Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32017H1936

    Препоръка (ЕС) 2017/1936 на Комисията от 18 октомври 2017 година за незабавни мерки за предотвратяване на злоупотребата с прекурсори на взривни вещества (Текст от значение за ЕИП. )

    C/2017/6950

    OB L 273, 24.10.2017, p. 12–14 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2017/1936/oj

    24.10.2017   

    BG

    Официален вестник на Европейския съюз

    L 273/12


    ПРЕПОРЪКА (ЕС) 2017/1936 НА КОМИСИЯТА

    от 18 октомври 2017 година

    за незабавни мерки за предотвратяване на злоупотребата с прекурсори на взривни вещества

    (текст от значение за ЕИП)

    ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ,

    като взе предвид Договора за функционирането на Европейския съюз, и по-специално член 292 от него,

    като има предвид, че:

    (1)

    Неотдавнашните терористични атаки и инциденти показват, че заплахата от самоделни взривни вещества в Европа продължава да бъде голяма. Прекурсорите на взривни вещества продължават да бъдат достъпни и използвани за целите на направата на самоделни взривни вещества въпреки усилията за ефективно ограничаване и контрол на достъпа до тях.

    (2)

    В своята Резолюция 2370 (2017) Съветът за сигурност на ООН подчертава първостепенната необходимост да се попречи на терористите да използват суровини и компоненти, които могат да бъдат използвани за производството на взривни вещества, или да търсят достъп до такива, и призовава за повишена бдителност, включително чрез публикуването на добри практики, трансграничния обмен на информация и установяването на партньорства.

    (3)

    С Регламент (ЕС) № 98/2013 на Европейския парламент и на Съвета (1) се установяват хармонизирани правила относно предоставянето, въвеждането, притежаването и използването на вещества или смеси, с които може да се злоупотреби за незаконно производство на взривни вещества, с оглед на ограничаването на наличността им за масовия потребител и осигуряването на подходящо докладване на подозрителни трансакции по цялата верига на доставки.

    (4)

    Правилното прилагане на Регламент (ЕС) № 98/2013 от страна на всички държави членки е необходимо за постигане на заложената в него цел за подобряване на свободното движение на химични вещества и смеси в рамките на вътрешния пазар и за премахване на нарушенията на конкуренцията, като същевременно се осигури висока степен на защита на безопасността на масовия потребител. То ще спомогне също така за постигането на целите на Директива (ЕС) 2017/541 на Европейския парламент и на Съвета (2) за предотвратяване на терористични престъпления, включващи производството, притежаването, придобиването, превоза, доставянето или използването на взривни вещества, както и предоставянето и получаването на инструкции за направата или използването на взривни вещества.

    (5)

    Настоящата препоръка има за цел да се гарантира, че целта на Регламент (ЕС) № 98/2013 може да бъде постигната по-ефективно чрез предоставянето на насоки на държавите членки за неговото прилагане. Настоящата препоръка допълва насоките (3), приети от Комисията и от Постоянния комитет по прекурсорите (4), и в нея са взети предвид обсъжданията, проведени в рамките на този комитет, както и по време на поредица от регионални семинари с участието на органите на държавите членки, организирани през 2016 г. и 2017 г.

    (6)

    Наличността на прекурсори на взривни вещества за масовия потребител следва да бъде ограничена, за да се попречи на терористите да придобиват прекурсори на взривни вещества. С Регламент (ЕС) № 98/2013 се ограничава достъпът на масовия потребител до седем химични вещества (прекурсори на взривни вещества под ограничение, изброени в приложение I от Регламент (ЕС) № 98/2013) (5) и използването от негова страна на тези вещества.

    (7)

    Независимо от тази забрана държавите членки могат да решат да предоставят достъп на масовия потребител до тези вещества само посредством система за издаване на разрешения и регистрация. Към 1 януари 2017 г. шестнадесет държави членки имат режим за издаване на разрешения и/или режим за регистрация вместо забрана. (6) Следователно в тези държави членки прекурсори на взривни вещества и смеси под ограничение са все още достъпни за масовия потребител и използвани от него.

    (8)

    Държавите членки следва да идентифицират и насърчават по-ниски концентрации и алтернативни вещества, които пораждат по-малка загриженост за сигурността, както и да установят условията относно съхранението на прекурсори на взривни вещества. Държавите членки, които имат режим за издаване на разрешения, следва да извършват проверка на миналото на лицето, подало заявление за разрешение.

    (9)

    В настоящата препоръка също така се призовава за подобряване на прилагането на ограниченията и проверките, заложени в Регламент (ЕС) № 98/2013, както и за междусекторно сътрудничество. Повишаването на степента на информираност на всички участници във веригата на доставки, включително тези, които развиват дейност онлайн, ще им позволи да изпълняват по-добре задълженията си по Регламент (ЕС) № 98/2013.

    (10)

    Без да се засягат правните рамки за трансграничен обмен на информация в контекста на наказателни разследвания по отношение на терористични престъпления (7) или в областта на митниците (8), в настоящата препоръка се призовава за обмен на информация за подозрителни трансакции, липси, кражби и други подозрителни инциденти или заявления за разрешение, които изглежда, че имат трансграничен елемент.

    (11)

    Въпреки че неотдавнашните нападения и инциденти включваха предимно използването на триацетон трипероксид (TATP), заплахата се отнася до по-широк кръг от самоделни взривни вещества и прекурсори на взривни вещества. Съюзът и неговите държави членки трябва да останат бдителни, като идентифицират и реагират на развитията в тази област, в сътрудничество със съответните заинтересовани страни и потребители.

    (12)

    От приемането на Регламента насам, Комисията наблюдава и спомага за неговото прилагане в тясно сътрудничество с Постоянния комитет по прекурсорите. През февруари 2017 г. Комисията прие доклад (9), в който се заключава, че въпреки че влизането в сила на Регламента е допринесло за намаляване на свързаната с прекурсорите на взривни вещества заплаха в Европа, е необходимо да се набележат мерки и действия, които укрепват системата за контрол в областта на самоделните взривни вещества. През май 2017 г. Комисията започна работата си по преразглеждане на Регламента относно прекурсорите на взривни вещества (10) с оценка, която ще бъде последвана от оценка на въздействието през първата половина на 2018 г. При оценката ще бъдат разгледани уместността, ефективността, ефикасността, съгласуваността и добавената стойност на Регламента и ще бъдат откроени проблемите и пречките, които могат да наложат предприемането на допълнителни действия. В рамките на оценката на въздействието ще бъдат разгледани различни варианти на политиката за справяне с установените проблеми и пречки. В очакване на резултата от преразглеждането, в настоящата препоръка се препоръчва държавите членки да предприемат незабавни стъпки за ефективно ограничаване на наличността на прекурсори на взривни вещества за масовия потребител съобразно възможностите, предлагани от действащия регламент,

    ПРИЕ НАСТОЯЩАТА ПРЕПОРЪКА:

    Ограничаване на наличността на прекурсори на взривни вещества за масовия потребител

    1.

    Държавите членки следва да предприемат всички необходими мерки в съответствие с Регламент (ЕС) № 98/2013, за да ограничат наличността на прекурсори на взривни вещества за масовия потребител и да попречат на достъпа на терористи до прекурсори на взривни вещества, както и да осигурят подходящо докладване на подозрителни трансакции по цялата верига на доставки. За тази цел държавите членки следва внимателно да оценят дали забранителният, разрешителният или регистрационният режим, който са въвели, постига ефективно тези цели. Държавите членки следва да информират Комисията за резултатите от своята оценка в срок от четири месеца след приемането на настоящата препоръка. Тази информация ще спомогне за оценката на възможни допълнителни мерки на равнището на ЕС.

    2.

    Освен това държавите членки следва спешно да предприемат следните действия:

    а)

    да насърчават и, когато е възможно и целесъобразно, да изискват използването на алтернативни вещества или по-ниски концентрации, които могат да бъдат използвани за същата законна дейност, но които пораждат по-малка загриженост за сигурността;

    б)

    да определят условия за сигурност на съхранението на прекурсори на взривни вещества за икономическите оператори, професионалните потребители и масовия потребител, които законно притежават прекурсори на взривни вещества;

    в)

    да предоставят ясни насоки на икономическите оператори относно начините за ефективна и ефикасна проверка на това дали дадено лице е масов потребител. За тази цел държавите членки могат да прилагат понятието за „професионален потребител“, което предполага, че лицето има нужда от прекурсор на взривни вещества под ограничение за цели, свързани с неговото занятие, професионална или стопанска дейност;

    г)

    когато е налице схема на издаване на разрешения в съответствие с член 4, параграф 2 от Регламент (ЕС) № 98/2013, да извършват проверка на миналото на лицето, подало заявление за разрешение, по-специално проверка относно заявителя в регистрите за съдимост във всички държави, в които той е пребивавал през предходните пет години; както и

    д)

    да създадат системи за инспекция за установяване на неспазване от страна на икономическите оператори.

    Засилване на сътрудничеството и взаимодействие с участниците във веригата на доставки

    3.

    С цел да се засили сътрудничеството и да се осъществява взаимодействие с участниците във веригата на доставки, държавите членки следва:

    а)

    да осигурят обучения, за да гарантират, че органите в областта на правоприлагането, първоначалното реагиране и митниците са в състояние да разпознават прекурсорите на взривни вещества и смеси по време на изпълнение на служебните си задължения и да реагират своевременно и по подходящ начин на подозрителни действия;

    б)

    в допълнение към съществуващите задължения за докладване по член 9, параграф 4 от Регламент (ЕС) № 98/2013, да насърчават крайните потребители на прекурсори на взривни вещества да докладват за значителни липси и кражби;

    в)

    доколкото това вече не е част от съществуващи задължения съгласно законодателството на Съюза, да обменят информация за подозрителни трансакции, липси, кражби и други подозрителни инциденти или заявления за разрешение, когато те е възможно да имат трансгранични елементи, с други засегнати държави членки във възможно най-кратки срокове и в съответствие с националното право и съответните международни правни инструменти; както и

    г)

    да идентифицират всички сектори от значение, включително тези, извършващи онлайн дейности, да предприемат целеви действия за повишаване на осведомеността, съобразени с особеностите на всеки сектор, и да поддържат диалог с участниците във веригата на доставки и с крайните потребители, за да се подобри разбирането относно законното използване за професионални и непрофесионални цели на прекурсорите на взривни вещества.

    Съставено в Брюксел на 18 октомври 2017 година.

    За Комисията

    Julian KING

    Член на Комисията


    (1)  Регламент (ЕС) № 98/2013 на Европейския парламент и на Съвета от 15 януари 2013 г. относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества (ОВ L 39, 9.2.2013 г., стр. 1).

    (2)  Директива (ЕС) 2017/541 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 г. относно борбата с тероризма и за замяна на Рамково решение 2002/475/ПВР на Съвета, и за изменение на Решение 2005/671/ПВР на Съвета (ОВ L 88, 31.3.2017 г., стр. 6).

    (3)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/guidelines_on_the_marketing_and_use_of_explosives_precursors_en.pdf

    (4)  http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3245

    (5)  Водороден пероксид, нитрометан, азотна киселина, калиев хлорат, калиев перхлорат, натриев хлорат, натриев перхлорат в концентрация по-висока от съответната пределна стойност, посочена в приложение I, както и смес или друго вещество, в което е налично такова изброено вещество в концентрация по-висока от съответната пределна стойност.

    (6)  Доклад на Комисията относно прилагането на Регламент (ЕС) № 98/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества и делегирането на правомощия в съответствие с него (COM (2017) 103 final от 28 февруари 2017 г.).

    (7)  Решение 2005/671/ПВР на Съвета от 20 септември 2005 г. относно обмена на информация и сътрудничеството по отношение на терористични престъпления (ОВ L 253, 29.9.2005 г., стр. 22).

    (8)  Регламент (ЕО) № 515/97 на Съвета от 13 март 1997 г. относно взаимопомощта между административните органи на държавите членки и сътрудничеството между последните и Комисията по гарантиране на правилното прилагане на законодателството в областта на митническите и земеделските въпроси (ОВ L 82, 22.3.1997 г., стр. 1).

    (9)  Доклад на Комисията относно прилагането на Регламент (ЕС) № 98/2013 на Европейския парламент и на Съвета относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества и делегирането на правомощия в съответствие с него (COM (2017) 103 final от 28 февруари 2017 г.).

    (10)  https://ec.europa.eu/home-affairs/what-is-new/work-in-progress/initiatives/revision-regulation-marketing-and-use-explosives-precursors_en


    Top