидността, отговарящи на среднодневния брой сделки, публикуван в съответствие с параграф 1, от 1 април след публикуването.

    5.   Преди допускане за първи път до търгуване или преди първия ден на търгуване с дадена акция или депозитарна разписка, компетентният орган на мястото на търговия, на което този финансов инструмент ще бъде допуснат за първи път до търговия или ще се търгува за първи път, прави прогнозна оценка на среднодневния брой на сделките на това място на търговия, като взема под внимание данните за сключените до момента сделки с този финансов инструмент, когато е приложимо, както и данните за сключените до момента сделки с финансови инструменти, за които се счита, че имат сходни характеристики, и публикува тази оценка.

    От публикуването на прогнозната оценка до публикуването на среднодневния брой сделки за съответния инструмент съгласно параграф 6 се прилагат стъпките на котиране за обхвата на ликвидността, съответстващи на среднодневния брой сделки в публикуваната прогнозна оценка.

    6.   Не по-късно от шест седмици след първия ден на търгуване с акциите или депозитарните разписки, компетентният орган на мястото на търговия, до което финансовият инструмент е бил допуснат за първи път до търговия или се е търгувал за първи път, изчислява и подсигурява публикуването на среднодневния брой на сделките със съответния финансов инструмент на това място на търговия, като използва данни от първите четири седмици на търговия за този финансов инструмент.

    Стъпките на котиране за обхвата на ликвидността, съответстващи на публикувания среднодневен брой сделки, се прилагат от публикуването до изчисляването и публикуването на нов среднодневен брой сделки за този инструмент в съответствие с процедурата, изложена в параграфи 1—4.

    7.   За целите на настоящия член среднодневният брой сделки за даден финансов инструмент се изчислява като общият брой на сделките с този финансов инструмент, сключени за съответния период на съответното място на търговия, се раздели на броя на дните за търговия.

    Член 4

    Корпоративно действие

    (член 49, параграфи 1 и 2 от Директива 2014/65/ЕС)

    Когато компетентен орган смята, че при корпоративно действие може да се промени среднодневният брой сделки с даден финансов инструмент като по този начин въпросният финансов инструмент попада в различен обхват на ликвидност, компетентният орган определя и осигурява публикуването на нов приложим обхват на ликвидността за този финансов инструмент — както в случая на допускане за първи път до търговия или търгуване за първи път на място на търговия, и прилага процедурата, посочена в член 3, параграфи 5 и 6.

    Член 5

    Преходни разпоредби

    1.   Компетентният орган на мястото на търговия, на което акция или депозитарна разписка са били допуснати за първи път до търговия или които се търгуват за първи път преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, събира необходимите данни и изчислява и подсигурява публикуването на среднодневен брой на сделките със съответния финансов инструмент на това място на търговия, в рамките на следните срокове:

    а)

    не по-късно от четири седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, когато датата, на която акциите или депозитарните разписки се търгуват за първи път на места на търговия в рамките на Съюза, е дата не по-скорошна от десет седмици преди началната дата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014;

    б)

    не по-късно от датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, когато датата, на която финансовите инструменти се търгуват за първи път на места на търговия в рамките на Съюза, е дата в рамките на периода, започващ десет седмици преди началната дата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, и завършващ в деня, предхождащ датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014;

    2.   Посоченото в параграф 1, буква а) изчисляване се извършва, както следва:

    а)

    когато датата, на която акциите или депозитарните разписки са търгувани за първи път на място на търговия в рамките на Съюза, е не по-скорошна от шестнадесет седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, оценката се основава на наличните данни за референтен период от четиридесет седмици, започващ петдесет и две седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014;

    б)

    когато датата, на която акциите или депозитарните разписки са търгувани за първи път на място на търговия в рамките на Съюза, попада в рамките на периода, започващ шестнадесет седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014 и приключващ десет седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, изчислението се основава на наличните данни за първите четири седмици на търгуване на финансовия инструмент;

    в)

    когато датата, на която акциите или депозитарните разписки са търгувани за първи път на място на търговия в рамките на Съюза, попада в рамките на периода, започващ десет седмици преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014 и приключващ в деня преди датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014, изчислението се основава на наличните данни за акциите, или депозитарните разписки, или за други финансови инструменти, за които се смята, че имат сходни характеристики със съответните акции или депозитарни разписки.

    3.   Стъпките на котиране за обхвата на ликвидността, съответстващи на публикувания среднодневен брой на сделките, посочени в параграф 1, се прилагат до 1 април на годината след датата на прилагане на Регламент (ЕС) № 600/2014. През този период компетентните органи гарантират, че стъпката на котиране за финансовите инструменти, посочени в букви б) и в) от параграф 2 и за които те са компетентните органи, не допринасят за създаването на условия за нарушаването на установения на пазара ред. Когато компетентен орган установи, че има риск за правилното функциониране на пазарите в резултат на такава ценова стъпка, той определя и публикува актуализиран среднодневен брой на сделките за съответните финансови инструменти с оглед овладяването на риска. Той прави това въз основа на по-пълни данни за по-дълги периоди на търгуване на тези инструменти. Местата на търговия незабавно прилагат обхвата на ликвидността, съответстващ на актуализирания среднодневен брой на сделките. Те правят това до 1 април на годината след датата, от която се прилага Регламент (ЕС) № 600/2014, или до всяко допълнително публикуване от компетентния орган в съответствие с настоящия параграф.

    Член 6

    Влизане в сила и прилагане

    Настоящият регламент влиза в сила на двадесетия ден след деня на публикуването му в Официален вестник на Европейския съюз.

    Той се прилага от първата от 3 януари 2018 г.

    Член 5 обаче се прилага от датата на влизане в сила на настоящия регламент.

    Настоящият регламент е задължителен в своята цялост и се прилага пряко във всички държави членки.

    Съставено в Брюксел на 14 юли 2016 година.

    За Комисията

    Председател

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 349.

    (2)  Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета от 15 май 2014 г. относно пазарите на финансови инструменти и за изменение на Регламент (ЕС) № 648/2012 (ОВ L 173, 12.6.2014 г., стр. 84).

    (3)  Регламент (ЕС) № 1095/2010 на Европейския парламент и на Съвета от 24 ноември 2010 г. за създаване на Европейски надзорен орган (Европейски орган за ценни книжа и пазари), за изменение на Решение № 716/2009/ЕО и за отмяна на Решение 2009/77/ЕО на Комисията (ОВ L 331, 15.12.2010 г., стр. 84).

    (4)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/587 на Комисията от 14 юли 2016 година за допълване на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета относно пазарите на финансови инструменти по отношение на регулаторните технически стандарти за изискванията за прозрачност към местата на търговия и инвестиционните посредници по отношение на акциите, депозитарните разписки, борсово търгуваните фондове, сертификатите и другите подобни финансови инструменти, както и за задълженията за изпълнение на сделките при някои търгувани на място на търговия акции или от страна на систематичен участник (вж. страница 387 настоящия брой на Официален вестник).

    (5)  Делегиран регламент (ЕС) 2017/590 на Комисията от 28 юли 2016 година за допълнение на Регламент (ЕС) № 600/2014 на Европейския парламент и на Съвета по отношение на регулаторните технически стандарти за докладването на сделки пред компетентните органи (вж. страница 449 от настоящия брой на Официален вестник).


    ПРИЛОЖЕНИЕ

    Таблица за стъпките на котиране

     

    Обхват на ликвидността

    Ценови диапазони

    0 ≤ среднодневен брой сделки < 10

    10 ≤ среднодневен брой сделки < 80

    80 ≤ среднодневен брой сделки < 600

    600 ≤ среднодневен брой сделки < 2 000

    2 000 ≤ среднодневен брой сделки < 9 000

    9 000 ≤ среднодневен брой сделки

    0 ≤ цена < 0,1

    0,0005

    0,0002

    0,0001

    0,0001

    0,0001

    0,0001

    0,1 ≤ цена < 0,2

    0,001

    0,0005

    0,0002

    0,0001

    0,0001

    0,0001

    0,2 ≤ цена < 0,5

    0,002

    0,001

    0,0005

    0,0002

    0,0001

    0,0001

    0,5 ≤ цена < 1

    0,005

    0,002

    0,001

    0,0005

    0,0002

    0,0001

    1 ≤ цена < 2

    0,01

    0,005

    0,002

    0,001

    0,0005

    0,0002

    2 ≤ цена < 5

    0,02

    0,01

    0,005

    0,002

    0,001

    0,0005

    5 ≤ цена < 10

    0,05

    0,02

    0,01

    0,005

    0,002

    0,001

    10 ≤ цена < 20

    0,1

    0,05

    0,02

    0,01

    0,005

    0,002

    20 ≤ цена < 50

    0,2

    0,1

    0,05

    0,02

    0,01

    0,005

    50 ≤ цена < 100

    0,5

    0,2

    0,1

    0,05

    0,02

    0,01

    100 ≤ цена < 200

    1

    0,5

    0,2

    0,1

    0,05

    0,02

    200 ≤ цена < 500

    2

    1

    0,5

    0,2

    0,1

    0,05

    500 ≤ цена < 1 000

    5

    2

    1

    0,5

    0,2

    0,1

    1 000 ≤ цена < 2 000

    10

    5

    2

    1

    0,5

    0,2

    2 000 ≤ цена < 5 000

    20

    10

    5

    2

    1

    0,5

    5 000 ≤ цена < 10 000

    50

    20

    10

    5

    2

    1

    10 000 ≤ цена < 20 000

    100

    50

    20

    10

    5

    2

    20 000 ≤ цена < 50 000

    200

    100

    50

    20

    10

    5

    50 000 ≤ цена

    500

    200

    100

    50

    20

    10


    Top